جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/08/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5696


پاكيزگي اندام هاي داخلي بدن با مصرف ماست


آنچه در رابطه با ويتامين k بايد بدانيم


تأثير قلب مسن بر حافظه


خبرپزشكي


خبر


 پاكيزگي اندام هاي داخلي بدن با مصرف ماست 

پس از تغذيه با شير براي تمام دوران نوزادي و کودکي و استحکام استخوان ها و نسوج و جلوگيري از رقت خون در دوران جواني و بعد براي پروتئين رساني به اعضا و کلسيم براي استخوان و رشد آنها و جلوگيري از تشکيل انواع ورم ها و تومور ها و جرم گرفتگي اعضاي بدن، ماست مي تواند بدن را پاکيزه نگه داشته و رشد به موقع اعضاء را سبب شود و افراد هرچه به طرف پيري و کهنسالي پيش مي روند انواع خلط و جرم و انواع گرفتگي رگ ها و مجاري در آنها ظاهر مي شود و هميشه بايد از يک ماده پاک کننده براي تميز نگه داشتن اعضاء بهره گيري شود و افرادي که داراي فعاليت کمتر مي باشند کمتر اسيد لاکتيک که پاک کننده قوي به شمار مي آيد در بدن آن تشکيل مي شود.

بهتر است از اين زمان به بعد از انواع پاک کننده هاي بدن مانند ماست که حاوي اسيد لاکتيک مي باشد انواع محصولات ترش، ليمو و پرتقال ترش و مرکبات غوره و انگور ترش و ترشي هاي ديگر بهره برداري گردد و افراط در مصرف ترشي هايي که با سرکه درست مي شود ممکن است باعث خرابي اعضاء گردد ولي ماست، داشتن پروتئين هاي لازم و اسيد لاکتيک هم براي نسوج و عضلات و فربهي آن ها لازم و هم براي استخوان ها با دارا بودن املاح کلسيم بسيار ضروري و قابل توجه است فسفات و لاکتات کلسيم همراه با ويتامين D(نوعي چربي) که در ماست هاي چرب موجود است موجب استحکام استخوان ها و تقويت مغز مي گردد که بايد به آن توجه شود و فسفر تقويت کننده مغز و توانائي اين عضو و ساير اعضاء از ترکيبات لازم بدن و مغز مي باشد و دائماً بايد به بدن و مغز و عضلات و نسوج برسد در غير اينصورت و کم شدن غذاي مغز موجب کوچک شدن اين عضو و فراموشي و عدم يادگيري مي شود.

نويسنده: دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


 آنچه در رابطه با ويتامين k بايد بدانيم  

 ويتامين K2 براي سلامت استخواني مفيد است، زيرا در هدايت کلسيم به مکان هاي مورد نياز، مانند استخوان ها، موثر عمل مي کند.

در شرايطي که احتمالا با مواد مغذي شناخته شده اي مانند ويتامين هاي B و C آشنا هستيد، اما ويتاميني وجود دارد که اگرچه شايد به اندازه آنها مشهور نباشد، اما ممکن است حتي از اهميت بيشتري در پشتيباني از سلامت مطلوب بدن انسان برخوردار باشد.

به گزارش عصر ايران به نقل از "ايزي هلث آپشنز"، ويتامين K اغلب به عنوان يک ويتامين شناخته مي شود، اما در حقيقت شامل گروهي از ويتامين هاي محلول در چربي - K1 و K2 - مي شود که مي توانند به بهبود سلامت بخش هاي مختلف بدن انسان کمک کنند.

اگر ويتامين هاي K را به ميزان کافي دريافت نکنيد، برخي از فوايد چشمگير را از دست مي دهيد. فيلوکينون (K1) در سبزيجات سبز برگ يافت مي شود. مناکينون (K2) در کره، زرده تخم مرغ، و غذاهاي حيواني يافت مي شود و مي تواند توسط باکتري هاي روده نيز توليد شود.

يکي از نقش هاي ويتامين K، که هر دو ويتامين K1 و K2 در اين زمينه مفيد هستند، فعاليت به عنوان يک عامل لخته کننده خون است. بدون ويتامين K يک بريدگي کوچک مي تواند به يک فاجعه خونبار تبديل شود. و البته انجام هر عمل جراحي در اين شرايط مي تواند زندگي فرد را در معرض تهديد قرار دهد.

اما جدا از فعاليت به عنوان يک عامل لخته کننده خون، ويتامين K به روش هاي ديگر نيز در حفظ عملکرد مناسب بدن تاثيرگذار است.

رشد استخوان هاي سالم و قوي

اگر فکر مي کنيد ويتامين D تمام آن چيزي است که براي بهره‌مندي از استخوان هايي سالم و قوي نياز داريد، بهتر است تجديد نظر کنيد. نتايج يک مطالعه با حضور بيماران مبتلا به پوکي استخوان نشان داد که ويتامين K مي تواند از شکستگي هاي مهره تا 60 درصد، شکستگي هاي کفل تا 77 درصد، و ديگر شکستگي هاي استخوان تا 81 درصد جلوگيري کند.

مطالعه اي ديگر با حضور بيماران مبتلا به پوکي استخوان نشان داد که مصرف 45 ميکروگرم ويتامين K2 در روز، در پيوند با مکمل کلسيم، توانست روند از دست دادن استخوان را متوقف کرده، تراکم استخواني را طي دوره زماني دو ساله مطالعه حفظ کرده و خطر شکستگي استخوان به ميزان 65 درصد کاهش داشت.

در مقابل، بيماراني که تنها مکمل کلسيم دريافت کرده بودند، 2.5 درصد از تراکم استخواني کمري را طي دو سال از دست دادند.

ويتامين K2 براي سلامت استخواني مفيد است، زيرا در هدايت کلسيم به مکان هاي مورد نياز، مانند استخوان ها، موثر عمل مي کند.

کاهش خطر بيماري هاي قلبي مرگبار

کلسيفيکاسيون عروق انعطاف پذيري قلب و شريان ها را کاهش مي دهد و يکي از عوامل خطرآفرين مرتبط با بيماري قلبي عروقي است. ويتامين K همچون عاملي جادويي در اين زمينه عمل مي کند و ازشکل گيري کلسيفيکاسيون پيشگيري مي کند.

مطالعه اي که با حضور 16057 زن به مدت 8 سال انجام شد، نشان داد که هر افزايش 10 ميکروگرمي در مصرف ويتامين K، کاهش 9 درصدي در رويدادهاي کرونري را به همراه داشته که به معناي احتمال کمتر تجربه يک حمله قلبي يا سکته مغزي است.

مطالعه اي ديگر به ارزيابي رويدادهايي که با افزايش مصرف ويتامين K2 رخ مي دهند، پرداخته و دريافت که مصرف روزانه 21.6 تا 32.7 ميکروگرم از اين ويتامين خطر بيماري قلبي عروقي را به ميزان 27 درصد کاهش داده و در صورت مصرف بيش از 32.7 ميکروگرم ويتامين K2 در روز اين ميزان به 57 درصد افزايش مي رسد.

اگر اين فوايد براي تشويق به مصرف مواد غذايي سرشار از ويتامين K2 کفايت نمي کنند، احتمالا حقايقي که در ادامه به آنها اشاره مي شود، شما را متقاعد خواهند کرد.

غلبه بر آرتريت، سرطان و زوال شناختي

مصرف ويتامين K به ميزان کافي در روز کاهش زوال مفصلي در استئوارتريت (آرتروز) تا 47 درصد را به همراه دارد.ويتامين K نشان داده است که در کاهش خطر ابتلا به ديابت تا 51 درصد موثر است و همچنين عملکرد انسولين را بهبود بخشيده و مقاومت به انسولين را کاهش مي دهد.

زماني که پژوهشگران در يک مطالعه شرايط 11 هزار بيمار را بررسي کردند، دريافتند آنهايي که ويتامين K بيشتري مصرف مي کردند با خطر کمتر ابتلا به سرطان مواجه بوده اند.

ويتامين K عملکرد شناختي را نيز ارتقا مي دهد و ممکن است از ابتلا به بيماري آلزايمر پيشگيري کنيد، زيرا نقش مهمي در سنتز چربي ها در مغز دارد.ميزان مصرف توصيه شده روزانه ويتامين K برابر با 90 ميکروگرم براي زنان و 120 ميکروگرم براي مردان است. اما اگر مکمل مصرف مي کنيد بايد اطمينان حاصل کنيد که آن مکمل حاوي هر دو ويتامين K1 و K2 باشد.

از اين رو، دريافت ويتامين K به صورت مستقيم از مواد غذايي انتخاب بهترين محسوب مي شود. شما مي توانيد مقدار فراوان از سبزيجات سبز برگ مانند اسفناج، کيل، برگ چغندر، و برگ شلغم را به رژيم غذايي روزانه خود اضافه کنيد. همچنين، مصرف زرده تخم مرغ را فراموش نکنيد، زيرا منبع خوبي براي ويتامين K2 است.


  تأثير قلب مسن بر حافظه  

 طبق نتايج يک تحقيق جديد، کاهش توانايي پمپاژ قلب افراد مسن موجب کاهش جريان خون به سمت مرکز حافظه مغز مي شود.

به گزارش مهر، اين مطالعه شامل 314 شرکت کنندگان با ميانگين سني 73 سال بود که مبتلا به نارسايي قلبي، سکته يا زوال عقل (دمانس) نبودند. حدود 40 درصد اين شرکت کنندگان مبتلا به اختلال شناختي ضعيفي بودند که ريسک زوال عقل از جمله آلزايمر را افزايش مي دهد.

تمامي شرکت کنندگان تحت آزمايشاتي قرار گرفتند تا تعيين شود که قلب شان چه مقدار خون متناسب با اندازه بدن شان پمپ مي کند. آنها همچنين براي ارزيابي جريان خون به مغز تحت اسکن MRI قرار گرفتند.آنجلا جفرسون، سرپرست تيم تحقيق از دانشگاه واندربيلت ايالت تنسي، در اين باره مي گويد: «يافته ها نشان مي دهد زمانيکه خون به شکل مناسبي خون را پمپاژ نمي کند، ممکن است موجب کاهش جريان خون به لوب هاي زماني چپ و راست شود. اين لوب هاي مغز مسئول پردازش حافظه هستند.»

وي در ادامه مي افزايد: «نکته جالب توجه اين است که اين ميزان کاهش جريان خون مغز قابل مقايسه با افراد 15 تا 20 سال مسن تر بود.»

به گفته جفرسون، «مطالعات ما نشان مي دهد مکانيسم هاي تنظيم کننده جريان خون با افزايش سن، آسيب پذيرتر مي شوند. اگر ما بتوانيم فهم و درک بهتري از نحوه عملکرد اين فرايند داشته باشيم، احتمالا مي توانيم شيوه هاي پيشگيرانه يا درمان بهتري را ارائه نماييم.»


 خبرپزشكي 

 درمان بيماري پروانه‌اي براي اولين بار

محققان آلماني با پيوند پوست موفق به درمان بيماري پروانه‌اي شدند.

به گزارش ايرنا از نيچر، در اين مطالعه محققان يک پسر هفت ساله مبتلا به بيماري پروانه‌اي را پيوند پوست کردند؛ پوست جديد با اصلاح ژنتيکي سلول‌هاي بنيادي در محيط آزمايشگاهي رشد داده و دو سال پيش به بدن بيمار پيوند شده بود. پس از گذشت دو سال از عمل جراحي بيمار سالم است و به مدرسه مي‌رود.بيماري پروانه‌اي يک بيماري نادر پوستي با نام علمي epidermolysis bullosa است. در اين بيماري، در ژن مسئول بازسازي پوست يک جهش ژنتيکي رخ مي‌دهد و باعث مي‌شود پوست بيمار بسيار آسيب‌پذير شود.در ژوئن سال 2015 ميلادي، يک پسر بچه مبتلا به اين بيماري که حدود 60 درصد از پوست خود را از دست داده بود در بيمارستان بستري شد. کودک به بيماري سپسيس مبتلا بود و تب بالايي داشت؛ از طرفي تمام درمان‌هاي ديگر در اين کودک با شکست مواجه شده بود. محققان يک درمان تجربي را تنها گزينه نجات کودک اعلام کردند.در اين روش نمونه پوست بيمار براي دستيابي به سلول هاي بنيادي اپي‌درمال برداشته شد. سپس سلول هاي بنيادي براي از بين بردن ژن عامل بيماري، اصلاح ژنتيکي و در محيط آزمايشگاهي رشد داده شدند. در ماه اکتبر همان سال کودک تحت پيوند قرار گرفت و طي چند مرحله در روزهاي مختلف، قسمت‌هاي مختلف بدن پيوند شد. تا ماه فوريه 2015 حدود 80 درصد از پوست بيمار پيوند شد.پس از گذشت دو سال بيمار کاملا سالم است و به گفته پزشکان پوستي سالم و قوي دارد.

يک جراح و متخصص چشم:

تاثير نور خورشيد در بروز آب مرواريد

يک جراح و متخصص چشم گفت: تابش بيش از اندازه نور خورشيد باعث ايجاد صدمه جدي به چشم و بروز آب مرواريد مي شود.

محمد طاهري جراح و متخصص چشم در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار کرد: انجام فعاليت هاي روز مره سبب وارد آمدن آسيب به چشم مي شود که در اين ميان لمس کردن چشم با دست هاي آلوده سبب عفوني شدن سطح شبکيه مي‌شود.وي بيان کرد: ورود نور آفتاب بيش از حد مجاز و استاندارد باعث بروز صدمات مختلفي به چشم شده و اين عامل در دراز مدت باعث ضعيف شدن ميزان بينايي فرد مي‌شود.

عينک دودي نامناسب سبب پيري چشم و کاهش بينايي

طاهري عنوان کرد: براي کاهش ورود نور خورشيد به درون شبکيه چشم و حتي سطح بيروني اين عضو بهتر است افراد از عينک‌هاي دودي استاندارد و مناسب استفاده کنند تا از مشکلات و بيماري‌هاي چشم با اين اقدام آسان جلوگيري شود.وي تاکيد کرد: تابش بيش از اندازه نور خورشيد به چشم باعث بروز تغيير در سطح شبکيه و عارضه آب مرواريد در چشم مي‌شود؛ اين موارد در طول زندگي افراد به طور معمول ممکن است رخ بدهد و در دوران سالمندي اين مسائل شدت بيشتري پيدا مي‌کند.

طاهري يادآور شد: مسائل بهداشتي چشم يکي از نکات مهم در سالم ماندن اين عضو حياتي است، به طوري که لوازم آرايشي غير استاندارد باعث آسيب به چشم مي‌شود.


 خبر 

 درمان ديابت نوع 2 با رژيم 2 ماهه!

در بررسي‌هاي محققان دانشگاه ييل مشخص شد رژيم‌هاي غذايي که کالري آنها بسيار پايين است، مي‌توانند به راحتي ديابت نوع 2 را درمان کنند.

به گزارش ايسنا و به نقل از گيزمگ، محققان در طول ساليان متمادي اعلام کرده‌اند که ديابت نوع 2 را مي‌توان با رعايت رژيم‌هاي غذايي تحت کنترل درآورد ولي حال محققان دانشگاه "ييل"(Yale) در بررسي‌هاي خود متوجه شدند که با استفاده از رژيم‌هاي غذايي مي‌توان اثرات اين بيماري را معکوس کرده و حتي آن را درمان کرد.مدتي است که محققان و پزشکان نسبت به فراگير شدن بيماري ديابت نوع دو در سراسر جهان هشدار مي‌دهند و تعداد مبتلايان را تا چند صد ميليون نفر برآورد مي‌کنند.

بر اساس تخمين‌هاي اعلام شده تا سال 2050 ازهر سه آمريکايي يک نفر به ديابت نوع دو مبتلاست و ساده‌ترين راه کنترل آن رعايت رژيم غذايي است.حال محققان دانشگاه ييل در بررسي‌هاي خود به اين نتيجه رسيده‌اند در صورتي که فرد مبتلا به اين بيماري به مدت دو ماه در روز بين 600 تا 800 کالري دريافت کند، مي‌تواند به طور کامل درمان شود.اين تحقيقات در مراحل ابتدايي خود به سر مي‌برد و محققان جزئيات آن را اعلام نکرده‌اند؛ اما تست‌هاي حيواني که در اين تحقيق انجام شده‌اند کاملا رضايت‌بخش بوده‌اند.محققان دانشگاه ييل موفق شده‌اند در اين تحقيقات سه مکانيسم اثرگذار بر کاهش ميزان قند خون را شناسايي کنند.

آنها با تمرکز بر فرايندهاي متابوليسمي کبد، متوجه شدند اين رژيم مي‌تواند تبديل لاکتات، گليکوژن و آمينواسيد به گلوکز و به عبارت ساده‌تر توليد قند را کاهش دهد.اين فرايند چربي کبد را نيز کاهش داده و پاسخ کبد به انسولين را نيز بهبود داده است."جرالد شولمن"(Gerald Shulman)، محقق ارشد اين تحقيق گفت: در صورتي که تست انساني نيز با موفقيت انجام شود، مي‌توان داروهاي بسيار موثري براي مقابله با اين بيماري فراگير توليد کرد.ديابت شيرين نوع 2 ( Diabetes mellitus type 2) که سابق بر اين آن را ديابت شيرين غيروابسته به انسولين (NIDDM) يا ديابت بزرگسالان مي‌ناميدند، نوعي اختلال در سوخت و ساز بدن است که با بالا بودن گلوکز خون در شرايط مقاومت در مقابل انسولين و کمبود نسبي انسولين شناسايي مي‌شود. اين مسئله در تقابل با ديابت شيرين نوع 1 است که در آن به دليل تخريب سلول‌هاي جزيره‌اي در لوزالمعده با کمبود مطلق انسولين مواجه هستيم.نشانه‌هاي کلاسيک اين بيماري عبارتند از احساس تشنگي مفرط، تکرر ادرار و احساس گرسنگي مفرط. 90 درصد افراد مبتلا به ديابت به ديابت نوع 2 دچار هستند و 10 درصد ديگر به ترتيب به ديابت شيرين نوع 1 و ديابت بارداري مبتلا هستند. گفته مي‌شود که چاقي دليل عمده ديابت نوع 2 در افرادي است که به لحاظ ژنتيکي مستعد ابتلا به اين بيماري هستند. از ديگر دلايل آن مي‌توان به عدم تحرک، فشار خون بالا، داشتن HDL خون پايين يا تري گليسيريد بالا اشاره کرد.در شروع بيماري مي‌توان با افزايش ورزش و اصلاح رژيم غذايي ديابت نوع 2 را کنترل کرد. اگر سطح گلوکز خون با اين روش‌ها به اندازه کافي پايين نيامد، ممکن است مصرف داروهايي مانند متفورمين يا انسولين لازم باشد. معمولاً بايد به طور مرتب سطح قند خون کساني که انسولين مصرف مي‌کنند، کنترل شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي