جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/09/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5723

سخنگوي دولت :
براي ايجاد شغل بايد سوخت را گران کنيم

سخنگوي شرکت ملي گاز:
آغاز فرآيند اجرايي شدن حکم ديوان، درباره آبونمان قبوض مشترکان گاز


معادلات انرژي


ميز خبر


 سخنگوي دولت :
 براي ايجاد شغل بايد سوخت را گران کنيم 

 سخنگوي دولت با اعلام اينکه سال آينده بطور قطع يارانه سه دهک افراد بي نياز را قطع خواهيم کرد، گفت: براي ايجاد حدود يک ميليون فرصت شغلي نياز به اصلاح قيمت حامل هاي انرژي در سال آينده است.به گزارش تسنيم، محمد باقر نوبخت در گردهمايي دانشجويان و جوانان حزب اعتدال و توسعه، گفت: اين روزها درباره بودجه حرف هاي زيادي مي شنويم ولي بايد به منتقدين بگويم اگر امروز بودجه کاملا شفاف نبود آيا مي توانستيد اجزاي آن را تحليل کنيد؟

وي، يکي از ويژگي هاي بودجه سال آينده را توجه به اشتغال دانست و اظهار داشت: در بودجه سال آينده پيش بيني 980 هزار فرصت جديد شغلي را کرده ايم زيرا در هر خانه اي که مي رويد حداقل سه بيکار تحصيل کرده وجود دارد.وي با بيان اينکه يکهزار و 194 هزار ميليارد تومان در کشور هزينه خواهد شد که ما فقط مي توانيم 368 هزار ميليارد تومان از خزانه دولت برداشت کنيم، گفت: جامعه حق دارد که اين سوال را بپرسد که مابقي اين هزينه را از کجا مي خواهيد بياوريد؟

نوبخت خاطر نشان کرد: تصميم گرفتيم اگر اصلاح قيمتي روي حامل هاي انرژي رخ دهد و مجلس مجوز آن را دهد 17 هزار و 500 ميليارد تومان درآمد داشته باشيم تا بتوان 83 هزار واحد صنفي نيمه کاره اي که بايد کامل شود را تکميل کنيم.وي توضيح داد: در قانون هدفمندي يارانه ها قرار بود با اصلاح حامل هاي انرژي و منابع حاصل از آن نصف آن به مردم براي پرداخت نقدي يارانه ها و از نصف ديگر 30 درصد به واحدهاي توليدي و 20 درصد نيز در جيب دولت قرار گيرد ولي امروز نه فقط آن 30 درصد به واحدهاي توليد داده نشد و 20 درصد نيز به جيب دولت نرفت بلکه 12 هزار ميليارد تومان نيز به مبلغ قبلي افزوده و به عنوان پرداخت نقدي يارانه به مردم داديم.

رييس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: قيمت فوب خليج فارس که مبناي قيمت گذاري حامل هاي انرژي در کشور است حدود 2200 تومان است که با قيمت کنوني بنزين 1200 ارزان تر است و حتي قيمت بنزين و گازوييل در ايران بسيار ارزان تر از افغانستان است.

درآمد از محدوديت صادرات سوخت يارانه‌اي براي اهداف اشتغال زايي

در همين رابطه ،مشاور رئيس سازمان برنامه و بودجه با بيان اينکه بدنبال درآمد 12 هزار ميليارد توماني از محدوديت صادرات سوخت يارانه‌اي براي اهداف اشتغال زايي هستيم گفت: تحقق اين موضوع به نظر مجلس بستگي داشته و دولت تابع نظر نمايندگان است.ايرج نديمي با بيان اينکه، يکي از راههاي افزايش اشتغال تزريق منابع بيشتر از محل افزايش درامدهاي حاصل از افزايش قيمت کالاهاي يارانه‌اي است، تاکيد کرد: در صورت تصويب مجلس بدنبال درآمد 12 هزار ميليارد توماني از محدوديت صادرات سوخت يارانه‌اي هستيم.

به گفته مشاور رئيس سازمان برنامه و بودجه 50 هزار ميليارد تومان در بودجه 97 براي توليد و اشتغال در نظر گرفته شده است اما بايد اين نکته را در نظر داشت که تنها راه ايجاد اشتغال بودجه مستقل نيست و منابع شرکتهاي دولتي و بخش خصوصي نيز در ايجاد اشتغال موثر است. بايد به اين نکته توجه داشت که افزايش قيمت سوخت مي‌تواند منابع جديدي براي دولت ايجاد کند که اين منابع ميتواند صرف ايجاد اشتغال در جامعه شود.

وي افزود، دولت تاکيد دارد در صورت تصويب مجلس تمامي منابع حاصل از اعمال محدوديت براي کالاهاي يارانه اي تنها براي رديفهاي مربوط به اشتغال زايي مصرف شود.

نديمي با بيان اينکه راههاي ديگري مانند کاهش هزينه هاي دولت، براي افزايش درامدها وجود دارد گفت: دولت از 4 مصرف کاهش هزينه ها را در دستور کار قرار داده است.

مشاور نوبخت ادامه داد، مسير اول تاکيد بر بودجه عملياتي ميباشد که تصميم گرفتيم هزينه هاي جاري دستگاهها بر اساس گزارشهاي عملياتي آنها تخصيص پيدا کند و سقف مشخص 10 درصد در نظر گرفته نشود. نکته مهم اينکه هزينه هاي دستگاهها صرفا هزينه حقوق و دستمزد کارکنان نيست و دايره وسيعي از هزينه ها را شامل مي‌شود.

وي افزود، مسير بعدي کاهش رديفهاي بودجه است که اثرات زيادي روي کاهش هزينه‌هاي جاري دولت خواهد گذاشت.

اين نماينده سابق مجلس با بيان اينکه دولت در بودجه سال جاري به دنبال کاهش متولي‌ها در انجام پروژه ها بوده تاکيد کرد، اين مسير نيز به کاهش هزينه‌هاي دولت کمک خواهد کرد.

عضو پيشين کميسيون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به مسير چهارم دولت براي کاهش هزينه‌ها گفت: صرفه جويي در هزينه هاي دستگاههاي استاني و تخصيص اضافه اعتبار ايجاد شده براي طرحهاي مختص استان از ديگر راههاي مد نظر دولت براي تشويق کاهش هزينه در دستگاههاي اجرايي است.

مجلس و دولت مصوبه‌اي براي افزايش قيمت بنزين ندارند

مديرعامل شرکت پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي گفت: اين شرکت در زمينه افزايش قيمت‌ها، تابع مصوبات مجلس و دولت است و اکنون، مصوبه‌اي در خصوص افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي وجود ندارد.

عليرضا صادق‌آبادي، درخصوص افزايش قيمت سوخت در سال جاري، اظهار داشت: شرکت پالايش و پخش در زمينه افزايش قيمت‌ها، تابع مصوبات مجلس شوراي اسلامي و دولت است و تا کنون مصوبه‌اي درخصوص افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي وجود ندارد.

مديرعامل شرکت پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي با بيان اينکه اين شرکت، وظيفه تعيين و قيمتگذاري سوخت و فرآورده‌هاي نفتي را ندارد، گفت: پالايش و پخش، مجري اعمال قيمت‌هاي تعيين شده جديد است که در اين خصوص تاکنون هيچ مصوبه‌اي وجود ندارد.

وي در پاسخ به اينکه آيا احتمال افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي تا پايان سال وجود دارد يا خير، اظهار داشت: اين مساله را بايد از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي سوال کرد، ما مجري مصوبات هستيم.

پنجمين بنزين ارزان دنيا در ايران عرضه مي‌شود

جديدترين قيمت هاي ثبت شده بنزين در جهان نشان مي دهد ايران پس از ونزوئلا، عربستان، ترکمنستان و الجزاير پنجمين بنزين ارزان دنيا را در جايگاه‌هاي سوخت عرضه مي‌کند.

با وجود اجراي قانون هدفمندي يارانه ها و افزايش 10 برابري قيمت بنزين از زمان اجراي اين قانون همچنان ايران در ميان کشورهايي قرار دارد که ارزان ترين بنزين را جايگاه هاي سوخت عرضه مي کند.

ارزان ترين بنزين دنيا در ونزوئلا عرضه مي شود به طوري که در برابر هر ليتر بنزين تنها يک سنت در اين کشور دريافت مي شود. عربستان در جايگاه دوم از اين نظر قرار دارد. قيمت هر ليتر بنزين در عربستان 24 سنت است. البته رياض برنامه اي براي واقعي کردن قيمت بنزين در دست اجرا دارد و قرار است از ماه آينده ميلادي قيمت اين سوخت را 80 درصد افزايش دهد.

ترکمنستان با بنزين 29 سنتي و الجزاير با بنزين 31 سنتي در رتبه هاي سوم و چهارم قرار دارند.

قيمت هر ليتر بنزين در ايران نيز بر اساس نرخ رسمي ارز 34 سنت محاسبه شده است و ايران از اين نظر پنجمين بنزين ارزان دنيا را عرضه مي کند.

کويت با 35 سنت، مصر با 37 سنت، اکوادور با 39 سنت، نيجريه با 41 سنت و بحرين با 42 سنت نيز در رتبه هاي ششم تا دهم از اين نظر قرار گرفته اند.


 سخنگوي شرکت ملي گاز:
 آغاز فرآيند اجرايي شدن حکم ديوان، درباره آبونمان قبوض مشترکان گاز 

 سخنگوي شرکت ملي گاز گفت: شرکت ملي گاز ايران مانند هميشه تابع قانون خواهد بود و فرآيند اجرايي شدن حکم ديوان عدالت اداري درباره آبونمان قبوض مشترکان گاز را آغاز کرده است.به گزارش وزارت نفت، مجيد بوجارزاده درباره حکم ديوان عدالت اداري مبني بر حذف آبونمان از قبوض گاز مشترکان گفت: شرکت ملي گاز ايران همواره تابع قانون بوده و هرآنچه که به صورت قانوني تکليف شود را به طور کامل اجرا مي‌کند.

وي افزود: از لحظه دريافت حکم ديوان عدالت اداري، فرآيند اجرايي شدن اين حکم آغاز شده است.

براساس اين گزارش ،پرونده دريافت آبونمان در قبوض گاز پس از مخالفت ديوان عدالت اداري و تعيين ضرب الاجل 48 ساعته با اجراي اين حکم توسط شرکت ملي گاز بسته مي شود که البته هنوز نحوه بازپرداخت مبالغ دريافت شده ،مشخص نشده است.

دريافت مبلغي تحت عنوان آبونمان در قبوض گاز، موضوعي است که بارها محل مجادله قرار گرفته است.

شرکت ملي گاز مي گويد: امروزه گستردگي شبکه گاز رساني در سراسر کشور نيازمند صرف هزينه‌هاي حفظ، تعمير و نگهداري شبکه و تاسيسات و همچنين بهسازي خطوط انتقال و امدادرساني است که تامين اين هزينه از محل آبونمان پيش بيني شده است.

درحقيقت مشترکان گاز طبيعي با پرداخت آبونمان از طريق قبوض خود در تامين هزينه‌ها مشارکت مي‌کنند که نتيجه آن گازرساني مطلوب‌تر به خودشان است، به عبارتي ديگر اگر اين سرمايه براي بهسازي خطوط انتقال تامين نشود، شاهد کاهش بهره‌وري خطوط انتقال گاز و شبکه گازرساني و در نتيجه افزايش هدررفت گاز در فاصله بين پالايشگاه‌هاي گاز و منازل مسکوني خواهيم بود که کمترين اثر اين مسئله از دست دادن عمده منابع ملي و افت فشار گاز در خانه‌ها خواهد بود.

با وجود اين استدلال، ديوان عدالت اداري تاکيد کرده که دريافت اين آبونمان، مستند قانوني نداشته و غير قانوني است، بنابراين بايد حذف شود.

ديوان عدالت اداري در اوايل هفته جاري، به دليل ادامه اخذ آبونمان از مشترکين گاز در برخي شهرها و عدم اجراي حکم ديوان، ضرب الاجل 48 ساعته براي شرکت ملي گاز صادر کرد.

با وجود اين که بر اساس حکم ديوان عدالت اداري، مصوبه سال 91 ستاد هدفمندي يارانه‌ها در مورد محاسبه آبونمان گاز در مرداد ماه 96 با راي هيات عمومي ديوان ابطال شده بود، اما اخذ آبونمان در برخي شهرها توسط شرکت ملي گاز ادامه داشت، بر اين اساس مهلت 48 ساعته تعيين شد.

ديوان عدالت اداري در نامه‌اي ضمن اخطار به شرکت ملي گاز ايران، 48 ساعت فرصت داد تا مطابق با رأي ابلاغي ديوان، اقدامات عملياتي براي حذف آبونمان از مشترکين گاز انجام و نتيجه به ديوان عدالت اداري اعلام شود.

همچنين ديوان عدالت اداري در نامه ابلاغي شرکت ملي گاز را مکلف به استرداد مبالغ دريافتي از مشترکين تحت عنوان آبونمان از تاريخ صدور رأي کرده است.

موظف هستيم که نحوه و فرمول دريافت آبونمان را اصلاح کنيم

حميدرضا عراقي مديرعامل شرکت ملي گاز درباره حکم ديوان عدالت اداري براي ابطال بخشنامه دبير ستاد هدفمند کردن يارانه‌ها مبني بر نحوه کنوني محاسبه آبونمان ثابت ماهانه براي مشترکان گاز طبيعي گفته بود: مطابق با حکم ديوان عدالت اداري موظف هستيم که نحوه و فرمول دريافت آبونمان را اصلاح کنيم به طوري که شرايط دريافت آبونمان به پيش از آغاز قانون هدفمندي يارانه‌ها بازگردد.

به گفته وي، در دولت دهم و پس از اجراي هدفمندي يارانه‌ها، رديف آبونمان گاز در قبوض مصرفي حذف و پس از 2 سال با تغيير نحوه محاسبه اين رديف، دوباره در قبوض لحاظ شد و اکنون ديوان عدالت اداري حکم داده است که مسئولان دولت اجازه ابطال و احياي آبونمان گاز را نداشته اند و دولت دوازدهم موظف به اصلاح اين رديف بر اساس شرايط پيش از هدفمندي يارانه‌هاست.

وي يادآور شده بود: تا پيش از اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها در آذرماه 89 هزينه آبونمان در قبوض گاز لحاظ مي‌شد و اين مبلغ همواره در سال‌ها تابعي از قيمت گاز بوده و با فرمولي مشخص در قبوض مصرفي محاسبه شده است.

عراقي خاطر نشان کرده بود: اما از آنجا که اعمال آبونمان تابعي از قيمت گاز است با افزايش قيمت در پي اجراي هدفمندي يارانه ها اين مبلغ افزايش قابل توجهي پيدا مي کرد از اين رو سازمان هدفمندي يارانه‌ها تصميم به قطع موقت محاسبه آبونمان گاز گرفت.

وي گفته بود: پس از مدتي از يکم مهر ماه سال 91 محاسبه آبونمان با فرمولي جديد تصويب و به شرکت ملي گاز ايران ابلاغ شد بر اين اساس فرمول پيشين محاسبه آبونمان که به صورت «ظرفيت کنتور ضرب در ميانگين قيمت گاز ضرب درضريب ثابت 9 يا 12 (بسته به ميزان ظرفيت کنتور) بود با تبديل به يک سوم مقدار قبلي به صورت «ظرفيت کنتور ضرب در ميانگين قيمت گاز ضرب در ضريب ثابت 3» تبديل شد.


 معادلات انرژي 

 آمريکا از انتقال گاز ايران به پاکستان حمايت مي‌کند

مدير هيئت آژانس آمريکايي توسعه بين المللي در پاکستان ادعا کرد آمريکا از پروژه خط لوله انتقال گاز ايران به پاکستان، که يک سرمايه گذاري حياتي براي مردم و اقتصاد پاکستان است حمايت مي کند.به گزارش تسنيم به نقل از پايگاه خبري تريبيون، جري بيسون، مدير هيئت آژانس آمريکايي توسعه بين المللي در پاکستان گفت، دولت آمريکا از سرمايه گذاري هاي زيرساختي روسيه براي احداث يک خط لوله زير دريايي انتقال گاز از ايران که موجب تقويت اقتصاد پاکستان و بهبود زندگي مردم اين کشور خواهد شد حمايت مي کند.

وي به خبرنگاران گفت: مي توانيم نگاهي به اين پروژه (طرح روسيه براي ساخت خط لوله انتقال گاز ايران) بياندازيم. هرگونه سرمايه گذاري در زيرساخت ها چه از سوي چين، روسيه، بانک جهاني يا بانک توسعه آسيايي و هر سرمايه گذاري اي که به سود مردم و اقتصاد پاکستان باشد ما از آن حمايت مي کنيم.ما هيچ نظر خاصي در مورد اينکه پول از کجا مي آيد نداريم. ما از تلاش دولت پاکستان براي ارتقاء زندگي مردم اين کشور حمايت مي کنيم.

وي با بيان اينکه پاکستان يک کشور داراي حاکميت است، تاکيد کرد که آمريکا از پروژه خط لوله انتقال گاز ايران به پاکستان، که يک سرمايه گذاري حياتي براي مردم و اقتصاد پاکستان است حمايت مي کند.

اوپک:

توليد نفت ايران دومين ماه متوالي کاهش يافت

اوپک در جديدترين گزارش ماهيانه خود اعلام کرد، ميزان توليد نفت ايران در ماه نوامبر با 2 هزار و 200 بشکه کاهش نسبت به ماه قبل به 3.81 ميليون بشکه در روز رسيد.به گزارش ايسنا، اوپک در جديدترين گزارش ماهيانه خود به نقل از منابع ثانويه اعلام کرد، ميزان توليد نفت ايران در ماه نوامبر با 2 هزار و 200 بشکه کاهش نسبت به ماه قبل به 3.81 ميليون بشکه در روز کاهش يافته است. اين دومين کاهش متوالي ماهانه توليد نفت ايران است.

آمارهاي اوپک نشان مي دهد که سومين توليد کننده بزرگ اين سازمان به سقف توليد تعيين شده از سوي اوپک پايبند بوده است. بر اساس توافق کاهش توليد ايران موطف شده توليد خود را در سطح حدود 3.8 ميليون بشکه در روز حفظ کند.

آمارهاي ارائه شده از سوي دولت ايران به دبيرخانه اوپک نشان مي دهد که ميزان توليد نفت ايران در اين ماه با 68 هزار بشکه افزايش به 3.878 ميليون بشکه در روز رسيده است.

در مجموع ميزان کل توليد نفت اوپک در ماه نوامبر با 133 هزار بشکه کاهش مواجه بوده است.

اين گزارش همچنين حاکي است، قيمت متوسط نفت خام سنگين ايران در ماه نوامبر با رشدي 4 دلار و 98 سنتي (9.2 درصدي) مواجه بوده است.

ايران تا 100 سال ديگر نفت دارد

اگر توليد روزانه نفت را در طي سالهاي آينده در مقدار کنوني و ضريب بازيافت مخازن نفتي کشور را نيز برابر با ميزان فعلي فرض کنيم، حدود 70 سال نفت داريم؛ اما يکي از مديران نفتي کشور معتقد است با توجه به سير صعودي روند اکتشافات، تا 100 سال ديگر نفت داريم.به گزارش ايرنا، ايران چهارمين دارنده ذخاير نفتي دنيا به شمارمي رود. ذخاير درجاي نفت خام ايران که در ابتداي مهرماه سال گذشته 711.5 ميليارد بشکه بود، با انجام طرح هاي اکتشافي موفق، در ابتداي مهرماه سال جاري به بيش از 712 ميليارد بشکه رسيد.

متوسط ضريب بازيافت مخازن نفتي کشور 24.65 درصد است، ازاين رو 175.15 ميليارد بشکه از ذخاير درجاي 712 ميليارد بشکه اي نفت ايران قابل برداشت است.

همچنين ذخاير نفت باقيمانده قابل برداشت کشورمان که سال گذشته در ميانه سال 102 ميليارد بشکه بود، پس از يکسال، با کاهش يک ميليارد بشکه اي در ميانه سال جاري به 101 ميليارد بشکه رسيده است.به عبارتي از مجموع 712 ميليارد بشکه ذخاير درجاي نفت در ايران، 175.15 ميليارد بشکه قابل برداشت است که از اين رقم تا ميانه امسال حدود 74 ميليارد بشکه برداشت شده و 101 ميليارد بشکه ديگر قابل برداشت است.اگر مقدار توليد نفت ايران را در طي سالهاي آينده در مقدار کنوني (حدود 4 ميليون بشکه در روز) و ضريب بازيافت مخازن نفتي کشورمان را نيز در طي سالهاي آينده برابر با ميزان فعلي فرض کنيم، حدود 70 سال نفت داريم.

با اين وجود، هم احتمال افزايش توليد روزانه نفت کشور و هم با ارتقاي سطح فناوري، احتمال افزايش ضريب بازيافت مخازن نفتي ايران وجود دارد. با تمام اين اوصاف نبايد نقش اکتشاف را نيز در افزايش سطح ذخاير نفتي کشور ناديده گرفت.

هنوز در بخش اعظمي از پهنه ايران اکتشافات نفتي انجام نشده و بهمن سليماني، معاون امور اکتشاف مديريت اکتشاف شرکت ملي نفت ايران معتقد است که ايران با توجه به سير صعودي روند اکتشاف نفت تا حدود 100 سال آينده نفت دارد. وي در اين خصوص گفت: "صنعت نفت ايران پس از انقلاب به ويژه بعد از جنگ تحميلي در حوزه اکتشاف عملکرد قابل توجهي داشته است.

در صورت ادامه روند کنوني، تا حدود 100 سال ديگر نفت و حدود 165 سال ديگر گاز براي توليد داريم زيرا صنعت نفت ايران با تکيه بر توان داخلي و بهره‎گيري از دانش و تکنيک‎هاي روز دنيا در زمينه اکتشاف، کارنامه خوبي در اين زمينه داشته و برنامه بهبود مستمر را سرلوحه کاري خود قرار داده است."


 ميز خبر 

 مشخص شدن نتيجه مناقصه ميدان نفتي آزادگان تا تابستان 97

وزير نفت گفت: مناقصه آزادگان طبق روال پيش مي‌رود و تاخيري در اين زمينه صورت نگرفته است. اگر روند مناقصه اين ميدان به صورت عادي پيش رود تابستان 1397 نتيجه آن مشخص خواهد شد.

به گزارش ايلنا ، بيژن زنگنه وزير نفت در حاشيه امضاي تفاهم نامه با شرکت گازپروم روسيه در جمع خبرنگاران گفت: توضيحات بيشتري در خصوص طرح برندينگ جايگاههاي سوخت در آينده اي نزديک ارائه خواهد شد، اما اصل بر اين است که اين طرح با هماهنگي و همدلي جلو برود.

وي افزود: طرح ايجاد شرکت‌هاي زنجيره‌اي توزيع سوخت در کميسيون انرژي مجلس در حال بررسي است و قرار است گزارشي در اين زمينه ارائه شود که در اين زمينه ما با کميسيون انرژي به صورت تنگاتنگ در ارتباط هستيم، ان‌شاءالله کار به خوبي و در جهت مصلحت مردم پيش رود.

وزير نفت در پاسخ به سوالي در خصوص مناقصه طرح توسعه ميدان نفتي آزادگان گفت: مناقصه اين ميدان طبق روال پيش مي‌رود و تاخيري در اين زمينه صورت نگرفته است.

وي افزود: اگر روند مناقصه اين ميدان به صورت عادي پيش رود تابستان 1397 نتيجه آن مشخص خواهد شد.

زنگنه با بيان اينکه "مذاکرات امضاي 10 قرارداد در حال پيگيري است"، اذعان داشت: يک طرف قرارداد ما هستيم و در مقابل ما هم شرکت‌هاي مورد مذاکره قرار دارند.

وزير نفت درباره امضاي 10 قرارداد نفتي تا پايان سال گفت: من نگفتم 10 قرارداد در اين مدت به امضا مي رسد بلکه ما 10 قرارداد را پيگيري مي کنيم.

وي ادامه داد: هم اکنون مذاکرات با جديت پيش مي‌رود؛ اما عوامل داخلي و خارجي هم بر اين جريان‌ها اثر مي‌گذارند که خارج از اراده ماست.

اين عضو کابينه دولت در خصوص هدف‌گذاري توليد پنج ميليون بشکه نفت و ميعانات گازي گفت: به هدف‌گذاري انجام شده در اين باره خواهيم رسيد.

زنگنه در پاسخ به سوالي درباره تحقق درآمدهاي نفتي سال 1396 تصريح کرد: طبق آنچه که از همان ابتدا اعلام کرديم بيش از 2.5 ميليون بشکه صادرات با قيمت 50 دلاري نفت انجام شد و حتي بيشتر از درآمدي که براي سال 1396 تعيين شده بود، تحقق خواهد يافت.

وزير نفت در پاسخ به پرسشي درباره قرارداد فروش گاز طبيعي براي توليد گاز مايع‌شده (LNG) با شرکت نروژي اظهار داشت: درباره اين قرارداد بحث‌ها و ديدگاه‌هايي مطرح شده که آنها را شنيديم و بررسي کرديم؛ به بعضي از دوستان هم که پرسش مطرح کرده بودند به‌طور رسمي جواب داديم.

وي افزود: ممکن است شکل اين قرارداد به دلايلي تغيير کند، يعني فروش گاز به طرف مقابل، به اين شکل تغيير کند که گاز متعلق به ما باشد و طرف نروژي دستمزد تبديل گاز به ال‌ان‌جي را بگيرد و تحويل دهد.

وزير نفت با بيان اينکه "شرکت ملي نفت ايران ممکن است به دلايلي اين کار را انجام دهد"، گفت: فکر مي‌کنم شرکت نروژي قبول کند که دستمزد اين کار را بگيرد، ضمن اين که براي عرضه ال‌ان‌جي در بازار بايد خودمان بازاريابي کنيم.

اين عضو کابينه دولت در پاسخ به اينکه نظر شما درباره اضافه کردن بخش برق به وزارت نفت چيست، گفت: اميدوارم اين کار انجام نشود.

وزير نفت در خصوص پرونده گازي اختلاف ترکمنستان و ايران گفت: ترکمنستان براي ارجاع اين موضوع به داوري درخواستي نکرده است و آنها هميشه خواهان اين هستند که موضوع به داوري نرود، حال اگر مذاکرات نتيجه ندهد اين موضوع به داوري خواهد رفت، اما ما راه را براي مذاکره هميشه باز گذاشته‌ايم.

حفاري نخستين حلقه چاه امدادي در رگ‎ سفيد به 2 هزار متر رسيد

مديرعامل شرکت ملي حفاري ايران، از حفاري نخستين حلقه چاه امدادي با استفاده از دستگاه حفاري 93 فتح به عمق 2 هزار متري خبر داد.

به گزارش شرکت ملي حفاري ايران، «سپهر سپهري» گفت: پيش بيني مي شود که مته حفاري اين چاه روي موقعيت C تا 10 روز آينده به نقطه مورد نظر براي ارتباط با چاه در حال فوران، برخورد کند.

چاه 147 رگ سفيد – 2 در حوزه عملياتي شرکت بهره برداري نفت و گاز گچساران 47 روز پيش به هنگام حفاري به وسيله دکل حفاري 95 فتح دچار فوران، آتش سوزي و از کنترل خارج شد.

سپهري با اشاره به تلاش‌ مداوم مهارگران براي کنترل فوران و آتش سوزي چاه 147گفت: همسو با عمليات حفاري اين چاه، حفر يک حلقه چاه امدادي ديگر با کاربست دستگاه حفاري 94 فتح روي موقعيت A و به منظور بستن چاه از عمق (Bottom Kill) درحال اجراست که تاکنون حفاري آن به يک هزار و 760 متر رسيده است.

به گفته سپهري، براساس برنامه ريزي کارشناسان و متخصصان اين شرکت و شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب، مهار فوران چاه 147 از ابتدا به دو طريق از سطح و عمق در دستور کار قرار گرفت.

وي افزود: همزمان با اجراي عمليات حفاري، تيم‌هاي مهندسي، عملياتي، فني، تخصصي و پشتيباني در يک کار گروهي بستن چاه از سطح موسوم به (TOP KILL) را با کاربست تجهيزات ويژه براي ورود به دهانه چاه دنبال مي‌کنند.

سپهري با اشاره به بکارگيري امکانات و تجهيزات براي هر يک از روش هاي TOP KILL و BOTTOM KILL به موازات يکديگر، گفت: شرايط خاص مخزن نفتي رگ سفيد، حجم و فشار بالاي سيال خروجي (بيش از دو هزار پوند بر اينچ مربع) و حرارت بيش از يک هزار درجه سانتيگراد در کانون آتش، هيچگونه تشابهي با فوران‌هاي پيش از اين نداشته و عمليات مهار از سطح را بسيار دشوار و با پيچيدگي‌هاي فني روبه‌رو کرده است.

رئيس ستاد راهبري مهار فوران چاه 147 رگ سفيد – 2 در شرکت ملي حفاري، با اشاره به مراحل عمليات کشتن چاه از سطح در روزهاي گذشته گفت: با فوران و آتش سوزي اين چاه، بررسي دقيق موضوع، استفاده از تجارب فوران‌هاي گذشته، ابزار و تجهيزات و شيوه‌هاي به‌کار گرفته شده براي مهار چاه از سطح و عمق مورد توجه ويژه متخصصان قرار گرفت و در نحوه انجام کار اجرايي شد.

وي ادامه داد: خارج سازي بيش از300 تن ضايعات دستگاه حفاري 95 فتح از يکسو و آسيب جدي به تجهيزات سرچاهي از جمله مجموعه شيرهاي فوران‌گير در دهانه چاه، روند عمليات از سطح را با کندي روبرو کرده است.به گفته مديرعامل شرکت ملي حفاري، با پاکسازي محوطه چاه از ضايعات دستگاه حفاري، به کارگيري تجهيزات ويژه (استينگر) براي ارتباط چاه از طريق دهانه آن، ازسوي متخصصان صنعت نفت مورد توجه قرار گرفت و از 10 نوع تجهيز هدايت شونده طراحي، ساخته و استفاده شد که تاکنون به نتيجه نرسيده است اما مهارگران صنعت نفت مصمم هستند که به موازات حفاري چاه هاي امدادي در وضع ايمن اين کار بزرگ را با روش‌هاي پيش گفته به نتيجه برسانند.


 
سياسي
دانستني ها
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي