جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/08/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5696

مصائب بازي در دفاع وسط
پستي که روزبه در آن مي سوزد

حمله جادوگر به رئيس فدراسيون فوتبال
کريمي: بازيکنان نباشند، تاج بايد در پارک بنشيند!


خبـــرنامه


خبـــرنامه


 مصائب بازي در دفاع وسط
 پستي که روزبه در آن مي سوزد 

 آفرينش- استفاده از روزبه چشمي در پست دفاع وسط در هفته هاي اخير، نقاط ضعف اين بازيکن در اين منطقه را به خوبي آشکار کرده است. تيم ملي فوتبال ايران در راه آماده سازي خود براي جام جهاني 2018، به مصاف تيم ملي پاناما رفت و توانست 1-2 پيروز شود.

فارغ از نتيجه به دست آمده و مدل بازي تيم ملي، يک نکته بيش از همه در اين بازي مورد توجه قرار گرفت و آن هم استفاده از روزبه چشمي در پست مدافع مياني بود؛ پستي که اين بازيکن جوان در آن تخصص ندارد اما سرمربيان باشگاهي و ملي اش اصرار به استفاده از او در آن منطقه دارند.

وينفرد شفر زماني که هدايت استقلال را به عهده گرفت، با بحران مدافع وسط در اين تيم مواجه شد و همين امر او را به بردن چشمي از هافبک دفاعي به دفاع وسط سوق داد تا بتواند غيبت پژمان منتظري را به نوعي جبران کند. اما اين کار مرد آلماني استقلال جواب نداد و اوج اشتباه روزبه، خطاي پنالتي اي بود که در دربي 85 روي عليپور مرتکب شد و همين امر زمينه ساز برد سرخپوشان پايتخت در آن بازي حياتي شد.

حضور چشمي در دفاع وسط و فيکس شدن در استقلال باعث شد تا اين بازيکن از چشم هاي تيزيبن کي روش دور نماند و در بازي هاي تدارکاتي تيم ملي در اين پست به کار گرفته شود. اما فعلا اين تاکتيک جواب نداده و در بازي با پاناما ضعف بزرگ چشمي به خوبي نشان داده شد.

روزبه در صحنه اي که چندان هم خطرناک نبود، يک پنالتي بي مورد به پانامايي ها هديه داد. شايد اين مسئله چندان در بازي هاي تدارکاتي چندان مهم نباشد، اما بي توجهي به آن زمينه دردسر براي تيم ملي در جام جهاني روسيه خواهد شد.

چشمي ذاتاً يک بازيکن درگيرشونده است که به واسطه سبک بازي غيرمحتاطانه‌اش، خطاهاي زيادي انجام مي‌دهد و با انتقال او به خط دفاع، خطر اعلام پنالتي و خطاهاي پشت محوطه جريمه عليه ايران و تيم باشگاهي‌اش به شدت افزايش پيدا کرده. البته اين مسئله تازگي ندارد و در مسابقات مقدماتي المپيک 2018 برزيل و در تيم ملي اميد هم اين نقطه ضعف روزبه ديده شده بود. در آن تورنمنت محمد خاکپور به دليل اعتقاد به چشمي و توانايي هاي سرزدن او، اين بازيکن را يک پست به عقب برد و با اين کار، مقدمات حذف تيم اميد را فراهم کرد؛ اتفاقي که در بازي با قطر و ژاپن در آن تورنمنت به خوبي ضعف روزبه در پست دفاع وسط را آشکار کرد.کي‌روش ظاهرا اعتقاد و علاقه زيادي به روزبه چشمي دارد اما در فاصله کمتر از يک سال تا جام جهاني، او دو راه بيشتر ندارد. سرمربي پرتغالي تيم ملي يا بايد شکل بازي چشمي در خط دفاع را اصلاح کند و عادت‌هاي فردي او در مصاف تن‌به‌تن با بازيکنان حريف را عوض کند تا اين بازيکن با خطر و ريسک کمتري در خط دفاع تيم ملي بازي کند يا بازيکن ديگري را جايگزين او در دفاع مياني کند. هر دو راه البته زمان‌بر است اما او بايد در فرصت باقي‌مانده يکي از اين دو راه را انتخاب و تا آغاز جام جهاني مشکلات خط دفاع سابقا آهنين تيم ملي را برطرف کند.


 حمله جادوگر به رئيس فدراسيون فوتبال
 کريمي: بازيکنان نباشند، تاج بايد در پارک بنشيند! 

 
علي کريمي روز گذشته در مصاحبه با برنامه ليگ يک انتقادات زيادي از مسئولان فدراسيون فوتبال کرد. او در اين مصاحبه تک تک اعضاي ارشد فدراسيون فوتبال را هم به مناظره در يک برنامه تلويزيوني دعوت کرد. بخش هاي مهم صحبت هاي کريمي را بخوانيد:

آقاي تاج اگر تيموريان به AFC شکايت نمي‌کرد به مشکلات رسيدگي مي‌کردي؟

شما وضعيت بدهي باشگاه‌ها را ببينيد اگر آندرانيک تيموريان به AFC نامه نزده بود در حال حاضر کاري صورت مي‌گرفت؟ از مهدي تاج مي‌پرسم چرا اين اقداماتي که در حال حاضر صورت مي‌گيرد را دو، سه يا چهار سال قبل انجام نداد؟ او و اکيپش 7، 8 يا 10 سال است که در فوتبال حضور دارند. دايره‌اي را در نظر بگيريد و افراد مدنظر او در اين دايره به عنوان مشاور حضور دارند. او چه کار ماندگاري کرده است؟ اگر چنين اقدامي انجام داده به ما بگويد تا در جريان قرار بگيريم. آيا ساختمان فدراسيون را خريده يا کمپ تيم ملي را درست کرده ؟

يک بار با افراد خارج دايره مشورت کنيد، شايد اتفاق خوبي افتاد

هر روز بحث ناراحتي از زمين تمرين مطرح مي‌شود،.هر اردو 150 هزار، 200 هزار دلار يا بيشتر هزينه دارد. پول يکي از اين اردوهاي خارجي را بگذارند و زمين کمپ را مثل ورزشگاه آزادي با کيفيت کنند. اين همه از افراد داخل دايره مشورت گرفتيد و کار خاصي انجام نشد. يک بار با افراد خارج دايره مشورت کنيد شايد اتفاق خوبي افتاد.

مخابرات هم حق جابه‌جايي را برداشته است

مي‌گويند مشکلات مالي است. وضعيت مسائل مالي را روشن کنند. 3 تا 5 درصد قرارداد بازيکنان به فدراسيون تعلق مي‌گيرد. حق انتقال وجود دارد، الان مخابرات هم حق جابه‌جايي را برداشته است. براي خروج از استان 8 ميليون تومان پول مي گيرند. بازيکني که 30 ميليون قراردادش بود و اين پول را دريافت نکرده بايد 8 ميليون بابت خروج از استان بدهد. اين پول خروج از استان باعث شده يا يک عده از آن بازيکنان در همان شهر بماند يا اينکه اصلا به خاطر همين مسأله فوتبال را کنار بگذارد. چرا شفاف‌سازي نمي‌کنيد؟

چرا فيش حقوقي تاج، کفاشيان و ساکت منتشر نمي شود؟

در رابطه با انتشار رقم قراردادها، چرا فيش حقوقي خود تاج، علي کفاشيان و محمدرضا ساکت را منتشر نمي‌کنند؟ خانواده فوتبال فقط معطوف به مربي و بازيکن نيست. از نوک هرم که رئيس فدراسيون است تا پايين، همه عضو خانواده فوتبال هستند. براي شفاف‌سازي، فيش حقوقي خودش و مديران عالي رتبه فوتبال منتشر شود. کاري به کارمندان زحمتکش که به وظيفه خود عمل مي‌کنند، ندارم. يک بار پاي خود را از اين دايره بيرون بگذارند چرا که خارج از دايره پيشنهاد خوبي داده مي شود.

هيچ کجاي دنيا تمام بليت ها را اينترنتي نمي‌فروشند

سؤال من اين است چرا فدراسيون شفاف‌سازي نمي‌کند؟ مثلاً شما ديديد در مورد مسئله بليت فروشي چه اتفاقاتي افتاد. هيچ کجاي دنيا آن طور که من مي‌دانم صد درصد بليت ها را اينترنتي نمي‌فروشند. برايتان مثال مي‌زنم. فرض کنيد روز بازي استقلال يا پرسپوليس يک هوادار براي انجام کاري به تهران سفر کرده باشد، اگر او بخواهد بازي تيم محبوبش را ببيند چون بليت اينترنتي نخريده بايد محروم شود؟ تمام دنيا حداقل 15 درصد بليت ها را در استاديوم مي‌فروشند.

آقاي تاج، بازيکنان نباشند شما بايد در پارک بنشينيد!

شفاف‌سازي فقط براي مربي و بازيکن بدبخت است؟ آقاي تاج اگر اين ها نباشند شما بايد بازنشسته شويد و برويد در پارک بنشينيد! حداقل چند کار درست انجام دهيد. چون اين پست‌ها مادام‌العمر نيست و بالاخره يک روز يا شما را برمي‌دارند، يا شما مي‌رويد. آيا شما نمي‌خواهيد بعد از رفتنتان 4 نفر بگويند خدا پدر فلاني را بيامرزد؟

در هر برنامه‌اي که گفته‌اند با تاج، ساکت و کفاشيان مناظره مي‌کنم

خيلي حرف‌ها دارم که شايد در اين برنامه محوريت گفت‌وگويش نباشد. آقاي تاج، کفاشيان و ساکت و هر شخصي که فکر مي‌کند من در يک جاي خلوت نشسته‌ام و راحت حرف‌هايم را زده‌ام، بيايد و هر سه نفر در کنار هم در هر برنامه‌اي که آنها گفتند (نود و فوتبال يک و شب‌هاي فوتبالي) با آنها صحبت مي‌کنم. مقابل شمايي که به اين فوتبال چسبيده‌ايد، مي‌نشينم و حضوراً حرفم را به شما مي‌زنم، بحث مي‌کنيم و قضاوت را به مردم مي‌سپاريم که چه کسي غصه اين فوتبال را مي‌خورد.


 خبـــرنامه 

 خوشحالي پرسپوليسي ها از برد کرواسي

برانکو مي‌ماند؟

کرواسي توانست در پلي آف جام جهاني 2018 با حساب 4 بر يک از سد يونان بگذرد و تا حدود زيادي، راه خود براي صعود به جام جهاني 2018 روسيه را هموار کند. آنها با هدايت زلاتکو داليچ، يک بازي بسيار خوب و روان ارائه دادند و با اين پيروزي ، به ديدار برگشت مي‌روند. در يونان بعيد است که کرواسي 4 بر صفر بازنده باشد و شانس صعود به جام جهاني را از دست بدهد و تا حد زيادي بايد کرواسي را در جام جهاني ديد.

اين خبر، جدا از اينکه مردم کرواسي را شاد کرد، باعث خوشحالي و اميدواري هواداران پرسپوليس شد. قضيه از اين قرار است که اگر داليچ نمي‌توانست تيم ملي کرواسي را به جام جهاني ببرد، بايد جاي خود را به برانکو ايوانکويچ مي‌داد. از سوي فدراسيون فوتبال کرواسي با برانکو تماس‌هايي نيز گرفته شده بود تا بيايد و هدايت تيم ملي کرواسي را برعهده بگيرد اما چون برانکو تحت قرارداد باشگاه پرسپوليس بود، عجله نداشت و پاسخي به کروات ها نداده بود. اين مربي نيز منتظر بازي پلي آف بود اما داليچ در همين بازي رفت، تقريبا کار را تمام کرد.

با اين برد، داليچ به احتمال فراوان در کرواسي مي‌ماند و روي نيمکت اين تيم به جام جهاني مي‌رود و برانکو نيز با اميدواري‌هاي بيشتر، براي ماندن در پرسپوليس تصميم گيري مي‌کند. اين خبر مي‌تواند باعث خوشحالي هواداران پرسپوليس باشد.

مصلح از پرسپوليس نمي‌رود

درست است که شايان مصلح در پرسپوليس بازيکن فيکس نيست و اکثرا از روي نيمکت شاهد بازي تيمش است اما اين مدافع چپ علي رغم پيشنهاداتي که دريافت کرده، حاضر به جدايي از پرسپوليس در نيم فصل نيست. او درباره اين موضوع به ايلنا گفت: "چند پيشنهاد دارم اما مطمئنا از حضور در پرسپوليس راضي هستم و تا پايان فصل تصميم جديدي نخواهم داشت. وقتي تصميمي را در ابتداي فصل مي‌گيري بايد تا پايان آن تلاش کني و من حداقل تا پايان فصل در تيم خواهم ماند و جنگيد و بعد از آن تصميم مي‌گيرم."

نکونام، شاکي جديد استقلال

جديدترين شاکي استقلال هم مشخص شد. او کسي نيست جز جواد نکونام که به تيم سابقش تعصب خاصي دارد اما گويا کاسه صبر سرمربي خونه به خونه هم لبريز شده. نکونام پيش از اين سکوت کرده و حکم انضباطي خود را عليه استقلالي ها رو نکرده بود. شنيده مي شود عدم تماس استقلالي ها با نکونام براي پرداخت طلبش، او را هم به شدت دلخور کرده است و اقداماتي محکم تر در اين زمينه خواهد کرد. گفتني است آبي ها بدهي سنگيني به نکونام دارند.

مورد عجيب ماهيني

شکستگي دنده در خواب!

در سال‌هاي اخير مصدوميت‌هاي عجيب و خنده‌دار در فوتبال جهان کم نداشتيم. چند سال پيش سانتياگو کانيزارس دروازه‌بان تيم ملي اسپانيا پايش را با تيغ اصلاح بريد و جام جهاني را از دست داد. اتفاق مشابهي هم براي آسنسيو ستاره جديد رئال افتاد و او چند بازي اين تيم را از دست داد. اما آخرين مورد از مصدوميت‌هاي عجيب در ايران و در يک تيم ليگ برتري رخ داده است. دانيال ماهيني مدافع جنوبي تيم سايپا چند روز پيش و در هنگامي که خواب بوده از روي تخت به زمين سقوط مي‌کند و يکي از دنده‌هايش دچار شکستگي مي‌شود! او به همين دليل در چند بازي آخر تيمش غايب بوده و نتوانست تيمش را در مسابقات جام شهدا همراهي کند.

سرنوشت برزاي در دستان جباري

چند روزي مي شود که بهنام برزاي دوباره بازيکن استقلال شده. با اين همه او هنوز نمي تواند براي اين تيم بازي کند چرا که بايد نام يک بازيکن از فهرست استقلال خارج شود تا مديران تيم بتوانند نام او را به ليست اضافه کنند. افتخاري و همکارانش قصد دارند نام مجتبي جباري را خارج کنند اما چون با اين بازيکن توافقي صورت نگرفته، وضعيت بهنام برزاي همچنان نامشخص است.

سرمربي پاناما:

مي دانستيم ايران خطرناک است

سرمربي تيم‌ملي فوتبال پاناما پس از شکست شاگردانش مقابل تيم ملي ايران، از عملکرد شاگردان کارلوس کي‌روش تمجيد کرد.

تيم‌ ملي پاناما در ديداري دوستانه در اتريش به مقابل تيم ملي ايران به ميدان رفت و اين بازي را با نتيجه 2 بر يک واگذار کرد.

شاگردان هرنان داريو گومس که در مرحله انتخابي جام جهاني شگفتي‌ساز و مانع رسيدن آمريکا به جام جهاني 2018 روسيه شدند، در نيمه اول 2 گل خوردند و با يک ضربه پنالتي توانستند يکي از گل‌هاي خورده را جبران کنند اما اين گل براي فرار تيم منطقه کونکاکاف از شکست کافي نبود.

داريو گومس درباره عملکرد تيم ملي ايران گفت: ايران تيمي نتيجه‌گرا، سرعتي و سختکوش نشان داد. ما در نيمه اول مقابل اين تيم بازي بدي را به نمايش گذاشتيم اما فکر مي‌کنم که يکي از دلايلش تغييرات بسيار زياد در تيم‌مان بود. با ميدان رفتن با تغييرات فراوان خطرناک است. من مي‌دانستم که ايران چه تيم خطرناکي است و اينکه برابر اين تيم بازي سختي خواهيم داشت.

شکست کلمبيا مقابل کره جنوبي در ديداري دوستانه

ستارگان تحت هدايت خوسه پکرمن در ديداري دوستانه برابر رقيب ايران در مرحله انتخابي جام جهاني 2018 روسيه تن به شکست دادند.

در هفته بازي‌هاي ملي، تيم‌ ملي تيم ملي کره جنوبي در ورزشگاه جام جهاني سوون به مصاف کلمبيا رفت و با نتيجه 2 بر يک به پيروزي رسيد.

کره جنوبي که در مرحله انتخابي جام جهاني 2018 روسيه بعد از ايران به عنوان تيم دوم گروه نخست صعود کرد، با گل‌هاي دقايق 11 و 61 هئونگ مين سون، هافبک تاتنهام پيش افتاد. کلمبيا در دقيقه 76 يکي از گل‌هاي خورده را جبران کرد اما اين گل براي فرار شاگردان خوسه پکرمن از شکست کافي نبود.


 خبـــرنامه 

 وردربرمن به دنبال سامان قدوس

طبق ادعاي نشريه بيلد، سامان قدوس مورد توجه باشگاه وردربرمن قرار گرفته است.

اگرچه روزهاي گذشته اعلام شد که وردربرمن قصد ندارد در تابستان امسال مهاجم ديگري را به خدمت بگيرد، اما به نظر مي رسد اين باشگاه در خفا به دنبال جذب يک مهاجم است و انگار بازيکن مورد نظر خود را نيز پيدا کرده است؛ سامان قدوس.

نشريه بيلد در گزارش خود نوشت: اين بازيکن متولد شده در مالمو سوئد که 24 سال سن دارد، در حال حاضر در تيم اوسترسوند سوئد مشغول به بازي بوده و 8 گل در ليگ سوئد و 7 گل در ليگ اروپا براي باشگاه خود به ثمر رسانده است.

البته شايد مشکل کوچکي در انتقال او وجود داشته باشد. قدوس تا پايان سال 2019 با اوسترسوند قرارداد داشته و برمن براي انتقال او بايد 5 ميليون يورو پرداخت کند.

شرط پاري‌سن‌ژرمن براي ابقاي امري

مالکان قطري PSG براي اينکه سرمربي سابق سويا در پارک دو پرنس به کارش ادامه دهد، يک شرط مهم دارند.

قرارداد 2 ساله اوناي امري با پاري‌سن‌ژرمن در پايان فصل جاري منقضي مي‌شود و تنها چيزي که ماندن او در پارک دو پرنس را ضمانت خواهد کرد، قهرماني در فصل جاري ليگ قهرمانان اروپا است.

امري با وجود افتخاراتي که در دوران مربيگري‌اش در سويا کسب کرد، به دليل ناکامي‌هاي مهم فصل گذشته‌اش ( مغلوب موناکو شدن در کورس قهرماني لوشامپيونه و باخت تاريخي 6 بر يک بازي برگشت مقابل بارسلونا در مرحله يک هشتم نهايي ليگ قهرمانان اروپا که منجر به حذف PSG از گردونه رقابت‌ها شد ) از چشم مالکان قطري پاري‌سن‌ژرمن افتاده است و تنها راهي که مي‌تواند اعتماد آنها را براي تمديد قراردادش جلب کند، فتح تورنمتي است که تا کنون از مرحله يک چهارم نهايي‌اش بالاتر نرفته است.

در همين حال بروز اختلاف ميان او و نيمار، گران‌ترين و سرشناس‌ترين بازيکن تيم هم مزيد بر علت شده است که احتمال ماندنش در PSG کمتر شود.

طبق گزارش نشريه لوپاريسين فرانسه، تنها در يک صورت مالکان قطري باشگاه مي‌توانند از ناکامي‌ها و ضعف‌هاي امري طي اين فصل و فصل گذشته چشم پوشي کنند که تيم او در ليگ قهرمانان اروپا موفق باشد و در غير اين‌صورت باشگاه براي جذب سه گزينه مورد نظرش يعني آنتونيو کونته، سرمربي چلسي، ژوزه مورينيو، سرمربي منچستريونايتد و ديه‌گو سيمئونه سرمربي اتلتيکومادريد دست به کار خواهد شد.

در ميان اين سه نفر در حال حاضر احتمال موفقيت باشگاه براي استخدام مورينيو بيشتر به نظر مي‌رسد. آقاي خاص نه تنها از کم کاري باشگاه منچستر براي خريد بازيکنان مورد نظر او به خصوص ايوان پريشيچ ناراضي است بلکه اخيراً در يکي از مصاحبه‌هايش گفت که پايان دوران مربيگري‌اش در منچستريونايتد نخواهد بود و جو پاريس را هم جادويي و خاص توصيف کرد.

اعتراف مسي؛

از بازگشت به تيم ملي خجالت مي‌کشيدم

پس از صعود تيم ملي فوتبال آرژانتين به جام جهاني 2018 روسيه، جنگ آلبي سلسته با رسانه‌ها پايان پذيرفت. به همين خاطر ليونل مسي پيش از نخستين ديدار تيم ملي با مطبوعات صحبت کرد و به گذشته، حال و آينده آلبي سلسته پرداخت.

مهاجم آرژانتيني درباره بازگشتش به تيم ملي گفت: «زماني که ناراحت بودم چنين تصميمي گرفتم و خجالت مي‌کشيدم دوباره اعلام کنم به تيم ملي باز مي‌گردم. ادگاردو بائوسا (سرمربي پيشين آرژانتين) و هم تيمي‌هايم همه چيز را براي من آسان کردند تا بازگردم.»

مسي در ادامه به گونسالو ايگواين اشاره کرد و گفت: «نبايد به صحبت‌هايي که درباره او مي‌شود اهميتي داد. تنها نبايد به عملکردش در فينال‌ها نگاه کرد. من دوست دارم فرصت ديگري به او داده شود و در تيم ملي بازي کند.» پائولو ديبالا در مصاحبه‌اي اعلام کرده بود بازي کردن در کنار مسي سخت است.

مهاجم بارسلونا در اين باره گفت: «بايد با هم کار و تمرين کنيم تا بتوانيم در کنار هم به خوبي بازي کنيم. اين موضوع به زمان نياز دارد.»

ايکاردي به جاي لواندوفسکي ؟

بعد از تنش‌هاي جزئي ايجاد شده ميان رابرت لواندوفسکي و سران باشگاه بايرن مونيخ، احتمالا مديران باواريايي‌ها به دنبال جانشين خوب براي او باشند.

به دليل فعاليت کم باشگاه بايرن مونيخ در فصل نقل و انتقالات احتمال مي‌رود که بهترين گلزن تاريخ لهستان نيز از اين باشگاه جدا شود. لواندوفسکي بيست و نه ساله در مصاحبه اخير خود عنوان کرده بود:

«بايرن بايد بازيکنان بزرگ بيشتري را جذب کند. اگر مي‌خواهيد در رقابت‌هاي بزرگ موفق‌تر باشيد، به بازيکنان بزرگ‌تر نياز داريد. تا به الان بايرن مونيخ بيشتر از چهل ميليون يورو براي يک بازيکن خرج نکرده است و اين مبلغ ميانگين پول‌هاي خرج شده در بازار نقل و انتقالات است.»

در اين رابطه مجله اسپانيايي DON BALON گزارش داد سران باشگاه بايرن مونيخ در حال بررسي گزينه‌هاي مورد نظر براي جانشيني روبرت لواندوفسکي هستند و اولين گزينه جدي باواريايي‌ها مائورو ايکاردي، مهاجم آرژانتيني باشگاه اينتر ميلان است. اين مهاجم بيست و چهار ساله در سال گذشته بيست و شش گل براي نراتزوري به ثمر رساند و در همين فصل نيز توانسته يازده گل به ثمر برساند. ايکاردي در سال‌هاي گذشته مورد توجه آرسنال و چلسي نيز قرار گرفته بود و حالا به نظر مي رسد قهرمان بوندس ليگا کار سختي در به خدمت گيري ايکاردي دارد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي