جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/09/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5718


جزئيات ثبت‌نام و اعلام نتايج نقل و انتقال و ميهماني دانشگاه آزاد


جزئيات سهميه‌هاي کنکور كارشناسي ارشد


خبرنامه


يادداشت


ميز خبر


 جزئيات ثبت‌نام و اعلام نتايج نقل و انتقال و ميهماني دانشگاه آزاد 

 به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي، دکتر عليرضا صامت از اعلام نهايي نتايج نقل و انتقال و ميهماني نيمسال دوم سال تحصيلي دانشگاه آزاد اسلامي قبل از آغاز ترم بهمن و در تاريخ 7 بهمن‌ماه خبر داد.

زمان ثبت‌نام نقل و انتقال و ميهماني

ثبت‌نام براي نقل و انتقال و ميهماني دانشجويان اين دانشگاه براي نيمسال دوم تحصيلي 96-97 از 25 آذرماه آغاز مي‎شود.

مهلت ثبت‌نام

دکتر صامت با بيان اينکه مهلت ثبت‌نام براي نقل و انتقال و ميهماني دانشجويان اين دانشگاه براي نيمسال دوم براساس تقويم دانشگاهي، تا تاريخ 7 بهمن‌ماه است، گفت: با برنامه‎ريزي‌هاي صورت‌گرفته، تدبيري انديشيده شده تا نتيجه درخواست‌هاي نقل و انتقال و ميهماني دانشجويان، بدون وقفه و در همان تاريخ اعلام شود.

پيگيري درخواست‌ها از طريق سامانه منادا

وي افزود: دانشجويان مي‎توانند براي پيگيري نتيجه درخواست‌هاي خود درخصوص نقل و انتقال و ميهماني به سامانه منادا به آدرس www.monada.iau.ir مراجعه کنند.مديرکل امور دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي در پايان تاکيد کرد تمامي مراحل فرآيند رسيدگي به درخواستهاي نقل و انتقال و ميهماني، از طريق سامانه منادا قابل پيگيري است.


 جزئيات سهميه‌هاي کنکور كارشناسي ارشد  

 سهميه‌ها و تسهيلات آزمون کارشناسي ارشد سال 97 براي سه گروه رزمندگان و ايثارگران، برگزيدگان علمي دوره کارشناسي دانشگاهها و موسسات آموزش عالي و حافظان کل قرآن مجيد اعلام شد.

به گزارش خبرنگار مهر، فرصت ثبت‌نام براي آزمون کارشناسي ارشد ناپيوسته سال 1397 در تمامي دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي دولتي و غير دولتي از جمله دانشگاه آزاد اسلامي و بيست و سومين المپياد علمي- دانشجويي کشور از روز 16 آذر آغاز شده و تا روز 22 آذرماه ادامه دارد.

داوطلباني که داراي سهميه هستند مي‏توانند براساس سهميه‌هاي خود متقاضي ثبت‌نام شوند.

در ادامه به برخي نکات مربوط به اين سهميه ها اشاره مي کنيم.

سهميه رزمندگان و ايثارگران:

هر يک از داوطلبان متقاضي سهميه رزمندگان و ايثارگران مي‏توانند براساس شرايط خود که در بندهاي «الف» و «ب» آمده است، متقاضي اين سهميه شوند.

الف) سهميه رزمندگان:

الف) رزمندگاني که براساس ماده 1 و تبصره‏هاي چهارگانه ماده مذکور در آيين‏نامه اجرايي قانون ايجاد تسهيلات براي ورود رزمندگان و جهادگران داوطلب بسيجي به دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي از تاريخ 31 شهريور 1359 تا 31 شهريور 1367 حداقل 6 ماه متوالي يا متناوب داوطلبانه در مناطق عملياتي جبهه‏هاي نبرد حق عليه باطل حضور داشته‏اند، لازم است ضمن مراجعه به ارگان ذيربط (سازمان بسيج مستضعفين يا وزارت جهاد کشاورزي) نسبت به تکميل فرم مخصوص استفاده از سهميه رزمندگان اقدام کنند.

آمار و اطلاعات آنان بعد از زمان ثبت‌نام توسط سازمان بسيج مستضعفين يا وزارت جهاد کشاورزي مورد تاييد نهايي قرار گيرد. در صورت تاييد نهايي توسط ارگان هاي ذيربط در سهميه رزمندگان گزينش مي‏شوند.

داوطلبان متقاضي استفاده از سهميه رزمندگان سازمان بسيج مستضعفين و نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران، لازم است پس از تکميل فرم مخصوص استفاده از سهميه رزمندگان نسبت به دريافت کدرهگيري 12 رقمي از واحد مربوطه اقدام و آن را در زمان ثبت‌نام در محلي که در تقاضانامه اينترنتي در نظر گرفته شده درج کنند.

داوطلبان متقاضي استفاده از سهميه رزمندگان (سازمان بسيج مستضعفين) در صورت عدم تاييد سهميه و درج سهميه آزاد بر روي کارت شرکت در آزمون، به واحدهاي تابعه شهرستان هاي محل تشکيل پرونده مراجعه کنند.

کدرهگيري 12 رقمي سازمان بسيج مستضعفين و يا نيروهاي مسلح براي هر آزمون در هر سال متفاوت است. لذا داوطلبان ضرورت دارد براي ثبت‌نام در هر آزمون با مراجعه به واحد مربوط نسبت به دريافت کدرهگيري 12 رقمي مخصوص همان آزمون اقدام کنند.

مناطق عملياتي براساس مصوبات شوراي عالي دفاع تعيين مي‎شود.

مدت حضور يا خدمت در جبهه موظفي سربازان و پاسداران وظيفه و همچنين تعهدات و مأموريتهاي خدمتي پرسنل وزارتخانه‏ها، سازمانها و ارگانهاي نظامي در جبهه و نيز طرح 6 ماهه دانشجويان دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي، حضور داوطلبانه تلقي نمي‏شود.

نيروهاي فعال بسيجي و بسيجيان عادي پايگاههاي مقاومت بسيج مشمول استفاده از سهميه رزمندگان نمي‏شوند.

الف) آن دسته از پرسنل کادر ثابت، پيماني و وظيفه نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران علاوه بر ميزان موظفي، که از تاريخ 31 شهريور 1359 تا 31 شهريور 1367 حداقل 6 ماه پيوسته و يا 9 ماه ناپيوسته شرکت در عمليات به صورت داوطلبانه در خطوط مقدم حضور داشته‏اند، با تاييد بالاترين مقام هر يک از نيروهاي مسلح مي‏توانند از مزاياي اين قانون استفاده کنند.

بالاترين مقام هر يک از نيروهاي مسلح شامل ستاد کل نيروهاي مسلح، ستاد کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، ستاد ارتش جمهوري اسلامي ايران «آجا»، وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح «ودجا» و نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران «ناجا» است.

اين قبيل افراد مي‏توانند ابتدا به سازمانهاي تابعه مراجعه و فرم مخصوص استفاده از سهميه رزمندگان در آزمون مربوط را تکميل و کد رهگيري 12 رقمي دريافت کنند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از زمان ثبت‌نام توسط ستاد کل نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران مورد تاييد نهايي قرار گيرد.

اين قبيل داوطلبان لازم است بند مربوط به سهميه خود را در تقاضانامه ثبت نامي علامتگذاري و نسبت به درج کد رهگيري 12 رقمي در محل مربوط اقدام کنند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از زمان ثبت‌نام توسط ستاد کل نيروهاي مسلح مورد تاييد نهايي قرار گيرد و در صورت تاييد نهايي توسط ارگان ذيربط در سهميه رزمندگان گزينش مي‏شوند.

ب) سهميه ايثارگران:

«جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان»، «جانبازان زير 25 درصد و همسر و فرزندان آنان»، «آزادگان و همسر و فرزندان آنان»، «همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه» و همچنين «همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثر » براي استفاده از سهميه ايثارگران بايد نسبت به تکميل بند مربوط در تقاضانامه ثبت‏نامي اقدام کنند و نيازي به مراجعه به وبگاه ايثار ندارند و در صورت تأييد ارگان مربوط، در اين آزمون در سهميه ايثارگران گزينش مي‎شوند.

با توجه به تصويب قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران (1400 - 1396) در تاريخ 14 اسفند 95 توسط مجلس شوراي اسلامي، ماده 90 اين قانون قانون علاوه بر ماده 70 «قانون جامع خدمات رساني به ايثارگران» و اصلاحيه بعدي آن در ماده 47 «قانون الحاق برخي مواد به قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت 2» در اين آزمون اجرا و گزينش داوطلبان براساس اين قوانين صورت مي‏گيرد.

تسهيلات برگزيدگان علمي دوره کارشناسي دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي:

تسهيلات اين بخش براساس مفاد آيين‏نامه پذيرش با آزمون استعدادهاي درخشان در دوره‏هاي کارشناسي (پيوسته و ناپيوسته) و کارشناسي ارشد به شماره 21.77897 تاريخ 5 مرداد 93 شوراي هدايت استعدادهاي درخشان وزارت علوم، تحقيقات و فناوري که به کليه دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي نيز ابلاغ شده است، صورت مي‏گيرد.

براساس اين آيين‏نامه افراد حائز شرايط زير، حداکثر تا يک سال تحصيلي پس از زمان دانش‏آموختگي (و صرفاً براي يک بار ) در صورت شرکت در آزمون و کسب حدنصاب علمي حداقل 90 درصد نمره آخرين فرد پذيرفته شده در هر کدرشته محل توسط سازمان سنجش به يکي از دانشگاهها معرفي مي‏شوند.

برگزيدگان رتبه‏هاي اول تا پانزدهم مرحله نهايي المپيادهاي علمي دانشجويي.

دانشجويان نمونه کشوري در دوره کارشناسي با معرفي سازمان امور دانشجويان.

رتبه‏هاي اول تا سوم نهايي جشنواره‏هاي خوارزمي، جوان خوارزمي، رازي، ابن سينا و فارابي در دوره کارشناسي پيوسته يا ناپيوسته با مشارکت حداقل 50 درصد در دستاورد حائز رتبه.

دانش‏آموخته رتبه اول دوره کارشناسي پيوسته در بين دانشجويان همرشته و هم‎ورودي که طي هشت نيمسال تحصيلي دانش‏آموخته شده است.

دانش‎آموخته رتبه اول دوره کارشناسي ناپيوسته در بين دانشجويان همرشته و هم‎ورودي که طي چهار نيمسال تحصيلي دانش‎آموخته شده است.

سازمان سنجش حداکثر معادل 10 درصد ظرفيت (با تقريب اضافي) در هر کدرشته محل تحصيل دوره بالاتر را براساس اولويت نمره و انتخاب رشته متقاضيان به حائزين شرايط اختصاص خواهد داد. اطلاعات بيشتر در اين خصوص بر روي پايگاه اينترنتي اين سازمان قرار خواهد گرفت.

امتياز حافظان کل قرآن مجيد:

به منظور اجراي قانون اعطاي مدرک کارشناسي و بالاتر به حافظان کل قرآن مجيد مصوب سال 1375 مجلس شوراي اسلامي و آيين‏نامه اجرايي قانون مذکور مصوب هيئت وزيران (15 بهمن 76)، حافظان کل قرآن مجيد به جز اتباع خارجي که خواهان استفاده از مزاياي در نظر گرفته شده هستند، ضرورت دارد با توجه به توضيحات ذيل رشته علوم قرآن و حديث (کد 1111 ) را انتخاب و بند مربوط در تقاضانامه ثبت‌نام اينترنتي را علامتگذاري کنند.

داوطلبان داراي مدرک رسمي کارشناسي علوم قرآني به منظور ثبت‌نام لازم است با علامتگذاري بند مربوطه در تقاضانامه، حافظ قرآن بودن خود را اعلام کنند.

از دارندگان مدرک کارشناسي علوم قرآني (فقط علوم قرآني) پس از اعلام نتايج آزمون کارشناسي ارشد، براي احراز صحت حفظ کل قرآن مجيد، جهت آزمون شفاهي دعوت بعمل خواهد آمد. اين افراد لازم است به هنگام مراجعه مدرک کارشناسي خود را که حداکثر تا تاريخ 31 شهريور 1397 اخذ مي‎کنند، ارائه کنند.

براساس مصوبه جلسه 573 شوراي عالي انقلاب فرهنگي، آن دسته از حافظان ديپلم، زيرديپلم و کارشناسي علوم قرآني که داراي يکي از مدارج استاد حفظ قرآن، حافظ ممتاز قرآن، حافظ كل قرآن با دارا بودن برخي شرايط درنظر گرفته شده، باشند، از شرکت در آزمون صحت حفظ معاف خواهند بود.

جهت استفاده از هرگونه مزاياي قانوني مربوط به حافظان قرآن با توجه به جدول ذيل، مدارک تخصصي بايد به امضاي رئيس سازمان تبليغات اسلامي و وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي باشد.

داوطلبان حافظ کل قرآن مجيد داراي مدرک ديپلم يا گواهي پيش دانشگاهي يا فاقد ديپلم به منظور ثبت نام لازم است بند مربوطه در تقاضانامه اينترنتي را علامتگذاري کنند.

داوطلبان حافظ کل قرآن مجيد داراي مدرک ديپلم يا گواهي پيش‏دانشگاهي يا فاقد ديپلم، لازم است آخرين معدل احراز شده خود را در بند 23 تقاضانامه اينترنتي درج کنند.

ضمناً کد محل فارغ‏التحصيلي خود را در بند 20 تقاضانامه کد 1999 درج کنند.از متقاضيان مدرک کارشناسي با توجه به حدنصاب نمره علمي جهت آزمون صحت حفظ کل قرآن مجيد و ترجمه اجزاي اول و سي‎ام دعوت بعمل خواهد آمد.

آزمون شفاهي صحت حفظ قرآن مجيد همه ساله بعد از برگزاري آزمون ويژه و استخراج اسامي نهايي حافظان، برگزار مي‎شود. از اين داوطلبان آزمون کتبي بعمل نخواهد آمد.

تنها دارندگان مدارک کارشناسي مرتبط علوم قرآني مي‎توانند از تسهيلات امتياز حافظان، در مقطع کارشناسي ارشد استفاده کنند و دارندگان ساير مدارک کارشناسي حق استفاده از اين امتياز را ندارند.


 خبرنامه 

 يک محقق ايراني در جمع دانشمندان "يک درصد برتر دنيا "

براساس آخرين نتايج اعلام شده از سوي پايگاه شاخص‌هاي اساسي علم (ISI - ESI) عضو هيئت علمي دانشکده مديريت و حسابداري دانشگاه علامه‌طباطبايي به جمع دانشمندان يک درصد پراستناد در سطح بين‌الملي پيوست.

به گزارش ايسنا، نتايج جديد رتبه‌بندي دانشمندان، دانشگاه‌ها و مراکز تحقيقاتي برتر در نظام رتبه‌بندي ESI يا همان Essential Science Indicators نشان مي‌دهد که دکتر مقصود اميري استاد تمام گروه مديريت صنعتي دانشگاه علامه طباطبايي به جمع دانشمندان يک درصد برتر جهان پيوسته است.پايگاه شاخص‌هاي اساسي علم يا ESI يکي از فرآورده‌هاي کمپاني کلاريويت آنالتيکس است که نويسندگان يک درصد برتر دنيا نيز از طريق آن شناسايي و معرفي مي‌شوند. محققان براساس تعداد استنادهاي دريافتي مقالات آنها در رشته‌هاي 22 گانه علم، مرتب‌سازي مي‌شوند و يک درصد آنها تحت عنوان دانشمندان يک درصد برتر انتخاب مي‌شوند.پايگاه شاخص‌هاي اساسي علم (ESI )، گرايش‌هاي مختلف علوم را به 22 شاخه اصلي از جمله فيزيک، شيمي، ميکروب‌شناسي، رياضي، پزشکي باليني، داروشناسي و سم شناسي، بيوشيمي، اقتصاد و غيره تقسيم کرده و هر دو ماه يک بار افراد و دانشگاه‌ها و مراکز تحقيقاتي را بر اساس ميزان ارجاع به مقالات چاپ شده آن‌ها در بازه زماني 10 سال گذشته رتبه‌بندي کرده و اسامي يک درصد برتر هر گروه را اعلام مي‌کند.

دکتر مقصود اميري استاد تمام دانشگاه علامه طباطبايي و عضو هيئت علمي گروه آموزشي مديريت صنعتي دانشکده مديريت و حسابداري، تاکنون بالغ بر 250 مقاله در مجلات معتبر پژوهشي به چاپ رسانده است. براساس گزارش GoogleSchoolar، طي پنج سال گذشته بيش از يک هزار و 285 ارجاع به مقالات وي با اچ‌ايندکس 18 ثبت شده است.

رئيس مرکز جذب وزارت علوم:

جذب 13 هزار عضو هيئت علمي طي 4 سال

رئيس مرکز جذب وزارت علوم گفت: تعداد 13 هزار و 358 عضو هيئت علمي در بازه زماني يک شهريور 92 تا 10 مهر 96 در دانشگاهها جذب شده‎اند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا رضوان‏طلب با اشاره به جذب و تبديل وضعيت اساتيد دانشگاهها طي سالهاي 92 تا 96 گفت: 13 هزار و 358 نفر در بازه زماني يک شهريور 92 تا 10 مهر 96 در دانشگاهها جذب شده‏اند.وي ادامه داد: اين درحالي است که در بازه زماني، يک شهريور 88 تا يک شهريور 92 نيز 13 هزار و 311 نفر جذب شده بودند. در بازه زماني يک شهريور 92 تا 10 مهر 96، 12 هزار و 318 نفر تبديل وضعيت شدند اين درحالي است که در بازه زماني يک شهريور 88 تا 1 شهريور 92 تعداد 4 هزار و 625 نفر تبديل وضعيت شدند.رئيس مرکز جذب وزارت علوم افزود: بيشترين رشته اولويت انتخاب شده شده در فراخوان شهريور 96 به ترتيب رشته‏هاي شيمي، مهندسي برق، مهندسي عمران، مهندسي مکانيک، فيزيک، مهندسي کامپيوتر، رياضي، حقوق، زبان و ادبيات فارسي، و مهندسي شيمي بود.وي تصريح کرد: 10 دانشگاه پرمتقاضي در اين فراخوان نيز به ترتيب تهران، موسسه علوم و فنون سپاهان، صنعتي اصفهان، فردوسي مشهد، صنعتي شريف، مازندران، تربيت مدرس، خوارزمي، شيراز، علم و صنعت ايران بودند.

پيگيري «کمپين مطالبات دکتري» براي احياي پژوهانه در بودجه 97

کمپين مطالبات دکتري وزارت علوم به دنبال پيگيري برقراري پژوهانه از نمايندگان مجلس بودند که اين درخواست در قالب بودجه 97 تقديم مجلس خواهد شد.

مريم راه‎چمني سخنگوي کمپين مطالبات دکتري وزارت علوم در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينکه اعضاي اين کمپين از هر فرصتي براي رساندن مطالبات خود به گوش رئيس جمهور و معاونان بهره مي‌برند، اظهار کرد: دانشجويان دکتري در قالب کمپين مطالبات دکتري وزارت علوم براي رساندن صداي خود به گوش مسئولين و تلاش براي رسيدن به مطالبات خود از هر فرصتي بهره مي‎برند که از جمله مي‌توان به "رساندن نامه مطالبات 340 صفحه‌‏اي کمپين به رئيس دفتر دکتر روحاني در مراسم آغاز سال تحصيلي جديد در دانشگاه تهران در تاريخ 15 مهر 96 "، "رساندن مطالبات کمپين به گوش رياست محترم جمهور در دانشگاه سيستان و بلوچستان و در روز دانشجو" ، "ديدار نمايندگان کمپين با دکتر جهانگيري معاون اول رييس جمهور در تبريز در تاريخ 22 مهر 96 و همچنين در افتتاحيه نمايشگاه مطبوعات در تهران به تاريخ 6 آبان 96، که مطالبات و دغدغه‌هاي دانشجويان دکتري را با ايشان در ميان گذاشتند" اشاره کرد.

سخنگوي کمپين مطالبات دکتري وزارت علوم تاکيد کرد: بخشي از مطالبات اين کمپين مربوط به پژوهانه دانشجويان دکتري است. اعطاي پژوهانه به دانشجويان دکتري در سال 88 تصويب شده و با هدف حمايت از رساله‎هاي دکتري در جهت انجام پژوهش‌هاي مفيد و موثر علمي در زمينه‎هاي بنيادي، کاربردي و توسعه‎اي متناسب با نيازهاي آينده جامعه بشريت، افزايش توليد علم در جهت تحقق اهداف سند چشم‏انداز 20 ساله و برنامه پنجم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، گسترش نهضت توليد علم و توسعه فناوري با هدف حل مشکلات کشور و توليد سرمايه و توسعه روشها و فرايندهاي پژوهشي و فناوري به منظور حل نيازهاي اساسي کشور اجرايي گرديد. اين مصوبه از سال 88 اجرايي و تا سال 92 ادامه داشت ولي متاسفانه بعد از اين تاريخ قطع شد.

راه چمني در ادامه افزود: با توجه به اينکه دانشجويان دکتري شاغل محسوب شده و شغل آنها پژوهش مي‌باشد و در ضمن متعهد به حضور تمام وقت در دانشگاه محل تحصيل هستند، لذا ضرورت پرداخت پژوهانه به اين دانشجويان بيش از پيش احساس مي‎شود.

ايستگاه مترو دانشگاه خوارزمي تاسيس مي‎شود

شوراي صنفي دانشجويان دانشگاه خوارزمي از تاييد استانداري البرز براي ايجاد ايستگاه مترو خوارزمي خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، شوراي صنفي دانشجويان دانشگاه خوارزمي اعلام کرد: در جلسه استانداري البرز با دانشجويان استان که با حضور نمايندگاني از شوراي صنفي و فعالين دانشجويي دانشگاه خوارزمي برگزار شد، مسئله ايستگاه مترو دانشگاه خوارزمي مطرح شد و در نهايت دکتر نجفي، استاندار البرز ايجاد ايستگاه خوارزمي را تاييد و از جزئيات آن خبر داد.

شوراي صنفي دانشگاه خوارزمي به نمايندگي از 13 هزار دانشجوي اين دانشگاه پيش از اين در نامه‏اي به استاندار کرج خواستار پيگيري موضوع احداث مترو اين دانشگاه شده بود.قرار بود ايستگاه متروي دانشگاه خوارزمي تا 22 بهمن ماه سال جاري، جنب درب اتوبان افتتاح و راه‎اندازي شود اما به دليل مخالفت مسئولان استانداري البرز با اين طرح به صورت يکطرفه لغو شده بود.


 يادداشت 

 دانشجويان و پرش از مانع!

زهرا كيان‌بخت

در حالي كه سالهاست عدم توجه به كار عملي، پژوهش و مهارت‌پروري در دانشگاهها به عنوان يكي از ضعفهاي كليدي شناخته شده و ضرورت تقويت پژوهش در كنار آموزش، به طور برجسته‌اي مطرح گرديده، همچنان شاهديم كه دانشجويان در اغلب دانشگاهها براي انجام امور پژوهشي و استفاده از امكانات كتابخانه‌اي و آزمايشگاهي با مشكلات متعددي مواجهند.

مسأله كمبود امكانات چيزي است كه مسئولان دانشگاهها معمولا آن را به طور مستقيم مربوط به كسري بودجه مي‌دانند. اما گذشته از آن، يكي از مشكلات مهمي كه دانشجويان معمولا با آن روبرو هستند، مربوط به همين معدود امكاناتي است كه در دانشگاهها وجود دارد.

قوانين وضع‎شده و نوع مقرراتي كه براي بهره‌مندي دانشجويان از اين امكانات درنظرگرفته شده، به گونه‌اي است كه دانشجويان براي بهره‌گيري از آنها، همواره موانعي را پيش پاي خود احساس مي‌كنند.

به نظر مي‌رسد سختگيري‌هاي بي‌مورد و قوانيني كه صرفه‌جويي در وقت و زمان دانشجويان در آنها لحاظ نشده و براي دانشجويان، سنگ‌اندازي مي‌كنند، با هدف و چشم‌انداز دانشگاههاي ما كه همانا پيشرفت علمي و تحقيقاتي بيشتر و بيشتر است، همخواني ندارد.

از مسئولان دانشگاههاي مختلف اين انتظار مي‌رود كه با مروري بر قوانين و مقررات بعضاً قديمي و سنتي وضع شده در بخشهاي مختلف، تلاش كنند تا با از بين بردن موانع، حركت علمي دانشجويان را سرعت بخشند و موجب كاستن از دغدغه‌هاي دانشجويان شوند نه اين كه برعكس، با ادامه قوانين دست و پاگير و وضع مقررات غيرمنعطف، دانشجويان را درگير مشكلات اجرايي و اداري و... نمايند.


 ميز خبر 

 براساس لايحه بودجه سال 97؛

شرط استفاده دانشگاه‏ها و مراکز علمي از تسهيلات بانک‏ها

براساس لايحه بودجه 97، دانشگاهها و پارکهاي علم و فناوري مي‎توانند تاسقف عملکرد درآمد اختصاصي سال 96 نسبت به اخذ تسهيلات بانکي براي تکميل طرحهاي تملک دارايي و احداث خوابگاه متاهلي اقدام کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، لايحه بودجه سال 97 توسط رئيس جمهور به مجلس شوراي اسلامي ارائه شد که در بخشهايي از اين لايحه درخصوص فعاليت دانشگاهها و مراکز پژوهشي و صندوق رفاه وزارتخانه‏هاي علوم و بهداشت توضيحاتي ارائه شده است که در ذيل آمده است:

به دانشگاهها و موسسات آموزشي و پژوهشي و پارکهاي علم و فناوري اجازه داده مي‏شود تا سقف عملکرد درآمد اختصاصي سال 1396 نسبت به اخذ تسهيلات از بانکها اقدام کنند و در راستاي تکميل طرحهاي تملک داراييهاي سرمايه‎اي خود و احداث خوابگاههاي متاهلين موضوع بند (پ) ماده ( 103 ) قانون برنامه ششم توسعه کشور استفاده و نسبت به بازپرداخت اقساط از محل درآمد اختصاصي خود اقدام کنند.

پيش‎بيني اعتبارات براي ساخت خوابگاه‎ متاهلي از سوي صندوق رفاه

صندوقهاي رفاه دانشجويان مکلفند نسبت به پيش‎بيني اعتبار لازم در فعاليتهاي خود به منظور پرداخت يارانه سود و کارمزد احداث خوابگاههاي متاهلين اقدام کنند.صد درصد وجوه اداره شده پرداختي از سال 1385 تا سال 1396 به صندوق رفاه دانشجويان وزارتخانه‏هاي علوم، تحقيقات و فناوري و بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و دانشگاه آزاد اسلامي به عنوان کمک براي افزايش منابع مالي صندوق هاي رفاه دانشجويي تلقي مي‏شود.

وجوه حاصل از بازپرداخت وامهاي مذکور و همچنين ساير منابع ناشي از فعاليتهاي صندوق تا سقف ياده هزار و سيصد ميليارد(11.300.000.000.000) ريال پس از واريز به خزانه‏داري کل در قالب درآمد اختصاصي براي پرداخت مجدد به دانشجويان به مصرف مي‎رسد.

نحوه پرداخت وام‎هاي تحصيلي به دانشجويان تحت پوشش

مازاد هزينه تحصيلي دانشجويان تحت پوشش کميته امداد امام خميني(ره) و سازمان بهزيستي کشور نسبت به اعتبارات مندرج در اين قانون در قالب وام از طريق صندوق رفاه دانشجويان در اختيار اين افراد قرار مي‎گيرد. اقساط وامهاي مذکور پس از فراغت از تحصيل و اشتغال به کار افراد، پرداخت مي‎شود. دانشجويان تحت پوشش نهادهاي حمايتي مزبور در اولويت دريافت وام مي‎باشند.

قائم مقام وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي:

اکنون زمان مناسبي براي ادغام دانشگاه‌هاي علوم پزشکي در وزارت علوم نيست

قائم مقام وزير و معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي گفت: با توجه به شرايط فعلي وزارت‌هاي علوم و بهداشت، اکنون زمان مناسبي براي ادغام دانشگاه‌هاي علوم پزشکي در وزارت علوم نيست.

دکتر ايرج حريرچي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به جدايي دانشگاه‌هاي علوم پزشکي از وزارت بهداشت و ادغام آن در وزارت علوم، اظهار کرد: ديدگاه ما درباره اين موضوع مشخص است؛ درحال حاضر به اندازه کافي اولويت‌هاي اجرايي در حوزه آموزش عالي و بهداشت و درمان وجود دارد که نبايد اين وزارتخانه‌ها را وارد مسائل حاشيه‌اي کرد. وي ادامه داد: دانشگاه‌هاي علوم پزشکي با دستاوردهايي که طي سه دهه اخير داشتند، نشان دادند که ادغام آن‌ها در وزارت بهداشت به نفع کشور است و اين موضوع طبق سياست‌هاي کلي نيز ابلاغ شده است.معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي تاکيد کرد: با توجه به منافع ادغام دانشگاه‌هاي علوم پزشکي در وزارت بهداشت و هزينه‌هاي جدايي آن، گمان نمي‌کنم در آينده ادغام دانشگاه‌هاي علوم پزشکي در وزارت علوم اتفاق بيفتد؛ بسياري از افرادي که زماني مخالف ادغام دانشگاه‌هاي علوم پزشکي در وزارت بهداشت بودند، امروز موافق حضور آن‌ها در اين وزارتخانه هستند.حريرچي جدايي دانشگاه‌هاي علوم پزشکي از وزارت بهداشت را حرکتي روبه عقب دانست و خاطرنشان کرد: ما نمي‌خواهيم حرکت روبه عقب داشته باشيم. بايد اين نکته را درنظر داشت که هر تغيير ساختاري هزينه‎بر خواهد بود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي