جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/09/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5718

با حضور رئيس‌جمهور در مجلس :
لايحه بودجه 1194 تريليوني بسته شد


تريبون


نهادهاي مالي


 با حضور رئيس‌جمهور در مجلس :
 لايحه بودجه 1194 تريليوني بسته شد 

 
رئيس‌جمهور براي تقديم لايحه بودجه 97 در مجلس حاضر شده بود، اين لايحه را تقديم مجلس کرد.به گزارش ايسنا، دولت لايحه بودجه 1397 را با سقف 1194 تريليون تومان بست.در لايحه سال آينده مجموع کلي منابع و مصارف دولت در مقايسه با آنچه که در لايحه سال 1396 به مجلس رفته بود حدود 100 هزار ميليارد تومان افزايش داشته است. در سال گذشته سقف منابع و مصارف حدود 1084 هزار ميليارد تومان بود.

در لايحه بودجه سال بعد مجموع بودجه عمومي دولت حدود 429 هزار ميليارد تومان است که در مقايسه با رقم 371 هزار ميلياردي لايحه امسال حدود 60 هزار ميليارد تومان افزايش دارد. مجموع بودجه عمومي در قانون بودجه سال جاري 398 هزار ميليارد تومان تصويب شده بود.بودجه عمومي شامل دو بخش منابع عمومي و درآمدهاي اختصاصي دولت است که در اصل منابع عمومي تشکيل دهنده منابع مالي دولت در سال خواهد بود که براي سال آينده حدود 360 هزار ميليارد تومان پيش بيني شده که در مقايسه با لايحه بودجه سال جاري که 319 هزار ميليارد تومان بود تا 40 هزار ميليارد تومان افزايش دارد. منابع عمومي دولت در قانون بودجه سال 1396 در مجلس به 346 هزار ميليارد تومان افزايش يافت.

افزايش 20 توماني قيمت هر مترمکعب آب

بر اساس لايحه بودجه 97 وزارت نيرو از طريق شرکت‌هاي آبفاي شهري سراسر کشور مکلف است علاوه‌ بر دريافت نرخ آب‌بهاي شهري به‌ازاي هر مترمکعب آب شرب مبلغ 200 ريال از مشترکان آب دريافت و به خزانه‌داري کل کشور واريز کند.

کاهش 9 درصدي بودجه پيشنهادي وزارت راه دولت دوازدهم در لايحه بودجه سال 1397 بودجه پيشنهادي خود براي وزارت راه و شهرسازي را حدود 9 درصد کاهش داد.

درآمدهاي خودرويي دولت در سال آينده

در لايحه بودجه سال 1397، دولت از محل ماليات واردات خودرو ميزان 2205 ميليارد تومان درآمد پيش‌بيني کرده است.

روال جديد دريافت عوارض خروج از کشور

در لايحه بودجه سال آينده عوارض خروج از کشور براي هر نفر220 هزار تومان تعيين شده که نسبت به 75 هزار تومان سال قبل تا 145 هزار تومان رشد دارد.

بودجه وزارت صنعت 21 درصد کم شد

بودجه وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال آينده معادل 1419 ميليارد و 625 ميليون تومان برآورد شده که نسبت به بودجه 1802 ميليارد و 397 ميليون توماني مصوب آن در سال گذشته، حدود 21 درصد کاهش يافته است.

19 هزار ميليارد از سهم يارانه‌هاي نقدي حذف شد

درحالي تاکنون دولت در هر سال حدود 42 هزار ميليارد تومان بابت يارانه‌هاي نقدي پرداخت کرده است که اين رقم را براي سال آينده تا 23 هزار ميليارد تومان کاهش داده است. با کاهش 19 هزار ميلياردي هزينه يارانه نقدي بايد در انتظار حذف گسترده يارانه بگيران بود.

پيشنهاد بودجه 32 هزار ميليارد توماني وزارت کار

در لايحه بودجه سال 1397، بودجه وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعي 32 هزار ميليارد تومان پيشنهاد شده که 8500 ميليارد تومان افزايش يافته است.

دولت درآمدهاي نفتي را کم کرد

دولت در لايحه بودجه سال آينده مجموع درآمدهاي ناشي از فروش نفت را 106 هزار ميليارد تومان برآورد کرده که در مقايسه با سال جاري با کاهش همراه است.

در سال دوم اجراي قانون برنامه ششم سهم صندوق توسعه ملي از درآمدهاي نفتي به 32 درصد خواهد رسيد. اين موضوع در لايحه بودجه سال 1397 مورد تاکيد قرار گرفته است.

اجازه دولت به بانک مرکزي براي انتشار ايران چک

بانک مرکزي مجاز است ايران چک‌هاي مورد نياز کشور را پس از تصويب شوراي پول و اعتبار توليد و با مسدود کردن معادل ريالي آن تحت نظارت هيات نظارت اندوخته اسکناس منتشر کند.

174 هزار ميليارد ريال بودجه اشتغال فارغ التحصيلان دانشگاهي

دولت در لايحه بودجه سال 97 کل کشور پيشنهاد داد که مبلغ 174هزار ميلياردريال در جهت حمايت از طرح هاي توليد، اشتغال و آموزش و کمک به کارورزي جوانان دانش آموخته دانشگاهي پرداخت شود.

اسناد خزانه، سال 97 هم منتشر مي‌شود

دولت به منظور تسويه بدهي خود به طرح‌هاي تملک دارايي سرمايه‌اي، خريد تضميني محصولات کشاورزي، تاديه بدهي هاي سازمان‌هاي بيمه سلامت و توليدکنندگان برق، اسناد خزانه اسلامي منتشر مي کند.

جزئيات انتشار اوراق مالي اسلامي در سال 97

بر اساس لايحه بودجه سال 97، شرکتهاي دولتي، دانشگاهها و موسسات آموزش عالي و پارک‌هاي علم و فناوري 70 هزار ميليارد ريال و شهرداري‌ها 80 هزار ميليارد ريال اوراق مالي اسلامي منتشر مي‌کنند.

صندوق رفاه اجتماعي تشکيل مي شود

دولت در لايحه بودجه سال 97 کل کشور، پيشنهاد داده است سازمان هدفمندي يارانه ها به صندوق تامين اجتماعي تغيير نام دهد.

سقف معافيت مالياتي 2 ميليون تومان باقي مي ماند

بر اساس تبصره 6 لايحه بودجه سال 97 کل کشور، سقف معافيت مالياتي 2 ميليون تومان شد.

230هزار ميليارد يارانه نقدي خانوار

دولت در لايحه بودجه سال 97 کل کشور پيشنهاد کرد سال آينده در کل مبلغ 230هزار ميليارد ريال براي پرداخت يارانه نقدي خانوار اختصاص يابد.

پرداخت بدهي دولت به بخش‌خصوصي

بر اساس تبصره دو لايحه بودجه سال 97 کل کشور، دولت مي‌تواند بدهي خود به بخش‌هاي خصوصي، تعاوني و نهادهاي عمومي غيردولتي را از محل واگذاري اموال و دارايي‌ها و سهم الشرکه متعلق به خود بپردازد.


 تريبون 

 دلار به بالاترين نرخ سال رسيد

در بازار سکه تمام طرح جديد مجددا افزايشي شد و با افزايش 22 هزار توماني به يک ميليون و 419 هزار تومان رسيد. همچنين دلار آمريکا با 27 تومان افزايش قيمت 4217 تومان عرضه مي شود که بالاترين نرخ امسال است.به گزارش ايسنا، در بازار سکه به غير سکه تمام طرح جديد که افزايشي شده است، نيم و ربع سکه‌ 11 هزار تومان کاهش قيمت دارند که به ترتيب 701 و 399 هزار تومان فروخته مي‌شوند.

در بازار ارز پوند انگلستان با بيشترين کاهش روبرو شده و 5813 تومان قيمت دارد. همچنين يورو 5023 تومان، يوان چين 659 فروخته مي شود. در اين ميان دلار آمريکا بار ديگر افزايشي شده است و 4214 تومان عرضه مي شود.قيمت طلا نيز افزايشي شده است؛ به طوريکه هر گرم طلاي 18 عيار 128 هزار و 638 تومان، هر مثقال طلا 557 هزار و 200 تومان و هر اونس طلا در بازار جهاني 1248 دلار معامله مي‌شود.

توافق 5 عضوکابينه براي افزايش تعرفه خودرو

با توافق وزراي اقتصاد، صنعت وکشاورزي و روساي بانک مرکزي و سازمان برنامه، تعرفه واردات خودرو با حجم موتور 2000 تا 2500 سي‌سي که تاکنون 55 درصد بوده به 130 درصد افزايش مي يابد.

به گزارش مهر، واردات خودرو مدتها است که متوقف است و از تيرماه امسال، دولت به دليل مثبت شدن تراز تجاري و جلوگيري از واردات بي‌رويه خودروها، ثبت‌سفارش را ممنوع اعلام کرده است.اکنون اما بر اين اساس توافق 5 عضو کابينه، پيشنهادي به هيات وزيران ارايه شده که بر مبناي آن، تعرفه واردات خودرو از کف 40 درصدي به 50 درصد افزايش يافته و در عين حال هم، پيشنهاد شده تا تعرفه خودروهاي با حجم موتور 2000 تا 2500 سي‌سي نيز که تاکنون 55 درصد بوده؛ به 130 درصد افزايش يابد.

مديرعامل شرکت کشتيراني :

روابط بانک‌ها بعد از برجام هنوز روان نشده است

مديرعامل شرکت کشتيراني جمهوري اسلامي گفت: يکي از مشکلاتي که بعد از برجام درباره نقل و انتقالات مالي و بانکي هنوز پابرجاست اين است که بين بانک‌ها هنوز آن روان سازي انجام نشده است.

به گزارش ايلنا، محمد سعيدي مديرعامل شرکت کشتيراني جمهوري اسلامي ايران در مراسم پنجاهمين سالگرد تشکيل اين شرکت در جمع خبرنگاران در مورد روابط بانکي بعد از برجام اظهار داشت: يکي از مشکلات که بعد از برجام در مورد نقل و انتقالات مالي و بانکي هنوز پابرجاست اين است که بين بانک ها هنوز آن روان سازي انجام نشده است.

وي افزود: هنوز اراده قوي از طرف بانک هاي اروپايي براي ارتباط با بانکهاي ايران وجود ندارد، زيرا بانک هاي ايراني هيچ مشکلي براي برقراري ارتباطات مالي با بانک هاي اروپايي ندارند و اين بانک هاي اروپايي هستند که خودشان را براساس تعهدات برجام تنظيم کنند و ارتباطات خود را با بانک هاي ايراني برقرار کنند.


 نهادهاي مالي 

 شماره سيناکارت دائمي شد

در راستاي افزايش رضايتمندي مشتريان و به منظور تکميل زنجيره خدمات بانکي، قابليت جديدي در زمينه صدور کارت بانکي در بانک سينا فراهم شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک سينا، با اين قابليت مشتريان مي توانند در صورت مفقودي، انقضاء کارت يا مواردي که منجر به مخدوش شدن کارت شود در صورت تمايل، سينا کارت جديد را با همان شماره قبلي دريافت کنند.

نقش بي بديل بانک شهر در توسعه طرح‌هاي عمراني کلانشهرها

رئيس شوراي اسلامي شهر کلانشهر اراک با اشاره به حمايت‌هاي بانک شهر از توسعه طرح‌هاي عمراني کلانشهرها،گفت: اين بانک در تامين تجهيزات عمراني شهرها نقش مهمي را طي سال هاي اخير ايفا کرده است.به گزارش آفرينش به نقل ازمرکز ارتباطات و روابط عمومي بانک شهر، کاوه فلک افلاکي با بيان اين مطلب افزود: بانک شهر براي پشتيباني از خطوط متروي شهرهاي سراسر کشور، چند هزار ميليارد تومان سرمايه گذاري کرده است که جاي قدرداني دارد.

بازديد مدير امور شعب استان هاي بانک ايران زمين از شعب چهارمحال و بختياري

مصطفي يزدانجو مدير امور شعب استانهاي بانک ايران زمين به اتفاق محمد رضا سبزواري مدير استاني اين بانک از شعب استان چهارمحال و بختياري بازديدکردند.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانک ايران زمين ،مدير امور شعب استان ها در اين بازديد ضمن بررسي عملکرد سال جاري شعبه شهر کرد در بخش جذب منابع، شناسايي و بررسي ظرفيت ها، پتانسيل موجود براي جذب منابع پايدار و تبيين راهکار هاي متناسب با بازار هدف را مهم عنوان و با اشاره به ضرورت تلاش در جهت جذب منابع ارزان قيمت، فعاليت شعب بر پايه نرخ سود را نادرست و بر بازاريابي و تجهيز منابع ارزان قيمت تاکيد نمود.

تقدير از فعالان موکب هاي اربعين بانک قوامين

از مديران کل استانهاي خوزستان ، ايلام ، کرمانشاه ، لرستان ، قم ، کردستان و همدان به نمايندگي از کارکنان اين استانها در بيست و پنجمين همايش معاونين و مديران بانک قوامين با اهداء لوح تقدير از طرف مدير عامل بانک قوامين قدرداني شد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک قومين به نقل از دبير ستاد اربعين بانک قوامين ،مرتضي زياري با اعلام اين خبر گفت: ستاد اربعين بانک قوامين با دستور مقام محترم مديرعامل به منظور خدمات رساني به زائران اباعبدالله الحسين (ع) در 3 نقطه مرزي و 4 استان که در مسير زائران اربعين بودند تشکيل و با برپايي موکب خدمات مختلف به زائران اربعين ارائه گرديد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي