جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/09/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5723


اختتاميه جشنواره موسيقي کلاسيک ايراني

اسپيلبرگ:
دوران ترامپ شبيه رياست جمهوري نيکسون است


کامران تفتي به «روسي» پيوست


«سوء تفاهم» در روزهاي پاياني


«فيلشاه»؛ در دفتر جشنواره فيلم فجر


تيپ عجيب و متفاوت «رضا عطاران»


خبر هنري


معرفي کتاب


ميز خبــــر


 اختتاميه جشنواره موسيقي کلاسيک ايراني 

 
مراسم اختتاميه دومين جشنواره موسيقي کلاسيک ايراني با حضور معاون هنري وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و تعدادي از هنرمندان مطرح موسيقي کشورمان در تالار رودکي تهران برگزار شد.به گزارش مهر، امير مردانه دبير دومين جشنواره موسيقي کلاسيک ايراني در ابتداي مراسم اختتاميه اين جشنواره که در تالار رودکي برگزار شد، بيان کرد: دومين دوره جشنواره خوشبختانه برگزار شد و ما شاهد اين بوديم بيش از 120 هنرمند فعال حوزه موسيقي ايراني در بخش هاي مختلف ميزبان مخاطبان و علاقه مندان موسيقي کلاسيک ايراني بودند. اين جشنواره پيامدهاي بسيار خوبي داشت و باعث شد به اين نکته برسيم که درهاي اين رويداد موسيقايي به روي همه هنرمندان اين عرصه باز بوده و اصلا جشنواره انحصاري نيست. نکته ديگر هم حضور استادان بزرگ عرصه موسيقي در اين جشنواره بود که اميدوارم با حضور چنين بزرگاني در دوره هاي بعد شاهد شکوفايي هرچه بيشتر جشنواره موسيقي کلاسيک ايراني باشيم.پس از پخش کليپ و اجراي ارکستر «آکادميک پايتخت» به رهبري شهرام توکلي و خوانندگي وحيد تاج، لوح قدرداني و تنديس جشنواره توسط نسترن هاشمي، فرزاد طالبي، علي بوستان، امير مردانه و سيامک جهانگيري به هنرمندان شرکت کننده بخش «گروه نوازي» اهدا شد.

سياوش کامکار سرپرست گروه «ژاو»، هامان خليلي سرپرست «برافشان»، سهيل کاکاوند سرپرست گروه «راوي»، رضا پرويززاده سرپرست گروه «بحر نور»، نسترن هاشمي سرپرست گروه «بانگ نو»، اميرحسين رئوفي سرپرست «سنتور نوازان تاي»، مازيار شاهي سرپرست «گروه ميرزاعبدالله»، فرزان پورعارف سرپرست «تيروژ»، کاميار فانيان سرپرست «گروه کهن» از جمله گروه هايي بودند که در اين بخش قدرداني شدند.

در ادامه بهرام جمالي، مهدي امامي، سعيد نايب‌محمدي، علي‌اکبر صفي‌پور، سامر حبيبي روي صحنه آمدند تا جوايز شرکت‌کنندگان در بخش «ساز و آواز» و «سه‌نوازي» را اهدا کنند.کوروش متين، مجتبي عسگري، بابک راحتي، حسين عليشاپور، داريوش کاظمي، عليرضا پوراستاد، منصور جمعه‌زاده، علي‌اصغر عربشاهي، سيدرضا طباطبايي که در اين بخش مورد تجليل قرار گرفتند.

پس از اجراي تک نوازي سه تار نيز کليپي از صحبت‌هاي امير شريفي، نسترن هاشمي، سيامک جهانگيري، مريم قره‌سو، علي بوستان که از اعضاي شوراهاي مختلف جشنواره موسيقي کلاسيک ايراني بودند براي حاضران پخش شد. اين در حالي است که بعد از اين بخش در حضور علي مرادخاني، داريوش طلايي، پويان بيگلر، محمود مخدوم، عباس سجادي، امير مردانه لوح قدرداني بخش «تکنوازي» و «دونوازي» به زمان خيري، بهناز بهنام‌نيا، پوريا فرجي، محمد ذوالنوري، مرجان مهربان، حجت فرجيان، عماد حنيفه، حميد سکوتي، و هادي منتظري اهدا شد.

سيدمحمدمجتبي حسيني معاون امور هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز در اولين سخنراني رسمي خود بعد از حضور در اين سمت گفت: براي کسي که چهار روز بيشتر نيست کارش را شروع کرده صحبت‌کردن هنوز زود است. اميدوارم ما به سنت قرن‌ها، همچنان زبان هنر را رساترين و فصيح‌ترين زبان سخن‌گفتن بدانيم و فضايي را فراهم کنيم تا هنرمندان ايران عزيز و سرافرازمان همچنان با اين زبان (زبان عالم) گفتگو کنند. اميدوارم به يکديگر کمک کنيم تا شرايط آرام‌تر و دلپذيرتري را فراهم کنيم و بر جشنواره‌ها و آيين‌هايي که تکيه بر نسبت‌هاي هويتي ما و اصالت‌ها دارند، تاکيد بيشتري بورزيم.

پس از صحبت‌هاي معاون امور هنري، نوبت به قدرداني از شرکت کنندگان بخش «پژوهشي» جشنواره شد که در اين بخش پويا نکويي به عنوان رتبه اول، فريده رضايي و محمد انشايي مشترکا به عنوان رتبه دوم و احمد ايرواني رتبه سوم تنديس و لوح خود را از رضا پرويززاده، مريم‌قره‌سو، فرزاد طالبي، سيدمحمدمجتبي حسيني، داريوش طلايي، بابک خضرايي دريافت کردند.


 اسپيلبرگ:
 دوران ترامپ شبيه رياست جمهوري نيکسون است 

 در پيش نمايش فيلم «پست» ساخته استيون اسپيلبرگ، اين کارگردان و تام هنکس بازيگر اول فيلم، دوران رياست جمهوري ترامپ را مشابه دوره نيکسون خواندند.به گزارش مهر به نقل از هاليوود ريپورتر، استيون اسپيلبرگ در پيش نمايش فيلم جديدش «پست» گفت: خيلي هيجان‌انگيز است وقتي درباره اسناد دزديده شده و اسرار دولتي صحبت مي‌کني و دولت به مطبوعات حمله مي‌کند تا مانع افشاي حقيقت شود.

«پست» فيلم جديد اسپيلبرگ درباره تلاش روزنامه واشنگتن پست براي انتشار اسناد پنتاگون براي افشاي فريب‌هاي دولتي درباره جنگ ويتنام است. اين فيلم براي نخستين بار پيش نمايش خود را در واشنگتن تجربه کرد.از ديد منتقدان تصويري که از رييس جمهور ريچارد نيکسون در اين فيلم ارايه مي‌شود و تلاش‌هاي او براي ممانعت از انتشار حقيقت، يادآور تلاش‌هاي دولت ترامپ است.اين تصادفي نيست که اسپيلبرگ تنها 9 ماه پس از خواندن فيلمنامه که درباره حمله به آزادي مطبوعات بود، اين فيلم را ساخته است.

وي گفت: اين اتفاق سال 1971 افتاد ،‌اما اين رويدادها به نوعي يادآور چيزهايي است که امروز داريم مي‌بينيم و به همين دليل به نظرم آمد که نمي‌شود منتظر بمانيم تا اين داستان يک زماني گفته شود؛ چون حالا وقتش بود.تام هنکس نيز که در اين فيلم در نقش بن بردلي روزنامه‌نگار کهنه‌کار بازي کرده، درباره فيلم گفت: دولت نيکسون تلاش داشت تا مطبوعات را از انتشار اين اخبار باز دارد.

هنکس افزود : نمي‌تواني اين کارها را بکني و بعد مدعي باشي که داري به نفع کشور کار مي‌کني.

با اين حال اسپيلبرگ و هنکس اصرار داشتند که فيلم جانب يک جناح سياسي را نگرفته و فيلمي متعصبانه توسط تعدادي از فيلمسازان و بازيگران هاليوودي نيست، بلکه فيلمي ميهن‌پرستانه با تکيه بر وقايع تاريخي است.مريل استريپ در اين فيلم در نقش گراهام بازي کرده که پس از خودکشي شوهرش به نخستين زن ناشر روزنامه‌اي در آمريکا بدل شد. وي از فيلم «همه مردان رييس جمهور» فيلمي مربوط به چند دهه پيش درباره رويدادهاي واشنگتن پست ياد کرد و گفت در آن فيلم جايي به شخصيت گراهام داده نشد، در حالي که او شجاعانه مسئول چيزهايي بود که خبرنگاران توليد مي‌کردند.

وي از گراهام به عنوان يکي از درخشان‌ترين چهره‌هاي قرن بيستم ياد کرد.اين فيلم از 22 دسامبر راهي سينماها مي‌شود.


 کامران تفتي به «روسي» پيوست 

 مهر:کامران تفتي به بازيگران فيلم سينمايي «روسي» به کارگرداني امير حسين ثقفي افزوده شد.

فيلمنامه «روسي» نوشته امير حسين ثقفي به تهيه کنندگي علي اکبر ثقفي و با موضوع اجتماعي ساخته مي شود.

پيش از اين حضور امير آقايي، طناز طباطبايي، صابر ابر و ميلاد کي مرام در اين فيلم قطعي شده بود.

تمرين بازيگران «روسي» آغاز شده و 90 درصد از لوکيشن هاي فيلم آماده و انتخاب شده است.


 «سوء تفاهم» در روزهاي پاياني 

 صبا:«سوء تفاهم» به کارگرداني احمدرضا معتمدي در شهر تهران در حال فيلمبرداري است و پيش بيني مي شود تا روزهاي انتهايي آذر ماه، ضبط آن به طول بيانجامد.

مريلا زارعي، هانيه توسلي، اکبر عبدي، کامبيز ديرباز، پژمان جمشيدي بازيگران اصلي «سوء تفاهم» هستند و بازيگران ديگري نيز در ادامه به اين فيلم اضافه خواهند شد.

تهيه کنندگي جديدترين فيلم احمدرضا معتمدي را جليل شعباني بر عهده دارد و تلاش گروه بر اين است که فيلم را به جشنواره ملي فيلم فجر امسال برسانند.


 «فيلشاه»؛ در دفتر جشنواره فيلم فجر 

 روابط عمومي:با اتمام مراحل نهايي توليد انيميشن سينمايي «فيلشاه»، نسخه اوليه تازه ترين محصول «هنر پويا» طي روزهاي گذشته به دفتر سي و ششمين جشنواره ملي فيلم فجر ارائه شده است.

به احتمال فراوان «فيلشاه» تنها انيميشن سينمايي است که قصد دارد در اين رويداد سينمايي، با آثار رئال رقابت کند و باتوجه به سابقه اين تيم در توليد انيميشن موفق «شاهزاده روم»، بنظر مي رسد شانس پررنگي براي ديده شدن دارد.

«فيلشاه» به کارگرداني هادي محمديان و تهيه کنندگي حامد جعفري، انيميشني 90 دقيقه اي است که در توليد آن بيش از 200 نفر مشارکت داشته‌اند.


 تيپ عجيب و متفاوت «رضا عطاران»  

 افکار نيوز: مهران احمدي با انتشار عکسي از رضا عطاران در «مصادره» از رسيدن اين فيلم به دفتر جشنواره خبر داد.

مهران احمدي با انتشار عکسي از رضا عطاران در اولين اثر سينمايي به کارگرداني خودش در صفحه اينستاگرامش نوشت: «مصادره به دفتر جشنواره رسيد/ فيلم مهران احمدي با بازي رضا عطاران احتمالا تنها فيلم کمدي جشنواره سي و ششم است/ اين فيلم طي روزهاي آينده در هيئت انتخاب جشنواره فجر به نمايش درمي‌آيد.»«مصادره» نخستين فيلم مهران احمدي در مقام کارگردان به نويسندگي علي فرقاني و تهيه‌کنندگي محمدحسين قاسمي محصول سال 1396 است.


 خبر هنري 

 «زندگي از نو» ؛ سريال جديد شبکه 5

ضبط مجموعه تلويزيوني «زندگي از نو» جهت پخش از شبکه 5 سيما شروع شد.به گزارش افکارنيوز، «زندگي از نو» عنوان مجموعه اي است که به کارگرداني علي محمد قاسمي و تهيه کنندگي مهدي شفيعي ساخته مي شود. فيلمبرداري اين مجموعه به تازگي در استان گيلان کليد خورده است.

بخشي از لوکيشن اصلي اين سريال دکورسازي شده و بخش ديگري از همان خانه‌هاي قديمي استفاده شده است.خيام وقار کاشاني، ژيلا آل رشاد، مينا جعفر زاده، حديث نيکرو، علي انصاريان، کمند اميرسليماني، ‌ اکبر معززي، حسن رستماني، مجيد پتکي، حميد رضا سنگين، از بازيگران اصلي اين سريال هستند و قرار است بازيگران جديدي نيز به فراخور قصه در اين سريال حضور پيدا کنند.

اين سريال داستاني درباره محيط زيست، مسئله توريست، زندگي در جنگل و … دارد و در کل مجموعه داستان ايجاب مي‌کند تا قصه در شمال کشور و در يک کمپ روايت شود.

هنرمندان تئاتر مشهد در ميان مردم کرمانشاه

يک ماه از وقوع زلزله استان کرمانشاه مي گذشت كه جمعي از هنرمندان دفتر هنرهاي نمايشي حوزه هنري خراسان رضوي با عروسک‌هايشان به ديدار بچه‌هاي زلزله‌زده رفتند تا گل لبخند را بر لب‌هايشان بنشانند.در اين برنامه که با ديدار با بچه ها از روستاي قره بلاغ شيخمراد شروع شد هنرمندان با اجراي تئاتر، کتابخواني و شعر خواني، انجام مسابقه و ... لحظاتي شاد را براي بچه ها رقم زدند.

روستاهاي بعدي که اين هنرمندان رفتند، کوئيک محمود، باني هوان، بزميرآباد، پيرميکائيل، متاع صالح، الياس محمود و چند روستاي ديگر بود تا با ورود گروه به هر کدام از روستاها بچه هاي سرشار از شوق و شور با شنيدن صداي دعوت مبارک براي تماشاي نمايش ها به سوي گروه بدوند و آن وقت وقت بچه ها باشند و خنده هايي که گروه را به شوق مي آورد. بچه ها و قصه هاي عمو رحمان، بازي هاي نمايشي عمو کوروش، عمو جواد و مسابقه هاي جذابش، قصه ها و داستان هاي شيرين عمو عباس و نبات هاي عمو امير.

در پايان هر اجراي پر از شوق و شور، به بچه ها کتاب، عروسک آهوي مهرباني، دفتر، کلاه، لباس و... به عنوان هديه و يادگاري از شهر مشهد اهدا شد تا شادي آنها بيش از پيش شود.در اين اتفاق هنرمندانه گروه ابتدا در ورودي شهر سرپل ذهاب بچه‌ها را به تماشاي بازي عروسک‌ها دعوت کردند تا در ادامه شاهد ذوق و شادي بچه‌هايي باشند که زلزله لبخند را از آنها گرفته بود.

اهدا سوغات مشهد شامل عروسک آهو، نبات، کتاب و... بخش پاياني ديدار هنرمندان با کودکان بود.

مقصد بعدي گروه روستاهاي سرآبله، بازگير و کولينه بود. هواي سرد آخرين روزهاي پاييز هم دليلي نشده بود که کودکان در چادرها بمانند و همين که حضور گروه را احساس کردند دور آن‌ها جمع شدند تا شاهد هنرنمايي آن‌ها باشند و براي ساعتي کودکي کنند و بخندند و شاد باشند.

سرپل‌ذهاب، قصر‌شيرين و روستاهاي اطراف آن‌ها را زلزله غمگين کرد، ولي خيلي‌ها به اين‌ مناطق رفتند تا نشان دهند که در کنار زلزله‌زدگان هستند و کاروان نمايش کودک هنرمندان مشهدي نيز تلاش دارند به سهم خود، براي کودکان کرمانشاهي قدمي برداند.

سهم هنرمندان مشهدي هم از کمک به هموطنان کرد اجراي تئاتر بود.

«من يوسفم، مادر» و دريافت جايزه بهترين فيلم جشنواره‌ فيلم‌هاي مستقل برزيل

فيلم سينمايي «من يوسفم، مادر» به نويسندگي و کارگرداني محمدرضا فرطوسي، با بازي «عباس غزالي» جايزه بهترين فيلم بخش رقابتي دومين دوره جشنواره‌ فيلم‌هاي مستقل برزيل را از آن خود کرد.فيلم سينمايي «من يوسفم، مادر» (أنا يوسف يا اُمي) Mother,I'm Joseph نخستين اثر سينمايي محمدرضا فرطوسي در دومين اکران جهاني خود به نمايندگي از سينماي ايران در بخش رقابتي دومين دوره جشنواره‌ فيلم‌هاي مستقل برزيل روي پرده رفت و از طرف اعضاي هيئت داوران اين جشنواره، جايزه بهترين فيلم به اين اثر سينمايي به نويسندگي و کارگرداني محمدرضا فرطوسي از ايران اهدا شد.

جشنواره فيلم‌هاي مستقل برزيل تحت عنوان «باهيا» که با حمايت شهرداري اين شهر برگزار مي‌شود؛ دومين دوره آن با نمايش فيلم‌هايي از کشوهاي مختلف از جمله؛ ژاپن، استراليا، اسپانيا، آلمان، مکزيک، بلژيک، نپال، پرو، هنگ کن، فرانسه و ... در اواخر نوامبر و هفته اول دسامبر در شهر ساحلي سالوادور از ايالت باهيا؛ چهارمين ايالت بزرگ کشور برزيل برگزار شد. بازيگران اين فيلم عبارتند از:زهرا الربيعي (بازيگر مطرح سينماي عرب)، عباس غزالي، حميده موسوي، احمد حيدري، حميد حميدي.


 معرفي کتاب 

 «هميشه دختر» در قفسه كتابفروشي ها

ادبيات زنانه را شايد بتوان در يک تقسيم بندي ساده به آثاري تقسيم کرد که نويسنده آنها زن است و آثاري که از زبان يک مرد نوشته شده است که اصل اين اتفاق و تفاوت را مي‌توان در زاويه ديد اثر و نوع نگاه آن به شرح تحول زندگي يک زن در بستر روايت داستاني جستجو کرد.

رمان «هميشه دختر» اثر محمد ترکاشوند در زمره دسته دوم از اين دست آثار قرار مي‌گيرد. رماني که در آن نويسنده‌اي مرد با جسارت تمام قدم به زندگي زنان و روابط تو در توي اين بخش از جامعه گذاشته است و سعي دارد در دل يک روايت داستاني به ترسيم نوعي خاص از سبک زندگي در اين قشر دست بزند.

«هميشه دختر» با سفر زيارتي دختري به نام فريده آغاز مي‌شود، که با جمعي از دوستانش راهي مشهد مقدس مي‌شود و سفر در اين ميان از سويي بهانه‌اي است براي آشنا شدن با روحيات و ذهنيات تيپ اجتماعي فريده که مي‌توان از آنها به عنوان بخش قابل توجهي از طبقه اجتماعي دختران جوان ايراني امروز ياد کرد و از سوي ديگر راهي است براي آشنا شدن با طيف‌هاي فکري مختلف جاري در زندگي زنانه امروز، استدلال‌ها، نوع نگاه و حتي ايدئولوژي زنانه.

اين اثر با شجاعتي خاص، موضوع ازدواج دختران را نشانه مي‌رود و دلايل تأخير سن ازدواج و نارضايتي دختران از ازدواج نکردن را بررسي مي‌کند. آفت‌هايي که مانع ازدواج به‌هنگام است و آفت‌هايي که از پي اين تأخير قد علم مي‌کنند.

«هميشه دختر» از سوي ديگر سازنده نوعي نگاه ويژه به زندگي مشترک و اجتماعي از زاويه نگاه زنان است که سعي کرده است با دوري از کليشه‌هاي رايج در خلق چنين داستاني در نهايت به ترسيم سيمايي از نوع صحيح سبک زندگي مومنانه دست پيدا کند.

با اين همه نبايد از زبان اين اثر نيز غافل بود؛ زباني که در آن نويسنده سعي کرده شوخ‌طبعي و طنازي متناسب با سن راوي را در در دل روايت داستاني جاي بدهد و با ايجاد پيوند مناسب ميان آن و نيز بخش‌هاي ديگر داستان که در آنها به جاي يک موقعيت طنز با يک موقعيت عاطفي و احساسي روبرو هستيم، نقشه و ايده خود براي يک روايت داستاني بر پايه سبک زندگي مومنامه و بحران‌هاي اجتماعي و فردي براي شکل‌دهي به آن اعم از آغاز و تداومش را به نمايش بکشد.

انتشارات کتاب نيستان رمان «هميشه دختر» را در 144 صفحه و با قيمت 11500 تومان منتشر کرده است.


 ميز خبــــر 

 نمايش فيلم «دانکرک» در حوزه هنري

دومين جلسه از سري برنامه‌هاي «سينماتک» با نمايش فيلم «دانکرک» (Dunkirk 2017) برگزار مي‌شود.در برنامه اين هفته «سينماتک» فيلم «دانکرک» نمايش و با حضور مهمانان ويژه اين برنامه مورد نقد و بررسي قرار مي‌گيرد.

«سينماتک» با رويکرد اکران فيلم‌هاي مستند روز دنيا با ترجمه اختصاصي و جلسه نقد و بررسي فرمي و محتوايي آثار هر هفته در حوزه هنري برگزار مي‌شود.دومين برنامه «سينماتک» فردا دوشنبه 27 آذرماه ساعت 16 در سالن سوره حوزه هنري برپاست و علاقمندان براي حضور در سري برنامه‌هاي «سينماتک» با عضويت از طريق سايت cinoteh.com مي‌توانند در اين برنامه‌ها حضور يابند.

برگزاري جشنواره «سفره سلامت»در فرهنگسراي کار و تعاون

رييس فرهنگسراي کار و تعاون از برگزاري جشنواره "سفره سلامت "خبر داد.سيد اسماعيل جعفرپور با اعلام اين خبر افزود: جشنواره سفره سلامت پخت آش هاي محلي و سنتي با هدف ترغيب خانواده ها به استفاده از غذاهاي سالم و شناخت غذاهاي سنتي و محلي برگزار مي شود.

گفتني است: اين برنامه به همت فرهنگسراي کار و تعاون و با مشارکت کانون کارآفريني و مهارت آموزي، کانون بانوان و اداره سلامت شهرداري منطقه 9 امروز يكشنبه 26 آذرماه برگزار مي شود.علاقه مندان مي توانند براي شرکت به نشاني بزرگراه يادگار امام(ره) جنوب، تقاطع خيابان هاشمي، پلاک 76، فرهنگسراي کار و تعاون مراجعه نمايند.


 
سياسي
دانستني ها
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي