جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/10/07 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5733


برجي سبز براي خودروهاي پرنده


استفاده گله داران از گوشي و حسگر براي حفاظت از گوزن ها


کت و شلوار ضدبو، ضد آب و ضد لک


عجيب و جالب


به سبک بهترين ها


آيا مي دانيد؟


 برجي سبز براي خودروهاي پرنده  

 
يک شرکت معماري به دنبال احداث يک برج عجيب است که هم به عنوان پارکينگ و محل پرواز خودروهاي پرنده عمل خواهد کرد و هم با پوشش گياهي خود هواي شهر شانگهاي را تميز مي‌کند.

به گزارش اينهبيتت، به نظر مي‌رسد خودروي پرنده در حال گذر از دنياي فيلم‌هاي علمي تخيلي به دنياي واقعيت هستند.

شرکت طراحي و معماري ريچارد (RA+D) با مديريت ريچارد مورتا کاستيلو طرح يک برج "انرژي صفر" براي ميزباني از خودروهاي پرنده را ارائه کرده است.

اين برج بلند و هوشمند داراي سايت‌هاي فرود براي خودروهاي پرنده خواهد بود. طرح‌هاي اوليه نشان‌دهنده يک ساختمان کاملا سبز(انرژي پاک) است، چرا که در واقع يک جنگل عمودي با 50 هزار درخت و درختچه است که مي‌تواند هوا را تميز کند.

دبي در اوايل سال جاري تاکسي‌هاي پرنده را آزمايش کرد و شرکت معماري و طراحي ريچارد نيز از مقامات ايالت نوادا و اداره هواپيمايي فدرال اجازه پرواز وسايل نقليه پرنده براي حمل و نقل را درخواست مجوز کرد. اين شرکت شواهدي ارائه کرد مبني بر اين که وسايل نقليه پرنده به زودي در آسمان ظاهر خواهند شد.

RA+D براي اولين بار طرح‌هاي برج خودروي پرنده را در سال 2015 با برج مسکو معرفي کرد و اکنون مي‌گويد که برج شانگهاي مي‌تواند سريع‌تر از انتظارات، بين سال‌هاي 2018 تا 2020 احداث شود.

طراحي اين برج از هنر اژدهاي چيني الهام گرفته شده است. ايستگاه‌هاي پرواز به برج متصل هستند.

اين برج مي‌تواند به طور طبيعي هوا را تميز کند، چرا که گياهان کربن دي‌اکسيد را مي‌گيرند

فناوري‌هاي پاک نيز مانند يک کارخانه بازيافت آب با استفاده از روش ضد عفوني توسط امواج ماوراي بنفش بخشي از طراحي اين برج بلند و هوشمند هستند.

يک نيروگاه الکتريکي عمودي بر پايه انرژي خورشيد، باد، آب و انرژي زمين گرمايي تعبيه خواهد شد.

اين ساختمان چند منظوره همچنين مي‌تواند شامل يک مرکز همايش، آزمايشگاه‌هاي زيست شناسي آب رودخانه و اقامتگاه‌ها باشد.

اين برج با بودجه 600 ميليون دلاري براي احداث در منطقه پودونگ شهر شانگهاي طراحي شده است.

ساختمان انرژي صفر که به صورت ساختمان با (برآيند) انرژي صفر (ZNE) شناخته مي‌شود، ساختماني با برآيند مصرف انرژي صفر با آلاينده کربن صفر ساليانه مي‌باشد.

در دنياي امروز با توجه به محدود بودن منابع سوخت فسيلي، ساختمان‌ها، صنايع و ديگر ارگان‌ها به سمت استفاده از ديگر انرژي‌هاي موجود در زمين مانند انرژي خورشيدي، بادي، زيست انرژي و آبي حرکت نموده‌اند.

ساختمان‌هاي قديمي 40 درصد کل انرژي سوخت فسيلي را در آمريکا و اتحاديه اروپا مصرف مي‌کنند و توليدکننده‌هاي مهمي از گارهاي گلخانه‌اي محسوب مي‌شوند.

اصل مصرف انرژي شبکه صفر به عنوان يک ابزار براي کاهش آلايندگي کربن و وابستگي به سوخت‌هاي فسيلي در نظر گرفته مي‌شوند. اگر چه ساختمان‌هاي انرژي صفر حتي در کشورهاي توسعه يافته هم غير متداول مي‌باشند، ولي روز به روز اهميت و محبوبيت بيشتري پيدا مي‌کنند.

اکثر ساختمان‌هاي انرژي صفر از شبکه الکتريکي براي ذخيره انرژي استفاده مي‌کنند ولي بعضي از آنها هم مستقل از شبکه مي‌باشند.

انرژي معمولا در مکان از طريق ترکيب تکنولوژي توليد انرژي همچون تکنولوژي خورشيدي و باد توليد مي‌شود، در حاليکه مصرف کل انرژي به شدت کاهش مي‌يابد.

انرژي صفر با کاهش هزينه تکنولوژي‌هاي انرژي جايگزين و افزايش هزينه سوخت‌هاي فسيلي کاربردي‌تر مي‌شود.

ايجاد ساختمان‌هاي مدرن انرژي صفر نه تنها از طريق پيشرفت صورت گرفته در تکنولوژي‌ها و تکنيک‌هاي انرژي جديد و شاخت و ساز امکان‌پذير شده است، بلکه به وسيله تحقيقات دانشگاهي پيشرفت قابل توجهي داشته است.

اين تحقيقات اطلاعات دقيق عملکرد انرژي را در ساختمان‌هاي قديمي و آزمايشي جمع‌آوري مي‌کنند و پارامترهاي عملکردي را براي مدل‌هاي کامپيوتري پيشرفته جهت پيش بيني کارآمدي طراحي‌هاي مهندسي ارائه مي‌دهند.

مفهوم انرژي صفر به علت گزينه‌هاي زياد براي توليد و نگه‌داري انرژي همراه با روش‌هاي متعدد اندازه‌گيري انرژي (مرتبط با هزينه، انرژي يا انتشار کربن) پذيرفته مي‌شود.ايده واصل مصرف انرژي خالص صفر به دليل اينکه برداشت از انرژي‌هاي تجديدپذير وسيله و راهکاري براي حذف آلاينده‌ها و گازهاي گلخانه‌اي است، توجه بسياري را به خود معطوف داشته است.

امروزه طرح‌هاي مرتبط با اصول انرژي صفر به دليل افزايش هزينه‌هاي سوخت‌هاي فسيلي و تاثيرات مخرب آنها بر روي محيط زيست و شرايط آب و هوايي و برهم زدن تعادل اکولوژيک، بسيار کاربردي و از محبوبيت خاصي برخوردار شده است.

اين ساختمان‌ها مي‌توانند داراي شبکه تامين انرژي جدا و مستقل باشند. بدين ترتيب انرژي به صورت محلي و از طريق ترکيبي از فناوري‌هاي توليد انرژي‌هاي نو از قبيل خورشيدي، بادي و بيوسوخت‌ها تامين مي‌گردد.اين در حاليست که با استفاده از تکنولوژي‌هاي خاص براي سيستم‌هاي روشنايي و گرمايش و سرمايش فوق پربازده در مصرف هر چه کمتر انرژي تلاش شده است. به عبارت ديگر در يک ساختمان انرژي صفر قبل از توليد انرژي پاک به بهينه‌سازي مصارف انرژي در بخش‌هاي مختلف ساختمان پرداخته شده است و با استفاده هوشمندانه از تکنولوژي تجديدپذير، تعادل ميان توليد و مصرف انرژي برقرارمي‌شود.اگر چه ساختمان‌هاي با مصرف انرژي صفر حتي در کشورهاي پيشرفته امروز بسيار کمياب و حتي ناياب مي‌باشند، اما به دليل مستقل بودن از سوخت‌هي فسيلي و کمک به کاهش آلاينده‌هاي کربني در حال رشد بوده وتوجه بسياري را به خود جلب نموده است.


 استفاده گله داران از گوشي و حسگر براي حفاظت از گوزن ها 

 کنترل حيوانات در مراتع بزرگ به خصوص در هواي سرد و زمستاني کار دشواري است و گله داران براي اين کار با موانع و دشواري هاي زيادي روبرو هستند.به گزارش ديجيتال ترندز، اما فناوري به حل اين مشکل نيز کمک کرده است. بررسي ها نشان مي دهد همه ساله هزاران گوزن در فنلاند و به خصوص در نقاط شمالي اين کشور به علت حملات گرگ ها و ديگر حيوانات وحشي و همين طور در اثر شليک شکارچيان يا تصادف با خودروها مي ميرند.

اين پديده خسارات زيادي به گله داران وارد مي کند و استفاده از روش هاي سنتي براي حل اين مشکل فايده اي نداشته است. انجمن گله داران فنلاند براي مقابله با اين مشکل نصب حسگر بر روي بدن گوزن ها را از طريق آويزان کردن گردن بندي کوچک به آنها آغاز کرده تا گله داران با استفاده از يک برنامه تلفن همراه به سرعت بتوانند از موقعيت هر گوزن مطلع شوند.

از اين طريق مي توان اطلاعات علمي ارزشمندي را نيز در مورد مسيرهاي حرکت و جابجايي گوزن ها در جنگل ها کسب کرد و موقعيت حيوانات مجروح شده را که مدت زيادي به حرکت مانده اند به سرعت شناسايي کرده و براي نجاتشان اقدام کرد.همچنين با استفاده از حسگر و برنامه يادشده مي توان با يافتن سريع تر گوزن هاي مرده، اطلاعات دقيق تر و بيشتري را در مورد دليل مرگ هر يک از آنها جمع آوري کرد تا بر همين اساس سيستم هاي جديدي براي حفاظت از گوزن ها به کار گرفته شود.

راه اندازي اين شبکه با همکاري تعدادي شرکت خصوصي در فرانسه و فنلاند صورت گرفته است و انتظار مي رود در آينده حسگرهاي مورد استفاده به اين منظور کوچک تر شوند و دقت آنها در زمينه نمايش موقعيت مکاني گوزن ها نيز بيشتر شود.


 کت و شلوار ضدبو، ضد آب و ضد لک  

 به‌تازگي کت و شلواري از پلاستيک بازيافتي و قهوه توليد شده است که ضد بو، ضدلک، ضد آب و مقاوم در برابر اشعه مافوق بنفش است.به گزارش آنا، به‌تازگي محققان يک کت و شلوار ضدبو ساخته‌اند. اين کت و شلوار که «Ultra suit» ناميده مي‌شود با فناوري‌هاي نوين تهيه شده است و صاحب خود را از هرگونه بلايي ايمن نگه مي‌دارد. اين لباس ضدبو و ضدلک، ضدآب و مقاوم در برابر اشعه مافوق بنفش است. همچنين چروک نمي‌شود.

اين کت و شلوار از بطري‌هاي پلاستيکي بازيافتي و قهوه ساخته مي‌شود به همين دليل حافظ محيط زيست است.


 عجيب و جالب 

 ساخت ربات با الهام از سوسک

دانشمندان رباتيک با الهام از سوسک، در حال توسعه ربات‌هايي هستند که مانند سوسک راه مي‌روند و در برابر ضربه مقاوم است.

به گزارش NBSNews، تصور کنيد که زلزله‌اي آمده و شما زير آوار گير افتاده‌ايد. اميدواريد که يک آتش‌نشان يا يک سگ زنده‌ياب شما را پيدا کند و نجات‌تان دهد اما اولين چيزي که جاي شما را شناسايي مي‌کند يک ربات سنسوري است که شبيه به يک سوسک است.

ربات‌هاي سوسک اين‌چنيني هنوز ساخته نشده‌اند اما ربوسوسک‌هاي مکانيکي در حال توسعه هستند. سوسک‌ها منبع الهامي براي دانشمندان رباتيک شده‌اند چرا که از بين بردن اين جانوران موذي بسيار سخت است و اين توانايي به ربوسوسک‌ها نيز منتقل شده است.

سوسک‌ها با سرعت باورنکردني‌اي حرکت مي‌کنند، از کوچک‌ترين شکاف‌ها و سوراخ‌ها عبور مي‌کند و تا حدي در برابر ضربه مقاوم هستند. اما طراحي و ساخت ربات‌هايي که عملکرد مشابهي مانند اين حشره داشته باشد، بسيار دشوار است.

چرخ به جاي پا

چرخ بهترين راه براي حرکت روي سطوح صاف است اما ربات‌هاي چرخ‌دار قادر به حرکت روي سطوح شيب‌دار و ناهموار نيستند.

تام ويمن، حيوان‌شناس دانشگا کلن در آلمان و سرپرست اين پژوهش، در اين باره مي‌گويد: «دستگاه‌هاي چرخ‌دار به انرژي بيشتري نياز دارند و چرخ‌ها نيز باعث محدوديت فيزيکي ربات مي‌شود».

بنابراين داشتن پا گزينه بهتري براي ربات‌هاي کمک نجات است اما يک ربات بايد چند تا پا داشته باشد؟ چگونه بايد راه برود؟

تيم تحقيقاتي براي درک بهتر از توانايي‌هاي حرکتي اين حشره، نوعي مسابقه سرعت با مسيري باريک ساختند و با استفاده از دوربين‌هاي پيشرفته دويدن سوسک‌ها را در مسير مسابقه ثبت کردند. دانشمندان متوجه شدند که وقتي سرعت سوسک‌ها بيشتر مي‌شود، نوع راه رفتن‌ آنها نيز تغيير مي‌کند.

مي‌دانيم که همه حيوانات نوع قدم برداشتن خود را تنظيم مي‌کنند تا وقتي سرعت حرکت‌شان بيشتر مي‌شود، نوع راه رفتن‌شان نيز کارآمدتر بشود. تاکنون دانمشندان گمان مي‌کردند که حشرات با استفاده از نوعي قدم برداشتن به نام «سه پا» سرعت خود را افزايش مي‌دهند. سه پا نوعي حرکت است که در هر قدم برداشتن، سه پاي حشره به زمين برخورد مي‌کند؛ پاي چپ جلويي، پاي راست مياني و پاي چپ عقبي به سمت جلو حرکت مي‌کند و سپس پاي راست جلويي، پاي چپ مياني و پاي راست عقبي هماهنگ با آن به جلو حرکت مي‌کند.

اما نتايج تحقيقات جديد نشان مي‌دهد که سوسک از قدم برداشتن سه پا در سرعت متوسط استفاده مي‌کند و وقتي سرعت خود را افزايش مي‌دهد، حرکتي شبيه به يورتمه انجام مي‌دهد. در اين حرکت پاي حشره در الگويي دوار حرکت مي‌کند.

دانشمندان گمان مي‌کنند که ربات‌هاي سوسک مانند بايد طوري طراحي و ساخته شوند که نحوه راه رفتن آنها مانند يک سوسک واقعي تغيير کند. اگر بدون تغيير نحوه حرکت کردن، سرعت خود را افزايش دهند، حرکات آنها بي‌ثبات خواهد بود.

عنکبوت رنگين‌کماني؛ الهام‌بخش تکنولوژي نور

دانشمندان موفق به شناسايي ميکروساختارهاي منحصربه‌فردي در عنکبوت طاووسي استراليا شدند و اميدوارند با استفاده از اين تکنيک طبيعي ابزارهاي پيشرفته نوري بسازند.

به گزارش UPI، قسمت عقبي عنکبوت طاووسي نر رنگين‌کماني از رنگ‌ها را به نمايش مي‌گذارد. عنکبوت‌هاي نر براي جذب جفت، اندام رنگين خود را به رقص درمي‌آورند. اين پديده رقص جفت‌گيري نام دارد و مطالعات زيادي روي آن انجام شده است و حالا محققان درک بهتري از ساختارهاي سطحي اين اندام دارند که رنگين‌کماني از رنگ‌هاي منحصربه‌فرد را براي عنکبوت فراهم مي‌کند.

تيمي متشکل از دانشمندان بين‌المللي با استفاده از روش‌هاي نوين عکسبرداري و تکنيک‌هاي آناليزي، ساختارهاي سري که باعث ايجاد اين رنگ‌هاي اغواکننده مي‌شود را شناسايي کرده‌ است.محققان با استفاده از ميکروسکوپ الکتروني، تصويربرداري فراطيفي، عکسبرداري توزيعي، پرينت سه‌بعدي و مدل‌سازي بصري اين ساختارهاي منحصربه‌فرد و الگوي فلس‌هاي رنگي اندام پشتي عنکبوت طاووسي را نشان داده‌اند.

هر فلس، شکلي ماهي‌واره دارد و سطح هر فلس مزين به شبکه‌هاي نانومقياس است. اين الگوها نور را به پرتوهاي نوري تبديل مي‌کند که هر کدام به مسير متفاوتي بازتابانده مي‌شوند و در نتيجه رنگين‌کماني از رنگ‌هاي خيره‌کننده ايجاد مي‌شود.به گفته دانشمندان، ترکيب الگوها و شکل‌هاي بافتي، باعث جداسازي نور به طول موج‌هاي مختلف در زاويه‌هاي بهتر و اندازه‌هاي کوچک‌تر مي‌شود که اين امر در تکنولوژي‌هاي مهندسي امروزي امکان‌پذير است.

محققان اميدوارند که يافته‌هاي آنها منجر به ساخت تکنولوژي‌هاي نوري جديد شود و به دانشمندان کمک کند تا نور را به مقايس‌هاي کوچک‌تر تجزيه کنند.

وضوح طيفي بهبوديافته در مقياس کوچک مي‌تواند منجر به ساخت ابزارآلات علمي مورد استفاده در ماموريت‌هاي فضايي و در دستگاه‌هاي طيف‌سنجي طراحي شده براي عکسبرداري و شناسايي مواد شيميايي شود.س


 به سبک بهترين ها 

 ادموند هيلاري ، نخستين فاتح اورست

سر ادموند پرسي وال هيلاري (دارنده مقام هاي) KG ، ONZ ،KBE ( متولد 20 جولاي 1919 – وفات 11 ژانويه 2008 ) کوه نورد و سيّاح نيوزيلندي بود. در 29 ماه مي 1953، وي و کوه نورد شرپا تنزينگ نورگي اولين کوهنورداني بودند که قله اورست را فتح کردند. آنها بخشي از نهمين سفر اکتشافي بريتانيا به اورست به رهبري جان هانت بودند.

جواني ادموند هيلاري

ادموند هيلاري در خانواده پرسي وال آگوستوس هيلاري و گرترود هيلاري در تواکائو ( جنوب اوکلند) در 20 جولاي 1919 متولد شد. پدر بزرگ و مادر بزرگش از ساکنان اوليه جنوب wairoa در نيمه قرن نوزدهم پس از مهاجرت از يورک شاير بودند. ادموند هيلاري در مدرسه گرامر اوکلند تحصيل کرد. رفت و برگشت روزانه اش با اتوبوس به مدرسه هر بار بيش از دو ساعت طول مي کشيد که در طي اين مدت به طور مرتب مطالعه مي کرد. او کوچکتر از همسالانش و بسيار خجالتي بود در نتيجه به کتاب هايش و به خيال پردازي هايش از يک زندگي پر از ماجرا پناه مي برد.

در 16 سالگي علاقه اش به کوهنوردي در خلال اردوي مدرسه به کوه Ruapehu نمايان شد. ادموند هيلاري دريافت که از لحاظ بدني قوي است و استقامت بيشتري نسبت به بسياري از دوستاني که همراهش راه مي رفتند داشت. در سال 1939 اولين کوهنوردي مهمش را انجام داد و به قله کوه اليور در جنوب آلپ صعود کرد. هيلاري به همراه برادرش رکس به زنبور داري روي آوردند که شغلي تابستاني بود که به اين ترتيب مي توانست در زمستان ها به کوهنوردي برود.

سفر اکتشافي اورست در سال 1953

مسير اورست توسط تبت تحت کنترل چين بسته شده بود و کشور نپال هم هر سال تنها به يک گروه اکتشافي اجازه صعود مي داد. يک گروه اکتشافي سويسي ( که در آن تنزينگ هم شرکت داشت) اقدام به صعود به قله در سال 1952 کردند اما بر اثر هواي بد با 260 متر فاصله با قله ناکام برگشتند. در خلال سفر 1952 به آلپ ، هيلاري آگاه شد که او و دوستش جورج لو به سفر مصوب 1953 بريتانيا دعوت شده اند که بلافاصله قبول کرد.

شيپتون به عنوان سرپرست انتخاب شد اما جاي او را به هانت دادند. هيلاري تصميم به کناره گيري گرفت اما هم هانت و هم شيپتون در مورد ماندن با او صحبت کردند. هيلاري قصد داشت به همراه او صعود کند اما هانت دو تيم را براي حمله انتخاب کرد : تام بورديلون و چارلز اوانس ؛ و هيلاري و تنزينگ. بنابراين هيلاري تلاش هماهنگي را براي ايجاد يک دوستي کاري با تنزينگ انجام داد.

انسان دوستي ادموند هيلاري

ادموند هيلاري تمام عمر خود را وقف کمک به مردم شرپاي نپال از طريق صندوق هيماليا کرد که خود بنيانگذار آن بود و بيشتر وقت و انرژي اش را صرف آن کرده بود. با اقداماتش موفق به ساخت چندين مدرسه و بيمارستان در اين منطقه دور افتاده از هيماليا شد. او رئيس افتخاري بيمارستان بنياد هيمالياي آمريکا بود، يک موسسه غيرانتفاعي ايالات متحده که به بهبود اکولوژي و شرايط زيست در هيماليا کمک مي کند.


 آيا مي دانيد؟ 

 حسگري که همه رنگ‌ها را برايتان شناسايي مي‌کند

حسگر "نيکس ميني" را روي هر سطح و وسيله‌اي بگذاريد توسط گوشي هوشمند خود از رنگ دقيق آن سطح با خبر مي‌شويد.

به گزارش ايسنا و به نقل از گيزمگ، براي طراحي داخلي خانه و بسياري موارد ديگر، پيدا کردن رنگ مناسب بسيار مهم است. سنسور رنگي "نيکس ميني"(Nix Mini) اجازه مي‌دهد تا هر رنگي را در دنياي واقعي به درستي تشخيص دهيد و حتي رنگ تطبيقي را نيز پيدا کنيد.

اين سنسور جيبي تقريبا در هر سطحي نظير ديوارهاي رنگي، پلاستيک، چرم، پارچه، رنگ‌ها و غيره کار مي‌کند.

دقت اين حسگر قابل توجه است و شما مي‌توانيد نتيجه را فورا بر روي گوشي خود ببينيد. اپليکيشن همراه اين حسگر اجازه مي‌دهد هر رنگي را که اسکن مي‌کنيد، ذخيره کنيد و پالت‌هاي رنگي مختلف را براي پروژه‌هاي مختلف ايجاد کنيد.

اين اپليکيشن با ديتابيسي شامل 28 هزار رنگ، به شما کمک مي‌کند تا کد رنگ مورد نظر را پيدا کنيد.

قيمت اصلي اين محصول 99 دلار بود که بعد به 69 دلار و اکنون با تخفيف مجدد به 64.99 دلار کاهش يافته است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي