جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/09/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5715

دکتر لاريجاني در کنفرانس خبري:
حل مساله يمن تنها از طريق راه حل سياسي ممکن است

ظريف:
هيچ نيروي نظامي خارجي نمي‌تواند در درياي خزر مستقر شود


مشاور ترامپ: در متحد کردن منطقه عليه ايران پيشرفت چشمگيري داشته‌ايم


درخواست سازمان ملل براي توقف حملات هوايي و زميني در يمن


دبيرکل ناتو: تمرکز ما بر اجراي کامل برجام است


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


خبر


سرمقاله


 دکتر لاريجاني در کنفرانس خبري:
 حل مساله يمن تنها از طريق راه حل سياسي ممکن است 

 به گزارش خانه ملت، دکتر علي لاريجاني پس از ديدار با رئيس مجلس دوماي روسيه در کنفرانس خبري با حضور خبرنگاران حاضر شد و گفت: از رئيس مجلس دوماي روسيه در زمينه برگزاري کنفرانس بين المللي مبارزه با مواد مخدر سپاسگزاري مي کنم، اميدوارم اين ابتکار را دنبال کنند چرا که امروز در اين کنفرانس ديدگاه هاي مختلفي را ملاحظه کرديم.

حل مساله يمن تنها از طريق راه حل سياسي ممکن است

رئيس مجلس شوراي اسلامي افزود: در ملاقات با آقاي ولادين رئيس مجلس دوماي روسيه در خصوص همکاري هاي اقتصادي بين ايران و روسيه بحث هايي صورت گرفت و پروژه هاي مهمي مطرح شد که بايد پيگيري شود.دکتر علي لاريجاني در خصوص اوضاع يمن توضيح داد: در زمينه مبارزه با تروريسم همکاري هاي مشترکي بين ايران و روسيه وجود دارد در اين زمينه کشورهاي زيادي در خصوص مبارزه با تروريست حرف مي زنند اما در نهايت ايران و روسيه در اين زمينه عمل کردند و ضربه هاي مهمي به تروريست مخصوصا داعش در سوريه زده اند.

دکتر علي لاريجاني در خصوص وضعيت يمن عنوان کرد: از ابتدا در زمينه حل مسئله يمن تاکيد به راه حل سياسي داشتيم و عنوان شد که گروه هاي سياسي دولت وحدت ملي ايجاد کنند اما برخي کشورها مي خواهند از طريق نظامي موضوع را پيگيري کنند که توفيق پيدا نخواهند کرد و ما مجددا بر راه حل همکاري سياسي تاکيدمي کنيم.

ادعاي رژيم صهيونيستي مبني بر ضربه زدن به مواضع ايران در سوريه حرف گزافي است

وي در زمينه صحبت هاي اسرائيل مبني بر ضربه زدن به مواضع ايران در سوريه عنوان کرد: حرف هاي اسرائيل حرف هاي گزافي است و ربطي به نيروهاي ايراني ندارد و آن ها نمي توانند در اين زمينه دسترسي داشته باشند.دکتر لاريجاني تاکيد کرد: اما رفتار اسرائيل رفتار نظامي گري در سوريه است و آن را محکوم مي کنيم و متاسفانه برخي کشورها رفتارهاي ماجراجويانه در منطقه دارند اما موفق نخواهندشد.


 ظريف:
 هيچ نيروي نظامي خارجي نمي‌تواند در درياي خزر مستقر شود 

 وزير امور خارجه جمهوري اسلامي با تشريح مذاکرات انجام گرفته در ارتباط با کنوانسيون درياي خزر بين پنج کشور حوزه درياي خزر اعلام کرد: طبق يکي از توافقات اين پنج کشور، هيچ نيروي نظامي خارجي نمي‌تواند در درياي خزر مستقر شود.

به گزارش ايرنا، محمد جواد ظريف هنگام ورود به مسکو در جمع خبرنگاران با اشاره به برگزاري هفتمين اجلاس وزراي خارجه کشورهاي ساحلي درياي خزر در مسکو افزود: تاکنون 49 اجلاس کارشناسي در ارتباط با اين موضوع برگزار شده و در دو سه روز گذشته نيز اجلاس ويژه کارشناسي براي آماده‌سازي برگزاري اجلاس وزيران تشکيل شد و امروز و فردا نيز اجلاس وزرا براي آماده سازي اجلاس سران که قرار است در آستانه تشکيل شود، برگزار مي‌شود.

وي با بيان اين‌که تاکنون پيشرفت‌هاي خوبي در بحث کنوانسيون رژيم حقوقي درياي خزر حاصل شده است، اظهار داشت: در کنار اين کنوانسيون 12 سند نيز مورد توافق قرار گرفته است.

وزير امور خارجه با بيان اين که مذاکرات جدي در حال انجام است تا در مورد تمام مسائل مربوط به کنوانسيون بين پنج کشور توافق حاصل شود، خاطر نشان کرد: در بيشتر حوزه‌ها توافق حاصل شده ولي همان‌طور که گفتم بايد در مورد تمام مفاد کنوانسيون به توافق برسيم.ظريف با اشاره به برخي از توافق هاي حاصل شده بين پنج کشور اين حوزه در مورد کنوانسيون درياي خزر تاکيد کرد: بر اساس توافق صورت گرفته هيچ نيروي نظامي خارجي نمي‌تواند در اين دريا مستقر شود و از ديگر سو پنج کشور توافق کردند که در بحث کشتيراني در اين دريا از پرچم پنج کشور استفاده شود.


 مشاور ترامپ: در متحد کردن منطقه عليه ايران پيشرفت چشمگيري داشته‌ايم 

 
واشنگتن پست :مشاور ارشد رئيس‌جمهور آمريکا گفت: دولت ترامپ در متحد کردن کشورهاي عربي و همراهي با اسرائيل عليه ايران پيشرفت چشمگيري داشته است.به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه واشنگتن پست، جرد کوشنر مشاور ارشد و داماد رئيس‌جمهور آمريکا در اولين حضور عمومي، در نشست سالانه سابان در انديشکده بروکينگز درباره مذاکرات صلح خاورميانه ميان رژيم صهيونيستي و فلسطيني‌ها و در بخش‌هايي هم درباره ايران اظهارنظر کرد.

کوشنر با طرح ادعاهايي عليه کشورمان گفت: رئيس جمهور ترامپ معتقد است که بدون توقف تجاوزهاي ايران و افراطگرايي مذاکرات صلح به پيش نخواهد رفت اما دولت در متحد کردن کشورهاي منطقه مقابل ايران و تلاش براي مقابله با تجاوزگري اين کشور پيشرفت چشم‌گيري داشته‌ است.


 درخواست سازمان ملل براي توقف حملات هوايي و زميني در يمن 

 
روزنامه رأي اليوم : دبيرکل سازمان ملل ضمن ابراز نگراني از تشديد درگيري‌ها در يمن از تمامي طرف‌هاي درگير خواست حملات هوايي و زميني را متوقف کنند.به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه مستقل رأي اليوم، آنتونيو گوترش، دبيرکل سازمان ملل نسبت به تشديد درگيري‌ها و حملات هوايي در صنعا و مناطق ديگر يمن طي روزهاي اخير که به کشته شدن ده‌ها تن و زخمي شدن صدها تن ديگر منجر شده است، ابراز نگراني کرد.استفان دوجاريک، سخنگوي دبيرکل سازمان ملل گفت: اين درگيري‌ها مانع خروج زخمي شدگان و ساکنان براي تامين غذا و نيازهاي اساسي مي‌شود. اين تشديد درگيري‌ها در زماني صورت مي‌گيرد که مردم يمن خود با بزرگترين بحران انساني در جهان مواجهند. به رغم درخواست‌هاي سازمان ملل عربستان به طور کامل محاصره يمن را لغو نکرده است.دبيرکل سازمان ملل از تمامي طرف‌هاي درگير خواست حملات هوايي و زميني را متوقف کنند.


 دبيرکل ناتو: تمرکز ما بر اجراي کامل برجام است 

 
دبير کل سازمان پيمان آتلانتيک شمالي (ناتو)بر حمايت اين سازمان از اجراي کامل برجام تاکيد کرد و گفت: بايد بين برنامه هسته اي و توانايي هاي موشکي ايران يک تمايز روشن قائل شويم.به گزارش ايرنا ، 'ينس استولتنبرگ'در يک کنفرانس خبري در آستانه نشست وزيران امور خارجه کشورهاي عضو ناتو در بروکسل در پاسخ به پرسش يکي از خبرنگاران گفت: توافق هسته اي ايران به موضوع امکان ساخت سلاح هسته اي مي پردازد و ناتو در زمان حصول اين توافق از آن استقبال و حمايت کرد.به گفته وي، اکنون نيز تمرکز ما بر اجراي کامل برجام است زيرا اين مساله تاثير مستقيم بر متحدان ناتو دارد.دبير کل ناتو ادامه داد: همزمان شاهد بوده ايم که ايران به توسعه توانايي هاي موشکي و آزمايش موشک هاي جديد ادامه مي دهد و اين البته موجب نگراني همه متحدان ناتو بخصوص متحدان اروپايي ما است زيرا آنها در محدوده برد موشکهاي ايران هستند.


 يك نكته از هزاران 

 دولت به بهانه سامان بخشيدن به وضعيت واردات ماشين هاي خارجي، ثبت سفارش براي واردکنندگان را مسدود کرده است. ازسوي ديگر واردکنندگان نيز از دولت شکايت کرده اند که از بابت اين اقدام وزارت صنعت و تجارت، ضررهاي کلان ديده اند.

اما نکته اصلي اينجاست که دولت همواره نوش دارو بعد از مرگ سهراب فراهم مي سازد. آن زمان که ماشين هاي روز دنيا با قيمت هاي کلان وارد کشور مي شد کسي نگران ساماندهي اوضاع نبود و امروز که وضعيت بازار ارز درحال افسارگسيختگي است مسئولان به فکر جلوگيري از ثبت سفارش ماشين هاي خارجي و جلوگيري ازخروج ارز افتاده اند.

اما ازسوي ديگر انبوهي از ماشين هاي وارداتي در گمرک مانده اند و خاک مي خورند، مشخص نيست دولت براي آنها چه خوابي ديده است؟! هرچه هست قطعاً سياست هاي دفعي هيچگاه به نفع مصرف کننده نخواهد بود.


 ميز خبر 

 جهانگيري:

اتحاديه اروپا در برابر نقض برجام مقاومت بيشتري نشان دهد

معاون اول رييس جمهوري در ديدار وزير اقتصاد ملي مجارستان گفت: تهران انتظار دارد اتحاديه اروپا در برابر طرفي که قصد نقض برجام را دارد مقاومت بيشتري از خود نشان دهد و از آسيب رسيدن به اين توافق بين المللي جلوگيري کند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني معاون اول رييس جمهوري، اسحاق جهانگيري در ديدار مي هايلي وارگا وزير اقتصاد ملي مجارستان تاکيد کرد: برجام يک توافق بين المللي است که پس از سال ها مذاکره و گفت و گو حاصل شده اما آمريکايي ها بي جهت در اجراي آن محدوديت ايجاد مي کنند و تهران انتظار دارد که اتحاديه اروپا در برابر طرفي که قصد نقض اين توافق بين المللي را دارد، مقاومت بيشتري از خود نشان دهد و از آسيب رسيدن به برجام جلوگيري کند.

وي خاطرنشان کرد: جمهوري اسلامي ايران به تعهدات بين المللي خود در برجام پايبند بوده است اما انتظار داريم که تمامي طرفين اين توافق با همين قاطعيت به آن پايبند باشند.

معاون اول رييس جمهوري در ادامه بخش هاي صنعت، انرژي، نفت، گاز و گردشگري را از زمينه هاي مهم همکاري تهران - بوداپست برشمرد و‌ گفت: تجار و بخش خصوصي مجارستان که علاقمند به همکاري و سرمايه گذاري مشترک در ايران باشند مورد حمايت دولت جمهوري اسلامي ايران خواهند بود.

جهانگيري توسعه مناسبات دو جانبه تهران و بوداپست را نيازمند برداشتن گام هاي بلند و رفع موانع موجود دانست.

پيشنهاد عربستان در مورد پايتخت فلسطين

يک مقام لبناني اعلام کرد که عربستان به محمود عباس پيشنهاد داده است که فلسطيني‌ها منطقه "ابوديس" واقع در حومه شرق بيت‌المقدس را به عنوان پايتخت کشور فلسطين برگزينند.

به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه نيويورک تايمز، محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين در سفري محرمانه در ماه گذشته ميلادي به پايتخت عربستان سعودي رفت و درباره طرح صلح رئيس‌جمهوري آمريکا براي مناقشات اسرائيل و فلسطين با محمد بن سلمان، وليعهد سعودي ديدار کرد. يکي از نکات سوال برانگيز براي همگان اين است که پشت درهاي بسته چه مسائلي بيان شد.

براساس اعلام مقامات اروپايي، اعراب و فلسطينيان که سخنان عباس را پس از گفت‌وگو با وليعهد عربستان شنيده‌اند، اعلام کردند که محمد بن سلمان پيشنهادي داده است که بيشتر متمايل به نظر اسرائيلي‌ها بوده است.

اين پيشنهاد به گونه‌اي بوده که احتمالا هيچ رهبر فلسطيني نمي‌تواند آن را قبول کند.

افزايش شمار سربازان زن در ارتش اسرائيل

ارتش اسرائيل اعلام کرد، شمار سربازان زن در يگان‌هاي رزمي در سال ميلادي جاري رکورد زده است.

به گزارش ايسنا، به نقل از اسکاي نيوز، يک مسؤول نظامي اسرائيلي گفت، در سال جاري ميلادي 2700 زن به يگان‌هاي رزمي پيوستند. اين رقم پس از دوره جذب نيرو در ماه نوامبر اعلام شد.وي گفت، آمار اجمالي تعداد سربازان زن سال گذشته هنوز اعلام نشده، اما در آن سال ارتش اسرائيل پيش‌بيني کرد نزديک به 10 درصد از اين سربازان در يگان‌هاي رزمي در سال 2017 به خدمت گرفته شوند.

اين ميزان چهار سال پيش سه درصد بود.

نيمي از ايزدي‌هاي ربوده شده توسط داعش همچنان مفقود هستند

مقامات اقليم کردستان عراق اعلام کردند، حدود نيمي از ايزدي‌هايي که سه سال پيش توسط گروه تروريست داعش ربوده شدند همچنان مفقودالاثر هستند.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري فرانسه، در سال 2014 ميلادي تروريست‌هاي داعش جان هزاران تن از اعضاي اقليت ايزدي را در شهرستان سنجار گرفته و هزاران تن از زنان و دختران ايزدي را ربودند تا از آنها به عنوان برده‌هاي جنسي استفاده کنند.


 خبــــر 

 وزير خارجه فرانسه:

برلين و پاريس درباره برنامه موشکي ايران توافق دارند

وزير خارجه فرانسه با تکرار ادعاهاي پيشين غرب درباره ايران ضمن توافق برلين و پاريس درباره برنامه موشکي تهران گفت: ايران بايد از برنامه موشکي خود عقب نشيني کند.به گزارش مهر به نقل از رويترز، «ژان ايو لودريان» وزير خارجه فرانسه اعلام کرد: پاريس و برلين درباره اينکه ايران بايد از برنامه موشک بالستيک و وسوسه هاي هژمونيک خود در منطقه عقب نشيني کند توافق دارند.وزير خارجه فرانسه در اين باره گفت: پاريس و برلين درباره اينکه ايران بايد از برنامه موشکي بالستيک و وسوسه هاي هژمونيک خود در خاورميانه عقب نشيني کند، توافق نظر دارند.

وي در کنفرانس خبري مشترک با «زيگما گابريل» همتاي آلمان خود در ادامه افزود: ما درباره لزوم بازگشت ايران از موضع کنوني اش در برنامه موشکي بالستيک مواضع مشترکي داريم.

در سايه تداوم درگيري‌ها؛

سازمان ملل کارمندان خود را از صنعاء خارج مي‌کند

در شرايطي که مسير منتهي به فرودگاه صنعاء در جريان درگيري‌ها مسدود شده سازمان ملل از آمادگي يک فروند هواپيما در جيبوتي براي انتقال دست‌کم 140 کارمند اين سازمان از صنعاء خبر داد. شاهدان عيني نيز از ورود تانک‌ها و خودروهاي زرهي نيروهاي انصارالله به صنعاء و حرکت به سمت نقاط درگيري با نيروهاي صالح خبر دادند.به گزارش ايسنا، مسؤولان سازمان ملل و ديگر فعالان حوزه کمک‌هاي بشردوستانه در گفت‌وگو با رويترز فاش کردند که اين سازمان در ميان درگيري‌هاي کنوني در يمن که باعث مسدود شدن مسير منتهي به فرودگان بين‌المللي صنعاء شده، تلاش دارد دست‌کم 140 کارمند امدادرسان خود را از صنعاء خارج کند.

اسد استوارنامه اولين سفير عربي را پس از آغاز بحران تحويل گرفت

رئيس جمهوري سوريه استوارنامه سفير لبنان در سوريه را تحويل گرفت.به گزارش ايسنا، خبرگزاري رسمي سوريه (سانا) گزارش داد که بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه در کاخ الشعب در دمشق استوارنامه سعد زخيا، سفير لبنان در سوريه را تحويل گرفت و وي گفت‌وگويي با سفير جديد داشت و براي او در مأموريتش آرزوي موفقيت کرد.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

هفتادمين اجلاس هيأت مديره

10تا11 اکتبر 2006، تيان جين، چين

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

ادامه مطالب

خوشه موضوعي IAU : آموزش عالي وتوسعه پايدار

آخرين توصيه ها

درسال 2005 ، سازمان ملل دهه آموزش براي توسعه پايدار(UNDESD) را آغازکرد. يونسکو آژانس هدايت کننده براي اين دهه مي باشد. از سال 2005 ، اقدامات درسطوح مختلف آموزش دربخش هاي رسمي وغيررسمي، وآموزش عالي توسعه پيدا کرده است. IAU مباحثه را در اين مورد دنبال مي کند و مدير برنامه ارشد IAU ، اچ ونت لند(H-Vant Land) در گروه مرجع UNDESD قرار ميگيرد. هدف گروه مرجع تدارک حمايت فني به دبيرخانه يونسکو -1 DESD دريک وضعيت غيررسمي، اساسا ازطريق وسائل الکترونيکي است وتدارک راهنمايي تخصصي براي يونسکو در تنظيم اولويت ها و هدايت براي پياده کردن دهه آموزش سازمان ملل براي توسعه پايدار است. اعضاي گروه براي دومين بار در سپتامبر امسال ملاقات کردند. نظرهايي درمورد IAU در مورد چگونگي اشتراک در اطلاعات موجود در يونسکو با جامعه يادگيري بين المللي ارائه شده است.

علاوه براين، IAU به صورت فعال دراتحاد اوبونتو (2 Allience Ubuntu ) درگيرشده است به خصوص درتوسعه مراکز تخصصي منطقه اي 3 ( RCE)، يک ابتکار توسطIAS - 4UNU (مؤسسه UNU براي مطالعات پيشرفته) آغاز شده است. يک طيف وسيعي از مراکز تخصصي منطقه اي (ECEs)در سراسر جهان ايجادشده است. غلام محمدباي در دومين اجلاس کميته اوبونتو براي همتايان مراکز تخصص منطقه اي و دومين کنفرانس بين المللي درمورد مراکز تخصصي منطقه مربوط به آموزش براي توسعه پايدار در پناتگ، مالزي از 6 تا 8 آگست2007 شرکت کرد که ميزبان آن دانشگاه سيتر (Sais) مالزي که همچنين يک RCE است.

1. DESD: Decade Education for Sustaiable Development

2. UBUNTU: Ubntu(pronouncded oo- BOON-too)is an open source Debian –based L inux distribution Sponsored by Canonical Ltd., Ubuntu is considered good distribution for beginners. The operating system was inrended primarily for personal computers (PCs)but it can also be used on servers. The word “ubuntu” is from the Afican Zulu language and translates as

“humanity to others”.

3. RCE: Regional Centers of Expertise

4. UNU-IAU: UNU Lnstitute for the Advanced Study(of sustainablity)


 خبر 

 وزارت کشور يمن کشته شدن علي عبدالله صالح را تاييد کرد

شبکه خبري 'الميادين' گزارش داد که وزارت کشور يمن خبر کشته شدن 'علي عبدالله صالح' رئيس جمهوري سابق اين کشور را تاييد کرده است .

به گزارش ايرنا به نقل از الميادين، وزارت کشور يمن با انتشار بيانيه‌اي رسمي، خبر کشته شدن علي عبدالله صالح را تأييد کرد.

الميادين تصوير و فيلم کشته شدن رئيس جمهوري سابق يمن را منتشر کرده است .

اين شبکه خبري به نقل از نيروهاي يمني اعلام کرد که صالح در منطقه اي کشته شده که تحت سيطره هوايي امارات قرار دارد.

'يحيي المهدي' از مقامات ارتش يمن نيز در گفت و گو با خبرگزاري 'اسپوتنيک' کشته شدن صالح را تاييد کرد.

شبکه خبري 'العربيه' عربستان و 'اسکاي نيوز' امارات نيز به نقل از منابع يمني خبر از کشته شدن عبدالله صالح را تاييد کردند .

رئيس سيا: پاکستان عليه تروريسم اقدام نکند آمريکا وارد عمل مي‌شود

رئيس سازمان سيا اعلام کرد: اگر پاکستان اقدامي عليه تروريسم در خاکش نکند ما تضمين لازم را خواهيم داد که مأمن‌هاي امن تروريستي ديگر وجود نداشته باشد.

به گزارش ايسنا، به نقل از هندوستان تايمز، مايک پامپئو، رئيس سازمان سيا آمريکا اعلام کرد: اگر پاکستان نتواند اقدامي عليه مأمن‌هاي امن تروريستي در اين کشور انجام دهد ما همه کاري را انجام خواهيم داد تا اين ضمانت را بدهيم که ديگر آنها وجود نخواهند داشت.

رئيس سازمان سيا اين اظهارات را در حالي بيان کرد که جيمز ماتيس، وزير دفاع آمريکا به پاکستان سفر کرده است.پامپئو اضافه کرد: ماتيس در اين سفر خود از ابتدا با ملايمت از پاکستان اين درخواست را خواهد داشت.در همين راستا وزير دفاع آمريکا پيام دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور اين کشور را به پاکستان منتقل کرده و خواهد گفت که ترامپ درباره مقابله با مأمن‌هاي امن تروريستي بسيار جدي است.

موگريني: برجام متعلق به جامعه جهاني است

مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در گفتگوي اختصاصي با شبکه تلويزيوني يورونيوز که منتشر شد، توافق هسته اي وين (برجام) را متعلق به جامعه جهاني خواند.به گزارش شبکه تلويزيوني يورونيوز، فدريکا موگريني مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا، در اين مصاحبه همچنين در باره مسائلي چون توافق هسته اي با ايران، رابطه دولت آمريکا با اتحاديه اروپا و بحران کره شمالي سخن گفت و با تاکيد دوباره بر اين مطلب که توافق هسته اي با ايران تنها مربوط به يک کشور نيست و به جامعه جهاني تعلق دارد، آن را توافقي کارآمد خواند.موگريني افزود: اين توافق 9 بار توسط آژانس بين المللي انرژي اتمي تائيد شده و ايران تاکنون به تمام تعهدات خود پايبند بوده است و بنابراين اين توافق ادامه خواهد داشت.موگريني درباره سياست اتحاديه اروپا در قبال کره شمالي نيز گفت که اين نهاد در اين خصوص در همه مراحل با واشنگتن، سئول، توکيو، پکن و مسکو کاملا هماهنگ است و سازمان ملل متحد را تنها سازماني دانست که قادر است مسيرهاي گفتگو با کره شمالي را باز کند.


 سرمقاله 

مشمولان بيمه سلامت و چالش‌هاي پيشِ رو

زهرا کيان بخت

اوايل سال نود و سه بود كه عنوان شد افرادي که تحت پوشش هيچيک از بيمه‌هاي پايه سلامت يا درمان نيستند، مي‌توانند بدون پرداخت حق بيمه، تحت پوشش سازمان بيمه سلامت ايران قرار بگيرند. با شروع اين طرح، حدود يازده ميليون نفر كه بنا به گفته مسئولان، حداقل، هشتاد و پنج تا نود درصد آنها جزء حاشيه‌نشينان و محرومان جامعه هستند، زير چتر حمايتي بيمه سلامت قرار گرفتند. اما درست چندماه بعد از شروع اجرا، زمزمه‌هايي مبتني بر پولي شدن بيمه سلامت، به گوش رسيد. مسئولان در آن زمان، در پاسخ به ابهامات به وجود آمده در اين خصوص، از ادامه يافتن بيمه رايگان براي اغلب مشمولان خبر داده و عنوان كردند اين بيمه براي افراد كم‌بضاعتي كه تحت حمايت اين طرح قرار گرفته‌اند، همچنان رايگان خواهد بود. حالا بعد از گذشت چندسال، افرادي كه به دليل عدم پوشش بيمه‌اي، اقدام به ثبت‌نام كرده و به اين شكل، بيمه شده بودند، هنوز با دغدغه‌ها و مشكلاتي مواجه‌اند كه در ماه‌هاي اخير، بغرنج‌تر شده است. مدتي پيش اعلام شد از اوايل آبان ماه، مشمولان بيمه سلامت براي برخورداري از خدمات درماني رايگان، صرفاً مي‌توانند به مراکز دولتي و دانشگاهي مراجعه كنند. پيرو همين خبرها بود كه اخباري مبني بر آزاد شدن دفترچه‌هاي بيمه سلامت از شمول قراردادهاي قبلي، منتشر شد و در حالي كه مشمولان بيمه سلامت بابت فشار مالي و پولي شدن خدمات درماني خود اظهار نگراني مي‌كنند، مسئولان از برگزاري آزمون وسع و سنجش وضعيت مالي مشمولان خبر دادند تا مشخص شود چه كساني ويژگي‌هاي لازم را دارا بوده و مي‌توانند مشمول امتيازات بيمه‌اي ‌شوند. اين، در حالي است كه هم‌اينك، بسياري از مشمولان اين بيمه كه از استطاعت مالي برخوردار نيستند، در امور درماني خود با مشكلاتي مواجه شده‌‌اند و بسياري از بيماران درحالي به مراكز درماني و داروخانه‌ها مراجعه مي‌كنند كه از تغيير شرايط خدمات‌دهي مربوط به بيمه‌شان بي‌خبرند و وقتي براي پيگيري مسائل درماني و تهيه دارو، پا به مراكز درماني خصوصي و داروخانه‌ها مي‌گذارند با پاسخ‌هايي از اين دست روبرو مي‌شوند كه؛ بيمه سلامت، قراردادي با مراكز درماني خصوصي ندارد و يا براي دريافت دارو، مي‌بايست، نسخه آنها مجدداً توسط پزشك يك بيمارستان دولتي نوشته شود. گزينه ويزيت شدن در مراكز دولتي در حالي به عنوان تنها راه پيش‌روي اين بيمه‌شدگان مطرح مي‌شود كه شلوغي و ازدحام و مشكلات وقت‌دهي مراكز درماني دولتي بر كسي پوشيده نيست و آنها يا بايد دردسرها و مشكلات مراجعه به مراكز درماني دولتي را كه با تعداد زياد مراجعه‌كنندگان روبرو هستند، به جان بخرند و يا درصورت ناچاري، هزينه‌هاي درماني سنگين را متحمل شوند كه با توجه به گروه درآمدي كه بسياري از اين افراد در آن قرار دارند، برايشان بسيار مشقت‌بار خواهد بود. اين تغيير و تحولات و محدود شدن ارائه خدمات بيمه سلامت به بيمارستانهاي دولتي، براي مشمولان اين بيمه، در روزهاي اخير، علاوه بر بار مالي، فشار روحي و نگراني‌ خاطر بسياري را به بار آورده است. در حال حاضر، تنها راهي كه پيش پاي اين بيمه‌شدگان قرار داده شده، آزمون وسع و بررسي وضعيت مالي اين افراد است تا نهايتاً مشخص شود چه افرادي به طور واقعي به خدمات بيمه‌اي نياز دارند و درادامه، خدمات بهداشتي و درماني تنها به آنها ارائه شود؛ چيزي كه به نظر مي‌رسد ضرورت داشت در همان آغاز اجراي اين طرح، به آن توجه و سازوكارهاي مناسب براي آن لحاظ مي‌شد.

هرچند، برخي مسئولان عنوان مي‌كنند بخشنامه مربوط به لزوم مراجعه بيمه‌شدگان به مراكز دولتي، چيز جديدي نيست و عدم اجراي آن تاكنون، تنها به دليل آماده نبودن زيرساختهاي مربوط به آن بوده است، اما به هر حال، با توجه به شرايطي كه معمولاً بر مراكز درماني دولتي حاكم است، به نظر مي‌رسد اين تصميم، مشمولان را با شرايط دشواري مواجه كند. با توجه به اينكه بارها از تريبون‌هاي مختلف، اعلام شده مشمولان اين بيمه، جزء قشر آسيب‌پذير جامعه، به شمار مي‌روند، اين انتظار وجود دارد كه راهكارهايي براي بهبود اين وضعيت، درنظر گرفته شود.

zahrakianbakht@yahoo.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
اقتصادي
انرژي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي