جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/09/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5723


توليد دستگاه پاستوريزاتور با قابليت حفظ طعم و بوي مواد غذايي


استفاده از هوش مصنوعي در تشخيص هويت


ساخت دستگاه ميکروسکوپ اتوماتيک


عجيب و جالب


به سبک بهترين ها


آيا مي دانيد؟


 توليد دستگاه پاستوريزاتور با قابليت حفظ طعم و بوي مواد غذايي  

 محققان موسسه پژوهشي علوم و صنايع غذايي براي نخستين بار در کشور موفق به توليد دستگاه پاستوريزاتور غير حرارتي با فرآيند فشار بالا شدند.به گزارش آنا، نمايشگاه دستاوردهاي پژوهشي از 22 آذرماه در نمايشگاه بين‌المللي آغاز به کار کرد. در اين نمايشگاه 64 محصول فناورانه توسط دکتر منصور غلامي وزير علوم تحقيقات و فناوري و دکتر سورنا ستاري معاون علمي و فناوري رياست جمهوري رونمايي شد.يکي از محصولات رونمايي شده دستگاه پاستوريزاتور غير حرارتي با فرآيند فشار بالا (6000 bar) است که توسط محققان موسسه پژوهشي علوم و صنايع غذايي به توليد رسيد.

دکتر سيد مهدي ميرزا بابايي، مجري اين طرح پژوهشي، به خبرنگار مهر گفت: «يکي از مهم‌ترين دغدغه‌هاي صنعت غذا حفظ ارزش‌هاي تغذيه‌اي، بافت، طعم ، رنگ و بوي ماده غذايي در طي فرآيندهاي مختلف توليد است».

وي افزود: «از آنجا که روش‌هاي موجود فرآوري مواد غذايي اغلب بر پايه استفاده از فرآيند‌هاي حرارتي و اين فرآيندها باعث وارد شدن آسيب جدي به ماده غذايي مي‌شود ضرورت استفاده از روش‌هاي جديد براي رفع نواقص موجود احساس شد».

وي در خصوص نواقص استفاده از فرآيند‌هاي حرارتي در فرآوري مواد غذايي همچنين گفت: «از دست رفتن ارزش‌هاي تغذيه‌اي، تغيير بافت، تغيير طعم و رنگ و بوي مواد غذايي، زمانبر بودن و مصرف بالاي انرژي از جمله مهم‌ترين نواقص استفاده از روش‌هاي فعلي به شمار مي‌رود».

وي با بيان اين که در حال حاضر براي جلوگيري از مشکلات ناشي از تيمارهاي حرارتي از فرآيندهاي فشار بالاي (HPP) غير حرارتي Non Thermal Pasteurization استفاده مي‌شود افزود: «با استفاده از فرآيندهاي فشار بالا ضمن انجام عمل پاستوريزاسيون در دماي محيط، ويتامين‌ها، طعم، رنگ، بافت و تازگي ماده غذايي حفظ شده و ماندگاري آن به طور چشمگيري افزايش مي‌يابد».

عضو هيأت علمي گروه ماشين آلات مواد غذايي ادامه داد: «فرآيند فرآوري مواد غذايي با استفاده از اين روش در مدت زمان بسيار کوتاهي انجام شده و مصرف انرژي به شدت کاهش مي‌يابد و از اين منظر اين فرآيند دوستدار محيط زيست نيز محسوب مي‌شود».

ميرزا بابايي گفت: «تاکنون دستگاهي با اين ويژگي‌ها در کشور ساخته نشده و حتي نمونه خارجي آن هم وارد کشور نشده است».

وي در خصوص هزينه‌هاي ساخت اين دستگاه بيان کرد: «در صورت توليد اين دستگاه با دانش و امکانات بومي ضمن ايجاد اشتغال صرفه جويي ارزي هم به دنبال خواهد داشت».

وي گفت: «اکنون دانش فني اين دستگاه را داريم و مي‌توانيم مطابق با نياز مصرف کننده آن را توليد کنيم».


 استفاده از هوش مصنوعي در تشخيص هويت 

 سيستم امنيتي جديد چين به سبک فيلم «گزارش اقليت» است و از هوش مصنوعي براي شناسايي هويت مجرمان استفاده مي‌کند. پايگاه اطلاعاتي اين سيستم شامل 2 ميليارد نفر است و مي‌تواند تنها در چند ثانيه چهره شخص را شناسايي کند.به گزارش DailyMail، يک سيستم نظارت هوشمند که مي‌تواند طي چند ثانيه چهره مجرمان را در پايگاه اطلاعاتي دو ميلياردي خود شناسايي کند در چين رونمايي شد. اين سيستم به ميليون‌ها دوربين مدار بسته متصل است و براي شناسايي هدف از هوش مصنوعي استفاده مي‌کند.

اين سيستم «چشم سنجاقک» نام دارد و در حال حاضر در شانگهاي براي رديابي مجرمان مورد استفاده قرار گرفته است. به گفته کمپاني سازنده اين سيستم، «ييتو تکنولوژي»، چشم سنجاقک عکس‌هاي پايگاه اطلاعاتي ملي اين کشور را اسکن مي‌کند.

ژو لانگ، مدير اجرايي و يکي از موسسان کمپاني ييتو تکنولوژي، در اين باره مي‌گويد: «دستگاه‌هاي ما به آساني مي‌تواند تنها طي چند ثانيه چهره فرد را بين حداقل دو ميليارد نفر تشخيص دهد. اين در حالي است که تا سه سال پيش اين کار غيرممکن بود».

جمعيت شهر شانگهاي 24 ميليون نفر است بنابراين اين سيستم به پليس اين شهر در رديابي مجرمان کمک مي‌کنددر روز اولي که اين سيستم در متروي شانگهاي شروع به کار کرد، توانست مجرمي را در يکي از ايستگاه‌ها شناسايي کند. پس از مطابقت چهره مجرم با پايگاه اطلاعاتي، چشم سنجاقک عکس شخص شناسايي‌شده را به يک پليس مي‌فرستد تا مجرم را دستگير کنند.اين سيستم امنيتي طي سه ماه بعد، 567 مظنون را شناسايي کرد.ژو در ادامه مي‌گويد: «فرض کنيد که در شهر 24 ميليون نفري شانگهاي زندگي مي‌کنيد. اداره چنين جمعيتي براي دولت و پليس دشوار است و بدون کمک گرفتن از تکنولوژي دشوارتر نيز مي‌شود. باوجود اين که دوربين‌هاي مدار بسته زيادي در سطح شهر نصب شده‌اند اما بررسي همه آنها غيرممکن است، بسيار هم وقت‌گير است و نياز به منابع انساني فراواني دارد. اما حالا هوش مصنوعي مي‌تواند اين کار را به‌سرعت انجام دهد».


 ساخت دستگاه ميکروسکوپ اتوماتيک 

 دانش‌آموخته دانشگاه اميرکبير دستگاه ميکروسکوپ اتوماتيکي براي عکسبرداري از نمونه‌هاي آزمايشگاهي معرفي کرد که به‌صورت دستي و اتوماتيک با حرکت خودکار ساخته شده است.به گزارش آنا، محمد احسان غياثوند، فارغ‌التحصيل مهندسي مکانيک از دانشگاه اميرکبير، دستگاه اسکنر فلورسنت و ميکروسکوپ اتوماتيک را در مرکز نوآوري فناوري اطلاعات و ارتباطات دانشگاه صنعتي شريف توسعه داده است.

دستگاه ميکروسکوپ اتوماتيک به دليل دارا بودن منابع و فيلترهاي نوري مختلف، قابليت عکسبرداري از نمونه‌هاي فلورسنت را نيز دارد.

غياثوند در اين باره گفت: «تحقيقات براي طراحي اين دستگاه از حدود دو سال پيش آغاز شد و اوايل سال جاري کارهاي ساخت آن استارت زده شد. محقق نمونه‌هاي فلورسنت و غيرفلورسنت را داخل دستگاه قرار مي‌دهد، سپس نرم‌افزار طراحي شده شروع به عکسبرداري از نمونه مي‌کند، دستگاه عکس‌هاي گرفته شده را مونتاژ مي‌کند و به‌صورت يک عکس واحد تحويل اپراتور مي‌دهد».

وي در ادامه افزود: «منابع نوري اين دستگاه نيز توسط تيم ما طراحي و ساخته شده است. همچنين مي‌توان طول موج نور تابانده شده به نمونه را تعيين کرد. يکي ديگر از روش‌هاي عکسبرداري با اين دستگاه بدين شکل است که فيلتري درون دستگاه قرار گذاشته مي‌شود و بازتاب نور تابانده شده را جذب مي‌کند. يکي ديگر از کاربردهاي اين دستگاه اين است که محقق مي‌تواند عرض و طول نقطه‌اي از نمونه را مشخص کند تا دستگاه از آن قسمت عکسبرداري يا اسکن‌برداري کند».

غياثوند در آخر گفت: «هدف از ساخت اين دستگاه آسان‌تر شدن کارهاي تحقيقاتي است. حالا محقق فقط نمونه را داخل دستگاه قرار مي‌دهد، سپس کامپيوتر نمونه را اسکن مي‌کند. نرم‌افزاري که طراحي کرديم مي‌تواند نمونه را اندازه‌گيري کند، قسمت‌هاي مختلف نمونه را به‌صورت بزرگنمايي نشان دهد».

رزولوشن تصويربرداري اين دستگاه، 0/33 ميکرون بر پيکسل و دقت حرکتي آن 20 ميکرون است. منابع نوري اين اسکنر را مي‌توان از طريق کامپيوتر خاموش و روشن کرد. هر يک از محورهاي دستگاه را مي‌توان به‌ صورت دستي و اتوماتيک حرکت داد. همچنين اين دستگاه قابليت اسکن اتوماتيک براي عکسبرداري پياپي از کل مساحت يک اسلايد را دارد.


 عجيب و جالب 

 ربات‌هاي بيوهيبريدي در راهند

شايد روزي فرا برسد که انسان‌ها براي بهبود توانايي‌هاي خود از قطعات رباتيک استفاده کنند اما خيلي قبل‌تر از به وقوع پيوستن اين ماجرا، تغيير اساسي ديگري روي خواهد داد: ظهور ربات‌هاي بيوهيبريدي.

به گزارش پارس ناز ربات‌هاي بيوهيبريدي درواقع ربات‌هاي مجهز به بافت يا سلول زنده انساني هستند تا بيشتر زنده به نظر برسند. درواقع سلول‌هاي انساني مي‌توانند به اين ربات‌ها کمک کنند تا کارها و حرکات ظريف‌تري انجام دهند. براي مثال در مقياس ميکروسکوپي، مي‌توان ربات‌هاي بسيار کوچک را با باکتري‌ها ادغام کرد تا در بدن انسان سفر کنند و به هدف مورد نظر برسند.

اخيرا يک گروه از دانمشندان و مهندسان بين‌المللي به تعريف رباتيک بيوهيبريدي پرداخته‌اند: رشته‌اي که منجر به تغييرات انقلابي در قوانين طراحي و عناصر ساختاري ربات‌ها مي‌شود.

لئوناردو ريکوتي، سرپرست اين تحقيق، در اين باره گفت: «ربات‌هاي بيوهيبريدي را مي‌توان نقطه مقابل مفهوم سايبورگ دانست؛ ما از سلول‌هاي زنده در ربات‌هاي هوش مصنوعي استفاده مي‌کنيم تا عملکرد آنها را بهتر کنيم».

در چند دهه گذشته، دانشمندان ربات‌هاي پيچيده زيادي، در اندازه و اشکال مختلف، ساخته‌اند. برخي از ربات‌ها مناسب کار در خطوط مونتاژ کارخانه‌ها يا جوش دادن ورقه‌هاي فلزي به يکديگر هستند اما در حال حاضر ربات‌هاي مينياتوري با اندازه کوچک‌تر از يک ميلي‌متر در حال ساخت هستند که داخل بدن انسان کار گذاشته مي‌شوند تا سلول‌هاي سرطاني را بکشند و زخم‌هاي داخلي بدن را ترميم کنند.

اما اين ربات‌هاي جالب از تحرک کافي و بازدهي انرژي مناسب که ارگانيسم‌هاي زنده دارند، بي‌بهره‌اند که حل کردن اين مشکل مي‌تواند ميليون‌ها سال طول بکشد. به همين دليل لازم است که عناصر ارگانيسم‌هاي زنده را با ربات‌ها ترکيب کرد.

اگر حرکت و بازدهي انرژي ربات‌ها دقيق باشد، دانشمندان مي‌توانند از آنها براي بررسي بدن انسان، نظارت بر محيط‌هاي بسيار کوچک، بهبود بخشيدن به ربات‌هاي فعلي يا توليد محصولات رباتيک با دقت عمل بيشتر استفاده کنند.

به گفته محققان، هماهنگي حرکت يکي از موانع دائمي در علم رباتيک است؛ براي مثال، به‌راحتي مي‌توان ربات‌هايي طراحي کرد که بارهاي سنگين را بلند مي‌کنند يا برش‌هاي دقيقي مي‌زنند اما هماهنگ کردن حرکات و کارهاي ظريف يک ربات کار بسيار سختي است. حرکات اول ربات هميشه تند و تيز است.

درعوض، حرکات موجودات به آرامي از مقياس ميکرو آغاز مي‌شود و با فعال شدن رشته‌اي از مولکول‌ها درون سلول‌هاي عصبي، به حرکت عضلاني در مقياس بزرگ تبديل مي‌شود.

اين امر باعث مي‌شود که بافت حيواني، مانند عضله قلبي، بتواند هماهنگي دقيق‌تر و حرکت ثابت‌تري را در ربات ايجاد کند. براي مثال تيمي از محققان دانشگاه «توفتس» ربات بيوهيبريد کرم مانندي را توسعه داده است که از طريق سلول‌هاي ماهيچه‌اي حشره حرکت مي‌کند.

يکي ديگر از مشکلات در زمينه رباتيک، منبع انرژي است؛ به‌خصوص براي ربات‌هاي ميکرو که گاهي منبع انرژي مي‌تواند بزرگ‌تر از خود ربات باشد. ربات‌هاي بيوهيبريد اين مشکل را ندارند. محققان از دانشگاه سيلوين مارتل با استفاده از باکتري «مگنتوتکتيک»، که معمولا در امتداد ميدان‌هاي مغناطيسي حرکت مي‌کند، موفق به انتقال دارو به سلول‌هاي سرطاني شدند که دسترسي به آنها دشوار است. اين گروه تحقيقاتي مي‌تواند مسير حرکت باکتري را از طريق آهنرباي خارجي اعمال کند.

اما نبايد فراموش کرد که ربات‌هاي بيوهيبريدي نيز محدوديت‌هايي دارند. همه سلول‌هاي زنده نياز به تغذيه دارند؛ اين امر بدين معناست که در حال حاضر اين ربات‌ها براي مدت کوتاهي قابل استفاده هستند. همچنين ربات‌هاي بيوهيبريدي تنها مي‌توانند در محدوده دماي مناسب زندگي کنند، بنابراين در دماي خيلي سرد يا خيلي گرم قابل استفاده نخواهند بود.

ريکوتي مي‌گويد: «با وجود تمام مشکلات، حوزه ربات‌هاي بيوهيبريدي به‌سرعت در حال رشد است و هر روز روياها را به واقعيت تبديل مي‌کند».

ممکن است در آينده نزديک، نسل سايبورگي انسان‌ها با استفاده از داروهاي رباتيک بيوهيبريدي که توسط يک دکتر اندرويدي تجويز شده است، درمان شوند.

شرکت خودروسازي قايق تفريحي مي سازد

يک شرکت خودروسازي قايق تفريحي ساخته که در آن از يک کنسول نمايشگر لمسي استفاده شده است. اين سيستم به طور خودکار جهت يابي، نور، واي فاي، وضعيت هوا و سيستم هاي سرگرمي را کنترل مي کند.

به گزارش نيواطلس، پژو با همکاري شرکت Benetau يک قايق تفريحي پرسرعت است.

اين قايق که Sea Drive نام گرفته مملو از فناوري هاي نوين است و براي نمايشگاه قايق پاريس ساخته مي شود. در اين قايق از کنسول نمايشگر لمسي i-Cockpit پژو استفاده شده است. درهمين راستا شرکت خودروسازي فناوري هاي اتومبيل خود را با سيستم هاي دريايي ترکيب کرده و آن را Ship Control ناميده است.

اين سيستم مي تواند به طور خودکار جهت يابي، نور، اينترنت واي فاي، وضعيت هوا و سيستم هاي سرگرمي را کنترل کند. علاوه برآن شامل ويژگي هايي مانند مديريت پمپ را نيز دارد.


 به سبک بهترين ها 

 برندي که از مد نخواهد افتاد

جياني ورساچه موسس شرکت «ورساچه» در دوم دسامبر سال 1946 در کشور ايتاليا به دنيا آمد. او در يک خانواده شش‌نفره زندگي مي‌کرد و پدرش از پيشکاران امور مالي و کارشناسان مد براي طبقه‏ اشراف ايتاليا به حساب مي‌آمد. مادر جياني که خياط ماهري بود همه اصول، فنون و مهارت‌هاي خياطي را به او آموخت. استعدادهاي او زماني آشکار شد که توانست در سال 1972 طرح‌هاي کلکسيون فيوري فيورنتينا را براي يک شرکت ايتاليايي ارسال کند.

جياني از 22 سالگي يعني زماني که يک خياط محلي وي را براي طراحي يک مجموعه استخدام کرد، طراحي لباس را به‌صورت نيمه‌حرفه‌اي دنبال مي‌کرد. او تا سن 25 سالگي در زمينه معماري تحصيل مي‌کرد اما تحت تاثير فعاليت‌هاي پدر خود موفق شد در سال 1978 شرکت ورساچه را تاسيس و نخستين بوتيک خود را در ميلان افتتاح کند و نخستين طرح‌هاي لباس زنانه را تحت عنوان نام خود «ورساچه» ارائه کند.

او خيلي زود توانست طرفداران زيادي به‌دست آورد و اين امر آغازي بر فعاليت‌ بوتيک‌هاي «ورساچه» در سطح دنيا شد...

روند شکوفايي ورساچه به‌تدريج ادامه پيدا کرد و عنوان بهترين طراحي لباس‌هاي زنانه پاييز و زمستان سال 1982 را از آن خود کرد. اين برند هر روز طرفداران خود را با طرح‌هاي زيبا به وجد مي‌آورد. در همان سال، ورساچه مجموعه مشهور لباس‌هاي فلزي ديناميک را معرفي کرد که بعدها به يک ويژگي کلاسيک در طراحي لباس‌هاي وي تبديل شد. اوج شکوفايي ورساچه و کسب لقب امپراتوري مد در سال 1985 اتفاق افتاد. ورساچه در سال 1985 برند «اين سنت» را براي افراد جوان و کساني که توانايي مالي کمتري داشتند، ايجاد کرد.

در سال 1986 رييس‌جمهور وقت ايتاليا لقب شواليه هنر را به «جياني ورساچه» اهدا کرد و در سال 1989 ورساچه نمايشگاهي تحت عنوان «پيراهن‌هايي براي انديشيدن» در شهر ميلان ايتاليا برگزار کرد که نگاهي به مجموعه کارهاي جياني در سال‌هاي قبل بود. ورساچه طراح بسيار نوآوري بود که سعي مي‌کرد در کارهاي خود تلفيقي از سبک‌هاي مدرن را با فرهنگ عامه مردم به وجود بياورد. امروزه برند ورساچه يکي از بزرگ‌ترين خانه‌هاي مد در جهان به‌شمار مي‌آيد.

شرکت «ورساچه» توانست نخستين ادکلن‌هاي خود را در سال 1991 روانه بازار کند و در سال 1993 جايزه اسکار مد را به خود اختصاص دهد. دو سال بعد به نيويورک رفت و نخستين شعبه «ورساچه» را در امريکا افتتاح کرد. جياني توانست در آن سال عنوان خلاق‌ترين طراح لباس از سوي منتقدان در بلژيک را به دست آورد.

جياني ورساچه درنهايت در سال 1997 توسط يک قاتل زنجيره‌اي به نام اندرو کانانان جلوي محل سکونت خود در ميامي (فلوريدا) هدف شليک گلوله‌ قرار گرفت و درگذشت. قاتل او هشت روز بعد با شليک گلوله دست به خودکشي زد. شهرداري ميلان در سال 2007 براي قدرداني از فعاليت‌هاي اين نابغه مد و طراحي، خياباني را در مرکز پايتخت صنعتي ايتاليا به نام جياني ورساچه نامگذاري کرد.

پس از درگذشت جياني ورساچه برادر او به نام سانتو ورساچه مديريت اين شرکت را بر عهده گرفت. خواهر وي به نام «دوناتلا ورساچه» از معتبرترين طراحان اين شرکت به حساب مي‌آيد. دوناتلا در حال حاضر يکي از طراحان ثروتمند و برجسته جهان و نايب‌رييس گروه ورساچه و رييس طراحان شعبه مد ورساچه است.

دختر جياني ورساچه بنا به وصيت پدر حدود 50 درصد سهام شرکت ورساچه را در اختيار دارد و پسر او نيز وارث مجموعه نقاشي‌هاي جياني ورساچه است. اين شرکت در حال حاضر در زمينه توليد پوشاک مردانه، زنانه و بچگانه و همچنين توليد کيف، کفش، جواهرات گران‌قيمت، عطر و لوازم خانگي فعاليت مي‌کند.

اين برند مجموعه وسيعي از مبلمان و تخت‌هاي ورساچه را در اتاق‌هاي گران‌قيمت و لوکس خود در «برج‌العرب» دوبي، بلندترين هتل دنيا گردآورده و با طراحي و اجراي دکوراسيون و طرح‌هاي مختلف در اماکني نظير برج‌العرب دوبي علاوه‌بر به رخ کشيدن بلند‌پروازي‌هاي خود، قدم به جهان ثروتمند عرب نيز گذاشته است.

کشورهاي عربي خاورميانه بازار بسيار خوبي براي محصولات ورساچه هستند. اين شرکت مدتي قبل براي جلب نظر جمعيت ميلياردي مسلمانان، اقدام به استفاده از مانکن‌هاي محجبه و پوشيده کرد که با استقبال خوبي از سوي مسلمانان مواجه شد.


 آيا مي دانيد؟ 

 شبيه‌سازي صداي احتمالي دايناسورها پس از 60 ميليون سال

محققان دانشگاه تگزاس براي اولين‌بار موفق شدند تا صداي سلطان دايناسورها را با استفاده از نرم‌افزار شبيه‌سازي کنند.

به گزارش ايسنا و به نقل از تلگراف، کريس پکهام مستندساز با همکاري محققان دانشگاه تگزاس به نظريه جالب توجهي دست يافت. وي متوجه شد که صداي T-Rex به خزندگان و پرنده‌گان امروزي شباهت بيشتري در مقايسه با پستانداران گوشتخوار داشته است.مطالعات اوليه محققان نشان داد که اگرچه مخوف‌ترين صداهاي طبيعت اغلب توسط درندگان مانند گرگ، ببر و شير توليد مي‌شود، اما صداي دايناسور باستاني معروف، به درندگان امروزي شباهتي نداشته است.محققان دانشگاه تگزاس پس از مطالعات گسترده در مورد صداي خزندگان باستاني و شباهت آنها به جانوران امروزي متوجه شدند که صداي دايناسور T-Rex بيشتر شبيه صداي خزندگان بزرگ امروزي مثل کروکوديل‌ها بوده است.

پروفسور کلارک، محقق و نظريه‌پرداز دانشگاه تگزاس با افزايش مقياس صداي دريافتي از کروکوديل‌ها و اعمال برخي تغييرات ديگر موفق شد تا صداي احتمالي T-Rex را شبيه‌سازي کند.نکته جالب توجه در مورد اين صدا بي‌شباهت بودن آن به غرش درندگان امروزي است.


 
سياسي
دانستني ها
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي