جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/08/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5696


نامزدهاي کلوزآپ طلايي دومين جشنواره فيلم «شيد»


همکاري «مريل استريپ»، «تام هنکس» و«استيون اسپيلبرگ» در يك پروژه سياسي


افتتاحيه جشنواره کلکته با نمايش «زرد»


اجراي «اليور توئيست» در تالار وحدت


نمايش دو فيلم ايراني در جشنواره ملطيه


پايان فيلمبرداري «لس آنجلس- تهران»


اولين حضور جهاني «دلم مي‌خواد»


خبر هنري


ميز خبــــر


 نامزدهاي کلوزآپ طلايي دومين جشنواره فيلم «شيد» 

 نامزدهاي کلوزآپ طلايي دومين جشنواره فيلم «شيد» معرفي شدند.به گزارش ايسنا، فهرست نامزدهاي اين جشنواره بر اساس آراء داوري جاناتان رزنبام، ريچارد پنيا و هوشنگ گلمکاني انتخاب شده که به شرح ذيل اعلام شده‌اند:

بهترين بازيگر زن: هديه تهراني (اسرافيل)، نيکي کريمي (آذر)، ساره بيات (زرد)

بهترين بازيگر مرد: نويد محمدزاده (بدون تاريخ، بدون امضا)، محسن تنابنده (فراري)، پژمان بازغي (اسرافيل)

بهترين کارگردان: وحيد جليلوند (بدون تاريخ، بدون امضا)، محمد حمزه‌اي (آذر)، آيدا پناهنده (اسرافيل)

بهترين فيلم: بدون تاريخ بدون امضا (علي جليلوند)، آذر (نيکي کريمي)، زرد (کامران مجيدي)

اين جشنواره که هر سال در شهر دالاس در کشور آمريکا برگزار مي‌شود، در اختتاميه تنديس طلايي به انتخاب تماشاگران را نيز به بهترين فيلم اهدا خواهد کرد.

اين جشنواره با اداي دين به عباس کيارستمي و با ياد او برگزار خواهد شد و به همين دليل تنديس جشنواره به نام يکي از فيلم‌هاي اين کارگردان فقيد انتخاب شده است.

فيلم‌هاي دومين جشنواره فيلم «شيد» در روزهاي شنبه 11 نوامبر (20 آبان) و يکشنبه 12 نوامبر (21 آبان) در سينما آنجليکاي شهر دالاس آمريکا به روي پرده مي‌روند.

دومين دوره «شيد» به کوشش آرامه اعتمادي به عنوان دبير و مؤسس جشنواره، شهرام مکري به عنوان مدير و مشاور هنري، علي بوستان به عنوان طراح پوستر و مدير گرافيک و کلي کيچن مدير روابط عمومي برگزار مي‌شود.


 همکاري «مريل استريپ»، «تام هنکس» و«استيون اسپيلبرگ» در يك پروژه سياسي 

 مريل استريپ، تام هنکس و استيون اسپيلبرگ سه هنرمند اسکاري هاليوود در يک پروژه با هم همکاري کردند، پروژه «پست» داستان افشاگري روزنامه‌هاي واشنگتن‌پست و نيويورک تايمز عليه دولت «ليندون جانسون» و دروغگويي درباره جنگ ويتنام است.

به گزارش فارس، تريلر فيلم جديد «پست» با موضوع پنتاگون به کارگرداني استيون اسپيلبرگ پخش شد.

براي اولين بار سه اسکار بگير معروف هاليوودي استريپ، هنکس و اسپيلبرگ در يک پروژه با هم همکاري مي‌کنند.اين فيلم داستان اولين ناشر زن روزنامه واشنگتن‌پست «کي گراهام» است که مريل استريپ نقشش را ايفا مي‌کند. او به همراه سردبير روزنامه «بن بردلي» با بازي «تام هنکس» قصد دارند تحقيقات سرّي پنتاگن را در روزنامه منتشر کنند. اين اسناد مربوط به جنگ ويتنام و چهار رييس‌جمهور آمريکا طي سه دهه است.

اين فيلم به ماجراي افشاگري روزنامه‌هاي واشنگتن‌پست و نيويورک تايمز عليه دولت «ليندون جانسون» اشاره دارد. در اين واقعه يکي از آناليزورهاي پنتاگون به نام دنيل السبرگ اسنادي از پنتاگون خارج کرد که نشان مي‌داد دولت جانسون به طور سيستماتيک و هماهنگ شده به مردم آمريکا و کنگره ايالات متحده در مورد واقعيت‌هاي جنگ ويتنام دروغ گفته است. اين افشاگري فشار افکار عمومي روي دولت جانسون را براي خروج از جنگ ويتنام زياد کرد.

علاوه بر اسکاربگيراني چون تام هنکس و مريل استريپ، اليسون بري، کري کوون، ديويد کراس، بروس گرين‌وود، تريسي لتس، باب اودن‌کرک، سارا پاولسن، جسي پله‌مونز، متيو رايز، مايکل استال‌بارگ، بردلي ويتفورد و زک وودز ايفاي نقش مي‌کنند.

«ليز هانا» و «جاش سينگر» نويسنده فيلم‌نامه «پست» هستند.فيلم «پست» 22 دسامبر در سينماهاي منتخب و 12 ژانويه 2018 در سينماهاي سراسر جهان اکران خواهد شد.


  افتتاحيه جشنواره کلکته با نمايش «زرد»  

 فيلم «زرد» به کارگرداني مصطفي تقي‌زاده که يکي از آثار حاضر در بيست‌وسومين دوره جشنواره بين‌المللي کلکته هند است، به عنوان فيلم افتتاحيه اين رويداد سينمايي قديمي هند انتخاب شده است. «زرد» پيش از اين در جشنواره فيلم شانگهاي جوايز بهترين کارگرداني و بهترين بازيگر زن را به خود اختصاص داده بود.

«زرد» بر اساس آمار سايت سينماتيکت تا به حال حدود چهار ميليارد و 200 ميليون تومان فروش کرده و در تازه ترين حضور خارجي خود در بخش سينماي بين‌الملل جشنواره کلکته به نمايش درمي‌آيد. اين جشنواره از تاريخ 10 تا 17 نوامبر (19 تا 26 آبان‌ماه) در شهر کلکته‌ هندوستان برگزار مي‌شود.

بهرام رادان، ساره بيات، مهرداد صديقيان، شهرام حقيقت دوست، بهاره کيان افشار، آناهيتا درگاهي در اين فيلم بازي کرده‌اند.

امسال در بخش مسابقه اصلي جشنواره کلکته 14 فيلم از جمله «کوپال» ساخته کاظم مولايي به نمايش درمي‌آيد و ملک جهان خزايي، طراح صحنه و لباس کهنه کار سينماي ايران از اعضاي هيات داوري اين بخش است. در بخش سينماي بين الملل جشنواره، به جز «زرد»، فيلم «آيه هاي فراموشي» ساخته عليرضا خاتمي و محصول فرانسه، آلمان، هلند و شيلي به نمايش در مي‌آيد.


 اجراي «اليور توئيست» در تالار وحدت 

 فارس:نمايش «اليور توئيست» به کارگرداني حسين پارسائي از اول آذر ماه ساعت 18 در تالار وحدت به روي صحنه مي‌رود و اين نمايش هم اکنون پيش فروش بليت‌هايش را آغاز کرده است.

گفتني است اجراي تئاتر موزيکال اليور توئيست در 10 روز اول با حضور سعيد چنگيزيان و پس از آن نويد محمدزاده در نقش بيل سايکس خواهد بود.

محمدزاده از 15 آذر در اين نمايش حضور خواهد داشت.


 نمايش دو فيلم ايراني در جشنواره ملطيه 

 صبا:جشنواره فيلم «ملطيه» ميزبان سينماي ايران است.در هفتمين جشنواره بين المللي فيلم «ملطيه»، فيلم «مادري» به کارگرداني رقيه توکلي و پخش کنندگي بنياد سينمايي فارابي در بخش مسابقه بين‌الملل به نمايش در مي‌آيد.

همچنين نسخه مرمت شده فيلم «روسري آبي» ساخته رخشان بني اعتماد نيز که عمليات اسکن آن در فيلم خانه ملي ايران صورت پذيرفت، به پخش کنندگي اين بنياد نمايشي ويژه دارد.جشنواره فيلم «ملطيه» از 18 تا 25 آبان سال جاري در کشور ترکيه برگزار مي‌شود.


 پايان فيلمبرداري «لس آنجلس- تهران»  

 باشگاه خبرنگاران:فيلمبرداري فيلم سينمايي «لس آنجلس- تهران» به كارگردانى تينا پاكروان به پايان رسيد.مراحل فني اين فيلم سينمايي، از چندي پيش آغاز شده است.

پرويز پرستويي، مهناز افشار، ماهايا پطروسيان، ژوبين رهبر، شيرين يزدان‌بخش، زهير ياري، باني ‌پال شومون، على جناب و گوهر خيرانديش بازيگران اين فيلم سينمايي هستند.اين فيلم سينمايي در ژانر کمدي- فانتزي ساخته مي‌شود.


 اولين حضور جهاني «دلم مي‌خواد»  

 ايسنا:فيلم «دلم مي‌خواد» بهمن فرمان آرا در اولين نمايش جهاني‌اش در جشنواره‌ي «ماردل پلاتا» آرژانتين حضور دارد.

«سي و دومين جشنواره فيلم «ماردل پلاتا» که تنها جشنواره سينمايي رده الف جهاني در آمريکاي جنوبي است از 26 آبان تا 5 آذر در آرژانتين برگزار خواهد شد و فيلم «دلم مي خواد» ساخته بهمن فرمان آرا در اولين نمايش جهاني در بخش مولفان اين رويداد به نمايش در مي‌آيد.»

محمدرضا گلزار، رضا کيانيان و مهناز افشار از بازيگران اصلي اين فيلم سينمايي هستند.


 خبر هنري 

 پايان فعاليت غرفه ايران در نمايشگاه کتاب استانبول

بخش بين‌الملل سي و ششمين دوره نمايشگاه کتاب استانبول به کار خود پايان داد.

در نمايشگاه علاوه بر ايران 19 کشور ديگر حضور داشتند. در غرفه جمهوري اسلامي ايران 250 عنوان کتاب در موضوعات ادبيات داستاني، کودک و نوجوان، ادبيات انقلاب اسلامي، دفاع مقدس، ادبيات کلاسيک، ايران‌شناسي، دين و هنر به نمايش گذاشته شد. امضاء قرارداد واگذاري کپي رايت بيش از 20 عنوان کتاب ايران به زبان ترکي و کشورهاي ديگر و فراهم کردن مقدمات واگذاري رايت چند اثر ديگر از جمله دستاوردهاي حضور ايران در اين دوره از نمايشگاه بود.

بازديد رئيس اتحاديه ناشران ترکيه از غرفه ايران، حضور پروفسور ايلبر اورتايلي، تاريخ شناس معاصر ترکيه و نويسنده کتاب «ايران از نگاه پروفسور ايلبر اورتايلي»، حضور گوزل يوز، مدير نشر دماوند ترکيه و حضور اسدزاده سرکنسول ايران در استانبول از جمله رخدادهاي غرفه ايران درسي و ششمين دوره نمايشگاه کتاب ترکيه بود.

پس از پايان فعاليت‌هاي نمايشگاه کتاب ترکيه به‌منظور پاسداشت زبان و ادبيات فارسي و گسترش آن کليه کتاب‌هاي عرضه‌شده در غرفه ايران به کتابخانه گروه زبان و ادبيات فارسي دانشکده زبان و ادبيات استانبول اهدا شد. اين کتابخانه 3 هزار عنوان کتاب فارسي در زمينه‌هاي ادبيات، تاريخ و هنر دارد.

اجراي تئاتر موزيکال «نتردام پاريس» در استانبول

تئاتر موزيکال «نتردام پاريس» برگفته از رمان معروف گوژپشت نتردام در استانبول به نمايش درخواهد آمد.تئاتر موزيکال «نتردام پاريس» برگرفته از اثر به ياد ماندني «گوژپشت نتردام» اثر نويسنده مشهور فرانسوي ويکتور هوگو در ماه مارس سال 2018 در مرکز هنرهاي نمايشي زورلو در استانبول روي صحنه خواهد رفت.

اين موزيکال شامل 16 اجرا به زبان فرانسوي خواهد بود.تئاتر موزيکال «نوتردام پاريس» اولين بار در سال 1998 در پاريس روي صحنه رفته و به عنوان اثري که به عنوان موزيکالي که بيشترين مخاطب را در سال اول خود جذب کرده در کتاب رکوردهاي گينس ثبت شده است. اين اثر شامل ترانه هايي است که سال ها در فهرست اول موسيقي جهان قرار داشته اند.اثر مذکور که به عنوان يکي از شاهکارهاي موسيقي جهان شناخته مي شود، تا کنون در هشت زبان محتلف در 20 کشور مختلف بيش از4 هزار و 500 بار روي صحنه رفته است.اين تئاتر موزيکال سه سال پيش به زبان انگليسي در مرکز هنرهاي نمايشي زورلو استانبول به اجرا درآمده بود.

جشنواره بين المللي «همه ويولن هاي جهان»در ترکيه

سومين جشنواره بين المللي «همه ويولن هاي جهان» با شرکت سازندگان ويولن، نوازندگان و برگزاري کنسرت ها در تاريخ 15 نوامبر در سالن کنسرت «جمال رشيد ري» در استانبول برگزار مي شود.سومين جشنواره بين المللي « همه ويولن هاي جهان» به رياست جهاد آشکين و سرهان بالي با سخنراني هنرمندان شرکت کننده در تاريخ 15 نوامبر (24 آبان) در شهر استانبول ترکيه آغاز خواهد شد.

پس از سخنراني، الفدا سو توران، ايلگين توپ و باده داشتان که در گروه جاکا «CAKA» به موفقيت هاي قابل توجهي رسيده اند، همراه با اورچون اورچونسل رئيس ارکستر موفق نسل جوان، آهنگساز و پيانيست هنرنمايي خواهند کرد.

در نخستين روز اين جشنواره ويولن سازان که از فرهنگ هاي مختلف گرد هم مي آيند، داستان سه ويولن را با آهنگ هايش اجرا خواهند کرد. در دومين روز جشنواره فرانچسکا دگو و فرانچسکا لئوناردي نوازندگان مشهور ويولن نخستين بار در ترکيه با ارکستر «Kiev Virtuosi Oda» در سالن کنسرت «جمال رشيد ري» در استانبول روي صحنه خواهند رفت.اين جشنواره بين المللي روز 17 نوامبر (26 آبان) با کنسرت «آداب و رسوم تاريخي خاورميانه» به پايان مي رسد.


 ميز خبــــر 

 آغازبه كار يازدهمين نمايشگاه بين المللي رسانه هاي ديجيتال

مدير يازدهمين نمايشگاه بين‌المللي رسانه‌هاي ديجيتال از تمامي علاقمندان به حوزه فناوري ديجيتال دعوت کرد تا از يازدهمين نمايشگاه بين‌المللي رسانه‌هاي ديجيتال در مصلاي تهران بازديد کرده و با آخرين دستاوردها و فناوري هاي اين حوزه آشنا شوند.

سيد مرتضي موسويان با بيان اين مطلب افزود:امور مربوط به آماده سازي غرفه ها به اتمام رسيده است و اقدامات مربوط به غرفه آرايي توسط شرکت کنندگان در نمايشگاه شروع شده است.وي تصريح کرد: نمايشگاه از صبح امروز آماده بازديد علاقمندان خواهد بود.مدير يازدهمين نمايشگاه بين المللي رسانه هاي ديجيتال با اشاره به حضور حدود 400 شرکت فعال حوزه ديجيتال در نمايشگاه امسال گفت: نمايشگاه امسال در فضايي به مساحت 33 هزار مترمربع برگزار مي شود که از اين ميزان حدود 10 هزار مترمربع فضاي مفيد نمايشگاهي است.

موسويان با تاکيد بر برگزاري مراسم افتتاحيه نمايشگاه امسال تاکيد کرد: در اين مراسم که ساعت 10 صبح امروز در مصلاي امام خميني (ره) برگزار مي شود از سه دستاورد بومي بسيار مهم در زمينه فناوري ديجيتال که براي نخستين بار به صورت عمومي عرضه مي شوند توسط وزراي فرهنگ و ارشاد اسلامي و ارتباطات رونمايي خواهد شد.

وي اظهار داشت: همچنين در طول زمان برگزاري نمايشگاه با حضور مسئولان مختلف کشوري از حدود 30 دستاورد مهم ديگر در حوزه فناوري ديجيتال رونمايي مي شود.يازدهمين نمايشگاه بين المللي رسانه هاي ديجيتال از 20 الي 26 آبانماه از ساعت 10 الي 20 در مصلاي امام خميني (ره) ميزبان علاقمندان خواهد بود.

به مناسبت هفته کتاب برگزار مي‌شود؛

«کتاب، سايه‌بان شهر» در فرهنگ‌سراها و کتابخانه‌هاي تهران

سازمان فرهنگي هنري به مناسبت هفته کتاب، ويژه برنامه‌هايي را با شعار «کتاب، سايه‌بان شهر» در مراکز فرهنگي هنري تهران برگزار مي‌کند.

سازمان فرهنگي هنري با دارا بودن بزرگترين شبکه متمرکز کتابخانه‌هاي عمومي در کشور، نقش بسيار مهمي در توسعه فرهنگ مطالعه و گسترش کتابخواني دارد. به همين منظور به مناسبت هفته کتاب، برنامه‌هايي را با هدف ترويج فرهنگ مطالعه و با شعار «کتاب، سايه‌بان شهر» از 20 تا 26 آبان در مناطق 22گانه تهران برگزار مي‌کند.

در اين هفته کتابخانه تخصصي ائمه اطهار با همکاري موسسه فرهنگي ائمه اطهار راه‌اندازي و تجهيز مي‌شود و اين کتابخانه به شبکه کتابخانه‌هاي سازمان فرهنگي هنري براي خدمت‌رساني و خدمات اطلاعاتي به شهروندان شهر تهران اضافه مي‌شود.مسابقه عکس «کتاب در قالب تصوير» به صورت مجازي و در فضاي برنامه اينستاگرام اجرا مي‌شود. شرکت‌کنندگان در اين مسابقه بايد تصاوير خود را با هشتگ #من کتاب مي خوانم با موضوعات کتاب، کتابخواني و کتابخانه در اينستاگرام خود بارگذاري يا براي اينستاگرام مديريت کتابخانه‌ها به نشاني instagram.com/tehran_library ارسال کنند. رونمايي از نشريه ديجيتال «ترجمان علم اطلاعات و دانش‌شناسي» از ديگر برنامه‌هاي هفته کتاب سازمان فرهنگي هنري است. اين نشريه اولين مجله الکترونيکي در حوزه دانش کتابداري و اطلاع رساني است و قصد دارد مقالات ترجمه شده از زبان‌هاي ديگر را منتشر کند.

به مناسبت هفته کتاب، سازمان فرهنگي هنري محصولات فرهنگي همچون؛ نشانگر کتاب و داده‌نماهايي درباره کتاب را توليد و توزيع مي‌کند و بازديد مدارس از کتابخانه‌ها و عضويت رايگان با هدف گسترش فرهنگ مطالعه و جذب کودکان به مطالعه در هفته کتاب برگزار مي‌شود.

همچنين اهداي کتاب‌هاي مطالعه شده شهروندان به ديگران يا کتابخانه‌هاي عمومي سازمان فرهنگي هنري از ديگر برنامه‌هاي هفته کتاب است که قصد دارد با اجراي اين برنامه فرهنگ اهداي رايگان کتاب‌هاي مازاد و دست دوم به ديگران يا به کتابخانه‌ها بين شهروندان ترويج پيدا کند.

رونمايي کتاب و معرفي تازه‌هاي نشر با هدف حمايت از ناشران و نويسندگان و نقد و بررسي کتاب در قالب سلسله نشست در هفته کتاب به همراه نمايشگاه کتاب در مناطق 22گانه تهران برگزار مي‌شود.

معرفي نمايش «راهمرد» به جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر

تئاتر «راهمرد» به نويسندگي و کارگرداني حامد هوشياري توسط مدير کانون نمايش‌هاي ديني مرکز هنرهاي نمايشي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر معرفي شد.محمود فرهنگ، تئاتر «راهمرد» به طراحي، نويسندگي و کارگرداني حامد هوشياري را به جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر معرفي کرد. اين نمايش در قالب ويژه برنامه «عاشورا تا اربعين» از سوي کانون تئاتر ديني در سالن پلاتو اجرا تئاتر شهر اجرا شده بود.گفتني است«راهمرد» نمايشي، آئيني و عاشورايي است که با سبک متفاوت ، نقالي و تعزيه را در هم آميخت و با ابتکاري جديد در پرداخت، روايتي تازه از زندگي امام خميني (ره) در قالب تعزيه،که ازمنظر منتقدان و پژوهشگران سبک و حرکت جديدي را به جهان‌نمايشي کشورازجمله تعزيه گشود.تئاتر«راهمرد» در طول اجراي خود توسط چند اداره و نهاد از جمله موسسه هنرمندان پيشکسوت،معاون فرهنگي منطقه 10و11تهران،معاون فرهنگي بنياد شهيد و...مورد تقدير قرارگرفت و همچنين دکتر سيد مصطفي مختاباد سردبير فصلنامه علمي پژوهشي تئاتر کشور،دکتر سعيداسدي مدير امور بين‌الملل اداره کل هنرهاي نمايشي و ... از اين نمايش ديدن و آن را حمايت کردند.علاءالدين قاسمي ، بابک والي به‌عنوان بازيگر در تئاتر«راهمرد» حضوردارند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي