جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/10/02 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5728

کلاف سردرگم هافبک پرسپوليس؛
چرا نوراللهي نمي‌تواند بازي کند؟


آخرين خبرها از تعليق کشتي ايران و محروميت عليرضا کريمي


مجتبي مشکي پوش مي‌شود؟


خبـــرنامه


خبـــرنامه


 کلاف سردرگم هافبک پرسپوليس؛
 چرا نوراللهي نمي‌تواند بازي کند؟ 

 
ماجراي احمد نوراللهي و پرسپوليس به يکي از بغرنج‌ترين ماجراهاي اين باشگاه در سال‌هالي اخير تبديل شده است. او در نيم فصل ليگ شانزدهم به همراه اميد عاليشاه از پرسپوليس به تراکتورسازي رفت تا دوران خدمتش را در اين تيم بگذراند. اما محروميت تراکتورسازي باعث شد او و بقيه خريدهاي تراکتور نتوانند براي اين تيم بازي کنند. جدايي او از پرسپوليس البته بر خلاف آنچه براي عاليشاه اتفاق افتاد در جوي احساسي و صميمانه صورت گرفت و او روز سوم دي ماه 1395با بازوبند کاپيتاني در بازي آخر نيم فصل مقابل سياه جامگان و با چشماني اشکبار از هواداران پرسپوليس خداحافظي کرد.

تقريبا يک سال از آن روزها مي‌گذرد. بر اساس اسناد و مدارک و شواهدي که تا مدت‌ها از آن‌ها صحبت مي‌شد نوراللهي از اواسط نيم فصل اول مي‌‌توانست براي پرسپوليس بازي کند. اما نيم فصل تمام شد و خبري از شماره 8 محبوب نشد. او فقط در بازي رفت پرسپوليس و الهلال در نيمه نهايي ليگ قهرمانان آسيا و از نيمه دوم وارد زمين شد. او در همين نيمه آنقدر خوب و موثر بازي کرد که همه بابت نبودنش در اين مدت حسرت خوردند.

اما از همان بازي به بعد يعني از روز 4 مهر بار ديگر خبري از او نشد. صحبت‌ها درباره دليل غيبت نوراللهي زياد و ضد و نقيض است و هيچ کس توضيح روشني در اين باره نمي‌‌دهد. اينکه چطور او توانست در مقابل الهلال براي پرسپوليس بازي کند اما حالا گفته مي‌شود براي گذراندن دوره آموزشي باز هم بايد به تبريز برود باورکردني نيست. بعيد به نظر مي‌رسد پروسه سربازي يک بازيکن تا اين حد پيچيده باشد و مدت زمان سربازي مشخص است. تخفيف‌ها هم تعريف شده و با کم و زياد کردن اين زمان‌ها الان بايد مشخص باشد که او از چه زماني مي‌تواند در پرسپوليس بازي کند. چند وقت پيش بود که وکيل نوراللهي صراحتا اعلام کرد خدمت نوراللهي روز 29 شهريور به پايان مي‌رسد اما حالا پاييز هم تمام شده و خبري از او نيست.

هواداران پرسپوليس از اين قضيه به شدت ناراحتند و به طعنه مي‌گويند او با اين زمان خدمتش الان بايد تيمسار شده باشد! اما در پس اين شوخي حقيقت تلخي نهفته است. يک مساله ساده که مدت‌ها پيش بايد با يک جمع و تفريق ساده حل مي‌شد لاينحل مانده و استعدادي مثل نوراللهي که همه به آن اذعان دارند در حال هدر رفتن است. دقيقا مثل اتفاقي که براي سروش رفيعي افتاد و او از دوران خدمتش به عنوان سخت‌ترين دوران زندگي‌اش نام برد.

پيگيري اين پرونده نبايد چندان سخت باشد. اتفاقا پرسپوليسي‌ها بايد خيلي زود و با تمام قوا اين مساله را حل کنند. پرسپوليس از فعاليت در دو پنجره آتي نقل و انتقالاتي محروم است و بايد از تمام قواي موجودش استفاده کند. نوراللهي بازيکن پرسپوليس است و بازگشتش به اين تيم شامل حکم محروميت نمي‌شود. مديران باشگاه پرسپوليس بايد اين مساله را به عنوان يکي از اولويت‌هاي کاري‌شان قرار دهند. آن‌ها بايد لااقل به اندازه چند هواداري که در فضاي مجازي کمپين حمايتي از نوراللهي به راه انداخته‌اند در اين زمينه تلاش کنند!‌


 آخرين خبرها از تعليق کشتي ايران و محروميت عليرضا کريمي 

 نايب‌رئيس فدراسيون کشتي ايران گفت: پرونده تعليق کشتي ايران و محروميت کشتي‌گير و مربي وي به‌زودي تعيين تکليف مي‌شود.حميد بني‌تميم در خصوص تعليق کشتي ايران و وضعيت عليرضا کريمي گفت: پس از اينکه مذاکرات اوليه خادم با لالوويچ رئيس اتحاديه جهاني کشتي، منجر به جلوگيري از اعلام مستقيم رأي و ارائه موضوع عليرضا کريمي و مربي وي و محروميت ايران از حضور در مسابقات بين المللي به کميته اخلاق و انضباطي فدراسيون جهاني شد، دور دوم مذاکرات نيز، اواخر اين هفته در سوييس برگزار شد. به‌دليل ورود جدي و مستقيم کميته بين المللي المپيک و پيگيري اين موضوع از طريق اتحاديه جهاني کشتي، اين اتحاديه ملزم به تعيين تکليف فوري و قانوني موضوع شده است.

وي خاطرنشان کرد: علي‌رغم فشارهاي سياسي و اجرايي موجود، در دور اول مذاکرات موضوع ارجاع پرونده کشتي ايران به کميته اخلاق و امور انضباطي در واقع امتياز تعاملات ديپلماتيک ايران بود که از اين طريق، اتحاديه فرصتي به ايران داد که براي ارائه راه‌حلي در اين باره استفاده کند. فدراسيون ايران در محدوده زماني مذکور تا دور دوم مذاکرات که اواخر هفته قبل صورت گرفت، تمام توان ديپلماتيک خود را براي ارائه راه‌حلي مؤثر که از تعليق کشتي ايران جلوگيري کند، به‌کار برد اما به‌دليل شفافيت مستندات موجود و نيز پيگيري کميته بين المللي المپيک با استناد به مستندات مشابه اين موضوع از حدود سيزده سال گذشته تا کنون، موضوع تعليق کشتي ايران و محروميت کشتي‌گير و مربي به‌قوت خود باقي ماند. در نهايت در مذاکرات دور دوم، زمان محدود ديگري نيز براي پيدا کردن راه‌حلي قابل قبول، براي ارائه به کميته بين المللي المپيک و ساير سازمان‌هاي بين المللي ذي‌ربط، حاصل شد اما به‌دليل حساسيت بالاي اين موضوع براي کميته بين المللي المپيک، تعليق کشتي ايران و محروميت کشتي‌گير و مربي وي، در اتحاديه جهاني کشتي به جريان افتاده است و تصميم نهايي در اين زمينه به‌زودي اعلام خواهد شد.

نايب‌رئيس فدراسيون کشتي ايران در پايان گفت: فدراسيون ايران با تمام توان، از ظرفيت ديپلماسي خود براي کاهش اين جرايم به‌طور قطع استفاده خواهد کرد اما با توجه به ورود مستقيم IOC و فشارهاي بالادستي موجود، قطعاً اين موضوع فراتر از تعاملات کشتي ايران و اتحاديه جهاني کشتي است و بايد در سطح کلان مديريت داخلي و خارجي کشور تعيين تکليف شود، چون در اين خصوص صرفاً بحث ورزش و کشتي مطرح نيست.کشتي ايران با بهره‌مندي از نفوذ خود در اتحاديه، توانسته دو نوبت زمان بگيرد. اما موضوع در سطح بين المللي آن، بسيار فراتر از حوزه کشتي است.


 مجتبي مشکي پوش مي‌شود؟ 

 با نزديکي به جدايي جباري از استقلال، برخي گمانه زني ها حکايت از ملحق شدن او به دوست قديمي اش دارد.رضا عنايتي در پاسخ به اين سوال که آيا جباري راهي مشکي پوشان خواهد شد، گفت: « من خودم با مجتبي صحبت کردم و واقعيت اين است که من از او خواستم که به اينجا بيايد و به ما کمک کند. جباري جواب قطعي به ما نداد و گفت که مي خواهد کمي فکر و بعد تصميم گيري کند.فکر مي کنم در چند روز بعدي به ما جواب قطعي بدهد. همانطور که مي دانيد همين ابومسلم مجتبي جباري را جباري کرد. او، حسين بادامکي، آندو تيموريان و خسرو حيدري بازيکناني بودند که در ابومسلم رشد و پرورش يافتند و فکر ميکنم يک ديني براي او هست.»

حال بايد ديد در روزهاي آينده چه مي شود و آيا هشت شاکي آبي ها پيراهن مشکي پوشان را بر تن مي کند يا خير؟!


 خبـــرنامه 

 در انتظار چالش جديد برانکو و کي‌روش

صحبت هاي اخير سرمربي کروات پرسپوليس، ممکن است رابطه اش با کارلوس کي روش را دوباره دچار تنش کند.

هفته هاي قبل کي روش از باشگاهها خواسته بود که بعد از هر بازي ليگ، بازيکنانشان را براي يک روز در اختيار کادر فني تيم ملي قرار دهند تا او آمادگي بازيکنان ليگ برتري تيم ملي را براي حضور در جام جهاني به شرايط مد نظرش برساند؛ درخواستي که برانکو پيش از اين با آن مخالفت کرده بود. سرمربي پرسپوليس البته در گفت و گويش با تسنيم با لحن ديگري درباره اين موضوع صحبت کرده و منتظر جزئيات برنامه کي روش است:" بايد اعتراف کنم که نمي‌دانم چطور مي‌شود بعد از بازي توان فيزيکي يک بازيکن را با تمرينات ريکاوري افزايش داد. من از لحاظ مدارک علمي فوتبال، تحصيلکرده‌ترين مربي شاغل دنيا هستم، چون چهار سال در دانشگاه، تربيت‌بدني و فوتبال خواندم، که دو سال آن فقط تخصص فوتبال بود. بعد از آن هم دو سال فوق ليسانس تخصصي فوتبال را خواندم. يعني در دنيا بالاتر از من کسي مدرک تخصصي فوتبال را ندارد که در حال حاضر فعال و مشغول به کار باشد. طبيعي است که من خيلي علاقه دارم با اين ايده آشنا شوم، که چطور بعد از بازي توان فيزيکي بازيکن را با ريکاوري مي‌شود بالا برد"

150ميليون؛ قرارداد سوشا با صنعت نفت

مبلغ قرارداد سوشا مکاني با صنعت نفت مشخص شد. او که بالاخره با اين تيم قراردادش را امضا کرد، براي حضور در آبادان تا پايان فصل 150 ميليون از صنعت نفت خواهد گرفت ضمن آنکه نفتي ها 200 ميليون هم براي رضايتنامه سوشا به باشگاه نروژي او پرداخت کرده اند. سوشا فوتبالش را از فجر سپاسي آغاز کرد و در پاس همدان، استيل آذين، نفت، فولاد، پرسپوليس، ميوندالن و استرومسگودوست هم بازي کرد و حالا صنعت نفت، نهمين تيم دوران حرفه اي اش محسوب مي‌شود.

به اتهام جاسوسي؛

اخراج 3بازيکن نفت از سوي جهانيان

جلسه اخير مالک باشگاه نفت تهران با بازيکنان اين تيم باز هم قرباني داد. پيش از اين اميرحسين فشنگچي در جلسه بازيکنان با مالک باشگاه از سوي حميدرضا جهانيان متهم به جاسوسي شده و از اين‌رو به طور موقت از جمع نفتي‌ها کنار رفته بود، اما اين بار جهانيان عذر سه بازيکنش را خواست.در جلسه هفته گذشته جهانيان با بازيکنان نفت؛ احمد کامدار، امين منوچهري و حامد آقايي نفراتي بودند که به شرايط خود در اين تيم اعتراض تندي کردند و با توجه به اين قضيه وقتي قصد حضور در تمرين نفت را داشتند با ممانعت آتيلا حجازي مواجه شدند. سرمربي نفت به اين نفرات گفت که به خواسته مالک باشگاه آنها ديگر جايي در تيم نفت ندارند! اين در شرايطي است که هاشم بيک‌زاده هم از نفت کناره‌گيري کرده و قصد پيوستن به تيم ديگري را دارد.

گزينه استقلال سرمربي گالاتاسراي شد

بعد از جدي شدن ماجراي رفتن منصوريان از استقلال، از فاتح تريم به عنوان گزينه اصلي آبي ها براي جانشيني او نام برده شد و حتي مذاکراتي هم با اين مربي سرشناس ترکيه اي صورت گرفت اما نهايتا استقلال با او به توافق نرسيد تا سراغ وينفرد شفر برود. روز گذشته تريم با باشگاه گالاتاسراي به توافق رسيد و براي چهارمين بار به عنوان سرمربي اين تيم انتخاب شد تا جاي ايگور تودور را روي نيمکت گالاتاسراي بگيرد.

هفته شانزدهم ليگ برتر

پيکان از کورس صدر جا ماند

تيم مجيد جلالي در مشهد متوقف شد.

در آغاز هفته شانزدهم رقابت هاي ليگ برتر باشگاه هاي کشور، تيم هاي پديده و پيکان در استاديوم ثامن شهر مشهد به مصاف هم رفتند که اين ديدار در نهايت با تساوي 1-1 خاتمه يافت.

در اين مسابقه ابتدا تيم پيکان توسط آرمان قاسمي در دقيقه 53 به گل اول رسيد اما شوت سرکش محمد قاضي در دقيقه 72 کار را به تساوي کشاند تا در نهايت امتيازات در اين ديدار تقسيم شود.

با اين نتيجه پيکان 26 امتيازي شد و نتوانست به رتبه سوم برسد و در همان رده چهارم باقي ماند. پديده هم 19 امتيازي شد و در رده دهم جدول قرار گرفت.

در ديگر بازي ها هم نتايج زير به دست آمد:

پديده1-1 پيکان

ذوب آهن0 -0 سياه جامگان

سپيدرود3- 1 نفت تهران

قدوس:

10 تيم مرا مي‌خواهند

مهاجم ايراني تيم اوسترشوندس گفت: مي‌خواهم فوتبالم را خارج از سوئد دنبال کنم.سامان قدوس در فصل 2016 ليگ برتر سوئد 10 گل به ثمر رساند اما در فصل اخير تعداد گل‌هايش به 8 رسيد. با اين حال مهاجم اوسترشوندس در اين فصل پيشرفت فوق‌العاده‌اي داشت. موفقيت اوسترشوندس در ليگ اروپا سامان قدوس را در پنجره داغ نقل‌وانتقالاتي فصل زمستاني اين قاره قرار داد؛هر چند کيندبرخ، رئيس باشگاه اوسترشوندس اعلام کرده بود که قيمت فروش مهاجم ايراني بالغ بر 50 ميليون کرون است.ملي‌پوش ايراني تيم اوسترشوندس در اين رابطه به سايت «اوپ» سوئد گفت: مي‌خواهم به يک کشور خارجي بروم اما يک روز به سوئد بازخواهم گشت. در شرايط فعلي پس از يک نوسان طولاني‌مدت در اروپا، زماني براي رسيدن به روياي بازي در تيم‌هاي مطرح اروپايي فرا رسيده است.

قدوس خاطرنشان کرد: پيشنهادهايي از اسپانيا، انگليس و آلمان وجود دارند. اين واقعيت است که 10 باشگاه مرا مي‌خواهند. اين چيزي بيشتر از علاقه آنها براي جذب من است. من آماده انتقال به تيم ديگري با شرايط مناسب و مربي خوبي هستم.

قرارداد کومان تمديد شد

قرارداد بازيکن فرانسوي بايرن‌مونيخ تمديد شد.

باشگاه بايرن‌مونيخ قرارداد کينگزلي کومان، بازيکن فرانسوي‌اش را تا سال 2023 تمديد کرد.اين بازيکن از زمان پيوستن به باشگاه باواريايي رضايت بايرني‌ها را جلب کرد و به همين دليل قراردادش به مدت 6 سال تمديد شد. کومان پس از تمديد قرارداد گفت: بسيار خوشحال هستم که سال‌هاي بيش‌تري براي اين باشگاه بازي خواهم کرد. در بايرن احساس بسيار خوبي دارم و کاملا راحت هستم.


 خبـــرنامه 

 مجازات موراتا به‌خاطر تقديم گل به همسر باردارش!

مهاجم اسپانيايي چلسي به‌خاطر تقديم‌کردن گل اخير خود در جام اتحاديه انگليس به همسر باردارش مجازات شد.شيوه شادي پس از گل آلوارو موراتا در پيروزي 2 بر يک اخير چلسي مقابل بورنموث در جام اتحاديه انگليس برايش دردسرسازشد.

موراتا پس از زدن گل پيروزي‌بخش آبي‌پوشان لندن در دقايق تلف‌شده نيمه دوم، به‌نشانه تقديم اين گل به همسر باردارش، توپ را زير پيراهن خود قرار داد. اين نوع شادي گل موراتا، براي بازيکنان تيم ميهمان که به‌سرعت سعي در جبران گل خورده و فرار از شکست داشتند قابل تحمل نبود و آنها براي پس گرفتن توپ از مهاجم اسپانيايي چلسي تلاش کردند که با ممانعت او مواجه شدند، در آن زمان بود که لي ميسون داور مسابقه، اين مهاجم اسپانيايي را به‌دليل وقت‌کشي با کارت زرد جريمه کرد.

به اين ترتيب موراتا 5کارته شد و بازي بعدي تيمش برابر اورتون را از دست داد.

اينيستا:

کوتينيو قرار نيست جاي مرا در بارسلونا بگيرد

کاپيتان تيم فوتبال بارسلونا اعتقاد دارد بازيکني که آبي‌و‌اناري‌ها تابستان امسال در جذب وي ناکام بودند، تهديدي براي او محسوب نمي‌شود.آندرس اينيستا مي‌گويد نگران آن نبوده و نيست که بازيکناني مانند فيليپه کوتينيو به بارسلونا بيايد و جاي او را در ترکيب اصلي اين تيم بگيرد.اينيستاي 33 ساله درباره بازيکني که بارسلونا تابستان امسال تمام تلاشش را براي خريد او از ليورپول انجام داد و در نهايت ناکام ماند، به سايت موندودپورتيوو گفت: من فکر مي‌کنم که کوتينيو يک بازيکن فوق‌العاده در خدمت تيم با ميزان بالايي از استعداد است. او توانايي استفاده از هر دو پايش را دارد، گل مي‌زند، خوب پاس مي‌دهد و به خوبي هنگام حملات ميان خطوط تيم‌هاي حريف جاي‌گيري مي‌کند.

اينيستا ادامه داد: کوتينيو بازيکناني است که توانايي‌هايش شبيه به بازيکنان خودمان است و اگر او را جذب کنيم فوق‌العاده مي‌شود. البته من او را رقيبي براي خودم نمي‌بينم، بلکه معتقدم که جذب اين بازيکن يک گام روبه‌جلو براي باشگاه خواهد بود.

با وجود ناکامي در جذب کوتينيو در بازار تابستاني سال جاري، گفته مي‌شود که بارسايي‌ها تابستان سال آينده يک بار ديگر تلاش خود را براي خريد اين بازيکن برزيلي انجام مي‌دهند.

گوارديولا در ليست مظنونان شورش براي استقلال‌ کاتالونيا قرار گرفت

فعاليت‌هاي سياسي سرمربي تيم فوتبال منچسترسيتي در خصوص استقلال‌طلبي ايالت کاتالونيا ممکن است او را به دردسر
بيندازد.

پليس اسپانيا با انتشار گزارشي از آغاز يک‌سري تحقيقات و بازجويي‌ها در خصوص جنبش‌هاي سياسي اخير در ايالت کاتالونيا براي استقلال‌طلبي اين ايالت و انتشار ليستي از افراد معروف مظنون به تبليغ و فعاليت‌هاي غيرقانوني در اين حوزه خبر داد که نام پپ گوارديولا، سرمربي کاتالان منچسترسيتي هم در آن قرار دارد.

گوارديولا در ايامي که فعاليت‌هاي تبليغاتي براي همه‌پرسي استقلا‌ل ايالت کاتالونيا به اوج رسيده بود، بارها در مصاحبه‌هايش از مردم کاتالونيا دعوت کرد که در اين همه‌پرسي شرکت کنند و در تاريخ 11 ژوئن امسال هم بيانيه‌اي در موافقت با استقلال ايالت کاتالونيا منتشر کرد که همين فعاليت‌هاي سبب شده نام او در فهرست مظنونان پليس اسپانيا قرار بگيرد.

در گزارش پليس اسپانيا که نشريه ناسيونال آن را منتشر کرده، آمده است: فعاليت‌هاي انجام شده با هدف دفاع از همه‌پرسي و تبليغ يک‌طرفه براي اين همه‌پرسي بوده‌اند و پپ گوارديولا هم يکي از آن افرادي بود که بيانيه‌اي منتشر کرده است.

گوارديولا هرگز هيچ ابايي از حمايت از استقلال کاتالونيا نداشته و در هفته‌هاي اخير به صورت علني از اين موضوع حمايت کرده است. او دو هفته پيش در دربي منچستر نشانه‌اي زرد روي کاپشن خود قرار داده بود تا حمايت خود را از زندانيان سياسي که به جرم تلاش براي جدا کردن کاتالونيا از اسپانيا دستگير شده‌اند، نشان دهد.

کاوه رضايي:

هيچ‌کس در ايران انتظار پيشرفت سريع من را نداشت

مهاجم تيم شارلواي بلژيک گفت: هيچ‌کس در ايران انتظار اين هماهنگي و پيشرفت سريع من در فوتبال بلژيک را نداشت.کاوه رضايي در خصوص درخشش در روزهاي اخير گفت: هيچ‌کس در کشورم انتظار نداشت اين‌قدر سريع با فوتبال بلژيک و تيم شارلوا هماهنگ شوم. امروز نتايج قابل مشاهده است و اين موفقيت در همه جا پيچيده شده است. جايي که پيش از خروج به شدت تحت‌نظر بودم و تمام اين مسائل باعث مي‌شوند تا کارهاي بيشتري انجام دهم. مي‌خواهم به کساني که ترديد داشتند نشان دهم انتخابم درست بوده است.

ملي‌پوش ايراني تيم شارلوا که با به ثمر رساندن 9 گل در فصل جاري ژوپيلر ليگ بلژيک يکي از برترين گلزنان رقابت‌ها است ادامه داد: اين مسئله هميشه در ذهن من است که مي‌خواهم هر روز پيشرفت کنم و دوست دارم آن را ببينم. به همين خاطر سخت کار مي‌کنم. اهداف شخصي بلندپروازانه‌اي براي خودم در نظر گرفته‌ام. کار در شارلوا سخت‌تر مي‌شود و ما بايد بيشتر کار کنيم تا به پيروزي رسيم.

کاوه رضايي سپس با اشاره به نقش همسرش در موفقيت‌هاي اخير او در فوتبال باشگاهي بلژيک گفت: او همه چيز را قرباني کرد تا به من در بلژيک بپيوندد و کمکم کند. به لطف حضورش مي‌توانم تلاش صددرصدي‌ام را معطوف فوتبال کنم. اگر همسرم خودش را قرباني نمي‌کرد امروز در اين جايگاهي که هستم نبودم و به اين نتايج نمي‌رسيدم.

مهاجم شارلوا در واکنش به جدايي احتمالي در فصل نقل‌وانتقالات زمستاني اروپا و وجود پيشنهادهاي متعدد بلژيکي و خارج از اين کشور اظهار داشت: من تازه به بلژيک آمده‌ام و در آغاز ماجرايي در شارلوا هستم.تنها موضوعي که امروز براي من مهم است گلزني و ادامه مسير پيشرفت خواهد بود. اگر هم پيشنهادهايي وجود داشته باشند بستگي به باشگاه شارلوا دارد. باشگاه تجزيه و تحليل خواهد کرد و سپس به يک راه‌حل فکر مي‌کنيم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي