جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/08/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5700

پس از کاوش در مريخ،
تلاش ناسا براي کشف رمز و رازهاي ونوس


ايتاليا خانه ماژولي ضدزلزله مي‌سازد


کشف دستگاه ريسندگي ساسانيان در عراق


عجيب و جالب


به سبک بهترين ها


آيا مي دانيد؟


 پس از کاوش در مريخ،
 تلاش ناسا براي کشف رمز و رازهاي ونوس  

 
محققان ناسا در حال ساخت تجهيزات الکترونيکي جديدي هستند که بتواند در شرايط بسيار سخت سياره زهره دوام بياورند.به گزارش آنا، شرايط جوي در زهره يا ونوس به گونه‌اي است که تجهيزات الکترونيکي معمول نمي‌توانند مدت زمان زيادي در آن دوام بياورند.

انسان تا به حال در چند ماموريت سعي کرده است که به زهره کاوشگر بفرستد اما اين تجهيزات بين 20 دقيقه تا کمي بيشتر از دو ساعت با زمين در ارتباط بودند و بعد از آن از کار افتادند.

سياره زهره که بعد از عطارد دومين سياره در منظومه شمسي است، شرايط بسيار دشواري براي ارسال کاوشگر دارد و به همين دليل آژانس‌هاي فضايي تا به حال موفقيت چنداني در رابطه با ارسال کاوشگر به زهره نداشته‌اند.

در تاريخ فضانوردي، آخرين تلاش‌ها براي بررسي سطح مريخ به دو پروژه «وگا» و «ونرا» برمي‌گردد که توسط آژانس فضايي شوروي سابق انجام شدند. اين دو فضاپيما موفق شدند با موفقيت روي سطح زهره فرود بيايند؛ اما ونرا تنها 23 دقيقه و وگا 127 دقيقه به ارسال اطلاعات به زمين ادامه دادند و بعد از کار افتادند.

سطح زهره يکي از چالش‌برانگيزترين محيط‌ها محسوب مي‌شود، دماي بالاي 462 سانتي‌گراد و فشار 920 هزار پاسکالي که 92 برابر فشار موجود در سطح زمين است و بارش سولفوريک‌اسيد در زهره از جمله مهم‌ترين‌ چالش‌هايي هستند که کار را براي ماموريت‌هاي اکتشافي مشکل مي‌کنند.

پيش از اين اعلام شده بود که محققان و متخصصان ناسا در آزمايشگاه پيشرانش جت ناسا (JPL) به دنبال طراحي کاوشگرهايي هستند که وابستگي کمتري به قطعات الکترونيکي داشته باشند تا بتوانند در شرايط پيچيده زهره بيشتر دوام بياورند.

جاناتان ساودر يکي از محققاني است که طرح‌هاي متعددي را با الهام از دستگاه‌هاي مکانيکي مختلفي که در طول تاريخ طراحي شده‌اند براي کاوشگرهاي مکانيکي در سطح زهره ارائه کرده است.

ساودر در رابطه با شرايط زهره در بيانيه ناسا نوشته است: «سطح زهره آنقدر غيرقابل تحمل است که نمي‌توان يک کاوشگر کاملا الکترونيکي مانند آنچه در مريخ است را به آنجا فرستاد اما با يک کاوشگر مکانيکي مي‌توان اين چالش را تا حد زيادي حل کرد».

اين کاوشگر به جاي اجزاي ديجيتال از قطعات آنالوگ استفاده مي‌کند و براي تامين انرژي از صفحات خورشيدي استفاده مي‌کند.

حال گروهي از محققان مرکز تحقيقاتي «گلن» ناسا موفق به توليد قطعات الکترونيکي مقاومي شده‌اند که امکان انجام کاوش در زهره را براي چندين هفته و حتي چند سال ممکن مي‌کنند.

اين قطعات بر پايه نيمه‌رساناهايي از جنس سيليکون‌کاربيد ساخته شده‌اند که امکان کار در دماي بالا را نيز دارند.

مدارهايي که با استفاده از اين تراشه طراحي‌ مي‌شوند مي‌توانند در دماي بالاي 500 درجه سانتي‌گراد به مدت 4000 ساعت کار کنند و محققان مرکز تحقيقاتي گلن عملکرد آنها را در محيط شبيه‌سازي اين سازمان به صورت عملي تست کرده‌اند.

اين تست 21 روز به طول انجاميده است و محققان اعلام کرده‌اند که تجهيزات تست‌شده همچنان داراي قابليت استفاده داشته‌اند.

ساخت چنين تجهيزاتي براي ناسا و ماموريت‌هاي آن در محيط‌هاي با شرايط جوي نامساعد بسيار با اهميت است و مي‌تواند راه را براي به دست آوردن اطلاعات حياتي و جزئي‌تر در رابطه با سياره زهره و عطارد بسيار هموار کند.

با توجه به نتايجي که از تست عملي اين قطعات به دست آمده است، مي‌توان از آنها براي ساخت کاوشگر براي سياره عطارد نيز استفاده کرد. در عطارد دما به 427 درجه سانتي‌گراد مي‌رسد و امکان استفاده از اين تجهيزات وجود دارد.

نکته قابل توجه ديگر اين است که از اين تجهيزات مي‌توان براي کاوش در سيارات غول‌پيکر گازي نظير مشتري، زحل، اورانوس و نپتون نيز استفاده کرد.


 ايتاليا خانه ماژولي ضدزلزله مي‌سازد 

 
يک معمار ايتاليايي خانه ماژولي طراحي کرده است که در کم‌تر از يک روز احداث مي‌شود و ضدزلزله است.

به گزارش ايسنا، رناتو ويدال، معمار ايتاليايي، يک خانه از پيش‌ساخته تاشو طراحي کرده است که در کم‌تر از يک روز در محل مذکور احداث مي‌شود.

اين خانه که «M.A.Di» نام گرفته، چنان محکم ساخته شده است که در برابر زلزله نيز مقاومت مي‌کند. اين خانه ماژولي ضدزلزله از چوب ساخته مي‌شود.

در هر حال خانه مذکور در دو حالت دو طبقه (27، 46 و 56 مترمربعي) يا سه طبقه ( 70 و 84 مترمربعي) ساخته مي‌شود. هر خانه داراي آشپزخانه، غذاخوري و حمام است که در طبقه اول تعبيه مي‌شوند. اتاق‌هاي خواب در طبقه‌هاي بالايي قرار مي‌گيرند. چارچوب A مانند اين خانه به تاشو بودن آن کمک مي‌کند.

همچنين چهارچوب خانه از فولاد گالوانيزه ساخته شده است.


 کشف دستگاه ريسندگي ساسانيان در عراق 

 تيمي از باستان‌شناسان موفق به کشف بقاياي سوخته‌ يک چرخ ريسندگي متعلق به دوره ساسانيان، تقريبا 1500 سال پيش، در سايت باستان‌شناسي سليمانيه در شمال عراق شدند.

به گزارش SciNews، درک ويک، سرپرست اين پژوهش، مي‌گويد: «هدف اصلي از اين حفاري‌، تکميل تاريخچه باستاني سراميک‌هاي اين منطقه است. درک روند پيشرفت سراميک‌ها، يکي از هدف‌هاي طولاني مدت محققان در دشت شهريسور، دشت مرزي ميان بين‌النهرين با دو منطقه فرهنگ باستاني در شمال عراق و غرب ايران، بوده است».

به گفته تيم تحقيقاتي، سايت باستان‌شناسي سليمانيه بهترين مکان براي مطالعه روند پيشرفت سراميک‌هاست.ويک در ادامه افزود: «با وجود اين که سايت سليمانيه کوچک است اما تپه‌ بلندي دارد که ما مجموعه کاملي از قطعات سراميک‌ را در آنجا پيدا کرده‌ايم. به نظر مي‌رسد که اين تپه طي هزاره سوم قبل از ميلاد مسيح، دوره اسلامي، قابل سکونت بوده است».

با اين حال تيم باستان‌شناسي انتظار نداشت که بقاياي سوخته يک دستگاه ريسندگي متعلق به دوران ساسانيان، قرن چهارم تا ششم ميلادي، را پيدا کنند. به گفته باستان‌شناسان، جنس اين چرخ ريسندگي از سفال بوده است.ويک در اين باره گفت: «علاوه بر بقاياي سوخته، تعداد زيادي پوشش مومي، احتمالا از رول‌هاي پارچه، پيدا شده است که نشان مي‌دهد توليد پارچه در مقياس بالا د ر اين مکان صورت مي‌گرفته است»

همچنين وي افزود: «همچنين ديوارهاي سنگي و محکم يک تراس از دوره امپراتوري آشوري نو، قرن نهم تا هفتم قبل از ميلاد مسيح، کشف شده است که نشان مي‌دهد کارهاي ساخت‌وساز بزرگي در اين منطقه در حال انجام بوده است. ممکن است که اين اماکن سکوني مرمت شده باشد تا در مجددا هزاره اول قبل از ميلاد مسيح مورد استفاده قرار بگيرند».


 عجيب و جالب 

 کشف اسکلت غول‌پيکر 5000 ساله در چين

باستان‌شناسان موفق به کشف اسکلت‌هاي 5000 ساله چيني شدند که قد بلند و قوي بوده‌اند. طول اين اسکلت 1/9 متر است و باستان‌شناسان مي‌گويند اين ميزان قد بسيار فراتر از استانداردهاي مربوط به آن زمان است.

به گزارش اينديپندنت، طبق ارزيابي‌هاي صورت گرفته روي استخوان‌ها در داخل قبرهاي يافت‌شده در استان «شاندونگ»، محققان اعلام کرده‌اند که شماري از اين انسان‌ها 1/8 متر يا بيشتر قد داشته‌اند و ميانگين قد آنها به 1/9 متر مي‌رسد.

اگرچه از نظر استانداردهاي غرب در قرن بيست و يکم، اندازه قد اين اسکلت ها غيرمعمول نيست، اما قد آنها نسبت به بسياري از معاصرانشان بيشتر بوده است. اين حالت به ساختار استخواني آنها بستگي دارد. اگر آنها در زمان حال زندگي مي کردند، قد آنها از 1/9 متر هم فراتر مي‌رفت.

محلي‌هاي منطقه شاندونگ، از قد خود تعريف مشخصي ارائه مي‌دهند. مطالعات صورت گرفته در سال 2015 نشان مي‌دهد که ميانگين قد مردان در اين منطقه در مقايسه با متوسط قد مردم اين کشور که 1/72 متر بوده، حدود 1/753 متر بوده است.

گفتني است کنفسيوس در منطقه‌اي که اکنون به استان شاندونگ معروف است، متولد شده و به نقلي، 1/9 متر قد داشته است.

باستان‌شناسان با اکتشافات در منطقه روستاي «جياجيا» در نزديکي شهر «جينان» موفق به کشف 104 خانه، 205 قبر و 20 گودال مملو از اجساد قرباني‌ها شدند. آنها همچنين شماري از ظروف رنگارنگ و اقلام پشمي را در اين منطقه پيدا کردند.

آنها سال گذشته صنايع دستي و استخوان‌هايي را از مردمان اخير «نئوليتيک» پيدا کردند که بيشتر آنها با مصرف گوشت خوک و ارزن زندگي مي‌گذراندند. دانشمندان بر اين باورند مردماني که قريب 5000 سال پيش در اين منطقه زندگي مي کردند زندگي نسبتا راحتي داشته‌اند؛ رديفي از خانه‌هايي که در اين اکتشافات به دست آمده، نشان‌دهنده آن است که خانه‌هاي مسکوني آنها اتاق خواب‌ها و آشپزخانه‌هاي جداگانه‌اي داشته است.

محققان بر اين باورند که اين منطقه مرکز سياسي، فرهنگي و اقتصادي ناحيه چين بوده است. آنها مردان قدبلندتر را در قبرهاي بزرگ پيدا کردند که مي‌تواند نشانه وضعيت برتر آنها و دسترسي آنها به غذاهاي بهتر بوده است.

کشف جسد يک شير 5000 ساله در روسيه

محققان روس يک جسد کامل و دست نخورده توله شيرغارنشين را در روسيه کشف کرده‌اند. آنها اميدوارند بتوانند نسخه‌اي از اين حيوان را پس از 5000 سال احيا کنند.

به گزارش مهر کشف جسد کامل يک توله شير غارنشين منقرض‌شده از عصر يخي، دانشمندان را اميدوار کرده است تا بتوانند آن را پنج هزار سال پس از انقراض، احيا کنند.

جسد اين حيوان کوچک در ساحل رودخانه «Tirekhtykh» در سيبري کشف شده است. محققان اعلام کرده‌اند اين حيوان کوچک هنگام مرگ هشت هفته از عمرش مي‌گذشته است اما آنها علت مرگ را نمي‌دانند.

در زمان‌هاي دور شيرهاي غارنشين از حيوانات بومي نيمکره شمالي بوده‌اند اما تنها دانش محققان امروز از آنها نقاشي‌هايي است که از انسان‌هاي اوليه به جا مانده است.

به گفته محققان جسد اين توله شيرغارنشين به طور کامل حفظ شده است و هيچ گونه نشاني از جراحت خارجي روي پوست آن ديده نمي‌شود. به همين دليل دانشمندان اميدوارند بتوانند نسخه‌اي از اين حيوان را دوباره احيا کنند.

محققان در سال 2015 ميلادي دو توله شير غارنشين ديگر نيز در همين منطقه کشف کرده بودند.


 به سبک بهترين ها 

 اکتيويژن؛ بازي‌ساز ثروت‌آفرين

شرکت اکتيويژن، شرکت ناشر بازي‌هاي ويدئويي در آمريکاست. اين شرکت در اول اکتبر سال 1979 تاسيس شد و نخستين توزيع‌کننده تصويري بازي براي کنسول‌هاي بازي بود. اکتيويژن نخستين محصولات خود را براي کنسول آتاري2600 منتشر کرد که از ژوئن سال 1980 براي بازار ايالات متحده و از ماه اوت 1981 براي بازار بين‌المللي بريتانيا منتشر شد. اکتيويژن در حال حاضر يکي از بزرگ‌ترين ناشران بازي‌هاي ويدئويي در جهان و همچنين ناشر برتر سال 2007 در ايالات متحده بود. در 18 ژانويه 2008، اکتيويژن اعلام کرد که آنها شرکت برتر بازي‌سازي ايالات متحده در سال 2007 هستند. تعدادي از بازي‌هاي معروف شرکت اکتيويژن به شرح زير است: توني هاوک، مجموعه بازي‌هاي نداي وظيفه، رستاخيز 3، سري گيتار هيرو، پيش‌نمونه، ولفشتاين، مرد عنکبوتي 2 و 3 و4 و...

مقر اصلي اين شرکت در سانتا مونيکا، با پنج دفتر داخلي و 10 دفتر بين‌المللي است. در ژوئن 2013، خبر از خريد 429 ميليون سهم شرکت ويوندي به ارزش 2ميليارد و 34 ميليون دلار داد. شرکت اکتيويژن در سال 2008 با ويوندي گيمز ادغام شد تا شرکت اکتيويژن بليزارد را تشکيل دهند. اما با خريد شرکت ويوندي در حال حاضر اکتيويژن به‌صورت مستقل فعاليت مي‌کند.


 آيا مي دانيد؟ 

 استفاده از سوخت هيدروژني براي فراهم کردن اينترنت

به زودي برق مورد نياز «مزرعه هاي سرور» رايانه اي با سلول هاي سوختي هيدروژن تامين مي شود.

به گزارش انگجت، سلول هاي سوخت هيدروژني تاکنون براي خودروها به کارگرفته مي شدند. اما به زودي از آنها در مزرعه هاي سرور براي تامين برق استفاده مي شود تا خدمات اينترنت را براي کاربران فراهم کنند.

درهمين راستا شرکت دايملر، HPE، Power Innovation و آزمايشگاه ملي انرژي هاي تجديد پذير آمريکا مشغول توسعه مصارف سلول سوختي هستند تا ميکرو شبکه هايي داخل مراکز اطلاعاتي بسازند. در حالت معمول نيروهاي خورشيدي و بادي انرژي مورد نياز اين مراکز اطلاعاتي(يا مزرعه سرور) را تامين مي کنند. اين درحالي است که هدف اين شرکت ها استفاده از سلول سوختي هيدروژن هنگام افزايش تقاضا يا قطع برق است زيرا برخلاف منابع ديگر انرژي، ذخاير آن محدود نيست و سلول هاي سوختي تا زمانيکه هيدروژن وجود دارد، به فعاليت خود ادامه دهند.

ساخته نمونه هاي چنين سلول سوختي در سال جاري آغاز شده و شرکت HPE مشغول اتصال اين سلول ها به سيستم هال فعلي فناوري اطلاعات است.

البته مدت زمان زيادي طول مي کشد تا مراکز اطلاعاتي سبز به طور کامل شکل بگيرند.

بي سروصداترين ربات ساخته شد

به تازگي از يک سگ رباتيک رونمايي شده که مجهز به حسگرهاي مختلف است و مي تواند به طور خودکار فعاليت کند. اين گجت تمام الکتريکي بي سروصداترين ربات لقب گرفته است.

به گزارش مهر به نقل از انگجت، شرکت Boston Dynamics يک نسخه سبک وزن از MiniSpot را رونمايي کرده که يک سگ رباتيک است.

تصويري از اين سگ روباتيک در حال راه رفتن در چمن ها منتشر شده و شرکت سازنده قصد دارد در آينده نزديک اطلاعات بيشتري از آن را منتشر کند.

رباتMiniSpot با وزن 25 کيلوگرم و چهار پا، به راحتي در خانه يامحل کار جا مي گيرد.

همچنين دوام باتري آن با در نظر گرفتن فعاليتي که انجام مي دهد، حدود 90 دقيقه طول مي کشد. البته نمونه هاي قبلي اين روبات هيدروليک بودند اما نسخه فعلي تمام الکتريکي است. به همين دليل ساکت ترين ربات لقب گرفته است.

به هرحال MiniSpotحسگرهاي مختلف از جمله دوربين هاي تشخيص دهنده عمق، يک ژيروسکوپ و حسگرهاي ردياب حرکت ناخودآگاهانه در اعضايش است.

ربات مي تواند به طور خودکار فعاليت هايي انجام دهد اما بيشتر اوقات با راهنمايي انسان فعاليت مي کند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي