جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/08/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5696

نگاهي به زندگي حرفه اي پوليکارپف ؛
طراح مشهور هواپيماهاي جنگنده


حلزون دريايي، منبع سوخت و انرژي مي شود


عجيب و جالب


به سبک بهترين ها


آيا مي دانيد؟


 نگاهي به زندگي حرفه اي پوليکارپف ؛
 طراح مشهور هواپيماهاي جنگنده 

 نيکولاي نيکولايووچ پوليکارپف ملقب به پادشاه طراح جنگنده ها وي در 8 ژوئيه 1892 در روستاي گئور گيوسک روسيه ازخانواده اي روستايي که پدرش(نيکولاي پتروويچ) که يک کشيش روستايي بود متولد شد. دوران مد رسه را در همان روستا تمام کرد.در سال 1905 کم کم ايده طراحي هواپيما در او شکل گرفت و علاقه مند به فن هوانوردي و طراحي هواپيما شد. در سال 1911 او در بخش موتور از دانشکده پلي تکنيک سنت پترزبورگ ثبت نام کرد.آغاز قرن بيستم شروع کار علاقه مندان به هواپيما و طراحي آن بود.پس از پايان تحصيلات دانشگاه به دعوت ايگور سيکورسکي طراح مشهور هليکوپترهاي سيکورسکي(در نيروي دريايي ما هم مشغول پرواز هستند) که مشغول طراحي هواپيماي سبک (اس-16) بود به طور رسمي وارد صنعت هوانوردي شد.با توجه به علاقه و پشت کار پوليکارف سيکورسکي به او اطمينان کرده و طراحي هواپيماي سبک (اس-20) را به او مي سپارد.همزمان با انقلاب کمونيستي سيکورسکي براي هميشه روسيه را به مقصد امريکا ترک مي کند و پوليکارپف جاي او را گرفت.و همزمان براي دانشجويان دانشگاه ژوکوفسکي دانش هوانوردي را تدريس مي کرد و در کارخانه هواپيما سازي شماره يک به نام (دوکس) مشغول به کار طراحي هواپيما شد.ارتش سرخ احتياج به هواپيماهاي جنگنده جديد پيدا کرد با توجه به وقوع انقلاب و کمبودها شروع به کپي کردن هواپيماي انگليسي ديهاويلند کردند.اولين سري ديهاويلند 4 و سري بعدي ديهاويلند9 بود. اين هواپيما در زمان خود هواپيماي مدرني بود. با توجه به جديد بودن اين هواپيما و در دست نبودن کامل اطلاعات فني پوليکارپف از ابتدا شروع به محاسبه ايروديناميک و طراحي کرد (مهندسي معکوس) .درماه مي سال 1923 ار-يک پروازهاي آزمايشي خود را شروع کرد. که نتيجه ان بسيار رضايت بخش تر از نوع اصلي آن يعني ديهاويلند بود.بنابر اين هواپيماي ار-يک به عنوان اولين هواپيماي جنگده ارتش شوروي مورد توليد انبوه قرار گرفت.که در مسير موسکو-پکن-توکيو شروع به پرواز کرد(نوع تجاري ان).اولين آنها از چوب و پارچه ساخته شده اند.

دراکتبر سال 1924 از روي هواپيماي آلماني يونکرس-يک که در جنگ جهاني اول به غنيمت گرفته شده بود و طراحي معکوس آن هواپيماي جديدي طراحي کرد که نام آن ايل-400 بود از بدنه فلزي تشکيل شده بود.پس از رفع عيب مرکزل ثقل هواپيما و پس از پرواز آزمايشي به سرعت 280 کيلومتر در ساعت رسيد که در ان زمان سرعت بالايي بود و نام آن به اي-آدين(اي-يک) تغيير داده شد و در خط توليد انبوه قرار گرفت.

در تابستان 1927 هواپيماي جديدي با موتور جديد طراحي شده وارد عرصه پرواز شد که نام آن را او-دوا(او -2)نهادند.هواپيمايي با بدنه اي از جنس چوب و پارچه.براي آموزش خلبانان تازه کار.که در زمان خود بيشترين تعداد ساخته شده را در جهان دارا بود به تعداد فروند 30000 که تعداد حدود 100000 دانشجو روي آن آموزش ديدند.که به افتخار پوليکارپف نام آنرا پو-دوا(پو-2)گذاشتند.

در سال 1926 به او دستور ساخت هواپيمايي عملياتي اکتشافي جديد با قدرت بالا داده شد.اين هواپيما در سبتامبر 1928 آماده پرواز شد که نام آنرا ار-پيات(ار-5)نهادند.قابليت مانور بالا اطمينان بالا.و تعميرات راحت و سريع از قابليتهاي آن هواپيما بود.

هواپيماي ار-پيات ايران که در دهه 1930 ميلادي وارد ناوگان نيروي هوايي ايران شد .

دهه 20ميلادي براي پلي کارپف دهه پرکار و باشکوهي بود به طوري در طول ان دهه شرکت
هواپيما سازي او نزديک به 100 هواپيما طراحي کرد.

پلي کارپف يک انسان معتقد به خدا بود و آن را از کسي پنهان نمي داشت و اين براي حکومت کمونيستي غير قابل تحمل بود.با توجه به خدمات بسياري که او انجام داده بود نمي توانستند با او کاري انجام دهند و منتظر بهانه اي بودند تا از شر يک انسان معتقد راحت شوند اين بهانه در سال 1929 به آنها داده شد.با سقوط يک فروند هواپيماي پو-دوا(پو-2) و کشته شدن خلبانان آن و تشخيص عيب فني حکومت کمونيستي بدون دادگاه حکم به اعدام پولي کارپف داد.البته او هيچگاه خود را مقصر ندانست و خطاي خلبانان را دليل سقوط هواپيما دانست.همراه او دوستان و همکارانش نيز دستگير و زنداني شدند.پس از 1.5 ماه حکم اعدام به زندان تقليل يافت.در زندان به آنها اين امکان را دادند که هواپيماي جديدي طراحي کنند.اين هواپيما اي-پيات(اي-5)نام گرفت که سپتامبر سال 1929 اين هواپيما پرواز خود را انجام داد.

در سال جوئن 1931 پلي کارپف از زندان آزاد شد.او با ايليوشين و سوخوي همکار شد.در اين زمان ايده طراحي دو نمونه هواپيما مطرح شده بود.هواپيماي با سرعت زياد و هواپيماي با قدرت بالا.هواپيماي اي-15با قدرت مانور بالا و اي-16 با سرعت بالا.

در تاريخ 23 اکتبر 1933 توسط والري چکالف(خلبان مشهور روسي) به پرواز در آمد.و پس از آزمايشات موفق آميز اجازه توليد انبوه گرفت.در دسامبر سال1935 هواپيماي اي-15رکورد جهاني ارتفاع 14575 متر را بدست آورد.

در تاريخ 30 دسامبر1933 از هواپيمايي با سرعت بالا قابليت مانور بالا و با چرخهاي جمع شونده رونمايي شد.به نام اي-16. سرعت هواپيما داراي رکورد جهاني شد 430 کيلومتر در ساعت.که استالين را مورد شگفت قرار داد.استالين دستور ساخت تيم اکروجت متشکل از 5 هواپيماي ار-16 شد به نام پنج سرخ.که اول
مي سال 1935 اولين پرواز نمايشي اکروباسي خود را بر فراز ميدان سرخ انجام دادند.

در ماه مي 1938 هواپيماي مدرن جديدي پا به عرصه وجود گذاشت.اي-153 به نام چايکا.با سرعت445 کيلومتر در ساعت که در آن زمان دوباره رکورددار جهاني شد.

در 15 دسامبرسال1938 هواپيماي جديدي متولد شد که نام آنرا اي-180 گذاشتند.نسل جديد هواپيماي جنگنده با سرعت بالا و ايروديناميک جديدتر.

در اکتبر سال 1940 پلي کارپف يکي از اولين افرادي بود که نشان لياقت را از دست استالين دريافت کرد.

در تاريخ 9 ژانويه 1941 هواپيماي اي- 185به پرواز در آمد.با سرعت 680کيلومتر در ساعت که اين سرعت نيز داراي رکورد جهاني مي باشد.

در 30 جوئن 1944بعد از عمري زحمت و تلاش به علت بيماري سرطان سلطان طراحي هواپيماي جنگنده چشم از جهان فروبست.هنوز که هنوز است هواپيماهاي پلي کارپف در جهان مشغول پرواز هستند.

مترجم و نويسنده : دکتر اميرروزبه سراملکي


 حلزون دريايي، منبع سوخت و انرژي مي شود 

 تلاش براي استفاده از انواع جانداران به منظور تهيه انرژي روز به روز در حال گسترش است، زيرا اين نوع منابع تامين انرژي پايدار و دوستدار محيط زيست هستند.به گزارش مهر به نقل از نيواطلس، گروهي از محققان در دانشگاه پنسيلوانيا قصد دارند از حلزون هاي بزرگ دريايي که معمولا در مجاورت صخره هاي مرجاني زندگي مي کنند به عنوان منبع توليد سوخت هاي زيستي استفاده کنند.به گفته اين پژوهشگران حلزون هاي يادشده داراي بافت هاي عضلاني آبي رنگ و زيبايي هستند که قادر به جذب نور خورشيد بوده و استخراج انرژي از آنها ممکن است.يکي از اعضاي خانواده اين حلزون هاي دريايي بيش از 220 کيلوگرم وزن و 120 سانتيمتر طول دارد و در کنار صخره هاي مرجاني سواحل استراليا و جزاير گرمسيري غرب اقيانوس آرام زندگي مي کند. در زماني که اين حلزون ها بازوهاي خود را باز مي کنند نور خورشيد از آب شفاف اقيانوس مي گذرد و جذب بخشي از سلول هاي بدن آنها از گونه Symbiodinium مي شود. نور جذب شده براي اين حلزون ها خاصيت تغذيه اي دارد.بخشي از پوسته بيروني بدن اين موجود از ايريديوسيت ها تشکيل شده که براي هدايت نور و تجزيه آن به طيف هاي رنگي مختلف در بدن حلزون دريايي به کار مي رود. دانشمندان مي گويند ساختار بدن اين حيوان به گونه اي است که مي توان نور جذب شده را به سوخت هاي شيميايي و انواع انرژي تبديل و از آن در مقياسي گسترده استفاده کرد. البته شرط موفقيت اين روش رسيدن نور کافي به بدن هر يک از سلول هاي بدن حلزون دريايي و پرورش آنها در مقياس گسترده است.


 عجيب و جالب 

 توليد نسل جديد خميردندان

محقق يزدي از برنامه‌ريزي جهت توليد انبوه و عرضه نسل جديد خميردندان با استفاده از بايو موادهاي سراميکي و در صورت تائيد معاونت غذا و داروي وزارت بهداشت خبر داد.

به گزارش آنا، مسعود حافظي، پژوهشگر يزدي است که در سال 89 موفق به اخذ مدرک دکتراي خود در رشته مهندسي پزشکي و گرايش بيومتريال از دانشگاه صنعتي اميرکبير شد. وي يک سال بعد با راه اندازي شرکت پرديس پژوهش فناوران يزد، قدم به وادي توليد محصولات دانش بنيان گذاشت. موفقيت‌هاي وي موجب شد اين شرکت در سال 96 به شرکت دانش بنيان صنعتي ارتقا يابد.

حافظي که از سال 90 با هدف توليد بايوموادهاي سراميکي آغاز به کار کرد، اکنون موفق به توليد سه ماده عمده و موثر در اين حوزه شده و اکنون به دنبال اخذ مجوزهاي لازم براي توليد انبوه اين محصولات و عرضه آنها به بازار است.

دکتر حافظي مي‌گويد: «از ابتداي فعاليت اصلي‌ترين هدفي که مد نظر بنده بود توليد هيدروکسي آپاتيت بود که ماده‌اي کلسيم فسفاتي است که 70 درصد استخوان و 90 درصد از دندان ما را تشکيل مي‌دهد و اصلي‌ترين کاربرد اين ماده در جهان استفاده به عنوان جايگزين استخوان چه به صورت پودر، گرانول، خمير و يا داربست داخل استخوان است».

وي گفت: «از آنجا که گرفتن مجوز براي استفاده هر ماده جديدي در داخل بدن بسيار سخت و طاقت فرسا است به ناچار به دنبال کاربردهاي ديگر اين ماده رفتيم. کاربرد در لوازم آرايشي و بهداشتي مثل خمير دندان يکي از همين موارد است. براي مثال استفاده از اين ماده در خمير دندان باعث مي‌شود که دندان مصرف کنندگان ضد حساسيت شود. همانطور که مي‌دانيم دندان‌ها در زمان استفاده از آب گرم و يا سرد احساس درد ايجاد مي‌شود، اين احساس درد به دليل حفره‌هايي است که بر روي دندان وجود دارد و به عصب مي‌خورد. از آنجا که هيدروکسي آپاتيت جنسي شبيه به دندان دارد مي‌تواند روي سطح دندان لايه اي ايجاد کند و باعث کاهش حساسيت از طريق مسدود کردن اين حفره‌ها شود».

وي ادامه داد: «اين محصول در حال حاضر به صورت آزمايشگاهي به مراکز علمي عرضه مي‌شود ولي توليد انبوه و استفاده در خمير دندان نياز به مجوز معاونت غذا و داروي وزارت بهداشت را دارد که هم اکنون در مراحل نهايي اخذ مجوز قرار داريم. اميدواريم مجوز غذا و دارو نهايي شود و بتوانيم محصول را به بازار عرضه کنيم».

وي تاکيد کرد: «ما اولين شرکتي هستيم که در ايران به دنبال دريافت مجوز براي توليد انبوه اين ماده هستيم».

حافظي در خصوص بحث اشتغالزايي نيز بيان داشت: «شش نفر نيروي انساني از رشته‌هاي مختلف حسابداري، شيمي، مديريت صنعتي و بايو مواد در حال حاضر در شرکت ما مشغول به فعاليت هستند و مسلما با توليد خمير دندان‌هاي نانو ساختار اين تعداد افزايش خواهد داشت».

ساخت شيشه زيست فعال و محلول شبيه‌سازي بدن

اين پژوهشگر در ادامه با اشاره به توليد شيشه زيست فعال گفت: «شيشه زيست فعال، يک ترکيب مشابه شيشه‌هاي معمولي با تفاوتي در ترکيب است. اين ترکيب به نحوي انتخاب مي‌شود که زماني که وارد بدن مي‌شود، بدن آن را به عنوان يک ماده زيست فعال بشناسد و پس نزند. کاربرد اصلي اين محصول هم در جايگزيني استخوان و پر کننده‌هاي دنداني است که هم اکنون اين ماده به صورت آزمايشگاهي توسط ما توليد مي‌شود».

حافظي در مورد کارکرد «محلول شبيه سازي شده بدن» نيز گفت: «هر ماده‌اي که بخواهد به عنوان ماده‌اي داخل بدن استفاده شود بايد برخوردش با مايعات داخل بدن سنجيده شود تا مشخص شود چه بر هم کنشي دارد، لذا محلولي درست مي‌شود که از لحاظ غلظت يوني خيلي شبيه پلاسماي خون انسان است و قبل از اينکه ماده‌اي وارد بدن انسان شود با اين محلول تست مي‌شود تا مشخص شود زيست فعال است يا نه و با بدن بر هم کنش مثبتي دارد يا خبر».

شيريني‌هاي کار پژوهشي

وي با اشاره به مشکلات اخذ مجوز گفت: «قطعا در چنين مواردي اخذ مجوز دشوار است. به خصوص اينکه ما بايد با اداره غذا و داروي تهران در ارتباط باشيم اما براي اين کار بايد از کانال يزد وارد شويم. بايد نامه نگاري‌ها با معاونت يزد صورت بگيرد و سپس به تهران منتقل شود. خب در انتقال نامه‌ها و زماني که صرف اين پروسه مي‌شود مشکلاتي وجود دارد ولي در نهايت اکنون در شرف اخذ مجوز قرار داريم».

وي با اشاره به سختي‌ها و مشکلات انجام کارهاي پژوهشي و توليدي خاطر نشان کرد: «بنده سال 89 از دانشگاه فارغ التحصيل شدم و از سال 90 نيز جذب هيات علمي پژوهشگاه مواد و انرژي کرج شدم و تجربه سه سال فعاليت در اين سمت را در کارنامه خود دارم. شخصا هر دو سيستم دانشگاهي و کار توليد را امتحان کرده‌ام لذا پيشنهادم به فارغ التحصيلاني که در چنين دو راهي سرگردان هستند اين است که اگر اهل سختي و چالش هستند وارد کار توليد شوند و اگر ميخواهند زندگي آرام، بي‌دغدغه و يک حقوق مکفي داشته باشند در محيط دانشگاهي فعاليت کنند. درست است که يک طرف امنيت شغلي تضمين شده است اما طرف ديگر نيز شيريني‌هاي خاص خود را دارد».

منبع: خبرگزاري علم و فناوري

کشف ترکيب شيميايي موثر در سه عنصراصلي حيات

محققان ترکيب شيميايي که عاملي حياتي در ترکيب سه عنصر اصلي حيات اوليه در زمين بوده است، را کشف کردند.به گزارش مهر به نقل ازفيوچريسم، گروهي از محققان موسسه تحقيقاتي اسکريپس در کاليفرنيا ماده اي کشف کرده اند که عاملي حياتي در ترکيب سه عنصر اصلي حيات اوليه در زمين بوده است. به عبارت ديگر اين ترکيب در ايجاد حيات اوليه نقش داشته است.

مطالعات پيشين نشان داده بود عکس العمل شيميايي به نام فسفوريلاسيون نقشي حياتي در ترکيب نوکلئوتيدها. آمينواسيدها و ليپيدها (عناصر اصلي تشکيل دهنده حيات) دارد.

اکنون محققان ماده شيميايي diamidophoaphate(DAP) را کشف کرده اند. طبق اين تحقيق ماده مذکور به ايجاد فرايند فسفريلاسيون منجر مي شود که در نهايت ساختارهاي اوليه ژن ها، پروتئين ها و غشاي سلولي را مي سازند.

در گذشته محققان ديگر معتقد بودند واکنش شيميايي مربوط به هر طبقه از مولکول ها نيازمند ترکيب هاي فسفريلاسيون متفاوت در محيطي متفاوت است. اما کشف DAP نياز به ترکيبات و محيط هاي مختلف براي انجام واکنش هاي شيميايي را از بين مي برد.

محقق ارشد اين تحقيق مي گويد: با کمک DAP هر ماده ساده اي به يک ترکيب پيچيده تر تبديل مي شود. با کمک اين ماده مي توان سه طبقه از بيوپليمرهاي هر محيط را توليد کرد.

حتي اين ماده حتي به توليد ساختار اوليه مواد ژنتيکي در آب با دماهاي مختلفي کمک مي کند.


 به سبک بهترين ها 

 پاندا، آنتي‌ويروسي با ربع قرن موفقيت

پاندا سکيوريتي، يک شرکت امنيت رايانه‌ است که در سال 1990 توسط ميکل اوري‌زاربارنا، مديرعامل سابق شرکت پاندا در شهر بيلبائوي اسپانيا تأسيس شد. اين برند آنتي ويروس در ابتدا فعاليت خود را روي توليد نرم‌افزارهاي ضدويروس متمرکز کرده بود اما پس از مدتي فعاليت خود را در زمينه نرم‌افزارهاي ديوار آتش، نرم‌افزارهاي شناسايي‌کننده هرزنامه‌ها و جاسوس‌افزارها، فناوري‌هاي بازدارنده جرائم اينترنتي و ديگر ابزارهاي امنيتي و مديريت سيستم براي استفاده کاربران خانگي و تجاري گسترش داد.

ربع قرن فعاليت مقابل ويروس‌ها

پس از گذشت 25 سال از تأسيس شرکت قدرتمند پاندا در کشور اسپانيا، امروزه اسم محصولات امنيتي شرکت پاندا سکيوريتي بر سر زبان بسياري از مردم افتاده است، تا جايي که بيش از 80 کشور مختلف در سراسر جهان و بسياري از سازمان‌هاي دولتي يا بخش‌خصوصي، همواره از محصولات امنيتي و قدرتمند اين شرکت استفاده مي‌کنند. اين توليد‌کننده بزرگ همزمان با بيست و پنجمين سالگرد تأسيس، در سال(2015) از لوگو و استراتژي تازه سازماني خود رونمايي کرد. هدف اصلي آن افزايش 200 درصدي فروش، ارتقاي حضور مستقيم جغرافيايي در مناطق مختلف جهان و آمادگي براي انطباق با دنياي جديد فناوري اطلاعات و اينترنت براي همه چيز بود.


 آيا مي دانيد؟ 

 چين با کشتي ، جزيره مصنوعي مي‌سازد

چين مشغول ساخت کشتي بزرگي است که مي‌تواند در يک ساعت شش هزار متر مکعب حفاري کند. اين کشتي مي‌تواند جزيره مصنوعي بسازد.

به گزارش آنا، چين مشغول ساخت کشتي بزرگي است که مي‌تواند جزيره بسازد. اين بزرگ‌ترين کشتي زهکشي آسيا به شمار مي‌رود. کشتي مذکور قابليت ساخت جزيره‌هاي مصنوعي (مشابه نمونه‌هايي که در درياي جنوب چين ساخته شده) را دارد.

اين کشتي که «Tian Kun Hao» نام گرفته است، مي‌تواند شش هزار متر مکعب در ساعت حفاري کند. اين ميزان معادل سه برابر عمق يک استخر استاندارد است.

Tian Kun Hao در حقيقت نسخه بزرگ‌تر کشتي است که براي زهکشي شن، گل و لاي و مرجان استفاده شد تا صخره‌ها و جزاير جنوب چين را به جزاير مصنوعي تبديل کند، تا مقرهاي نظامي در آن ساخته شوند. اين کشتي ژوئن 2018 تکميل مي‌شود.

استفاده از پرتوهاي چرخشي نور در رايانه‌هاي کوانتومي

محققان دانشگاه هاروارد سطوح مخصوصي ساخته‌اند که مي‌تواند نور را به شکل عجيبي بچرخاند و به رايانه‌هاي کوانتومي عملي منجر شود.

به گزارش انگجت، چه کسي گفته که نور فقط بايد در امواج و ذرات حرکت کند؟ محققان دانشگاه هاروارد راهي براي چرخش نور به حالت‌هاي پيچيده پيدا کرده‌اند که موفقيت در زمينه‌هاي مختلف را نويد مي‌دهد.

آنها "متا سطوحي"(metasurfaces) ساخته‌اند که نورهاي مرئي دقيق آن دو نوع حرکت نور (زاويه‌اي-مداري و زاويه‌اي-چرخشي) را براي ارسال نور به چرخاننده، مارپيچ‌ها و حتي شکل‌هاي شبيه به چنگال ترکيب مي‌کنند.اگر مي‌خواهيد حالت نور را تغيير دهيد، فقط بايد قطبش آن نور را تغيير دهيد. البته آنها فقط براي نمايش نيستند. تيم تحقيقاتي اين حالت‌هاي نور پيچيده را براي نورشناسي کوانتومي و داده بسيار مفيد مي‌دانند که مي‌تواند رايانه‌هاي کوانتومي را به يک واقعيت عملي تبديل کند.آنها همچنين مي‌توانند به تصويربرداري با قدرت بالا منجر شوند، جايي که يک سوراخ در مرکز حلقه نور مي‌تواند براي تمرکز مجدد روي يک موضوع تغيير کند.همچنين مي‌تواند ارتباطات نوري فضاي آزاد را بهتر کند که مي‌تواند از طريق هواي ناپايدار و ساير شرايطي که نور را پراکنده و متفرق مي‌کند، انتقال يابد.اگرچه اين دستکاري عجيب و غريب نور در اولين روزهاي خود به سر مي‌برد، اما در بلندمدت مي‌تواند يک ابزار محاسباتي سودمند باشد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي