جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/09/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5715

تدارک قوي مراکش براي جام جهاني
وقتي همه خوابيم!


خبـــرنامه


خبـــرنامه


 تدارک قوي مراکش براي جام جهاني
 وقتي همه خوابيم! 

 
آفرينش-حريف اصلي ايران در جام جهاني در حالي 5 بازي بزرگ را براي آماده سازي در نظر گرفته که ما هنوز در گيرودار پيش پا افتاده ترين مسائل ممکن هستيم.

مراکش و ايران در گروه B جام جهاني 2018 با يکديگر هم گروه هستند و به اعتقاد بسياري از کارشناسان، بازي اول اين دو تيم، نبرد اصلي براي اين تيم هاي آسيايي و آفريقايي خواهد بود.

با توجه به بازي هاي سخت اين گروه و حضور اسپانيا و پرتغال در کنار ايران، مراکش به طور جدي در تدارک بازي هاي قوي براي آماده سازي است.

در اين رابطه رئيس فدراسيون فوتبال مراکش گفت: «در جام جهاني بهترين تيم‌ها حضور دارند و بنابراين تمام گروه‌ها قدرتمند و سخت هستند. برنامه‌هاي آماده‌سازي تيم ملي فوتبال مراکش از ماه مارس ميلادي (اسفند 1396) براي جام جهاني 2018 روسيه با انجام ديدارهاي تدارکاتي برابر حريفان مشابه‌مان آغاز خواهد شد. اين تيم‌ها از سوي هروه رنار (سرمربي مراکش) تعيين مي‌شوند که شامل آرژانتين، لهستان، سوئد، بلژيک و ايسلند هستند.»

حريف اصلي ما در حالي مهياي جام جهاني مي شود که ما هنوز در گيرودار زمين تمريني مناسب و برگزاري اردوهاي تدارکاتي هستيم. حتي هنوز فيفا دي هاي تيم ملي هم به طور دقيق مشخص نشده و معلوم نيست که براي حضور در اين تورنمنت سخت، با چه تيم هايي روبرو مي شويم.

در روزهاي گذشته گمانه زني هايي شده و از احتمال بازي با اروگوئه صحبت شده که اين بازي هم قطعي نشده و در هاله اي از ابهام قرار دارد. اين درحالي است که ما با دو تيم قوي اروپايي هم گروه هستيم و بدون شک يکي از نيازهاي اصلي ما، رويارويي با تيم هاي مطرح و قدرتمند اروپايي در بازي هاي تدارکاتي است.

اين مسائل، باعث شده که صداي کي روش هم بلند شود و حتي سرمربي پرتغالي تيم ملي اعلام کرده که اگر برنامه هاي او که يکي از مهم ترين اين خواسته ها، اردوهاي بلند و باکيفيت است، محقق نشود، ترجيح مي دهد که از تيم ملي جدا شود.

در واقع خواسته کارلوس کي‌روش اين بار چيزي فراتر از بازي‌هايي دوستانه بزرگ است و فدراسيون احتمالا توان برآوردن اين خواسته‌ها را نخواهد داشت. سرمربي تيم ملي پيش از اين از فدراسيون شکايت داشت که نمي‌تواند بازي‌هاي دوستانه مناسبي را براي تيم ملي فراهم کند. در واقع او تمايل داشت بازيکنانش را مقابل تيم‌هاي بزرگ آزمايش کند تا آن‌ها با تجربه بيشتري وارد جام جهاني شوند، اما با اين حال از زمان و مدت اردوهاي تيم ملي که خود او تعيين‌شان کرده بود راضي بود.

اما بعد از هم‌گروه شدن با اسپانيا و پرتغال که رقباي سختي براي تيم ملي هستند، سرمربي تيم ملي نظرش را درباره اردوها هم تغيير داده است. او دقيقا بعد از قرعه‌کشي خواستار برنامه‌اي خاص براي تيم ملي شد و در بيانيه فيس‌بوکي خود بر لزوم وجود برنامه‌اي ويژه براي آماده‌سازي بازيکنان داخلي تاکيد کرد.

کارلوس کي‌روش قبلاً برنامه‌ اردوهايش را به فدراسيون فوتبال داده است و با زمان، مکان و مدت اين اردوها موافقت شده و ليگ برتر هم براساس آن برنامه‌ريزي شده است. اما آن‌چه او الان مي‌خواهد، احتمالا اردوهاي بلندمدت‌تر براي بازيکنان داخل ليگ ايران يا زودتر در اختيار گرفتن آن‌ها پيش از جام جهاني است. سرمربي تيم ملي مثل گذشته بيشتر از بازيکنان اروپايي، نگران آمادگي بازيکنان ليگ ايران است؛ چرا که معتقد است آن‌ها به اندازه بازيکنان اروپايي تحت فشار بازي نمي‌کنند و مدت زمان مفيد بازي در اين ليگ خيلي پايين‌تر از ليگ‌هاي اروپايي است.

با اين حال احتمالاً فدارسيون نمي‌تواند اين خواسته کي‌روش را اجابت کند. تاج و همکارانش براي چنين کاري بايد موافقت باشگاه‌هاي ليگ برتر و سرمربيان‌شان را به دست آورند که ليگ بدون تعطيلي بيشتر به کارش ادامه دهد و آن‌ها بدون بازيکنان ملي‌پوش‌شان بازي‌ها را ادامه بدهند؛ اتفاقي که تعادل و تعاملي که فعلا بين باشگاه‌ها و تيم ملي به وجود آمده را به هم مي‌ريزد. کي‌روش پيش از اين موافقت کرده بود فقط در روزهاي فيفا اردوهاي تيم ملي را برگزار کند اما حالا با مشخص شدن رقباي تيم ملي ترجيح مي‌دهد بازيکنان مورد نظرش در ليگ داخلي را بيشتر از ديگران در اختيار داشته باشد.

انتخاب ديگر کي‌روش، زير نظر گرفتن بازيکنان مورد نظرش بدون برگزاري اردوي بلندمدت است؛ انتخابي که شامل برگزار شدن تمرينات ريکاوري بازيکنان بعد از بازي‌هاي تهران در مرکز تيم‌هاي ملي، زير نظر گرفتن سلامت بازيکنان تا جام جهاني و ارائه برنامه ويژه به بازيکنان براي اجرا در باشگاه‌ها است. اين برنامه هم جز با تعامل باشگاه‌ها و راضي شدن کارلوس کي روش براي صحبت رودررو با مربيان باشگاه‌ها قابل اجرا نيست.


 خبـــرنامه 

 دوران ورزشکارسالاري به سر آمده

شکست مديريت "رستمي پسند" مرادي در آمريکا

رييس فدراسيون وزنه برداري که در تمام اين مدت پشت کيانوش رستمي قرار گرفت و با ريز و درشت درخواست هاي او موافقت کرد اکنون بايد مسئوليت شکست قهرمان المپيک را قبول کند.به گزارش ايسنا، رقابتهاي دسته 85 کيلوگرم مسابقات وزنه برداري قهرماني جهان در آمريکا پايان تلخي براي ايران داشت که البته تلخي آن بيشتر متوجه علي مرادي، رييس فدراسيون است.

شايد در پايان اين مسابقات ذهن همه متوجه مصدوميت لحظه آخري رستمي شود اما اين را هم نبايد فراموش کرد که رستمي ناآماده راهي ميدان رقابت شد.

او که هميشه داعيه تنها تمرين کردن و کسب موفقيت را داشت، پس از قهرماني در المپيک ريو به پشت گرمي رئيس فدراسيون دوباره تنها براي مسابقات جهاني آماده شد؛ آن هم در شرايطي که ماهها از تمرين دور بود و نظارتي هم بر روي اين ورزشکار وجود نداشت. حتي تا اين اواخر هم خبري از رکوردهاي هميشگي رستمي به گوش نمي رسيد.

رستمي حتي در رکورد گيري تيم ملي که سرنوشت وزنه برداران را براي حضور درمسابقات جهاني رقم زد، شرکت نکرد و بازهم فدراسيون پشت اين وزنه بردار قرار گرفت.

نکته جالب اينکه رستمي حتي در لحظه آخر از خوب نبودن شرايطش صحبت کرد و حتي عنوان کرد شايد مدال نگيرد اما رييس فدراسيون که روزي بين خودمختاري يک ورزشکار و کادر فني تيم ملي، ورزشکارسالاري را انتخاب کرده بود حاضر نشد واقع بينانه به ماجرا نگاه کند که ورزشکارش آماده نيست.

رييس فدراسيون همه نوع امکانات از موافقت با تنها تمرين کردن ورزشکارش به قيمت کنار گذاشتن کادرفني گرفته تا شرکت نکردن در رکورد گيري و حضور برادرش در آمريکا را فراهم کرد تا يک مدال طلا بگيرد اما در نهايت چيزي جز باخت نصيبش نشد.

باخت اصلي به گفته خيلي از اهالي وزنه برداران در انتخاب وزنه ها بود. وزنه هاي 212 و 215 در حالي از سوي کيانوش يا برادرش انتخاب شدند که با کمتر از آن امکان کسب مدال و امتياز براي ايران وجود داشت اما مدال دوضرب و مجموع هم در اين ميان قرباني شد چراکه تصميم گيري به عهده خود رستمي بود و سرمربي تيم ملي که از سوي رئيس فدراسيون اقتدار لازم براي هدايت همه ملي‌پوشان به او داده نشده بود، اعلام کرد که نقشي در انتخاب وزنه براي رستمي نداشته و او خودش وزنه ها را انتخاب مي‌کرد!

شکست رستمي در آمريکا نشان داد ورزشکارسالاري در بلند مدت نتيجه نمي‌دهد و بايد يک سيستم مدون براي قهرمان پروري را جايگزين اين معضل کرد. در نقطه مقابل رستمي، سهراب مرادي قرار داشت که بدون حاشيه تمرين کرد و مطيع کادر فني بود که مزد اين نظم و بي حاشيه بودن، قهرماني جهان و شکستن رکورد جهان پس از 17 سال بود.

اکنون هم تنها کسي که بايد جوابگوي اين باخت باشد رييس فدراسيون است و درواقع باخت رستمي، باخت او و مديريتش است.

اعتراف آل‎کثير؛

اين نفت به آسيا نرود بهتر است!

هنوز مالک، مديران و سرمربي باشگاه نفت اميدوارند که اين تيم يکي از نمايندگان ايران در ليگ قهرمانان آسيا باشد اما بهترين بازيکن نفت يعني عيسي آل‌کثير نظر ديگري دارد. او که گفته مي‎شود مورد نظر وينفرد شفر قرار دارد و ممکن است در نيم‌فصل استقلالي شود درباره وضعيت باشگاه نفت به ورزش 3 گفته: «اوضاع نفت خيلي خوب نيست. متاسفانه هيچ اتفاق خوب و جديدي نيفتاده و در آسيا هم که ذوب‎آهن جايگزين نفت شده است.

من هم البته معتقدم که با اين وضعيت اگر به آسيا نرويم بهتر است. حضور در آسيا امکاناتي مي‎خواهد که ما نداريم.» هرچند تيم نفت قهرمان جام حذفي شده و حضور در ليگ قهرمانان آسيا حق اين تيم است اما واقع‎بيني آل‎کثير نسبت به شرايط اين باشگاه جاي تقدير و تحسين دارد. او در حالي به اين واقعيت اعتراف کرده که حميد درخشان سرمربي نفت هنوز مدعي است اين تيم که در ليگ برتر ايران در پايين جدول قرار دارد، بايد نماينده ايران در ليگ قهرمانان آسيا باشد!

واکنش مربي تيم ملي به جوک‌هايي که مردم ساختند؛

شنيدم به ما گفتند پرايد!

مربي تيم ملي هم بعضي جوک‌هاي قرعه‌کشي جام‌جهاني را خوانده است.

بعد از قرعه کشي جام جهاني، بعضي ها شروع به جوک سازي براي تيم ملي کردند که اين مسئله با واکنش بعضي از اعضاي ملي همراه بود. اوسيانو کروز، دستيار کي روش در اين خصوص گفت: «بالاخره مردم جوک درست مي کنند. اين هم يک چيز طبيعي است.

ما هم مربيان پرتغالي هستيم و شايد براي ما هم جوک بسازند. مثلا من شنيدم جوک ساختند که اسپانيا فراري است، پرتغال لامبورگيني ما هم پرايد!(خنده) خب اگر اينطور است بايد موتورمان را عوض کنيم! البته من جوک دوست دارم ولي به نظرم بايد هوشمندانه باشد و عاقلانه.»


 خبـــرنامه 

 مرادي:

باز هم منتظر مدال طلاي من باشيد

ملي پوش وزنه برداري ايران گفت: دست بردار نيستم و باز هم بايد منتظر طلاي سهراب و حتي رکوردشکني من باشيد.سهراب مرادي در مورد کسب 3 مدال طلا در مسابقات قهرماني جهان در آمريکا و رکورد شکني در اين وزن پس از 17 سال، اظهار داشت: 5 ماه تمرين و تلاش شبانه روزي نتيجه داد و روز مسابقه بدنم آنطوري که مي‌خواستم بود. خدا را شکر يک کيلو در 2 ضرب و 4 کيلو در مجموع رکورد جهان را ارتقا دادم آن هم رکوردي که گفته مي‌شد تاريخي است اما آن را به نام ايران ثبت کردم.

قهرمان المپيک ريو خاطرنشان کرد: سال‌ها بود که دنبال طلاي جهان بودم و هرچند طلاي المپيک را کسب کردم اما طلاي جهان لطف ديگري دارد. دست بردار نيستم و باز هم بايد منتظر طلا و حتي رکوردشکني من باشيد.وي ادامه داد: راحت وزنه زدم چون عزمم را جزم کرده بودم که اين کار را انجام بدهم و اين رکورد را به نام ايران ثبت کنم. خوشحالم که توانستم در خاک آمريکا پرچم ايران را به اهتزاز درآورم و سرودمان در اين کشور نواخته شد.

مرادي در خصوص حضور هواداران ايراني در سالن خاطرنشان کرد: واقعا فکر مي‌کردم در ايران وزنه مي‌زنم. اين مدال‌ها را هم به ملت بزرگ و شريف ايران تقديم مي‌کنم چون هميشه حقشان بهترين‌ها است. اميدوارم اين هديه را از من قبول کنند.

ادعاي جالب رسانه اسپانيايي؛

ايران گرگي در لباس ميش است!

يک سايت اسپانيايي در گزارشي به اين اشاره کرد که شاگردان خولن لوپتگي نبايد به هيچ‌وجه ايران را در جام جهاني 2018 روسيه دستکم بگيرند.سايت اسپانيايي «AGdeportes» نوشت: تيم‌هاي پرتغال، ايران و مراکش اولين رقباي اسپانيا در جام جهاني 2018 روسيه خواهند بود. خولن لوپتگي، سرمربي ماتادورها گروه B را سخت و دشوار توصيف کرده است. از زماني که لوپتگي هدايت تيم ملي اسپانيا را بر عهده گرفته، تيم تحت‌هدايت وي شکستي را متحمل نشده و 12 پيروزي و 4 تساوي کسب کرده است و در اين مدت 52 گل زده‌اند و 10 گل دريافت کرده‌اند. اسپانيا با کسب 9 پيروزي از 10 بازي‌ خود در مرحله انتخابي جام جهاني 2018 با اعتماد به نفس بالايي به روسيه پا خواهد گذاشت. اسپانيا در جام جهاني بايد با سه رقيبي مصاف کند که تمام تلاش خود مقابل اين تيم را به کار خواهند بست. پرتغال، ايران و مراکش اولين موانعي هستند که اسپانيا بايد بر آنها غلبه کند تا راه رسيدن مجدد به تاج و تخت فوتبال را هموار کند.

اين سايت اسپانيايي در مورد رويارويي شاگردان لوپتگي با مردان کارلوس کي‌روش با تيتري با عنوان «ايران، گرگي در لباس ميش» نوشته است: تيم‌هايي آسيايي در نگاه اول سيندرلاهاي گروه خود هستند. معمولاً خبر آنچناني از فوتبال ايران در رسانه‌هاي اروپايي ديده نمي‌شود و بيشتر مردم سطح کيفي تيم ملي ايران را به رسميت نمي‌شناسند. نگاهي اجمالي به عملکرد تيم ملي ايران در مرحله انتخابي جام جهاني 2018 و خصوصيات بازي آنها ما را به اين يقين مي‌رساند که ما با تيمي مصاف خواهيم کرد که آن‌طور که فکر مي‌کرديم، ضعيف نيست.

در ادامه اين گزارش آمده است: ايران در رده‌بندي فيفا در مکان سي‌ودوم جهان جاي دارد. آنها اولين تيم آسيايي بودند که پس از تکميل کار بي‌نقص خود در مرحله انتخابي جام جهاني 2018، صندلي خود را در پرواز روسيه رزرو کردند. تيم ملي در 10 بازي مرحله انتخابي 6 پيروزي و 4 تساوي کسب کرد و 1152 دقيقه دروازه‌اش را بسته نگه داشت. کارلوس کي‌روش هم براي سومين بار متوالي در رقابت‌هاي جام جهاني حضور پيدا خواهد کرد و در رأس تيمي است که قدرتش بستن فضاها بر روي حريف و استفاده از کوچکترين اشتباه براي ترتيب ضدحملات و تخريب فضاهايي است که حريف در اختيارشان قرار مي‌دهد. ستاره تيم ملي ايران هم سردار آزمون، مهاجم تيم روبين کازان است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
اقتصادي
انرژي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي