جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/09/11 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5712


شرکت‌هاي پيمانکاري تأمين نيرو منحل مي‌شوند


وضعيت صنعت مرغ گوشتي کشور بحراني شد


نهادهاي مالي


تريبون


خبــر


 شرکت‌هاي پيمانکاري تأمين نيرو منحل مي‌شوند 

 با مصوبه مجلس در راستاي اجراي ماده 32 قانون استخدامي کشوري و ماده 144 قانون برنامه توسعه ششم شرکت‌هاي پيمانکاري تأمين نيرو منحل مي‌شوند.به گزارش تسنيم،تصويب طرح عقد قرارداد مستقيم با نيروهاي خدماتي توسط دستگاه هاي اجرايي و حذف شرکت‌هاي پيمانکاري به تصويب مجلس رسيده است و دولت به اجراي قوانين مصوب مجلس و احقاق حقوق کارگران شرکتي وقراردادي موظف است.

در همين راستا ،سازمان اداري و استخدامي طي بخشنامه‌اي از دستگاه‌هاي اجرايي خواست با رعايت کامل قوانين و مقررات در به کارگيري نيروي انساني به صورت قرارداد کار معين، تقاضاهاي خود را به اين سازمان ارسال کنند.

سازمان اداري و استخدامي کشور طي بخشنامه‌اي از دستگاه‌هاي اجرايي خواست با ملاحظه و رعايت کامل قوانين و مقررات موجود در به کارگيري نيروي انساني به صورت قرارداد کار معين (مشخص)، تقاضاهاي خود را صرفا در موارد ضروري به اين سازمان ارسال کنند.

در اين بخشنامه‌ آمده است: با توجه به مکاتبات پراکنده دستگاه‌هاي اجرايي درخصوص بکارگيري نيروي انساني به صورت قراردادکارمعين (مشخص) و مراجعات مکرر افراد معرفي شده به اين سازمان و همچنين لزوم رعايت قوانين و مقررات مربوطه و سياست‌هاي دولت در خصوص جذب و بکارگيري نيروي انساني، ضروري است دستگاه‌هاي اجرايي، تقاضاي بکارگيري نيروي قراردادي را صرفا در موارد کاملاً ضروري، با رعايت نکات مورد اشاره به اين سازمان ارسال کنند تا بررسي شود.

در اين بخشنامه يادآوري شده است که نيروهاي قرارداد کار معين، نيروهاي موقتي هستند که در اجراي تبصره ماده 32 قانون مديريت خدمات کشوري حسب ضرورت، بدون تعهد استخدامي و براي حداکثر يک سال، براي تامين نيروي انساني در برخي از وظايف و مشاغلي که جنبه موقتي داشته و نياز سريع به تامين نيرو در آنها وجود دارد، بکارگرفته مي‌شوند.

بر اين اساس دستگاه‌ها در صورت کمبود نيروي انساني در وظايف و مشاغل اصلي خود مي‌توانند تقاضاي جذب نيروي انساني رسمي و پيماني خود را در چهارچوب سند برنامه نيروي انساني همراه با ارائه برنامه عملياتي، براي اجرايي شدن بند (الف) ماده (28)قانون برنامه ششم توسعه، به اين سازمان ارسال کنند.

به موجب اين بخشنامه به تعداد نيروهاي قرارداد کارمعين(مشخص) شاغل در دستگاه اجرايي از مجموع پست‌هاي بلاتصدي دستگاه مسدود خواهد شد و امکان تصدي آنها توسط نيروهاي جديدالاستخدام و يا نيروهاي مأمور و انتقالي از ساير دستگاه‌ها، در مدت زمان مسدود شدن آنها وجود نخواهد داشت.

در اين بخشنامه همچنين ضمن تاکيد بر ضرورت اجراي تمامي مقررات مصرح به منظور اخذ مجوز به‌کارگيري نيروهاي قراردادي آمده است: دستگاه‌ها در صورت صدور مجوز بکارگيري، بايد پس از اخذ و ارائه تائيديه تامين اعتبار از سازمان برنامه و بودجه کشور، مشخصات افراد را از طريق سامانه کارمند ايران ارسال کنند تا شناسه مربوطه صادر گردد.

بخشنامه مذکور در پايان بر اين موضوع تصريح دارد که جذب و بکارگيري نيروي انساني در قالب قرارداد حجمي يا مشاوره‌اي با اشخاص حقيقي و نيز بکارگيري افراد از محل اعتبارات طرح‌هاي عمراني براي انجام فعاليت‌هاي جاري دستگاه‌هاي اجرايي وجاهت قانوني ندارد و ممنوع است.

اين بخشنامه به شماره 1538390 در تاريخ هفتم آذرماه 1396 و با امضاي جمشيد انصاري، رئيس سازمان اداري و استخدامي کشور صادر شده است.


 وضعيت صنعت مرغ گوشتي کشور بحراني شد  

رئيس اتحاديه مرغداران گفت: صنعت پرورش طيور گوشتي کشور در حال حاضر به علت کاهش تقاضا و نوسانات شديد چند ماه اخير قيمت مرغ و افزايش قيمت نهاده‌هاي طيور در وضعيت بحران قرار گرفته است.به گزارش تسنيم، عطاءالله حسن‌زاده ، رئيس هيئت مديره اتحاديه سراسري مرغداران با ارسال نامه اي به مهرفرد معاون وزير جهادکشاورزي در امور توسعه بازرگاني و صنايع کشاورزي وزارت جهاد کشاورزي نوشت: صنعت پرورش طيور گوشتي کشور در حال حاضر به علت کاهش تقاضا و نوسانات شديد چند ماه اخير قيمت مرغ در بازار و افزايش قيمت نهاده‌هاي طيور (25درصد کنجاله سويا - 15درصد ذرت) در وضعيت بحراني قرار گرفت و مرغداران در اين عدم ثبات بازار متحمل ضرر و زيان‌هاي شديدگرديده‌اند. ادامه اين شرايط موجوديت اين صنعت را به مخاطره مي‌اندازد، لذا جهت جلوگيري از بروز هرگونه اتفاق ناخوشايند و تعطيلي واحدهاي توليدي در اين صنعت، اتحاديه سراسري مرغداران گوشتي ايران ضمن درخواست پيگيري و علل افزايش قيمت تقاضا دارد از شرکت پشتيباني امور دام کشور ميزان 60000 تن ذرت و 30000 تن کنجاله سويا با قيمت مناسب (پايين‌تر از قيمت بازار) به اين اتحاديه تحويل تا به صورت مستقيم در اختيار مرغداران قرار گيرد.


 نهادهاي مالي 

 قدرداني استاندار کرمانشاه از مديرعامل بانک شهر براي کمک به زلزله زدگان غرب کشور

استاندار کرمانشاه طي پيامي از زحمات مديرعامل بانک شهر به دليل حضور به موقع و امدادرساني به زلزله زدگان اين استان قدرداني کرد.به گزارش آفرينش به نقل ازمرکز ارتباطات و روابط عمومي بانک شهر، هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه، طي پيامي از مديرعامل اين بانک به دليل حضور به موقع، حمايت و امدادرساني به حادثه ديدگان اين استان، قدرداني کرد.

آمار 6 ماهه تسهيلات حمايتي بانک صادرات دراستان کرمانشاه

بانک صادرات ايران در راستاي عمل به اهداف برنامه هاي اقتصاد مقاومتي، رونق توليد ، اشتغالزايي و توجه به مناطق کمتر توسعه يافته، طي شش ماه اول سال 96 دراستان کرمانشاه، علاوه بر پرداخت 167 فقره وام قرض الحسنه مسکن روستايي و اعطاي 276 فقره تسهيلات مسکن اقشار ويژه، با تسهيلاتي بالغ بر700 ميليارد ريال زمينه اشتغال مستقيم بيش از 1700 نفر را فراهم کرد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات ايران، اين بانک در نيمه نخست سال 96 با تخصيص 704 ميليارد و 613 ميليون ريال تسهيلات به بنگاه هاي کوچک و متوسط، معرفي شدگان کميته حضرت امام خميني (ره) و سازمان بهزيستي در شهرهاي استان کرمانشاه در مجموع موجب اشتغال مستقيم 1705 نفر شد.

فروش 15.000 ميليارد ريال اوراق گواهي سپرده 16درصدي در بانک ملت

فروش مرحله سوم اوراق گواهي سپرده ويژه سرمايه گذاري (عام) در بانک ملت از روز دوشنبه 13 آذرماه سال جاري شروع مي شود.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملت، اين بانک با مجوز بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران، در مرحله سوم 15هزار ميليارد ريال اوراق گواهي سپرده با نرخ سود علي الحساب 16درصد را به مشتريان عرضه مي کند.بر اساس اين گزارش، فروش اين اوراق از روز 13 آذرماه به مدت يک روز شروع خواهد شد و فروش تدريجي آن به مدت 5روز کاري تا پايان روز دوشنبه 20آذر ماه سال 1396ادامه خواهد داشت.

اطلاعيه دوم بانک تجارت درباره البرز ايرانيان

اطلاعيه شماره 2 بانک تجارت در خصوص مديريت دارائيها و بدهيهاي «تشکيلات موسوم به البرز ايرانيان» منتشر شد .

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک تجارت در اين اطلاعيه آمده است : پيرو اطلاعيه قبلي اين بانک در خصوص مصوبه شوراي محترم پول و اعتبار و ابلاغيه بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران براي واگذاري مديريت دارائيها و بدهيهاي" تشکيلات موسوم به البرز ايرانيان" به بانک تجارت و حسب تصميم سران محترم سه قوه و موافقت بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران مجوز پرداخت تا مبلغ يک ميليارد ريال به اشخاصي که مانده سپرده هاي ايشان بيش از يک ميليارد ريال مي باشد از سوي مراجع ذيصلاح ابلاغ گرديده است .


 تريبون 

 وزير کشاورزي:

برنج توليد داخلي روي دست کشاورز ماند

وزير جهاد کشاورزي با بيان اينکه در چهار ماه اول امسال، برنج بيش از اندازه وارد کشور شده است، از آغاز طرح مزرعه تا سفره با هدف از بين بردن واسطه ها خبر داد.

به گزارش مهر ، محمود حجتي در پاسخ به سوالي پيرامون ممنوعيت ثبت سفارش واردات برنج افزود: ما در پي اين هستيم تا قيمت محصولات وارداتي بالا نباشد که اقشار ضعيف جامعه هم، بتوانند برنج را با قيمت پايين دريافت و در عين حال، محصول توليد داخل روي دست توليدکننده نماند.

وي با بيان اينکه در چهار ماه اول امسال، برنج بيش از اندازه وارد کشور شده است، گفت: هر چند از نظر کمي نمي توانيم خط کشي کنيم که چه کسي واردات انجام دهد و چه کسي واردات نداشته باشد، اما براي اينکه رانتي ايجاد نشود، هر کسي که ضوابط قانوني را رعايت کند، مي تواند نسبت به واردات اقدام نمايد.

وزير جهاد کشاورزي افزود: ميزان توليد داخلي برنج حدود 2.2 ميليون تن در سال و نياز ما به واردات برنج هم، سالانه 800 تا يک ميليون تن است که در مجموع، مصرف برنج کشور به حدود 32. ميليون تن مي رسد، البته بخشي از واردات برنج از طريق بازارچه هاي مرزي انجام مي شود که معمولا در محاسبات نمي آيد.

حجتي گفت: واردات برنج در چهار ماهه امسال، به گونه اي بود که برنج توليد داخلي، روي دست کشاورز ماند و در مورد قيمت هم، عوامل متعددي دخيل هستند از جمله نرخ ارز که باعث شد چند روزي ثبت سفارش برنج متوقف شود، اما وقتي بازار به تعادل رسيد و منطق خود را پيدا کرد، هم واردات و هم توليد داخلي مديريت مي شود.

ابلاغ دستورالعمل پرداخت وام اشتغال درهفته آينده

معاون توسعه روستايي و مناطق محروم رئيس جمهور از برگزاري نشست تعيين تکليف تسهيلات وام اشتغال روستايي طي هفته آينده خبرداد و گفت: دستورالعمل پرداخت تسهيلات قطعا هفته آينده ابلاغ مي‌شود.

سيدابوالفضل رضوي در گفتگو با مهر، درباره زمان ابلاغ شيوه‌نامه اجرايي پرداخت تسهيلات اشتغال روستايي از محل منابع 1.5 ميليارد دلاري صندوق توسعه ملي که قرار بود تا 10 آذر به بانک‌ها ابلاغ شود، گفت: طبق برنامه ريزي‌هاي انجام شده قرار بود جلسه نهايي براي ابلاغ دستورالعمل پرداخت تسهيلات وام روستايي برگزار و در نهايت به بانک‌ها ابلاغ شود اما به دليل اينکه بررسي لايحه بودجه 97 در دستور کار دولت قرار گرفت تا در موعد مقرر تقديم مجلس شود، جلسه نهايي تعيين تکليف تسهيلات وام روستايي به هفته آتي موکول شد.

وي با بيان اينکه در صورت اتمام بررسي بودجه در جلسه هيأت دولت، نشست نهايي براي بررسي روش پرداخت تسهيلات روستايي نيز با حضور مسئولان دستگاه‌هاي مربوطه تشکيل مي‌شود، گفت: در غير اين صورت، جلسه نهايي حتما در هفته آينده تشکيل و دستورالعمل اجرايي طرح ابلاغ مي‌شود.

معاون توسعه روستايي و مناطق محروم رئيس جمهور گفت: اواخر آبان ماه آيين‌نامه اشتغال روستايي از سوي معاون اول رئيس جمهور به وزارتخانه‌ها، دستگاه‌ها و نهادهاي مرتبط با اجراي طرح از جمله معاونت توسعه روستايي و مناطق محروم کشور ابلاغ و بر اساس آن سهم استان‌ها از تسهيلات اشتغال روستايي نيز مشخص شد.

تعرفه‌هاي جديد اينترنت ثابت مخابرات اعلام شد

شرکت مخابرات ايران، تعرفه‌هاي جديد اينترنت خود را از حداقل سرعت 512 کيلوبيت‌برثانيه با حجم 14 گيگابايت ماهانه و حداکثر سرعت 16 مگابيت‌برثانيه با حجم 130 گيگابايت اعلام کرد.

به گزارش ايسنا،‌ تعرفه‌هاي جديد غيرحجمي اينترنت ثابت از دهم آذرماه اجرايي مي‌شود و در اين راستا، شرکت‌هاي ارائه‌دهنده اينترنت تعرفه‌هاي رقابتي خود را اعلام‌کرده‌اند.

محمدرضا بيدخام سخنگوي شرکت مخابرات ايران ،با اشاره به اعمال تعرفه‌هاي جديد اينترنت پرسرعت غيرحجمي اين شرکت بر اساس اصول سرعت‌محوري، کاهش هزينه مشتريان، تفکيک ترافيک داخلي و بين‌الملل و رعايت مصرف منصفانه گفت: تعرفه‌هاي جديد در حوزه دسترسي ارتباطات ثابت در راستاي اجراي مصوبه 266 سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي و در جهت بهبود کيفيت خدمات عرضه شده است.

وي با بيان اينکه اين تعرفه‌ها با توجه به نياز مشتريان طراحي و با بررسي‌هاي کارشناسي تدوين شده که متعاقبا اجرايي خواهد شد، افزود: تعرفه‌ي سرويس‌هاي غيرحجمي بر اساس يک سقف مصرف منصفانه (Fair usage policy) مشخص شده که تعيين اين سقف حجم براي کاربر به منظور ايجاد رقابت بيشتر و به نفع کاربران به اپراتورهاي ارائه‌دهنده خدمات اينترنتي سپرده شده است.


 خبــر 

 گران‌فروشي برخي نانوايان

در حالي‌که با دستور رئيس جمهور اجراي مصوبه افزايش قيمت انواع نان منتفي شده، برخي نانوايي‌ها در تهران نه تنها نرخ‌نامه‌هاي گذشته خود را برداشته‌اند، بلکه نان را با قيمت هاي جديد مي‌فروشند و کسي از اصناف و اتحاديه‌هاي ناظر هم حاضر به پاسخگويي نيست.

به گزارش ايسنا، پس از تصويب و ابلاغ مصوبه ستاد تنظيم بازار مبني بر افزايش 15 درصدي قيمت نان و ابلاغ قيمت‌هاي جديد از سوي اتاق اصناف ايران که بر اساس آن مقرر شده بود از ابتداي آذر ماه نانوايي‌هاي تهران نان را با نرخ هاي جديد ابلاغ شده بفروشند، رئيس جمهور دستور داد که اين مصوبه متوقف شود و قيمت نان به حالت قبل برگردد.

البته گفته مي‌شود که موضوع افزايش قيمت نان قرار است در آينده مورد بحث و بررسي بيشتر قرار گيرد. به گفته حسين دروديان - مسئول نظارت و بازرسي اتاق اصناف - "طبق صحبت‌هاي رييس جمهوري قرار است که تصميمات بيشتر در اين زمينه در جلسه آتي ستاد تنظيم بازار گرفته شود."

علي فاضلي رييس اتاق اصناف نيز در اين باره گفت: "با توجه به اينکه خريدار و فروشنده اين محصول هر دو حقوقي دارند، تصميم گرفته شده که درباره افزايش قيمت نان در جلسه هفته آينده بررسي‌هاي بيشتري صورت گيرد."رييس جمهور در گفت‌وگوي تلويزيوني اخير خود با مردم درباره مخالفت خود با مصوبه افزايش قيمت نان اعلام کرد: "من با تصميمي که در اين زمينه اتحاديه و برخي از ستادها گرفته بودند مخالفت کردم چون مطالعات کافي در اين زمينه نشده بود اما در مجموع آنچه که براي ما مهم است اين است که مردم در نيازمندي هاي روزمره خود با گراني‌هاي ناگهاني مواجه نشوند؛ چرا که اين گراني ها براي مردم قابل تحمل نيست."

وي با تاکيد بر اينکه هدف اصلي افزايش کيفيت است گفت: "کيفيت به اين معنا نيست که نان کم‌پخت يا برشته‌تر شود بلکه به اين معناست که نان ارزش غذايي کافي را داشته باشد و ترکيب گندم ها مناسب باشند؛ زيرا در حال حاضر از سوي دولت حمايت هاي مختلفي در زمينه گندم و نان مي‌شود."

با اين وجود و بر اساس گزارش‌هاي رسيده، برخي نانوايي‌ها پس از لغو مصوبه افزايش قيمت نان باز هم محصول خود را با قيمت‌هاي جديد به مردم مي‌فروشند و نرخ‌هاي خود را به حالت قبل بازنگردانده‌اند و از سوي ديگر نيز نرخ‌نامه‌هاي قبلي را نيز از روي ديوار خبازي‌ها برداشته‌اند.

در همين رابطه برخي گزارش‌هاي مردمي حاکي از آن است که با وجود اعلام گزارش‌هاي مردمي از اين موضوع به دستگاه‌هاي متولي هيچ تغييري در قيمت محصول اين نانوايي‌ها ايجاد نشده است.اين در حالي است که رييس اتاق اصناف در پاسخ به چرايي افزايش قيمت نان در برخي نانوايي‌ها گفته که "تا آنجاکه ما اطلاع داريم هيچ يک از نانوايي‌هاي دولتي چنين کاري نکرده‌اند."


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي