جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/09/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5723

امروز؛ آخرين فرصت ثبت‌نام؛
مهلت ثبت‎نام آزمون كارشناسي ارشد تمديد نمي‌شود

معاون آموزشي وزارت علوم:
برنامه مشخصي براي اشتغال 100 هزار دانشجوي دکتري نداريم

رئيس سازمان امور دانشجويان:
شروط ارتباط علمي و دانشجويي ايران با چين


يادداشت


خبرنامه


ميز خبر


 امروز؛ آخرين فرصت ثبت‌نام؛
 مهلت ثبت‎نام آزمون كارشناسي ارشد تمديد نمي‌شود 

 مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور از پايان مهلت ثبت‎نام آزمون کارشناسي ارشد 97 در ساعت 24 امروز 26 آذر ماه خبر داد و گفت: اين مهلت قابل تمديد نيست.

دکتر حسين توکلي در گفت‌وگو با ايسنا ضمن اعلام اين مطلب،‌ اظهار کرد: به منظور فراهم آوردن شرايط لازم براي آن دسته از داوطلبان شرکت در آزمون ورودي دوره‌هاي کارشناسي ارشد ناپيوسته 97 دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي دولتي و غير دولتي از جمله دانشگاه آزاد براي پذيرش دانشجو در 6 گروه آموزشي و 140 کد رشته امتحاني و همچنين بيست و سومين المپياد علمي دانشجويي کشور که نتوانستند در مهلت تعيين شده نسبت به ثبت‎نام اقدام کنند،‌ اين مهلت تا ساعت 24 امروز يکشنبه، 26 آذر تمديد شد.

داوطلبان در اين مهلت مي‌توانند از طريق سايت سازمان سنجش آموزش کشور به نشاني www.sanjesh.org نسبت به ثبت‎نام اقدام کنند.

دکتر توکلي تاکيد کرد: تمام داوطلبان متقاضي ثبت‌نام در آزمون فوق ضرورت دارد قبل از ثبت نام، شرايط عمومي و اختصاصي مندرج در دفترچه راهنماي ثبت‎نام را مطالعه کنند.مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور گفت: براساس برنامه زماني پيش‌بيني شده آزمون فوق در روزهاي پنجشنبه 6 و جمعه 7 ارديبهشت 97 در حوزه‌هاي امتحاني مربوطه برگزار مي‌شود.

دکتر توکلي در پايان تاکيد کرد: کارت شرکت در آزمون کارشناسي ارشد و برگ راهنماي مربوط از روز دوشنبه 3 ارديبهشت ماه بر روي سايت سازمان سنجش و آموزش کشور قرار مي‌گيرد و لذا داوطلبان تا ساعت 24 روز چهارشنبه پنجم ارديبهشت ماه 97 فرصت دارند پرينت کارت خود را دريافت کنند.


 معاون آموزشي وزارت علوم:
 برنامه مشخصي براي اشتغال 100 هزار دانشجوي دکتري نداريم 

 معاون آموزشي وزارت علوم بر ضرورت ايجاد رابطه هدفمند بين اشتغال و تحصيل در کشور تاکيد کرد و گفت: در حال حاضر بيش از يکصد هزار دانشجوي دکتري در کشور وجود دارد که برنامه مشخصي براي اشتغال آن‌ها بعد از فارغ‎التحصيلي وجود ندارد. بنابراين بايد با کنترل توسعه تحصيلات تکميلي رابطه هدفمند بين اشتغال و تحصيل در کشور ايجاد کنيم.به گزارش ايسنا، دکتر مجتبي شريعتي در مراسم توديع و معارفه رئيس دانشگاه پيام نور که در ستاد مرکزي اين دانشگاه برگزار شد، به مهم‌ترين اقدامات صورت گرفته در دانشگاه در مديريت گذشته اشاره کرد و گفت: تجميع و ساماندهي واحدهاي دانشگاه پيام نور يکي از سياست‌هاي وزارت علوم است که خوشبختانه اين اقدام در مديريت گذشته دانشگاه به خوبي مورد توجه قرار گرفته است.

وي در ادامه تشکيل شوراي راهبردي در دانشگاه پيام نور را از ديگر برنامه‌هاي مثبت اين دانشگاه عنوان کرد و گفت: دانشگاه پيام نور به عنوان يکي از دانشگاه‌هاي بزرگ کشور سهم قابل توجهي در آموزش عالي ايفا مي‌کند،‌ بنابراين تشکيل شوراي راهبردي در اين دانشگاه لازم بود. اميدوارم اين شورا با ترکيب جديد و اهداف بلند مدت بتواند گامي بلند در دستيابي به اهداف را ايفا کند، چرا که مديريت دانشگاه‌ها يک مديريت تيمي وگروهي است و يک فرد نمي‌تواند تصميم‌گيري‌هاي موثري در دانشگاه ايفا کند.

دکتر شريعتي افزود: در حال حاضر تعداد 2800 مرکز آموزش عالي در کشور وجود دارد که اين تعداد در مقايسه با کشور چين که جمعيت ميلياردي دارد، بيشتر است. در واقع جمعيت دانشجويي کشور ما از سال 82 افزايش پيدا کرد و به تبع آن جمعيت هيات علمي کشور نيز افزايش يافت.

وي ادامه داد: دانشگاه پيام نور در يک مقطع زماني يک ميليون و 200 هزار جمعيت دانشجويي داشت،‌ اما امروزه با کاهش جمعيت دانشجويي کشور اين آمار به 550 هزار دانشجو کاهش يافته است. بنابراين بايد نسبت جمعيت دانشجويي به هيات علمي در اين دانشگاه متناسب باشد. به طوري که در زماني نسبت دانشجو به استاد در دانشگاه پيام نور 250 بود و امروز به 130 رسيده که اين وضعيت نيز بايد به حد استاندارد برسد.

به گفته وي، انتظاري که از دانشگاه پيام نور وجود دارد اين است که کلاس‌هاي اين دانشگاه بايد با حضور چند صد هزار دانشجو برگزار شود نه اينکه به 30 يا 40 دانشجو در کلاس قانع باشيم و بايد سياست‌هايي به کار گرفته شود تا براساس آن دانشگاه پيام نور به عنوان يک دانشگاه ملي و حتي فراملي عمل کند.


 رئيس سازمان امور دانشجويان:
 شروط ارتباط علمي و دانشجويي ايران با چين 

 رئيس سازمان امور دانشجويان گفت: در صورتي که مشکل دانشجويان ايراني در کشور چين به قوت خود باقي بماند روابط علمي و دانشجويي ايران با اين کشور دچار مشکل مي‎شود.مجتبي صديقي در گفتگو با خبرنگار مهر درخصوص مسدود شدن حساب دانشجويان ايراني در کشور چين گفت: سفارت و رايزن علمي ايران در کشور چين درحال پيگيري موضوع هستند و با مقامات چيني و بانکها درحال صحبت هستند.وي افزود: اين مشکل در گذشته نيز به شکل محدود وجود داشت اما چند بانک بودند که مشکل خاصي نداشتند و همکاري مي‎كردند.

رئيس سازمان امور دانشجويان تاکيد کرد: سفارت و رايزن علمي ايران در کشور چين درحال پيگيري موضوع هستند، خبرهاي مثبتي رسيده اما هنوز پاسخ قطعي ونهايي در اين خصوص اعلام نشده است.صديقي اظهار داشت: قطعا اين محدوديتها موجب مي‎شود ارتباطات علمي ما با کشور چين با مشکل مواجه شود. اگر اين مشکلات با قوت خود باقي بماند و دانشجويان شرايط عادي، معمولي و طبيعي تحصيل و زندگي را نداشته باشند قاعدتا روابط علمي و ارتباط دانشجويي ايران با کشور چين با مشکل مواجه خواهد شد.

وي عنوان کرد: من مطمئن هستم باتوجه به حساسيت و مسئوليتي که طرف چيني دارد و با پيگيريهايي که انجام شده مشکل برطرف شود.اوايل آبان ماه اعلام شد که بانک‌هاي چيني با ارسال پيامک به دانشجويان ايراني، اعلام کردند حساب ايرانيان را مسدود خواهند کرد.


 يادداشت 

 پايان ترم و ارزشيابي اساتيد

زهرا كيان بخت

پيرو بسياري از برنامه‌هايي كه به صورت فرماليته و نه چندان مثمرثمر، در دانشگاهها انجام مي‌شود، يكي از مواردي كه در دانشگاههاي مختلف بعد از گذشت يك ترم تحصيلي معمولا به اجرا درمي آيد، ارزشيابي اساتيد است و معمولا دانشجويان ملزم مي‌شوند فرم نظرسنجي اينترنتي را كه بر روي سايت دانشگاه قرار گرفته پر كرده و نظرشان را درباره آيتمهاي مختلف تدريس اساتيدي كه در ترم قبل با آنها درس داشته‌اند، مشخص كنند. اين مسأله به حدي در برخي دانشگاهها جدي گرفته مي‌شود كه دريافت كارت آزمون پايان ترم در گرو پر كردن اين فرم، است. سوالاتي مانند اينكه استاد مزبور، در زمينه حضور به موقع در كلاس چگونه است، كيفيت تدريسش از نظر دانشجويان چطور است و سوالات مشابه، مواردي هستند كه در اين ارزشيابي از دانشجويان خواسته مي‌شود به آنها پاسخ دهند.

معمولا اگر اجباري در كار نباشد، برخي دانشجويان ترجيح مي‌دهند فرم مربوطه را پر نكنند. چرا كه يا آن را كاري بي‌فايده و بي‌اثر تلقي مي‌كنند و يا اين واهمه را دارند كه جوابها، به دست استادان برسد و...!

برخي از دانشجويان هم ترجيح مي‌دهند براي محكم‌كاري! به تمام سوالات، پاسخ خيلي خوب و عالي بدهند و براي خود، دردسر احتمالي درست نكنند.

اما يكي از نكاتي كه در اين خصوص مي‌توان مطرح كرد اين است كه اگر هدف از اين كار، بررسي وضعيت كاري و حرفه‌اي اساتيد و ارتقاي سطح آنهاست، به نظر مي‌رسد براي اين منظور، نياز به اقدامات جدي‌تر و اثربخش‌تري است. بسياري از اساتيد هستند كه همواره در هر ترم تحصيلي، مباحثي را مورد تدريس قرار مي‌دهند كه درست ده و پانزده سال پيش هم همانها را به دانشجويان ارائه مي‌دادند. در شيوه ارائه دروس، نوع مطالب و ... هيچ گونه به‌روزرساني صورت نمي‌گيرد. بسياري از اساتيد، بدون آن كه به وظيفه آموزشي خود واقف باشند، تنها به جنبه پژوهشي كار خود بها داده و در حالي كه در عرصه پژوهش و ارائه مقاله و كتاب، نامشان شهره عام و خاص است، در كلاسهاي درس خويش، كوچكترين توجهي به كيفيت آموزشي كلاس و يادگيري دانشجو ندارند. همه اينها در حالي اتفاق مي‌افتد كه ما مدتهاست سيستم ارزشيابي اساتيد را در دانشگاهها داريم و اين روش نظرسنجي، نه تنها تغيير خاص و چشمگيري در ارتقاي تدريس اساتيد به وجود نياورده، بلكه به همان شكل و ظاهر فرماليته محدود مانده است. شايد يكي از راهكارهايي كه براي اين مسأله بتوان از آن نام برد، ارائه آموزشهاي سالانه به اساتيد باشد تا در زمينه آموزشي، جديدترين و موثرترين روشهاي آموزش و همين طور، استفاده تمام و كامل از فرصت تدريس به آنها يادآوري شود تا مقوله آموزش و تدريس، بيش از اين قرباني پژوهشهاي شخصي، گرفتاريها و كمي وقت برخي اساتيد و... نشود.


 خبرنامه 

 از سوي رييس مرکز سنجش آموزش پزشکي؛

علل تغيير زمان ثبت‎نام تکميل ظرفيت آزمون دستياري فوق تخصصي

رييس مرکز سنجش آموزش پزشکي با اشاره به علت‌هاي تعويق زمان ثبت‎نام مرحله تکميل ظرفيت آزمون دستياري فوق تخصصي 96 گفت: بحث‌هايي در خصوص امکان ثبت‎نام و انتخاب مجدد افرادي که در آزمون شرکت کرده و قبول شده‌اند وجود دارد که اين مساله در حال حاضر در دست بررسي است.دکتر محمد حسين پورکاظمي در گفت و گو با خبرنگار ايسنا، با اشاره تعويق ثبت‎نام مرحله تکميل ظرفيت آزمون دستياري فوق تخصصي اظهار کرد: در روز پنجشنبه 23 آذر سايت مرکز سنجش آموزش پزشکي به منظور ثبت‎نام داوطلبان تکميل ظرفيت آزمون دستياري فوق تخصصي براي ساعاتي باز شد که به دليل برخي بحث‌ها و احتمال برخي تغييرات سايت بسته شد و زمان ثبت‎نام به تعويق افتاد.

وي بااشاره به علت به تعويق افتادن زمان ثبت‎نام مرحله تکميل ظرفيت آزمون دستياري فوق تخصصي 96 گفت: بحثهايي درخصوص امکان ثبت‎نام افرادي که در آزمون شرکت کرده و قبول شده‏اند وجود دارد که اين مساله در حال حاضر در دست بررسي است. ريس مرکز سنجش آموزش پزشکي گفت: داوطلبان مي‎توانند از روز شنبه 25 آذر ماه به مدت دو روز تا دوشنبه 27 آذرماه از طريق سايت مرکز سنجش آموزش پزشکي به آدرس www.sanjeshp.ir نسبت به ثبت‎نام اقدام کنند.

پورکاظمي اظهار کرد: همچنين دليل ديگر به تعويق افتادن ثبت‌نام، تغيير ظرفيت دانشگاهها نيز بود.

مديرکل امور دانشجويي دانشگاه آزاد اعلام کرد؛

زمان اعلام نتايج نقل و انتقال دانشگاه آزاد

مديرکل امور دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي ضمن اعلام خبر آغاز ثبت‎نام نقل و انتقالات دانشگاه آزاد از اعلام نهايي نتايج نقل و انتقال و ميهماني نيمسال دوم سال تحصيلي اين دانشگاه از تاريخ 7 بهمن‌ماه خبر داد.به گزارش ايسنا، دکتر صامت با بيان اينکه مهلت ثبت‌نام براي نقل و انتقال و ميهماني دانشجويان اين دانشگاه براي نيمسال دوم براساس تقويم دانشگاهي، تا تاريخ 7 بهمن‌ماه است، گفت: با برنامه‌ريزي‌هاي صورت‌گرفته، تدبيري انديشيده شده تا نتيجه درخواست‌هاي نقل و انتقال و ميهماني دانشجويان، بدون وقفه و در همان تاريخ اعلام شود.وي افزود: دانشجويان مي‎توانند براي پيگيري نتيجه درخواست‌هاي خود درخصوص نقل و انتقال و ميهماني به سامانه منادا به آدرسwww.monada.iau.ir مراجعه کنند.مديرکل امور دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي در پايان تاکيد کرد: تمامي مراحل فرآيند رسيدگي به درخواستهاي نقل و انتقال و ميهماني، از طريق سامانه "منادا" قابل پيگيري است.

ثبت‎نام براي نقل و انتقال و ميهماني دانشجويان اين دانشگاه براي نيمسال دوم تحصيلي 96-97 از 25 آذرماه آغاز شده است.

با هدف بين‌المللي‌سازي انجام شد؛

امضاي تفاهم‌نامه همکاري بين دانشگاه‏ خليج فارس و دويسبورگ اسن آلمان

دانشگاههاي خليج فارس و دويسبورگ-اسن کشور آلمان درراستاي توسعه تبادلات دانشگاهي و فرهنگي در عرصه‎هاي آموزشي و پژوهشي تفاهمنامه همکاري امضا کردند.به گزارش دانشگاه خليج فارس، هدف از امضاي اين تفاهمنامه بين‌المللي‌سازي آموزش عالي در حوزه مهندسي (از جمله مهندسي زيست-پزشکي و مهندسي نانو) در دانشگاه دويسبورگ-اسن و حوزه فيزيک کاربردي (نانوپلاسمونيک و فوتونيک) در دانشگاه خليج فارس است.براساس اين تفاهمنامه موضوعاتي مانند تبادل اعضاي هيات علمي، تبادل دانشجو در مقاطع کارشناسي، کارشناسي ارشد و دکتري، اجراي طرحهاي پژوهشي مشترک (ملي و بين‌المللي)، برگزاري کنفرانسها و نشستهاي تخصصي مشترک، انتشار مشترک (کتاب و نشريات) و اجراي طرحهاي تدريس مشترک پيگيري خواهد شد.

دوره اجراي تفاهمنامه در مرحله آغازين سه ساله خواهد بود، که پس از انجام ارزيابي که پيش از پايان دوره انجام مي‎گيرد، قابل تمديد است.

رئيس دانشگاه لرستان:

برخي رشته‌ها آرام آرام به سمت تعطيل شدن پيش مي‌روند

رئيس دانشگاه لرستان گفت: سياست‎هاي کلي ابلاغي در آموزش و پرورش و وزارت علوم بايد درراستاي مهارت‌آموزي باشد.

دکتر خسرو عزيزي در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينکه در برخي رشته‌ها شاهد ترافيک فارغ‌التحصيل هستيم، اظهار کرد: استمرار در انتخاب رشته‌ها کم شده است به عنوان مثال در رشته‌ کشاورزي، گياه پزشکي و منابع طبيعي و جنگلداري با 30 نفر ظرفيت پذيرش خالي داريم. اين در حاليست که در رشته‎هاي اقتصاد و علوم اداري در دانشگاه و حتي مراکز اقماري متقاضيان زياد هستند.

عزيزي اضافه کرد: آمايش آموزش عالي در کشور و منطقه نشان مي‌دهد که برخي رشته‌ها آرام آرام به سمت تعطيل شدن پيش مي‌روند و البته چاره آن تغيير نوع سرفصل‌هاي درسي و برنامه‌هاست.

رئيس دانشگاه لرستان يادآور شد: بايد به سمت دانشگاه‎هاي مهارت آفرين و رشته‌هاي مهارتي بين رشته‎اي پيش رويم تا فارغ‎التحصيل دانشگاه پس از فراغت از تحصيل با مهارتي که کسب کرده بتواند اشتغال ايجاد کند.

وي در ادامه با بيان اينکه بدون در نظر گرفتن هنرستان‌ها، در حال حاضر آموزش و پرورش با يک نگاه نظري و تئوريک دانش‎آموز را وارد سيستم دانشگاه مي‎کند و اين درحاليست که دانشگاه مي‌خواهد به سمت دانشگاه نسل سوم پيش رود و اين براي دانش‎آموزي که فاقد هرگونه مهارت است مشکل ساز خواهد بود.

عزيزي بيان کرد: سياست‎هاي کلي ابلاغي در آموزش و پرورش و وزارت علوم بايد درراستاي مهارت‎آموزي به متقاضيان خود باشد تا دانش‎آموز پس از طي 12 سال تحصيل و يا دانشجوي فارغ‎‌التحصيل بتواند شغلي ايجاد کند.


 ميز خبر 

 آمار ثبت‌نام در آزمون‌هاي دندانپزشکي و داروسازي

آزمون‌هاي ملي و جايابي دندانپزشکي و ارزشيابي داروسازي 30 آذرماه 96 با حضور 555 داوطلب به صورت الکترونيک برگزار مي‎شود.

دکتر محمدحسين پورکاظمي - رئيس مرکز سنجش آموزش پزشکي در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به آمار ثبت‌نام در اين آزمونها گفت: در آزمون ملي دندانپزشکي 349 نفر، در آزمون ارزشيابي دانش‌آموختگان داروسازي خارج از کشور 156 نفر و در آزمون جايابي دانش‌آموختگان دندانپزشکي خارج از کشور 50 نفر ثبت‌نام کرده‌اند.وي يادآور شد: اين سه آزمون براي نخستين بار به صورت الکترونيکي و همزمان در 30 آذرماه 96 برگزار خواهد شد.پورکاظمي خاطرنشان کرد: زيرساخت‌ها و امکانات براي برگزاري بدون مشکل اين سه آزمون به صورت الکترونيکي فراهم شده است و آزمون توسط مرکز سنجش آموزش پزشکي برگزار مي‎شود.

سي و يکمين دوره آزمون جايابي دانش‌آموختگان رشته دندانپزشکي خارج از کشور مختص افرادي است که توسط مرکز خدمات آموزشي به دبيرخانه شوراي آموزش دندانپزشکي و تخصصي معرفي شده باشند، واجد شرايط ثبت‌نام و مجاز به شرکت در آزمون جايابي هستند (وروديهاي پيش از اگوست 2009).مرحله نظري هشتمين دوره آزمون ملي دانش‌آموختگان دندانپزشکي خارج از کشور مختص افرادي است که توسط مرکز خدمات آموزشي به دبيرخانه شوراي آموزش دندانپزشکي و تخصصي معرفي شده باشند، واجد شرايط ثبت‌نام و مجاز به شرکت در آزمون ملي هستند (وروديهاي پس از اگوست 2009). چهاردهمين دوره آزمون ارزشيابي دانش‌آموختگان داروسازي خارج از کشور مختص افرادي که توسط مرکز خدمات آموزشي معرفي شده باشند، واجد شرايط نام‎نويسي اينترنتي و شرکت در آزمون ارزشيابي هستند.

افزايش 4 برابري دانشجويان خارجي در دانشگاه اميرکبير

معاون بين‌الملل دانشگاه اميرکبير با اشاره به فعاليت‌هاي بين‌المللي اين دانشگاه از برنامه دانشگاه اميرکبير براي افزايش 4 برابري تعداد دانشجويان بين‌المللي اين دانشگاه خبر داد.

به گزارش آنا، ابوالقاسم طوسي اظهار کرد: در حال حاضر بيشترين دانشجويان خارجي اين دانشگاه از کشور‌هاي عراق، افغانستان و لبنان هستند، اما از کشور‌هاي اروپايي نيز در اين دانشگاه تحصيل مي‌کنند.

وي با اشاره به اينکه اين دانشگاه از کشور‌هاي عراق، افغانستان و لبنان دانشجو دارد، گفت: همچنين دانشجوياني از کشور‌هاي سوئيس، يمن، هندوستان، عمان، ايتاليا و فلسطين نيز در اين دانشگاه مشغول به تحصيل هستند.طوسي افزود: درحال حاضر 200 دانشجوي خارجي در اين دانشگاه مشغول به تحصيل هستند که تا پايان امسال اين ميزان بايد به 250 دانشجو افزايش يابد.معاون بين‌الملل دانشگاه صنعتي اميرکبير کرد: فعاليت‌هاي بين المللي اين دانشگاه رو به افزايش است و تاکنون چهار استاد اين دانشگاه گرنت پژوهشي آغازين را از صندوق حمايت مالي DFG آلمان دريافت کرده‌اند.وي خاطرنشان کرد: همچنين اساتيد اين دانشگاه 6 حمايت مالي از اتحاديه اروپا دريافت کرده‌اند.


 
سياسي
دانستني ها
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي