جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/09/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5715


نقش توان مغزي در توليد سلول هاي بدخيم


نقش 95 درصدي استعمال سيگار در بروز سرطان حنجره

سخنگوي وزارت بهداشت :
سياست ماحمايت مالي از مردم و بيمه شدگان است


خبرپزشكي


خبر


 نقش توان مغزي در توليد سلول هاي بدخيم 

 تمامي سلول هاي بدني و اعضا و نسوج و حتي قسمت هاي داخلي سلول ها و هسته آن و ذرات ريز جاندار بدن مي توانند از انرژي روحي و توان مغزي بهره گرفته و قدرت و توانايي خود را افزون سازند و زماني که توانايي روحي اشخاص در اثر عوامل مختلف ضعيف و ناتوان مي گردد دشمنان داخلي و خارجي بدن در اثر کم شدن توانايي شخص و استفاده از منابع بدن به تدريج قدرتمند شده و بناي ناسازگاري مي گذارند و منابع غذايي بدن و حتي توان روحي مغز مي تواند براي دشمنان سلامتي مفيد واقع شود و هنگامي که زماني غذاي بدن بدون استفاده در بدن مي ماند انواع عفونتها از آن ناشي مي شود و کم شدن اعمال بدن مانند کار سيستم گوارش و جذب خون رساني و سوختن مواد در سلولها و ديگر اعمال فعاليتهاي دشمنان سلامتي و سلول و ذرات بدخيم شروع به فعاليت کرده و از منابع دريافتي توسط غذاها نيرومند مي شوند و در مواردي حتي سخت ترين سموم نيز بر اين سلولهاي خطرناک بي تاثير بوده و در اين هنگام سلولهاي بدن در اثر سموم مذبور ناتوان و ضعيف شده و به تدريج بيماري به تمام قسمتهاي بدن نفوذ کرده و اعضاء را دچار ناتواني و ياس کرده و توان مغزي را هم ناتوان مي سازند و شخص را محکوم به رفتن مي نمايند.

به نظر مي رسد که در حال حاضر کسب نيرو و توانايي به هر طريق قابل امکان مي تواند جلوي پيشرفت دشمنان بدن را بگيرند و توانايي بدن را افزايش دهند.

تهيه و تنظيم : محمد تقي اشتري دليوند


 نقش 95 درصدي استعمال سيگار در بروز سرطان حنجره 

 عضو انجمن راديوتراپي و انکولوژي اروپا و ايران با اشاره به علائم ابتلا به سرطان حنجره گفت: استعمال سيگار به طور کلي عامل خطر 30 درصد از سرطان ها و 95 درصد سرطان هاي حنجره است.

به گزارش روابط عمومي انجمن راديوتراپي آنکولوژي ايران دکتر مهدي سبحاني در آستانه برگزاري دومين کنگره بين المللي کلينيکال آنکولوژي و دوازدهمين کنگره ساليانه کلينيکال آنکولوژي ايران در ارتباط با سرطان حنجره اظهار داشت:حنجره يکي از اندام هاي مهم در توليد و شکل دهي صدا براي ايجاد روابط انساني بوسيله زبان و گويش است.

وي افزود: حنجره به لحاظ آناتوميکي، باعث جدا کردن مسير عبور هوا به ريه ها از مسير عبور غذا و مايعات به مري و معده مي شود همچنين از نظر پزشکي، سرطان هاي حنجره جزء بدخيمي هاي سر و گردن طبقه بندي مي شود و به دليل شباهت مخاط آن به حفره دهاني، زبان، حلق و مري معمولا ريسک فاکتورهاي مشابه با آنها دارد.

عضو انجمن راديوتراپي و انکولوژي اروپا تصريح کرد: سرطان هاي سر و گردن حدود 3 تا 5 درصد سرطان هاي بدن را به خود اختصاص داده و در اين ميان، سرطان حنجره از لحاظ رده بندي، شايع ترين سرطان اين قسمت است.

سبحاني با اشاره به اينکه دلايل مختلفي درمورد ايجاد اين سرطان مطرح است، گفت: مهمترين آن مصرف دخانيات و الكل بوده و تا 95 درصد موارد سرطان حنجره مربوط به اين عوامل است.

وي تصريح کرد:در مورد دخالت عوامل شغلي و تغذيه اي هم فرضياتي مطرح است كه اهم آنها، تماس با گرد و خاك، پنبه نسوز، موادشيميايي، فلزات سنگين و كار در صنايع چرم سازي و نساجي است.اين متخصص راديوتراپي و انکولوژي گفت: كمبود ويتامين هاي A و C هم بعنوان عوامل مساعد كننده نام برده مي شود ولي تاثيرات مصرف سيگار و الكل بعنوان ريسك فاكتورهاي اصلي در ايجاد سرطان حنجره به قدري بارز است که پزشکان، عوامل ديگر را ناديده مي گيرند.

نقش موثراستعمال سيگار در ايجاد سرطان

سبحاني با تاکيد بر اينکه استعمال سيگار در ايجاد سرطان نقش موثري دارد، عنوان کرد: بنابراين شيوع اين سرطان در مردان کشور ما چندين برابر زنان بوده و عملا اين سرطان به عنوان بيماري مردها شناخته مي شود و با وجود افزايش شيوع آن در زنان در جوامع غربي در مملكت ما هنوز هم شيوع غالب در مردان است.

وي ادامه داد:به لحاظ فرهنگي، مصرف سيگار در کشور ما تقريبا محدود به مردان بود، هرچند که در يکي دو دهه ي اخير اين الگو در حال تغيير است و به تدريج شاهد ابتلاي زنان هم به اين بيماري هستيم.

عضو انجمن راديوتراپي و انکولوژي ايران خاطرنشان کرد: در مورد افرادي که شغلشان وابسته به حنجره و صدايشان است؛ همانند گويندگان و خوانندگان، هم مطالبي مطرح شده است ولي تأثير استفاده زياد از حنجره در ايجاد اين سرطان، بعيد به نظر مي رسد و صدا پيشگان نبايد نگراني از اين بابت داشته باشند.

سبحاني با بيان اينکه ايجادصدا هاي بلند و فرياد زدن مي تواند در آسيب حنجره و بيماري هاي غير بدخيم حنجره دخيل باشد گفت: علايم بيماري مي تواند با خشونت و تغيير مداوم و محسوس در تون صدايشان يا درد، توده و ورم در ناحيه ي سرو گردن تظاهر يابد به خصوص اگر مداوم و پايدار بوده و عوامل عفوني مثل عفونت هاي ويروسي يا سرماخوردگي مطرح نباشد.

عضو انجمن راديوتراپي و انکولوژي اروپا اضافه کرد: اطلاع از علايم اوليه باليني و هشدار دهنده سرطان حنجره از بابت مراجعه سريع به پزشک و تشخيص زودرس و کسب نتايج درماني بهتر، بسيار اهميت دارد زيرا که اين سرطان در گروه سرطان هايي بوده که به درمان پاسخ خوبي مي دهد و احتمال زيادي براي بهبودي قطعي وجود دارد.

وي ادمه داد:سرطان حنجره به طور ذاتي پاسخ دهي خوبي به درمان هاي انکولوژي يعني راديوتراپي و شيمي درماني دارد ولي بايد گفت که هدف انکولوژي مدرن، بهبودي صرف نيست و در دهه هاي اخير، پيشرفت هاي بسيار خوبي براي حفظ حنجره و صداي بيماران و احتراز از نقص عضو حنجره، صورت گرفته است.

سبحاني بيان کرد:در صورت نياز به جراحي، روش هايي بوجود آمده که فقط تومور برداشته شود و ساختمان حنجره ي بيمار با کمترين دستکاري، براي بيمار باقي گذاشته شود و نيز تکنيک هاي راديوتراپي و شيمي درماني دچار تغييراتي شده اند که بعدها، بيمار با کمترين عوارض ناشي درمان روبرو باشد.

اين متخصص راديوتراپي و انکولوژي گفت: در مراحل اوليه بيماري، شايد راديوتراپي بهترين درمان باشد و مي تواند تومور را بدون آسيب به حنجره از بين ببرد اما در مراحل پيشرفته تر بايد از تلفيق جراحي هاي محدود که ضامن حفظ حنجره براي بيمار و درمان هاي تکميلي با راديوتراپي و شيمي درماني جهت جلوگيري از عود يا الگوهاي تلفيقي ديگر بنا به نظر پزشک انکولوژيست بهره برد.

سبحاني اضافه کرد:موضوع پيشگيري از سرطان حنجره جدا از پيشگيري ديگر سرطان ها نمي باشد و مرور آمارهاي کشوري و جهاني در اين رابطه، خالي از لطف نيست چراکه ميزان شيوع مصرف سيگار در مردان ايران 25 درصد و در زنان 3 درصداست.

استعمال سيگار عامل خطر 95 درصد سرطان هاي حنجره است

وي خاطرنشان کرد:استعمال سيگار به طور کلي عامل خطر 30 درصد از سرطان ها و 95 درصد سرطان هاي حنجره است و با عدم مصرف سيگار، الکل، کنترل وزن و فعال نگه داشتن بدن با ورزش، مي توان از بروز 50 درصد همه سرطان ها پيشگيري کرد.

دومين کنگره بين المللي کلينيکال آنکولوژي و دوازدهمين کنگره ساليانه کلينيکال آنکولوژي ايران 22 لغايت 24 آذر در هتل المپيک برگزار مي شود.


 سخنگوي وزارت بهداشت :
 سياست ماحمايت مالي از مردم و بيمه شدگان است 

 دکتر حريرچي ، درخصوص خارج شدن پوشش داروهاي OTC که معمولا مردم اين داروها را در داروخانه ها بدون نسخه مي گيرند، گفت:تقريبا در هيچ کشور دنيا داروهاي OTC که شامل داروهايي مانند استامينوفن ها، قرص هاي سرماخوردگي سبک و برخي از شربت هاي ارزان قيمت مي شود، تحت پوشش بيمه ها نيستند.

به گزارش وبدا، دکتر ايرج حريرچي سخنگوي وزارت بهداشت در نشست خبري ضمن بيان اين مطلب افزود:از بازار 16 هزار ميليارد توماني دارويي ما کمتر از 140 ميليارد آن يعني کمتر از يک درصد بازار دارويي به داروهاي OTC اختصاص دارد که مقرر شده است کل اين مبلغ براي پوشش داروهاي مهم تر که به بيمه شدگان ارائه خواهد شد، اختصاص يابد.دکترحريرچي در ادامه گفت: البته براساس مصوبه شوراي عالي بيمه و سازمان بيمه سلامت ، نسخه هاي کودکان زير 12 سال را از اين قانون مستثتي کرده است.

سخنگوي وزارت بهداشت در توضيح بيشتر گفت: داروهاي OTC داروهاي سبکي هستند که قيمتشان نيز پايين است و براساس اعلام سازمان هاي بيمه گر، تاثير چنداني هم در هزينه خانواده ها ندارد و کل صرفه جويي دولت در اين قسمت، براي داروهاي ديگر بيمه شدگان اختصاص مي يابد.

دکتر حريرچي خاطرنشان کرد: براساس سياست وزارت بهداشت و دولت همانگونه که رييس جمهور نيز در گزارش صد روزه خود نيز اعلام کرد، سياست ما تاکيد برحمايت مالي از مردم و بيمه شدگان در حوزه بهداشت و درمان است و حداکثر حمايت را در اين خصوص خواهيم داشت.


 خبرپزشكي 

 يک متخصص مغز و اعصاب کودکان:

پرهيز از قطع خودسرانه داروي کودکان مبتلا به صرع

يک فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان و نوجوانان گفت: چنانچه کودک شما مبتلا به حملات تشنج بدون تب ( صرع) است، تا زماني که پزشک دستور دهد بايد داروي ضد تشنج مصرف کند.

دکتر ساسان ساکت در گفت‌وگو با ايسنا، شايع‌ترين بيماري‌هاي مغز و اعصاب را تشنج عنوان کرد و افزود: تشنج هنگامي روي مي‌دهد که گروهي از سلول‌هاي عصبي مغز ناگهان به صورت همزمان با يکديگر ولي غيرطبيعي و کنترل نشده، شروع به ارسال پي در پي پيام‌هاي الکتريکي مي‌کنند که باعث اختلال موقت در مغز و ايجاد علايم گوناگوني در فرد مي‌شود.

وي اضافه کرد: وقتي کودکي تشنج مي‌کند، ممکن است شما يک يا چند مورد از اين علايم را در وي مشاهده کنيد؛ از جمله اينکه کودک دچار اختلال هوشياري شود، يعني اطرافيان را نشناسد، متوجه زمان و مکان نباشد، به صدا زدن شما پاسخ ندهد، يا بي‌هوش روي زمين بيفتد، ممکن است بدن يا اندام کودک سفت شود و يا رنگ صورت او کبود شود.

اين فوق تخصص مغز و اعصاب گفت: شايد تنفس کودک براي حدود 30 ثانيه قطع شود و بعد از اين وقتي دوباره شروع به تنفس کند، بسيار سطحي باشد. حرکاتي غيرارادي در اعضاي بدن کودک ظاهر شود. اين حرکات ممکن است قسمتي از بدن يا تمام اعضا را درگير کند. ممکن است کودک به شدت دست و پا بزند، روي زمين بيفتد، سر و چشم‌هاي او به يک طرف بچرخد، يا اينکه فقط يک دست يا يک پايش دچار حرکات تکان دهنده شديد شود و اين حالت چند ثانيه تا چند دقيقه طول بکشد.

ساکت بيان کرد: معمولا اين حملات کمتر از 10 دقيقه طول مي‌کشد. ممکن است کودک در زمان حمله، کنترل ادرار يا مدفوع خود را از دست بدهد. گاهي کودک به صورت ناگهاني رفتاري غيرعادي نشان مي‌دهد مثلا بدون آنکه متوجه اطراف باشد، شروع به دويدن مي‌کند. ممکن است کودک براي چند لحظه به نقطه‌اي خيره شده و در اين مدت متوجه اطراف نباشد.

وي با بيان اينکه از هر 100 کودکي که از نظر تکاملي سالم هستند، بين دو تا پنج درصد دچار تب تشنجي ساده مي‌شوند، يادآور شد: چنانچه فردي دچار تشنج شد و اين فرد يک اختلال ساختماني مغزي داشته باشد، بايد يک سري تدابير انديشيده شود تا از تشنج‌هاي بعدي پيشگيري کنيم.

ساکت با تاکيد براينکه هيچ‌گاه داروي کودک‌تان را خودسرانه قطع نکنيد يا مقدار آن را کاهش يا افزايش ندهيد، تصريح کرد: کودکان مبتلا به حملات تشنج بدون تب (صرع) بايد همواره مراقبت شوند، اما به خاطر داشته باشيد که فعاليت جسمي آنها نبايد به گونه‌اي غيرضروري محدود شود.

وي توصيه کرد: در زمان انجام کارهايي که با خطر سقوط يا غرق شدن همراهند، مخصوصا شنا، از نزديک مراقب کودکتان باشيد. اگر کودک شما تمايل به بالا رفتن از بلندي‌ها، درخت يا وسايل بازي دارد، نزديک آنها بمانيد.اين فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان و نوجوانان اظهار کرد: کودکان با سابقه تشنج ممکن است با يک تب خفيف، گرماي شديد محيط، کم خوابي، فشار روحي، خستگي شديد فيزيکي يا مصرف بعضي داروها (مثل تئوفيلين) دچار عود بيماري شوند. بنابراين حتما کودک‌تان را از اين موارد محافظت کنيد.


 خبر 

 سوپي براي پيشگيري از سرطان، بيماري هاي قلبي و ديابت

قسمت اول

اين سوپ عدس مواد غذايي و ادويه هاي ضد التهاب را با يکديگر ترکيب مي کند تا اکسيري بي نقص براي درمان سرماخوردگي و آنفلوآنزا، يا حتي آلرژي ها و آسم شکل بگيرد.

سوپ يکي از گزينه هاي مغذي و راحت براي تهيه است که مي توانيد در روزهاي سرد پاييز و زمستان از فوايد سلامت آن بهره‌مند شويد.

به گزارش عصر ايران به نقل از "ليو لاو فروت"، البته منظور ما سوپ هاي فوري يا نمونه هايي که در قوطي به فروش مي رسند، نيست، بلکه درباره سوپ هاي خانگي که حاوي مواد غذايي تازه و مغذي هستند، صحبت مي کنيم.سوپي که قصد داريم در ادامه روش تهيه آن را آموزش دهيم حاوي زردچوبه است، که از ويژگي هاي ضد التهابي سود مي برد و همچنين در آن از نارگيل که اندام ها را تغذيه مي کند، زيره و هل که علاوه بر فوايد سلامت، عطر و طعم خوبي به غذا مي بخشند، استفاده مي شود و البته عدس يکي از مواد تشکيل دهنده اصلي آن است.

چرا خوردن اين سوپ مفيد است؟

اين سوپ عدس مواد غذايي و ادويه هاي ضد التهاب را با يکديگر ترکيب مي کند تا اکسيري بي نقص براي درمان سرماخوردگي و آنفلوآنزا، يا حتي آلرژي ها و آسم شکل بگيرد. اگرچه التهاب بخشي از روند طبيعي درمان بدن انسان است، اما زماني که از کنترل خارج مي شود، بدن حمله به بافت هاي خود را آغاز مي کند.التهاب مزمن يکي از عوامل زمينه اي براي بسياري از بيماري ها مانند آرتريت روماتوئيد، استئوآرتريت (آرتروز)، بيماري قلبي، ديابت، بيماري آلزايمر و سرطان است. با خوردن اين سوپ عدس شما مي توانيد سطوح التهاب را در بدن خود کاهش دهيد و از اين رو خطر ابتلا به اين بيماري ها را کاهش دهيد و يا اگر به آنها مبتلا شده ايد مي توانيد از اين طريق علائم آنها را کاهش داده يا به بهبودي کلي کمک کنيد.همان گونه که احتمالا مي دانيد، زردچوبه يکي از قوي‌ترين مواد ضد التهاب موجود در جهان است. زردچوبه به سوخت و ساز چربي و مديريت وزن کمک مي کند، سرفه مزمن را کاهش مي دهد، رباط ها را تقويت مي کند، وضعيت پوست را بهبود مي بخشد، روند بهبودي زخم را تسريع مي کند، خون را پالايش مي کند، از سرطان پيشگيري مي کند، گوارش را بهبود مي بخشد، کلسترول را کاهش مي دهد، يک ضد ورم مفاصل قوي است و بسياري موارد ديگر.

ادامه دارد...


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
اقتصادي
انرژي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي