جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/08/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5700

با توجه به تخريب واحدهاي مسکن مهر در مناطق زلزله زده؛
افکار عمومي منتظر برخورد مسوولان با متخلفان مسکن مهر


نهادهاي مالي


تريبون


 با توجه به تخريب واحدهاي مسکن مهر در مناطق زلزله زده؛
 افکار عمومي منتظر برخورد مسوولان با متخلفان مسکن مهر 

 رييس بخش زلزله مرکز تحقيقات راه، مسکن و شهرسازي گفت: در مناطق زلزله‌زده شاهد اين هستيم که واحد‌هاي مسکن مهر که دو سال از ساخت آنها نمي گذرد به صورت جدي تخريب شده اند و اين يک فاجعه است.به گزارش تسنيم، علي بيت‌الهي با بيان اين‌که پروژه هاي مسکن مهر کرمانشاه روي گسل قرار نداشته و علت تخريب پايين بودن مقاومت اين ساختمان است، اظهار کرد: اينکه گفته مي شود دليل تخريب اين واحدها، مجاورت با گسل است، درست نيست و کاملا رد مي شود.

وي با بيان اين‌که در مجاورت واحدهاي مسکن مهر تخريب بسيار زياد بوده است، افزود: در زلزله اخير بجنورد هم شاهد تخريب جدي واحدهاي مسکن مهر بوديم و زلزله کرمانشاه هم نشان داد مسکن مهر اين منطقه هم در برابر زلزله مقاوم نيست.

وي تاکيد کرد: پيشنهاد ما به وزارت راه و شهرسازي اين است که مقاومت واحدهاي مسکن مهر در سراسر کشورد مورد ارزيابي قرار بگيرد و واحدهاي نا ايمن و با مقاومت کمتر مقاوم سازي شوند.وي با بيان اينکه پايين بودن ايمني و مقاومت مسکن مهر در برابر سوانح امروز به يکي از معضلات کشور تبديل شده، گفت: در مناطق زلزله زده شاهد اين هستيم که در کنار بناهاي خشت و گلي با تخريب کم، واحد‌هاي مسکن مهر که دو سال از ساخت آنها نمي گذرد به صورت جدي تخريب شده اند و اين يک فاجعه است.

رييس بخش زلزله مرکز تحقيقات راه، مسکن و شهرسازي تاکيد کرد: قطعا علت تخريب جدي ساختمان‌هاي مسکن مهر استفاده از مصالح ساختماني غير استاندارد، شتابزدگي در ساخت، جانمايي و طراحي نادرست است.

حالا ديگر مي‌توان به خوبي درک کرد چرا مردم حاضر نيستند در 117 هزار واحد مسکن مهر بدون متقاضي زندگي کنند. اگر تا ديروز بحث دور بودن از مراکز شغلي، نبود خدمات، وسايل حمل و نقل، پارک، مدرسه، مسجد، درمانگاه و غيره در سايتهاي مسکن مهر مطرح بود، حالا ديگر ايمني اين واحدها علامت سوال شده و ديگر کسي نمي‌تواند پز استحکام و احداث بر اساس آيين نامه 2800 را بدهد.کسي هم جوابگو نيست. دولتمردان ديروز سکوت پيشه کرده‌اند و مسوولان امروز حرفي براي گفتن ندارند. مهندسان ناظر هم قطعا راهي براي فرار از مسووليت پيدا مي‌کنند. شايد هم از فردا کمان انتقاد را به سمت يکديگر نشانه بروند. اما هيچکس بهتر از آن کودکي که بادکنک‌هاي جشن تولدش از پشت ديوارهاي فرو ريخته‌ مسکن مهر کرمانشاه نمايان شده، معني ناامني را نمي‌فهمد.

کوشش براي پاسخ ندادن به تلفن خبرنگاران در اين روزها به مسابقه‌اي بين مسوولان ديروز و امروز تبديل شده تا شايد بتوانند در اين ماراتن تقصير را به گردن يکديگر بيندازند. تلاش براي ارتباط با سه تن از مسوولان مربوطه بي نتيجه ماند تا فقط مديرکل دفتر نوسازي و بهسازي بنياد مسکن پاسخ ما را بدهد و بگويد که اين واحدهاي تخريب شده مسکن مهر در حيطه اختيارات دستگاه متبوعش نيست و اين که پي‌ريزي اينها در زمان دولت قبل انجام شده است.

آنها که کلنگ مسکن مهر را در سال 1386 به زمين زدند، مي‌خواستند سالانه يک ميليون واحد مسکوني بسازند که بعد از شش سال تنها 690 هزار واحد را بدون آسفالت و پارک و مدرسه و مسجد و درمانگاه و ... تحويل دادند. البته برايش 50 هزار ميليارد تومان پول بدون پشتوانه چاپ کردند که از دلايل تورم 40.4 درصدي بود. بعد کار به دست دولت يازدهم افتاد که هيچ اعتقادي به اين طرح نداشت اما بايد حداقل 90 هزار ميليارد تومان ديگر خرج زيرساخت‌هاي آن مي‌کرد.


 نهادهاي مالي 

 تشکيل ستاد ويژه ارزيابي خسارت واحدهاي آسيب ديده زلزله در بيمه آسيا

ستاد ويژه امداد رساني و ارزيابي خسارت واحدهاي آسيب ديده زلزله در بيمه آسيا تشکيل شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بيمه آسيا در اطلاعيه اي ضمن ابرازهمدردي با بازماندگان زلزله اعلام کرد: در پي وقوع زلزله و نشست فوق العاده مديرعامل و مديران فني بيمه آسيا،اکيپ ويژه اي به منظور امدادرساني و ارزيابي خسارت واحدهاي آسيب ديده به منطقه زلزله زده اعزام شد.

حضور معاون عمليات بانکي بانک ايران زمين در مناطق زلزله زده

محمد رضا ادبي معاون عمليات بانکي و مصطفي يزدانجو مدير امور شعب استانهاي بانک ايران زمين در سفر به مناطق زلزله، از اين مناطق بازديد کردند. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ايران زمين، ادبي معاون عمليات بانکي در اين بازديد ضمن اعلام آماده باش به شعب براي خدمت رساني و اظهار همدردي با مردم غيور غرب کشور، گفت: شعب بانک ايران زمين آماده هستند تمامي امکانات خود را در اختيار مردم منطقه بگذارند تا ضمن همدردي قدري از مشکلات آنها کاسته شود.

پيام تسليت مديرعامل بانک گردشگري، به مناسبت حادثه زلزله

مديرعامل بانک گردشگري، به مناسبت حادثه زلزله در استان هاي غربي کشور، پيام تسليتي صادر کرد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک گردشگري، در بخشي از اين پيام آمده است: وقوع حادثه دلخراش زلزله در استان هاي غربي کشور و درگذشت و آسيب ديدن جمعي از هموطنان عزيز باعث اندوه عموم مردم ايران شد.

شماره حساب 99999 بانک تجارت براي ياري زلزله زدگان

بانک تجارت با اختصاص شماره حساب 99999 بمنظور جمع آوري کمکهاي نقدي هموطنان نوع دوست سراسر کشور براي زلزله زدگان غرب کشور اعلام آمادگي کرد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک تجارت ، در پي وقوع زلزله در استانهاي غربي کشور متاسفانه تعدادي از هموطنان عزيز جانباخته و عده بيشماري نيز خسارات مالي سنگيني را متحمل شده اند. اين بانک در راستاي تسهيل مشارکت هموطنان نوع دوست در کمک رساني به زلزله زدگان نسبت به اختصاص شماره حساب 99999 به نام جمعيت هلال احمر جمهوري اسلامي قابل واريز در شعب سراسر کشور مبادرت نموده است .


 تريبون 

 رئيس اتاق مشترک بازرگاني ايران و امارات:

حساب ايراني‌ها در امارات بسته نشده است

رئيس اتاق مشترک بازرگاني ايران و امارات ضمن تکذيب خبر بسته شدن حساب ايرانيان در امارات تصريح کرد که اين اتفاق تنها براي يک نفر افتاده است و اين موضوع ارتباطي با ايراني بودن افراد ندارد.به گزارش ايسنا، در پي انتشار اخباري مبني بر اينکه «امارات حساب بانکي فعالان اقتصادي ايراني را بسته و به تجار ايراني اعلام کرده‌ که حق مراودات اقتصادي و برداشت پول از بانک‌هاي امارت را ندارند»، مسعود دانشمند - رئيس اتاق مشترک بازرگاني ايران و امارات - اظهار کرد: نامه‌اي که از سوي يکي از خبرگزاري‌ها منتشر و بعد در رسانه‌هاي ديگر بازنشر شد، مربوط به پايان همکاري آن بانک با يکي از صاحبان حساب ايراني بود و تا آنجايي که ما مي‌دانيم اين نامه تنها براي يک نفر ارسال شده است.وي افزود: با پرس‌وجويي که از اعضاي اتاق بازرگاني و فعالان اقتصادي ايراني در دوبي داشتيم، مشخص شد اين اتفاق براي ديگر تجار ايراني که در اين بانک حساب دارند نيفتاده است و در واقع ارتباطي با ايراني‌ بودن صاحب حساب ندارد.دانشمند تصريح کرد: بررسي‌ها نشان مي‌دهد اين اقدام بانک اماراتي مرتبط به قانون مبارزه با پول‌شويي است.

رئيس اتاق مشترک بازرگاني ايران و امارات افزود:‌ در مواردي که ايراني‌ها امکان ارائه مستندات و مدارک معامله را نداشته باشند، ‌ معمولا بانک طي يک نامه که فرمت آماده و مشخصي دارد، از مشتري درخواست مي‌کند به ارتباط خود با بانک پايان دهد؛ بنابراين اين مسئله‌اي نيست که براي همه ايرانيان عموميت داشته باشد و دولت امارات هم با توجه به حجم بالاي معاملات مابين امارات و ايران مايل نيست رابطه تجاري‌اش با ايران را از دست بدهد.

تعرفه‌هاي جديد اينترنت ثابت اعلام شد

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات مصوبه جديد سرويس‌هاي پرسرعت غيرحجمي را اعلام کرد.

به گزارش ايسنا،محمدجواد آذري جهرمي در صفحه اينستاگرام خود با انتشار جدول جديد تعرفه‌هاي اينترنت ثابت، نوشت: اين تعرفه سرويس‌هاي غيرحجمي مبتني بر يک مصرف منصفانه (Fair Usage Policy) بنا شده و سقف مصرف منصفانه در بين 18 شرکت فعال در ارائه سرويس به رقابت گذاشته خواهد شد. شرکت‌ها موظفند جزئيات مصرف منصفانه خود را به اطلاع مشترکين برسانند. طبيعتا فضاي رقابتي به نفع مصرف‌کننده نهايي فراهم است.وي تاريخ اجراي اين مصوبه را پيش از دهم آذرماه اعلام کرده و گفت: اين سرويس حجمي نيست و در صورت عدول يک مشترک از مصرف عادلانه، شرکت‌ها موظف به ارائه سرويس در حداقل سرعت پايه (128 کيلو بيت در ثانيه) تا پايان دوره ماهانه خواهند بود.وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات همچنين با تاکيد بر اينکه اين تعرفه‌ها صرفا براي دسترسي ثابت است، اظهار کرد: در مصرف منصفانه ترافيک داخلي حداقل دو برابر ترافيک بين‌الملل لحاظ مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي