جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/08/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5700


تغذيه خود را با توجه به محيط زندگي تغيير دهيد


بروز نارسايي هاي کليوي در مصدومان زلزله


چرا در زمان خستگي مغز هنگ مي‌کند؟


خبر


خبرپزشكي


 تغذيه خود را با توجه به محيط زندگي تغيير دهيد 

بهتر است مطابق با سرما و گرما و محيطهاي کم نور و نوراني و نسبت به فعاليت بدني يا مغزي و روحي از غذاهاي مختلف بهره برداري نماييم و آناني که در محيط هاي گرم و آفتابي زندگي مي کنند نمي توانند از غذاهاي آبکي و مايع به مقدار فراوان بهره برداري نمايند و انواع مايعات آب در گرما و تن آدمي بخوبي تبخير شد و از بين مي روند و ترکيبات جامد و عناصر و املاح در پوست و داخل بدن باقي مانده و از آن پيري و سالخوردگي ظاهر مي گردد. ترکيبات روغني و داراي ويتامين هاي محلول در چربي و انواع اسيدهاي چرب و سنگين و املاح پرانرژي به راحتي در برابر نور شديد آفتاب شکسته شده و انرژي توليد مي نمايند و افراد در برابر مصرف بيشتر محصولات روغني داراي بدني نرمتر و قويتر و پرانرژي مي باشند در گرما و نور آفتاب چربي ها از خشک شدن پوست بدن جلوگيري کرده و استخوانها بهتر ويتامين مورد لزوم خود را جذب  مي نمايند و پوست تيره و سياه مي شود و گرماي بيشتر در پوست احساس مي شود و نيروي الکتريکي بدن افزايش مي يابد و جريان خون به مغز افزايش نشان مي دهد و فکر کردن در حرارت زياد دچار کاهش مي شود. تاريکي و شب و مصرف غذاهاي مختصر و پروتئين هاي سبک براي تفکر و اعمال روحي مناسبتر مي باشد.

در هواي گرم چربي ها بيشتر از طريق پوست و روده خارج مي شوند و مواد زائد بدن را با خود به بيرون هدايت مي نمايند.

چربي ها يا مواد قلياييي بدن و صفرا بيشتر ترکيب شده و از محيط بدن دور مي شوند.چربي ها را بايد با مواد تلخ و قليايي بيشتر مصرف کرد و بصورت صابون در بدن قابل مصرف مي باشند انواع چربي ها انرژي زا مي باشند به شرط آنکه فعاليت با آنها در محيط حاوي اکسيژن انجام گيرد.

نويسنده: دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


 بروز نارسايي هاي کليوي در مصدومان زلزله  

 
شايعترين علت مرگ ومير زود رس مصدومين ناشي از زلزله يعني فردي که اززيرآوار بيرون کشيده مي شود را نارسايي حاد کليه است.

دکتر احمد تارا، فوق تخصص نفرولوژي رياست بخش کليه بيمار ستان مدرس در گفتگو با برنامه فراسو شبکه راديويي سلامت شايعترين علت مرگ ومير زود رس مصدومين ناشي از زلزله يعني فردي که اززيرآوار بيرون کشيده مي شود را نارسايي حاد کليه دانست و افزود: حدود 10درصد مصدوميني که بستري مي شوند، دچار نارسايي کليوي مي شوند واين يک بحران بزرگ دريک جمعيت بزر گ است .اگر پيشگيري درساعات اوليه انجام شود، مداخلات ساده ي اوليه بسيار کمک کننده است تاباحجم زيادي ازبيماران دياليزي مواجه نشويم .

وي در خصوص علت اين که مصدومان درمعرض نارسايي کليه هستند، ادامه داد: درهنگام وقوع حادثه عضلات اسيب مي بينند.هرحادثه اي شامل تصادف و اوار وغيره. دربدن ماعضلات وجود دارد .پروتئين رشته مانندي درعضلات ماوجود دارد به نام ميوگلوبين .هرجايي که عضلات آسيب ببينند،ميوگلوبين با حجم زياد درخون ازاد مي شود.

اين فوق تخصص نفرولوژي تاکيد کرد: ميوگلوبين به دوعلت آسيب زاست يکي اينکه وارد کليه مي شود وکليه را مسدود مي کند .وديگراينکه خود سلول ميوگلوبين حاوي املا ح معدني است پتاسيم موجود هم آزاد مي شود و وارد گردش خون مي شود.اين پتاسيم داخل سلولي حجمي حدود 40برابر پتاسيم موجوددرگردش خون دارد .اين اتفاق مثل اين است که به يک فرد آمپول پتاسيم تزريق شده باشد.آمپول پتاسيم باعث توقف قلب مي شود.حجم زياد پتاسيم باعث مرگ زودرس مي شود.

وي تصريح کرد: وقتي اين بيمار دربيمارستان بستري مي شود ،ورم شديد عضله اتفاق مي افتد وبه دنبال ان عضله کم خون مي شود .وله شدن ادامه مي يابد.ومسئله ي مربوط به پتاسيم درروزهاي اينده نيز ادامه دارد .اگر از نارسايي کليه پيشگيري نشود،تاهفته ها شايد نياز به دياليز وجود داشته باشد تاکليه ها بتوانند خودشان را احيا کنند.وعملکردشان را بدست بياورند.

تارا درباره نقش مردم تارسيدن نيروهاي امدادي درپيشگيري ازصدمات ناشي از زلزله ، گفت: آموزش هاي فعلي مي تواند موثرباشد چراکه مردم بعد از وقوع حادثه حساس هستند.به محض اينکه مريض درحال خروج از آواراست،يک رگ گرفته شود ويک ليتر سرم عادي نمکي به مصدوم رسانده شود.البته اگرمصدوم قادر به بلع باشد مي توان خوراکي به او داد .اما اينجا يک علامت سوال است. آيا مصدوم ما درفاصله ي نزديک نياز به عمل جراحي دارديا خير؟ چون اگر نياز به عمل داشته باشد معده اونبايد پرباشد .

وي ادامه داد: درهرحال بهترين خوراکي دراين شرايط دادن مايعات وريختن يکي دو قاشق چاي خوري جوش شيرين دريکي دوليوان آب است.مصرف جوش شيرين درپيشگيري بسيار موثر است .اگر ادرار فرد به صفر برسد،بيش از يک ليتر سرم نمي دهيم .يعني همان يک ليتر کافي است .بيش از يک ليترسرم بيمار را خفه مي کند.اما زماني که مطمئن شديم مريض درساعت بيش از 50سي سي ادرار دارد يعني معادل نصف استکان ادرار درساعت ،ساعتي نيم ليتر سرم را ادامه مي دهيم تا کليه ها ازميوگلوبين شسته شوند.

اين فوق تخصص نفرولوژي در ادامه افزود: درضمن ظرفيت دياليز ما درهراستان محدود است ومااگراين ظرفيت را به حادثه ديدگان اختصاص بدهيم ،بيمارا ن ما که زندگي شا ن وابسته به دياليز است اين خدمت را از دست مي دهند وبامرگ روبرومي شوند.بنابراين پيشگيري از حادثه کليوي بسيار اهميت پيدا مي کند.وي با بيان اينکه علت 40تا50درصد موارد نارسايي پيشرفته کليه ناشي از ديابت است، گفت: بنابراين بايد ازديابت وازعوارض آن با کنترل قند خون پيشگيري کنيم .درهفته ديابت شعار وبحث اصلي ما بانوان هستند .نقش بانوان درپيشگيري از بيماري هاي کليه اين است که اين نکات را رعايت کنند. تغذيه مناسب ،کم مصرف کردن نمک،مصرف کم پروتئين به ويژه گوشت قرمز،فعاليت فيزيکي ،وکاهش استرس که همه ي اين هاي نقش مادر را نشان مي دهد .مادران مي توانند ذائقه کودک رابه سمت غذاهاي کم نمک وسالم سوق دهند.مصرف ميوه وسبزي را درکودکان افزايش دهند.اين فوق تخصص نفرولوژي علل نارسايي مزمن کليه را ديابت وفشارخون دانست و افزود: اما سيگار هم يکي از علل نارسايي کليه است به علت مشکلات عروقي وغيره که ايجاد مي کند.يک موضوع مهم افزايش سن است ومابيماران سن بالايي را درکلينيک داريم که به هرعلت وبيماري،کليه شان نيز آسيب ديده است .به ويژه به علت مصرف مسکن ها اگرنابجا وخودسرانه باشد ،ممکن است نارسايي کليه ايجادشود.بنابراين هنگام مراجعه به پزشک بپرسيم آيا اين مسکن براي کليه ضرردارد يا خير.

وي تاکيد کرد: هم چنين انژ يوگرافي ازقلب به دليل استفاده از مواد رنگي وحاجب مي تواند براي کليه ضررداشته باشد.من تاکيد مي کنم مردم براي آينده خود سرمايه گذاري کنندوازبيماري کليه پيشگيري کنند .افراد بالاي 60سال،مبتلايان به ديابت وفشارخون بالا معاينه از نظر کليه داشته باشند وفشارخون خودرا کنترل کنند.وتست هاي ارزان قيمتي که عملکرد کليه را مي سنجد انجام دهند؛ چراکه بعد از 40سالگي هرسال يک درصد ازکارکرد کليه کم مي شود.يعني فرد 60ساله ،20درصد کارکرد کليه اش ازدست رفته است .يادآور مي شود، علاقه مندان براي شرکت در نخستين جشنواره کشوري «پيشگيري از سوانح و حوادث » مي توانند آثار خود را تا يکم آذر ماه به دبيرخانه جشنواره به نشاني info@jpsh.ir يا سايت جشنواره به نشاني www.jpsh.ir ارسال کنند.


 چرا در زمان خستگي مغز هنگ مي‌کند؟ 

 محققان دريافتند که سيگنال‌هاي مغز در زمان خستگي، ضعيف مي‌شوند و کند عمل مي‌کنند.

به گزارش ايسنا و به نقل از Nature Medicine، محروميت از خواب موجب اختلال در برقراري ارتباط ميان سلول‌هاي مغزي مي‌شود. اين عمل مي‌تواند نشان دهد که چرا خواب بد شبانه باعث از بين رفتن حافظه و ضعيف شدن تمرکز مي‌شود.

محققان دانشگاه کاليفرنيا در لس‌آنجلس، اين بررسي را در بين 12 فرد مبتلا به صرع انجام دادند.

در مغز هر کدام از اين افراد، الکترودهايي کار گذاشته شد و آزمايش‌هايي انجام دادند.

پژوهشگران با استفاده از اين روش توانستند رفتار سلول‌هاي مغزي را در زمان خستگي مشاهده کنند.

شرکت‌کنندگان بارها و بارها يک آزمايش را که مربوط به دسته‌بندي تصاوير بود، انجام دادند و سپس تمام شب را بيدار ماندند و دوباره آزمايش‌هايي را انجام دادند.

نتايج بررسي‌ها نشان داد که عدم خواب کافي منجر به اين مي‌شود که نورون‌ها به اطلاعات بصري پاسخ ضعيف‌تري بدهند.

محققان پيش از اين کشف کرده بودند که گرسنگي بدن منجر به کاهش توانايي نورون‌ها مي‌شود. اما بررسي‌هاي جديد نشان داد که خستگي هم اثر مشابهي دارد و منجر به کاهش توانايي سلول‌هاي عصبي مي‌شود.


 خبر 

 راهکارهاي کنترل ديابت را بشناسيد

رئيس انجمن ديابت ايران با اشاره به راهکارهاي کنترل ديابت گفت: بيماراني که ديابت را جدي مي‌گيرند نه فقط مي‌توانند بيماريشان را کنترل کنند، بلکه طول عمر و کيفيت زندگي خويش را نيز بهبود خواهند بخشيد.

اسدالله رجب، رئيس انجمن ديابت ايران، در اين کنگره، درباره روزهاي آغازين انجمن ديابت در کشور گفت:زماني که کارمان را شروع کرديم کمتر از 50 نفر در گردهمايي‌ها شرکت مي‌کردند، اما کم‌کم تا 4000 نفر هم رسيديم و اين حضور خود ديابتي‌ها بود که باعث شد وزارت بهداشت هفته‌اي را به نام ديابت در نظر بگيرد و نگاه‌ها به اين سمت جدي‌تر شد. اميدوارم که تعداد ديابتي‌هاي‌ آگاه در کشور بيشتر شود و همه ما آن را جدي بگيريم؛ چراکه متاسفانه در کشور ما اين بيماري توسط مردم ، بيماران ديابتي، متخصصان و مسئولان به اندازه کافي جدي گرفته نمي‌شود.

وي افزود: بيماراني که ديابت را جدي مي‌گيرند نه فقط مي‌توانند بيماريشان را کنترل کنند، بلکه طول عمر و کيفيت زندگي خويش را نيز بهبود خواهندبخشيد به همين دليل است که بيمار ديابتي بايد حمايت شود تا به اين کيفيت مطلوب برسد. اين حمايت بايد از درون خانواده شروع شود. بايد ابزارهاي مورد نياز بيمار در اختيارش قرار گيرد چراکه يک فرد ديابتي دائما در حال برنامه‌ريزي براي کنترل بيماري خود است و از اين رو بايد توانمند باشد تا بتواند مشکلات ديابت را پشت سر بگذارد.رئيس انجمن ديابت ايران ادامه داد: راهکار کنترل ديابت تنها دارو نيست، بلکه ورزش، تغذيه مناسب، آموزش و کنترل روزانه متابوليسم در کنار حمايت‌هاي روان‌شناختي در اين مسير کمک‌کننده هستند. به‌ويژه ضرورت‌ آموزش را در توانمندسازي فرد بيمار نمي‌توان ناديده‌گرفت. اميدواريم اين شرايط فراهم شود که بتوانيم با حمايت کافي از بيماران ديابتي شرايط اين قشر را در جامعه که تعدادشان هم کم نيست بهبود بخشيم.کامران نيکوسخن، مديرعامل انجمن ديابت ايران، نيز در سخناني بر نقش تاثيرگذار بيماران ديابتي در بهبود شرايط خودشان تاکيد کرد و گفت: من هم مانند همکارانم مي‌گويم که يک بيمار ديابتي بايد توانمند باشد چون در تمام ساعات خواب و بيداري زندگي خود با اين بيماري همراه است.وي افزود: پزشکان فرصت کافي براي بودن در کنار آنها در تک‌تک موقعيت‌ها و لحظات زندگي را ندارند و از اين رو نقش انجمن‌هايي مانند انجمن ديابت در افزايش آگاهي و آموزش اين افراد بسيار مهم است و نقش شگرفي در توانمندسازي‌ آنها براي گرفتن تصميم‌هاي درست در راستاي کنترل بيماريشان در موقعيت‌هاي مختلف ايفا مي‌کنند.مديرعامل انجمن ديابت ايران ادامه داد: در دنيا براي آموزش يک‌سري استانداردهايي وجود دارد که بايد رعايت شود، اما متاسفانه سودجوياني به اين وادي راه يافته‌اند که با تاسيس مدارس آموزش خودمراقبتي ديابت بدون رعايت حداقلي از اين استانداردها فعاليت مي‌کنند. در کشورهاي پيشرفته دنيا آموزش به عنوان رکن اصلي کنترل ديابت شناخته شده‌است و بيمه‌ها نيز آن را مورد حمايت قرار مي‌دهند. در حقيقت‌ آموزش اساس درمان بيماري ديابت است و انجمن‌ها در اين زمينه بسيار کمک‌کننده هستند و در کنار جامعه پزشکي و بيماران قرار دارند.


 خبرپزشكي 

 افزايش شيوع سرطان در کشور با توجه به هرم سني جمعيت

هر چه سن بالاتر مي‌رود تغييرات و جهش‌هاي ‍ژنتيکي بيشتري ايجاد مي‌کند و زمينه را براي ابتلا به سرطان آماده مي‌سازد درواقع با هرم سني که در کشور وجود دارد انتظار افزايش سرطان در جمعيت کشور وجود دارد .

عبدالله فضل علي زاده، نائب رئيس انجمن سرطان ايران بابيان اينکه در کشور شيوع سرطان در حال افزايش است، گفت: با توجه به عوامل متعدد که زمينه‌ساز بروز سرطان هستند ، افزايش سن در جامعه ايراني يکي از عواملي است که در آينده منجر به شيوع و افزايش سرطان خواهد شد.

وي با بيان اينکه عوامل مهم در ايجاد سرطان تقريباً شناخته‌شده است گفت : تنها کاري که مي‌توان براي مبارزه ، کنترل و کاهش سرطان انجام داد بالا بردن سطح آگاهي و اطلاعات مردم براي شناخت عوامل بروز سرطان و تقويت راه‌هاي پيشگيري از آن است .

وي اضافه کرد : براي پيشگيري در سطوح مختلف فردي،اجتماعي و کشوري نياز به سرمايه‌گذاري ، حمايت‌ها و همکاري بخش‌هاي مختلف حوزه سلامت در کشور هستيم .

به گفته وي 40 درصد سرطان‌ها در کشور را مي‌توان پيشگيري کرد و با اصلاح برخي رفتارها و دوري از عوامل خطر و تغيير سبک زندگي مي‌توانيم عوامل زمينه‌ساز و ابتلا به سرطان را کنترل کنيم .

وي افزود: افزايش چشمگير سرطان در طي سالهاي اخير در تمام کشورها به‌طوري که طبق پيش‌بيني سازمان بهداشت جهاني از رقم 14 ميليون در سال 2012 به رقم 27 ميليون در سال 2030خواهد رسيد و اين رقم در تمام سطوح جامعه بشري کشورهاي مختلف اتفاق خواهد افتاد.

فضل عليزاده تصريح کرد: سازمان بهداشت جهاني طي سالهاي اخير سرطان را از نظر ميزان بروز شيوع سرطان رتبه‌بندي کرده است و 5 رتبه را در نظر گرفته است و از بيشترين به پايين طراحي کرده است که در اين رتبه‌بندي ايران در رده چهارم قرار دارد و اين يعني سرطان در ايران نسبت به کشورهاي ديگر رقم بالايي ندارد.

وي عنوان کرد: با اين وجود وظيفه ما اين است که براي بيماري مانند سرطان که سرکش است و سير رو به افزايشي را طي مي‌کند استراتژي و پلان‌هاي متفاوتي را داشته باشيم که بتوانيم در آينده دچار فاجعه نشويم.

به گفته دکتر فضل علي زاده، برنامه نظام ثبت سرطان کشوري، پايه‌اي اساسي و ريشه‌اي براي برنامه‌هاي پيشگيري از سرطان در کل کشور است، چراکه هدف وزارت بهداشت در مورد سرطان‌ها، پيشگيري و کنترل انواع آن است .گفتني است: دومين اجلاس سرطان غرب آسيا از تاريخ 9 لغايت 11 آذرماه در سالن همايش‌هاي هتل ارم برگزار مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي