جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/09/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5715

با استفاده از گجتي جديد؛
توليد موسيقي مخصوص خواباندن کاربران


راه‌اندازي سيستم «اعتبار اجتماعي» در چين


اولين سياستمدار مجازي دنيا ساخته مي‌شود


عجيب و جالب


به سبک بهترين ها


آيا مي دانيد؟


 با استفاده از گجتي جديد؛
 توليد موسيقي مخصوص خواباندن کاربران 

 
به‌تازگي گجت پوشيدني ساخته شده است که با توليد موسيقي مخصوص از استرس‌هاي پيش از خواب کاربر مي‌کاهد تا استراحت شبانه بهتري داشته باشد.

به گزارش آنا، بي‌خوابي اختلالي فراگير در سراسر جهان به شمار مي‌رود. در همين راستا گجت‌هاي متعددي ساخته شده‌اند که خواب افراد را تنظيم مي‌کنند.

آخرين نمونه آن دستگاهي به نام 2Breathe محصول شرکت Resperate است که با استفاده از فناوري‌هاي نوين تمرين‌هاي تنفسي براي کاربر خود تجويز مي‌کند. همچنين مجهز به اپليکيشني است که به کاربر کمک مي‌کند سريع‌تر و براي مدتي طولاني‌تر بخوابد.

در حقيقت اين گجت با کاهش استرس‌هاي پيش از خواب (اضطراب‌هاي روزانه و افکار ناراحت کننده)، کيفيت استراحت شبانه فرد را مي‌افزايد.عملکرد اين گجت هم بسيار ساده است. کاربر بايد گجت را به تن کند و موبايل خود را روشن کند. همزمان به طور عادي نفس بکشد. در اين ميان دستگاه با کمک حسگرهاي مختلف الگوهاي تنفسي فرد را رديابي مي‌کند و به طور بي‌سيم اطلاعات را به موبايل مي‌فرستد.

پس از اين مرحله، اپليکيشن موسيقي مخصوص هر کاربر را توليد مي‌کند. اين موسيقي روند تنفس کاربر را آرام مي‌کند و اگر فرد نتواند تنفس خود را با موسيقي هماهنگ کند، موسيقي با الگوي تنفس فرد خود را همخوان مي‌کند. اين روند طي چند دقيقه سبب مي‌شود فعاليت‌هاي عصبي کاهش يابند در نتيجه فرد آرام‌تر مي‌شود و مي‌خوابد.

به گفته توليد کننده کاربر بايد به طور مداوم روزانه حداقل 10 دقيقه از اين گجت استفاده کند تا بتواند از آن نتيجه بگيرد.


 راه‌اندازي سيستم «اعتبار اجتماعي» در چين 

 کشور چين قصد دارد سيستم اعتبار اجتماعي، را که به طور رسمي «امتياز اعتباري اجتماعي» نام دارد، تا سال 2020 راه‌اندازي کند. سيستم اعتبار اجتماعي کشور چين، ارزش انسان‌ها را محک مي‌زند.به گزارش Futurism، در سال 2014، اين ايده در سندي از شوراي دولت چين منتشر شد. اين سيستم يک تکنولوژي بسيار پيشرفته براي ذهن‌هاي امروزي است که گويي از دل کتاب‌هاي علمي تخيلي بيرون آمده است.

سيستم اعتبار اجتماعي نسبتا ساده است. به هر شهروند چيني، که الان داراي يک شماره خاص است، امتيازي داده مي‌شود که جزو سوابق عمومي فرد حساب مي‌شود و هر کسي مي‌تواند آن را ببيند. امتياز شهروندان با توجه به رفتار اجتماعي فرد، هزينه‌هايي که مي‌کنند، چگونگي پرداخت قبوض و تعاملات اجتماعي آنها، داده مي‌شود. اين امتيازها اساس اعتماد آن شخص خواهد بود که اين رتبه‌بندي نيز به صورت عمومي انجام مي‌شود و همه مي‌توانند آن را ببينند.

امتياز هر شهروند بر شايستگي او براي دريافت برخي از خدمات از جمله مشاغل و وام‌ها تاثير مي‌گذارد. همچنين امتياز شهروندي بر مدارسي که کودکان آنها مي‌روند، نيز تاثيرگذار است.سيستم اعتبار اجتماعي چين شبيه به داستان يکي از قسمت‌هاي فصل سوم سريال «آينه‌هاي سياه» است اما چين نشان داده است که واقعيت تاريک‌تر از داستان‌هاي علمي تخيلي است.اين سرويس تا سال 2020 به طور کامل راه‌اندازي نخواهد شد اما در حال حاضر دولت چين قسمتي از آن را روي برخي از داوطلبان شرکت‌هاي خصوصي اعمال کرده است تا اشکالات و جزئيات الگوريتم مورد نياز براي چنين سيستم مبتني بر داده و بزرگي را مشخص کند و آنها را برطرف کند.

نمره هر شهروند بين 300 تا 850 است و به پنج زيرگروه تقسيم مي‌شود که شامل ارتباطات اجتماعي، رفتار مصرفي، امنيت، ثروت و انطباق مي‌شود.

طرفداران سيستم اعتبار اجتماعي اين را فرصتي براي اصلاح برخي از خدمات دولتي مي‌دانند و برخي بر اين باورند که اين سيستم به شهروندان چيني امکان دسترسي زيادي را به خدمات مالي مي‌دهد. دولت چين بر اين باور است که سيستم اعتبار جهاني به افراد قابل اعتماد اجازه مي‌دهد که به‌راحتي به هر چيزي دسترسي داشته باشند و انجام کوچک‌ترين کارها را براي افراد غيرقابل اعتماد سخت‌ترمي‌کند.


 اولين سياستمدار مجازي دنيا ساخته مي‌شود 

 
آيا يک ربات مي‌تواند صلح جهاني را براي انسان‌ها به ارمغان بياورد؟ سم، مخلوق هوش مصنوعي، قصد دارد که در سال 2020 نامزد رياست جمهوري نيوزيلند و تبديل به اولين سياستمدار مجازي جهان شود.به گزارش DailyMail، به نظر مي‌رسد سياستمداران در نيوزيلند بايد به فکر شغل ديگري باشند چرا که به‌زودي مجبور مي‌شوند با يک ربات مجازي رقابت کنند.

«سم» اولين سياستمدار مجازي جهان است که کاربران مي‌توانند از طريق پيام‌رسان فيس‌بوک با آن ارتباط برقرار کنند و تعامل داشته باشند.اين چت‌ربات نماينده اجزاي تشکيل‌دهنده نيوزيلند است و ادعا مي‌کند که در هنگام تصميم‌گيري جايگاه هرکسي را مد نظر دارد و کاملا بي‌طرف است.سازنده سم ادعا مي‌کند که به‌زودي شاهد فعاليت‌هاي اين ربات خواهيم بود. به گفته وي، سم مي‌تواند براي انتخابات سال 2020 نيوزيلند کانديد شود.نيک گرستسن، کارآفرين تاثيرگذار مارلبرو، سازنده اين ربات هوشمند است. وي مي‌گويد: «سم قادر به انجام کارهاي زيادي است و قصد داريم در مرزهاي قانوني کنوني عمل کنيم».

اين سياستمدار مجازي در حال حاضر با کاربران فيس‌بوک تعامل مي‌کند. گرستسن به سم در فرآيند يادگيري کمک مي‌کند.سم يک وب‌سايت دارد که در آن نظرسنجي‌هايي هم برگزار مي‌شود. اين ربات هوشمند در وب‌سايت خود مي‌نويسد: «به عنوان يک سياستمدار مجازي، نگران محدوديت‌هاي زمان و فضا نيستم. مي‌توانيد در هر زمان و در هر کجايي که هستيد با من حرف بزنيد».

اين ربات ادعا مي‌کند تصميمات را بي‌طرفانه مي‌گيرد و موقعيت همه افراد را در نظر مي‌گيرد. سم مي‌گويد: «تصميمات خود را براساس حقيقت و عقايد اتخاذ مي‌کنم اما به هيچ عنوان آگاهانه دروغ نمي‌گويم يا اطلاعات غلط ارائه نمي‌دهم».با گذشت زمان، اين مخلوق هوش مصنوعي با يادگيري موضوعاتي که مردم بيشتر به آن اهميت مي‌دهند، تغيير مي‌کند.اين ربات هوشمند افزود: «ميان آنچه که نيوزيلند مي‌خواهد، آنچه که سياستمداران قولش را مي‌دهند و آنچه که نيوزيلند در نهايت به دست مي‌آورد، تفاوت زيادي وجود دارد. قصد دارم اين تفاوت‌‌ها را از بين ببرم».اين ربات در حال حاضر برنامه‌ريزي شده تا تا يک سري سوال از پيش تعيين‌شده را جواب بدهد.


 عجيب و جالب 

 جوهر حاوي باکتري براي درمان سوختگي

محققان جوهري از هيدروژل و باکتري هاي مختلف ساخته اند که قابل پرينت است و مي توان از آن براي درمان سوختگي و مصارف ديگر استفاده کرد.

به گزارش انگجت، محققان به تازگي جوهري حاوي باکتري ساخته اند که مي توان با پرينتر سه بعدي آن را چاپ کرد. اين جوهر قابليت هاي مختلفي دارد و حتي مي توان از آن براي درمان سوختگي استفاده کرد.

اين جوهر زنده که Flink نام گرفته متشکل از هيدروژل، باکتري و مواد مغذي براي زنده نگهداشتن باکتري است.

اين تحقيق هنوز در مراحل اوليه است اما مي توان از جوهر مذکور استفاده هاي مختلفي کرد. محققان نشان دادند جوهر مذکور با نوع خاصي از باکتري براي شکستن پيوند شيميايي سمي در بخش صنعتي کاربرد دارد. همچنين جوهر با نوع ديگري از باکتري که سلولز ترشح مي کند براي مصارف پزشکي مانند درمان سوختگي کارآمد است.

محققان معتقدند مي توان با استفاده از نوع خاصي از باکتري، اين جوهر را براي پاکسازي لکه هاي نفتي، رديابي مواد سمي در آب آشاميدني و غيره استفاده کرد.

شناسايي هويت افراد با DNA در چند دقيقه

پژوهشگران دانشگاه کلمبيا با ابداع يک سيستم نرم افزاري جديد تعيين دقيق هويت افراد را با استفاده از دي ان اي آنها و تنها در عرض چند دقيقه ممکن کرده اند.

به گزارش اسين ايج، سيستم يادشده مي تواند در حوزه هاي گوناگوني همچون پزشکي، جرم شناسي، باستان شناسي و ... کاربردهاي ارزنده اي داشته باشند.

محققان مي گويند از اين نرم افزار مي توان براي مطالعه دقيق ترسلول هاي سرطاني و افزايش سرعت مداواي اين بيماري کشنده نيز استفاده کرد.

نرم افزار يادشده بر روي ابزاري موسوم به MinION نصب مي شود که به اندازه يک کارت اعتباري است و سپس رشته هاي دي ان اي از طريق منافذ بسيار کوچک براي بررسي در اختيار آن قرار مي گيرند.نرم افزار يادشده با بررسي و تحليل توالي نوکلئوتيدها يا حروف دي ان اي به شناسايي هويت مالک دي ان اي مي پردازد.

پژوهشگران مي گويند سيستم يادشده براي مطالعه باکتري ها و ويروس ها نيز قابل استفاده است، اما هنوز دقت آن در اين زمينه به اندازه کافي نيست. سيستم مذکور در جريان آزمايش هاي انجام شده در مرکز ژنوم نيويورک دقت بالايي داشته، اما براي تکميل هنوز نياز به بررسي هاي بيشتري دارد.

احراز هويت موبايل با کف دست

يک شرکت توليد کننده موبايل حق امتياز اختراعي را ثبت کرده است که طبق آن در آينده از کف دست براي احراز هويت موبايل استفاده خواهد شد.

به گزارش مهر، موبايل‌هاي آينده احتمالا با کف دست کاربر احراز هويت شوند. در همين راستا سامسونگ اخيرا حق امتياز اختراع يک فناوري جديد را ثبت کرده که نشان مي‌دهد با اسکن کف دست هويت کاربر در موبايل‌هاي آتي گلکسي احراز خواهد شد. تصوير موجود در مدارک مربوط به حق امتياز نشان مي‌دهد کاربر مشغول عکاسي از کف دست خود است تا دستگاه نشانه‌هايي از کلمه رمز فراموش شده‌اش را براي او نشان دهد.

به جاي نشان دادن کلمه رمز روي نمايشگر موبايل، کاراکترها روي الگوي کف دست کاربر ظاهر مي‌شوند. به اين ترتيب کاربران مجاز مي‌توانند پسورد‌هاي فراموش شده خود را به ياد بياورند و همزمان امنيت دستگاه نيز حفظ مي‌شود.

اين گل در هنگام بارش باران شفاف مي شود


 به سبک بهترين ها 

 اوراکل از رمز عبور CIA متولد شد

«لارنس ژوزف اليسون» در سال 1977 به همراه باب ‏ماينر(Bob Miner) و اد اوتس (Ed Oates) شرکتي را تشکيل دادند که RSI يا «اتحاديه نرم‌افزارهاي رابطه‌اي» نام داشت. اين شرکت با استفاده از چند زبان مختلف برنامه‌نويسي، يک سيستم مديريت داده‌هاي رابطه‌اي به نام «اوراکل» را توليد کرد که خيلي زود نمونه اوليه آن‌که با زبان اسمبلي و حداکثر حافظه 128 کيلوبايت نوشته شده بود، آماده شد، اما به دلايل فني هيچ‌گاه به طور رسمي معرفي نشد. در سال 1979 نخستين محصول شرکت به مشتريان بازار تحويل داده شد و يک سال بعد نسخه 2 اوراکل اجرا شد.

در سال 1983 با ايجاد تغييراتي در زبانSQL،نسخه 3 اوراکل به‌عنوان نخستين بانک اطلاعاتي قابل ‌اجرا روي كامپيوترهاي شخصي به بازار آمد. در اين نسخه، علاوه بر بهبود کارايي سيستم، برخي پيشرفت‌هاي ديگر نيز صورت گرفت. در اين زمان بود که شرکت RSI نام خود را به شرکت اوراکل تغيير داد. اوراکل به معني پيشگويي و غيب‌گويي و به معناي معبد يا پرستشگاه و نيز به معناي مصون از خطا و منزه از گناه است.

يکي از نخستين مشتريان و متقاضيان اصلي اوراکل سازمان CIA بود و اليسون و ماينر پروژه‌اي براي آن سازمان طراحي کردند که نام رمز ورودي آن Oracle بود. پس از آن، اين دو تصميم گرفتند که محصول تجاري خود را با اين نام به بازار عرضه کنند. بدين ترتيب اوراکل به‌عنوان محصول تجاري و نام کمپاني آنها معرفي شد. در سال 1984 نسخه 4 اوراکل بيرون آمد که چندين سيستم عامل را پشتيباني مي‌کرد. نسخه 5 که در سال 1985 توليد شد، گامي مهم به شمار مي‌آمد، چرا که براي نخستين بار سيستم متقاضي/ سرويس‌دهنده Client/Server در آن گنجانده شده بود.

نسخه 6 اوراکل که 4 سال بعد ارائه شد، امکان قفل کردن و پيشرفت‌هايي در عملکرد و کارايي سيستم (شامل توانايي‌هاي توليد دنباله‌ها و نوشتن معوق) را شامل مي‌شد. سال 1991 شرکت اوراکل ويژگي سرويس‌دهنده موازي را در نسخه 2/6 سيستم خود ارائه داد و سرعت محاسبه داده‌ها تا حد زيادي افزايش يافت. اوراکل 7 که در سال 1992 به بازار آمد، تحت‌ يونيکس طراحي شده بود و شامل تغييرات بسياري در کاربري حافظه، هسته مرکزي و ورودي و خروجي بود. در سال 1995 شرکت سودي معادل سه ميليارد دلار را به‌دست آورد و يک سايت براي پرسش و پاسخ سوالات متداول براي کاربران خود راه‌اندازي کرد. 2 سال بعد شرکت اوراکل بالاخره نسخه 8 نرم‌افزار خود را معرفي کرد که کاربران بيشتري را تحت‌پوشش قرار داد و داده‌هاي سنگين‌تري را تبادل مي‌کرد.

سپس اوراکل مدل اينترنتي اين نسخه را تحت‌جاوا نوشت تا خود را به‌عنوان مقام اول بانک‌هاي اطلاعاتي معرفي کند.


 آيا مي دانيد؟ 

 يافتن بازماندگان زلزله با سوسک‌هاي مجهز به ردياب

دانشمندان "دانشگاه صنعتي نانيانگ"(NTU) براي يافتن بازماندگان حوادث، استفاده از سوسک‌هاي مجهز به ردياب را پيشنهاد کرده‌اند.

به گزارش ايسنا و به نقل از روزنامه سان، کوچکترين گروه امداد در هنگام حوادث، به شکل سوسک‌هاي حامل ردياب ابداع شد.

اين حشرات کنترل از راه دور، مجهز به حسگرهايي هستند که پشت شان تعبيه شده و کربن دي اکسيد را در ميان ساختمان‌هاي فروريخته تشخيص مي‌دهند.

دانشمندان اميدوارند که بتوانند پس از وقوع زلزله يا ديگر حوادث، اين سوسک‌ها را به مناطق مورد نظر برسانند.

اين ردياب‌ها قادر خواهند بود کساني که کنترل سوسک‌ها را در دست دارند به سوي قربانياني که کربن دي اکسيد توليد مي‌کنند راهنمايي کرده و به اين ترتيب آنها را پيدا کنند.

دانشمندان فکر مي‌کنند با وجود اين اختراع، زماني براي حفاري در مکان‌هايي که در آنها کسي زنده نيست هدر نمي‌رود و گروه نجات مي‌تواند تلاش خود را بر بازماندگان متمرکز کند.

دانشمندان، اين سوسک‌ها را با استفاده از شاخک‌هايشان هدايت مي‌کنند.

سوسک‌هاي سايبورگ، ابداع دانشمندان "دانشگاه صنعتي نانيانگ" (NTU)هستند.

"هيروتاکا ساتو" (Hirotaka Sato) استاديار دانشگاه NTU گفت: پس از وقوع يک حادثه، بسياري از بازماندگان زير آوار هستند و در بيشتر مواقع، گروه نجات نمي‌داند بايد چه مکان‌هايي را جستجو کند. ما به ابزارهايي نياز داريم که بتوانند در ميان فضاهاي کوچک، گروه نجات را به سوي افراد گمشده هدايت کنند.

آنها از سوسک‌هاي "شب‌رو"(darkling) استفاده و رايانه‌اي کوچک را با استفاده از موم به پشت شان متصل کردند

اين رايانه، ارتعاشاتي را به شاخک‌هاي حشرات که راهنماي آن هاست، مي‌فرستد.

دانشمندان اميدوارند که اين حسگرها، علاوه بر کربن دي اکسيد، قادر به تشخيص دما و ارتعاشات ناشي از ضربان قلب افراد زيرآوار باشند.

برخي منتقدان معتقدند که اين اختراع، شکنجه حيوانات است و بايد به جاي سوسک، ربات‌هاي مکانيکي مورد استفاده قرار گيرند.

دانشمندان مي‌گويند که در اين زمينه کاملا مراقب هستند و اين حشرات در زمان‌هايي که تحت کنترل نيستند مي‌توانند زندگي طبيعي خود را داشته باشند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
اقتصادي
انرژي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي