جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/09/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5715

درگفتگوي آفرينش با دکترتقوي کارشناس مسائل اقتصادي مطرح شد؛
دلار بالا مي رود تورم پايين؛ تناسبي حيرت آور در اقتصاد ايران


چانه‌زني‌ دوباره بانکي ايران در اروپا

رئيس کل بانک مرکزي مطرح کرد :
اجراي دقيق نرخ سود بانکي در شعب بانک ها


تريبون


نهادهاي مالي


 درگفتگوي آفرينش با دکترتقوي کارشناس مسائل اقتصادي مطرح شد؛
 دلار بالا مي رود تورم پايين؛ تناسبي حيرت آور در اقتصاد ايران 

 وضعيت اقتصاد کشور براي بسياري از فعالان اقتصادي و اقشار مختلف مردم رضايت بخش نيست. چرا که نيازهاي جامعه نسبت به ادوار گذشته بسيار بالارفته درحالي که امکانات و زيرساخت هاي لازم براي تحقق آنها وجود ندارد. کشور نفت خيز ما به سبب اتکا به درآمدهاي نفتي طي دهه هاي گذشته هربار که قيمت نفت افزايش و کاهش شديد پيدا کرده، دچار تزلزل در وضعيت اقتصادي گرديده است.

در دوران دولت هاي نهم و دهم قيمت نفت به ثبت رکورد تاريخ خود رسيد و تا نزديک 150 دلار در هر بشکه پيش رفت. سيل دلارهاي نفتي به کشور باعث شد تا دولتمردان نگراني از بابت کسري بودجه نداشته باشند و اهميتي به سرمايه گذاري در بخش زيرساخت هاي اقتصادي ندهند. دلارهايي که اگر در زيرساخت صنعتي کشور سرمايه گذاري نمي شد، خود به خود عاملي براي بروز فسادهاي مالي، گسترش پولشويي، افزايش واردات، گرايش به مصرف و افزايش هزينه هاي دولت مبدل مي شد.

بي نصيب ماندن اقتصاد از دوران طلايي نفت

متاسفانه اين چنين گرديد و تمام آنچه در دوران طلايي نفت به دست آورديم به سبب سوء مديريت مسئولان به باد رفت و حاصل آن تورم 43 درصدي، ازبين رفتن ذخاير ملي، برداشت از ذخايرارزي و طلاي کشور براي تامين مايحتاج مردم و... گرديد. البته درکنار اين سوء مديريت ها بايد تحريم هاي اقتصادي را نيز اضافه کرد . چرا که نظام بين الملل تمام منفذهاي مراودات تجاري با ايران را مسدود کرده و ما را به مرز تحريم نفت در برابر غذا کشانده بودند.

با تمام اين اوصاف پس از انتخابات سال 92 ، گرايش و تمرکز دولت بر مذاکرات هسته اي موجب توافق با غرب و شکل گيري برجام گرديد. شايد به سبب حافظه کوتاه مدت جامعه و شانتاژهاي رسانه اي امروز تاختن بر برجام امري عادي شده باشد. اما بايد توجه کرد که کمترين تاثير برجام براقتصاد کشور، رسيدن فروش نفت ايران از کمتر ازيک ميليون بشکه به نزديک 3 ميليون بشکه در روز بوده و آمارهاي منفي رشد اقتصادي امروز به ترازهاي مثبت رسيده است.

اما همانطور که گفته شد تاثير کاهش و افزايش شديد قيمت نفت بر اقتصاد ما بسيار حائز اهميت است. پس از دوران طلايي نفت و پس از روي کارآمدن دولت دکترروحاني نفت از قيمت سه رقمي خود به زير 40 دلار رسيد. اين به معناي آن است که به يکباره درآمدهاي کشور به يک چهارم کاهش يافت. حال تامين و مديريت امورات کشوري که تا ديروز نفت 140 دلاري مي فروخت و امروز 40 دلار درآمد دارد بسيار سخت خواهد بود.

از سوي ديگر امروز شاهديم که بار ديگر دلار بر اقتصاد کشور سوار شده و تاثيرات خود را اعمال مي کند. افزايش قيمت دلار و روند صعودي آن مي تواند آسيب هاي فراواني را براقتصاد کشور وارد کند. درهمين رابطه با دکتر مهدي تقوي دانش آموخته دانشگاه بيرمينگام انگليس و استاد اقتصاد دانشگاه تهران گفتگو کرديم تا به نظرات کارشناسي موثق تري در اين باره دست يابيم.

دکتر تقوي با اشاره به روند رو به رشد اقتصاد کشور پس از دوران تحريم ها گفت: آباد کردن اقتصادي که سال ها از رانت نفتي ارتزاق مي کرد و کاملا وارداتي شده بود کار بسيار سختي است. با اين وصف ما توانستيم با استفاده از امتيازهاي برجام اقتصاد کشور را از قعر دره به بالا بکشيم. مسلماً حرکت اقتصاد در شيب تند و سربالايي رشد قرار گرفته و نمي توان انتظار سرعت چشمگير داشت. چرا که ما در دوران شکوفايي قيمت نفت بذري نکاشته ايم که انتظار درو در زمان حال داشته باشيم.

در عوض شاهديم که کشورهاي عربي همچون قطر و امارات از فضاي دوران طلايي نفت استفاده کردند و پلکان رشد اقتصادي را به سرعت پيمودند و امروز ماشين اقتصاد آنها روشن و درحال حرکت است.

استفاده دولت از دلار براي تامين کسري بودجه

اين استاددانشگاه وضعيت فعلي اقتصاد و بازار ارز کشور را تعجب آور خواند و گفت: ما برجام و مذاکرات هسته اي را پيش زمينه اي براي کاهش قيمت دلار مي دانستيم.چرا که تحريم ها کنار گذاشته شد و بانک هاي اروپايي مراودات خود را ازسر گرفتند، دولت اوباما بدهي هاي ميلياردي ايران را آزاد کرد، و ضمن اينکه ما امروز به مرز سه ميليون بشکه صادرات در روز رسيده ايم. مجموع اين شرايط ما را به اين پيش بيني واداشت که بايد عقلاً و منطقاً قيمت دلار کاهش يابد اما برعکس تمام اين مسائل قيمت دلار سير صعودي به خود گرفت و هيچ عقب گردي نداشت.

درحال حاضر به نظر مي رسد که بانک مرکزي و دولت درحال فروش دلار گران به مردم هستند تا کسر بودجه خود را تامين کنند.

در تقسيم درآمدهاي دولت، بخشي وجود دارد به نام "درآمد پولي"، يعني دولت به سبب کسري در درآمدها و افزايش هزينه از بانک مرکزي مي خواهد که پول چاپ کند و اين تورم را به شدت افزايش خواهد داد.مانند آنچه در دولت آقاي احمدي نژاد شاهدبوديم.

اما دولت فعلي اين کار را نمي کند و با افزايش قيمت دلار و گران فروختن آن به مردم به کسب درآمد و جبران کسري بودجه اقدام کرده است.

در عين حال بايد به اين نکته توجه داشت که اين اقدام دولت، موجب گران شدن واردات خواهد شد. به عنوان مثال بنگاه ها و کارخانجات توليدي که نياز به مواد اوليه وارداتي دارند و يا ماشين آلات صنعتي آنها مستهلک شده، به سبب افزايش نرخ دلار نمي توانند اقدام به واردات کنند و از اين حيث هم هزينه توليد افزايش پيدا خواهد کرد و هم به سبب گران بودن بروز رساني صنعتي، شاهد عقب ماندگي تکنولوژي در کشور خواهيم بود.

اين مسئله در ساختار علمي اقتصاد بسيار عجيب است لذا مقامات بانک مرکزي با توجه به اطلاعات موجود بايد بررسي کنند و توضيح دهند که چرا قيمت دلار بايد تا اين حد افزايش يابد. در آن زمان که نرخ مبادله دلار درحدود 2900 تومان بود دکتر سيف رئيس بانک مرکزي وعده تک نرخي شدن ارز را داد و ما گمان کرديم قيمت دلار در بازار آزاد به سمت قيمت مبادله اي کاهش خواهد يافت. اما در عمل مشاهده مي کنيم که نه تنها قيمت دلار کاهش نيافت، بلکه بانک مرکزي نرخ دلار مبادله اي را نيز به سمت قيمت آزاد کشاند و امروز تفاوت چنداني ميان ارز دولتي و آزاد وجود ندارد.

تناقض ميان نسبت نرخ دلار و تورم

همواره در ادوار گذشته شاهد بوديم که با افزايش نرخ دلار و گران شدن واردات و توليد، نرخ تورم نيز بالا مي رفت. اما امروز عليرغم افزايش مداوم نرخ دلار شاهد اعلام کاهش نرخ تورم از سوي دولت هستيم. دکترتقوي در توضيح اين تناقض گفت: ما درعلم اقتصاد براي تفسير چين شرايطي دو نظريه داريم که يکي «برابري قدرت خريد» مي باشد که يعني اگر نرخ تورم ما در مقابل ايالات متحده بيشتر باشد، پول ملي در مقابل دلار کم ارزش خواهد شد. نظريه دوم «سياست پولي» است، يعني اگر رشد حجم پول يا همان نقدينگي در اقتصاد شما بزرگتر از ايالات متحده باشد در اين وضعيت نيز براي خريد يک دلار بايد ريال بيشتري بپردازيد.

اما در حال حاضر ما شاهد بهبود کاهش نرخ تورم و کنترل رشد نقدينگي در کشور هستيم و اين افزايش قيمت دلار کاملا غير واقعي و تنها دليل آن گران فروشي دولت براي کسب درآمد بيشتر مي باشد.

اين استاد دانشگاه در رابطه با وضعيت قيمت دلار و رکود صنعت گفت: دولت روحاني رشد منفي دولت احمدي نژاد را مثبت کرد و لذا اگر رشد اقتصاد شما مثبت باشد
نمي توان گفت که دچار رکود شده ايم. اما بايد اذعان داشت وقتي در مسير توسعه و گردش اقتصاد سياست هاي غيراصولي به کار بگيريم روند وسرعت اين حرکت اقتصادي کند خواهد شد. زماني که تورم کاهش پيدا کند عملاً تقاضا افزايش خواهد يافت. لذا ما براي تامين اين تقاضا بايد در صنعت سرمايه گذاري داشته باشيم و متاسفانه اين امر به خوبي به اجرا در نيامده است.

بي انگيزه بودن سرمايه گذاران و توليدکنندگان

دکتر تقوي درمورد نقش بانک ها نيز در روند رو به رشد صنعت گفت: اگرچه سودهاي بانکي بالاست و گزينه ايده آلي براي توليد محسوب نمي شود، اما مشکل اصلي ما در بي انگيزه بودن سرمايه گذار و توليدکنندگان است. اين مسئله نياز به بررسي و مطالعات اقتصادي و اجتماعي دارد تا مشخص شود چرا وقتي شرايط تحريمي مساعد شده و تقاضا افزايش يافته ، بازهم انگيزه براي سرمايه گذاري و توليد ايجاد نمي شود.

اين کارشناس اقتصادي در پايان گفته هاي خود تاکيد کرد: ما در سال هاي پيش اقتصاد را با دست خود تخريب کرديم و ويران کردن کاري بسياري سهل است. اما امروز که درصدد آباداني و ساختن آن برآمده ايم بايد مرحله به مرحله سختي ها و مشکلات را به جان بخريم و در اين مسير از حرکت برمدار علم اقتصاد تخطي نکنيم. درحال حاضر اقتصاد ايران در سربالايي بهبود وضعيت اقتصادي قرارگرفته است و مي بايست با اقدامات و برنامه هاي اصولي در سياست و اقتصاد به آن سامان دهيم.


 چانه‌زني‌ دوباره بانکي ايران در اروپا 

 يک مقام مسئول از سفر هيات ايراني به اسپانيا براي پيگيري اجرايي شدن نقشه راه توسعه روابط اقتصادي دو کشور خبر داد و گفت:چانه‌زني‌ها براي تسهيل روابط بانکي از جمله دستورکارهاي اصلي اين سفراست.

يک مقام مسئول در نظام بانکي در گفتگو با ايرنا از سفر هيات تجاري- بانکي ايران به مادريد براي پيگيري توسعه روابط اقتصادي و بانکي دو کشور خبر داد و گفت: هيات تجاري و بانکي ايران به اسپانيا سفر کرده تا در قالب سفري فشرده، توسعه روابط اقتصادي دو کشور را بررسي کند؛ بر اين اساس قرار است که نقشه راه همکاري‌هاي اقتصادي و بانکي ايران و اسپانيا به امضا برسد.وي افزود: در اين سفر، 60 شرکت ايراني و نمايندگان بخش خصوصي و دولتي، در حوزه نفت و گاز، پتروشيمي، بانک، بيمه، کشاورزي، نيرو، خدمات فني و مهندسي، محصولات دانش بنيان و نانوتکنولوژي در مادريد حضور دارند تا مذاکراتي را براي پيشبرد اهداف تجاري در اين حوزه‌ها داشته باشند.


 رئيس کل بانک مرکزي مطرح کرد :
  اجراي دقيق نرخ سود بانکي در شعب بانک ها 

رئيس کل بانک مرکزي با بيان اينکه بازرسي از 4500 شعبه بانکي در سراسر کشور، حکايت از اجراي دقيق نرخ سود بانکي مصوب دارد، گفت: در حال حاضر، ثبات بر بازار ارز حاکم است.

به گزارش مهر، ولي الله سيف، در يادداشت تلگرامي خود اعلام کرد: اقدام شايسته ديگر بانک مرکزي ابلاغ بخشنامه هشت‌بندي کاهش نرخ سود به شبکه بانکي بود که با هدف انتظام‌بخشي به بازار پول،‌ کاهش هزينه تجهيز بانک ها و به تبع آن کاهش هزينه‌هاي تامين مالي اقتصاد انجام شد و خوشبختانه بانک ها و موسسات اعتباري با درک شرايط کنوني و التزام به اين بخشنامه، جلوه اي از همدلي را در اجراي مصوبات بانک مرکزي نشان دادند و اکنون با اطمينان کامل به اطلاع مي رسانم بازرسي هاي انجام شده در بيش از 4500 شعبه در سراسر کشور حاکي از عدم تخلف قابل توجه در اين زمينه است.


 تريبون 

 آزمون استخدامي نفت لغو شد

در پي اعتراضات گسترده به شرايط آزمون استخدامي نفت، اين آزمون لغو شد. به گزارش ايلنا؛ آخرين خبرها حاکي از اين است که در پي اعتراضات گسترده، آزمون استخدامي نفت که قرار بود دي ماه برگزار شود، لغو شده‌است. در روزهاي گذشته، دامنه اعتراضات به اين آزمون گسترده‌تر شد؛ از شاغلان قرارداد موقت نفتي تا بومي‌هاي مناطق نفت‌خيز، از نمايندگان مردم خوزستان و بوشهر در مجلس تا امامان جمعه و استانداري‌ها، همه به شرايط برگزاري اين آزمون اعتراض کردند.حالا رئيس کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي از لغو اين آزمون خبر داده‌است.

وي گفت‌است: آزمون استخدام وزارت نفت لغو شد تا اصلاحات کامل صورت پذيرد.حسنوند افزود: کميسيون انرژي پيگير اين موضوع است.

عمده اعتراضات به آزمون استخدامي نفت به لحاظ نشدن ظرفيت براي جذب بومي‌ها و شرايط سخت جذبِ شاغلين موقت نفت مربوط مي‌شد. نمايندگان مجلس و ديگر مسئولان به اين مساله معترض شدند که عليرغم تاکيد مجلس بر لزوم در نظر گرفتن سهميه 50 درصدي براي بومي‌ها در مناطق نفت‌خيز، اين آزمون در بهترين حالت فقط 25 درصد سهميه براي بومي‌ها در نظر گرفته‌است.

ديوان عدالت اداري آزمون نفت را متوقف کند، آن را منتفي مي‌کنيم

وزير نفت گفت: اگر ديوان عدالت اداري آزمون استخدامي اين وزارتخانه را متوقف کند، ما در کل، آزمون را منتفي مي کنيم.

بيژن زنگنه در حاشيه همايش بيمه و توسعه، درباره اعتراض برخي فارغ التحصيلان دانشگاه صنعت نفت به برگزاري آزمون استخدامي اين وزارتخانه گفت: قرار بود تعدادي از دانشجويان يا فارغ التحصيلان بدون اينکه در آزمون کتبي عمومي شرکت کنند، با انجام مصاحبه بر حسب نياز اين وزارتخانه استخدام شوند.

وي با تاکيد بر اينکه ما هم مي خواهيم همين کار را انجام دهيم و دانشجويان مطمئن باشند که به آنچه تعهد داده ايم و گفته ايم، عمل مي کنيم، ادامه داد: خارج از اين روند و با فشار نمي توانند کار خود را پيش ببرند. اين در حالي است که برخي گفته اند که ديوان عدالت اداري اين آزمون را به تأخير انداخته است؛ اگر اين ديوان چنين بگويد، ما کلاً آزمون را منتفي مي‌کنيم.

عرضه خودروهاي وارداتي متوقف شد!

از بازار خودرو خبر مي‌رسد برخي واردکنندگان خودرو با هدف تحت فشار قرار دادن دولت براي بازگشايي ثبت سفارش واردات خودرو، عرضه اين محصولات به بازار را متوقف کرده‌اند. اين موضوع رشد جهشي قيمت اين محصولات را به دنبال داشته است.به گزارش ايسنا، ماجرا از تير ماه امسال آغاز شد از وقتي که دولت تصميم گرفت با توجه به رشد شديد واردات خودرو در سه ماهه نخست امسال، واردات اين محصول را ساماندهي کند.

در نتيجه وزارت صنعت، معدن و تجارت از تير ماه امسال ثبت سفارش جديد براي واردات خودرو را متوقف کرد و همزمان دستورالعمل جديد ساماندهي واردات خودرو در هيات دولت پيگيري شد تا تصويب و ابلاغ شود.

با اين حال اين اقدامات دولت به مذاق برخي واردکنندگان خودرو خوش نيامد تا جايي که انجمن واردکنندگان خودرو از معاون وزير صنعت، معدن و تجارت و رييس سازمان توسعه تجارت شکايت کرده و مدعي دريافت ضرر و زيان چند 10 ميليارد توماني از اين سازمان شده‌اند.

همچنين برخي واردکنندگان خودرو نيز اقدام به وارد کردن فشار رسانه‌اي به دولت کرده و در سلسله اظهاراتي عنوان کردند که به دليل توقف ثبت سفارش، واردات خودرو متوقف شده و قيمت اين محصولات افزايش خواهد يافت.

اين اظهارات در حالي است که تنها ثبت سفارش جديد براي واردات خودرو متوقف شده و واردات اين محصول از محل ثبت سفارش‌هاي پيشين همچنان در حال انجام است.

در اين زمينه مجتبي خسروتاج ، رييس سازمان توسعه تجارت، تاکيد کرد:" در هشت ماهه امسال 54 هزار دستگاه خودرو به کشور وارد شده که اين رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 26 درصد يعني 9000 دستگاه افزايش داشته است".

وي همچنين با اشاره به اظهارات برخي واردکنندگان مبني بر توقف چند هزار دستگاه خودرو در گمرک، اظهار کرد:" اگر اکنون خودروهاي بسياري در گمرکات مانده مشکل ما نيست چرا که واردکنندگان اين خودروها قبل از واردات ثبت سفارش را انجام نداده‌اند. همچنين شايد 50 درصد خودروهايي که در گمرک مانده‌اند براي ترانزيت به مقصد عراق و ساير کشورها وارد شده بودند که در اين قسمت تحولاتي رخ داده که ما مسوول آن نيستيم. ما از تير ماه جلوي ثبت سفارش خودرو را گرفتيم که از آن تاريخ تاکنون واردات خودرو 26 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزايش يافته است. ".

بررسي تمام قراردادهاي فروش واردکنندگان خودرو

اين در حالي است که ،رئيس شوراي رقابت با اعلام "به تمام واردکنندگان اعلام کرده‌ايم تا قراردادهاي فروش خود را به شورا ارسال کنند"، گفت: متأسفانه در قالب قراردادهاي نامعقول هزينه‌هاي سنگيني از خريداران دريافت مي‌شود.

رضا شيوا با اشاره به اينکه بي‌ساماني بازار خودروهاي وارداتي باعث شده تا تعدادي از اين شرايط سوء استفاده کرده و خودروها را در قالب قراردادهاي غيرعادلانه به فروش برسانند، اظهارداشت: اگر افراد از وضعيت اقتصاد مسلط سوء استفاده و قراردادهاي غيرمتعارفي را به خريداران تحميل کنند شوراي رقابت براساس ماده 45 قانون اصل 44 به موضوع ورود پيدا کرده و مانع اين گونه اقدامات خواهد شد.

وي با بيان "بر همين اساس به تمام واردکنندگان اعلام کرده‌ايم تا قراردادهاي فروش خود را به شوراي رقابت ارسال کنند"، افزود: متأسفانه در قالب قراردادهاي نامعقول هزينه‌هاي سنگيني از خريداران دريافت مي‌شود و در آخر هم کسي پاسخگوي تضييع حقوق مصرف کنندگان نيست به همين دليل شورا مانع اين کار شده و تلاش خواهد کرد تا قراردادهاي منصفانه‌اي در فروش خودروهاي وارداتي تنظيم شود.

رئيس سازمان دامپزشکي:

ذبح دام خارج از کشتارگاه‌ها مشکل بهداشتي و شرعي دارد

رييس سازمان دامپزشکي گفت: ذبح دام خارج از کشتارگاه‌ها داراي ايرادات بهداشتي و گاهي شرعي است.

به گزارش ايسنا، عليرضا رفيعي‌پور اظهار کرد: فعاليت سازمان دامپزشکي نقش تعيين کننده اي در تامين سلامت مردم دارد و در زمينه عرضه بهداشتي مواد غذايي به شهروندان همه دستگاه‌ها بايد هماهنگ با هم عمل کنند.وي با تاکيد بر اينکه در کنار مسئولين، توليدکنندگان و مصرف کنندگان نيز بايد نقش خود را در راستاي عرضه بهداشتي مواد غذايي به خوبي ايفا کنند، ادامه داد: ذبح دام در خارج از کشتارگاه ها داراي ايرادات بهداشتي و حتي گاهي شرعي است.


 نهادهاي مالي 

 تشکر ويژه مديرعامل بانک ملي از مشتريان

مديرعامل بانک ملي ايران در پيامي به مشتريان اين بانک، از آنها به دليل ابراز اعتماد هميشگي به اين بانک که اين بار در خريد اوراق گواهي سپرده مدت‌دار ويژه متجلي شد، تشکر کرد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملي ايران، در قسمتي از اين پيام آمده است :همان گونه که انتظار مي‌رفت در چند روز ابتدايي عرضه اوراق، به دليل اعتماد شما مشتريان عزيز، سهم لحاظ شده براي بانک ملي ايران به پايان رسيد که اين اتفاق براي ما کارکنان بانک ملي ايران قوت قلب و انگيزه اي براي خدمات رساني بيشتر و بهتر با تکيه بر اعتماد شما در برگزيدن اين بانک است.همچنين از عزيزاني که به دليل اتمام اوراق بانک، موفق به خريداري آنها نشدند صميمانه پوزش مي طلبم.

کمک به زلزله زدگان از محل بودجه فعاليت هاي پايان سال بانک کشاورزي

بانک کشاورزي از محل بودجه فعاليت هاي پايان سال خود به زلزله زدگان غرب کشور کمک مي کند.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک کشاورزي، اين بانک در نظر دارد از محل بودجه فعاليت هاي پايان سال خود براي کمک رساني و ياري به مناطق آسيب ديده در زمين لرزه اخير اقداماتي را انجام دهد.

اقدام خوب و تجربه موفق در همکاري بانک توسعه صادرات و بانک مجارستاني

وزير اقتصاد کشورمان همکاري بانک توسعه صادرات ايران با يک بانک مجارستاني را "اقدام خوب" و "تجربه موفق" ارزيابي کرد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک توسعه صادرات ،دکتر کرباسيان در ديدار با وزير اقتصاد ملي جمهوري مجارستان گفت:در زمينه روابط بين بانک هاي دو کشوراقدامات خوبي انجام شده که از جمله تجربه هاي موفق مي توان به همکاري بانک توسعه صادرات ايران با يک بانک مجارستاني اشاره کرد که کمک مي کند تجار و صنعتگران راحت تر بتوانند مبادلات تجاري خود را انجام دهند.

صفحه رسمي بانک مسکن در اينستاگرام راه اندازي شد

بانک مسکن به منظور ارايه خدمات به مشتريان خود صفحه رسمي خود در اينستاگرام را راه اندازي کرد.به گزارش پايگاه خبري بانک مسکن-هيبنا صفحه اينستاگرام بانک مسکن، با هدف حضور هرچه بيشتر در شبکه هاي اجتماعي و معرفي ويژگي هاي خدمات و محصولات و همچنين اطلاع رساني دقيق و مناسب اخبار و رويدادهاي مرتبط با فعاليت اين بانک راه اندازي شد.

اهداي کتاب نفيس قرآن‌طباخ‌ به‌ استانداري بوشهر، توسط بانک‌پاسارگاد

بانک‌پاسارگاد، در راستاي ايفاي مسئوليت‌هاي اجتماعي خود و در ادامه‌ي طرح اهداي کتب نفيس به دانشگاه‌ها، مراکز علمي، نهادها، استادان و فرهيختگان، يک جلد کتاب نفيس قرآن طباخ هروي را به‌‌عنوان اثري ارزشمند و ماندگار، به استاندار بوشهر اهداء کرد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط‌ عمومي بانک‌پاسارگاد، اين قرآن نفيس به خط عبدالله طباخ هروي، از شاگردان جعفر تبريزي (بايسنقري)، از قرآن‌هاي نفيس و کم‌نظير گنجينه‌ي آستان قدس رضوي است که در سال 1040 هجري قمري وقف حرم حضرت امام‌رضا (ع) شده‌است. اين کتاب در سال 1394 با حمايت بانک‌پاسارگاد چاپ و رونمايي شد.

امضاء تفاهمنامه توليد مشترک اتوبوس ميان ايکاروس و گروه توسعه صنايع و معادن شهر

طي مراسمي و با حضور وزراي اقتصاد ايران ، مجارستان، مديرعامل بانک شهر و تعدادي از مسئولان عالي رتبه اقتصادي دوکشور تفاهمنامه انتقال تکنولوژي ساخت و توليد مشترک اتوبوس در ايران ، ميان شرکت اتوبوس سازي ايکاروس و گروه توسعه صنايع و معادن شهر(هولدينگ وابسته به بانک شهر) به امضاء رسيد.به گزارش آفرينش به نقل ازمرکز ارتباطات و روابط عمومي بانک شهر،طي اين تفاهمنامه که در ساختمان اصلي وزارت اقتصاد و دارايي به امضاء رسيد؛ با حمايت هاي بانک شهرظرف مدت 2 سال تعداد يکهزار دستگاه اتوبوس درون شهري با در نظر گرفتن مقوله انتقال دانش فني و تکنولوژي در کشورمان توليد خواهد شد.

گراميداشت روز جهاني توانيابان در موسسه رعد با حمايت بانک گردشگري

آيين گراميداشت روز جهاني توانيابان با حمايت بانک گردشگري و با ابتکار موسسه آموزشي نيکوکاري رعد برگزار شد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک گردشگري، در اين نشست که در روز 12 آذر ماه با هدف بزرگداشت روز جهاني توانيابان و با حضور جمعي از مسئولين و هنرمندان برگزار شد، توانيابان هنرمند در حوزه‌هاي تئاتر و موسيقي قابليت‌هاي خود را اجرا کردند و مورد تقدير قرار گرفتند.

مدير کل جديد حراست بانک رفاه معارفه شد

در مراسمي و با حضور مديرعامل و اعضاي هيات مديره بانک رفاه و تني چند از مديران بلندپايه سازمان حراست کل کشور، کورش يزدان به عنوان مديرکل جديد حراست بانک رفاه معرفي شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک رفاه، در اين مراسم که 12 آذرماه سالجاري و در جمع ديگر مديران عالي بانک رفاه صورت پذيرفت، از خدمات ارزشمند حسين درخشنده مديرکل حراست سابق بانک رفاه قدرداني و کورش يزدان به عنوان مديرکل جديد حراست اين بانک معرفي شد.

بانک صادرات به سامانه صدور دسته چک هاي جديد (صياد) پيوست

بانک صادرات ايران در راستاي اجراي سياست هاي پولي بانک مرکزي، بهبود استاندارد هاي رتبه سنجي مشتريان و افزايش اعتبار چک، با نصب نسخه جديدسيستم سپهر، به سامانه صدور يکپارچه دسته چک(صياد) پيوست و دسته چک هايي با مشخصه هاي امنيتي نوين را در اختيار مشتريان خود قرار داد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات ايران، صدور اين سري از دسته چک ها با نصب سامانه «صياد» در تعدادي از شعب اين بانک عملياتي شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
اقتصادي
انرژي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي