جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/08/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5700

وزير بهداشت در حاشيه بازديد از بيمارستان طالقاني کرمانشاه:
پذيرش 600 مصدوم و انجام 300 عمل جراحي در کمتر از 24 ساعت در بيمارستان طالقاني


سندرز: ترامپ خصومت را کنار گذاشته و به زلزله زدگان ايران کمک کند


مخالفت موگريني با درخواست آمريکا براي افزايش فشار بر ايران


اجازه اجراي محدود فرمان مهاجرتي ترامپ از سوي دادگاه استيناف


نامه عادل الجبير به محمد بن سلمان درباره برقراري رابطه با اسرائيل


يك نكته از هزاران


ميز خبر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


خبــــر

دکتر روحاني در اجتماع مردم شهرستان سرپل ذهاب:
دولت همه امکانات خود را براي کاهش سريع مشکلات مردم بسيج کرده است


حريري: ظرف دو روز آينده به لبنان برمي‌گردم


خبر


سرمقاله


انتقال مصدومان حادثه زلزله کرمانشاه به تهران


جمع آوري کمک هاي مردمي براي زلزله زدگان کرمانشاه


 وزير بهداشت در حاشيه بازديد از بيمارستان طالقاني کرمانشاه:
 پذيرش 600 مصدوم و انجام 300 عمل جراحي در کمتر از 24 ساعت در بيمارستان طالقاني 

 
وزير بهداشت ضمن بازديد از بيمارستان طالقاني کرمانشاه و عيادت از مصدومان اين بيمارستان با اشاره به اين که خوشبختانه وضعيت درماني مصدومين زلزله خوب و مناسب است، افزود: طبيعي است که پذيرش 600 مصدوم در ساعات اوليه حادثه، با مشکلاتي همراه باشد ولي در کمتر از 24 ساعت بالغ بر 300 عمل جراحي در اين بيمارستان انجام شده است و تعدادي از مصدومان نيز اعزام شدند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت به نقل از وبدا، دکتر هاشمي با تاکيد بر اينکه در حال حاضر وضعيت با ثباتي داريم و شرايط عادي است، افزود: اين ثبات را مرهون تلاش 24 ساعته پرسنل عزيز بيمارستان، همکاراني که از ساير دانشگاه ها آمدند و افرادي که به صورت خودجوش کمک کردند، هستيم.

وزير بهداشت از رييس دانشگاه علوم پزشکي کرمانشاه، روساي بيمارستان ها، پرسنل درماني، اعضاي هيات علمي و همه کساني که از ساعات اوليه اين حادثه کمک کردند، تشکر کرد.

دکتر هاشمي در ادامه به خدمات بي نظير اورژانس کشور در اين حادثه اشاره کرد و گفت: اورژانس يکي از دستگاه هايي است که خدمات کم نظير و قابل قبولي را در اين حادثه ارائه کرده است و مورد تاييد نمايندگان مردم و مديران استاني است.

دکتر هاشمي با اشاره به اين که کار ما هنوز ادامه دارد، افزود: مديران از تهران به صورت دوره اي براي کمک به عزيزان حادثه ديده، بيماراني که نيازمند جراحي هستند به منطقه اعزام مي شوند و مشکلات درماني و رواني را نيز رسيدگي خواهند کرد.وزير بهداشت با بيان اين که وضعيت کاملا عادي است و نيازي به حضور همکاران ديگر استان ها در اينجا نيست، افزود: هرکس در استان خود به کارها و وظايفش عمل کند.


 سندرز: ترامپ خصومت را کنار گذاشته و به زلزله زدگان ايران کمک کند 

 
نيوزويک :ترامپ در جريان حمله تروريستي داعش به تهران در توييتي کنايه آميز با قربانيان ابراز همدردي کرده بود؛ توييتي که محمد جواد ظريف لحن آن را "نفرت انگيز" توصيف کرد.برني سندرز سناتور مستقل ايالت ورمونت آمريکا و يکي از نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري اخير اين کشور، در توييتي از دونالد ترامپ رييس جمهور آمريکا خواست تا خصومت با ايران را کنار گذاشته و به زلزله زدگان ايراني کمک کند.به گزارش عصر ايران به نقل از وب سايت نيوزويک، سندرز در توييتي نوشت: ويراني ناشي از زلزله در ايران وحشتناک است. دل من همراه قربانيان اين حادثه است... من اميدوارم ايالات متحده آمريکا به فاجعه ديدگان در ايران کمک کند.همان طور که آمريکا در سال هاي 2003 و 2012 به کمک زلزله زدگان در ايران شتابيد. در زمان تشديد تنش بين دو کشور اين اقدام مهمي براي ابراز دوستي خواهد بود."


 مخالفت موگريني با درخواست آمريکا براي افزايش فشار بر ايران 

 وال استريت ژورنال: مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا ضمن رد درخواست آمريکا براي افزايش فشارها بر ايران گفت که اين اتحاديه هيچ برنامه‌اي براي بررسي تحريم‌هاي جديد عليه تهران ندارد.به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه وال استريت ژورنال، فدريکا موگريني مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا درخواست‌هاي واشنگتن براي افزايش فشارها بر ايران را رد کرد.موگريني با بيان اينکه برنامه‌اي براي تحريم‌ جديد ايران وجود ندارد، گفت: ما نه امروز و نه هفته گذشته درباره تحريم‌هاي بيشتر از طرف اتحاديه اروپا عليه ايران صحبت نکرديم.دولت آمريکا که پس از بازبيني سياست‌هاي خود درقبال ايران رويکردي خصمانه‌تر عليه تهران اتخاذ کرده است، در هفته‌هاي اخير از کشورهاي اروپايي خواسته تا با واشنگتن در اعمال هزينه بر برنامه موشکي بالستيک ايران و آنچه واشنگتن دامن زدن تهران به اختلافات در منطقه مي‌خواند، همراهي کنند.


 اجازه اجراي محدود فرمان مهاجرتي ترامپ از سوي دادگاه استيناف 

 
رويترز :يک دادگاه استيناف در آمريکا اجازه داد جديدترين دستور مهاجرتي و مسافرتي دونالد ترامپ تا زمان بررسي کامل درخواست تجديد نظر دولت به طور محدود اجرايي شود.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، دادگاه نهم استيناف در سانفرانسيسکو با سه قاضي به‌طور محدود اجازه اجرايي شدن دستور مهاجرتي دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا براي جلوگيري از ورود اتباع چند کشور، از جمله ايران را صادر کرد.اين حکم بدان معني است که دستور رئيس جمهور آمريکا تنها مي‌تواند درخصوص کساني اجرا شود که داراي پيوند خانوادگي با آمريکا نيستند.يک دادگاه فدرال در هاوايي ماه گذشته دستور ترامپ را معلق کرده بود که با اعتراض رسمي دولت روبرو شد. دادگاهي در مريلند نيز اعلام کرد که اين دستور نمي‌تواند در مورد کساني که با آمريکا رابطه اصيل دارند اجرا شود.دولت سپس خواستار تجديد نظر در هر دو حکم شد که قرار است ماه آينده بررسي شود.


 نامه عادل الجبير به محمد بن سلمان درباره برقراري رابطه با اسرائيل 

روزنامه الاخبار به سند محرمانه‌اي دست يافته که در آن وزير خارجه عربستان نامه‌اي شامل پيشنهادات و مسائل مربوط به طرح آغاز روابط با اسرائيل را براي محمد بن سلمان فرستاده است.به گزارش مهر به نقل از روزنامه الاخبار لبنان، به نقل از منابع آگاه اين سند محرمانه را که از سوي وزارت خارجه عربستان صادر شده، منتشر کرد. عادل الجبير، وزير خارجه عربستان اين سند را براي محمد بن سلمان، وليعهد عربستان فرستاده که شامل خلاصه مسائل و پيشنهادات درباره طرح ايجاد روابط ميان عربستان و اسرائيل با استناد به توافق شراکت استراتژيک با آمريکاست.سندي که براي نخستين بار فاش شده تمامي اخبار اخير از زمان سفر دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمريکا به عربستان درباره تلاش واشنگتن براي امضاي معاهده صلح ميان عربستان و اسرائيل را فاش مي‌کند. همچنين اطلاعات اخير درباره سفرهاي مقامات عربستاني به تل‌آويو و مقامات اسرائيل به رياض را ثابت مي‌کند.


 يك نكته از هزاران 

 اوضاع زلزله زدگان غرب کشور عليرغم امدادهاي صورت گرفته خيلي مناسب نيست و مردم براي برخي نيازهاي اوليه دچار مشکل هستند. گستردگي ميدان حادثه باعث شده تا برخي زلزله زدگان از داشتن امکانات کافي براي خوراک و تهيه اقلام گرمايشي دچار مشکل شوند.

اما دردناکتر از اين مسئله، خبرهايي است که بعضاً شنيده مي شود که در اين اوضاع واحوال برخي به سرقت اموال مردم در خانه هاي ويران شده و اقلام امدادي دست زده اند!. آيا در چنين شرايطي، بروز چنين اقدامات غيراخلاقي قابل پذيرش است؟ آيا وجدان آدمي اجازه مي دهد که اموال مردم را از ويرانه ها سرقت کرد و يا چادرهاي امدادي را مورد دزدي قرار داد.

آنچه مسلم است بايد از نيروهاي امنيتي خواست تا بيش از هر زمان ديگر از اموال مردم صيانت کنند، تا بيش از اين بر حادثه ديدگان هزينه وارد نشود. واقعاً بايد به حال اين انسانيت مرده گريست و افسوس خورد...


 ميز خبر 

 اعزام نمايندگان رهبرانقلاب براي بازديداز مناطق زلزله‌زده کرمانشاه

هيأت اعزامي به نمايندگي از رهبر معظم انقلاب اسلامي وارد مناطق زلزله زده کرمانشاه شد. حجت‌الاسلام و المسلمين معزي (نماينده ولي فقيه در هلال احمر) و حجت‌الاسلام‌و‌المسلمين محمدي عراقي (نماينده مجلس خبرگان رهبري در کرمانشاه) در هيئت اعزامي از جانب رهبر انقلاب حضور دارند تا از نزديک در جريان چگونگي عمليات نجات و امداد و ميزان خسارات وارده قرار گيرند.

نمايندگان‌ حضرت آيت‌الله خامنه‌اي‌ در پايان‌ مأموريت‌ خود گزارشي‌ از مناطق‌ مورد بازديد و مسائل‌ و مشکلاتي‌که‌ مردم‌ با آنها در ميان‌ گذاشته‌اند را به‌ استحضار رهبر معظم انقلاب اسلامي خواهند رساند

توافق روسيه و عربستان بر سر سامانه دفاع موشکي اس‌400

مسکو و رياض به توافقاتي در زمينه تامين سيستم‌هاي دفاع موشکي اس -400 روسي براي عربستان دست يافتند.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري تاس، عربستان و روسيه قراردادهايي در زمينه دفاع هوايي به امضا رساندند.

ديميتري شوگايف، رئيس سرويس فدرال همکاري تکنيکي و نظامي روسيه اعلام کرد: روسيه و عربستان قراردادهايي را در زمينه دفاع هوايي و ساير مسائل به امضا رساندند.

بخش رسانه‌اي سرويس فدرال همکاري تکنيکي و نظامي روسيه نيز اعلام کرده که مسکو و رياض به توافقاتي درباره تامين سيستم‌هاي دفاع موشکي اس -400 دست يافته‌اند.

رياض: حريري در حصر نيست!

نماينده عربستان در سازمان ملل اعلام کرد، اين نخستين بار نيست که حريري به عربستان سفر مي‌کند و وي همواره به رياض آمد و شد دارد.به گزارش ايسنا، عبدالله المعلمي، نماينده عربستان در سازمان ملل در پاسخ به سوال خبرنگار النشره در نيويورک پيرامون اينکه آيا سعد حريري، نخست وزير مستعفي لبنان در عربستان در حصر قرار گرفته است، گفت، اين نخستين بار نيست که حريري به عربستان سفر مي‌کند، وي همواره به رياض آمد و شد دارد.

المعلمي گفت، "حريري ظرف روزهاي آتي به لبنان بازمي‌گردد، وي در حبس خانگي نيست بلکه در عربستان با عزت و کرامت با وي برخورد مي‌شود".

بي‌بي‎سي: ائتلاف آمريکا در سوريه با داعش معامله کرد

يک رسانه غربي در مصاحبه با شاهدان عيني فاش کرد ائتلاف آمريکايي- انگليسي در توافقي محرمانه با داعش، مسئوليت خروج امن اعضاي اين گروه تروريستي را از «الرقه» سوريه بر عهده گرفته است.به گزارش مهر، «بي بي سي» در گزارشي به جزئيات توافقي پنهاني که منجر به خروج صدها داعشي و خانواده آنها از «الرقه» سوريه شد پرداخت اما نکته اي که در اين افشاگري بيش از همه جلب توجه مي‌کند آن است که فرار داعشي‌ها در مقابل چشمان ائتلاف آمريکايي- انگليسي و زير نظر نيروهاي کرد مورد حمايت آنها انجام شد.

بي بي سي اين گزارش را بعد از مصاحبه با ده‌ها شاهد عيني از جمله «ابوفوزي» نوشته است که رانندگي يکي از کاميون‌هاي حمل اين محموله خطرناک را به مناطق امن سوريه و حتي نقاط مرزي ترکيه بر عهده داشته است.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

هفتادمين اجلاس هيأت مديره

10تا11 اکتبر 2006، تيان جين، چين

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

انتشارات مرجع IAU

پايگاه اطلاعاتي جهاني آموزش عالي(WHED) دستخوش يک جابجايي مهم فني از نرم افزار دسترسي به يک نرم افزاز قابل تطبيق به وب مي باشد. به محض اينکه اين تبديل انجام شد پايگاه اطلاعاتي داراي ميزباني مؤسسه پالگريوخواهد شد(پايگاه اطلاعاتي درحال حاضر داراي ميزباني يونسکو ميباشد). همچنين ناشرکسي است که تمامي هزينه هاي ارتقاء فني پايگاه اطلاعاتي را تعهد ميکند.

اين جابجايي به دلايل زير تصميم گيري شده است:

رقابت که نيازمند بهبود است همان چيزي است که IAU تقديم مي کند. به عنوان مثال کتاب فهرست جهاني خوب به فروش نمي رسد، اما CD-ROM فروش کامل دارد. دوم، رقيب ما، جهان يادگيري، يک انتشار ساليانه تقديم ميکند. منطق براي و اختلاف بين دوکتاب مختلف که IAU در سال هاي متناوب توليد ميکند(کتاب راهنماي بين المللي وفهرست جهاني) هميشه به خوبي درک نميشوند. تنها راه پايدار به جلو چاپ کتاب راهنماي(بهبود يافته)بصورت ساليانه است اما اينکار نيازمند کمک فني مثل عملکردهاي خودکار وبه روزکردن برخط براي توسط تهيه کننده داده هاي اطلاعاتي ما است.

امنيت: حجم داده هاي اطلاعاتي که شروع شده است براي دسترسي به آنها خيلي بزرگ مي باشد.

بهبود در کاربرد دوستانه وجه مشترک براي هردوي ورودي داده هاي اطلاعاتي در IAU و تهيه کننده داده اطلاعاتي که شکايت داشتند هنوز ناگزير از تکميل فرم هاي مقاله هستند.

ظرفيت براي ارائه پايگاه اطلاعاتي برخط.

ازسال آينده (2008) ماقادر خواهيم بود که مواردزير را ارائه دهيم:

يک کتاب ساليانه وبه روزشده بين المللي ازدانشگاه هايي که شامل تمام مؤسسات آموزش عالي دوره رسمي ارائه ميدهنداست که حداقل يک مدرک تحصيلات تکميلي يا يک مدرک حرفه اي چهار ساله يابيشتر باشد. اين کتاب همچنين شامل يک خلاصه اي از سيستم آموزش عالي کشوراست،که درهيچ يک ازکتاب هاي مرجع نيست. اين کتاب در اواخر آگوست پخش ميشود ودر سپتامبربراي فروش موجود است، ترويج آن در جولاي براي سيزدهمين کنفرانس عمومي شروع ميگردد.

يک CD- ROM به روز شده، خيلي تسهيلات بيشترپژوهشي ويک ظاهر بهبود يافته و بيشتر پويا وبه روز شده را ارائه ميدهد. اين CD- ROM در ژانويه براي فروش آماده است.


 خبــــر 

 دادستان تهران:

تهران در صدر زندانيان موادمخدر

دادستان تهران با بيان تهيه و تنظيم درخواست يک شکل زندانيان براي اجراي قانون مبارزه با مواد مخدر، گفت: استان تهران درصدر زندانيان مرتبط با مواد مخدر و روانگردان قرار دارد.به گزارش ايرنا از دادستاني تهران، عباس جعفري دولت آبادي اين مطلب را درهفدهمين نشست شوراي معاونان دادستاني تهران با موضوع قانون الحاق يک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر و روان‌گردان بيان کرد.

وي با بيان اينکه هم اکنون استان تهران از حيث تعداد محکومان جرايم مرتبط با مواد مخدر و روان‌گردان در صدر استان‌هاي کشور قرار دارد، اجرايي کردن قانون جديد را اقدام مهمي دانست که نيازمند برنامه‌ ريزي است.

وي از تهيه و تنظيم درخواست يک شکل زندانيان به اين منظور در دادسراي تهران خبر داد و افزود: در اين فرم مشخصات محکوم‌عليه، سوابق و ساير نکات لازم براي بررسي درخواست زنداني و انطباق آن با ماده الحاقي قانون جديد درج شده و ارائه درخواست توسط زنداني، موجب تسريع در به جريان افتادن پرونده‌ها مي شود، چون درخواست‌هاي زندانيان به لحاظ نداشتن سواد حقوقي، غالبا ناقص است و متضمن تمامي نکات ضروري نيست.


 دکتر روحاني در اجتماع مردم شهرستان سرپل ذهاب:
 دولت همه امکانات خود را براي کاهش سريع مشکلات مردم بسيج کرده است 

 رييس جمهور در اجتماع مردم شهرستان سرپل ذهاب ضمن تسليت به خانواده هايي که عزيزان خود را در حادثه زلزله از دست داده اند و آرزوي شفاي عاجل براي آسيب ديدگان، گفت: دولت براي بازسازي منازل و کمک به زندگي آسيب ديدگان و کساني که منازل آنها در اين حادثه در شهر و يا روستا دچار خسارت شده، کمک بلاعوض و وام بلند مدت اعطا خواهد کرد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، حجت الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني در اين ديدار با قدرداني از مردم استان کرمانشاه و سراسر ايران که در اين حادثه همچون هميشه در کنار هم بوده و به ياري يکديگر پرداختند، اظهارداشت: بايد همچنين از تلاش هاي نيروهاي امدادرسان و نيروهاي مسلح براي کمک و امداد رساني به زلزله زدگان قدرداني کرد. دولت همه امکانات خود را براي کاهش سريع مشکلات مردم بسيج کرده است.

دکتر روحاني با اشاره به نياز مردم به چادر و امکانات زندگي موقت در مناطق زلزله زده، گفت: عصر امروز ستاد بحران در کرمانشاه تشکيل و بودجه لازم براي بازسازي و جبران خسارت هاي وارد شده به مردم اختصاص داده خواهد شد.رييس جمهور تصريح کرد: بنياد مسکن انقلاب اسلامي تمام توان خود را براي بازسازي منازل مردم به کار خواهد گرفت و همه دستگاههاي مسوول نيز اين بنياد را کمک خواهند کرد.دکتر روحاني با اشاره به اينکه حوادث طبيعي مانند زلزله، سيل و طوفان آزمايش الهي براي بندگان در مسير ياري و کمک به همنوعان است، افزود: دولت تلاش مي کند در اين آزمايش موفق باشد، کما اينکه از ساعت هاي اوليه وقوع اين حادثه تلاش ما بر حل مشکل مردم بوده و همه دستگاهها و مسوولين در اين راستا بسيج شده اند.

رييس جمهور با تاکيد بر اينکه بطور مستمر روند امداد رساني و جبران خسارات مردم اين منطقه را پيگيري خواهد کرد، ادامه داد: بيمارستان هاي تهران، کرمانشاه و استان هاي معين براي ارائه خدمات درماني فوري به مصدومان اين حادثه بسيج هستند.دکتر روحاني با اشاره به اينکه در اين حادثه برخي ساختمان هايي که بصورت تعاوني و دولتي ساخته شده و از عمر احداث آنها زمان کمي مي گذرد، تخريب و دچار حادثه شده اند، گفت: بايد اشکالات و کاستي هاي موجود در ساخت اين بناها بررسي شود و دولت مطمئنا اين مسائل را دنبال کرده و مقصران را شناسايي و به مردم معرفي خواهد کرد.

رييس جمهور تاکيد کرد: دولت مردم را تنها نمي‌گذارد و ما به عنوان خادم مردم در کنارتان خواهيم بود.دکتر روحاني گفت: 11 هزار خانه روستايي و حدود 4500 خانه شهري در اين زلزله تخريب شده و نياز به ساخت 30 هزار مسکن جديد داريم.


 حريري: ظرف دو روز آينده به لبنان برمي‌گردم 

 سعد حريري، نخست وزير لبنان که روز چهارم نوامبر در عربستان از مقام خود استعفا کرد گفت که حالش خوب است و طي دو روز آينده به لبنان باز خواهد گشت.

به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري رويترز، حريري در پيامي که در توييتر منتشر کرد، از مردم لبنان خواست تا آرامش خود را حفظ کنند.

وي همچنين عنوان داشت که خانواده وي در عربستان که آن را "کشور آنها" ناميد، باقي مي‌مانند.


 خبر 

 ظريف: از پيشنهاد کمک‌هاي بين‌المللي متشکرم

محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه‌ ايران ضمن تشکر از جامعه بين‌الملل بابت پيشنهاد کمک‌هايشان اعلام کرد که در حال حاضر ايران توانايي مديريت بحران زلزله کرمانشاه را با منابع داخلي دارد.

به گزارش ايسنا، محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه ايران در توييترش نوشت: «تصاوير دلخراشي از خسارات زلزله و کشته‌شدن افراد در کرمانشاه و عراق ديدم. از جامعه‌ي بين‌الملل به خاطر ابراز همدردي‌ها و پيشنهاد کمک‌شان ممنونيم. در حال حاضر کشورمان توانايي مديريت بحران را به وسيله منابع داخلي‌ دارد. بابت تمام پيشنهادهاي کمک بسيار متشکريم و شما را در جريان اخبار مربوطه قرار مي‌دهيم.»

با احتساب اجساد دفن‌ شده بدون مجوز

آمار کشته‌هاي زلزله کرمانشاه به 530 نفر رسيد

مدير روابط عمومي پزشکي قانوني کرمانشاه گفت که با توجه به دفن بدون مجوز دستکم 100 جانباخته زلزله، آمار کشته‌ها به 530 نفر رسيده و تاکنون 430 گواهي فوت صادر شده است و احتمال افزايش اين آمار وجود دارد.

محمدعلي منشي‌زاده ه در گفت وگو با ايرنا افزود: براساس گزارش پزشکي قانوني، مردم شهرها و روستاهاي زلزله ‌زده بين 100 تا 150 نفر از جانباختگان خود را بدون اطلاع رساني و مجوز دفن کرده‌اند.

او ناآگاهي از تبعات قانوني و حقوقي و تالمات روحي را مهمترين دليل دفن بدون مجوز جانباختگان توسط بازماندگان دانست و هشدار داد که اين کار پيامدهاي متعددي دارد و وابستگان را در موضوع انحصار وراثت، بيمه و... دچار مشکل مي کند.

منشي زاده از زلزله زدگان خواست بستگان از دست رفته خود را پس از معاينه و صدور مجوز پزشکي قانوني دفن کنند.

وي بيان کرد: با توجه به مشخص بودن علت فوت، تنها يک معاينه ظاهري بر روي اجساد انجام مي شود که آن هم رايگان است.

منشي زاده گفت: علاوه بر ادارات پزشکي قانوني شهرستان ها، پنج تيم بحران پزشکي قانوني استان نيز در شهرستان هاي ثلاث باباجاني، سرپل ‌ذهاب( 2 تيم)، قصرشيرين و دالاهو مستقر هستند.

او به مشکلات تيم هاي بحران هم اشاره کرد و گفت: ساماندهي مناسبي نشده و هيچ مکاني در اختيار تيم هاي پزشکي قانوني قرار نگرفته است طوري که اکنون معاينه اجساد بيشتر در فضاي باز انجام مي شود.

موافقت دولت با افزايش مشروط قيمت نان؛

نان 15درصد گران مي‌شود

رئيس اتاق اصناف ايران از موافقت ستاد تنظيم بازار براي افزايش 15 درصدي قيمت نان خبر داد و گفت: پيشنهاد نانوايان 30 درصد افزايش نرخ بود که با آن موافقت نشد.

به گزارش مهر، علي فاضلي در حاشيه دهمين اجلاسيه دوره ششم اتاق اصناف ايران در جمع خبرنگاران از موافقت ستاد تنظيم بازار با افزايش 15 درصدي قيمت نان خبر داد و گفت: پيشنهاد نانوايان افزايش 30 درصدي بود که بر اين اساس، با افزايش نرخ به ميزان 15 درصد به شرط افزايش کيفيت موافقت شده است.رئيس اتاق اصناف ايران افزود: به عنوان رئيس اتاق اصناف ايران شخصا با افزايش قيمت نان به صورت صد در صدي مخالف هستم و معتقدم که نان بايد تک نرخي باشد.


 سرمقاله 

از دست دادن "وقت طلايي در بحران"

حميدرضا عسگري

کشورما اگرچه به لحاظ طبيعي محاسن و منافع بسياري در دل نهفته دارد، اما بزرگترين و خطرات طبيعي را نيز درخود جاي داده است. به سبب قرار داشتن ايران برروي بزرگترين گسل فعال زلزله و طبع گرم و خشک آن، بروز بلايايي همچون زمين لرزه و سيل را بايد امري طبيعي و جدي قلمداد کرد. لذا طي دهه هاي گذشته بارها تجارب تلخي از تلفات و فجايع اين چنيني داشته ايم. اما افسوس که هيچ کدام از اين اتفاقات درس عبرتي براي ما نشده تا در اصلاح سبک مديريت پس از بحران برآييم .

قاعدتاً پيشگيري يا پيش بيني زلزله در زمان حال امري غيرممکن است، اما مديريت حادثه مي تواند ميزان خسارات و تلفات را به شکل چشم گيري بکاهد. امروز کشور ژاپن پا را از اين مديريت بحران فراتر گذاشته و در مسير مديريت زندگي مردم با زلزله گام برداشته است.
ژاپني ها پذيرفته اند که محل زندگيشان زلزله خيز است و راهي براي فرار از آن نيست، لذا سبک زندگي خود را به گونه اي ترتيب دادند که بتوانند در کنار اين بلاي طبيعي زندگي عادي داشته باشند. لذا بارها در صحنه هاي متعدد ديده ايم که افراد درحال وقوع زلزله بدون هيچ هيجاني به کار خود ادامه مي دهند و يا با خونسردي درجايي امن پناه مي گيرند.

همانطور که گفته شد ژاپني ها گامي بلندتر از مديريت بحران برداشته اند، اما توقع ما از مسئولان اين است که حداقل در مديريت بحران پس از حادثه توان کشور را بالاببرند. چرا بايد غافلگيري هاي مداوم تلفات جاني و مالي برما وارد سازد. علم و فناوري امروز مناطق و مراکز زلزله خيز را در سطح کره زمين مشخص کرده است. چرا و به چه دليل نبايد کشور ما همواره براي وقوع زلزله و يا سيل و ديگر مخاطرات طبيعي آماده باشد.

اين گزافه نيست که ما به سبب عدم مديريت بحران سريع پس از حادثه ميزان تلفات جاني و مالي را بالا مي بريم. هشت ساعت اوليه پس از حادثه به عنوان "زمان طلايي" محسوب مي شود که اگر امکانات و تجهيزات لازم تدارک ديده شده باشد، با آواربرداري سريع مي توان مصدومان زير آوار را ازمرگ نجات داد. درهشت ساعت طلايي دوم بايد ساماندهي و اسکان حادثه ديدگان به صورت پيش بيني شده انجام گيرد و مانع از هرج و مرج ناشي از شوک بعد از حادثه شد. درهشت ساعت طلايي سوم بايد با داشتن آمار تلفات و بانک اطلاعاتي جامع از ميدان حادثه، زمينه را براي فراهم سازي زيرساخت هاي شهري همچون آب و برق و گاز فراهم کرد تا علاوه بر بحران وارد شده در محل حادثه، شاهد اختلال در زندگي عادي مردم نباشيم و هرچه سريعتر شرايط را به وضعيت سفيد رساند.

اما افسوس که مديريت بحران ما به گونه اي است که اهميتي به اين هشت ساعت هاي طلايي داده نمي شود و هفته ها زمان لازم داريم تا شرايط را به پايلوت اوليه بازگردانيم، حال بماند که سال ها طول مي کشد تا خرابي هاي آن را آباد کنيم. اين ابهام براي عموم مردم وجود دارد که اين همه ستاد و نهاد تشکيل شده تحت عنوان مديريت بحران و امداد، پيشگيري از بلاياي طبيعي، پدافند غيرعامل و ... چه برنامه و تدارکي براي مواقع بحراني در نظر مي گيرند. پس اختصاص بودجه به اين ارگان ها و نهادها صرف چه اموري مي شود. چه ترتيباتي اتخاذ مي کنند که در هر حادثه اين چنيني مردم ما از داشتن خوراک و پوشاک مناسب در روزهاي ابتدايي بحران محرومند و در آخر نيز با درخواست از مردم جامعه براي آنها چادر و پتو، لوازم گرمايشي، کنسرو، آب و... فراهم مي کنيم. 

واقعا براي کشور ما زشت است که نيروهاي امدادي معطل دستگاه هاي برش و لودر باشند تا مصدومان را از زيرآوارنجات دهند! آيا خريد چند صد دستگاه برش و يا تهيه چند صد دستگاه ماشين سنگين و لودرهاي چندکاره هزينه سنگيني است که دولت و ديگر نهادهاي مربوطه توان فراهم سازي آن را ندارند؟! پس بودجه هاي مديريت بحران صرف چه اموري مي شود؟!

عقل حکم مي کند درکشوري زلزله خيز همچون ايران در چهار يا پنج نقطه از کشور مراکز مديريت بحران با قواي کامل تشکيل شود و اقلام اوليه مورد نيز حوادث اين چنيني در آنها دپو گردد تا زمان وقوع حادثه در نقاط مختلف کشور، امکانات لازم بدون فوت وقت به محل حادثه اعزام گردد. به نظر نمي رسد اين مسئله نياز به مديريتي پيچيده داشته باشد، بلکه کافي است تا دستگاه ها و نهادهايي که تحت عنوان مديريت بحران، موازي کاري مي کنند چه به صورت جمعي و يا جداگانه تدابير لازم براي اين حوادث را در نظر بگيرند.

ديدن صحنه هايي که مردم از نداشتن آب و غذا و پتو و لوازم گرمايشي در اين سرما گلايه مي کردند جاي تاسف دارد. ديدن صحنه اي که اهل خانواده اي به سرزنان و با دست خالي آوار را جا به جا مي کردند تا اقوام خود را از زير آوار نجات دهند و با چشم گريان از نبود دستگاه هاي برش و بيل هاي مکانيکي گلايه داشتند، بايد مسئولان مربوطه را به تامل وادارد تا بلکه فکري اساسي براي اين سبک مديريت بحران غير اصولي بکنند.

hamidasgari2020@yahoo.com


 انتقال مصدومان حادثه زلزله کرمانشاه به تهران 


 جمع آوري کمک هاي مردمي براي زلزله زدگان کرمانشاه 


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي