جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/09/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5715

در ميان مشکلات اهالي نشر:
تمهيدات دولت براي بازگشت ثبات به بازار کاغذ

از سوي انجمن منتقدان لس آنجلس؛
معرفي بهترين‌هاي سينما در سال 2017


حضور بيش از 7 كشور خارجي در جشنواره موسيقي فجر


اکران «عصباني نيستم» رسمي شد


رونمايي از نخستين آنونس «فيلشاه»


مجوز ساخت براي فيلم جديد «ده نمكي»


«ثبت با سند برابر است» از يک ميليارد عبور کرد


خبر هنري


ميز خبــــر


 در ميان مشکلات اهالي نشر:
 تمهيدات دولت براي بازگشت ثبات به بازار کاغذ 

 معاون امور فرهنگي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي از اتخاذ تصميماتي براي بازگشت ثبات به بازار کاغد خبر داد و گفت: با تصويب ثابت ماندن تعرفه واردات کاغذ چاپ و تحرير و اعطاي ارز مبادله‌اي به واردکنندگان اين نوع کاغذ، شرايط با ثباتي در بازار کاغذ حکمفرما خواهد شد.

محسن جوادي با اشاره به برگزاري جلسه اي در وزارت صنعت، معدن تجارت افزود: اين جلسه با حضور معاونان وزير صنعت، معدن، تجارت و نمايندگاني از سازمان حمايت از مصرف کنندگان، وزارت آموزش و پرورش، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و اتاق بازرگاني برگزار و مقرر شد تعرفه واردات کاغذ افزايش پيدا نکند.وي اضافه کرد: اين تصميم اقدامي هوشمندانه و متناسب با شرايط کنوني بازار بود، با همکاري وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزي دو موضوع ثابت ماندن تعرفه پنج درصدي کاغذ چاپ و تحرير و اعطاي ارز مبادله‌اي به واردکنندگان اين نوع کاغذ در جلسه به تصويب رسيد که اين دو اقدام شرايط با ثباتي را در بازار کاغذ حکمفرما خواهد کرد.

معاون امور فرهنگي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي همچنين از برگزاري جلسه‌اي با حضور تشکل‌هاي چاپ و نشر خبر و ادامه داد: هفته آينده جلسه‌اي با حضور تشکل‌هاي چاپ و نشر در خصوص ارائه بسته پيشنهادي به وزارت صنعت، معدن و تجارت به منظور قرار گرفتن در طرح جامع کاغذ کشور برگزار مي‌شود.جوادي ضمن قدرداني از وزراي صنعت، معدن و تجارت، اقتصاد و امور دارايي و رئيس کل بانک مرکزي گفت: مصوبات جلسه اي که با رياست حسن يونس سينکي، معاون امور اقتصادي و بازرگاني برگزار شد، نشانگر آن است که توجه ويژه‌اي به موضوع کاغذ وجود دارد، اميدوارم اين همکاري‌ها در آينده نيز تداوم پيدا کند.طي روزهاي اخير قيمت بند کاغذ تا 40 درصد افزايش يافته تا جايي که بيشتر ناشران اعلام کردند، تا زمان توقف قيمت کاغذ، اقدام به توليد و انتشار کتاب نخواهند کرد.بازرس اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران در مصاحبه با ايرنا، از رييس جمهوري درخواست کرده بود با ورود به اين مساله مانند آنچه درباره افزايش قيمت نان اتفاق افتاد، از ادامه اين روند جلوگيري کند.


 از سوي انجمن منتقدان لس آنجلس؛
 معرفي بهترين‌هاي سينما در سال 2017 

 «مرا به نامت صدا کن» از سوي انجمن منتقدان لس‌آنجلس به عنوان بهترين فيلم سال 2017 انتخاب شد.

به گزارش مهر به نقل از ورايتي، «مرا به نامت صدا کن» با انتخاب شدن از سوي منتقدان فيلم لس‌آنجلس يک افتخار ديگر کسب کرد. علاوه بر اين تيموتي شالامه بازيگر اين فيلم بار ديگر عنوان بهترين بازيگر مرد سال را از آن خودش کرد.

در عين حال سالي هاوکينز براي بازي در فيلم «شکل آب» به عنوان بهترين بازيگر زن انتخاب شد.

ويلم دفو براي بازي در «پروژه فلوريدا» و لوري متکالف براي بازي در «ليدي برد» موفقيت خود را تکرار کردند و از سوي انجمن منتقدان لس‌آنجلس نيز عنوان بهترين بازيگر مرد و زن نقش مکمل را از آن خود کردند.

انتخابات امسال حدود 5 ساعت و نيم به طول انجاميد و بيشترين فراز و فرود را براي فيلم گيلرمو دل تورو داشت و فيلم او در نهايت 3 جايزه را از آن خود کرد. اين فيلم تاکنون در جوايز گاتام و معرفي منتقدان نيويورک ناديده گرفته شده بود.

فهرست کامل منتخب منتقدان لس‌انجلس چنين است:

بهترين فيلمبرداري: «شکل آب» براي دن لوستن

بهترين موسيقي فيلم: «مورد فانتوم» جاني گيرن‌وود

بهترين بازيگر نقش مکمل مرد: ويلم دفو براي «پروژه فلوريدا»

بهترين طراحي توليد: «بليد رانر 2049» دنيس گاسنر

بهترين تدوين: «دانکرک» لي اسميت

بهترين بازيگر زن نقش مکمل: لوري متکالف براي «ليدي بر»

بهترين مستند يا فيلم غيرداستاني: «مکان‌ها چهره‌ها» انيس وردا

بهترين فيلمنامه: «برو بيرون» جوردن پيلي

بهترين انيميشن: «نان آور» نورا تومي

بهترين فيلم خارجي: «20 ضربان در دقيقه» ساخته روبين کامپيلو

بهترين بازيگر مرد: تيموتي شالامه براي «مرا به نامت صدا کن»

بهترين بازيگر زن: سالي هاوکينز براي «شکل آب»

بهترين کارگردان: گيلرمو دل تورو براي «شکل آب»

بهترين فيلم: «مرا به نام خودت صدا کن» ساخته لوکا گوآدانينو


 حضور بيش از 7 كشور خارجي در جشنواره موسيقي فجر 

 مدير جشنواره موسيقي فجر: امسال شش اجراي موسيقي انقلابي خاطره انگيز رديف دستگاهي و کرال در جشنواره موسيقي فجر برگزار مي‌شود.حميدرضا نوربخش با بيان اينکه جشنواره امسال از 20 تا 30 دي برگزار مي‌شود افزود: بيش از 90 اجرا در بخش‌هاي مختلف رديف دستگاهي، ارکسترال، بانوان، نواحي، پاپ، تلفيقي و بين الملل در شش سالن تالار وحدت، تالار رودکي، برج ازادي، فرهنگسراي نياوران، برج ميلاد و مرکز همايش‌هاي ايرانيان در مجموعه ورزشي آزادي برگزار مي‌شود.

وي افزود: 12 اجراي موسيقي نواحي خواهيم داشت و از سال گذشته سعي کرده ايم در بخش نواحي پررنگ‌تر وارد شويم چرا که اين نوع موسيقي بخش مهم موسيقي و ريشه موسيقي ماست و تلاش کرده ايم از همه گروه‌ها و استادان پيشکسوت و جوانان در اين دوره حضور يابند.نوربخش بودجه جشنواره امسال را رقمي مشابه پارسال دانست و افزود: ارشاد رقم حدود يک ميليارد و 800 ميليون تومان را وعده داده است.

وي گفت: جدول جشنواره را از شهريور آماده کرده ايم و علت ارايه نکردن جدول اجرا‌ها تا امروز، فروش يک ماهه و سريع بليت‌ها از زمان ارايه جدول است.نوربخش، بخش بين الملل را بخش مهم و جدي جشنواره دانست و افزود: اگر بخواهيم اين جشنواره در رديف جشنواره‌هاي موسيقي جهاني قرار بگيرد بايد جدي‌تر عمل کنيم.وي اضافه کرد: در اين دوره از جشنواره کشور‌هاي مختلفي علاقه‌مند به حضور بودند و حتي مديران جشنواره‌ها طي تماس‌هايي داوطلب حضور در جشنواره بودند و اين براي ما جالب بود.نوربخش گفت: کشور‌هايي از جمله فرانسه، ترکيه، هند، اتريش، آلمان، سنگال، ژاپن در اين دوره حضور خواهند داشت و البته حضور کشور‌ها در اين جشنواره با تکيه بر حوزه ايران فرهنگي است.


 اکران «عصباني نيستم» رسمي شد 

 ايسنا:سخنگوي شوراي صنفي نمايش خبر داد: قراداد نمايش فيلم «عصباني نيستم» رضا درميشيان براي اکران از 29 آذرماه درگروه آزاد ثبت شد.

غلامرضا فرجي بيان کرد: قرارداد فيلم «عصباني نيستم» براي دو هفته آينده يعني اکران از 29 آذر ثبت شد و اين فيلم در گروه آزاد اکران خواهد شد.«عصباني نيستم» به کارگرداني رضا درميشيان و محصول سال 1392 است که نويد محمدزاده و باران کوثري بازيگران اصلي آن هستند و در جشنواره‌ي فيلم فجر همان سال به نمايش درآمد و سرانجام پس از 4 سال اکران عمومي مي‌شود.


 رونمايي از نخستين آنونس «فيلشاه» 

 بنياد سينمايي فارابي:همزمان با اتمام مراحل نهايي توليد انيميشن سينمايي «فيلشاه»، آنونس رسمي انيميشن تازه گروه «هنرپويا» رونمايي شد.

«فيلشاه» به کارگرداني هادي محمديان و تهيه کنندگي حامد جعفري، انيميشني پرکاراکتر است که در توليد آن بيش از 200 نفر مشارکت داشته‌اند. مراحل پس از توليد اين انيميشن به تازگي به اتمام رسيده و طبق برنامه ريزي هاي انجام شده نخستين نمايش رسمي «فيلشاه» در سي و ششمين جشنواره ملي فيلم فجر خواهد بود.«فيلشاه» به عنوان محصول جديد گروه «هنرپويا» با سرمايه گذاري اين گروه به عنوان يک کمپاني خصوصي، بنياد سينمايي فارابي و موسسه تصويرشهر توليد شده است.


 مجوز ساخت براي فيلم جديد «ده نمكي» 

 افكارنيوز:کارگردان فيلم رسوايي گفت: زنداني ها پروانه ساخت گرفت تا رسماً وارد چرخه توليد شود. برخلاف اخبار منتشر شده زنداني ها فيلمي سياسي و يا تاريخي نيست و موضوع آن اخلاقي معنوي و اجتماعي است.

قرار است "زنداني‌ها" به طور کامل در تهران فيلمبرداري شده و همچون ساير آثار ده نمکي بازيگران بسياري در آن به ايفاي نقش خواهند پرداخت. اين فيلم مضموني اجتماعي داشته و به رسم آثار ده نمکي ته مايه هايي از کمدي را به همراه خواهد داشت.


 «ثبت با سند برابر است» از يک ميليارد عبور کرد 

 فارس:فروش فيلم سينمايي «ثبت با سند برابر است» ساخته بهمن گودرزي از يک ميليارد تومان عبور کرد.

فيلم سينمايي «ثبت با سند برابر است» براساس سيستم مکانيزه بعد از گذشت 12 روز از اکران به باشگاه ميلياردي‌ها پيوست.

در اين فيلم امين حيايي، مجيد صالحي، نيوشا ضيغمي، فرزاد حسني، سحر قريشي، الهام حميدي، علي مشهدي، سپند اميرسليماني، آيدا جعفري، يزدان فتوحي، مهران رجبي، پوريا پورسرخ، محمدرضا شريفي نيا به ايفاي نقش مي پردازند.


 خبر هنري 

 تمديد کنسرت «شجريان و پورناظري‌ها»

کنسرت «همايون شجريان و تهمورس و سهراب پورناظري» براي شب‌هاي هجدهم، نوزدهم، بيست و هفتم و بيست و هشتم آذرماه تمديد شد.

به گزارش ايلنا، همايون شجريان و برادران پورناظري در اين کنسرت منتخبي از آلبوم‌هاي رگِ خواب، نه فرشته‌ام نه شيطان و آرايش غليظ را در کنارِ تعدادي قطعه‌ي جديد که تا پيش از اين شنيده نشده است اجرا مي‌کنند.

از جمله قطعاتِ اين برنامه مي‌توان به آهاي خبردار، ابر مي‌بارد، کولي، چرا رفتي، خوب شد، دل به دل، حصار، آرايش غليظ و … اشاره کرد.

در کنسرت‌هاي «ايران من» با آواز «همايون شجريان»، تهمورس پورناظري (تار و سه‌تار) و سهراب پورناظري (کمانچه و سه‌تار) مي‌نوازند و آزاد ميرزاپور با نواختن (بربت و سه‌تار)، حسين رضايي‌نيا (سازهاي کوبه‌اي)، آيين مشکاتيان (سازهاي کوبه‌اي)، آرشاک زهاکيان (کلارينت و دودوک)، بهنام ابوالقاسم (پيانو)،‌تيناجامه‌گرمي (ويولونيک)،‌ امين عطايي (ويولون يک)،‌ نيما زاهدي (يولون دو)، آرمان گريگوريان (ويولون دو)، آرمن گاسپاريان (ويولا)، نيلوفر سهي (ويولا)، نگار نواراد (ويولون‌سل)، آتنا اشتياقي (ويولون‌سل)، نارک گاسپاريان (ويولون‌سل)، واردان آراکليان (گيتار بيس)، هادي اسماعيلي (کنترباس)، شيده شکرابي (چنگ) آنها را همراهي مي‌کنند.

آخرين فعاليت اين گروه، اجراي کنسرت- نمايش سي» در تابستانِ سال جاري در مجموعه‌ي فرهنگي و هنري سعدآباد بود که سالِ ديگر براي دومين بار در تهران و اولين بار در تعدادي از شهرستان‌هاي کشور از جمله شيراز روي صحنه خواهد رفت.

معرفي هيات انتخاب بخش مستند جشنواره فيلم فجر

هيات انتخاب فيلم هاي مستند بخش سوداي سيمرغ سي و ششمين جشنواره فيلم فجر معرفي شد.

با حکم ابراهيم داروغه زاده دبير سي و ششمين جشنواره فيلم فجر، محمد آفريده، حبيب احمدزاده و فرهاد مهرانفر انتخاب آثار مستند بخش سوداي سيمرغ اين دوره از جشنواره را برعهده خواهند داشت.

اعضاي هيات انتخاب مستند، از بين فيلم هاي مستند متقاضي، ده اثر را انتخاب مي کنند تا مورد بازبيني هيات انتخاب فيلم هاي سوداي سيمرغ قرار بگيرد.

در اين دوره، قرار است براي اولين بار آثار مستند در بخش سوداي سيمرغ جشنواره فيلم فجر مورد ارزيابي بگيرد.

سي و ششمين جشنواره فيلم فجر به دبيري ابراهيم داروغه زاده برگزار خواهد شد.

همكاري دوباره «مايکل بي.جردن» با برادران وارنر

مايکل بي. جردن بازيگر درام ورزشي «کريد» و همچنين فيلم ابرقهرماني «پلنگ سياه» قصد دارد به زودي در جديدترين پروژه سينمايي استوديو برادران وارنر به نام «تنها بخشش» (Just Mercy) مقابل دوربين برود.به نوشته اسکرين رنت، فيلمبرداري اين پروژه از اوايل 2018 آغازمي شود و بعد از آن بلافاصله، بازيگر 30 ساله هاليوود در دنباله جديد «کريد» در نقش قبلي‌اش – فرزند آپولو کريد، حريف قدر راکي بالبوا – ظاهر خواهد شد.

طبق تقويم اکران برادران وارنر، قسمت دوم «کريد» از 21 نوامبر 2018 آماده اکران مي‌شود اما هنوز معلوم نيست با توجه به زمان فيلمبرداري پروژه، برنامه‌ريزي براي اکران آن به موقع پيش برود.دستين کرتون کارگردان «موقتي 12» (Short Term 12) کارگرداني و نويسندگي «تنها بخشش» را به همراه اندرو لنهام بر عهده دارد. جردن نيز با مشارکت جيل نتر، تهيه‌کنندگي فيلم را هم بر عهده گرفته است.

اين پروژه سينمايي با اقتباس از کتابي تحت عنوان «تنها بخشش: داستان عدالت و رستگاري» ساخته خواهد شد که ماجراي واقعي برايان استيونسون وکيل جوان و بااستعدادي را به تصوير مي‌کشد؛ کسي که دفاع از قشر ضعيف جامعه امريکا را بر عهده دارد و در راه برقراري عدالت در يک نظام قضايي پرنقص دست از مبارزه نمي‌کشد.


 ميز خبــــر 

 همايش «مشق صلوات» در فرهنگ‌سراي بهاران

سومين همايش «مشق صلوات» با حضور بيش از 300 هنرمند خوشنويس در فرهنگ‌سراي بهاران برگزار مي‌شود.

سومين همايش خوشنويسي «مشق صلوات» با هدف افزايش سطح معنويت در جامعه از طريق يادآوري ذکر صلوات، ايجاد بستري مناسب براي انديشيدن و تعمق جامعه هنري کشور به ابعاد شخصيتي پيامبر اکرم (ص) و خلق آثار هنري به منظور پاسداشت معنا و مفهوم ذکر صلوات همزمان با سالروز ميلاد حضرت محمد مصطفي (ص) امروز سه‌شنبه 14 آذر از ساعت 14 تا 17 در فرهنگ‌سراي بهاران برگزار مي‌شود.

بيش از300 هنرمند در سومين همايش خوشنويسي «مشق صلوات» با آثار خوشنويسي در گرايش‌هاي؛ نستعليق، ثلث، شکسته‌هاي نستعليق، نسخ و نقاشي‌خط حضور دارند. همچنين نمايشگاهي از آثار برگزيده هنرمندان در سال‌هاي گذشته به نمايش گذاشته مي‌شود.

علاقه‌مندان با حضور در اين همايش مي‌توانند به صورت زنده و کارگاهي متن دعاي صلوات «اللهم صل علي محمد و آل محمد» را که توسط هنرمندان خوشنويسي مي‌شود را ببينند.

حسين محب اهري:

وضعيت جسماني ام دگرگون شده است

حسين محب اهري بازيگر سينما و تلويزيون که مدتهاست با بيماري سرطان دست و پنجه نرم ميکند و اين اواخر براي پرداخت هزينه هاي درمان مواجه شده بود از پرداخت کامل اين هزينه ها توسط صندوق اعتباري هنر خبرداد و تاکيد کرد: وضعيت جسماني وي بسيار مطلوب است.

اين بازيگر پيشکسوت کشورمان با اشاره بر پرداخت کامل هزينه آمپول هاي ميليوني توسط صندوق اعتباري هنر متذکر شد: اشخاص زيادي هستند که بنده بايد از آنان تشکر کنم و تصميم دارم به زودي با يک گفت وگوي جامع از تک تک افرادي که دراين راه سخت به بنده کمک کردند تشکر کنم.

وي افزود: در حال حاضر آمپول ها معجزه کرده اند و وضعيت جسماني من کاملا دگرگون شده است.

محب اهري درنهايت از حمايت صندوق اعتباري هنر در آن شرايط سخت تشکر کرد و تاکيد کرد: من در شرايط بسيار بدي قرار گرفته بودم که اين حمايت برايم خيلي ارزش داشت. اگرچه در طول سال گذشته نيز چندين بار از طريق اين صندوق کمک هاي مالي براي درمان انجام شده بود اما اينبار در شرايط بسيار سختي اين صندوق از من حمايت کرد.

اين درحالي است که پيش ازاين اعلام شده بود که حسين محب اهري براي پرداخت هزينه درمانش که شامل خريد شش آمپول 14 ميليون توماني است ناچار به دريافت نزول شده است. که دراين بين صندوق اعتباري هنر براي خريد اين آمپول ها اعلام آمادگي کرد و نهايت درمان محب اهري به طور کامل انجام شد.

چندي پيش نيز اين بازيگر پيشکسوت کشورمان در گفت وگو با رسانه ها از تجربه ناخوشايند خود در زماني گفته بود که در بيمارستان به او تاکيد شده که آمپول درمانش 14 ميليون تومان قيمت دارد و پولي براي پرداخت نداشته و ناچار به نزول شده بود. اما حمايت صندوق اعتباري هنر براي دريافت آمپولهاي مورد نياز توانست مشکل را برطرف کند.

«خانواده دکتر ماهان» در مرحله پيش توليد

سريال تلويزيوني «خانواده دکتر ماهان» به کارگرداني راما قويدل و تهيه کنندگي بهروز خوش رزم در مرحله پيش توليد قرار دارد. اين فيلم داستاني است در ستايش زندگي و خوشبختي خانوادگي؛ داستاني که مخاطبش را به ساده زيستي داوطلبانه دعوت مي کند؛ اين مجموعه روايتگر نگاهي تازه و الهام بخش در جهت تشويق جسارت تغيير و شکستن عادت هايي است که انسان امروز را تنهاتر ازهميشه، خسته و ملول کرده است.

اين مجموعه تلويزيوني به سفارش سيمافيلم ساخته مي شود.

عوامل سريال خانواده دکتر ماهان بدين شرح معرفي مي شود:

تهيه کننده: بهروز خوش رزم، کارگردان: راما قويدل، مدير توليد: علي شيرمحمدي، نويسنده: نسيم خُراشادي زاده، مدير تصويربرداري: آرش خلاق دوست، مدير صدابرداري: مرتضي اصلانزاده، طراح صحنه و لباس: سهيلا نعمتي، طراح گريم: مهين نويدي، برنامه ريز: سامرند معروفي، دستيار اول کارگردان: سياوش رمضانلو، دستيار دوم کارگردان: نگار افشار، ستيار سوم کارگردان: محمدرضا جبلي، عکاس: مهران بي پروا، روابط عمومي: مرتضي رنجبران


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
اقتصادي
انرژي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي