جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/09/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5723


آسيب هاي اختلال افکار بر سيستم بدن


وقتي بدن به فيبر بيشتر نياز دارد


دردهايي که زنان بايد جدي بگيرند


خبرپزشكي


خبر


  آسيب هاي اختلال افکار بر سيستم بدن 

 تفکر و تلاش براي انسان ها امري اساسي است ولي انتخاب راه هاي بهتر و برتر نيز مي تواند مارا به هدف نزديک تر سازد و گمراهي اگر به طور دائم تکرار شود عمر انسان را تلف کرده و از آن بهره اي به دست نمي آيد.

تلاش و کار بدني لازمه زندگي است ولي اگر موجب مشغولي بدن و مغز شود فکر را به بيراهه مي کشد و از انتخاب راه برتر شخص را باز مي دارد که اغلب پس از طي مسير راه هاي برگزيده تر پيدا مي شود که ما را به هدف نزديک تر مي نمايد و بايد از افکار ديگران بهره گرفته و آن ها را آزمايش کرد که گاهي خود فکر و مستقل انديشيدن موجب بطالت عمر مي شود.انواع افکار مي توانند به هم کمک کنند و مشکلات را زود تر از جلوي پا بردارند که اغلب يک فکري موجب طي مسير مي شود که در آن موفقيت و شکست بافت مي شود و اگر هم متفکر داراي نبوغ باشد باز هم ممکن است بتوان به آن لطمه وارد کرد.

افکار انسان ها تحت تاثير عوامل مختلف محيط نيز واقع مي شوند و ممکن است فردي از محل خوش آب و هواي فکري مناسب که براي زندگي داشته و چون همان شخص در محيط آلوده و پر سر و صدا و ناراحت کننده واقع نشود مغز به درستي فکرنکرده و انواع غذاهاي فاسد و نامناسب نيز هم به ساختمان مغز و هم به طرز فکر کردن آن آسيب وارد مي سازند.همانطور که غذاهاي سالم و مناسب موجب تفکر صحيح مي شود محيط و هواي پاک هم مي تواند در فکر کردن تاثير مناسب داشته باشد و انسان را از گمراهي نجات دهد و تفکر و تعمق يابد در هواي پاک و مناسب انجام شود تا نتايج مناسب عايد گردد.

کارهاي جسماني و بدني هم به طور صحيح و با تفکر مناسب بايد انجام شود و چنانچه در تفکر اختلال ايجاد شود در انجام کارهاي جسماني نيز اختلال پيش مي آيد و پيري و تزلزل در اعمال بدن و هنگام پيري بيشتر مربوط به اختلال در افکارمي شود.

تهيه و تنظيم : محمد تقي اشتري دليوند


 وقتي بدن به فيبر بيشتر نياز دارد 

 دنبال کردن يک رژيم غذايي با محتواي پروتئين بالا، و کم کربوهيدارت مي تواند به کاهش مصرف فيبر منجر شود. اگر رژيم غذايي شما سرشار از کربوهيدارت هاي پالايش شده و فرآوري شده، مانند نان سفيد، پاستاي معمولي و تنقلات باشد نيز ممکن است با کمبود فيبر مواجه شويد.فيبر يک کربوهيدارت غير قابل گوارش است که بدن براي ارائه عملکرد درست خود به آن نياز دارد. اگر به ميزان کافي فيبر مصرف نکنيد، بدن با ارائه نشانه هايي شما را از اين موضوع آگاه خواهد کرد.

به گزارش عصر ايران به نقل از "هلث"، افزودن فيبر به رژيم غذايي چندان چالش برانگيز نيست، زيرا اين ماده مغذي به ميزان فراوان در ميوه ها، سبزيجات، محصولات غلات کامل و حبوبات يافت مي شود. اما افراد بسياري اهميت فيبر را ناديده گرفته و اين مساله موجب مي شود تا ميزان مصرف آنها کمتر از حد مورد نياز باشد.دنبال کردن يک رژيم غذايي با محتواي پروتئين بالا، و کم کربوهيدارت مي تواند به کاهش مصرف فيبر منجر شود. اگر رژيم غذايي شما سرشار از کربوهيدارت هاي پالايش شده و فرآوري شده، مانند نان سفيد، پاستاي معمولي و تنقلات باشد نيز ممکن است با کمبود فيبر مواجه شويد.

مصرف ناکافي از فيبر مي تواند به بروز مشکلات مختلفي در بدن منجر شود، که اغلب با مصرف اين ماده مغذي به ميزان کافي اصلاح مي شوند. در ادامه با برخي نشانه ها که از نياز بدن به مصرف فيبر بيشتر حکايت دارند، بيشتر آشنا مي شويم.

يبوست

يبوست يک نشانه کلاسيک از نياز بدن به مصرف فيبر بيشتر است. اگر در طول يک هفته کم‌تر از سه بار اجابت مزاج داشته باشيد، يا با مدفوع خشک و سخت که عبور آن از روده دشوار است، مواجه هستيد، متاسفانه به يبوست مبتلا هستيد.

افزودن فيبر بيشتر به رژيم غذايي مي تواند در بهبود يبوست کمک حال شما باشد. فيبر به تشکيل مدفوع نرم کمک مي کند و يبوست را تسکين داده و از آن پيشگيري مي کند. افزون بر اين، فيبر براي سلامت کلي گوارش شما خوب است.

افزايش وزن

اگر به ميزان کافي از رژيم غذايي خود فيبر دريافت نکنيد، اين شرايط مي تواند به افزايش وزن منجر شود. تورم فيبر در بدن موجب مي شود تا هنگام غذا خوردن احساس سيري در شما شکل بگيرد و اين شرايط از پرخوري پيشگيري مي کند.

افزون بر اين، مواد غذايي سرشار از فيبر به مدت زمان بيشتري براي جويدن نياز دارند، که موجب مي شود در هر وعده ميزان غذاي کمتري مصرف شود. افزون بر اين غذاهاي سرشار از فيبر به طور معمول از محتواي آب بالايي برخوردار هستند و کالري کمي دارند.

مطالعه اي که در سال 2008 در نشريه American Journal of Clinical Nutrition منتشر شد، نشان داد که يک رژيم غذايي با محتواي انرژي بالا، فيبر کم، و چربي زياد با توده چربي بيشتر و احتمال چاقي بيشتر در کودکان مرتبط است.

افزايش کلسترول

اگر سطوح کلسترول شما بالا است، يکي از دلايل اين شرايط مي تواند مصرف کم از فيبر باشد. فيبر به کاهش سطوح تري گليسيريد و افزايش کلسترول خوب (HDL) از طريق دفع کلسترول اضافي از بدن کمک مي کند.

مواد غذايي با محتواي فيبر بالا ممکن است فوايد ديگري براي سلامت قلب داشته باشند، که از آن جمله مي توان به کاهش فشار خون و التهاب اشاره کرد.

مطالعه اي که در سال 2008 در نشريه Current Atherosclerosis Reports منتشر شد نيز نشان داد که افزايش مصرف فيبر غذايي ممکن است به کاهش سطح کلسترول بد (LDL) و کاهش خطر ابتلا به بيماري عروق کرونر قلب کمک کند.

سطوح بالاي فشار خون

اگر به بيماري ديابت مبتلا هستيد و کنترل سطوح قند خون براي شما دشوار است، يکي از مواردي که براي مقابله با اين شرايط مي توانيد مد نظر قرار دهيد، توجه به ميزان فيبر مصرفي است.

فيبر، به ويژه فيبر محلول، جذب قند از روده کوچک و ورود آن به جريان خون را به تاخير مي اندازد، که موجب مي شود سطوح قند خون به آرامي افزايش يابد. اين شرايط به کنترل سطوح قند خون کمک مي کند.

مطالعه اي که در سال 2004 در نشريه Diabetes Research and Clinical Practice منتشر شد، نشان داد که مصرف متعادل فيبر محلول توسط سوژه هاي سالم به بهبود سطوح کلسترول بد (LDL) و گلوکز منجر شده است.

احساس خواب آلودگي پس از وعده هاي غذايي

خوردن يک وعده غذايي بزرگ مي تواند موجب خواب آلودگي شما شود، اما اگر همواره نياز به چرت زدن پس از وعده هاي غذايي را احساس مي کنيد، احتمال اين که به ميزان کافي فيبر مصرف نمي کنيد، زياد است.

فيبر براي پايدار نگه داشتن سطوح قند خون ضروري است. هنگامي که يک وعده غذايي با محتواي فيبر کم را مصرف مي کنيد، قند خون شما بسيار سريع‌تر افزايش مي يابد. اين شرايط مي تواند موجب احساس خستگي و کندي در شما شود، و به يک چرت کوتاه براي شارژ کردن بدن خود نياز خواهيد داشت.

احساس نفخ

اگر به ميزان کافي فيبر مصرف نمي کنيد يا ترکيب هاي غذايي اشتباه را مصرف مي کنيد، احتمال اين که با احساس ناخوشايند نفخ مواجه شويد، زياد است.

مصرف ناکافي از فيبر مي تواند موحب نفخ شود، زيرا اين ماده دستگاه گوارش شما را تنظيم مي کند و از عبور راحت و پايدار غذا از روده ها اطمينان حاصل مي کند. مصرف کم يا ناکافي از فيبر مي تواند فرآيند گوارش را تحت تاثير قرار دهد و اين شرايط موجب نفخ و گار شديد مي شود. اما بايد به اين مساله نيز توجه داشته باشيد که مصرف بيش از اندازه فيبر نيز مي تواند موجب احساس نفخ شود، به ويژه اگر به ميزان کافي آب مصرف نکنيد، که فيبر محلول با آن پيوند تشکيل مي دهد.

به واسطه نفخ و گاز، شما ممکن است احساس درد در معده خود را نيز تجربه کنيد.

احساس گرسنگي سريع پس از غذا خوردن

مواد غذايي سرشار از فيبر به انسان در تجربه احساس سيري براي مدت زماني طولاني‌تر و پيشيگيري از گرسنگي تا زمان وعده غذايي بعدي کمک مي کنند. به طور ويژه، غذاهاي سرشار از فيبر محلول آب را در دستگاه گوارش جذب کرده و موجب احساس پري و سيري مي شوند. اين يکي از دلايلي است که به تجربه احساس سيري طولاني‌تر کمک مي کند.

افزون بر اين، فيبر جذب غذاهاي خورده شده از معده به جريان خون را کند مي کند.

از سوي ديگر، مصرف غذاهايي با محتواي فيبر کم، مانند تنقلات و غذاهاي فرآوري شده، کمک چنداني به احساس سيري نمي کند و خيلي زود پس از مصرف آنها با احساس گرسنگي مواجه خواهيد شد.


 دردهايي که زنان بايد جدي بگيرند 

 رييس دومين کنگره بين المللي چالش هاي باليني در مامايي، زنان و نازايي عنوان کرد: به زنان توصيه مي شود دردهاي دوران قاعدگي و دردهاي شديد ناحيه لگن و رحم را جدي بگيرندبه گزارش آفرينش از روابط عمومي دومين کنگره بين المللي چالش هاي باليني در مامايي، زنان و نازايي، دکتر مريم سادات حسيني، در آستانه برگزاري اين کنگره گفت: آندومتريوزيس اخيرا در بين زنان شايع شده است شيوع اين بيماري در دنيا ده درصد گزارش شده است. تاکنون علت دقيق اين بيماري مشخص نشده است.رييس دومين کنگره بين المللي چالش هاي باليني در مامايي، زنان و نازايي ،افزود: عوامل متعددي از جمله علت هاي مادرزادي، برگشت خون قاعدگي، کيست تخمداني، جراحي هاي ناحيه لگن و ... از جمله عواملي است که در بروز اين بيماري نقش دارند و وقتي بيماري با علائم مشکوک مراجعه مي کند بايدبه دقت مورد بررسي قرار بگيرد.اين متخصص زنان با توجه به علايم آندومتريوزيس يادآور شد: دردهاي شديد دوران قاعدگي، درد به هنگام برقراري ارتباط جنسي، حساسيت ناحيه لگن و ... از جمله علايم اين بيماري است.

وي افزود: پزشک براي تشخيص دقيق و آغاز درمان براي بيماراز معاينه دقيق آزمايش خون و سونوگرافي واژينال استفاده ميکند

مدير گروه زنان دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي با بيان اينکه در ايران آماري دقيقي از شمار مبتلايان وجود ندارد، تصريح کرد: به زنان توصيه مي شود به محض مشاهده علائم فوق به خصوص دردهاي شديد دوران قاعدگي به پزشک مراجعه کنند.دومين کنگره بين المللي چالش هاي باليني در مامايي، زنان و نازايي 25تا27 بهمن در مرکز همايش بين المللي دانشگاه شهيد بهشتي برگزار مي شود .


 خبرپزشكي 

 راه‌اندازي مراکز تست غربالگري سرطان در کشور

دبيراجرايي دومين کنگره بين‌المللي کلينيکال آنکولوژي ايران از تصميم وزارت بهداشت براي راه‌اندازي مراکز غربالگري سرطان در شهرهاي مختلف کشور خبر داد و گفت: اميدواريم با تأمين منابع مالي امکان انجام اين نوع تست‌هاي سرطان فراهم شود.

به گزارش آفرينش از روابط عمومي دومين کنگره بين‌المللي کلينيکال آنکولوژي ايران ،دکتر احمد مافي دبيراجرايي دومين کنگره بين‌المللي کلينيکال آنکولوژي ايران و دوازدهمين کنگره سالانه کلينيکال آنکولوژي با اشاره به اينکه مبتلايان به اين بيماري در مراحل پيشرفته متوجه مشکل خود مي‌شوند، گفت: درشرايط کنوني، امکانات خوبي براي انجام تست‌هاي غربالگري سرطان در کشور نداريم و مردم نمي‌دانند براي انجام اين تست‌ها بايد به چه مراکزي مراجعه کنند. اين موضوع سبب شده است بسياري از افراد مبتلا به سرطان، با حاد شدن بيماري خود متوجه آن شوند.

وي، اجراي طرح غربالگري سرطان را براي شناسايي و درمان به موقع بيماري ضروري دانست و اضافه کرد: ترس از وجود بيماري سرطان دليل ديگري است که سبب شده است افراد علاقه‌اي به انجام تست‌هاي غربالگري سرطان نداشته باشند.

مافي خاطرنشان کرد: نگرشي که در جامعه به سرطان وجود دارد اين است که اين بيماري غيرقابل درمان است. متاسفانه درباره اصلاح اين تفکر و اينکه بيماري سرطان با روش‌هاي درماني مختلف قابل درمان است اطلاع رساني خوبي صورت نگرفته است. براي اصلاح اين نگرش رسانه‌ها بايد تلاش بيشتري کرده و به گونه‌اي عمل کنند که ترس افراد مبتلا به سرطان از بين برود.

دبير اجرايي دومين کنگره بين المللي راديوتراپي و انکلوژي ايران، نبود مراکز مشخص و دايمي براي انجام تست غربالگري سرطان را يکي از موانع شناسايي به هنگام بيماران دانست و افزود: بايد به صورت تدريجي مراکز غربالگري و تست سرطان درکشور راه اندازي شود.

مافي اضافه کرد: به تعداد کافي نيروي متخصص و توانمند براي انجام تست غربالگري و آغاز روند درمان بيماران تربيت شده و آماده کار هستند. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي نيز براي ايجاد مراکز غربالگري سرطان اعلام آمادگي کرده است و تنها مشکل، تأمين منابع مالي براي آغاز فعاليت اين مراکز است.


 خبر 

 تشخيص سلول‌هاي سرطاني با حساسيت 120 برابر بيشتر

پژوهشگران سنگاپوري نانوذرات پليمري ساختند که با استفاده از آن مي‌توان بافت سلول‌هاي سرطاني را با حساسيت بيشتر نسبت به روش‌هاي رايج شناسايي کرد.

به گزارش ستاد ويژه توسعه فناوري نانو،يک تيم تحقيقاتي از دانشگاه نانيانگ سنگاپور موفق به توليد نانوترکيب پليمري شدند که قادر است بخش کوچکي از بافت بدن که تحت تأثير بيماري است را نشان دهد؛ چيزي که با روش‌هاي رايج قابل انجام نيست. اين نانوترکيب، نوعي نانوذرات پليمري نيمه‌هادي است که انرژي نور که از منبعي به آن ساطع شده را جذب کرده و دوباره بازنشر مي‌دهد.

از اين نانوترکيب مي‌توان براي رصد مقادير بسيار کوچک از سلول‌هاي سرطاني در بدن استفاده کرد. براي اين کار از منبع نور مادون قرمز نزديک استفاده مي‌شود. اين نانوترکيب، نور مادون قرمز را دريافت و به صورت سيگنالي بازنشر مي‌دهد. سيگنال ايجاد شده با استفاده از تجهيزات تصويربرداري استاندارد قابل دريافت و تفسير است. اين نانوترکيب بعد از 6 دقيقه، نيمي از شدت تابش خود را از دست مي‌دهد؛ در واقع به قدر کافي فرصت در اختيار پزشک قرار مي‌دهد تا محل مورد نظر را بررسي کرده و تأثير بيماري را روي آن نقطه از بدن ارزيابي کند.

در صورتي که اين ماده در دماي 20 درجه سانتيگراد زير صفر نگهداري شود، تا يک ماه نتيجه آن باقي مي‌ماند. با اين کار مي‌توان فرصت بيشتري در اختيار متخصصاني داد که بعد قرار است نتيجه را ملاحظه کرده و روي آن نظر دهند. زماني که اين فناوري روي موش‌هاي آزمايشگاهي تست شد، محققان دريافتند که اين نتايج با حساسيت 20 تا 120 برابر بيشتر از روش‌هاي تصويربرداري نوري رايج به‌دست آمده است. همچنين نتيجه 10 برابر سريع‌تر وجود بيماري را نشان مي‌دهد.

براساس نظر متخصصان، اين فناوري مي‌تواند تأثير شگرفي روي جراحي‌هايي بگذارد که تصويربرداري نقش مهمي در آن‌ها دارد. همچنين سازمان‌هايي که روي رصد تأثير دارو کار مي‌کنند و به دنبال گرفتن تأييديه براي دارو هستند، مي‌توانند از اين فناوري استفاده کنند.

پو کاني، رهبر اين تيم تحقيقاتي، معتقد است که اين نانوترکيب مي‌تواند با سرعت بالاتري نسبت به روش‌هاي رايج، بافت بيمار را نشان دهد.


 
سياسي
دانستني ها
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي