جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/09/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5723

دستور رئيس جمهور براي اصلاح نظام بانکي
معاون اول :برخي چالش‌هاي نظام بانکي رانمي‌توان بازگو کرد


پادگان 06 از تهران مي‌رود


تريبون


نهادهاي مالي


 دستور رئيس جمهور براي اصلاح نظام بانکي
 معاون اول :برخي چالش‌هاي نظام بانکي رانمي‌توان بازگو کرد 

 معاون اول رئيس جمهور با بيان اينکه برخي چالش‌هاي نظام بانکي را نمي توان مطرح کرد، گفت: وضعيت فقر و رفاه مردم اکنون يکي از چالش هاي جدي اقتصاد ايران است.به گزارش مهر، اسحاق جهانگيري در همايش اقتصاد ايران گفت: چالش هايي که امروز پيش روي اقتصاد ايران است که به عنوان ابرچالش ها نيز شناسايي مي شود، در اندازه ملي و جهاني، ابعاد وسيع به خود گرفته و به هم تنيده شده اند؛ به نحوي که يکي از اين ها هدفگذاري شوند تا مشکل آنها حل شود، امکان پذير نيست.

معاون اول رئيس جمهور افزود: هيچ کدام از اين چالش ها صرفا به حوزه اقتصاد مرتبط نيستند، بلکه چالش هاي پيش رو، تمامي موضوعات کشور رادرگير کرده است؛ اين در حالي است که برخي از اين چالش ها قديمي هستند.وي اظهار داشت: محدوديت هاي نظام تامين مالي کشور نيز يکي از چالش ها است که در اين رابطه مشکلات نظام بانکي نيز به صورت خيلي پيچيده شده؛ البته نمي توانيم برخي از مسائل و مشکلات بانکهاي کشور را باز کنيم.

اوضاع خاص نظام بانکي ايران

در همين رابطه ،علي ديواندري رئيس پژوهشکده پولي و بانکي در پنل سياستهاي بانکي در همايش اقتصاد ايران گفت: وضعيت نظام بانکي، يک اوضاع خاص است و نگراني‌هايي در رابطه با آن وجود دارد؛ اين در حالي است که در قالب يک طرح کلان که مطالعات جامع اقتصاد ايران را دنبال مي‌کند، نظام بانکي مورد تحليل قرار گرفته است. اين طرح اکنون در اختيار بانک مرکزي قرار داده شده و البته اين بانک نيز به دستور رئيس جمهور، اقداماتي را در رابطه با اصلاح نظام بانکي انجام داده است.

ضعف هاي نظام بانکي يک شبه حل نمي شود

يک اقتصاددان و صاحب نظر پولي با بيان اينکه ضعف هاي نظام بانکي، يک شبه برطرف نمي شود، افزود: اگر موسسات مالي در يک اقتصاد، سالم باشند، اينطور نيست که برآيند اين موسسات در نظام بانکي مثبت باشد.احمد عزيزي در پنل تخصصي نظام بانکي در همايش اقتصاد ايران تصريح کرد: همانطور که يک شبه بازار بين المللي بانکي سقوط کرد و بانکها به هم قرض نمي دادند، از اينرو در ايران، با پديده هاي مشکل زا در نظام بانکي مواجه هستيم.

وي ادامه داد:مطالعات پراکنده صورت گرفته است اما به نظر مي رسد که دو اشکال و ضعف در اين حوزه داريم که به افراد يا نهادهاي مجري برنمي گردد بلکه روش هاي مطالعه بايد مورد تجديدنظر واقع شود.مشاور بانک مرکزي ادامه داد: در دنيا روش هاي قابل قبولي وجود دارد که ضعف هاي ما را برطرف مي کند؛ ضمن اينکه بايد سازماندهي را نيز براي استفاده از ابزارها صورت داد.

اين مقام مسئول ادامه داد: اگر فضاي سياسي و تمايل سياستگذار، به معناي اراده سياستگذار شکل بگيرد، اين مشکل پيش مي آيد که آيا مطالعات کافي صورت گرفته و اين آمادگي براي حرکت سريع وجود دارد يا خير. اين امر مهمي است.


 پادگان 06 از تهران مي‌رود 

معاون وزير راه و شهرسازي خبر داد: در برنامه‌اي مشترک با ارتش طرح انتقال 19 پادگان از شهرهاي مختلف کشور مورد بررسي قرار گرفته است.محمدسعيد ايزدي در گفت‌وگو با ايسنا اظهار کرد: در راستاي اجراي قانون انتقال پادگان‌ها اخيرا بحث انتقال 19 پادگان از جمله پادگان 06 به خارج از شهرها در شوراي عالي شهرسازي و معماري مطرح شده که بر اين اساس برنامه‌اي را با مشارکت ارتش براي انتقال اين منظور تنظيم کرده‌ايم.وي افزود: در همين دوره کوتاه انتقال سه پادگان خرم‌آباد، اصفهان و اروميه تصويب شده که مراحل اجراي آن در دست اقدام است. انتقال ساير پادگان‌ها نيز طبق اولويت در دستور کار شوراي عالي شهرسازي قرار دارد.معاون معماري و شهرسازي وزير راه و شهرسازي درخصوص انتقال پادگان‌هاي تهران نيز گفت: پادگان 06 تهران در اولويت انتقال قرار دارد که احتمالا در يکي دو جلسه‌ي آينده نهايي مي‌شود.


 تريبون 

 معاون ربيعي اعلام کرد؛

آماده‌ايم درآمد خانوارها را براساس کد ملي شناسايي کنيم

معاون وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي با بيان اينکه کدملي ظرفيت هاي خوبي براي شناسايي درآمدهاي خانوار و تعريف نظام مالياتي دارد، گفت: آماده ايم که درآمد خانوارها را شناسايي کنيم.به گزارش مهر، احمد ميدري، معاون رفاه اجتماعي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي در پنل تخصصي اشتغال در دومين کنفرانس اقتصاد ايران گفت: خوشبختانه ايران کشوري است که کد ملي را در تمام سازمان ها به رسميت مي شناسد و با توجه به اين ظرفيت آمادگي داريم که درآمد خانوارها را شناسايي کنيم.

معاون وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي با بيان اينکه امروز اطلاعات دقيقي از وضعيت خانوارها وجود دارد، افزود: کد ملي در بانکها، فرودگاه ها و ساير سازمان ها از افراد گرفته مي شود و در نتيجه مي توانيم از اين ظرفيت در نظام مالياتي استفاده کنيم.

وي گفت: وقتي به تحليل فضايي مسائل اقتصادي مي رسيم به رغم اينکه کد ملي در همه سازمان ها به رسميت شناخته مي شود، اما در زمينه کد پستي با نقصان اساسي روبه رو هستيم.وي اظهار کرد: مردم تغييرات کد پستي را به سازمان ها و دستگاه هاي دولتي اطلاع نمي دهند. که البته در صورت هماهنگي بين دستگاه با کاري حدود دوسال مي توان اين مشکل را برطرف کرد.

وي تصريح کرد: در زمينه يارانه‌ها و به ويژه يارانه انرژي، همواره يک طرف واقعيت بيان شده که فقرا کمتر از يارانه هاي انرژي استفاده مي کنند؛ اما اين را نگفتيم که سهم هزينه هاي انرژي در دهک اول و دوم بيش از 16.5 درصد است. اين در حالي است که در دهک هاي بالا اين سهم حدود 8 درصد است.

به گفته ميدري، اصلاح قيمتي و تصميم درباره يارانه هاي انرژي در اين بخش بايد به گونه اي باشد که دچار خطاي سياستي نشويم و فقرا متضرر نشوند.

تحقيق و تفحص از واردات خودرو کليد خورد

عضو کميسيون قضايي از کليد خوردن تحقيق و تفحص مجلس از واردات خودرو خبر داد.

به گزارش تسنيم، يحيي کمالي پور درنماينده مردم جيرفت با اشاره به اينکه واردات خودرو بالاي 2500 سي سي ممنوع شده است، گفت: تنها نکته‌اي که در بازديد از نمايشگاه‌هاي خودرو خودنمايي مي‌کند عرضه خودروهايي از برندهاي گوناگون و بعضا ممنوعه است. وي با بيان اينکه متاسفانه عده‌اي با وارد کنندگان خودروهاي ممنوعه همدست هستند، افزود: چگونه امکان دارد در شرايطي که سايت ثبت سفارش خودرو بسته است، خودرو وارد کشور شود و زماني که قيمت خودرو خارجي بالا مي‌رود به يک باره سايت باز شده و آقاياني که خودرو وارد کرده‌اند، سود کلاني به جيب مي‌زنند.

نماينده جيرفت در مجلس با تاکيد بر اينکه دلاليها و لابي‌گري‌ها در واردات خودرو تمامي ندارد، تصريح کرد: مافيايي پشت واردات خودرو قرار دارد که زور هيچ‌کس به آنها نمي‌رسد و تا زماني که اين مافيا وجود داشته باشد، نه شفافسازي در گمرک مي‌شود و نه رانت واردات خودرو به جايي خواهد رسيد.

کمالي پور با اشاره به اينکه پس از گذشت 38 سال از پيروزي انقلاب، دهها قانون براي هدفمند کردن واردات خودرو تصويب کرده ايم اما کار به جايي نرسيده و همچنان رانت در اين بخش بيداد مي‌کند گفت: تا زماني که مافياي پشت صحنه واردات خودرو شناسايي، دستگيري، محاکمه و مجازات نشوند، هر قانوني تصويب کنيم، راه به جايي نخواهد برد.

عضو کميسيون قضايي مجلس با تاکيد بر اينکه لازم است با واردات خودرو يک بار براي هميشه برخورد قانوني صورت بگيرد، اظهار داشت: در همين راستا تحقيق و تفحص از واردات خودرو کليد خورده و اکنون در حالي جمع آوري امضا هستيم.

وي با اشاره به اينکه تاکنون امضاهاي زيادي براي اين تحقيق و تفحص جمع آوري شده است، گفت: به زودي اين امر در دستور صحن علني قرار خواهد گرفت.

حباب سکه کوچک مي‌شود

عضو هيات مديره اتحاديه طلا و جواهر تهران گفت: با ثبات و کاهش نسبي قيمت دلار، قيمت طلا و سکه هم به ثبات نسبي رسيد. همچنين به نظر مي‌رسد هيجان در بازار سکه کاهش يابد و باعث کاهش حباب سکه شود.

محمد کشتي آراي در گفت‌وگو با ايسنا، گفت:‌ در هفته گذشته شرايط بازار به اين ترتيب بود که تا روز پاياني هفته در قيمت جهاني با ثبات روبرو بوديم. همچنين در بازار داخلي نيز اين ثبات وجود داشت.

وي ادامه داد: روز پنجشنبه قيمت جهاني طلا با افزايش مواجه شد و اين بار بر خلاف قيمت جهاني در بازار داخلي قيمت‌ها هيچ تغييري نکرد. علت هم اين بود که در دو روز پاياني هفته قيمت دلار تعديل شد و کاهش پيدا کرد؛ يعني از 4225 تومان به حدود 4200 تومان رسيد.

عضو هيات مديره اتحاديه طلا و جواهر افزود: در واقع افزايش قيمت جهاني طلا را پوشش داد و باعث شد قيمت طلا و سکه افزايش پيدا نکند. نکته جالبي که به چشم مي‌خورد اين است که در روزهاي پاياني سال ميلادي معمولا روزهاي تسويه حساب‌هاي فيزيکي طلا در بازارهاي جهاني است.

کشتي آراي تصريح کرد: يعني خيلي از شرکت‌ها و موسسات مالي به دليل تسويه حساب‌هاي فيزيکي طلا تقاضايي را در بازار ايجاد مي‌کنند که اين تقاضا باعث خواهد شد که قيمت جهاني طلا نوسان پيدا کند و امسال تاکنون چنين اتفاقي نيفتاده است، اين نشان مي‌دهد که بازار جهاني از يک اقتصاد با ثباتي پيروي مي‌کند.

وي با اشاره به کاهش نسبي قيمت ارز و تاثير آن بر بازار سکه گفت:‌ با کاهش قيمت ارز به نظر مي‌رسد که هيجان در بازار سکه نيز کاهش پيدا کند و باعث کاهش حباب سکه شود. به همين دليل هم به نظر مي‌رسد قيمت سکه در چند روز گذشته افزايشي نداشته و ما بين يک ميليون و 421 هزار تومان تا يک ميليون و 415 هزار تومان در نوسان بوده است که نشان مي‌دهد بازار ميل به افزايش ندارد.

کشتي آراي همچنين درباره وضعيت بازار در نزديکي سال نو ميلادي اظهار کرد: در ايران معمولا در آستانه سال نو ميلادي افزايش تقاضا نداريم، ولي در بازار جهاني به نظر مي‌آمد که با افزايش تقاضا تا حدودي قيمت‌ها افزايش پيدا کند اما تقاضايي هم در بازارهاي جهاني ايجاد نشده و شرايط ثابت است.


 نهادهاي مالي 

 مديرعامل بانک مسکن:

ريسک ساخت‌وساز مشارکتي را حذف کرديم

مديرعامل بانک مسکن با بيان اين‌که در صندوق‌هاي زمين و ساختمان ريسک ساخت و سازهاي مشارکتي مبتني بر اعتماد مردم حذف مي‌شود، گفت:‌ ايجاد صندوق زمين و ساختمان باعث اطمينان از فعاليت ارکان مختلف ساخت و ساز کشور است.به گزارش تسنيم، محمدهاشم بت‌شکن در مراسم بهره‌برداري از نخستين صندوق زمين و ساختمان کشور (پروژه نسيم) اظهار کرد: صندوق‌هاي زمين و ساختمان نهادهاي جديدي هستند. در خصوص پروژه‌ها رويکردهاي سنتي متفاوتي را داريم که خيلي از ساخت و سازها به ويژه در بافت‌هاي فرسوده مشارکتي است.

وي با اشاره به ريسک نقدشوندگي در پروژه‌هاي ساختماني سنتي، گفت: اما امروز يونيت‌هاي صندوق‌هاي مذکور در فرابورس قابل خريد و فروش است و هر روز قيمت مي‌خورد. سومين ريسک هم قيمت گذاري بود. ريسک ديگر نبود استراتژي خروج در پروژه‌هاي سنتي بود که در پروژه‌هاي زمين و ساختمان ديگر چنين مانعي را نداريم.

آخرين تغييرات هيات مديره بانک ملت اعلام شد

کدال با انتشار اطلاعيه آخرين تغيير در ترکيب اعضاي هيئت‌مديره بانک ملت را اعلام و مديرعامل اين شرکت را به سهامداران معرفي کرد.به گزارش ايلنا؛ با انتشار اطلاعيه شفاف سازي، در سامانه کدال، محمد بيگدلي به عنوان مديرعامل بانک ملت که با نماد «وبملت» در بورس فعال است، به سهامداران حقيقي و حقوقي بازار سهام معرفي شد.

بانک تجارت حامي جايزه ملي "يحيي"

مراسم اختتاميه چهارمين جايزه ملي و مردمي "يحيي" ويژه محيط بانان سراسر کشور با ميزباني و حمايت بانک تجارت برگزارشد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک تجارت، در اين مراسم که با همکاري انجمن يوزپلنگ ايراني و حضور محيط بانان و جمعي از دوستداران محيط زيست در محل سالن آمفي تئاتر اين بانک برگزار شد، کاظم پور رئيس اداره روابط عمومي بانک تجارت ضمن گراميداشت ياد و خاطره همه شهداي محيط بان گفت: حفظ و حراست از محيط زيست و تقدير از زحمات محيط بانان شجاع ايران بايد بخشي از مسئوليت هاي اجتماعي سازمانهاي بزرگ کشور باشد و تمام ارگانها سعي کنند با استفاده از امکانات و توانمندي هاي خود به بهترين شکل ممکن حامي حافظان محيط زيست باشند.

رئيس اداره کل آموزش بانک سپه، پژوهشگر منتخب نظام بانکي شد

رئيس اداره کل آموزش بانک سپه پژوهشگر برتر نظام بانکي شد.

به گزارش آفرينش به نقل ازپايگاه اطلاع رساني بانک سپه، در مراسم تجليل از پژوهشگران برتر بانک ها که با حضور ولي اله سيف رئيس کل بانک مرکزي، ديواندري رئيس پژوهشکده پولي و بانکي، هيئت داوديان، عضو هيأت مديره بانک سپه و تعدادي از مديران ارشد نظام بانکي کشور و پژوهشگران برگزار شد از اکبر کشاورزيان رئيس اداره کل آموزش بانک سپه تقدير شد.

بسيج بانک توسعه صادرات "اول" شد

بانک توسعه صادرات ايران رده اول ارزيابي عملکرد سازماني مرکز مقاومت بسيج وزارت امور اقتصادي و دارايي را به خود اختصاص داد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک توسعه صادرات، به دنبال ارزيابي و بازرسي مرکز مقاومت بسيج از مجموعه هاي تحت پوشش وزارت امور اقتصادي و دارايي درخصوص برنامه هاي ابلاغي هفته بسيج در سال 96، پايگاه بسيج شهيد لشگري بانک توسعه صادرات رده نخست اين ارزيابي سالانه را از آن خود کرد.

مديرعامل بانک ملي ايران:

شفافيت امور بانک مديون نظارت سيستمي است

مديرعامل بانک ملي ايران با تاکيد بر اين که شفافيت امور بانک مديون نظارت سيستمي است، گفت: امروز حساب هاي بانک ملي ايران از هميشه شفاف تر و روشن تر است.

دکتر محمد رضا حسين زاده در گفت و گو با روابط عمومي بانک ملي ايران با بيان اين که بانک، يک موسسه مالي و بنگاه تجاري است، افزود: حساب ها و صورت هاي مالي بانک به طور کامل شفاف و قابل نظارت است.

از سوي بانک شهر صورت مي‌گيرد؛

توزيع بيش از 5 هزار بن کارت در نمايشگاه کتاب بوشهر

رئيس سرپرستي منطقه 4 بانک شهر با اشاره به عامليت اين بانک در برگزاري دوازدهمين نمايشگاه کتاب استاني بوشهر، از توزيع بيش از 5 هزار بن کارت در اين نمايشگاه خبر داد.به گزارش آفرينش به نقل ازمرکز ارتباطات و روابط عمومي بانک شهر،هادي امين زاده با بيان اينکه بيش از 5 هزار بن کارت در نمايشگاه کتاب بوشهر توسط بانک شهر به متقاضيان تحويل داده خواهد شد،افزود: به منظور رفاه بيشتر مشتريان و شهروندان جنوب کشور ، در اين نمايشگاه ضمن توزيع بن کارت به روزترين خدمات بانکي نيز عرضه مي شود.امين زاده تصريح کرد: تمامي خدمات بانکي از جمله افتتاح حساب، صدور کارت نقدي، واريز و برداشت وجه و ... به علاقمندان به حوزه کتابخواني ارائه مي شود.

وي با بيان اينکه 300 ناشر آخرين تاليف‌هاي خود را در 160 غرفه تا 28 آذرماه به شهروندان ارائه مي دهند،تصريح کرد:معتقديم نمايشگاه کتاب فرصتي براي معرفي تازه هاي نشر و تشويق و ترغيب شهروندان به مطالعه است و اين مهم بايد مورد حمايت دستگاه ها و سازمان هاي مختلف قرار گيرد.


 
سياسي
دانستني ها
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي