جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/09/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5715

ديوان عدالت اداري :
دريافت آبونمان از مشترکان شرکت ملي گاز خلاف قانون است


باز شدن دروازه هاي ورود ايران به بازار LNG

معاون وزير نفت:
مهرماه سال آينده گاز به زابل مي‌رسد


معادلات انرژي


ميز خبر


 ديوان عدالت اداري :
 دريافت آبونمان از مشترکان شرکت ملي گاز خلاف قانون است 

 در حالي حکم ديوان عدالت اداري مبني بر حذف آبونمان به شرکت ملي گاز ابلاغ شد که هنوز شرکت ملي گاز در قبوض گاز هزينه آبونمان را از مشترکان دريافت مي‌کند.به گزارش تسنيم ، سي‌ويکم مردادماه سال جاري روابط عمومي ديوان عدالت اداري اعلام کرد هيئت عمومي ديوان براساس بخشنامه شماره 3/م/84203 ستاد هدفمند کردن يارانه‌ها و شرکت گاز ملي اخذ آبونمان از مشترکين خلاف قانون تشخيص داده و ابطال کرده است.

دو روز بعداز راي ديوان عدالت اداري ، يعني دوم شهريورماه سال جاري شرکت ملي گاز ايران به اعلام روابط عمومي ديوان عدالت اداري مبني بر صدور حکم جديد از سوي اين ديوان در خصوص حذف آبونمان از قبوض گاز واکنش نشان داد.

شرکت ملي گاز ايران در واکنش به رأي هيئت عمومي ديوان عدالت اداري درباره اين‌که «دريافت آبونمان از مشترکان شرکت ملي گاز خلاف قانون تشخيص داده شد»، اعلام کرد: "هنوز اين موضوع به‌صورت مکتوب و قانوني به شرکت ملي گاز ابلاغ نشده است".

مجيد بوجارزاده سخنگوي شرکت ملي گاز ايران در اين خصوص گفت: "شرکت ملي گاز تابع قانون است و در صورت ابلاغ قانوني از سوي مراجع ذي‌صلاح اقدام خواهد کرد".

اين گزارش حاکي است در اواخر مهر ماه بود که با انتشار رأي ديوان عدالت اداري در روزنامه رسمي، دستور لغو آبونمان از قبوض گاز ابلاغ شد و انتظار مي رفت ديگر در قبوض گاز شاهد درج آبونمان نباشيم ولي در قبوضي که اخيرا توسط شرکت ملي گاز منتشر شد دوباره شاهد بندي تحت عنوان هزينه آبونمان در قبوض هستيم.سخنگوي شرکت ملي گاز ايران ،گفت: جلسات متعددي در اين خصوص در شرکت ملي گاز ايران برگزار شده است که تا پايان هفته و يا اوايل هفته آينده نتيجه آن مشخص مي‌شود.


 باز شدن دروازه هاي ورود ايران به بازار LNG 

 
يکي از دروازه هاي ايران براي ورود به بازار LNG عمان است که قرار است با آغاز پروژه صادرات گاز از ايران به اين کشور، گاز مورد نيازعمده ظرفيت کارخانه‌هاي LNG عمان تامين شود.به گزارش ايسنا ، در برنامه اي که بيژن زنگنه به عنوان وزير پيشنهادي نفت در دولت دوازدهم ارائه کرد ذکر شده بود که صادرات گاز به عمان از سال 1397 و با 10 ميليون مترمکعب در روز آغاز خواهد شد که اين حجم در سال‌هاي 1398 و 1399 به 25 ميليون مترمکعب در روز خواهد رسيد.

برنامه ريزي مذکور درحالي از سوي زنگنه اعلام شد که به نظر مي رسد قدم هاي نخست براي تحقق آن برداشته شد و زنگنه در وين و در حاشيه اجلاس 173 اوپک، از امضاي موافقتنامه‌اي (MMO) با محمدبن حمد الرحمي وزير نفت عمان خبر داد و گفت: موافقت‌نامه اي با وزير عماني امضا کرديم که فکر مي‌کنم کار (پروژه صادرات گاز) را بسيار تسريع کند که براساس آن، کارشناسان دو طرف، در يکماه آينده، چند موضوع را مشخص کرده و به اجلاس وزرا در اوايل سال 2018مي‌آورند.

زنگنه با بيان اينکه تعيين حجم گاز صادراتي، چگونگي ساخت خط لوله، نحوه فاينانس پروژه از جمله مواردي است که کارشناسان بايد به سرعت آن را روشن کنند، افزود: طرف عماني مي‌پذيرد که ماليات و عوارض نگيرد. قرار است ايران، گاز مورد نياز عمده ظرفيت کارخانه‌هاي LNG عمان را تامين کند.

بر اساس اين گزارش، يکي از محورهاي مذاکرات سياسي و اقتصادي بين ايران و عمان طي سال‌هاي اخير طرح صادرات گاز به عمان، استفاده از ظرفيت خالي صنعت LNG اين کشور و نهايتا صادرات گاز مايع ايران از طريق عمان به بازارهاي جهاني بود.

اگرچه قدمت مذاکرات گازي بين اين دو کشور به سال‌هاي قبل بازمي‌گردد، صحبت‌هاي جدي‌تر در اين زمينه با برگزاري GECF در تهران،حدود سه سال گذشته، از سر گرفته شد، زماني که ايران اعلام کرد برنامه‌هايي براي صادرات گاز به عمان و تبديل آن به ال ان جي و سپس صادرات مجدد دارد.

اواسط زمستان سال گذشته زنگنه پس از مذاکرات ميان هئيت‌هاي متشکل از مسئولان و مديران وزارت نفت ايران و عمان در يک نشست خبري مشترک با محمد بن حمد الرمحي، وزير نفت و گاز عمان با اشاره به ادامه فرآيند فعاليت‌هاي رو به جلو مربوط به پروژه احداث خط لوله صادرات گاز ايران به عمان، گفت: نقشه برداري در آب‌هاي عميق که ظرف چند ماه آينده و تا 10 اسفندماه 95 تمام مي شود و پس از آن ما وارد مرحله رفتن به مناقصه مي‌شويم.

به گفته وي، شرکت هاي خارجي علاقه مند به مشارکت در احداث خط لوله صادرات گاز ايران به عمان و موضوع بازاريابي گاز از جمله شرکت توتال فرانسه، شرکت انگليسي-هلندي شل، ميتسوئي ژاپن، کوگس کره جنوبي و يونيپر آلمان در جمع هئيت‌هاي ايراني و عماني گزارش‌ها و توضيحاتي ارائه دادند در نتيجه پرسش‌هايي مطرح و مواضع ما روشن شد.

وزير نفت اظهار کرد: سند امضا شده، موافقتنامه‌اي ميان شرکت ملي نفت ايران و وزارت نفت و گاز عمان با عنوان چارچوب کلي توافق براي احداث خط لوله صادرات گاز ايران به عمان بود، با توجه به پايان مهلت اين سند با امضاي دوباره اين چارچوب توافق (Frame work Agreement) تمديد شد.

کارهاي زيادي در حال انجام است، يکي از تصميم‌ها اين است که گاز ايران در بخشي از ظرفيت عمان ال ان جي به گاز طبيعي مايع شده تبديل شود و آنها ال‌ان‌جي را براي فروش و صادرات به ما تحويل دهند.روش انجام کار احداث خط لوله صادرات گاز ايران به عمان تا پايان فوريه ميان دو کشور نهايي مي‌شود، پيشنهادهاي متعددي مطرح شده است و ما گزارش‌ها را دريافت کرديم قرار شده است ما پيشنهادهايي آقاي الرمحي را بايد بررسي و تا پايان ماه ميلادي فوريه نهايي کنيم.

من فکر مي کنم پروژه صادرات گاز ايران به عمان نياز به يک ميليارد و 200 ميليون دلاري سرمايه گذاري داشته باشد که اين برآورد با درنظر گرفتن عبور از آب‌هاي عميق است.


 معاون وزير نفت:
 مهرماه سال آينده گاز به زابل مي‌رسد 

 مديرعامل شرکت ملي گاز ايران با اعلام خبر رسيدن گاز به شهر زابل در پاييز سال آينده، عمليات اجرايي گازرساني به نيروگاه چابهار از طريق CNG و از شهر ايرانشهر را با حضور مسئولان اين پروژه آغاز کرد.

به گزارش تسنيم، حميدرضا عراقي گفت: از اسفندماه سال 95 تاکنون، با اجراي 300 کيلومتر شبکه، ظرفيت پذيرش ابتدايي 10 هزار مشترک در شهر زاهدان ايجاد و 4500 انشعاب نيز نصب شد و 4 هزار مشترک نيز در حال استفاده از گاز طبيعي هستند، اين در حالي است که 32 روستاي شهر زاهدان نيز در برنامه اجراي شبکه‌گذاري قرار دارند.مديرعامل شرکت ملي گاز ايران افزود: هم‌اکنون خط انتقال ايرانشهر به چابهار و منطقه مکران با جذب سرمايه‌اي بيش از 2 هزار ميليارد تومان در حال اجراست و طراحي خط انتقال زابل و خاش نيز در حال پايان بوده و اواخر امسال و يا اوايل سال آينده عمليات اجرايي آن آغاز خواهد شد، ضمن اين‌که در مجموع بيش از 1500 ميليارد تومان نيز بودجه براي اين امر در نظر گرفته شده است.

وي با اشاره به کاهش و صرفه جويي بيش از 20 ميليون ليتر فرآورده در شهرهاي ايرانشهر و زاهدان پس از گازرساني، تصريح کرد: 40 واحد نيروگاهي زاهدان و نيروگاه بخار ايرانشهر از گاز استفاده مي‌کنند.


 معادلات انرژي 

 اعلام آمادگي خطوط لوله و مخابرات نفت براي سوآپ نفت خام کرکوک

شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران با ايجادمرکز انتقال نفت خام و تاسيسات مربوط، آماده سواپ نفت خام عراق به ايران مي شود.

عباسعلي جعفري نسب، مديرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران به شانا گفت: با توجه به توافق اخير وزيران نفت ايران و عراق درباره سوآپ نفت خام، اين شرکت آمادگي خود را براي انتقال آن اعلام مي کند.

وي با بيان اينکه قرار است حدود 50 تا 60 هزار بشکه نفت خام کرکوک عراق به‌وسيله تانکرهاي جاده‌پيما از عراق به ايران منتقل شود، افزود: اين ميزان در "دره شهر" دريافت و در سه مخزني که شرکت ملي پخش به اين کار اختصاص داده است، ذخيره مي شود.

جعفري نسب با اشاره به اينکه تخليه و رسيد در مخازن به عهده شرکت ملي پخش است، تصريح کرد: تغيير و جابجايي نفت خام از اين مرحله به بعد با ايجاد تاسيسات و تلمبه خانه‎اي در دره شهر، بر عهده شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت خواهد بود.

جعفري نسب ادامه داد: نفت خام سوآپ کرکوک عراق به ايران از دره شهر به تنگ فني منتقل و از آنجا به پالايشگاه هاي کرمانشاه، شازند، تهران و تبريز ارسال مي شود؛ به همين منظور نيز سه دستگاه توربين و توربو پمپ از تلمبه خانه چشمه شور به دره شهر منتقل و نصب خواهد شد.

به گفته وي مسير خط لوله تا تنگ فني کوتاه و حدود 31 کيلومتر است و همچنين اين خط لوله از ظرفيت خوبي نيز برخوردار است.

وي با بيان اينکه پيش بيني ما براي انجام اين عمليات مدت زمان 45 روز است، افزود: با ساخت يک تلمبه خانه در دره شهر و تغييراتي که بايد ميان مخازن شرکت پخش و تاسيسات خط لوله (تغيير کاربري خط لوله از فرآورده به نفت خام) انجام شود، شرايط براي انتقال نفت خام سوآپ عراق به کشور فراهم خواهد شد.

وي تصريح کرد: البته با توجه به توافقات انجام شده، جريان سوآپ ممکن است زودتر نيز آغاز شود؛ زيراکه در ابتدا، بحث انتقال از طريق نفتکش و ذخيره در انبار شرکت ملي پخش مطرح است و سپس با همکاري شرکت خطوط لوله و مخابرات، انتقال انجام خواهد شد.

مديرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت درباره سوآپ نفت خام از پايانه نکا به تهران نيز گفت: از زمان شروع سوآپ شمال (حدود 4 ماه و از تاريخ 12 مرداد امسال) تاکنون نزديک به 2 ميليون و 40 هزار بشکه نفت خام در نکا تحويل و به تدريج به پالايشگاه تهران منتقل شده است.

وي افزود: روزانه تقريبا 17 تا 18 هزار بشکه نفت خام در نکا دريافت مي شود که به دليل حجم کم آن هر چند روز يک بار خط لوله مربوطه به انتقال نفت خام سوآپ اقدام مي کند.

اروپا؛ مقصد 40 درصد نفت ايران در ماه نوامبر

ميزان صادرات نفت ايران به بازارهاي اروپايي در ماه نوامبر (آبان- آذر) به 40 درصد رسيد.

به گزارش شانا، شرکت‌هاي اروپايي از حدود 2 سال گذشته، پس از توافق برجام خريد محموله‌هاي نفت خام ايران را از سر گرفتند، اروپايي‌ها در دوران تحريم، خريد نفت خام از ايران را به نزديک صفر رسانده بودند. شرکت‌هاي انگليسي – هلندي شل، توتال فرانسه، اني ايتاليا و ساراس ايتاليا، هلنيک پتروليوم يونان، رپسول اسپانيا برخي از مشتريان محموله‌هاي نفت خام ايران در اروپا هستند.

ايران همچنين در ماه نوامبر موفق شد 60 درصد نفت خام صادراتي خود را روانه بازار آسيا کند، چين بزرگترين مشتري نفت ايران در آسياست که بيش از 600 هزار بشکه نفت از ايران خريداري مي کند.

آمارهاي ماه نوامبر همچنين نشان مي‌دهد، کره جنوبي همچنان بزرگترين دريافت کننده ميعانات گازي ايران است و نيمي از ميعانات گازي به اين کشور و بقيه به کشورهاي منطقه خليج فارس صادر مي‌شود. ايران در ماه نوامبر بيش از 400 هزار بشکه ميعانات گازي صادر کرده است.

بيژن زنگنه، وزير نفت هم در حاشيه نشست يکصد و هفتاد و سوم اوپک در وين (9 آذرماه) ميزان صادرات نفت خام و ميعانات گازي ايران را بيش از 2,5 ميليون بشکه در روز عنوان کرده بود.

رئيس مجلس :

فروش و مراودات نفتي پس از برجام روان‌تر شده است

رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: پس از برجام فضاي اقتصادي روان شد، هم اکنون نفت فروخته مي‌شود، مراودات نفتي، کشتيراني و بيمه‌ها راه افتاده، فروش محصولات پتروشيمي و صنايع ديگر براي توليدکننده روان‌تر شده است.

به گزارش شانا، علي لاريجاني ، به بيان برخي مسائل سياسي، اقتصادي و بين‌المللي پرداخت و با تاکيد بر اهميت موضوع صادرات در بهبود وضع اقتصادي کشور گفت: بايد روي صادرات و جذب سرمايه جدي کار کنيم، شرايط کشور و مقررات آن براي اين موضوع آماده نيست، از اين رو در قانون‌گذاري براي رفع موانع توليد بايد فعال‌تر بود.


 ميز خبر 

 جزييات توليد بنزين در کشور طي 8 ماه گذشته

ميانگين توليد روزانه بنزين کشور در هشت ماهه سال جاري به 74.4 ميليون ليتر رسيده است که اين ميزان در مقايسه با مدت مشابه سال قبل با توليد 68.8 ميليون ليتر در روز ، حدود هشت درصد رشد داشته است.

به گزارش ايسنا، از ابتداي فروردين تا پايان آبان ماه به طور متوسط روزانه 74 ميليون و 615 هزار ليتر در کشور توليد شده است که از اين ميزان 25 ميليون و 824 هزار ليتر بنزين با مشخصات استاندارد يورو 4 با 16 درصد رشد و 48 ميليون 791 هزار ليتر بنزين معمولي با 4 درصد رشد نسبت به سال گذشته توليد بنزين کشور بوده است.

مجموع بنزين توليدي در هشت ماه سال جاري بيشترين توليد مربوط به پالايشگاه هاي امام خميني ره شازند، آبادان و اصفهان به ترتيب 15، 11و 11 ميليون ليتر در روز بوده است. طي اين مدت پالايشگاه ها ي بندرعباس، با بيش از 10 ميليون ليتر، تهران با حدود 6 ميليون ليتر، شيراز حدود يک ميليون، کرمانشاه 703 هزار ليتر، لاوان حدود 2 ميليون ليتر، در رتبه هاي بعدي توليد بنزين قرار دارند.

متوسط توليد پالايشگاه ستاره خليج فارس در مهر ماه 3.5 ميليون ليتر بود که انتظار مي رود با برنامه ريزي هاي انجام شده تا پايان آذرماه، توليد بنزين اين پالايشگاه به ميزان 12 ميليون ليتر در روز تثبيت شود.

براساس اعلام پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران، در سال 96 به ترتيب در ماه هاي فروردين 68.8 ميليون ليتر، ارديبهشت 69.9 ميليون ليتر، خرداد 72.2 ميليون ليتر، تير ماه 77.7 ميليون ليتر، مرداد ماه 72.8 ميليون ليتر، شهريور 78.1 ميليون ليتر، مهر ماه 76.4 ميليون ليتر و در آبان 80.1 ميليون ليتر بنزين در کشور توليد شده است و بيشترين تغييرات توليدي بنزين کشور مربوط به صد روز گذشته است.

نايب رئيس کميسيون انرژي:

اولويت اصلي صادرات گاز عمان و پاکستان هستند

نايب رئيس کميسيون انرژي مجلس با اشاره به اينکه اولويت اصلي وزارت نفت بايد صادرات گاز با خط لوله باشد گفت : صادرات گاز از طريق خط لوله تحريم پذير نيست.

هدايت‌الله خادمي در گفت وگو با تسنيم با اشاره به قرارداد فروش گاز شيرين به شرکت نروژي براي توليد ال ان جي گفت: يکي از موضوعاتي که از وزير نفت در جلسه کميسيون انرژي هفته گذشته سوال شد بحث قرارداد توليد LNG توسط يک شرکت نروژي است.

وي ادامه داد: نکته‌اي که بايد در صادرات گاز به آن اشاره کرد اين است که ايران گرچه داراي دومين ذخاير گاز جهان است اما صادرات گاز آن کمتر از يک درصد است و ما مي‌دانيم که هر چه صادرات گاز خود را افزايش دهيم عملاً‌ مي‌توانيم تحريم‌ها را بي‌اثر کنيم مانند کاري که روسيه در اکراين و اروپا کرد.

خادمي ادامه داد:‌ اما اين موضوع تنها درباره صادرات گاز با خط لوله صحت دارد و نبايد توقع داشت که فروش گاز براي توليد LNG نيز همان مزايا را براي ما داشته باشد.

وي با اشاره به اينکه در حال حاضر اين قرارداد داراي ايرادات و ابهامات بسياري زيادي است، گفت: وزير نفت معتقد است ما سه دختر داشتيم که براي يکي از دخترها پسر پادشاه به عنوان خواستگار آمد و الان چنين امکاني براي ما وجود ندارد که قراردادي با قيمت گاز بيشتر منعقد کنيم.

وي ادامه داد:‌ اما بايد به وزير نفت گفت که اين شرکت نروژي خريدار گاز ايران است و قصد دارد آن را به LNG تبديل کند و عملاً ما گاز را به کشور نروژ صادر نمي‌کنيم از طرف ديگر وقتي قرارداد را بررسي مي‌کنيم مشخص مي‌شود عده‌اي در اين قرارداد دست داشته‌اند و شرکت ايراني را براي جوينت شدن انتخاب کرده‌اند.خادمي تصريح کرد:‌ چند نکته و ايراد مهم وجود دارد که بايد اين موارد برطرف شود؛ اولين مورد اين است که چرا بايد گاز شيرين را براي اين کار در نظر بگيريم و در ثاني چرا اين گاز بايد با قيمت بسيار ناچيز فروخته شود چنانکه اگر ديگر مشتريان گاز ايران از اين موضوع اطلاع پيدا کنند مي‌تواند دردسرهاي بعدي براي کشور ايجاد کند.

نايب رئيس کميسيون انرژي مجلس با اشاره به اينکه اين قرارداد 20 ساله است پس بايد به تصويب دولت برسد،‌گفت: شرکت ملي نفت نمي‌تواند خودش مستقيماً قرارداد 20 ساله منعقد کند و بايد چنين قراردادي مصوبه دولت را داشته باشد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
اقتصادي
انرژي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي