جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/09/11 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5712


چرا نوجوانان هميشه به خاطر جايزه20 نمي‌گيرند؟


تغيير در رفتار و حرکات انسان با ايمپلنت‌هاي مغزي


مخزن صدها تخم دايناسور کشف شد


عجيب و جالب


به سبک بهترين ها


آيا مي دانيد؟


 چرا نوجوانان هميشه به خاطر جايزه20 نمي‌گيرند؟ 

 
يک پژوهش تازه جواب اين سوال را پيدا کرده‌است که چرا حتي با وجود مشوق‌هاي قوي مثل پول نقد، بعضي نوجوانان کاري که از آن‌ها خواسته‌شده‌است را به درستي انجام نمي‌دهند.به گزارش BBC، بر اساس تحقيقات جديد شماري از روانشناسان آمريکايي، افراد بالغ توانايي تشخيص هدف بزرگتر و اصلي را دارند تا تلاششان را براي رسيدن به آن هدف متمرکز کنند اما ممکن است نوجوانان نتوانند هدف مهم‌تر را تشخيص دهند، چون مغزشان در حال رشد و تکامل است. براي همين است که تشويق دانش‌آموزان به گرفتن نمره بالاتر در ازاي پول بيشتر، هميشه نتيجه مطلوب نداشته است.

بر اساس تحقيق پژوهشگران دانشگاه هاروارد که در مجله طبيعت ارتباطات منتشر شده، اتصالات مغزي در طول دوران بلوغ تکميل مي‌شود.

اين پژوهش با استفاده از روش تصويربرداري اف‌ام‌آر‌آي، يا ثبت مغناطيسي فعاليت نقاط مغز بر اساس جريان يافتن خون در بخش‌هاي مختلف مغز نوجوانان 13 تا 20 ساله انجام شده است. مغز اين نوجوانان موقع بازي کامپيوتري اسکن شده است.

بازي اينطور طراحي شده بود که به ازاي گرفتن امتياز بزرگ‌تر يک دلار پاداش داده شود يا براي از دست دادن آن نيم دلار از بازيکن جريمه گرفته شود. براي امتيازهاي کوچک‌تر اين جايزه بسيار کمتر و جريمه آن هم به نسبت کمتر بود.

کيتي اينزل، مدير اين پژوهش در دانشگاه هاروارد، مي‌گويد آنها که سنشان بيشتر بود به خوبي قادر بودند که روي جايزه بيشتر تمرکز کنند و عملکردشان را بهبود دهند. اما در مقابل، مغز نوجوانان کم سن و سال‌تر واکنش مشابهي به امتيازهاي کوچک و بزرگ داشت و با هر دو يک گونه رفتار مي‌کرد.

اينزل همچنين مي‌گويد: «در پايان تحقيق اين نتيجه واضح بود که ارتباطات مغز به مرور زمان رشد مي‌کند. به اين معني که نوجوانان هرچه بزرگ‌تر شوند مغزشان از نظر ارتباطات منطقي کارکرد بهتري پيدا مي‌کند و آنها براي رسيدن به اهداف بالاتر، به مشوق‌ها پاسخ بهتري مي‌دهند».

تحقيقات گذشته نشان داده بود که ارتباط بخش‌هاي مختلف مغز سال‌ها طول مي‌کشد تا به مرحله تکامل برسد. آخرين بخش مغز که ديرتر از همه به تکامل مي‌رسد غشاي جلوي پيشاني است که کارکردش برنامه‌ريزي، کنترل احساسات و همدلي است.


 تغيير در رفتار و حرکات انسان با ايمپلنت‌هاي مغزي 

 
آژانس تحقيقات دفاعي پيشرفته ارتش آمريکا براي نخستين بار در حال آزمايش يک ايمپلنت مغزي را روي انسان است که مي‌تواند رفتار و حرکات يک فرد را تغيير دهد.

به گزارش ديلي ميل، اين تراشه‌هاي کنترل‌کننده مغز، پالس‌هاي الکترونيکي را منتشر مي‌کنند که طي فرآيندي به نام "تحريک مغزي عميق"، عملکرد شيميايي مغز را تغيير مي‌دهد.

تراشه‌هاي کنترل ذهن که توسط ارتش آمريکا توليد مي‌شود، پس از آزمايش روي انسان براي اولين بار، مي‌تواند براي کنترل رفتار و حرکات مورد استفاده قرار گيرد.

تحريک مغزي عميق با کاشت سيم‌هاي ظريفي در مغز که الکترودهايي در سرشان قرار دار، انجام مي‌شود.

اين سيم‌ها دنباله‌هايي دارند که زير پوست تا پشت گوش و پايين گردن ادامه پيدا مي‌کنند.

الکترودها، شوکي با فرکانس بالا به يک ناحيه مورد نظر مغز وارد مي‌کنند.

اين تحريک، برخي از سيگنال‌هاي الکتريکي را در مغز تغيير مي‌دهند تا رفتار و حرکات را عوض کنند.

تحريک مغزي عميق براي درمان اختلالات حرکتي مانند پارکينسون مورد استفاده قرار گرفته اما تاکنون موفقيت کمي در درمان اختلالات روحي داشته‌ است.

اين تراشه‌ها کار داشمندان "آژانس پروژه‌هاي تحقيقاتي پيشرفته دفاعي" (DARPA)، در وزارت دفاع آمريکا هستند که فناوري‌هاي جديد را براي ارتش اين کشور توليد مي‌کنند.

محققان "دانشگاه کاليفرنيا" (UC) و "بيمارستان عمومي ماساچوست" (MGH) اين تراشه‌ها را طوري طراحي کرده اند که از الگوريتم‌هاي هوش مصنوعي که الگوهاي حرکتي مرتبط با اختلالات روحي را تشخيص مي‌دهند، استفاده مي‌کند.

اين سيستم به محض شناسايي اختلالات، مغز بيمار را به صورت خودکار به وضعيت عادي بازمي‌گرداند.

متخصصان بر اين باورند که اين تراشه‌ها مي‌توانند براي بيماران مبتلا به بيماري‌هايي از قبيل پارکينسون يا افسردگي مزمن، مفيد باشند.

"ادوارد چانگ" (Edward Chang)، عصب‌شناس دانشگاه کاليفرنيا مي‌گويد: ما درباره محدوديت‌هاي فناوري کنوني خود، مطلع شده‌ايم. آنچه درباره اين فناور‌ي‌ها هيجان انگيز است، داشتن دريچه‌اي به مغزاست تا بدانيم هنگامي که فردي از لحاظ روحي به هم مي‌ريزد چه اتفاقي در مغزش مي‌افتد.

اين تراشه‌ها روي شش نفر که به صرع مبتلا بودند و الکترودهايي در مغز آن‌ها براي پيگيري شوک‌هايشان وجود داشت، مورد آزمايش قرار گرفت.

محققان با استفاده از اين الکترودها قادر به پيگيري اتفاقات درون مغز بيماران در طول روز بودند.

ايمپلنت‌هاي قبلي نيز اين کار را انجام مي‌دادند اما اين روش جديد به اين تيم فرصت داد تا شوک‌ها را به موقع و هنگام نياز به مغز وارد کنند.

با پيگيري فعاليت مغز بيمار طي يک دوره يک تا سه‌ هفته‌اي، ايجاد يک الگوريتم براي رمزگشايي از روحيات بيماران ممکن شد.

سپس، گروه MGH دريافت که با ارسال شوک‌هايي به نواحي از مغز که با تصميم‌گيري و عواطف مرتبط است، شرکت کنندگان عملکرد بهتري در وظايف تعيين شده داشتند. اين وظايف شامل تطبيق تصاوير اعداد يا تشخيص عواطف در چهره ها بود.

دشواري در تمرکز و مشکل در فهم طرف مقابل، ويژگي‌هاي طيفي از اختلالات روحي هستند.

گرچه محققان قادر به خواندن مغز افراد نخواهند بود، اين تراشه‌ها مطمئنا موجب يک سري نگراني‌هاي اخلاقي خواهند شد.


 مخزن صدها تخم دايناسور کشف شد 

 محققان مخزني شامل صدها تخم دايناسوري به نام سوسمار بالدار را در چين کشف کرده اند. تحقيقات نشان مي دهد اين حيوان پس از تخمگذاري قادر به پرواز نبوده است.

به گزارش مهر به نقل از نشنال جئوگرافيک، براي نخستين بارباستان شناسان در شمال غرب چين مخزني شامل 215 تا300 تخم دايناسوري به نام پتروساروس يا سوسمار بالدار کشف کرده اند. اين خزنده بالدار در عصر کرتاسه مي زيسته است. هرچند دانشمندان بيش از دو قرن است که اين دايناسور را مطالعه مي کنند اما اين کشف بي سابقه است.

در هرحال تحقيق نشان داد دوره انکوباسيون اين دايناسور 2سال بوده است. همچنين سوسمار بالدار پس از تخم گذاري نمي توانسته پرواز کند.

پتروساروس پس از حشرات نخستين جانوراني بوده اند که قدرت پرواز مي يابند.


 عجيب و جالب 

 کشف فسيل فيل دريايي از راسته گاو دريايي ها

دانشمندان موفق به کشف بقاياي يک گاو دريايي چهار متري، يا به قول انسان‌هاي باستان، پري دريايي، متعلق به 25 ميليون سال پيش در جزيره‌اي در کاليفرنيا شدند.

به گزارش آنا به نقل از DailyMail، محققان فسيل بقاياي يک گاو دريايي را پيدا کرده‌اند که 25 ميليون سال قبل در آب‌هاي کم‌عمق جنوبي جزاير کاليفرنيا زندگي مي‌کرده است.

فسيل جمجمه و قفسه سينه اين موجود تابستان امسال در جزيره «سانتا رزا» پيدا شد. به گفته دانشمندان، ممکن است که اين بقايا متعلق به گونه‌اي ناشناخته از گاو دريايي باشد اما تا وقتي که جمجمه را آناليز نکنند، نمي‌توانند با اطمينان اين موضوع تاييد کنند. بقاياي فسيلي حداقل چهار گاو دريايي ديگر در نزديکي محل کشف فسيل جديد، پيدا شده است.

گاوهاي دريايي پستانداران اژدر شکل گياهخواري بودند که در آب‌هاي کم‌عمق زندگي مي‌کردند و اندازه نوع بالغ آن تا چهار متر نيز مي‌رسيد. تنها گونه‌هاي زنده از راسته گاو درياييان فيل دريايي و نوعي گاو دريايي است. دانشمندان سازمان زمين‌شناسي آمريکا جمجمه و قفسه سينه اين موجود را به طور اتفاقي در يک حوضچه شيب‌دار پيدا کردند.

جاناتان هافمن، از موزه تاريخ طبيعت باربارا، در اين باره گفت: «اين گاو دريايي براي ميليون‌ها سال مدفون بوده است و به همين دليل هم به‌خوبي حفظ شده است. به نظر مي‌رسد تنها چند سالي است که اين فسيل در معرض هوا قرار گرفته است».

بقاياي فسيلي در يک سنگ قرار داشته که قسمت رويي اين سنگ در معرض ديد قرار گرفته است. قسمت رويي با گچ و چسب پوشانده شده است تا صدمه‌اي به آن وارد نشود.

کارهاي حفاري به کندي پيش مي‌رود چرا که دانشمندان نياز به برنامه‌هايي دارند تا کل فسيل را به بيرون بکشند.

دانشمندان اميدوارند که دندان گاو دريايي را پيدا کنند چرا که با آناليز دندان مي‌توان گوشتخوار يا گياهخوار بودن و سن حيوان را مشخص کرد.

اين گاو دريايي بدون آن که خانه‌اش را ترک کند، سفر کرده است. بستر آب‌هاي کم‌عمقي، که اين موجود در آنجا مرده است، در 390 کيلومتري جنوب محل کشف فسيلش قرار داشته است.

مگس زامبي؛ کابوس جديد طبيعت

تصوير ترسناکي از يک مگس آلوده به قارچ زامبي به‌تازگي منتشر شده‌است که شاخک‌هاي قارچي آن سرش بيرون زده و شبيه به جمجمه زامبي شده‌است.

به گزارش پارس ناز ، اين تصوير سر يک مگس را نشان مي‌دهد که به قارچ کشنده زامبي آلوده شده است. اين عکس در جنگل‌هاي سنگاپور گرفته شده است و شاخک‌هاي بلند قارچي را به تصوير مي‌کشد که از سر حشره مرده، که هر دو چشمش را از دست داده است، بيرون زده‌ است.

فيز باستامنته، عکاس، معتقد است که انگل شناخته‌شده‌اي به نام «کورديسپس» بدن قرباني را قبل از مرگ تسخير کرده است، درست مانند ويروس زامبي.

اين عکاس معمولا براي عکاسي از طبيعت به جنگل‌هاي سنگاپور مي‌رود. فيز از لنزهاي دوربين بدون انعکاس استفاده مي‌کند که سبک و قابل‌حمل هستند و وضوح بالايي به عکس مي‌دهند.

گونه‌هاي مختلف کورديسپس ميزبان‌هاي متفاوتي را ترجيح مي‌دهند اما اين قارچ انگلي معمولا کنترل بدن حشرات را به دست مي‌گيرد و آنها را مجبور مي‌کند تا روي نوک گياهان راه بروند.

کورديسپس حشره را مجبور مي‌کند تا در يک نقطه ثابت بماند و منتظر مرگ شود، سپس انگل تا حدي رشد مي‌کند که شاخک‌هاي قارچي آن از اسکلت خارجي حشره بيرون مي‌زند.

اين شاخک‌هاي قارچي، هاگ‌هاي توليد شده را پراکنده مي‌کند. اين انگل حشره را مجبور مي‌کند که به بالاترين ارتفاع برود به همين دليل وقتي هاگ‌ها پخش مي‌شوند از بالا روي زمين مي‌افتد بدين ترتيب حشرات بيشتري آلوده مي‌شوند.

متخصصان فکر مي‌کردند که کورديسپس مغز ميزبان را آلوده مي‌کند اما تحقيقات اخير نشان مي‌دهد که اين قارچ انگلي کنترل ماهيچه‌هاي قرباني را به دست مي‌گيرد. محققان اين رفتار را به عروسک‌گرداني تشبيه کرده‌اند که رشته‌ها را مي‌کشد و عروسک را مجبور به حرکت مي‌کند.

مطالعات قبلي نشان داده است که انگل زامبي کنترل رفتاري مورچه‌هاي کارگر نجار را به دست مي‌گيرند، آنها را مجبور مي‌کند که از گياهان بالا بروند و قسمت‌هاي پاييني برگ‌ها و شاخه‌ها را گاز بگيرند. با اين حال مکانيسمي که منجر به آلوده شده مورچه‌ها توسط قارچ زامبي مي‌شود، هنوز نامعلوم است.

محققان دانشگاه پنسيلوانيا بر اين باورند که قارچ انگلي که مورچه‌ها را آلوده مي‌کند، اطراف رشته‌‌هاي ماهيچه‌اي مورچه قرار مي‌گيرد، وارد بدن مورچه مي‌شود و کنترل رفتاري ميزبان را برعهده مي‌گيرد.

دانشمندان با استفاده از هوش مصنوعي و الگوريتم يادگيري ماشيني تصاوير را آناليز کردند و دريافتند که سلول‌هاي انگل زامبي در سراسر بدن از جمله سر، قفسه سينه، شکم و پاهاي ميزبان پخش مي‌شود.


 به سبک بهترين ها 

 کامپک؛ سلطان مهندسي معکوس

شرکت کامپيوتري کامپک که در سال 1982 توسط رود کانيون، جيم هريس و بيل مورتو در تگزاس اينسترومنتس تاسيس و راه‌اندازي شد به کار توسعه، فروش و پشتيباني از کامپيوترها و خدمات و لوازم جانبي آنها مشغول است. اين شرکت ابتدا بعضي کامپيوترهاي روميزي IBM را توليد مي‌کرد و نخستين شرکتي بود که قانون مهندسي معکوس را براي نخستين بار براي کامپيوترهاي شخصي IBM اعمال کرد. مهندسي معکوس برعکس مهندسي سنتي که در جست‌وجوي روش‌هاي جديد انجام کار بود، در صدد از نو خلق کردن تکنولوژي موجودي است که تا حد امکان مناسب و بدون عيب باشد.

در سال 1983 که نخستين سال توليد اين شرکت بود، آنها 53هزار کامپيوتر شخصي توليد کردند که بيش از 111 ميليون دلار درآمد براي آنها در پي داشت که براي شرکتي که نخستين سال کاري‌اش را مي‌گذراند در تاريخ آمريکا بي‌نظير بود. اين تنها رکورد کسب‌و‌کارکامپک نبود.

اين رشد سريع در ليست 500 شرکت مجله فورچون که رشدي سريع نسبت به زمان تاسيس?شان داشتند هم به ثبت رسيد. سال 1983 و زماني که پلتفرم رايانه شخصي IBM در حال تبديل به يک استاندارد در صنعت رايانه بود ورود نخستين محصول شرکت Compaq (Compaq Portable) به‌عنوان يکي از پايدارترين موفقيت‌ها به شمار مي‌رفت. هرچند به سختي مي‌توان اين محصول را قابل‌حمل‌تر از دستگاه‌هاي آزبورن دانست و کماکان نيازمند اتصال به برق شهري (AC) بود اما با سيستم‌عامل ‌ام اس-داس کار مي‌کرد. Portable Compaq در واقع نخستين لپ‌تاپ يا رايانه قابل‌حمل برمبناي استاندارد IBM بود.تا قبل از سال 2001 که اچ‌پي گوي سبقت را بربايد، کامپک در طول دهه 90 ميلادي بزرگ‌ترين تامين‌کننده سيستم‌هاي کامپيوتري بود. در سال 2002 شرکت کامپک با قيمت 25 ميليارد دلار توسط اچ‌پي خريداري شد، ولي برند کامپک همچنان توسط اچ‌پي مورد استفاده قرار مي‌گرفت. موفقيت اوليه شرکت کامپک عمدتا به دليل نيروهاي قديمي و متخصصي بود که از آغاز با آنها کار کرده بود. متخصصاني که کامپک با آنها کار کرده حداقل 15?سال سابقه کار داشتند. آنها بر عکس شرکت‌هاي ديگر مانند Del يا Gateaway که بازاريابي مستقيم از طريق تلفن و اينترنت انجام مي‌دادند، مانند IBM محصولاتش را از طريق خرده فروشان مستقل مي‌فروختند. کامپک به اين مشهور بود که هيچ‌گاه با کانال‌هاي خرده‌فروشي‌اش که نمايندگي مجاز فروش و نمايندگان فروش بودند، به رقابت برنمي‌خاست.


 آيا مي دانيد؟ 

 با اين اپليکيشن ديگر هدف فضول‌ها قرار نمي‌گيريد!

محققان گوگل اپليکيشني به نام "خطر غريبه" طراحي کرده‌اند که در صورتي که فردي غريبه از پشت سر قصد فضولي در صفحه گوشي کاربر را بدون اطلاع وي داشته باشد، به کاربر هشدار مي‌دهد.

به گزارش بيتوته ، اين اپليکيشن از دوربين جلويي گوشي و فناوري هوشمند تشخيص چهره استفاده مي‌کند و زماني که فردي غريبه به صفحه گوشي نگاه مي‌کند به کاربر هشدار مي‌دهد.

اين اپليکيشن در گوشي "پيکسل"(Pixel) گوگل تعبيه و مورد تست قرار گرفته است.

زماني که اين اپليکيشن نگاه دزدانه را تشخيص دهد تصويري از فرد فضول نمايش مي‌دهد که يک رشته به شکل رنگين‌کمان از کنار صورت وي جاري است و زماني که کاربر نگاهش را برگرداند مجددا صفحه قبلي نمايش داده خواهد شد.

اين اپليکيشن به وسيله دو محقق گوگل به نام‌هاي "هي يونگ ريو"(Hee Jung Ryu) و "فلوريان شروف"(Florian Schroff) رونمايي شده است.

اين اپليکيشن مي‌تواند در زمان ديدن ويديوها و همچنين مطالعه مطالب حساس فعال شود و تنها دو ميلي‌ثانيه پس از نگاه کردن فرد به صفحه گوشي، کاربر را مطلع کند.

متخصصان اعلام کرده‌اند که اين اپليکيشن احتمالا با قابليت جديد هوش مصنوعي و يادگيري ماشين گوگل موسوم به TensorFlowLite توسعه يافته است.

اين اپليکيشن براي پردازش تصوير از پردازنده خود گوشي استفاده مي‌کند و مبتني بر سرور نيست.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي