جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/09/11 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5712

وزير نفت :
قيمت 60 دلار براي هر بشکه نفت مطلوب است


گزارش عملکرد دولت در بخش انرژي و نفت


معادلات انرژي


ميز خبر


 وزير نفت :
 قيمت 60 دلار براي هر بشکه نفت مطلوب است  

 
وزير نفت قيمت 60 دلار براي هر بشکه نفت را مطلوب ازيابي کرد و گفت: نخستين محموله نفت خام ايران به مقصد روسيه صادر شده است.

به گزارش شانا،‌ بيژن زنگنه در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشي مبني بر اين که اگر پس از تصميم اوپک، قيمت‌ها بيش از حد انتظار افزايش يابد آيا احتمال دارد که اعضا پيش از ماه ژوئن (نشست عادي 174 اوپک)، نشست فوق العاده تشکيل دهند و در توافق خود بازنگري کنند؟ بله هر اتفاقي ممکن است.

به گفته وي، اوپک هر زمان احساس کند، مي تواند نشست فوق العاده برگزار کند، البته تا کنون هيچ پيشنهادي در اين باره ارائه نشده است.

سوآپ نفت ميدان‌هاي کرکوک

وزير نفت درباره علاقه‌مندي شرکت روسنفت براي توسعه برخي ميدان‌هاي نفتي ايران گفت: روسنفت چند تفاهم‌نامه (براي مطالعه طرح توسعه ميدان‌هاي آب تيمور و منصوري) با ايران امضا کرده و قرار است برنامه جامع توسعه را در اختيار شرکت ملي نفت بگذارد که در صورت توافق به امضاي قرارداد نهايي مي‌انجامد.

زنگنه درباره سوآپ نفت خام در درياي خزر با اشاره به اين که هم اکنون روزانه حدود 20 هزار بشکه در اين منطقه سوآپ مي‌شود، تصريح کرد: ظرفيت افزايش رقم سوآپ به بيش از 100 هزار بشکه در روز وجود دارد.

وي درباره زمان عملياتي شدن سوآپ روزانه 30 تا 60 هزار بشکه نفت ميدان‌هاي استان کرکوک عراق به ايران، پاسخ داد: احتمال مي‌رود هفته آينده يک هيئت عراقي براي نهايي کردن اين توافق به ايران سفر کند.

اولويت نخست براي توسعه ميدان‌هاي نفتي ايران

زنگنه در پاسخ به پرسشي در باره اين که «آيا فروش روزانه 100 هزار بشکه نفت ايران به روسيه به مرحله عملياتي رسيد؟» تصريح کرد: نخستين محموله نفت صادراتي ايران در ماه نوامبر به روسيه صادر شد.

وي درباره اين که آيا توسعه ميدان‌هاي خزر اولويت ايران است، ‌پاسخ منفي داد و افزود: هم اکنون نخستين اولويت ما توسعه ميدان‌هاي مشترک در غرب کشور است. توسعه ميدان‌هاي خزر در اولويت بعدي است.

وزير نفت درباره اين که انتظار ايران براي توليد نفت از خزر چه ميزان است، تصريح کرد: آغاز توليد از اين ميدان در درجه نخست و پس از آن مقدارش براي ما مهم است. زنگنه درباره قيمت مناسب براي هر بشکه نفت هم اظهار کرد: قيمت 60 دلار براي هر بشکه قيمت مناسبي است.

وي در پاسخ به پرسشي درباره آخرين ميزان توليد نفت خام، ميعانات گازي و صادرات نفت خام و ميعانات گازي هم اظهار کرد: ايران هم اکنون روزانه سه ميليون و 800 تا سه ميليون و 850 هزار بشکه نفت خام توليد مي‌کند. ميزان توليد ميعانات گازي ايران روزانه بيش از 400 هزار بشکه است، ايران هم اکنون روزانه بيش از 2 ميليون و 500 هزار بشکه در روز نفت خام و ميعانات گازي صادر مي‌کند.

وزير نفت درباره اين که کداميک از قراردادهاي نفتي ايران با شرکت‌هاي خارجي به مرحله امضا نزديک شده است،‌ افزود: مذاکرات براي امضاي چند قرارداد در حال انجام است. مذاکرات ميدان منصوري بسيار خوب جلو مي‌رود،‌ مذاکرات طرح توسعه لايه‌هاي نفتي پارس جنوبي،‌ ميدان آذر،‌ ميدان آزادگان،‌ ميدان آب تيمور و ميدان چنگوله نيز خوب پيش مي رود.

زنگنه تمديد توافق کاهش عرضه نفت اوپک را نشانه اتحاد و همبستگي اعضاي اين سازمان و همکاري با کشورهاي غير عضو اوپک دانست و درباره مازاد عرضه هم اظهار کرد: در يکسال اخير حدود 180 ميليون بشکه از سطح ذخيره سازي‌هاي نفت کاهش يافته است و در ادامه هم کاهش خواهد يافت.

وزير نفت گفت: اعضاي اوپک
نمي خواهند براي مصرف کنندگان نفت مشکل ايجاد کنند، اما نوسان‌هاي قيمت نفت نه به نفع توليد کنندگان و نه به نفع مصرف کنندگان است.

تمديد توافق کاهش عرضه اوپک

14 عضو اوپک در يکصد و هفتاد و سومين نشست عادي اين سازمان بار ديگر توافق نوامبر 2016 را براي 9 ماه ديگر تمديد کردند و در پايان براساس تصميم اعضا، توليد نفت ليبي و نيجريه نبايد از سقف توليد سال 2017 فراتر رود.

وزيران نفت و انرژي کشورهاي عضو سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) در نشست پشت درهاي بسته بر سر تمديد توافق ماه نوامبر اين سازمان مبني بر کاهش يک ميليون و 200 هزار بشکه اي توليد نفت در بازه زماني 9 ماهه تا پايان سال 2018 به اجماع رسيدند.

در همين حال قرار بر اين شد که ليبي و نيجريه که از توافق کاهش عرضه معاف هستند از سقف توليد خود در سال 2017 فراتر نروند.

همکاري توليدکنندگان نفت

رئيس دوره‌اي اوپک در سخنراني افتتاحيه نشست 173 اين سازمان اعلام کرد به دليل تلاش‌هاي مشترک توليدکنندگان نفت عضو و غير عضو اوپک، دستيابي به اهداف توافق جهاني کاهش توليد نفت نزديک شده است.

خالد الفالح، وزير انرژي عربستان و رئيس دوره‌اي نشست اوپک، در سخنراني آيين گشايش رسمي نشست 173 اين سازمان اعلام کرد: توليدکنندگان نفت عضو و غير عضو اوپک به تحقق اهداف توافق جهاني کاهش توليد نفت نزديک شده‌اند.

وي گفت: در نشست پيشين ما در ماه مه امسال، مشخص بود که تلاش بيشتري لازم است و در نتيجه، توافق جهاني کاهش توليد نفت 9 ماه ديگر تمديد شد.رئيس دوره‌اي اوپک افزود: تحولات بازار از آن زمان تاکنون نشان داد که تصميم به تمديد توافق، درست بوده است؛ آمارها نشان دهنده واکنش مثبت بازار بوده‌اند.


 گزارش عملکرد دولت در بخش انرژي و نفت 

 تامين منابع مالي براي تکميل ميادين نفتي، تداوم رشد توليد از ميادين مشترک، زمينه سازي براي انعقاد 9 قرارداد جديد، افزايش ميزان صادرات گازطبيعي به عراق، راه اندازي طرح هاي جديد گازرساني، رشد توليد نفت و صادرات گازوييل از اقدامات انجام شده دولت دوازدهم در صنعت نفت است.

به گزارش ايرنا، حجت الاسلام والمسلمين حسن روحاني رئيس جمهوري در گفت‌وگوي زنده تلويزيوني، گزارش عملکرد 100 روزه دولت دوازدهم را در بخش هاي مختلف از جمه انرژي و نفت ارايه کرد و گفت: برنامه‌ريزي‌هاي اساسي براي سال 96 و برنامه‌هاي کلي براي چهار سال پيش رو در اين 100 روز تدوين شده و همچنين بودجه در دولت براي ارائه به مجلس شوراي اسلامي در حال تصويب است.

نگاهي به عملکرد 100 روزه دولت دوازدهم در صنعت نفت نشان مي دهد که برنامه هاي اتخاذ شده در دولت يازدهم، با سرعت بيشتري دنبال شده است.

برنامه ها و اقدامات دولت در بخش هاي مختلف بالادستي و پايين دستي صنعت نفت

برنامه ها و اقدامات دولت يازدهم در بخش هاي مختلف بالادستي و پايين دستي صنعت نفت، منجر به افزايش توليد و ارتقاي جايگاه کشورمان در عرصه
بين المللي و بازار جهاني انرژي شد که اين روند در دولت دوازدهم نيز همچنان دنبال مي شود.

توليد نفت در مرداد ماه سال 1396 بالغ بر سه ميليون و 890 هزار بشکه در روز و در پنج ماهه اول سال 1396 بالغ بر سه ميليون و 870 هزار بشکه در روز بوده است.

متوسط صادرات نفت خام و ميعانات گازي در هفت ماهه اول سال 1396 بالغ بر 2.6 ميليون بشکه در روز بود که اين شاخص در مرداد ماه سال 1396 به بيش از 2.7 ميليون بشکه در روز رسيده است.ظرفيت توليد ميدان پارس جنوبي به حداقل 575 ميليون مترمکعب در روز رسيده است.

در اسفند 1395 از ميدان هاي مشترک غرب کارون روزانه 280 هزار بشکه نفت خام توليد شده است که افزايش بيش از چهار برابري توليد نسبت به شروع کار دولت يازدهم را نشان مي دهد.

در انتهاي شهريور 96 حدود 75 درصد خانوارهاي روستايي از شبکه گاز بهره مند بوده اند؛ سهم سوخت مايع در سبد سوخت مصرفي نيروگاه ها به حدود 11 درصد کاهش يافته است.

در شهريور 1396 حدود 26.3 ميليون ليتر در روز بنزين يورو 4 توليد شده که اين شاخص در ابتداي دولت يازدهم 3.3 ميليون ليتر در روز بوده است.

صادرات گازوييل در شهريور سال 96 با احتساب بانکرينگ (سوخت رساني به شناورها) 11.5 ميليون ليتر در روز بوده که 10.7 ميليون ليتر به صادرات و 800 هزار ليتر به بانکرينگ اختصاص داشته، اين در حاليست که صادرات نفت گاز و بانکرينگ در ابتداي استقرار دولت يازدهم 1.2 ميليون ليتر در روز بوده است.

صادرات نفت کوره با احتساب بانکرينگ در شهريور 1396 به 50 ميليون ليتر در روز رسيد.

تداوم تامين منابع مالي و توان فني و پيمانکاري براي تکميل فازهاي پارس جنوبي و ميادين مشترک نفتي غرب کارون و نيز ادامه روند افزايش توليد از ميادين نفتي مشترک غرب کارون به گونه اي که در 100 روز گذشته حداقل 45 هزار بشکه به توليد ميدان آزادگان جنوبي، 20 هزار بشکه به توليد ميدان يادآوران اضافه شده است از مهمترين اقدام هاي دولت دوازدهم به شمار مي رود.

فراهم کردن زمينه هاي لازم براي انعقاد 9 فقره قراردادهاي خارجي

فراهم کردن زمينه هاي لازم براي انعقاد 9 فقره قراردادهاي خارجي در قالب ساختار جديد به منظور جذب سرمايه گذاري خارجي در برخي از ميادي نفتي و گازي، افزايش ميزان صادرات گازطبيعي به کشور عراق طي 100 روز گذشته از 6 ميليون مترمکعب در روز به حدود 10 ميليون مترمکعب در روز نيز گام هاي ديگري است که صنعت نفت در 100 روز نخست دولت دوازدهم برداشته است.

همچنين براي اين مدت مي توان به اجرايي شدن اولين قرارداد بهينه سازي مصرف سوخت براي طرح نوسازي کاميون هاي فرسوده و پرداخت از محل ماده (12) قانون رفع موانع توليد اشاره کرد به گونه اي که طي 100 روز گذشته تعداد حدود يک هزار کاميون جديد، تحويل متقاضيان شده است.

راه اندازي خط لوله گازي 42 اينچ دامغان - کياسر - نکاء به طول 170 کيلومتر براي تامين مطمئن و مداوم گاز استان هاي شمالي و شمال شرقي بويژه گلستان و مازندران، تداوم تامين منابع لازم براي اجراي طرح هاي مسئوليت اجتماعي وزارت نفت در مناطق محروم نفتخيز و گازخيز در قالب 300 پروژه اجرايي و افزايش 118 هزار بشکه اي متوسط توليد نفت خام و ميعانات گازي و 130 هزار بشکه اي متوسط صادرات نفت خام در نيمه نخست سال 1396 نسبت به سال 1395 از ديگر اقدام هاي وزارت نفت در مدت ياد شده است.

در نيمه نخست امسال به طور متوسط روزانه نزديک به هفت روستا گاز رساني شده است و بنابراين در مجموع در 6 ماه ابتداي امسال در مجموع به 1200 روستا و 14شهر جديد گاز رساني شده است.

متوسط ميزان صادرات نفت کوره و گازوييل در نيمه نخست سال 1396 به ترتيب حدود 45 و 10 ميليون ليتر در روز بوده است.

تعيين تکليف و نهايي کردن توافقات در پاره اي از قراردادهاي جديد نفتي شامل ميدان ها و مخازن نفتي دهلران، سهراب، لايه نفتي پارس جنوبي، ياران، منصوري، بند کرخه، آب تيمور، چنگوله و سلمان نفت و گاز دارخوين، کوپال و مارون بنگستان، فرزاد ب، فروزان و اسفنديار در دستور کار دولت دوازدهم قرار دارد.

همچنين وزارت نفت در اين دوره فعال شدن فرآيند مناقصه واگذاري طرح توسعه ميادين نفتي مشترک آزادگان و يادآوران، عقد قرارداد جمع آوري گازهاي آلاينده دي اکسيد کربن در منطقه پارس جنوبي، اتمام مناقصه خط لوله گوره - جاسک و آغاز به کار احداث آن و تعيين تکليف و تصميم گيري در خصوص قرارداد صادرات گاز به پاکستان را پيگيري خواهد کرد.تعيين تکليف مذاکره با توتال، شل و باسف (BASF) براي احداث پتروشيمي در ايران، عقد قرارداد با مشاور بين المللي براي تهيه نقشه توسعه صنعت ميان دستي پتروشيمي در منطقه شرق عسلويه، ساماندهي نحوه توسعه صنايع پايين دستي پتروشيمي، بهره برداري اقتصادي از ال.پي.جي (LPG) ايلام با استفاده از ظرفيت ساير پالايشگاه هاي گاز در جهت حفظ محيط زيست، برنامه ريزي براي تکميل گاز رساني به شهرهاي سيستان و بلوچستان و شروع اجرايي خط انتقال گاز ايرانشهر به چابهار، تشکيل و فعال کردن کارگروه جذب منابع مالي (داخلي و خارجي) براي نفت و عقد قرارداد با شرکت هاي اعتبارسنجي بين المللي براي تعيين رتبه اعتباري شرکت ملي نفت ايران و شرکت ملي صنايع پتروشيمي از ديگر برنامه هاي دولت دوازدهم در صنعت نفت به شمار مي رود.


 معادلات انرژي 

 مشاور مدير عامل پالايش و پخش :

نيمي از بدهي ايرلاين‌ها هنوز پرداخت نشده است

رياحي گفت: برنامه داريم که تا پايان سال بخش قابل توجهي از مطالبات ايرلاين‌ها را دريافت کنيم.

منصور رياحي، مشاور مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فراورده‌هاي نفتي در گفت‌وگو با ايلنا، با اشاره به ميزان بدهي ايرلاين‌ها بابت سوخت جت، گفت: خوشبختانه با پيگيري‌هاي انجام شده ميزان بدهي ايرلاين‌ها را از 1400 ميليارد تومان به 640 ميليارد تومان رسانديم و برنامه داريم که تا پايان سال بخش قابل توجهي از اين مطالبات را دريافت کنيم.

وي افزود: اکنون ماهان 70 درصد بدهي‌هايش را پرداخت کرده، آسمان تسويه کرد و فقط ايران اير باقي مانده که پيگيري مي شود با مجوز خاص خودش تهاتر را انجام دهيم.لازم به ذکر است؛ از آبان‌ماه سال 1394 فروش سوخت به ايرلاين‌ها به صورت نقدي بوده است.

رئيس آژانس بين‌المللي انرژي:

بازار نفت در نيمه دوم 2018 به توازن نزديک مي‌شود

رئيس آژانس بين‌المللي انرژي پيش‌بيني کرد فاصله عرضه و تقاضاي نفت در نيمه دوم سال آينده ميلادي کاهش مي‌يابد.به گزارش ايلنا به نقل از رويترز از اسلو، فاتح بيرول، آژانس بين‌المللي انرژي، اعلام کرد: اگر تقاضاي نفت بالا بماند و توليدکنندگان عمده نفت به سياست‌هاي کنوني خود ادامه دهند، فاصله عرضه و تقاضاي نفت در نيمه دوم سال 2018 ميلادي کاهش مي‌يابد.وي گفت: اگر تقاضاي نفت بالا باشد و اگر توليدکنندگان به سياست‌هاي خود پايبند بمانند، ممکن است شاهد کاهش فاصله عرضه و تقاضاي نفت باشيم؛ انتظار دارم اين مسئله در سال آينده ميلادي، نزديک به نيمه دوم آن سال، محقق شود.

توليد تجمعي لايه نفتي پارس جنوبي از مرز4,7 ميليون بشکه عبور کرد

با بارگيري نهمين محموله نفت لايه نفتي پارس جنوبي، توليد تجمعي و صادرات نفت اين ميدان مشترک از مرز 4,7 ميليون بشکه عبور کرد.محمدحسين دانشفر، مدير توليد شرکت نفت فلات قاره ايران در گفت‎وگو با شانا اعلام کرد: تاکنون بالغ بر چهار ميليون و 730 هزار بشکه نفت از لايه نفتي پارس جنوبي برداشت شده است.وي با اشاره به مسئوليت شرکت نفت فلات قاره ايران در لايه نفتي پارس جنوبي مشتمل بر مديريت عمليات بهره‎برداري از چاه‎ها و شناور فرآورشي FPSO کوروش و صادرات نفت خام افزود: عمليات بارگيري نهمين محموله نفت اين ميدان مشترک به پايان رسيد بر اساس برنامه‎ريزي بعمل آمده، دهمين محموله نيز هفته آخر آذر ماه امسال بارگيري مي‎شود.

بر اساس اين گزارش، طرح توسعه لايه نفتي پارس جنوبي که توليد آزمايشي از آن 29 اسفند ماه پارسال آغاز شده بود، 27 فروردين ماه امسال همزمان با افتتاح پنج فاز پارس جنوبي با حضور رئيس جمهوري افتتاح شد و مذاکرات براي پيگيري فرايند توسعه اين ميدان مشترک در قالب الگوي جديد قراردادهاي نفتي با شرکت‌‏هاي بين‎المللي ادامه دارد.

اعضاي جديد رسيدگي به تخلفات اداري وزارت نفت تعيين شدند

با صدور احکامي از سوي وزير نفت، 5 نفر به عنوان اعضاي اصلي هيأت هشتم بدوي وزارت نفت براي مدت سه سال منصوب شدند.به گزارش تسنيم، طبق قانون رسيدگي به تخلفات اداري، به منظور رسيدگي به تخلفات اداري در هر يک از دستگاههاي مشمول اين قانون هيأتهايي تحت عنوان «هيأت رسيدگي به تخلفات اداري کارمندان» تشکيل مي شود که اين هيأتها شامل هياتهاي بدوي و تجديدنظر هستند.وزارت نفت نيز همچون ديگر نهادهاي دولتي به منظور رسيدگي به تخلفات اداري کارکنان خود، هيئت بدوي دارد که وزير نفت اخيراً اعضاي جديد اين هيئت را با صدور احکامي جديد منصوب کرد.زنگنه 5 نفر را به عنوان اعضاي اصلي هيأت هشتم بدوي وزارت نفت براي مدت سه سال منصوب کرد. اين افراد شامل جعفر حيدراصفهاني، عزت‌الله زماني‌نژاد، سيد محمدحسين حسيني، محمدرضا حاجيان، عبدالرضا اسدبيگي هستند.


 ميز خبر 

 مديرعامل شرکت ملي گاز ايران:

بخاري ها، بهره وري کمتر از 30 درصد دارند

مديرعامل شرکت ملي گاز گفت: هم اکنون، بخاري‌هايي با بهره وري کمتر از 30 درصد توليد مي‌شود که علاوه بر اتلاف انرژي، مي تواند بر سلامت مصرف کنندگان نيز تاثير گذار باشد.به گزارش انرژي امروز،حميدرضا عراقي مديرعامل شرکت ملي گاز در نشست هم انديشي و هماهنگي مقابله با مرگ خاموش که در اين شرکت برگزار شد، اظهار داشت: در چهارسال گذشته 9 هزار روستا گازرساني شده است، اما بازرسي از اين منازل به لحاظ ايمني برعهده نظام مهندسي و مردم است.

وي با اشاره به اينکه بالاترين ذخيره دنيا و بالاترين مصرف گاز در کشور انجام مي‌شود تصريح کرد: آنطور که بايد و شايد به مسئله ايمني توجه‌ داده نمي شود.

عراقي افزود: ذخاير گاز کشور در عين فراواني محدوديت هايي هم دارد؛ چرا که اين الگوي مصرف مي‌تواند در تامين گاز مصرفي با مشکلاتي روبه رو شود و سقف توان توليد کشور را محدود کند.وي، ضمن انتقاد از بي توجهي برخي از نهادها به مسووليت هاي اجتماعي در حوزه تلفات انرژي و مرگ‌و‌مير ناشي از غيراستاندارد بودن بخاري ها، گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان ملي استاندارد بايد بر استاندارد‌هاي بخاري‌هاي توليدي نظارت بيشتري داشته باشند و هم اکنون، بخاري‌هايي با بهره وري کمتر از 30 درصد توليد مي‌شود که علاوه بر اتلاف انرژي، مي تواند بر سلامت مصرف کنندگان نيز تاثير گذار باشد.

در هشت ماه سال جاري انجام شد:

حفاري و تکميل يکصد حلقه چاه نفت و گاز

معاون مديرعامل شرکت ملي حفاري ايران در عمليات حفاري از حفر و تکميل يکصد حلقه چاه نفت و گاز در هشت ماه سال جاري در مناطق خشکي و دريايي کشور خبر داد.به گزارش انرژي امروز، حميد رضا خوشايند، معاون مديرعامل شرکت ملي حفاري ايران در عمليات حفاري از حفر و تکميل يکصد حلقه چاه نفت و گاز در هشت ماه سال جاري در مناطق خشکي و دريايي کشور خبر داد و گفت: از اين تعداد چاه 40 حلقه توسعه اي توصيفي، دو حلقه اکتشافي و 58 حلقه تعميري تکميلي بوده است.وي افزود: از مجموع چاه هاي حفر شده 76 حلقه در گستره عملياتي شرکت ملي مناطق نقتخيز جنوب، 16 حلقه در پروژه هاي شرکت مهندسي و توسعه نفت (متن)، شش حلقه در حوزه فعاليت شرکت نفت فلات قاره ايران و دو حلقه در مناطق مورد نظر مديريت اکتشاف شرکت ملي نفت ايران حفر و تکميل شده است.

خوشايند گفت: کارکنان سختکوش اين شرکت از ابتداي فروردين تا پايان آبان ماه موفق به انجام 178 هزار و 453 متر حفاري شدند.

معاون مديرعامل شرکت ملي حفاري ايران در عمليات حفاري خاطر نشان کرد: با تمهيدات به کار گرفته شده در مدت پيش گفته حفاري 17 حلقه چاه 525 روز جلوتر از برنامه کارفرما به پايان رسيد و براي بهره برداري تحويل شرکت هاي متقاضي شد.وي افزود: در اين مدت 74 دستگاه حفاري خشکي و دريايي شرکت حفاري چاه هاي نفت و گاز در اقصي نقاط کشور را برعهده داشت که دستگاه 95 فتح از اوايل آبان ماه به علت حادثه فوران چاه 147 رگ سفيد از چرخه عمليات خارج شد.

خوشايند با اشاره به تلاش هاي به عمل آمده در راستاي مهار و کنترل فوران اين چاه نفتي، گفت: با استقرار دو دستگاه حفاري سنگين 93 و 94 فتح، هم اکنون حفاري دو حلقه چاه امدادي در اين موقعيت در دست اجرا قرار دارد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي