جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/10/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5744


گراني حامل هاي انرژي منتفي شد

وزارت نفت:
ايران پول محموله ميعانات‌گازي نفتکش آسيب‌ديده را به‌طور کامل دريافت مي‌کند


معادلات انرژي


ميز خبر


 گراني حامل هاي انرژي منتفي شد 

 
نائب رئيس کميسيون تلفيق مجلس شوراي اسلامي گفت: اين کميسيون تصميم گرفت با توجه به وضعيت اقتصادي مردم و رکود اقتصادي، حامل هاي انرژي براي سال آينده گران نشود.به گزارش تسنيم، رحيم زارع افزود: عوارض آب، برق و گاز هم در سال آينده افزايش نخواهد يافت.

وي با اشاره به اينکه در لايحه پيشنهادي دولت، 17 هزار و 400 ميليارد تومان از منابع ناشي از افزايش قيمت حامل هاي انرژي براي ايجاد اشتغال پيش بيني شده بود، ادامه داد: منابع جديدي را تا سقف 10 هزار ميليارد تومان از فروش اموال تمليکي که در اختيار سازمان جمع آوري و فروش اموال تمليکي است براي دولت ايجاد کرديم.

زارع گفت: در بهترين سال که دولت توانست يارانه را از محل حامل هاي انرژي کسب کند 32 هزار ميليارد تومان بود و بقيه را از منابع عمومي بودجه پرداخت مي کرد.


 وزارت نفت:
 ايران پول محموله ميعانات‌گازي نفتکش آسيب‌ديده را به‌طور کامل دريافت مي‌کند 

 شرکت ملي نفت ايران پول محموله ميعانات گازي را که در حادثه 16 دي‌ماه در آب‌هاي سرزميني چين دچار آتش‌سوزي شد، به‌طور کامل دريافت مي‌کند.به گزارش ايلنا، يک فروند نفتکش تحت مديريت شرکت ملي نفتکش ايران ساعت 8 شامگاه شنبه (16 دي‌ماه) به وقت چين در مسير کره جنوبي بر اثر برخورد با يک کشتي فله‌بر دچار حادثه شد.

اين نفتکش که حامل حدود يک ميليون بشکه ميعانات گازي پارس جنوبي براي شرکت 'هانوا توتال' کره جنوبي بود به روش فوب (FOB) به اين شرکت کره‌اي فروخته شده بود، ارزش اين محموله با قيمت کنوني نفت حدود 60 ميليون دلار تخمين زده مي‌شود.

در قراردادهاي فوب (FOB) تحويل کالا در عرشه کشتي در مبدا است. فروشنده وقتي کالا را از روي عرشه کشتي عبور داد ريسک خود را خاتمه داده است. هزينه حمل و بيمه با خريدار است. امضاي قرارداد حمل از بندر تحويل و بيمه و بازرسي نيز با خريدار است.

با توجه به اين که فروش اين محموله به روش فوب بوده است، بنابراين ايران پول اين محموله را به طور کامل دريافت خواهد کرد و هيچ هزينه‌اي بابت فروش محموله ميعانات گازي به ايران در اين حادثه تحميل نخواهد شد. شرکت هاوانا توتال بدون ترديد هزينه اين محموله را از شرکت‌هاي بيمه دريافت مي‌کند.

احتمال محبوس شدن تعدادي از خدمه در موتورخانه نفتکش

سخنگوي شرکت ملي نفتکش از احتمال محبوس شدن تعدادي از خدمه نفتکش حادثه ديده ايراني در موتورخانه کشتي خبر داد و گفت: به همين دليل اولويت ما، اطفاي حريق است تا هرچه سريعتر به نفتکش دسترسي يابيم.

محسن بهرامي در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه آيا نشاني از خدمه مفقود شده يافت شده يا خير گفت: تاکنون نشاني پيدا نشده است اما تيم جستجو به شدت و دقت در حال بررسي و جستجو هستند.وي ادامه داد: با توجه به اينکه جسد پيدا شده ، لباس ايمني به تن داشته، برآوردمان اين است که خدمه نفتکش زمان کافي براي استفاده از تجهيزات ايمني در اختيارداشته اند.

بهرامي توضيح داد: با توجه به اينکه موتورخانه نفتکش حدود 14متر زير آب قرار دارد، احتمال مي دهيم تعدادي از خدمه در اين بخش محبوس شده باشند. بنابراين اولويت ما، اطفاي حريق است تا هرچه سريع تر به نفتکش دسترسي پيدا کنيم و هرچه زمان بيشتري از دست برود، اميد به زنده بودن احتمالي افراد کاهش مي يابدوي تاکيد کرد: در تلاش هستيم تا با کمک گرفتن از تمامي نهادهاي مربوطه فشار بيشتري به چيني ها براي تسريع در عمليات اطفاء حريق وارد کنيم؛ چرا که به نظر مي رسد چيني ها به عبارتي با احتياط برخورد مي کنند.


 معادلات انرژي 

 وزير نفت:

اعضاي اوپک تمايلي به افزايش قيمت نفت بالاي 60 دلار ندارند

وزير نفت گفت: اوپکي‌ها به دليل شيل اويل، تمايل زيادي به افزايش قيمت نفت برنت بالاتر از 60 دلار براي هر بشکه ندارند.

به گزارش شانا ، بيژن زنگنه با اشاره به افزايش قيمت نفت در روزهاي اخير گفت: افزايش قيمت‌ها به دليل کاهش توليد نفت ازسوي کشورهاي عضو و غيرعضو سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) روي داده است. البته در فصل زمستان هستيم و در اين فصل قيمت‌ها به دليل بالا رفتن تقاضا براي فرآورده‌هاي نفتي افزايش مي‌يابد.

وزير نفت افزود: اوپکي‌ها به دليل شيل اويل خيلي مايل نيستند قيمت نفت برنت بالاي 60 دلار براي هر بشکه برود.

قيمت نفت در روزهاي اخير روند افزايشي داشت و حتي به بالاي 68 دلار براي هر بشکه هم رسيد.

سقف درآمدهاي نفتي در سال آينده 106 هزار ميليارد تومان تعيين شد

سخنگوي کميسيون تلفيق بودجه سال 97 مجلس شوراي اسلامي از تعيين سقف درآمدهاي نفتي در سال آينده در کميسيون متبوعش خبر داد.

به گزارش شانا، علي‌اصغر يوسف‌نژاد در تشريح نشست کميسيون تلفيق بودجه سال 97 به موضوع سقف درآمدهاي نفتي در سال 97 اشاره و تصريح کرد: سقف درآمدهاي نفتي در سال 97، 106هزار ميليارد تومان تعيين شد.

وي با بيان اين‌که بر اساس مصوبات اين کميسيون، سقف درآمد مالياتي 128 هزار ميليارد تومان تعيين شد، گفت: از اين مبلغ، 36 هزار ميليارد تومان به ماليات بر ارزش افزوده مربوط است.

سخنگوي کميسيون تلفيق بودجه سال 97 مجلس شوراي اسلامي همچنين با اشاره به ساير مصوبات کميسيون درباره فصل درآمدي بودجه سال آينده اظهار کرد: ماليات شرکت‌هاي دولتي 12 هزار و 700 ميليارد تومان، حقوق ورودي خودرو و ساير کالاها 22 هزار ميليارد تومان، ماليات شرکت‌هاي غيردولتي 23 هزار و 400 ميليارد تومان، ماليات فرآورده‌هاي نفتي 5 هزار ميليارد تومان، ماليات بر سيگار 2 هزار ميليارد تومان و سود سهام شرکت‌هاي دولتي 16 هزار ميليارد تومان مصوب شد.


 ميز خبر 

 مديرعامل شرکت مهندسي و توسعه گاز:

طول شبکه انتقال گاز ايران به 45 هزارکيلومتر مي‌رسد

مديرعامل شرکت مهندسي و توسعه گاز گفت: با افزايش طول خطوط فشار قوي انتقال گاز به 45 هزار کيلومتر، افزون بر بهبود کيفيت توزيع گاز در کشور و ارتقاي تاب‌آوري شبکه گاز، جايگاه تجارت بين‌المللي گاز ايران تثبيت مي‌شود.حسن منتظر تربتي، درباره چشم‌انداز توسعه خطوط انتقال گاز کشور به شانا گفت: هم‌اکنون 36 هزار کيلومتر خطوط لوله انتقال گاز در سراسر کشور به بهره‌برداري رسيده که در افق 1404 طول آن به 45 هزار کيلومتر مي‌رسد.

وي افزود: افزايش 9 هزار کيلومتري شبکه انتقال گاز در ايران مزاياي فراواني دارد، به‌طوري‌ که از يک سو قابليت توزيع گاز به همه نقاط کشور را خواهيم داشت و از سوي ديگر، شبکه کنوني را با خطوط جديد تاب‌آور مي‌کنيم، به اين معنا که سطح پايداري شبکه انتقال گاز ارتقا مي‌يابد.

مديرعامل شرکت مهندسي و توسعه گاز اظهار کرد: تاب‌آور کردن شبکه يا همان بالابردن سطح پايداري، اهميت فراواني دارد، زيرا تامين 70 درصد از انرژي کشور برعهده شبکه گاز است و بي شک تامين امنيت و استانداردهاي لازم در شبکه انتقال گاز، موضوعي مهم و حياتي به شمار مي‌رود.

به منظور رفع مشکلات و چالش‌هاي موجود:

کميسيون انرژي مجلس آماده همکاري با شرکت نفت فلات قاره است

رئيس کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي گفت: با توجه به اين که بخش عمده‌اي از فعاليت در ميدان‌‌هاي مشترک کشور در حوزه شرکت نفت فلات قاره انجام مي‌شود، بنابراين رفع مشکلات و چالش‌هاي پيش‌روي اين شرکت از دغدغه‌هاي کميسيون انرژي مجلس است.

به گزارش شانا، فريدون حسنوند در بازديد اعضاي کميسيون انرژي مجلس از شرکت نفت فلات قاره در منطقه قشم، اظهار کرد: در نظر داريم از ظرفيت‌هاي اين کميسيون براي تقويت برنامه‌ها و رفع مشکلات اين شرکت استفاده کنيم.وي با بيان اين که در ماه جاري به منظور تامين منابع مالي براي پيشبرد پروژه‌هاي اين شرکت، مساعدت‌هايي انجام مي‌دهيم، افزود: اعضاي کميسيون انرژي مجلس دلسوزانه پيگير هستند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي