جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/09/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5718

بررسي کليت بودجه 97، درگفتگوي آفرينش با نايب رئيس کميسيون برنامه و بودجه؛
تخصيص استاني و ابهام در تامين بودجه هاي عمراني


سهم بيش از 400 تريليون ريالي نهادهاي نظامي از بودجه 97


خبر


همايش روز جهاني فلسفه در دانشگاه اصفهان


بازي "سنگ کاغذ قيچي"با يک روبات در نمايشگاه نوآوري پکن


سرمقاله

رييس‌‌جمهور در ديدار وزير خارجه انگلستان تاکيد کرد :
ايران بايد از منافع برجام بهره‌‌مند شود


تعويق قانون "قدس يکپارچه‌" توسط نتانياهو


اردوغان: ترکيه به حمايت از مظلومان جهان ادامه مي‌دهد


درخواست پاپ فرانسيس براي اقدامات حکيمانه درخصوص قدس


حضور داعشي‌هاي فرانسوي در افغانستان


تحريم‌هاي جديد کره‌جنوبي عليه پيونگ يانگ


خبــــر


يك نكته از هزاران


ميز خبر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


 بررسي کليت بودجه 97، درگفتگوي آفرينش با نايب رئيس کميسيون برنامه و بودجه؛
 تخصيص استاني و ابهام در تامين بودجه هاي عمراني 

 روزگذشته رئيس جمهور بودجه سال 97 را تقديم هيئت رئيسه مجلس کرد و از نمايندگان خواست تا دولت را در اجراي بودجه و تخصيصات مدنظر حمايت و همراهي کنند. درهمين رابطه با دکتر محبي نيا نايب رئيس کميسيون برنامه بودجه گفتگو کرديم تا از کم وکيف کلي بودجه سال 97 مطلع شويم.دکترمحبي نيا درمورد توضيح کليت بودجه 97 گفت: در بودجه اي که دولت به مجلس آورد بايد در نظر داشت که کشور ما در چه وضعيتي به لحاظ اقتصادي قرار دارد. بايد درآمدهاي دولت و مشکلات کشور را به گونه اي رصد کرد که واقعيت ها و چالش هاي اقتصادي ملي ما مورد توجه قرار گيرد و بي جهت توقعات خود را از بودجه بالا نبريم.به طور کلي دربودجه 97 سعي شده تا دولت بدهي ها بابت اوراق، حقوق کارکنان و بدهي صندوق هاي بازنشستگان را به طور قابل توجهي تامين کند و اين امري مثبت و رضايت بخش تلقي مي شود. ضمن اينکه بايد به اين نکته اشاره داشت که درآمدهاي دولت براي تامين همين امر نيز بسيار سخت تامين خواهد شد. لذا نبايد آنچنان توقع تحول و بهاري پر بار براي بودجه هاي عمراني کشور داشت چرا که تامين اين بودجه ها در حال حاضر براي دولت مقدور نيست.

همچنين نايب رئيس کميسيون بودجه پيرامون تفاوت جديد بودجه 97 با دوره هاي قبل و تخصيص استاني بودجه گفت: در رابطه با استاني شدن بودجه امسال دولت اين موضوع را مطرح کرده است که بنابر نيازواقعي استان ها بودجه به آنها تخصيص يابد و مديريت بودجه به دست خود استان ها صورت گيرد و براساس آن بودجه ريزي کنند.البته اين موضوع ذيل يکي از بندهاي برنامه ششم توسعه قرار دارد و عملاً اقدامي مناسب در راستاي تحقق برنامه هاي مديريتي و توسعه کشورمي باشد، اما اين ابهام وجود دارد که آيا خزانه دولت اين توانايي را دارد بودجه هاي مورد نياز استان ها را به موقع به دست آنها برساند.دربررسي اين موضوع به نظر مي رسد که دولت مشکلي در پرداخت هزينه هاي جاري استان ها نداشته باشد چرا که مبالغ آن تقريباً مشخص است. اما درمورد پرداخت بودجه هاي عمراني در استان ها به نظر نمي رسد دولت بتواند آنها را تامين کند، چرا که درحال حاضر ما در تامين بودجه پروژهاي عمراني در سطح ملي نيز با مشکلات فراواني مواجه شده ايم.


 سهم بيش از 400 تريليون ريالي نهادهاي نظامي از بودجه 97 

 با ارائه لايحه بودجه سال 97 توسط رييس‌جمهور به مجلس شوراي اسلامي، ازقام بودجه نهادهاي نظامي از جمله ارتش، سپاه پاسداران، وزارت دفاع و سازمان بسيج مشخص شد.به گزارش ايسنا، دولت در بخش ماده واحده و جداول کلان منابع و مصارف بودجه، بودجه دستگاه‌هاي مختلف از جمله نهادهاي نظامي را تعيين کرده است.براين اساس بودجه وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح، ارتش، سپاه پاسدارن و بسيج به شرح زير است:

وزارت دفاع وپشتيباني نيروهاي مسلح: 44 تريليون و 971 ميليارد و 355 ميليون ريال

ستاد مشترک ارتش: 97 تريليون و هشتاد ميليارد و 866 ميليون ريال

ستاد مشترک سپاه پاسداران:267 تريليون و 366 ميليارد و 971 ميليون ريال

سازمان بسيج: 11 تريليون و 804ميليارد 843 ميليون ريال

از مجموع بودجه وزارت دفاع، مبلغ 19 تريليون و 659 ميليارد و 138ميليون ريال براي تقويت بنيه دفاعي و ارتقاي توان دفاعي کشور در نظر گرفته شده است. بر اين اساس سهم نهادهاي نظامي کشور از بودجه سال 97 بيش از 400 تريليون ريال است.


 خبر 

 لاريجاني در صحن علني؛

طرح حمايت از آسيب‌ديدگان زلزله در دستور کار مجلس

رئيس مجلس: طرحي براي حمايت از آسيب ديدگان زلزله در دستور کار مجلس قرار دارد که سريع تر به آن رسيدگي خواهد شد.

به گزارش خانه ملت، آقاي لاريجاني در آغاز جلسه علني مجلس با بيان اينکه حادثه زلزله اخير در کرمان و چند استان ديگر براي همه ملت تأثربرانگيز بود، گفت: از کميسيون عمران خواسته شد تا رسيدگي لازم را صورت داده و به مجلس گزارش دهد.

وي در بخش ديگري از نطق پيش از دستور خود گفت: در روزهاي گذشته در ميان حوادث متعددي که در سطح منطقه و بين الملل رخ داده که هر کدام در جاي خود با اهميت بود هيچ يک به اندازه اقدام ناشيانه رئيس جمهور آمريکا درباره دستور جابجايي سفارت اين کشور در فلسطين اشغالي قلوب مسلمانان را آزرده نکرد حتي کشورهاي دوست آمريکا نيز اين اقدام ناپسند و غير عقلاني را تقبيح کردند.

پارلمان افغانستان تعليق روابط با آمريکا را خواستار شد

پارلمان افغانستان از دولت کابل و کشورهاي مسلمان سراسر جهان خواست تا در اعتراض به تصميم رئيس‌جمهوري آمريکا درخصوص قدس روابط خود با واشنگتن را به حالت تعليق درآورند.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آناتولي، پس از آنکه تعدادي از اعضاي پارلمان افغانستان به شدت از اقدام دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوري آمريکا براي به رسميت شناختن قدس به عنوان پايتخت رژيم صهيونيستي انتقاد کردند، مجلس عوام پارلمان افغانستان بيانيه‌اي متفق القولي را تصويب و در آن اين تصميم ترامپ را محکوم کرد.

دبيرکل اتحاديه عرب:

آمريکا مي خواهد به اشغالگري در قدس مشروعيت ببخشد

" احمد ابوالغيط" دبير کل اتحاديه عرب در سخناني در نشست فوق العاده اتحاديه عرب گفت، تصميم دولت آمريکا براي به رسميت شناختن قدس به عنوان پايتخت رژيم صهيونيستي در حقيقت تلاش براي مشروعيت بخشي به اشغالگري است.به گزارش ايرنا و به نقل ازپايگاه خبري «الوطن» مصر، دبير کل اتحاديه عرب تاکيد کرد تهديد وضعيت حقوقي و تاريخي قدس که اين روزها شاهد آن هستيم،مساله اي خاص فلسطيني ها نيست بلکه اين مساله همه عرب ها و جهان اسلام است.


 همايش روز جهاني فلسفه در دانشگاه اصفهان 


 بازي "سنگ کاغذ قيچي"با يک روبات در نمايشگاه نوآوري پکن  


 سرمقاله 

 به بهانه تقديم بودجه 97 به مجلس؛

دانشگاه‌ها و حركت بر روي ريل ركود!

زهرا کيان بخت

لايحه بودجه 97 ديروز به وسيله رئيس جمهور به مجلس ارائه شد. با توجه به اينكه ميزان بودجه درنظر گرفته شده براي هر يك از بخش‌ها، تا حدّ زيادي، تعيين‌كننده اين مسأله است كه دست نهادهاي مزبور، چه قدر در سال آتي، براي انجام برنامه‌هاي‌شان باز است، ابلاغ و تصويب بودجه، معمولاً محل گلايه‌ سازمانهاي مختلف مي‌شود. اين است كه تا سخن از بودجه به ميان مي‌آيد بسياري از دستگاهها اعلام مي‌دارند بودجه اختصاص داده شده به آنها با نيازها و چشم‌انداز كاري سال بعدشان، همخواني ندارد و آنها را در مضيقه و تنگناي مالي قرار مي‌دهد. ولي ماجراي بودجه به همين جا ختم نمي‌شود. در كنار اين گلايه‌هاي هميشگي، مسئولان نهادهاي مختلف، در بسياري از مواقع، اظهار مي‌كنند حتي بودجه درنظر گرفته شده براي سال جاري نيز به طور كامل به آنها تخصيص پيدا نكرده و رقمي كه به عنوان ميزان بودجه براي آنها اعلام شده بود، صرفاً بر روي كاغذ مانده و در عمل، اجرايي نشده است.

پيرو اين مطلب، بودجه‌اي كه براي آموزش عالي در سال 97 درنظر گرفته شده، رشدي 13 درصدي داشته است؛ رشدي كه مسئولان دانشگاه‌هاي مختلف، نقدهايي به آن وارد كرده و گفته‌اند اين ميزان رشد، پاسخگوي نياز دانشگاهها نيست و چيزي حدود هشتاد درصد آن، صرف حقوق و دستمزد كاركنان مي‌شود و اين، يعني عليرغم كمبود امكانات و بي‌توجهي به پژوهش كه در حال حاضر، يكي از اصلي‌ترين ضعفهاي آموزش عالي ماست، براي سال بعد هم، به مانند سالهاي گذشته، نبايد انتظار تغييرات خاصي را داشته باشيم. چرا كه بودجه‌ كافي لحاظ نشده تا بتوان به مدد آن، تحولات موردانتظار را در بخشهاي آموزشي و پژوهشي دانشگاه، به اجرا درآورد.

مقايسه‌اي جزئي بين بودجه بسياري از دانشگاههاي خارجي با دانشگاههاي خودمان، مي‌تواند ما را از اختلاف فاحشي كه در اين ميان وجود دارد، آگاه كند. بگذريم كه دانشگاههاي خارجي علاوه بر اين بودجه هنگفت، خود، صاحب درآمدهايي اختصاصي نيز هستند و تبديل علم به ثروت، يكي از ويژگي‌هاي مهم آنهاست. حال آن كه دانشگاهها و مراكز آموزش عالي ما با توجه به نوع سيستمي كه در آنها جريان دارد و تفكر سنتي و بي‌توجهي به ارتباط با صنعت، جامعه و دنيا، از درآمد خاصي نيز برخوردار نيستند كه بتوان گفت درصورت اختصاص نيافتن بودجه مناسب، هزينه‌هاي خود را از محل اين درآمدها تأمين خواهند كرد! اينكه در كشور ما بودجه‌اي كه به آموزش عالي اختصاص مي‌يابد، متناسب با انتظاراتي كه از آن مي‌رود، نيست، تكرار مكررات است و نمي‌خواهيم با سخن گفتن از آن، مطلب را بيهوده، طولاني كنيم. اما به نظر مي‌رسد رقم اختصاص داده شده به دانشگاهها و گلايه‌ مسئولان دانشگاهي، حداقل مي‌تواند ما را به بازبيني درمورد نوع حركت دانشگاه‌هاي‌مان وادارد. در حالي كه سالهاست كارشناسان و حتي خود مسئولان آموزش عالي، از ناكارآمد بودن سيستم حاكم بر آموزش عالي و كيفيت آموزش و پژوهش در آن، سخن مي‌گويند، جالب است كه باز هم دانشگاههاي ما، به همان روال ناقص قبل، به حركت خود ادامه مي‌دهند و بحث ضرورت درآمدزايي دانشگاهها، تنها در جذب دانشجويان پولي و اخذ شهريه‌هاي كلان از دانشجويان خلاصه شده و هنوز هم بر اهميت اشتغالزايي دانشگاه براي دانشجويان و فراهم كردن فرصت براي كار پژوهشي و تحقيقاتي و زمينه ايجاد ارتباط با صنعت، وقعي نمي‌نهيم!

در كنار اين مسأله، تعداد دانشگاههاي موجود در كشور هم مزيد بر علت شده است. در حالي كه تعداد دانشگاهها در كشور ما حتي از تعداد دانشگاههاي دو كشور پرجمعيت چين و هند هم به طور قابل ملاحظه‌اي بيشتر است و ايران، پنج برابر كشورهاي پيشرفته، دانشگاه دارد، عدم توانايي براي ضبط و ربط اين تعداد دانشگاه و سروسامان دادن به اوضاع علمي و مهارتي و اشتغالزايي براي فارغ‌التحصيلان، امري بديهي است. چرا كه تفكر ما، عموماً تفكري كميت‌گرا بوده و صرف وجود دانشگاههاي زياد در كشور را نشانه عدالت آموزشي تلقي مي‌كنيم، حال آن كه كيفيت آموزش در دانشگاههاي ما، داراي وضعيت اسفناكي است! بحث ما تنها بر سر لزوم افزايش بودجه آموزش عالي نيست، بلكه انتظار مي‌رود دانشگاههاي ما يك بار براي هميشه و به گونه عملي، در برنامه‌ها و نوع حركت خود و تعريف افق و چشم‌انداز موردنظرشان، تجديدنظر كنند و بالاخره، روزي برسد كه درآمدزايي، حرفه‌اي‌سازي دانشجويان، و ايفاي نقش واقعي در متن جامعه، در آنها، محلي از اِعراب داشته باشد!

zahrakianbakht@yahoo.com


 رييس‌‌جمهور در ديدار وزير خارجه انگلستان تاکيد کرد :
 ايران بايد از منافع برجام بهره‌‌مند شود 

 رييس جمهور در ديدار «بوريس جانسون» وزير امور خارجه انگلستان، با اشاره به ضرورت توسعه روابط دوستانه و متوازن ايران و انگليس در راستاي تأمين و تضمين منافع مشترک، گفت: مناسبات دو کشور باوجود فضاي پس از برجام متناسب با ظرفيت‌هاي همکاري نبوده و بايد براي رسيدن به نقطه مطلوب در روابط و همکاري‌هاي فيمابين، تلاش بيشتري انجام شود.به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني در اين ديدار با بيان اينکه همکاري ايران و 1+5 در اقدامي بزرگ منجر به توافق ارزشمند و بين‌المللي برجام شد، اظهارداشت: بايد تصميم و اراده مبني بر استفاده از فضاي پس از برجام براي توسعه همه جانبه مناسبات و همکاري‌ها را در مقام عمل نشان داده و شاهد آثار آن باشيم.دکتر روحاني با اشاره به لزوم گسترش روابط و همکاري‌هاي بانکي ايران و انگلستان در راستاي اجراي برجام، خاطر نشان کرد: اجرا و حفظ برجام حائز اهميت بوده و معتقديم که همه و بويژه ملت ايران بايد بتوانند از منافع برجام بهره‌برداري کنند.رييس جمهور با تأکيد بر اينکه جمهوري اسلامي ايران بدنبال برقراري صلح و ثبات پايدار، پايان يافتن جنگ و خونريزي و ريشه کن شدن تروريسم در منطقه است، گفت: گفتگوي لندن با تهران مي‌تواند به همکاري براي ثبات بيشتر در منطقه منجر شود.دکتر روحاني افزود: امروز به خوبي روشن است که ايران با نقش آفريني سازنده خود دو کشور منطقه را از نابودي و تروريسم نجات داده است و هيچ کس نمي‌تواند ترديدي در اقدامات مثبت ايران در منطقه داشته باشد.رييس جمهور خاطرنشان کرد: شرايط منطقه به گونه‌اي است که نبايد در آتش آن دميده شود و تصميم اخير رييس جمهور آمريکا در انتقال سفارتخانه اين کشور به قدس شريف، تصميمي نادرست و بنزيني بود که در آتش منطقه ريخته شد.

بوريس جانسون وزير امور خارجه انگلستان نيز در اين ديدار با بيان اينکه امروز به واسطه برجام فرصت‌هاي خوبي براي توسعه روابط و همکاري‌هاي ايران و انگلستان فراهم شده است، گفت: مصمم به گسترش همه جانبه مناسبات تهران – لندن در بخش هاي مختلف هستيم.وزير امور خارجه انگلستان با تأکيد بر اينکه برجام توافق مثبتي است که بايد ادامه پيدا کرده و مردم ايران بتوانند از منافع اقتصادي آن بهره‌مند شوند، اظهار داشت: فرصت‌هاي تجاري و اقتصادي بسيار خوبي در ايران وجود دارد و علاقه داريم شرکت‌هاي انگليسي نيز بتوانند در پروژه‌هاي سرمايه‌گذاري ايران مشارکت کنند.جانسون با بيان اينکه جمهوري اسلامي ايران اقدامات مثبتي در مسير مبارزه با تروريسم و توسعه صلح و ثبات در منطقه انجام داده است، گفت: انگلستان تصميم رييس جمهور آمريکا در انتقال سفارت اين کشور به قدس را اقدامي مناسب قلمداد نمي‌کند.


 تعويق قانون "قدس يکپارچه‌" توسط نتانياهو 

 
ايسنا :نخست وزير رژيم صهيونيستي موقتا راي‌گيري درباره پيش‌نويس قانون "قدس يکپارچه‌" را با توجه به موج خشم جهاني از تصميم ترامپ درباره قدس به تعويق انداخت.به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه دو رژيم صهيونيستي، بنيامين نتانياهو، نخست وزير اين رژيم راي‌گيري در خصوص پيش‌نويس قانون " قدس يکپارچه" را به تعويق انداخت.

نتانياهو تصميم گرفته که پيش‌نويس اين قانون را اين هفته به راي نگذارد. تصويب اين طرح 80 راي عضو کنست (پارلمان رژيم صهيونيستي) را مي‌طلبد.اين شبکه عبري زبان به نقل از افراد نزديک به نتانياهو اعلام کرد که آن‌ها مي‌ترسند که اين قانون دولت آمريکا را به دردسر بيندازد و قانون مذکور روند مذاکرات آتي با فلسطيني‌ها را سخت خواهد کرد.


 اردوغان: ترکيه به حمايت از مظلومان جهان ادامه مي‌دهد 

 
خبرگزاري آناتولي: رئيس‌جمهور ترکيه اعلام کرد، اين کشور به حمايت خود از "تمام مردم مظلوم در سراسر جهان" ادامه خواهد داد.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آناتولي، رجب طيب اردوغان، رئيس جمهور ترکيه در پيامي به مناسبت روز حقوق بشر اعلام کرد: ما به ايستادن در کنار مردم ستم‌ديده و قرباني از فلسطين گرفته تا سوريه، از آسيا تا آفريقا ادامه خواهيم داد.رئيس جمهور ترکيه ادامه داد: گروه‌هاي تروريستي از جمله داعش، سازمان فتو، پ.ک.ک و يگان‌هاي مدافع خلق کرد سوريه، الشباب و بوکو حرام از بزرگترين دشمنان عليه بشريت هستند.

اردوغان اضافه کرد: ترکيه بدون هرگونه انحرافي مبارزات خود را عليه تروريسم با رويکردي قاطع بر اساس قانون و دموکراسي ادامه خواهد داد.وي ادامه داد: احترام به حقوق بشر براساس اصول برابري و عدم تبعيض در برابر قانون، ماهيت غير قابل تغيير جمهوري ترکيه است.


 درخواست پاپ فرانسيس براي اقدامات حکيمانه درخصوص قدس 

 النشره :پاپ فرانسيس مجدداً درخواست خود را براي اقدامات حکيمانه و خردمندانه درخصوص مساله قدس مطرح کرد. به گزارش ايسنا، به نقل از النشره، پس از آنکه دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا در اقدامي جنجال‌برانگيز قدس را به عنوان پايتخت اسرائيل به رسميت شناخت، پاپ فرانسيس، رهبر مسيحيان کاتوليک جهان مجدداً درخواست خود را براي اقدامات حکيمانه مطرح کرد. پاپ همچنين خواستار جهاني بدون تسليحات هسته‌اي شد.وي در ادامه اظهاراتش گفت، ارتباط بسيار قوي ميان حقوق بشر و مساله خلع سلاح هسته‌اي وجود دارد.پاپ فرانسيس در ادامه خواهان آن شد که فناوري و اطلاعات براي خدمت رساني به برقراري صلح مورد استفاده قرار بگيرد.وي همچنين اتخاذ تدابير موثر براي مبارزه با تغييرات آب و هوايي را خواستار شد.


 حضور داعشي‌هاي فرانسوي در افغانستان 

 منابع بين‌المللي و افغان اعلام کردند، شبه نظاميان فرانسوي و الجزايري که برخي از آنها از سوريه آمده‌اند به گروه داعش در شمال افغانستان، پايگاه جديد شبه نظاميان، پيوسته‌اند.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري فرانسه، اين نخستين باري است که حضور شبه نظاميان فرانسوي داعش در افغانستان بطور رسمي اعلام مي‌شود، پيش از اين نگراني‌هايي از حرکت شبه نظاميان از عراق و سوريه به افغانستان اعلام شده است.اين مساله همچنين نشانه‌اي از يک مشکل بزرگ‌تر است؛ فرانسه که با بدترين خشونت‌هاي ريشه گرفته از داعش از 2015 روبرو بوده و در حال بررسي چگونگي رسيدگي به صدها شهروندي است که براي پيوستن به داعش به خاورميانه رفته‌اند.


 تحريم‌هاي جديد کره‌جنوبي عليه پيونگ يانگ  

 براساس يک گزارش منتشر شده کره‌ جنوبي تحريم‌هاي يک جانبه جديدي را عليه پيونگ يانگ اعمال مي‌کند.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري فرانسه، اين تحريم‌هاي يک جانبه جديد از سوي سئول بعد از ديدار کم سابقه يک مقام ارشد سازمان ملل به کره شمالي انجام مي‌گيرد.خبرگزاري يونهاپ کره‌ جنوبي در گزارشي به نقل از يک مقام وزارت خارجه اين کشور اعلام کرد: در کل 20 سازمان کره شمالي از جمله بانک‌ها، شرکت‌هاي تجاري و 12 شخص که بيشتر آنها صاحبان بانک هستند در ليست سياه قرار مي‌گيرند.


 خبــــر 

 افزايش خيره‌کننده عوارض خروج از کشوردر بودجه 97

دولت در لايحه بودجه 97 عوارض خروج از کشور را با افزايش سه‌برابري مواجه کرد.به گزارش تسنيم،‌بر اساس لايحه تقديمي دولت به مجلس در بودجه 97 عوارض خروج از کشور از 75 هزار تومان به 220هزار‌ تومان افزايش پيدا مي‌کند.بر اين اساس در سفر دوم به خارج از کشور 50 درصد اين مبلغ بيشتر مي‌شود و براي بار سوم و سفرهاي بيشتر نيز اين مبلغ به صد درصد افزايش پيدا مي‌کند.


 يك نكته از هزاران 

 درارائه بودجه سال 97 به مجلس نکات بسياري مورد توجه بود که در روزهاي آتي به آن خواهيم پرداخت اما موضوع وام ازدواج و عوارض خروج از کشور با توجه به درک عاميانه آن بيشتر مورد توجه قرار گرفت.

بر اساس لايحه بودجه سال آينده پرداخت وام ازدواج در سال جاري هم با سقف 10 ميليون تومان ادامه پيدا مي‌کند، درحالي که اين انتظار وجود داشت تا در راستاي حمايت از ازدواج جوانان اين مبلغ افزايش داشته باشد. دولت در لايحه بودجه 97 عوارض خروج از کشور را هم با افزايش سه‌برابري مواجه کرد. بر اساس لايحه تقديمي دولت به مجلس در بودجه 97 عوارض خروج از کشور از 75 هزار تومان به 220هزار‌ تومان افزايش پيدا مي‌کند. بر اين اساس در سفر دوم به خارج از کشور 50درصد اين مبلغ بيشتر مي‌شود و براي بار سوم و سفرهاي بيشتر نيز اين مبلغ به صد درصد افزايش پيدا مي‌کند.

اميدواريم نمايندگان در بررسي مفاد بودجه به تمامي موارد آن به صورت کارشناسي بپردازند.


 ميز خبر 

 آنکارا: تصميم ترامپ منطقه را به آتش مي‌کشد

معاون نخست وزير ترکيه با اشاره به برگزاري نشست فوق‌العاده سازمان همکاري‌ اسلامي در پي تصميم اخير آمريکا درباره قدس گفت: اين سازمان بايد موضعي فراتر از محکوم کردن اين اقدام اتخاذ کند.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آناتولي، بکر بوزداغ، معاون نخست وزير ترکيه اعلام کرد: خاک فلسطين با زور و اجبار مورد غصب قرار گرفته است و اين اقدام مغاير با اصول حقوق بشر، قوانين و همچنين بيانيه‌هاي بين‌المللي است. اين تغيير غيرمشروع است.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

هفتادمين اجلاس هيأت مديره

10تا11 اکتبر 2006، تيان جين، چين

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

پروژه خاص درمورد آموزش براي همه (EFA)

درسال 2005، IAU يک پروژه آزمايشي را تحت عنوان: آموزش عالي و پژوهش براي تأمين هدف هاي آموزش براي همه ( EFA) آغازکرد تا درمورد تقاطع بين آموزش عالي و EFA و ارزيابي نياز وامکان سنجي براي يک پروژه بزرگتر دراين مبحث يادگيري نمايد. اين پروژه آزمايشي که تا حدودي توسط 1 Sida /SAREC 2تأمين مالي شده بود، درماه مي 2007 تکميل گرديده است.

براساس رويداد جمع آوري شده درطول آزمايش وبه صورت بيشتر خالص از:

- داده هاي اطلاعاتي جمع آوري شده از آژانس ها و انجمن هاي مؤسسات آموزش عالي درمورد تأمين مالي براي پروژه هاي مشارکت هاي بين دانشگاهي متمرکز رويEFA ؛

- اطلاعات جمع آوري شده از مؤسسات آموزش عالي که در پروژه هاي مربوط به EFA درگير بوده يا درگير هستند؛

- نتايج و توصيه هاي اجلاس متخصصين که در ژانويه سال 2007 درماپوتو(Maputo)، موزابيک تشکيل شده است.

IAU پيش نويس يک پروپزال پروژه که انجمن را قادرکند تا موضوع را به صورت وسيع تري وبا عمق بيشتري اتصالات بين آموزش عالي و پژوهش را ازيک طرف و EFA (آموزش براي همه) و MDGs (هدف هاي توسعه هزاره سوم) را ازطرف ديگر دردستورکار قراردهدتهيه مي نمايد.

پروپزال پروژه، تحت عنوان تحکيم اتصالات براي آموزش بهبود يافته: آموزش عالي وپژوهش با کارکردن براي آموزش براي همه (EFA) و هدف هاي توسعه هزاره سوم3 (MDGs) يک راهبرد دومنظوره درمورد يک مبناي افزايشي درطول سه سال آينده به تصويب ميرساند:

1. SAREC: Swedish Agency for Research Cooperation with Developing Countris

2. Sida: Swedish Internation Development Cooperation Agency

3. MIDGs: Millennium Developmet Goals


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي