جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/10/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5744

رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار هزاران نفر از مردم قم؛
بايد حرفهاي مردم را شنيد و به آنها پاسخ داد


ميز خبر


يك نكته از هزاران


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


بارش اولين برف زمستاني در کرمان


بازديد رييس جمهور فرانسه از موزه اي در شهر شيان چين

دستور ويژه رييس جمهور به وزاري نفت و راه ؛
بکارگيري همه توان ملي و منطقه اي جهت رسيدگي به حادثه نفتکش ايراني

دكتر جهانگيري در نخستين كنگره بزرگداشت آيت الله هاشمي رفسنجاني تصريح كرد:
بايد به روش آيت الله هاشمي با مردم رفتار کنيم


خبر


سرمقاله


 رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار هزاران نفر از مردم قم؛
 بايد حرفهاي مردم را شنيد و به آنها پاسخ داد  

 
مقام معظم رهبري در ديدار جمعي از مردم قم در حسينيه امام خميني تهران سخنراني کردند.

به گزارش عصر ايران به نقل از پايگاه اطلاع رساني مقام معظم رهبري، مهمترين بخش هاي سخنراني آيت الله خامنه اي به اين شرح است:

- مسئولان انتظامي، امنيتي و سپاه و بسيج به وظايفشان خوب عمل کردند، بنده از آنها تشکر مي کنم؛ منتها توجه بشود که آن جوان و نوجواني که تحت تأثير هيجاني يک شبکه در فضاي مجازي قرار ميگيرد و يک حرکتي ميکند، با آن کسي که با دستگاههاي سازمان‌يافته مرتبط است فرق دارد؛ اينها را يکجور بحساب نياوريد. با اولي بايد با روشنگري حرف زد و او با آن کسي که آدم ميکشد و قتل ميکند، يکي نيست.

- يک مثلثي در اين قضايا فعال بوده است: نقشه را آمريکاييها و صهيونيستها کشيدند، پول براي يکي از اين دولتهاي خرپول خليج فارس است، پادويي‌اش هم مربوط به سازمان آدمکش منافقين بود/ حضرات حاکم در آمريکا اولا بدانند تيرشان به سنگ خورده، ثانيا به ما در اين چند روز خسارت زدند، اين بي‌تقاص نخواهد بود؛ ثالثا آن آقايي که در رأس آنجاست بداند که اين ديوانه‌بازيهاي نمايشي هم بي‌جواب نخواهد ماند.

- نکته درست در تحليلها، تفکيک بين «مطالبات صادقانه و بحق مردم» و «حرکات وحشيانه و تخريبگرانه يک گروه» است. اينکه عده‌اي از حقي محروم بمانند و اعتراض کنند، يک مطلب است و اينکه عده‌اي با سوءاستفاده از اين تجمع، به قرآن و اسلام و به پرچم اهانت کنند يک حرف ديگر؛ هيچ‌کس با آن اعتراضهاي مردمي مخالفت ندارد، بايد هم به اين حرفها رسيد، شنيد و به آنها پاسخ داد، همه بايد دنبال کنيم.

- از روز 9دي که اين آتش‌بازيها و شيطنت‌کاريها شروع شد، ملت ايران در اقصي‌نقاط کشور، حرکت راهپيمايي‌شان آغاز شد؛ بعد که مردم ديدند مزدوران دشمن دست‌بردار نيستند، راهپيماييها تکرار شد. اين حرکت عظيم منسجم مردمي در مقابل توطئه دشمن با اين نظم و بصيرت و شور و انگيزه 40سال است که ادامه دارد. اين نبرد ملت با ضدملت، نبرد ايران با ضدايران و نبرد اسلام با ضداسلام است.

- اينکه عده اي از حقي محروم بمانند و در جايي جمع شوند و اعتراض کنند، يک مطلب است اما اينکه عده اي از اين تجمع سوءاستفاده کنند و به قرآن و اسلام دشنام دهند و به پرچم ايران اهانت کنند و مسجد آتش بزنند، يک مطلب ديگر است. اينکه عده اي از حقي محروم بمانند و در جايي جمع شوند و اعتراض کنند، يک مطلب است اما اينکه عده اي از اين تجمع سوءاستفاده کنند و به قرآن و اسلام دشنام دهند و به پرچم ايران اهانت کنند و مسجد آتش بزنند، يک مطلب ديگر است.

- در اين فراخوان ها، شعار «نه به گراني» مطرح شده بود که شعاري جذاب بود تا عده اي را بدنبال خود وارد صحنه کنند.

- براي سازماندهي و عمليات دو قرار گاه فرماندهي در همسايگي ايران تشکيل شده بود، يکي از اين قرارگاهها براي هدايت عمليات در فضاي مجازي بود و قرارگاه دوم براي مديريت اغتشاش ها که هر دو قرارگاه بوسيله امريکايي ها و صهيونيست ها فرماندهي مي‌شد و پيروزي خود را نيز قطعي مي دانستند.

- مي گويند حکومت ايران از مردم خود مي ترسد! خير. حکومت ايران متولد اين مردم است و نظام اسلامي چهل سال است که به پشتوانه همين مردم در مقابل شما ايستاده
است.

- مي گويند حکومت ايران از قدرت امريکا هراس دارد؛ در پاسخ مي گوييم اگر ما از شما هراس داشتيم، چگونه در دهه پنجاه شما را از ايران بيرون ريختيم و در دهه نود نيز شما را از کل منطقه بيرون رانديم.

- ايشان به يکي ديگر از گزافه‌گويي‌هاي مقامات امريکايي مبني بر نگراني از نحوه رفتار با معترضان اشاره کردند و افزودند: شما خجالت نمي کشيد؟ در يک‌سال گذشته هشتصد نفر از مردم امريکا به دست پليس کشته شده اند. در قضيه قيام وال استريت هر کاري که توانستيد بر ضد مردم کرديد و با هر احتمال و تهمتي، مردم را کشتيد؛ آن وقت براي مردم ايران اظهار نگراني مي کنيد؟

- دست داشتن دشمن در مسائل اخير، تحليل نيست بلکه بر مبناي اطلاعات و خبر بيان شد اما اين نبايد موجب شود که از ضعف ها و مشکلات خودمان غافل شويم.

- برخي گله مي کنند که رهبري چرا تذکر نمي دهد اما بنده با گزارشهاي مردمي و ديگر گزارشها از مسائل اساسي و مشکلات مردم با خبرم و مدام تذکر مي‌دهم؛ به‌گونه‌اي که اين تذاکرات علني، يک دهم هشدارها و اوقات تلخي هاي ما با مسئولان در جلسات غيرعمومي هم نيست.

- در مسئله اخير بايد ميان جوان و نوجواني که تحت تأثير هيجان فضاي مجازي حرفي زده و کاري کرده با کساني که جزو پادوهاي امريکا و ضد انقلاب هستند فرق گذاشت.

- با کساني که هيجاني وارد ماجرا شده اند چه دانشجو، چه غير دانشجو بايد صحبت و روشنگري کرد اما کسي که پادوي منافقين است و آدم مي کشد حسابش جداست.

- مردمسالاري ديني را صادقانه و واقعاً قبول دارم؛ به همين علت به هرکسي که مردم رأي بدهند، کمک مي‌کنم همچنانکه درباره همه دولتها از جمله اين دولت، اين کار را کرده ام و ادامه خواهم داد.


 ميز خبر 

 دادستان تهران خبر داد:

آزادي 70 تن ديگر از متهمان آشوب هاي اخير

عباس جعفري دولت‌آبادي دادستان تهران اعلام کرد: هفتاد نفر ديگر از متهمان آشوب‌هاي اخير آزاد شدند.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني دادسراي عمومي و انقلاب تهران، جعفري دولت آبادي در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود: در پي دستگيري تعدادي از متهمان آشوب‌هاي اخير و در راستاي اجراي دستور رييس قوه قضاييه مبني بر ضرورت تفکيک ميان افراد فريب‌خورده و عوامل اصلي اين آشوب‌ها، تعداد هفتاد نفر ديگر از متهمان پس از تکميل تحقيقات مقدماتي و با اخذ ضمانت آزاد شدند.

دادستان تهران پيش تر(روز يکشنبه) نيز از آزادي 70نفر از متهمان آشوب ها خبر داده و تسريع در رسيدگي به پرونده‌هاي مهم مربوط به آشوب‌ها مانند آتش زدن پرچم جمهوري اسلامي، واژگون نمودن يک دستگاه خودروي آتش‌نشاني و حمله به مراکز نظامي و انتظامي را خواستار شده بود.

حملات موشکي رژيم صهيونيستي به مواضع ارتش سوريه در ريف دمشق

فرماندهي ارتش سوريه اعلام کرد، پدافند هوايي اين کشور حملات موشکي اسرائيل به مواضع نظامي ارتش در القطيفه در ريف دمشق را رهگيري و خنثي کرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رسمي سوريه (سانا) فرماندهي ارتش سوريه در بيانيه‌اي اعلام کرد، جنگنده‌هاي اسرائيلي چندين موشک را شب گذشته به مقرهاي ارتش سوريه شليک کردند که پدافند دفاع هوايي سوريه توانست آنها را رهگيري کرده و يکي از جنگنده‌ها را مورد اصابت قرار دهد.

طبق اين بيانيه‌، رژيم صهيونيستي با استفاده از جنگنده و موشک‌هاي زمين به زمين دست به حملاتي عليه خاک سوريه در نزديکي دمشق زد.

رسانه هاي رژيم صهيونيستي گزارش دادند؛

عربستان به دنبال خريد سامانه گنبد آهنين از اسرائيل است

بعد از اعلام علاقمندي عربستان براي خريد تجهيزات نظامي اسرائيلي به وسيله رسانه هاي اروپايي، رسانه هاي رژيم صهيونيستي از تلاش عربستان براي خريد سامانه گنبد آهنين از اسرائيل خبر داده اند.

به گزارش مهر به نقل از «جروزالم پست»، عربستان تلاش کرده تا براي مقابله با موشک هايي که از سوي يمن شليک مي شود، سامانه «گنبد آهنين» را از رژيم صهيونيستي خريداري کند.پايگاه قدس آنلاين هم به نقل از کانال 10 اسرائيل گزارش داده است که عربستان از طريق کانال هاي غير مستقيم علاقه مندي خود براي خريد سامانه گنبد آهنين از اسرائيل را اعلام کرده است.پيشتر هم روزنامه اي سويسي در اوايل ژانويه به نقل از يک تاجر سلاح اروپايي در رياض گفته بود که عربستاني ها مسأله خريد سلاح از اسرائيل را مورد بررسي قرار مي دهند و از تجهيزات نظامي توليد رژيم صهيونيستي در ابوظبي بازديد کرده اند.

عضو شوراي روابط خارجي آمريکا: اعمال تحريم ها نقض آشکار برجام است

عضو دوره ‏اي شوراي روابط خارجي‎ ‎آمريکا مي گويد بازگرداندن تحريم ها و اعلام عدم پايبندي ‏ايران‎ ‎‏ به توافق هسته اي از سوي ترامپ، نه تنها نقض آشکار برجام، بلکه به معناي انزواي بيشتر آمريکا در جامعه بين ‏المللي خواهد بود.

‏‏'کلسي داونپورت' در گفتگوي اختصاصي با ايرنا افزود: گمانه زني درباره موضع رئيس جمهوري آمريکا در خصوص تاييد پايبندي ايران به توافق هسته ‏اي و تصميم وي درباره ادامه تعليق تحريم هاي ايران ممکن نيست.وي ادامه داد: اتحاديه اروپا بايد براي ترامپ روشن کند که خروج از برجام، شکاف ميان ايالات متحده و اروپا را افزايش داده و ‏به انزواي بيشتر آمريکا خواهد انجاميد. ‏مدير 'سياستگذاري منع گسترش جنگ افزارهسته اي' در انجمن کنترل جنگ افزار واشنگتن اضافه کرد: ترامپ نشان داده است که فردي پيش بيني ناپذير است.

در گذشته وي ‏ثابت کرده است که اهميتي براي 'چند جانبه گرايي' قائل نيست و اينکه مي دانيم که وي نمي خواهد به اين درک برسد که برجام ‏مربوط به برنامه هسته اي ايران مي شود و موضوعات ديگر را در بر نمي گيرد.


 يك نكته از هزاران 

 «بر اساس مصوبه کميسيون تلفيق مجلس، عوارض خروج از کشور براي سفرهاي غيرعتبات عاليات 220هزار تومان تعيين شد که اين مصوبه دقيقا همانند مصوبه دولت است».

برخي اوقات چنين حسي از تصميمات مسئولان القا مي شود که گويا بايد بسياري از هزينه ها را از قشر مرفه جامعه اخذ کرد تا کمبود درآمدها جبران شود. اما نکته اصلي اينجاست که بايد براساس عقل، منطق و قانون در اتخاذ تصميمات عمل کرد. شايد اينطور استنباط شود که هرکس به خارج ازکشور مي رود مرفه است(که چنين نيست)، اما اين دليلي براي خروج قانون از چارچوب عدل و عقل نيست. از سوي ديگر بايد براساس چارچوب قانون حقوق دولت را از اقشارمختلف منجمله قشر مرفه دريافت کرد. اگر اين رقم عوارض را 5 برابر کنيم مجموع کل آن در مقابل 5 قلم فرار مالياتي، رقمي ناچيز است. اگر قانون درست و به جا استفاده شود، مسلماً نتايج رضايت بخشي حاصل خواهد شد.


 خبــــر 

 گارد ملي روسيه نيروي ضربت ضد پهپاد تشکيل مي‌دهد

روسيه قصد دارد نيروي ضربت ويژه براي مقابله با پهپاد تشکيل دهد که احتمالا در ترکيب با گارد ملي روسيه ايجاد مي‌شود و در مقرهايي با درجه اهميت ملي مستقر مي‌شود.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، سرگئي مليکوف، معاون اول سرويس‌هاي فدرال نيروهاي گارد ملي در مصاحبه‌اي گفت: نيروي ضربت ويژه براي مقابله با هواپيماهاي بدون سرنشين احتمالا با مشارکت گارد ملي روسيه شکل مي‌گيرد.مليکوف در مصاحبه با روزنامه ايزوستيا گفت: ما تشکيل گروه‌هايي در داخل نيروهاي ضربت ويژه براي آزمايش مدل‌هاي تجربي تجهيزات مقابله با سيستم‌هاي پهپادي را در نظر داريم. نيروهاي مرکز ويژه اين مساله را به صورت اشتراکي با وزارت دفاع، سرويس امنيت فدرال(اف‌اس‌بي) و سرويس گارد فدرال(اف‌اس‌او) بررسي مي‌کنند.

گابريل: در نبود آمريکا، ايران و روسيه خلاء قدرت سوريه را پر کردند

وزير خارجه آلمان مي‎گويد عقب‎نشيني آمريکا موجب شد ايران و روسيه در ميدان سوريه وارد عمل شوند و اين نشانه‎اي است مبني بر اينکه اروپا ديگر نمي‎تواند براي تامين منافع خود به آمريکا متکي باشد.به گزارش مهر، «زيگمار گابريل» وزير خارجه آلمان در گفتگو با «اشپيگل» گفت: در گذشته، ما مي‌توانستيم به فرانسه، انگليس و به ويژه آمريکايي‌ها تکيه کنيم تا بتوانيم منافع خود را در سطح جهان تامين کنيم. ما همواره از آمريکا به دليل ايفاي نقش پليس جهاني انتقاد کرده‌ايم حال آنکه اين کشور شايسته ايفاي چنين نقشي بود. اما اکنون مي‌بينيم که عقب‌نشيني آمريکا چه عواقبي دارد. در سياست بين‌الملل، جايي براي خلاء وجود ندارد. اگر آمريکا عرصه را خالي کند، بقيه قدرت‌ها بلافاصله (براي پر کردن جاي خالي) پيش‌قدم مي‌شوند. در مورد سوريه، اين جاي خالي با روسيه وايران پر شد و درعرصه تجارت هم، شاهد حضور چين هستيم. به اين‌ترتيب، ديگر توفيقي در تامين اهداف و منافع خود نخواهيم داشت.

وي درباره ناآرامي‌هاي اخير ايران گفت: اعتراضات در ايران به وسيله گروه‌هاي مختلف هدايت شده حال‌آنکه در اين مورد با فقدان رهبري و دستور کار سياسي مواجه هستيم. البته روشن است که دلايل اقتصادي و سياسي براي اين نارضايتي‌ها وجود دارد.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

هفتادمين اجلاس هيأت مديره

10تا11 اکتبر 2006، تيان جين، چين

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

انجمن بين المللي دانشگاه ها

سيزدهمين کنفرانس عمومي

قواعد روش براي انتخابات

بخش I – نامزد وکانديدا

1. نامزدي انتخاب براي عضويت هيأت مديره انجمن مي تواند به دوصورت اعلام شود؛ به صورت مکتوب قبل ازکنفرانس عمومي ويا ازطريق سايت،درطول سيزدهمين اجلاس کنفرانس عمومي.

2. نامزدي يا کانديداتوري مکتوب براي عضويت درهيأت مديره ميتواندازتاريخ 1 مي تا 15 جون 2008 ارائه شود. اينکارتوسط رئيس اجرايي ازيک عضوIAU باسابقه خوب انجام ميشودو براي دبيرکل ارسال ميگردد. نامزدي يا کانديداتوري روي سايت درطول کنفرانس عمومي برحسب مقرر ازنمايندگان معتبر اعضا باسابقهِ خوب در انجمن دريافت ميگردد.

تمام نامزدها يا کانديداها متضمن ارائه شرح مختصر خود همراه بايک نامه امضاشده تعهدبراي خدمت به انجمن ميگردند.

تمام نامزدهاي انتخابات براي هيأت مديره،هم آنهايي که درخواست خودرامکتوب وهم آنهايي که درخواست خودرا روي سايت درکنفرانس عمومي ارائه داده اند، بايستي توسط دونفر ازنمايندگان معتبرحاضرکه رضايت شخص نامزدرا تضمين خواهندکرد، درخواست آنهارا امضا نمايند. چنين امضاهايي بايستي قبل از کنفرانس تحويل دبيرکل شود ويا تاقبل از 6 بعدازظهر اولين روزکامل کنفرانس عمومي (چهارشنبه، 16جولاي 2008) روي سايت کنفرانس عمومي قرارگيرد.

3. تنها سران اجرايي اعضايIAU (مؤسسات وسازمان ها) با سابقه خوب درانجمن وبه صورت واقعي حاضردرکنفرانس عمومي شايستگي براي انتخاب شدن بعنوان عضوهيأت مديره يا معاون عضو هيأت مديره را دارند. به صورت استثنا، کانديدايي که درپست رئيس اجرايي يک عضومؤسسه يا سازمان نباشد ممکن است درخواست او بررسي شود به شرطي که نامزدي او همراه با نامه مکتوب امضا شده از رئيس اجرايي موجود عضو IAU (مؤسسه يا سازمان)باشد.

4. براي انتخاب رئيس انجمن ازنمايندگان معتبراعضايIAU با سابقه خوب درانجمن دعوت خواهد شدتا کانديداتوري خودرا ارائه دهند، يا نامزدهايي رابصورت مکتوب تا تاريخ 15 جون 2008 معرفي کنند. نامزدهاي نوشته شده روي سايت و/ يا کانديداهاتوري نزددبيرکل تا قبل از ساعت6بعدازظهر اولين روزکامل کنفرانس عمومي(چهارشنبه، 16جولاي سال 2008) نگهداري مي گردند.

1. تفاوت بين کانديدا و نامزداين است که کانديدا فردي است که خودش شخصاً براي انتخاب شدن براي يک مقام يا کار يا ... درخواست مي نمايد، درحاليکه نامزد فردي است که توسط فرد ديگريانهادي غيرازخود او براي اودرخواست مي نمايند. (مترجم)


  بارش اولين برف زمستاني در کرمان  


 بازديد رييس جمهور فرانسه از موزه اي در شهر شيان چين 


 دستور ويژه رييس جمهور به وزاري نفت و راه ؛
 بکارگيري همه توان ملي و منطقه اي جهت رسيدگي به حادثه نفتکش ايراني 

 
رييس جمهور در جلسه اي، آخرين وضعيت کارکنان نفتکش ايراني را که در آبهاي چين طعمه حريق شده است، بررسي و دستورات لازم را براي بکارگيري همه توان ملي و منطقه اي براي تسريع در تعيين سرنوشت و رسيدگي به وضعيت کارکنان اين نفتکش صادر کرد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، حجت الاسلام و المسلمين دکتر حسن روحاني در اين جلسه که با حضور وزيران امور خارجه، نفت و راه و شهرسازي و ساير مسوولان ذيربط برگزار شد، پس از استماع گزارش ها، تاکيد کرد که مهمترين موضوع در مرحله کنوني تعيين سرنوشت و رسيدگي به وضعيت کارکنان اين نفتکش و خانواده هاي عزيز آنان است و همزمان نيز بايد پيگيريهاي لازم حقوقي براي جبران خسارات وارده، انجام گيرد.

رئيس جمهور در اين جلسه پس از گزارش مهندس زنگنه وزير نفت و دکتر آخوندي وزير راه و شهرسازي، از آنها خواست که ضمن ارائه گزارش نهايي و فني از دلايل حادثه، پيگيري هاي لازم براي رسيدگي به ابعاد مختلف حادثه و بويژه سرنوشت کارکنان کشتي و خانواده هاي اين عزيزان را انجام دهند.


 دكتر جهانگيري در نخستين كنگره بزرگداشت آيت الله هاشمي رفسنجاني تصريح كرد:
 بايد به روش آيت الله هاشمي با مردم رفتار کنيم 

 
معاون اول رييس جمهور در نخستين كنگره بزرگداشت آيت الله هاشمي رفسنجاني گفت : هر منصفي كه به تاريخ معاصر ايران بنگرد، ‌از سال‌هاي دور پيش از انقلاب تا آخرين لحظه‌هاي حيات، نام او را در ميان فعال‌ترين و تاثيرگذارترين انقلابيون، ‌روحانيون، ‌سياستمداران و مديران ايراني شاخص ترين مي‌بيند.

آيت الله هاشمي درتمام عرصه هاي انقلاب حضور داشته است

وي در اين مراسم كه در سالن اجلاس سران كنفرانس اسلامي در تهران برگزار شد،‌ با بيان اينكه اگر بخواهيم نام پنج روحاني انقلابي ،‌ سياستمدار و مدير برجسته ايراني را برشماريم حتما نام آيت الله هاشمي رفسنجاني به عنوان يكي از شاخص ترين آنهاست،‌ تصريح كرد: هيچ صحنه اي از انقلاب، تشكيل نظام جمهوري اسلامي، ‌دفاع مقدس، ‌سازندگي، اصلاحات و اعتدال نمي‌توان يافت كه آيت الله هاشمي رفسنجاني در ميانه آن نباشد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، معاون اول رييس جمهور با يادآوري اينكه آيت الله هاشمي رفسنجاني در انتخابات رياست جمهوري سال 92 به صحنه آمد، تصريح كرد: آيت الله هاشمي رفسنجاني ناباورانه رد صلاحيت شد و شايد تصور مي شد كه با رد صلاحيت صحنه را ترك كند اما او قهر نكرد و عافيت نشيني را اتخاذ نكرد بلكه براي همان انتخابات تدبير كرد و رييس جمهور ساخت.

وي افزود: من رييس ستاد انتخابات آيت الله هاشمي رفسنجاني بودم و پس از رد صلاحيت از ايشان سوال كردم كه حالا چه بايد كرد و ايشان گفتند كه من همان هاشمي ديروز با
موضع گيري هاي قبلي در كنار نظام و رهبري هستم، ستادها را جمع كنيد و نياز به اعتراض هم وجود ندارد.

مشاوري صادق براي امام و رهبري

دكتر جهانگيري اظهار داشت: آيت الله هاشمي رفسنجاني مشاوري امين، صادق و ثابت قدم براي امام خميني (ره) و پس از آن براي مقام معظم رهبري بود و تا آخرين لحظات حيات خود از ستون اصلي نظام دفاع كرد و اصرار داشت كه اگر نقطه نظر و ديدگاهي هم وجود دارد بايد از نظام حفاظت و حراست كنيم.

وي ادامه داد: در ديماه سال گذشته كه با او صحبت مي كردم، درباره حوادث سال 88 با او گفتگو كردم و آيت الله هاشمي رفسنجاني گفتند كه من ديدم مي خواهند يك جريان قوي را از صحنه انقلاب حذف كنند به همين خاطر ايستادم و گفتم كه دور من جمع مي شوند و آنها را به نظام متصل مي كنم و اجازه نمي دهم كه جدا شوند. آيت الله هاشمي رفسنجاني تا اين اندازه خيرخواه و دلسوز همه جريان هاي سياسي و نظام بود.

معاون اول رييس جمهور گفت: در مقطع فعلي و يك سال پس از رحلت آيت الله هاشمي رفسنجاني كشور در موقعيتي حساس قرار گرفته و بسياري از مسئولين نگران امروز و فرداي ايران هستند اما به رغم همه تهديدات، فرصت هاي كم نظيري در اختيار ايران است كه با اتكاء به اين فرصت ها مي توانيم همه مسائل را پشت سر بگذاريم.

وي با بيان اينكه مردم كشور با مسائل و مشكلات مختلف روبرو هستند،‌گفت: مسائل اقتصادي،‌اجتماعي،‌تنگناهاي سياسي و معضلات فرهنگي مردم را آزار مي دهد اما مسير پاسخ به اين انتظارات و توقعات بسته نيست و ما بايد ريشه ها و عوامل نارضايتي ها و اعتراضات را همواره و در هر زمان بررسي كنيم و به راهكارهاي عملي براي حل مشكلات برسيم.

دكتر جهانگيري تصريح كرد: در مسائل اخير كشور هم بايد به روش آيت الله هاشمي رفسنجاني عمل كنيم؛ با مردم باشيم و اعتراض مردم را به رسميت بشناسيم و براي آن راه حل پيدا كنيم.معاون اول رييس جمهور با تاكيد بر اينكه بايد نسبت به خواسته ها و مطالبات ملي خود را ملتزم به اقدامات عملي بدانيم، افزود: دفاع از دموكراسي و حقوق شهروندي موجي از نشاط در جامعه به وجود مي آورد. بايد به خواسته هاي مردم توجه كنيم چرا كه بسياري از اعتراضات انباشت مطالبات سالهاي گذشته است.


 خبر 

 عوارض خروج از کشور 220 هزار تومان تعيين شد

ايرنا به نقل ازسخنگوي کميسيون تلفيق مجلس نوشت: علي‌اصغر يوسف‌نژاد در گفت وگويي اظهار داشت: بر اساس مصوبه امروز کميسيون تلفيق مجلس، عوارض خروج از کشور براي سفرهاي غيرعتبات عاليات 220هزار تومان تعيين شد که اين مصوبه دقيقا همانند مصوبه دولت است .نماينده مردم ساري در مجلس افزود: بر اساس مصوبه اين کميسيون، عوارض خروج از کشور براي زائران عتبات عاليات (سوريه،عراق، عربستان) بر اساس قانون بودجه سال 97 خواهد بود يعني مبالغ عوارضي براي اين بخش همانند سال گذشته خواهد بود.وي اضافه کرد: عوارض خروج از کشور براي زائران اربعين نيز که قصد سفر به عراق را دارند که مدت زمان آن 40 روز خواهد بود از پرداخت عوارض معاف هستند، در مورد عوارض خروج از کشور براي ساير کشورها نيز هنوز تصميم‌گيري نشده است.

سخنگوي کميسيون تلفيق مجلس افزود: عوارض خروج از کشور عتبات عاليات به صورت هوايي 37 هزار و 500 و زميني 12 هزار و 500 تومان است.

حملات تروريستي به صورت فوري متوقف نمي‌شود

کاخ کرملين در پي حمله به دو پايگاه حميميم و طرطوس اعلام کرد، روسيه مي‌داند که حملات تروريستي در خاورميانه همچنان ادامه دارد.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، ديميتري پسکوف، سخنگوي رياست‌جمهوري روسيه گفت، اين کشور و رئيس‌جمهوري آن به خوبي مي‌دانند که حملات تروريستي به صورت فوري متوقف نمي‌شود و ادامه خواهد داشت.

پسکوف پيرامون حمله تروريستي به دو پايگاه حميميم و طرطوس در ششم ژانويه تأکيد کرد،‌ هيأت نظامي روسيه و زيرساخت‌هاي اين دو پايگاه نظامي براي مقابله با اين حملات توانمند بوده و امکانات لازم براي مبارزه با آن را در اختيار دارند.

آمادگي سئول براي لغو موقت تحريم‌هاي کره‌شمالي

کره‌ جنوبي اعلام کرد که در صورت نياز براي سفر اتباع کره شمالي به کره‌ جنوبي براي حضور در بازي‌هاي المپيک زمستاني، سئول مي‌تواند تحريم‌ها عليه کره شمالي را به شکل موقت ناديده بگيرد.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، کره‌ جنوبي به طور يک جانبه چندين تن از مقامات کره شمالي را در پاسخ به آزمايشات هسته‌اي و موشکي پيونگ يانگ، ممنوع الورود کرده است.

روه کيو –دئوک، سخنگوي وزارت خارجه کره‌ جنوبي در نشستي خبري اعلام کرد: اگر نياز باشد، سئول با هماهنگي شوراي امنيت سازمان و کشورهاي مرتبط گام‌هايي را براي کمک به سفر اتباع کره شمالي جهت حضور در بازي‌هاي المپيک زمستاني امسال برمي‌دارد.معاون وزير اتحاد دو کره همچنين به خبرنگاران گفت که پيونگ‌يانگ مراحل فني مورد نياز براي بازگشايي خط تماس مستقيم نظامي با کره جنوبي را به اتمام رسانده است.وي گفت: مقام‌هاي حاضر در نشست دو کره به همتايان کره جنوبي خود اطلاع دادند که مراحل بازگشايي اين خط تماس به پايان رسيده است. دو کره در بيانيه مشترک خود پس از اين مذاکرات موافقت خود را با برگزاري مذاکرات نظامي اعلام کردند.


 سرمقاله 

بوي باروت در خاورميانه پيچيده است

حميدرضا عسگري

گويا مفهوم آرامش و خاورميانه تناقضي ذاتي با يکديگر دارند و امکان توام بودن آنها نيست. مسئله نفت، فلسطين، کردها، جنگ اعراب، انقلاب هاي سفارشي، سقوط حکومت ها، رقابت تسليحاتي، تهديدهاي هسته اي،اختلافات گسترده همسايگان و... تنها بخشي از نمونه هاي نادرناآرامي ها در اين منطقه است.

خاورميانه ميدان رقابت، درگيري نظامي، تسويه حساب هاي سياسي و اقتصادي قدرت هاي جهاني و منطقه اي گرديده و مدام بنابر خواسته و سياست ابرقدرت ها درحال تغيير و تحول است. تحولاتي که حاصل آن جز ناامني و تنش براي ساکنان اين منطقه چيز ديگري نيست. حافظه تاريخي خاورميانه نشان مي دهد که افزايش درگيري هاي لفظي و رويارويي هاي نيابتي در منطقه، خبراز آشوب و بحراني بزرگ دارد.

امروز بوي باروت در سرتاسر خاورميانه پيچيده است. اگر نگاهي بر تحولات منطقه به ويژه مناطقي که حضور ايران در آن پررنگ است داشته باشيم، مشاهده مي کنيم ميدان بازي درحال تغيير وضعيت و باز شدن مرحله اي جديد است. از ديدگاه تهران سيگنال هايي که از واشنگتن ارسال مي شود هيچ نشاني از کاهش تنش و يا حداقل مديريت آن ندارد. دولت جديد امريکا، هر روز نقشه و مخالفتي جديد براي ايران داشته و دراين مسير هيچ ابايي دراستفاده از تمام ابزار حقوقي، سياسي، مالي و نظامي خود ندارد.

برخلاف تصور بسياري که ترامپ را فردي غير طبيعي مي دانند بايد گفت که رئيس جمهور امريکا به خوبي مي داند که به دنبال چيست. ترامپ پس از آنکه ديد در آشوب سوريه به واسطه حضور روس ها قادر به محدودسازي ايران نيست. تصميم گرفت با تنها گذاشتن متحدان سوريه در اين ميدان ضمن تحميل هزينه ها، از جبهه ديگري براي رويارويي با آنها وارد شود.

او با صدور فرمان انتقال سفارت امريکا به قدس، اين پيام را به خاورميانه داد که واشنگتن به دنبال تغيير همه معادلات است. حتي اگر اين تغيير به معناي ويران کردن طرح صلحي باشد که آمريکايي ها بنيانگذار آن بوده و سال ها داعيه رهبري آن را داشتند. بسيار تأمل برانگيز است که محمود عباس رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين اعلام مي کند که آمريکا را به عنوان يک ميانجي عادل در مذاکرات صلح به رسميت نمي شناسد چرا که اساسا معماري اين طرح، آمريکايي است . زماني که کاخ سفيد به اين نتيجه رسيد که طرح صلح خاورميانه، اسراييل را از دشمن حکومت هاي عربي به دوست آنها تغيير داد، با زدن زير ميز مذاکرات فلسطين، و دادن امتيازي ارزشمند به تل آويو به اين طرح پايان داد.

حال نوبت تجويز نسخه جديد آمريکايي ها براي خاورميانه است. طبيعي است که لازمه اين امر تغيير وضعيت موجود است. بزرگترين مانع در برابر نسخه آمريکايي ها، اردوگاه ايران است. به اعتقاد واشنگتن، تهران پا را فراتر از حدود خود گذاشته است. بنابراين اولويت آمريکايي ها، محدود کردن نفوذ ايران در خاورميانه است که از تهران تا بيروت گسترش يافته است.

لذا مي بينيم که ايران و عربستان به شديدترين رويارويي تاريخ سياسي خود نزديک شده و گام بعدي مخاصمت آنها صرفاً جنگ خواهد بود. از سوي ديگر اسرائيل در سوريه به طور مستقيم با ايران وارد ميدان مبارزه شده و خط قرمز خود در بلندي هاي جولان براي ايران ترسيم کرده و حاضر به پذيرش تقويت ايران در اين مناطق نيست.

تشکيل جبهه اعراب و اسرائيل عليه ايران يکي از محورهاي اصلي نسخه جديد آمريکا براي خاورميانه است. مسلماً اين دوستي صرفاً براي پرهيز از درگيري و دشمني نيست، بلکه هدفي مهمتر در بطن خود دارد و آن هدف به احتمال زياد رويارويي با ايران خواهد بود.

هرچند که در عالم سياست هيچ موضوعي ثابت و قطعي نيست، اما با اين روند، به نظر مي رسد خاورميانه دير يا زود ناگزير در ايستگاه جنگ توقف خواهد کرد. جنگي که اين بار نيابتي نخواهد بود و ممکن است قدرت هاي منطقه اي و جهاني را در مقابل يکديگر قرار دهد.همه نشانه ها حاکي از آن است که شيپور آغاز اين جنگ در دست ترامپ و آغازگر آن اسراييل و اعراب خواهند بود.

hamidasgari2020@yahoo.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي