جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/08/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5700

موضوع فراتر از مسکن مهر است!
زلزله کرمانشاه؛ رسوايي مهندسي ساختمان در ايران

افزايش قربانيان زلزله كرمانشاه؛
بيش از 400 کشته و 7 هزار زخمي


يادداشت


خبرها


 موضوع فراتر از مسکن مهر است!
 زلزله کرمانشاه؛ رسوايي مهندسي ساختمان در ايران 

 عجيب است که در اين کشور، يک اجاق گاز يا يک لامپ کم مصرف چند هزار توماني، گارانتي دارد و سازنده اش تا زمان مشخصي، در برابر آنچه ساخته و فروخته، مسؤول است ولي نه سازندگان و نه مهندسان ناظري که ساختمان هاي گرانقيمت مي سازند و به مردم مي فروشند، هيچ مسؤوليتي ندارند، حتي اگر آنچه ساخته اند بر سر مردم فرو بريزد.

به گزارش عصر ايران؛ ،در تصاوير و فيلم هاي منتشر شده از زلزله کرمانشاه، خانه هاي تخريب شده اي ديده مي شود که مربوط به مسکن مهر هستند و قاعدتاً مربوط به همين چند سال اخير هستند.

هر چند مي توانيم موضوع را صرفاً از منظر يکي از صدها مشکل بر جاي مانده از دوران دولت احمدي نژاد بررسي کنيم - که در جاي خود اين گونه هم هست - ولي مي خواهيم با نگاهي عميق تر به موضوع بنگريم و سخن از رسوايي مهندسي ساختمان در ايران به ميان آوريم.

درست است که بناهاي مسکن مهر در زمان دولت احمدي نژاد ساخته شده اند ولي مگر نه اين است که همه آنها را مهندسان اين کشور ساخته و نيز بر ساخت شان نظارت کرده اند؟! همان مهندساني که بعد از احمدي نژاد هم هستند و همچنان به کار ساخت و ساز مشغول؟!

زلزله کرمانشاه؛ رسوايي مهندسي ساختمان در ايران

چگونه مي توان پذيرفت بناهاي قديمي تر که تابع اين همه مقررات ساختماني نبوده اند، در زلزله سالم مانده اند ولي مسکن هاي مهر و غير مهر که جديدالاحداث بوده اند، آسيب هاي جدي ديده و حتي تلفات جاني هم بر ساکنان شان تحميل کرده اند.

موضوع مسکن مهر نيست؛ ضعف ساختار مهندسي کشور است. در زلزله هاي قبلي هم مواردي از آسيب و تخريب بناهاي نوساز گزارش شده است ولي گويا قرار نيست چاره اي براي اين موضوع انديشيده شود.

سال ها پيش در ترکيه زلزله اي آمد و بسياري از ساختمان هاي نو فرو ريخت و مهندساني که بر آن ساختمان ها نظارت کرده و مهر تاييد بر بنايشان زده بودند تحت تعقيب قرار گرفتند؛ از آن به بعد مهندسان ترکيه فهميدند که پايان کار يک ساختمان، آغاز مسؤوليت آنها براي يک عمر است.

اينک ايران درگير چنين مشکلي است. چه کسي مي تواند با اطمينان بگويد اگر زلزله اي به قدرت زلزله کرمانشاه ، شهري پرتراکم مثل تهران را بلزراند، هيچ کدام از خانه هايي که مهندسان ايران ساخت شان را تاييد کرده اند، فرو نخواهد ريخت؟!

عجيب است که در اين کشور، يک اجاق گاز يا يک لامپ کم مصرف چند هزار توماني، گارانتي دارد و سازنده اش تا زمان مشخصي، در برابر آنچه ساخته و فروخته، مسؤول است ولي نه سازندگان و نه مهندسان ناظري که ساختمان هاي گرانقيمتمي سازند و به مردم مي فروشند يا بر ساخت شان نظارت مي کنند، هيچ مسؤوليتي ندارند، حتي اگر آنچه ساخته اند بر سر مردم فرو بريزد و جانشان را بگيرد يا تا آخر عمر ويلچر نشين شان کند!پيگري سريع، جدي و بدون اغماض پرونده خانه هايي که در چند سال اخير با تاييد مهندسي ساخته شده و فروريخته اند و نيز، تدوين و تصويب قانون مسؤوليت سازندگان ساختمان، دو مطالبه جدي و حياتي مردمي است که روي کمربندي جهاني زلزله زندگي مي کنند و حق دارند زنده بمانند.


 افزايش قربانيان زلزله كرمانشاه؛
 بيش از 400 کشته و 7 هزار زخمي 

 سازمان پزشکي قانوني در پي وقوع زلزله 7.3 ريشتري شب‌ گذشته در مرز ايران و عراق اعلام کرد: تاکنون 432 جسد توسط پزشکي قانوني استان کرمانشاه معاينه و براي آنان جواز دفن صادر شده است.سعيدي سخنگوي ستاد مديريت بحران آخرين آمار تلفات زلزله را تاکنون 432 کشته و 7156 مجروح اعلام كرد؛ اين زلزله در استان هاي غربي و مرکزي ايران، استان هاي جنوبي ترکيه، عراق و کويت هم احساس شد. امدادرساني به مناطق زلزله زده در غرب ايران ادامه دارد و برخي از شهرها و روستاها با قطع برق مواجه هستند.بعد از زلزله 7.3 ريشتري در کرمانشاه، اين منطقه شاهد 26 پس لرزه به قدرت 3 تا 4.6 درجه ريشتر بود.براساس اعلام مرکز لرزه نگاري ايران، زلزله 7.3 ريشتري کرمانشاه درساعت 21 و 48 دقيقه يکشنبه شب در عمق 11 کيلومتري زمين روي داد. مرکز اين زمين لرزه منطقه ازگله استان کرمانشاه بود.


 يادداشت 

 سامان‌دهي 100 گروه جهادي براي کمک به مناطق زلزله‌زده

ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره) با تشکيل ستاد پشتيباني از مناطق زلزله‌زده، علاوه بر ارسال صدها تن انواع اقلام موردنياز مناطق زلزله‌زده، 100 گروه جهادي و چهار درمانگاه سيار را در مناطق زلزله‌زده مستقر کرده است.

به گزارش روابط عمومي بنباد برکت، دکتر عارف نوروزي با اعلام اين خبر افزود: ستاد اجرايي فرمان حضرت امام (ره) ، با تشکيل ستاد پشتيباني از مناطق زلزله‌زده، علاوه بر ارسال صدها تن کمک، به سامان‌دهي 100 گروه جهادي براي کمک به مردم مناطق زلزله‌زده پرداخته است.

مديرعامل بنياد برکت فهرست کمک‌هاي ستاد اجرايي فرمان حضرت امام (ره) به مناطق زلزله‌‌زده را شامل 20 تريلر آب معدني، صد هزار قوطي انواع کنسرو، 20 هزار تخته پتو، 20 هزار بالشت، 20 تن خرما، 40 تن البسه، کيف، کفش و لباس گرم، هزار چراغ خوراک‌پزي و وسايل گرمايشي، 10موتور برق بيان کرد و گفت علاوه بر اين اقلام، تقاضاي 30 تن خرما، 100 هزار کنسرو تن ماهي و 30 تريلي آب معدني ديگر هم شده که به زودي نسبت به ارسال آن‌ها اقدام خواهد شد.

به گفته نوروزي، 50 درصد از اين کمک‌ها تاکنون به مناطق زلزله‌زده رسيده است و با هماهنگي ستاد بحران و نيز استاندار کرمانشاه در ميان مردم در حال توزيع است. وي افزود: 4 درمانگاه سيار بنياد برکت هم به زودي در مناطق زلزله‌زده با کادر درماني مستقر خواهند شد و هم چنين 5 کاميون انواع دارو، سرم، انواع آنتي‌بيوتيک‌ها و اقلام اورژانسي به اين مناطق ارسال شده است.مديرعامل بنياد برکت با بيان اين‌که ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره) بازسازي مدارس و تعدادي از منازل را در مناطق زلزله‌زده و نيز تعدادي از مناطق روستايي که تخريب در آن‌ها گسترده بوده، تقبل کرده است، گفت: بايد منتظر باشيم تا شرايط اضطراري به پايان برسد تا بتوانيم در اين خصوص هماهنگي‌هاي لازم را انجام دهيم.

کرمانشاه سردتر مي‌شود

مدير کل پيش‌بيني و هشدار سريع سازمان هواشناسي با اشاره وضعيت جوي کرمانشاه اظهار کرد: آسمان کرمانشاه صاف تا قسمتي ابري با حداکثر دماي 20 و حداقل دماي منفي 2 درجه سانتيگراد پيش‌بيني مي‌شود.احد وظيفه در گفت و گو با ايسنا اظهار کرد: روز پنج‌شنبه (25 آبان) صاف تا قسمتي ابري با حداکثر دماي 19 و حداقل دماي منفي 2 درجه سانتيگراد خواهد بود.

وي ادامه داد: بر اساس تحليل آخرين اطلاعات هواشناسي براي بخش‌هايي از شمال شرق بارش پراکنده باران و وزش باد و گاهي رعد و برق پيش‌بيني مي‌شود که بتدريج اين سامانه از شمال شرق کشور خارج مي‌شود و در ساير نقاط کشور جوي آرام حاکم خواهد بود.

وظيفه با بيان اينکه از امروز با استقرار جوي پايدارافزايش غلظت آلاينده‌هاي جوي در شهرهاي صنعتي و پر جمعيت پيش‌بيني مي‌شود،


 خبرها 

 مديرعامل سازمان بيمه سلامت؛

32ميليون بيمه شده رايگان بايد پول بدهند

مديرعامل سازمان بيمه سلامت ايران گفت: 32 ميليون نفري که وسع مالي دارند بايد در پرداخت حق بيمه با سازمان بيمه سلامت مشارکت کنند.

به گزارش مهر، طاهر موهبتي در خصوص مشکلات پيش روي سازمان بيمه سلامت، اظهارداشت: اگر از من سئوال شود که بزرگترين دغدغه و چالش جدي سازمان بيمه سلامت چيست مي گويم 32 ميليون بيمه شده اي که به صورت رايگان بيمه شده اند

وي افزود: 40 ميليون نفر تحت پوشش بيمه سلامت هستند که از اين تعداد و به جز افراد تحت پوشش کميته امداد و بهزيستي که بايد بيمه آنها رايگان باشد، 32 ميليون نفر ديگر در کشور به صورت رايگان بيمه شده و سالانه 17 هزار ميليارد تومان بار مالي براي سازمان ايجاد کرده اند.

موهبتي ادامه داد: اين تفکر که 80 درصد از بيمه شدگان ما بيمه شده رايگان باشند در حالي که مي توانستند با پرداخت 40 هزار تومان سرانه کامل بيمه، کل اين پول را بپردازند تا دولت اين پول را در جاي ديگري و براي ارتقاي خدمت بيمه اي هزينه کند.

ماهيانه 40 هزار تومان براي هر بيمه شده

وي افزود: در حال حاضر ماهيانه براي هر بيمه شده 40 هزار تومان هزينه مي کنيم، در حالي که طبيعي است وقتي فردي بيمه مي شود او بايد براي پوشش بيمه اي که ثبت نام مي کند، حداقل نصف اين هزينه را پرداخت کند و به فرض اينکه اين فرد بيمه کامل را هم پرداخت کرده باشد، سالانه 480 هزار تومان مي شود.اما آن هايي که توانايي مالي پرداخت حق بيمه را دارند حتما بايد مشارکت کنند و بايد فرآيندهايي را ايجاد کنيم تا کسي که مي تواند مشارکت کند در پرداخت حق بيمه به هر ميزاني که مي تواند مشارکت کند و تنها کساني به صورت رايگان بيمه باشند که واقعا توانايي پرداخت ماهيانه 20 هزارتومان را ندارند چراکه 50 درصد هزينه 40 هزارتوماني بيمه را دولت مي دهد اما 20 هزار تومان امروز پول يک ساندويچ است و بعيد است کسي از جمعيت اين 32 ميليون نفر نتواند اين مبلغ را به صورت ماهانه پرداخت کند.وي خاطرنشان کرد: گاهي اوقات ديده مي شود فردي که رايگان بيمه شده است به مراکز درماني بخش خصوصي مراجعه مي کند در حالي که اين فرد که ماهي 20 هزار تومان ندارد چگونه به بخش خصوصي مراجعه مي کند و ما به التفاوت آن را از جيب خودش مي پردازد که به عنوان مثال براي يک عمل جراحي 10 ميليون توماني در مرکز خصوصي بايد حداقل 3 ميليون تومان از جيب خودش بدهد، يعني پول 150 ماه حق بيمه ولي 20 هزارتومان ما را نمي دهد و همين يک مورد مراجعه نشان مي دهد که اين فرد وسع و توانايي کافي براي پرداخت 20 هزار تومان را دارد.لذا يا بايد صندوق بيمه خود را عوض کند و يا اگر مي خواهد به همه مراکز درماني کشور مراجعه کند بايد در پرداخت حق بيمه مشارکت کند.مديرعامل سازمان بيمه سلامت ايران تاکيد کرد: در حال حاضر مشکلي که وجود دارد اين است که باور وجود 32 ميليون نفر فقير غير از افراد تحت پوشش کميته امداد و بهزيستي که بيمه آنها رايگان است کار دشواري است و از اين جهت اميدواريم اين چالش که مي توان از آن به عنوان بزرگترين چالش صندوق بيمه سلامت نام برد مديريت شود و رسانه ها و مجلس بايد کمک کنند تا ما بتوانيم اين کار که به نفع کشور است را انجام دهيم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي