جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/09/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5718

رئيس کميسيون انرژي مجلس ؛
لغو آزمون استخدامي وزارت نفت موقتي است


توضيحات سازمان خصوصي سازي پيرامون واگذاري پالايشگاه کرمانشاه


معادلات انرژي


ميز خبر


 رئيس کميسيون انرژي مجلس ؛
 لغو آزمون استخدامي وزارت نفت موقتي است  

 
رئيس کميسيون انرژي مجلس گفت: ديوان عدالت اداري، به صورت موقت آزمون نفت را لغو کرده تا اصلاحات ديگري در شرايط ثبت نام اين آزمون، انجام شود.به گزارش خانه ملت؛ فريدون حسنوند با اشاره به توقف آزمون استخدامي وزارت نفت توسط ديوان عدالت اداري، گفت: در همان روزهاي نخست انتشار دفترچه شرکت در آزمون استخدامي وزارت نفت، از سوي کميسيون انرژي نامه‌اي خطاب به وزير نفت نوشته شد و برخي ايرادات مترتب بر اين آزمون استخدامي، به صورت کتبي به وزارت نفت اعلام و خواستار اعمال تغييرات در اين آزمون شديم.

رئيس کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي، افزود: پس از ارسال نامه، وزير نفت به کميسيون انرژي دعوت شد و اعضاي کميسيون توضيحات وزير را شنيدند و نمايندگان نظرات و ديدگاه هاي خود را درباره اعمال برخي موضوعات و تغيير برخي شرايط به وزير نفت اعلام کردند، پس از اين جلسه، مهلت يک هفته اي براي ثبت نام در آزمون داده شد و اصلاحاتي در دفترچه ثبت‌نام انجام شد.

اصلاح آزمون استخدامي وزارت نفت

اين عضو خانه ملت با بيان اينکه پس از اين اصلاحات اوليه، مجددا مذاکراتي صورت گرفت و اصلاحات بيشتري در دفترچه اعمال شد، ادامه داد: بر اين اساس يک فرصت 10روزه ديگر جهت حضور در آزمون به متقاضيان داده شد تا افرادي که در مهلت گذشته نمي توانستند ثبت نام کنند، با اين اصلاحات بتوانند در آزمون استخدامي ثبت نام نمايند، اما اعتراضات ديگري نسبت به شرايط شرکت در آزمون صورت گرفت و دانشجويان صنعت نفت معتقد بودند که در اين آزمون بايد سهم و استخدام آنها ديده شود.

نماينده مردم انديمشک در مجلس شوراي اسلامي، در تشريح آخرين وضعيت آزمون استخدامي وزارت نفت، يادآور شد: براساس آخرين اخبار ديوان عدالت اداري به صورت موقت اين آزمون را لغو کرده تا اصلاحات ديگري در شرايط ثبت نام اين آزمون انجام شود، لذا کميسيون انرژي درصدد است که با ايجاد شرايط، اين آزمون برگزار و فرصت اشتغال براي تعداد زيادي از فارغ التحصيلان و بيکاران جهت اشتغال چند هزار نفر فراهم شود.

رايزني مجلس، ديوان عدالت و وزارت نفت

وي با بيان اينکه کميسيون انرژي تلاش مي کند تا شرايط به نحوي پيش رود که دايره استخدام افراد براي ثبت نام در آزمون بيشتر شود، افزود: طي اين جلسات و رايزني ها کميسيون انرژي به دنبال اين است که آزمون به صورت کلي لغو نشود؛ اما اشکالات بايد رفع شود و سهم افراد در بحث معدل، تغييرات در بحث بومي گرايي، مسائل مرتبط با برخي دانشگاه ها، مناطق محروم و برخي اقشار به صورتي لحاظ شود که از بحث کيفي بودن افراد براي ورود به مجموعه کم نشده و همچنين حق افراد تضييع نشود.اين نماينده مردم در مجلس دهم، با تاکيد بر اينکه توقف آزمون استخدامي وزارت نفت توسط ديوان عدالت اداري توقف موقت است، ادامه داد: اين توقف بيشتر به اين منظور بوده که فرصتي ايجاد شود تا در آن، براساس تعامل و رايزني و بيان ديدگاه هاي مختلف و و در نظر گرفتن جوانب موضوع بهترين شرايط براي برگزاري آزمون استخدامي ايجاد شود.رئيس کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي، با بيان اينکه ديدگاه مجلس، ديوان عدالت و وزارت نفت بر اجراي قانون است، تصريح کرد: بايد به سمتي حرکت کرد که اين آزمون در برگيرنده همه گروه ها باشد و کمترين اشکال را داشته باشد و طبيعي است که اگر شرايط ناعادلانه در برگزاري آزمون قرار داده شود، پذيرفتني نيست، بنابراين اميدوارم با تعامل بين وزارت نفت مجلس و ديوان عدالت بتوان آزمون را برگزار و اشکالات احتمالي را رفع کرد.


 توضيحات سازمان خصوصي سازي پيرامون واگذاري پالايشگاه کرمانشاه 

 سازمان خصوصي‌سازي با انتشار اطلاعيه‌اي حواشي پيرامون واگذاري شرکت پالايش نفت کرمانشاه را تکذيب و در اين زمينه شفاف‌سازي کرد.به گزارش تسنيم؛ سازمان خصوصي‌سازي اعلام کرد: اين سازمان همه ساله (از سال 1387) به منظور رصد ميزان دستيابي به اهداف سياستهاي کلي اصل (44) قانون اساسي در سطح خرد (شرکتها)، اقدام به ارزيابي عملکرد شرکتهاي واگذار شده با استفاده از مدل‌هاي متعارف علمي نموده است. اين ارزيابي‌ها موجب شده نقاط مثبت اجراي اين برنامه را تقويت و عارضه‌ها و نکات منفي را نيز به حداقل رساند.

از طرف ديگر با عنايت به اين که به طور معمول برداشت‌هاي ذهني و نظريات غيرکارشناسي و بعضاً متناقض و فاقد سند و مدرک پيرامون اثرات اجراي برنامه خصوصي‌سازي بر روي برخي از شاخص‌هاي اقتصادي و اجتماعي مهم شرکت‌هاي واگذار شده از جمله سودآوري، بهره‌وري و سطح اشتغال در جامعه مطرح مي‌گردد، انتشار نتايج علمي قابل اتکا حاصل از ارزيابي شرکت‌هاي واگذار شده که متفاوت با تصورات موصوف مي‌باشد، باعث تنوير افکار عمومي و ترويج اثرات مثبت خصوصي‌سازي و توسعه فرهنگ واگذاري‌ها و حمايت بخش خصوصي در کشور شده است.

بر اين اساس سازمان سازمان خصوصي سازي در اواخر دولت يازدهم و آغاز شروع به کار دولت دوازدهم اقدام به ارزيابي عملکرد 92 شرکت واگذار شده به صورت کنترلي به بخش غيردولتي نموده است که اهم نتايج حاصل از ارزيابي عملکرد مربوطه نشان از بهبود يا دست کم عدم تغيير در شاخص هايي مانند اشتغال، سود آوري، بهره وري و ... در بيشتر شرکتهاي مذکور بوده است. از جمله مي توان به رشد 55 درصدي شرکتها در معيار«سودآوري»، بهبود 86 درصد شرکتها در امتياز شاخص «سرمايه» و افزايش 64 درصدي شرکتها در شاخص «فروش کل» اشاره کرد.

همچنين در اطلاعيه سازمان خصوصي سازي آمده است: واگذاري شرکت پالايش نفت کرمانشاه پس از سه بار عرضه ناموفق و در تاريخ 20/10/1395 بصورت کاملا شفاف و رقابتي و پس از انتشار دو نوبت آگهي عرضه که در مطبوعات کثيرالانتشار و همچنين سايت رسمي سازمان خصوصي‌‌سازي صورت گرفت، انجام پذيرفت. بنابراين بديهي است اين فرصت براي هر متقاضي ديگري نيز به صورت برابر وجود داشته است.

همچنين يکي از دغدغه‌هاي مطرح شده در واگذاري‌ پالايش نفت کرمانشاه، موضوع فروش املاک و تعديل نيروي انساني شاغل در شرکت مذکورمي باشد که در اين خصوص خاطر نشان مي‌سازد باتوجه به دستورالعمل "نحوه نظارت پس از واگذاري" موضوع جزء (4) بند (ب) ماده (40) قانون اجراي سياست‌هاي کلي اصل چهل و چهارم قانون اساسي" سازمان خصوصي‌‌سازي بوسيله بازرسي‌هاي دوره‌اي، مواردي از جمله خريد و فروش دارائيهاي ثابت، پرداخت به موقع حقوق و دستمزد پرسنل، کاهش تعداد کارکنان شرکت خارج از مجوز مندرج در قرارداد و ... را مرتباً تحت نظر داشته و رصد مي کند و خريدار به هيچ عنوان حق تغيير کاربري اراضي و همچنين کاهش مجموع تعداد کارکنان تا پايان قرارداد را ندارد.

بنابراين سازمان خصوصي سازي ضمن تکذيب مطالب مندرج پيرامون واگذاري شرکت پالايش نفت کرمانشاه، تأکيد مي نمايد واگذاري شرکت مذکور به صورت کاملاً رقابتي و با ارزش گذاري دقيق توسط کارشناسان خبره انجام يافته و نظارت‌هاي قانوني مستمر براي حفظ سطح اشتغال و عدم تغيير کاربري اراضي شرکت ياد شده توسط سازمان خصوصي‌سازي انجام خواهد شد.


 معادلات انرژي 

 خودکفايي ايران در ساخت تجهيزات صنعت نفت

رييس انجمن سازندگان تجهيزات صنعت نفت از خودکفايي ايران در ساخت لوله هاي ريفرمر خبر داد و گفت: قرارداد ساخت لوله هاي ريفرمر که در واحدهاي پتروشيمي و پالايشگاه‌ها مورد استفاده قرار مي گيرد هفته گذشته بين يک شرکت ايراني و يک شرکت فرانسوي امضا شد.

رضا خياميان در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به مذاکره شرکت‌هاي خارجي با شرکت‌هاي ايراني براي ساخت تجهيزات نفتي، اظهار کرد: سازنده‌هاي خارجي علاقه‌مند هستند براي ساخت تجهيزات نفتي با ايراني‌ها مذاکره کنند زيرا مي‌دانند در صورتي مي‌توانند بازار تجهيزات نفتي ايران را داشته باشند که براي فعاليت خود يک شريک ايراني داشته باشند.

وي از همکاري يک شرکت ايراني با يک شرکت فرانسوي براي ساخت لوله‌هاي ريفرمر خبر داد و گفت: هفته گذشته قرارداد ساخت لوله‌هاي ريفرمر براي نخستين‌ بار در ايران بين يک شرکت ايراني و شرکت فرانسوي امضاء شد.

رييس انجمن سازندگان تجهيزات صنعت نفت ادامه داد: اين لوله‌ها هميشه از خارج کشور وارد مي‌شد اما با امضاي اين قرارداد قيمت آن 40 درصد ارزان‌تر مي‌شود و ديگر ايران در اين زمينه وابسته به خارجي‌ها نيست. اين لوله‌ها مطابق با استانداردهاي بين‌المللي ساخته مي‌شود.

خياميان با بيان اين که قرارداد مذکور در پالايشگاه اصفهان امضاء شد، اظهار کرد: لوله‌هاي ريفرمر در پالايشگاه‌ها و پتروشيمي‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد و قرار است 100 درصد آن از اين به بعد در داخل ساخته شود. البته يک مورد از مواد اوليه مورد نياز ساخت اين لوله هنوز بايد از خارج از کشور وارد شود.

ضرب الاجل ديوان عدالت اداري به شرکت ملي گاز

ديوان عدالت اداري به دليل استمرار اخذ آبونمان از مشترکين گاز در برخي شهرها و عدم اجراي حکم ديوان، ضرب الاجل 48 ساعته براي شرکت ملي گاز صادر کرد.

به گزارش ديوان عدالت اداري، مصوبه سال 91 ستاد هدفمندي يارانه‌ها در مورد محاسبه آبونمان گاز در مرداد ماه 96 با راي هيات عمومي ديوان ابطال شد، اما اخذ آبونمان در برخي شهرها توسط شرکت ملي گاز استمرار دارد.

براساس اين گزارش، ديوان عدالت اداري در نامه‌اي ضمن اخطار به شرکت ملي گاز ايران، 48 ساعت فرصت داد تا مطابق با رأي ابلاغي ديوان، اقدامات عملياتي براي حذف آبونمان از مشترکين گاز انجام و نتيجه به ديوان عدالت اداري اعلام شود.

بر پايه اين گزارش ديوان عدالت اداري در نامه ابلاغي شرکت ملي گاز را مکلف به استرداد مبالغ دريافتي از مشترکين تحت عنوان آبونمان از تاريخ صدور رأي کرده است.

گفتني است آراي هيأت عمومي ديوان عدالت اداري لازم الاجراء است و براي متخلفين از آراء ابلاغي مجازات انفصال از خدمات دولتي به مدت 3 ماه تا يک سال در نظر گرفته شده است.

کنتورهاي گاز هم هوشمند مي‌شوند

مديرگازرساني شرکت ملي گاز گفت: با پايان يافتن طرح پايلوت کنتورهاي هوشمند در 4 استان کشور، اين کنتورها با درصد خطاي بسيار پايين براي مشترکان مورد استفاده قرار مي‌گيرند.به گزارش ايسنا، سعيد مومني، مدير گازرساني شرکت ملي گاز درباره نصب و استفاده از کنتورهاي هوشمند براي مشترکان گاز گفت: طي فراخواني که سال گذشته از سوي شرکت ملي گاز مطرح شد، 13 شرکت داخلي و خارجي اعلام آمادگي کردند تا اجرايي شدن استفاده از کنتورهاي هوشمند گاز را مورد آزمايش و بهره برداري قرار دهند.

وي افزود: طرح پايلوت به اين صورت است که هر کدام از اين 13 شرکت، 5 هزار دستکاه از کنتورهاي هوشمند خود را در 4 استان تهران، مشهد، کرمانشاه و البرز مورد آزمايش قرار مي‌دهند و نگهداري از اين کنتورها نيز به مدت 8 ماه بر عهده خود شرکت‌ها است تا پس از پايان دوره آزمايشي مشخص شود کدام کنتورها از لحاظ مسائل فني و اقتصادي براي کشورمان مناسب‌تر هستند.مومني اظهار کرد: زماني که کنتور مناسب براي مشترکان گاز انتخاب شود، به صورت سفارشات گسترده آنها را در اختيار مردم قرار مي‌دهيم، البته هزينه خريد و نصب اين کنتورها به سبب قابليت‌هايي که دارند نسبت به کنتورهاي معمولي بالاتر است.


 ميز خبر 

 خط انتقال گاز ششم سراسري دي‌ماه راه‌اندازي مي‌شود

مديرعامل شرکت ملي گاز گفت: در آخرين بازديد از روند پيشرفت پروژه خط ششم سراسري مشخص شد که اين طرح مراحل پاياني خود را مي‌گذراند و در هفته نخست دي‌ماه به بهره برداري مي‌رسد.

حميدرضا عراقي درباره راه‌اندازي خط لوله انتقال گاز ششم سراسري به شانا گفت: خط انتقال گاز ششم سراسري يکي از راهبردي‌ترين خطوط انتقال گاز در کشور است که اکنون روند پيشرفت آن، آخرين مراحل خود را طي مي‌کند و در هفته نخست دي‌ماه به بهره‌برداري مي‌رسد.

وي افزود: خط ششم سراسري که همسو با اهداف برنامه پنجم توسعه تعريف شده است، يکي از راهبردي‌ترين خطوط انتقال گاز کشور به طول يک‌هزار و 200 کيلومتر با قطر 56 اينچ است که وظيفه انتقال گازهاي توليدي در عسلويه به ظرفيت روزانه 110 ميليون متر مکعب را به استان هاي غرب و شمال‌غرب بر عهده دارد و امکان سهولت در صادرات گاز به عراق را از مسيرهاي شلمچه و نفت‌شهر فراهم مي‌کند.

مديرعامل پالايشگاه ستاره خليج‌فارس:

دومين محموله بنزين يورو 5 آماده تحويل شد

مديرعامل پالايشگاه ستاره خليج‌فارس با بيان اين که دومين محموله بنزين يورو 5 تحويل خواهد شد، گفت: تمام انشعابات يوتيليتي (تجهيزات جانبي و پشتيباني) و فرآيندي موردنياز براي راه اندازي فازهاي دوم و سوم اين پالايشگاه برقرار مي شود.

به گزارش ايرنا، دولت دوازدهم، عزم جدي براي توسعه سريعتر پالايشگاه ميعانات گازي کشور و خودکفايي در توليد بنزين دارد به طوري که در ماه هاي اخير، موانع مديريتي و ساختاري پيش روي توسعه اين پالايشگاه را بر طرف کرد.

اکنون فاز نخست اين پالايشگاه به بهره برداري رسيده، اما وزارت نفت در نظر دارد که هر چه سريعتر فازهاي دوم و سوم اين پالايشگاه را نيز راه اندازي کند.

در صورت بهره برداري از همه فازهاي پالايشگاه ستاره خليج فارس، ميزان توليد بنزين کشور روزانه 36 ميليون ليتر افزايش مي يابد که در صورت تحقق آن نه تنها واردات به صورت کامل قطع مي شود، بلکه ايران به صادر کننده بنزين تبديل مي شود.

مصرف گاز خانگي از مرز 450 ميليون مترمکعب در روز گذشت

سخنگوي شرکت ملي گاز گفت: با آغاز بارندگي‌ها و افت دماي هوا، مصرف گاز در کشور افزايش يافته؛ به گونه‌اي که ميزان مصرف خانگي روز جمعه (17 آذرماه)، به بيش از 450 ميليون مترمکعب رسيده است.

به گزارش وزارت نفت، مجيد بوجارزاده درباره وضع مصرف گاز در کشور گفت: همزمان با افت دما و بارش برف و باران در نقاط مختلف کشور، مقدار مصرف گاز افزايش يافته است؛ بر اين اساس، مطابق آخرين آمار شرکت ملي گاز، مصرف گاز در بخش خانگي در روز جمعه، هفدهم آذرماه، به 457 ميليون مترمکعب در روز رسيد، همچنين صنايع عمده و نيروگاه‌ها، هر کدام 108 ميليون مترمکعب گاز مصرف کرده‌اند.

سخنگوي شرکت ملي گاز ادامه داد: مجموع ميزان صادرات گاز به کشورهاي مختلف در روز جمعه، 36 ميليون و 500 هزار مترمکعب بوده است.

وي تصريح کرد: رعايت دماي رفاه براي داخل منازل، 18 تا 22 درجه سانتيگراد تعيين شده و در فصل سرما، مهم‌ترين موضوعي است که مردم مي توانند براي گازرساني مطلوب‌تر مورد توجه قرار دهند.

به گفته بوجارزاده، در روزهاي پاياني و سرد سال، استفاده از وسايل گازسوز استاندارد که مصرفي بهينه و ايمن دارند، اصلاح راندمان موتورخانه‌ها و خاموش کردن وسايل گازسوز در مکان‌هايي که استفاده نمي شوند، از جمله مواردي است که بايد مورد توجه همگان قرار گيرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي