جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/08/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5696


آخرين آمار از شيوع ايذر ميان کودکان کار و خيابان


سرانجام تشکيل فراکسيون زنان در شوراي شهر تهران


خبرها


يادداشت


ميز خبر


 آخرين آمار از شيوع ايذر ميان کودکان کار و خيابان 

 رئيس مرکز توسعه، پيشگيري و درمان اعتياد سازمان بهزيستي کشور بالا بودن آمار ابتلاي کودکان کار و خيابان به ايذر را تصوري نادرست در جامعه دانست.

فريد براتي سده در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به گزارش مربوط به ارائه خدمات پيشگيري از ايدز به کودکان کار و خيابان و کودکان در معرض آسيب که در محيط‌هاي ناسالم و کارگاه‌هاي زير زميني کار مي‌کنند، اظهارکرد: اين خدمات به 7910 کودک در سه استان تهران، خراسان رضوي و فارس در 6 ماه نخست سال جاري ارائه شده است.

وي با بيان اينکه ارائه خدمات به اين کودکان از طريق مراکز ساماندهي کودکان کار و خيابان مانند NGO ها و مراکز زير نظر سازمان بهزيستي و گروه پيشگيري از ايدز انجام شده است ادامه داد: بر اساس اين گزارش از ميان 7910 کودک در معرض آسيب اين سه استان، 2131 نفر کودک خياباني، 1980 نفر کودک کار و 3044 نفر کودک در معرض آسيب بوده‌اند. همچنين 4994 کودک نيز تحت آموزش قرار گرفته‌اند.

براتي‌سده در ادامه با تاکيد بر اينکه از 3743 نفر از اين کودکان آزمايش ايدز گرفته شده است تصريح کرد: تنها آزمايش ايدز 14 نفر از اين کودکان مثبت بوده است که براي انجام آزمايشات بعدي ارجاع داده شدند. همچنين 16 نفر از اين کودکان نيز به بيماري هاي مقاربتي مبتلا بوده اند.

رئيس مرکز توسعه، پيشگيري و درمان اعتياد سازمان بهزيستي کشور با اشاره به تصور نادرستي که درباره آمار بالاي ابتلا به ايدز در کودکان کار و خيابان وجود دارد اظهار کرد: بررسي‌هاي انجام شده چنين ادعاهايي را تأييد نمي کنند.

براتي با بيان اينکه 4737 نفر از اين کودکان به طور مستمر با اين مرکز در ارتباط هستند و خدمات آموزشي و بهداشتي دريافت مي کنند اضافه کرد: 2153 نفر آنان نيز براي دريافت خدمات مشاوره اي و روانشناسي ارجاع داده شده اند. همچنين 1392 نفر از کودکان نيز براي دريافت خدمات طبي و اجتماعي معرفي شده‌اند.

وي با اشاره به اينکه درکنار ارائه خدمات به کودکان، آموزش به خانواده ها نيز از برنامه‎هاي اين طرح است، افزود: «مداخلات خانواده محور» براي پيشگيري از ايدز به 2209 نفر ارائه شده که شامل بخش آموزش و در صورت لزوم ارجاع براي درمان است.

رئيس مرکز توسعه، پيشگيري و درمان اعتياد سازمان بهزيستي کشور با انتقاد از اينکه يکي از ضعف هاي اين برنامه نبود سازوکار مشخص و دقيق براي پيگيري درمان اين افراد تا مراحل پاياني است گفت: براي مثال 14 کودکي که ابتلا به ايدز آنان مشخص و گزارش شده بعد از اينکه توسط اين مرکز ارجاع شده اند براي ادامه مراحل درمان به مراکز تخصصي مراجعه نکرده‌اند که اين نشان مي دهد بايد سازوکاري براي پيگيري فرايند پس از تشخيص، پيش بيني شود.


 سرانجام تشکيل فراکسيون زنان در شوراي شهر تهران 

 عضو هيأت رئيسه شوراي شهر تهران گفت: هماهنگي هاي لازم براي تشکيل فراکسيون زنان انجام شده و هيچ مشکلي وجود ندارد.

زهرا نژاد بهرام در گفتگو با مهر با اشاره به راه اندازي فراکسيوني ويژه زنان در شوراي شهر تهران اظهار داشت: در حال حاضر فراکسيون زنان به صورت غيررسمي در شورا وجود دارد و زنان شورا مطالبات زنان را با ساير اعضا مطرح مي کنند و اين ارتباط وجود دارد. البته با حضور مشاور امور زنان شهرداري جمع 6 نفره زنان شورا به هفت نفر مي رسد و يک فراکسيون هفت نفره را خواهيم داشت.

عضو هيأت رئيسه شوراي شهر تهران افزود: در حال حاضر اقداماتي که مربوط به زنان است در شورا پيگيري مي شود اما به نام فراکسيون نيست که هماهنگي هاي لازم براي تشکيل اين فراکسيون انجام شده و هيچ مشکلي وجود ندارد.


 خبرها 

 طرح‌هاي مبارزه با آلودگي شهر تهران در گروي تأمين منابع مالي

يک عضو کميسيون سلامت شوراي اسلامي شهر تهران، ري و تجريش با تاکيد بر لزوم تکميل تحقيقات در حوزه مبارزه با آلودگي هواي شهر تهران، به سرانجام رسيدن طرح‌هاي مبارزه با آلودگي هواي اين شهر را در گروي تأمين منابع مالي دانست.

سيد آرش حسيني ميلاني در گفت‌وگو با ايسنا، در تشريح اقدامات کميسيون سلامت شوراي اسلامي شهر تهران، ري و تجريش براي مقابله با آلودگي هواي شهر تهران به ويژه در فصل پاييز و زمستان که شاهد تشديد آلودگي هوا هستيم، گفت: کميسيون سلامت، محيط زيست و خدمات شهري شوراي اسلامي شهر تهران در دو جلسه، مسئولين مرتبط با موضوع آلودگي هوا را دعوت کرده و مسائل و ابعاد مختلف مقابله با آلودگي هواي تهران را مورد بحث و بررسي قرار داده است.

وي افزود: در اين جلسات از راهنمايي و رانندگي، هواشناسي استان تهران، محيط زيست و شرکت کنترل کيفيت هواي شهر تهران دعوت شده که هر يک از اين دستگاه‌ها گزارش‌هايي در خصوص روند اقدامات گذشته و همچنين پيش بيني‌هايي در خصوص وضعيت آينده ارائه کرده‌اند.

عضو شوراي شهر تهران ادامه داد: در گزارش‌هاي ارائه شده در خصوص پيش بيني وضعيت آينده در حقيقت تشريح اقداماتي که انجام شده و پيشرفت هر يک از آنها در کميسيون سلامت شورا مطرح شد.

وي تاکيد کرد: عمده فعاليت‌ها در بحث افزايش کيفيت سوخت در سال گذشته بوده است که پيشرفت خوبي نيز در کيفيت سوخت شاهد بوده‌ايم. البته مواردي وجود دارد که بايد به استانداردهاي مطلوب برسد اما در کليت شاهد روند قابل قبولي بوده‌ايم.

اين عضو کميسيون سلامت شوراي اسلامي شهر تهران به موضوع کيفيت خودروهاي توليد داخل اشاره کرد و افزود: در حال حاضر بخش عمده‌اي از تلاش‌ها براي افزايش کيفيت خودروها در قالب توليد خودروهاي جديد با استانداردهاي روز انجام شده است.

وي افزود: اما مشکل اصلي ما با خودروهاي فرسوده‌اي است که ظرف ساليان گذشته در شهر تهران تردد دارند و خوشبختانه امروز بخش زيادي از آنها در چرخه‌اي در حال خروج از شهر تهران هستند اما سرعت خروج اين خودروها مطلوب نيست.

ميلاني با اشاره به قانون هواي پاک تاکيد کرد: در اين قانون، دولت رسما از طرف مجلس مکلف شده است که وام کم بهره با بازپرداخت 10 ساله براي جايگزيني خودروهاي فرسوده بدهد. لذا در حال حاضر انتظار داريم با توجه به تلاشي که انجام مي‌شود در بودجه سال 1397 بحث واگذاري تسهيلات به سرانجام مطلوبي برسد.

وي ادامه داد: امروز بانک‌ها در ارائه تسهيلات در خصوص نوسازي خودروهاي فرسوده مشکلات زيادي دارند، لذا در بحث تامين منابع لازم براي جايگزيني خودروهاي فرسوده حتي در بخش تاکسي ها نيز با موانعي روبرو هستيم. اميد داريم با پيگيري‌هاي مستمر منابع لازم براي جايگزيني اين خودروها فراهم شود. البته بي ترديد در اين مسير به يک همت جمعي و اراده‌اي مشخص نياز است تا تأمين منابع لازم انجام شود.

وي تاکيد کرد: بي ترديد پروژه‌هاي محيط زيستي درآمدزا نيستند و اکثر آنها با هزينه همراه هستند. لذا بايد براي تامين منابع اين پروژه‌ها نگاه ويژه‌اي داشته باشيم. موضوع مهم ديگري که در بحث جايگزيني مطرح است موتورسيکلت‌ها هستند که بايد منابع متناسب با توان اقشار مردم براي آنها در نظر گرفته شود. به همين دليل است که قانونگذار در قانون هواي پاک واگذاري تسهيلات با نرخ 4 درصد را پيش بيني کرده که روند جايگزيني عملياتي باشد. تلاش کرده‌ايم در بودجه سال آينده نيز اين مشکلات و موانع را در نظر بگيريم و منابع مالي لازم را تامين کنيم. حداقل مي‌توانيم خط کاري خود را براي سال آينده آغاز کنيم.

وي در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود به موضوع جايگزيني ناوگان فرسوده اتوبوسراني اشاره کرد و افزود: خودروهاي ديزيل که در ناوگان فرسوده اتوبوسراني حضور دارند بايد جايگزين شود. تمام تلاش کميسيون‌هاي مختلف شورا از حمل و نقل تا بودجه و سلامت بر همين اساس است و به حمل و نقل عمومي، مترو و اتوبوس اولويت ويژه‌اي داده شده است. متاسفانه در اين حوزه نيز با مشکل تامين منابع مالي مواجه هستيم؛ اما به طور جد پيگير تامين منابع مالي براي روند جايگزيني خودروهاي فرسوده و توسعه حمل و نقل عمومي هستيم.

اين عضو کميسيون سلامت شوراي اسلامي شهر تهران، ري و تجريش به نصب فيلترهاي دوده بر روي اتوبوس‌هاي شهري تهران اشاره کرد و افزود: نصب فيلترهاي دوده بر روي اتوبوس‌هاي فرسوده شهر تهران مشکلاتي را براي اين اتوبوس‌ها ايجاد مي‌کند و کارآمدي و کارکرد آنها را کاهش مي‌دهد. بنابراين براي حل مسئله لازم است که اتوبوس‌هاي جديد وارد ناوگان اتوبوسراني شهر تهران شوند. بي ترديد تزريق اتوبوس‌هاي جديد نيازمند منابع مالي است که در اين راستا تلاش مي‌کنيم به کمک دولت منابع مالي محقق شود. قطعا اين يک کار جمعي است و نيازمند مساعدت دولت نيز هستيم.

وي تاکيد کرد: کميسيون سلامت شوراي شهر تهران در نصب فيلترهاي دوده ديزل که نقش مهمي در کاهش ذرات زير 2.5 ميکرون دارد به عنوان يک اولويت تاکيد دارد؛ اما قطعا مشاهده نتيجه اقدامات و فعاليت‌ها به سال آينده منجر خواهد شد.

وي ادامه داد: بايد هزينه‌هاي لازم براي کنترل و مبارزه با آلودگي هوا را شفاف کنيم و در بودجه‌هاي آتي نيز اين هزينه‌ها به صورت مستقيم و غيرمستقيم مشخص شوند. بي ترديد بايد خدمات مختلفي که در سطح شهر تهران ارائه مي‌شود را به يک تعادل برسانيم و مشکلاتي که از سنوات گذشته انباشته مي‌شوند را با کاهش برخي فعاليت‌ها و تامين منابع لازم با اولويت به سرانجام برسانيم.

هر رستوراني بدون مجوز قليان ارائه دهد، بسته خواهد شد

پليس پايتخت با رستوران هايي که مجوز ارايه قليان به مشتريان را ندارند به شدت برخورد مي کند.

سردار حسين رحيمي -فرمانده انتظامي تهران بزرگ - درباره پرسش برنا در زمينه برنامه پليس در برابر مشکل موجود قليان چيست؟ گفت: هر رستوراني که مي خواهد قليان به مشتريانش ارائه دهد بايد مجوز هاي لازم را داشته و در چارچوب هاي قانوني اين اقدام را انجام دهد وگرنه پليس با اماکني که مجوز نداشته باشند برخورد خواهد کرد.

سردار حسين رحيمي در مورد مهمترين برنامه هاي پليس پايتخت براي يک سال آينده گفت: برنامه هاي پليس تهران در دو بخش تنظيم شده اند که مهمترين آن درقالب پليس جامع محور و مردم نهاد تعريف مي شود و پليس سعي خواهد داشت تا خدمات مناسبي به اقشار و آحاد مردم ارايه دهد .

وي افزود: بايد اقدامات و رفتارهاي پليس را اطلاع رساني کنيم و در بخش فضاي مجازي ، پليس فتا و در حوزه پليس مبارزه با مواد مخدر که مهمترين بخش هاي عملياتي پليس تهران است فعال باشيم و اين امر را جزو اولويت هاي کاري خود مي دانيم و بعد از آن برخوردهاي عملياتي که بخشي را در قالب طرح به اطلاع مردم مي رسانيم.


 يادداشت 

 کدوهاي هالووين و منشور کوروش !

آذر فخري

از ازل، هنر نزد ايرانيان بوده‌است و بس! اگر جرات داريد براي اين ضرب‌المثل اما واگر بياوريد و يا شيردلانه، سينه جلو بدهيد و يک دليل بياوريد که نه، چندان هم اين طورها که فکر مي‌کنيد نيست.

چند روز پيش عکس اتاقي را که فرويد، پدر روانکاوي نوين در آن بيمارانش را مي پذيرفت تماشا مي کردم. دوستي که کنارم ايستاده‌بود، خيلي طبيعي و خيلي ساده گفت : مي‌بيني حتي در ر‌وانکاوي نوين هم ايراني‌ها نقش داشتند. من خيلي دقت کردم تا درآن عکس، به نقش مهم ايرانيان دراين زمينه پي ببرم و بالاخره نااميدانه از آن دوست خواستم تا بيشتر توضيح دهد. و او با نشان دادن قالي‌هاي بختياري که روي کاناپه ي روان کاوي و در کف و در و ديوار اتاق فرويد پهن و آويزان بود، حضور و نقش برجسته ي ايرانيان در اين زمينه را ثابت کرد!

خوب لازم نيست حال خودم را در آن لحظه توصيف کنم. احساسي از اندوه و عذاب داشتم و اين پرسش بزرگ مدام در ذهنم جولان مي داد که ما به عنوان ايراني حالا در کجاي تاريخ و تمدن بشري ايستاده‌ايم و چه نقش خاصي در اين زمينه ايفا مي‌کنيم. به‌خصوص در اين دوراني که از آن با عنوان عصر متافيزيک و رويکردهاي عرفاني – فلسفي ياد مي شود.

مي‌خواهم بگويم خوب است که تاريخ و حوادث جعلي يا حتي واقعي پرشکوه خود را (که اين روزها به هزار و يک دليل روان شناختي – اجتماعي دست به دامان آن‌ها شده‌ايم ) رها کنيم بر خود امروز و درون خويش متمرکز شويم .به اين که امروز چه داريم در اين عرصه روکنيم . به جاي دلخوش کردن به گذشته اي مجهول و بعضا مجعول، به ويژگي‌هاي کنوني شخصيتي، رواني، علمي و مذهبي انسان ايراني دقت کنيم. به عنوان يک شهروند ايران – شهري، حتما سوال‌هاي فراواني از خود و ديگران داريم. حتما به عنوان يک انسان ايراني که به نوعي دچار گسست هويتي شده و در مقطعي قرار دارد که نمي‌داند با داشته‌ها و نداشته‌هايش چه بکند، نيازمند به چالش کشيده‌شدنيم. ما در آوردگاهي قرارداريم که کسي در آن ما را به مبارزه نمي‌خواند! ما رها شده و درحال فراموش شدنيم. مولوي مان در قونيه است، زعفران مان در اسپانياست. جشن نوروزمان در جمهوري آذربايجان است. کتيبه منشور کوروش مان که الان در ايران در دسترس مان است يک کپي برابر اصل است. يعني حتي اصل اين منشور را هم خودمان نداريم!

حالا پيدا کنيد پرتقال فروش را. پرتقال فروشي را که اخيرا شروع کرده‌ايم به زدن سنگ او بر سينه‌مان، در حالي که از آن طرف کدوهاي هالووين و قلب هاي ولنتاين را به رخ هم مي کشيم!

ميان انسان ايراني و نسبت‌هايش با جهان امروز، گسست هاي عميق و پيوندهاي سست و بدون ريشه‌اي وجود‌دارد و اين بزنگاهي است که تاريخ بر سر آن ايستاده و مترصد مچ گيري از ماست.


 ميز خبر 

 11 مجتمع تجاري تهران در آستانه تعطيلي

عضو هيئت رئيسه پنجمين دوره شوراي اسلامي تهران گفت:11 مجتمع تجاري در دو منطقه 11 و 12 که ايمني آنها پايين است شناسايي و براي آنها اخطارهاي لازم نيز صادر شده است.زهرانژاد بهرام عضو هيئت رئيسه پنجمين دوره شوراي اسلامي شهر تهران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛اظهار داشت: شوراي اسلامي شهر تهران پس از حادثه‌ ساختمان پلاسکو، مصوب کرد تا تمام ساختمان هاي مشابه پلاسکو شناسايي شوند.

نژاد بهرام ادامه داد: بر اساس مصوبه فوق مقررشد تا پس از شناسايي ساختمان هاي تجاري نا ايمن، اخطارهاي لازم به مالکان واحد‌هاي تجاري آن مجموعه ها و مديريت آنها ابلاغ شود.وي اضافه کرد: مجتمع تجاري نبوت در شرق تهران، يکي از چندين مجتمعي بود که به دليل ناايمن بودن توسط نيروي انتظامي تعطيل و فعاليت کسبه آن متوقف شده است و روند برخورد با ساير متخلفين در اين حوزه با جديت دنبال مي شود.عضو هيئت رئيسه پنجمين دوره شوراي اسلامي شهر تهران تصريح کرد: بر اساس پيگيري ها و تحقيقات صورت گرفته از سوي اعضاي شوراي شهر، 11 مجتمع تجاري در دو منطقه 11 و 12 که ايمني آنها پايين است شناسايي و اخطارهاي لازم نيز صادر شده است.

نژاد بهرام خاطرنشان کرد: بنده در ابتداي کار شوراي پنجم، نسبت به ايمني سازي ساختمان هاي ناايمن تذکر دادم و نسبت به وضعيت فعلي حاکم بر آنها که وضعيتي نگران کننده است، هشدار دادم.وي يادآور شد: از ميان ساختمان هاي نامبرده تنها يک مجموعه، يعني مجتمع تجاري آلومينيوم به ايمن سازي و رفع نواقص موجود اقدام کرده است.عضو هيئت رئيسه پنجمين دوره شوراي اسلامي شهر تهران ادامه داد: بيش از 3 ماه است که کار ايمن سازي مجتمع تجاري آلومينيوم آغاز شده و ايمن سازي آن همچنان ادامه دارد.

نژاد بهرام گفت: مالکان و مديران مجتمع هاي تجاري شناسايي شده، بايد توجه داشته باشند که اگر به ايمن سازي ساختمان اقدام نکنند با آنها برخورد مي شود و شهرداري با حکم قضايي به اين مسئله ورود مي کند.وي تاکيد کرد:مجتمع هاي تجاري متخلف که فاقد ايمني لازم براي فعاليت و کسب و کار خود هستند به زودي توسط نيروي انتظامي و با حضور برخي از اعضاي شوراي شهر به عنوان ناظر تعطيل مي شوند.عضو هيئت رئيسه پنجمين دوره شوراي اسلامي شهر تهران تصريح کرد: مالکان واحد‌هاي تجاري بايد به تامين ايمني ساختماني که اجاره مي دهند به اندازه اجاره بهايي که دريافت مي کنند اهميت بدهند و در قبال جان و مال کسبه و مردمي که براي خريد به مجتمع هاي تجاري مي آيند، سهل انگاري نکنند. نژاد بهرام خاطرنشان کرد: اعضاي شوراي اسلامي شهر تهران طي روزهاي آينده از روند ايمن سازي ساختمان آلومينيوم بازديد مي کنند و پيشرفت کار را مورد بررسي قرار مي دهند.

کشف طلاي قاچاق اتوبوسي در مرز بازرگان

ماموران گمرک جمهوري اسلامي ايران در بازرسي از يک اتوبوس ورودي از ترکيه در مرز بازرگان براي دومين بار در يک هفته گذشته موفق شدند 2 کيلو و 215 گرم طلاي ساخته شده را کشف و ضبط کنند.

به گزارش پيام رسان گمرک جمهوري اسلامي ايران، اين طلاها در قسمت صندلي شاگرد جاسازي شده بود.

ماموران گمرک در بررسي بيشتر از اين اتوبوس در زير صندلي ها نيز دارو و مشروبات الکي جاسازي شده کشف کردند.کالاهاي کشف شده با تشکيل پرونده به مراجع قضايي ارسال شد.اين دومين بار است که ماموران گمرک بازرگان در يک هفته موفق به کشف طلاي قاچاق مي شوند.پيش از اين ماموران گمرک 10 بسته طلاي کار شده قاچاق به وزن يک کيلو و 837 گرم را از کمر يک مسافر ورودي کشف کرده بودند.بر اساس تازه ترين گزارش دفتر اطلاعات منطقه اي سازمان جهاني گمرک (آر.آي.ال.اُ-RILO) در 9 ماهه سال 2017 ميلادي، گمرک جمهوري اسلامي ايران در مبارزه با قاچاق کالا و تخلف رتبه دوم را کسب کرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي