جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/09/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5718

وزير ارشاد:
در سه ماه گذشته هيچ کنسرت و تئاتري لغو نشد


بازيگر نقش «اسپارتاکوس» 101 ساله شد


اکران «انتهاي خيابان مهر»در هاله اي از ابهام


روزهاي پاياني تدوين «سراسر شب»


حضور «فرشته جنگ» در هاليوود


«داستان کوفه»؛ سريال عاشورايي


اکران «دنياي ژوراسيک 2» در سال جديد ميلادي


يادداشت


خبر هنري


ميز خبــــر


 وزير ارشاد:
 در سه ماه گذشته هيچ کنسرت و تئاتري لغو نشد  

 وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: در سه ماه گذشته اجراي کنسرت و تئاتري لغو نشده است.سيدعباس صالحي پيش از آغاز صحن علني مجلس، با حضور در فراکسيون مستقلين ولايي ضمن پاسخگويي به سوالات و مطالب مطروحه از سوي نمايندگان، پاره‌اي از برنامه ها و اقدامات انجام شده در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي را به اطلاع نمايندگان حاضر در اين نشست رساند.بنابراين گزارش صالحي در اين نشست به موضوعات و مسائلي که در سه ماه تصدي بر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مدنظر داشته اشاره کرد و گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در احکام برنامه ششم توسعه 8 حکم اختصاصي، يک حکم دائمي و 20 حکم عمومي دارد که در زمينه تحقق احکام اختصاصي همچون تسهيل فرآيند مجوزها، اقدام به مشخص کردن فهرست مجوزها کرده تا اين فرآيند به حداقل برسد.

وي با بيان اينکه لوايح نظام جامع رسانه‌اي، تبليغات بازرگاني و مطبوعات در حوزه معاونت مطبوعاتي در آستانه تقديم به مجلس است، گفت: در زمينه بررسي اين لوايح طي سه ماه گذشته جلسات متعددي برگزار شده است.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي بيان کرد: در حوز سينما در سه ماه گذشته 20 سالن تاسيس و اين تعداد تا دهه فجر امسال به 40 سالن خواهد رسيد، ضمن آنکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در يک سال آينده تاسيس 100 سالن را در برنامه دارد.وي دسترسي بهتر به کتاب و تقويت کتاب فروشي‌ها را دستاورد ديگر وزارت متبوع خود در معاونت فرهنگي، طي اين مدت عنوان کرد و افزود: به دنبال تسهيلات و وام‌هاي ارائه شده، تعداد 120 کتاب فروشي در اين مدت راه‌اندازي شده است و متقاضيان ديگر نيز در شرف دريافت وام و تسهيلات هستند. صالحي همچنين با بيان اينکه با وجود مشکلات برگزاري مراسم حج تمتع، امسال مراسم آبرومندانه‌اي برگزار شد، افزود: 80هزار زائر با عزت به حج رفته و بازگشتند.وي درخصوص دخالت دستگاه‌هاي غيرفرهنگي در حوزه فرهنگ که دغدغه ديگر نمايندگان بود، توضيح داد: معتقدم در اين زمينه نيز نبايد حاشيه ايجاد کرد و بايد روش گفتگوهاي پياپي را پيش گرفت، به همين منظور جلساتي با فرمانده محترم نيروي انتظامي درخصوص اماکن و مجوزهاي برنامه‌هاي فرهنگي و هنري برگزار کرده ايم.صالحي ادامه داد: نبايد پس از صدور مجوزي، يک دستگاه‌ ديگر آن مجوز را باطل کند چرا که مردم نمي‌گويند نظام نيروي انتظامي يا نظام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، بلکه مي‌گويند نظام جمهوري اسلامي ايران؛ لذا تصميم گيري بايد يک پارچه باشد، زيرا تکثر در تصميم‌گيري ناکارآمدي و فقدان مشروعيت نظام را به مردم القاء مي‌کند و ما نبايد مردم را به اين مسير هدايت و نزديک کنيم.

وزير فرهنگ با تاکيد براينکه علاوه بر نيروي انتظامي با مسئولان وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران و.. نيز صحبت‌هايي در اين زمينه صورت گرفته است، اضافه کرد: به دنبال همين گفت و گوها در سه ماه گذشته هيچ کنسرت و تئاتري لغو نشده است.


 بازيگر نقش «اسپارتاکوس» 101 ساله شد 

 "کرک داگلاس" بازيگر کهنه کار سينماي هاليوود و جهان و پدر "مايکل داگلاس" بازيگر سرشناس سينماي جهان شمع تولد 101 سالگي خود را خاموش کرد. کرک داگلاس 9 دسامبر 1916 در امستردام نيويورک به دنيا آمد. وي تاکنون سه بار براي جايزه اسکار نامزد شده اما آن را در بخش جايزه بدست نياورده است. آکادمي اسکار البته در سال 1996 به خاطر يک عمر فعاليت هنري از وي تقدير کرد. داگلاس سال 1938 از دانشگاه سنت لاورنس فارغ‌التحصيل شد و پيش از جنگ جهاني دوم و پس از آن نقش‌هاي کوتاهي را در برادوي ايفا مي‌کرد تا اينکه در سال 1946 براي اولين بار وارد سينما شد.

نامزدي نقش اول اسکار براي فيلم "قهرمان" در نقش ميدج کلي همه نگاه‌ها را به سوي داگلاس فراخواند. در سال 1950 کرک در دو فيلم "مرد جوان با يک شيپور" و "باغ وحش شيشه‌اي" حضور يافت اما سال 1951 سال همکاري کرک داگلاس با سه کارگردان افسانه‌اي هاليوود بود که هر سه اثر نيز موفقيت‌هايي به همراه داشتند.

"يک داستان کارگاهي" ساخته ويليام وايلر،"در امتداد مرگ و زندگي" ساخته رائول والش و فيلم "تک خال در آستين" اثر بيلي وايلدر پرونده داگلاس را رنگين تر از گذشته کردند.

"جدال در اوکي کرال"، "راه‌هاي افتخار"، "آخرين قطار گان هيل" و "اسپارتاکوس" از جمله مطرح ترين آثاري هستند که داگلاس در آنها به ايفاي نقش پرداخته است. وي از سال 2008 به بعد ديگر جلوي دروبين نرفته است.


 اکران «انتهاي خيابان مهر»در هاله اي از ابهام 

 مژگان بيات به آخرين وضعيت اکران «انتهاي خيابان مهر» با بازي امين حيايي اشاره کرد.مژگان بيات تهيه‌کننده و کارگردان سينما، در خصوص آخرين وضعيت اکران «انتهاي خيابان مهر» به باشگاه خبرنگاران جوان؛ گفت: قرارداد اکران اين فيلم با دفتر پخش هدايت فيلم بسته شده و کماکان منتظر جواب شورا براي اعلام زمان قطعي هستيم.

وي افزود: اگر تا قبل از جشنواره فيلم فجر موفق به اکران نشويم، آن را به سال آينده موکول خواهيم کرد؛ چون با اين شرايط اصلا اتفاق خوبي براي فيلم و فروش آن نخواهد افتاد.

وي ادامه داد: قطعاً اکران عيد هم که به ما نخواهد رسيد؛ پس نمايش «انتهاي خيابان مهر» بعد از عيد نوروز سال آينده خواهد بود.

گفتني است؛ «انتهاي خيابان مهر» به کارگرداني کامران قدکچيان و تهيه کنندگي مژگان بيات است که از «عشق سال‌هاي کوچ» به اين عنوان تغيير نام داد. عاشقانه‌اي که در ژانر اجتماعي رخ مي‌دهد و قصه دختري را روايت مي‌کند که با پيدا کردن نامه‌اي در بين کتاب حافظ سير زندگي‌اش عوض مي‌شود.بازيگران اين فيلم عبارتند از:امين حيايي، بيژن بنفشه‌خواه، سحر زکريا، پروانه معصومي، مژگان بيات، مهران رجبي‌.شايان ذکر است؛ فيلمبرداري اين فيلم در شيراز و حوالي آن انجام شده است.


 روزهاي پاياني تدوين «سراسر شب» 

 فارس: تدوين فيلم سينمايي «سراسر شب» به کارگرداني فرزاد مؤتمن به‌زودي به پايان مي‌رسد و فيلم براي حضور در جشنواره فيلم فجر آماده مي‌شود.

الناز شاکردوست، امير جعفري، افسانه چهره‌آزاد، سينا حجازي، آزاده صمدي، مهدي سلطاني، سيداميرحسام شجاعي، سحر نظام‌دوست، محمدرضا هاشمي، ايلناز آذري، ديانا روهنده، آفرين رهنما، داراب داداش‌زاده بازيگران اين فيلم سينمايي هستند.

«سراسر شب» به نويسندگي مشترک زامياد سعدونديان و فرزاد موتمن يک درام معاصر است.


 حضور «فرشته جنگ» در هاليوود 

 افكارنيوز:فيلم سينمايي "آليتا-فرشته جنگ" به کارگرداني "رابرت رودريگز" اکران بين المللي خود را 20 ژولاي 2018 در سينماهاي امريکاي شمالي آغاز خواهد کرد.

فيلمنامه فيلم "آليتا-فرشته جنگ" اقتباسي از کتابي با همين نام نوشته "يوکيتو کيشيرو" نويسنده ژاپني است که "لايوتا کالوگريديس" آن را به صورت فيلمنامه در آورده است.

رزا سلزار، کريستف والتس، ماهرشالا علي، اد اسکرين، لانا کاندر، ميشل رودريگز و جکي ارل هيلي از جمله بازيگراني هستند که در اين به ايفاي نقش پرداخته اند.


 «داستان کوفه»؛ سريال عاشورايي 

 مهر:عليرضا طالب‌زاده فيلمنامه سريالي را با استفاده از روايات و مستندات واقعه کربلا به نگارش درمي‌آورد.

عليرضا طالب‌زاده فيلمنامه نويس در حال حاضر مشغول نگارش سريالي با نام «داستان کوفه» است.

تهيه کنندگي اين مجموعه را محمد مسعود برعهده دارد که تهيه‌کنندگي «سرزمين مادري» به کارگرداني کمال تبريزي از فعاليت هاي اوست.

طالب‌زاده نويسنده تعدادي از سريال‌هاي تلويزيوني است و از فيلمنامه هاي وي در حوزه آثار مذهبي مي‌توان به «صاحبدلان» اشاره کرد.


  اکران «دنياي ژوراسيک 2» در سال جديد ميلادي 

 افكارنيوز:با خاتمه تصويربرداري فيلم سينمايي "دنياي ژوراسيک 2" که کارگرداني آن را "خوان آنتونيو بايونا" انجام داده است، زمان اکران اين فيلم اعلام شد.آغاز اکران فيلم سينمايي "دنياي ژوراسيک 2" در سينماهاي امريکاي شمالي روز 22 ژوئن 2018 خواهد بود.دنياي ژوراسيک 2 در ژانر علمي تخيلي و اکشن ادامه فيلم دنياي ژوراسيک مي‌باشد.کريس پرت، برايس دالاس هاوارد، جف گلدبلوم، بي‌دي ونگ، توبي جونز، ريف اسپال، جاستيک اسميت، دنيلا پيندا و تد لواين از جمله بازيگراني هستند که در اين فيلم به ايفاي نقش پرداخته اند.


 يادداشت 

 مارلون براندو ،

از شکسپير و موزيکال تا درام و کمدي

"محمد ملاحسيني"

مارلون براندو 3 آوريل سال 1924در ايالت نبراسکا آمريکا به دنيا آمد.

براندو مدتي به مدرسه نظامي رفت و بعد به کارهاي مختلفي مشغول شد و نهايتا براي شرکت در کلاس‌هاي بازيگري راهي نيويورک شد و نزد استادش؛ استلا آدلر، متد استانيسلاوسکي را آموخت.

مدتي بعد براندو به مدرسه بازيگري اکتورز استوديو که اليا کازان آن را اداره مي کرد، راه پيدا کرد و در آنجا زير نظر لي استراسبرگ متد اکتينگ(روشي که بازيگر براي اجراي نقش بايد مدتي آن نقش را زندگي کند) را تکميل کرد.

نخستين حضور براندو بر پرده سينما بازي در فيلم مردان ساخته فرد زينه مان در سال 1985 بود. او براي آماده کردن نقشش در اين فيلم بيش از يک ماه خود را در بيمارستان بستري کرد. کاري که از ديد بسياري از بازيگران مجرب آن دوران مانند لارنس اليويه يا کلارک گيبل حماقت محض محسوب مي‌شد.

او يکي از تاثيرگذارترين بازيگران تاريچ سينما است. از فيلم‌هاي مشهوري که وي در آنها ايفاي نقش کرده‌است مي‌توان به اتوبوسي به نام هوس در نقش استنلي کووالسکي، بارانداز در نقش تري مالوي هر دو به کارگرداني اليا کازان و پدرخوانده در نقش دون ويتو کورلئونه اشاره کرد. بسياري بهترين نقش او را پدر خوانده [بهترين فيلم تاريخ سينما معرفي شد] مي‌دانند.

اين بازيگر آمريکايي در بين بسياري از علاقمندان به سينما و منتقدان به عنوان بهترين بازيگر تاريخ سينما شناخته مي‌شود.

وي در نقش‌هاي متفاوتي بازي کرده است؛ از شکسپير تا موزيکال، از درام تا کمدي. در مردها و عروسک‌ها در نقش اسکاي مسترسون همه را مجذوب کرد. در شورش در کشتي بونتي نقش فلچرکريسچن ضعيف النفس را داشت.

ساخت بونتي مصادف بود با قطع پيوند براندو با صاحبان هاليوود. در سال 1960 سربازهاي يک چشم را کارگرداني کرد و در تعقيب و انعکاس در چشمان طلايي بازي کرد و سپس در سال 1972 در نقش دون کورلئونه در پدرخوانده ظاهر شد.

هنگامي که آکادمي اسکار او را به عنوان برنده برگزيد، وي زن سرخپوستي را براي گرفتن جايزه، از جانب خود مامور کرد تا به اين وسيله توجه عموم را به وضع رقت‌بار سرخپوستان آمريکا جلب کند. وي روز به روز بيشتر معطوف مسائل و مشکلات بشري شد و فيلم‌هاي آخر او نشانگر اين گونه تمايلات سياسي و اجتماعي اوست.

براندو پيشکسوت سبکي معروف به نام متدي بود که بلافاصله پس از او بازيگراني مانند جيمز دين و مونتگومري کليفت و سال‌ها بعد پل نيومن، داستين هافمن و رابرت دنيرو با درخشش خود اين سبک را در سينماي آمريکا تثبيت کردند.

چاقي مفرط در سال‌هاي پاياني براي براندو بسيار دردسر آفرين بود. فرانسيس فورد کاپولا کارگردان پدرخوانده براي متقاعد کردن تهيه‌کنندگان فيلم براي انتخاب براندو تلاش زيادي کرد. چرا که عقيده داشتند زمان اين بازيگر ديگر گذشته است.

پس از پدرخوانده دوباره نام براندو در جهان سينما مطرح شد. پس از اين بود که براندو در فيلم‌هاي مطرحي مانند آخرين تانگو در پاريس، اينک آخر الزمان و آبگيرهاي ميسوري بازي کرد. نقش کوتاه او در انتهاي فيلم اينک آخرالزمان نيز از به ياد ماندني‌ترين نقش‌هاي تاريخ سينماست.

مارلون براندو ستاره افسانه‌اي سينما روز جمعه 2 ژوئيه سال 2004 در سن 80 سالگي پس از مدت‌ها بيماري در بيمارستاني در لس آنجلس درگذشت.


 خبر هنري 

 ده نمايشنامه، کانديداي بخش مسابقه نمايشنامه نويسي جشنواره تئاتر شهر

شوراي انتخاب بخش مسابقه نمايشنامه نويسي ششمين جشنواره تئاتر شهر ده نمايشنامه منتخب را به عنوان کانديداي بهترين نمايشنامه معرفي کرد.

شوراي انتخاب بخش مسابقه نمايشنامه نويسي ؛ آندرانيک خچوميان ، حسن باستاني، هاله مشتاقي نيا با ارزيابي تعداد 76 اثر متقاضي در اين بخش ده اثر را به عنوان کانديداي انتخاب بهترين نمايشنامه معرفي کرد.

بنا به اعلام شوراي انتخاب ده نمايشنامه ياد شده به شرح زير است:

«تريزومي» نوشته محسن عظيمي ، «تلخ مثل عسل» نوشته ليلا روغنگير قزويني، «آخر دنيا» نوشته مسعود صرامي، «استخوان هاي فرتوت نگران» نوشته مصطفي حاجي قاسمي، «سيارود» نوشته سينا شفيعي، «کات کبود» نوشته فرشته فرشاد، «موج خانگي» نوشته ميثم شفيعي، «مشترک» نوشته مهدي ميرباقري، «ما در خانه» نوشته مهدي ايوبي، «تروکاژ» نوشته محمدرضا قلي پور

از بين آثار پيشنهادي سه اثر به عنوان نمايشنامه برگزيده در مراسم اختتاميه معرفي خواهد شد.

«ششمين جشنواره تئاتر شهر» به عنوان اصلي ترين رويداد نمايشي شهرداري تهران و با دبيري شهرام کرمي در بخش هاي مسابقه صحنه اي، مسابقه تئاتر کودک و نوجوان، مسابقه تئاتر ديگر ( خياباني، محيطي، شورايي و ساير گونه هاي هنر هاي شهري) مسابقه عکاسي تئاتر ، نقد صحنه ، مسابقه نمايشنامه نويسي و مدرسه تئاتر از تاريخ 28 آذرماه تا 7 دي برگزار خواهد شد.

افتتاح يازدهمين جشنواره بين المللي سينما حقيقت

يازدهمين جشنواره بين المللي سينما حقيقت با حضور ميهمانان خارجي و ايراني افتتاح شد.يازدهمين جشنواره بين المللي سينما حقيقت با حضور سيد محمدمهدي طباطبايي نژاد دبير جشنواره و مديرعامل مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي، حسين ترابي مستندساز پيشکسوت، ميهمانان بين المللي و اهالي سينماي مستند افتتاح شد.

در ابتداي اين مراسم حسين ترابي با برش کيک جشنواره يازدهم به شکل نمادين اين جشنواره را افتتاح کرد.

او درباره جشنواره گفت: به خاطر جوانان اين کيک را مي برم. اميدوارم سينماي حقيقت به حقيقت بپيوندد و فيلم هايش از روي حقيقت باشند نه مجاز.

در ادامه اين مراسم طباطبايي نژاد گفت: من به شما قول مي دهم در جشنواره سال آينده نسخه کامل و بدون سانسور فيلم «براي آزادي» استاد ترابي که 120 دقيقه است در جشنواره به نمايش درآيد، چون تنها نسخه موجود از آن 90 دقيقه است.در اين مراسم حسين ترابي، منوچهر طياب، سيدمحمدمهدي طباطبايي نژاد، مرتضي رزاق کريمي، منوچهر مشيري، سعادتعلي سعيدپور، عليرضا حسيني، شهنام صفاجو، جعفر صانعي مقدم، مهدي زمانپور کياسري، پناه برخدا رضايي، دلاور دوستانيان، کاوه بهرامي مقدم؛ جمعي از ميهمانان خارجي و... حضور داشتند.مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي سازمان امور سينمايي، يازدهمين دوره جشنواره بين‌المللي فيلم مستند ايران «سينماحقيقت» را طي روزهاي 19 تا 26 آذرماه 1396، با شعار «حقيقت بهترين راهنماست» که از فرمايشات حضرت علي(ع) است، در پرديس سينمايي چارسو شهر تهران برگزار خواهد کرد.

تدارک ارکستر فيلارمونيک تهران براي کنسرت

رهبر ارکستر فيلارمونيک تهران از برگزاري کنسرتي ويژه تا ماه آينده و پايان مراحل ضبط آلبوم جديد گروه خبر داد.

آرش گوران رهبر ارکستر فيلارمونيک تهران در گفتگو با مهر با اشاره به فعاليت هاي جديد اين مجموعه توضيح داد: تا چند هفته آينده تازه ترين کنسرت ارکستر فيلارمونيک تهران با شکل و شمايلي متفاوت و ويژه ميزبان علاقه مندان موسيقي خواهد بود.وي درباره رپرتوار انتخابي اين کنسرت بيان کرد: برنامه هاي ويژه اي براي اين کنسرت در نظر گرفته ايم ولي همه چيز منوط به دريافت مجوز است بنابراين ترجيح مي دهم بعد از دريافت مجوز درباره جزييات کنسرت صحبت کنم.

رهبر ارکستر فيلارمونيک تهران از پايان مراحل ضبط و توليد آلبوم جديد گروه خبر داد و گفت: تمامي مراحل توليد آلبوم گروه به اتمام رسيده و در حال بررسي نحوه عرضه اين مجموعه با تهيه کننده اي مناسب هستيم. ارکستر فيلارمونيک تهران جايگاهي دارد که بهترين تهيه‌کنندگان بايد آن را همراهي کنند.گوران در پايان درباره اين آلبوم عنوان کرد: تا آنجا که به ياد دارم اين اثر اولين آلبومي است که توسط يک ارکستر خصوصي در حوزه موسيقي کلاسيک ايران ضبط مي شود.ما براي توليد آلبوم زحمت فراواني کشيده ايم و شنوندگان بعد از عرضه آن در بازار موسيقي متوجه مي شوند که چنين اثري با چه تلاش و سختي به مخاطبان عرضه شده است.


 ميز خبــــر 

 معرفي دو خون‌آشام يک تئاتر

دو خون‌آشام نمايش «مرثيه‌اي براي يک دراکولا»‌ معرفي شدند.

طبق گزارش رسيده، محمد نادري و ندا مقصودي به نمايش «مرثيه‌اي براي يک دراکولا»‌ به کارگرداني علي رزازيان پيوستند.

اين نمايش نوشته علي رزازيان و محدثه قبادي است و از اول ديماه هر شب ساعت 18 به روي صحنه مي‌رود.

در خلاصه‌ داستان اين نمايش آمده« آدام دراکولاي جوان براي فرار از گرسنگي وارد خانه دختر همسايه ميشود تا خون او را بمکد اما دخترک توجه اش را جلب ميکند فارغ از اينکه...»

علي رزازيان پيش از اين فيلم‌هاي کوتاه و مستند نيمه بلندي از جمله فيلم مستند پرتره محمدعلي کشاورز، طهماسب صلح‌جو، کيانوش عياري، فريبرز عرب‌نيا و ايرج اعتصام را کارگرداني و تدوين کرده‌ است. او همچنين سال 90 تا 92 سردبير باشگاه فيلم تهران بوده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي