جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/10/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5744

ضرورت تحرک عضلات بدن،
بيشتر مرگ ها در هنگام خواب و بي تحرکي رخ مي دهد


ارتباط جهش هاي يک ژن با چاقي مفرط


خبرپزشكي


خبر


 ضرورت تحرک عضلات بدن،
 بيشتر مرگ ها در هنگام خواب و بي تحرکي رخ مي دهد 

در اثر کوشش و فعاليت و حرکات اعضا و عضلات اسيد لاکتيک بيشتري در عضلات و اعضا بوجود مي آيد و اسيد لاکتيک اسيدي است که حل کننده پروتئين ها مي باشد و سلول هاي بدخيم در اثر وجود اسيد لاکتيک و عدم آسايش نمي توانند به تقسيم و رويش خود ادامه دهند و مجبور به مقاومت شده به حفظ خود بيشتر توجه کرده و تقسيم و رويش خود را فراموش مي کنند و به اين حالت عادت مي کنند و هنگامي که سلول هاي دشمن را به بعضي حالات و غذاها عادت دهيم و تحريک آنان را از آن بگيريم خطرحمله آن به بدن کمتر مي شود و بيشتر مي توان آن را تحمل کرد که در اين حالت گياه خواري و عادت به مصرف گياهان باعث کم شدن حالت تحرک و حمله سلول هاي بدخيم مي شود تنبلي سلول هاي بدخيم باعث عدم کسب بيشتر مواد مورد نياز آنها مي شود و ضعف و ناتواني آنها بيشتر شده و سلول هاي بدن بهتر مي توانند در برابر آن ايستادگي نمايند و سالخوردگي سلول هاي بدخيم موجب عدم هجوم آن به بدن مي شود.

کسب انرژي با حرارت و از حرارت محيط و از انواع نيرو هاي ديگر براي بدن مفيد بوده و قدرت شخص را بالا مي برد و براي سلول هاي بدخيم موجب وحشت شده و سموم ايجاد شده در حين حرکت و ورزش به سلول هاي دشمن آسيب مي رساند و آنان نمي توانند از غذاي مورد نياز خود بهره گيرند که هيچ فردي در حرکت و کار تسليم انواع ذرات جاندار مهاجم و بيگانه نمي شود و بيشتر مرگ ها در خواب و استراحت و بي حرکتي بوجود مي آيد.

مصرف ترکيبات حاوي اسيد سيانيدريک Cyanoyenic CNH و گياهان حاوي اين ترکيبات مانند گيلاس، آلبالو، زرد آلو، بادام تلخ، خردل به اندازه لزوم براي بدن و مغز لازم و ضروري با مصرف اين فراورده ها، بسياري از ته نشيني ها حل شده از محيط خارج مي شوند.ترکيبات حاوي اسيد سيانيدريک و مشتقات آنها به داخل سلول هاي سرطاني وارد شده و اختلال در رشد و تکثير آنان ايجاد مي کنند.براي پيشگيري از بيماري سرطان سيانوژنيک ها داراي کارايي قابل توجه مي باشند.

تهيه و تنظيم : محمد تقي اشتري دليوند


  ارتباط جهش هاي يک ژن با چاقي مفرط 

 محققان انگليسي در يک مطالعه جديد متوجه شدند که جهش هاي يک ژن خاص مي تواند به چاقي مفرط افراد منجر شود.به گزارش ايرنا از پايگاه اينترنتي نيواطلس، محققان کالج امپريال لندن در اين مطالعه جديد محور توجه خود را بر پروفايل ژنتيکي کودکان در منطقه خاصي از پاکستان متمرکز کردند، جامعه اي به دليل ازدواج هاي فاميلي در آن، از لحاظ ژنتيکي ارزشمند محسوب مي شوند.همچنين مطالعات قبلي نشان مي دهند که چاقي مفرط در اين جامعه در بيش از 30 درصد موارد منشاء ژنتيکي دارد.محققان در اين مطالعه محور توجه خود را بر يک ژن خاص به نام ADCY3 متمرکز کردند که پروتييني را که با کنترل اشتها و حس بويايي انسان ارتباط دارد، کدگذاري مي کند.به نظر مي رسد بروز جهش ها در اين ژن، توليد اين پروتيين حياتي را تحت تاثير قرار مي دهد و به اختلالاتي در انواع عملکردهاي بيولوژيکي منجر مي شود.مطالعات اوليه آزمايش ژن ADCY3 نشان داد موش هايي که به گونه اي پرورش يافته بودند که فاقد اين ژن باشند، چاق شدند و نيز فاقد حس بويايي شدند که اين بيماري به آنسومنيا (Anosmia) يا فقدان حس بويايي شناخته مي شود.

محققان در بررسي بيماران خود متوجه شدند که آنها نيز آنسومنيا داشتند و همين امر بارديگر نشان مي داد اين بيماري با جهش هايي در ژن ADCY3 ارتباط دارد.محققان سپس نتايج اين مطالعه را به يک پايگاه داده جهاني تحقيقاتي ژنتيکي به نام GeneMatcher ارجاع دادند. به سرعت چند محقق ديگر نيز نشان دادند که همبستگي هاي مثبتي ميان چاقي مفرط و جهش ها در ژن ADCY3 وجود داشت.محققان حدس مي زنند که شناسايي يک ژن کليدي مانند اين ژن، اهداف جديدي را براي ساخت داروهايي که به ويژه چاقي را درمان کنند در اختيار محققان قرار مي دهد.


 خبرپزشكي 

 يک روانپزشک عنوان کرد؛

آسيب الکل به حافظه

يک روانپزشک گفت: از شايع ترين علل بيماري دمانس، ورود سم به مغز است که باعث برهم خوردن تعادل شيميايي و به دنبال آن، ساختار آناتوميک مغز مي شود و الکل يکي از شايع ترين سم ها است.

به گزارش مهر، رضا دانشمند درباره زوال عقل يا «دمانس»، اظهارداشت: زوال عقل، به مجموعه اي از اختلالات عمده عصب شناختي مغز گفته مي شود که علامت بارز آن اختلال در حافظه است. حافظه، سه جزء دارد: فوري ـ اتفاقات و حوادثي که در کوتاه مدت و دراز مدت اتفاق افتاده است.

وي با بيان اينکه در بيماراني که به دمانس مبتلا هستند اجزاء مختلفي در حافظه شان دچار اختلال مي شود، ادامه داد: معمولا اولين جزئي از حافظه که صدمه مي بيند، حافظه کوتاه مدت است به اين معنا که فرد به طور مثال ممکن است يادش برود که امروز ناهار خورده يا صبحانه چه خورده يا چه کسي با او تماس تلفني برقرار کرده است؟

اين روانپزشک با بيان اينکه دمانس به عنوان يک طبقه عمقي از اختلالات روانشناسي و عصب شناسي و عصب روانشناسي و روانپزشکي با دلايل مختلفي مرتبط است، بيان کرد: بيماري هاي مختلفي سبب دمانس مي شوند که به طور کلي به همه اين بيماري ها دمانس يا زوال عقل گفته مي شود؛ اما علل آنها مي تواند متفاوت از يکديگر باشد.

دانشمند، يکي از شايع ترين علل دمانس را دمانس آلزايمر دانست و گفت: آلزايمر، نوعي بيماري است که مي تواند ايجاد دمانس کند؛ ولي همه کساني که فراموشي گرفته اند مبتلا به آلزايمر نيستند و ممکن است دمانس داشته باشند. البته معمولا آلزايمر در سن هاي بالا خود را نشان مي دهد و زمينه ژنتيکي و علائم ديگري دارد .

وي بيماري هاي مغزي را از ديگر علل دمانس نام برد و افزود: از شايع ترين علل بيماري دمانس، ورود سم به مغز است که باعث برهم خوردن تعادل شيميايي و به دنبال آن، ساختار آناتوميک مغز مي شود. الکل، يکي از شايع ترين سم هاست. در واقع، الکل، يکي از سمومي است که مي تواند باعث تغيير در ساختار شيميايي مغز و زمينه ساز دمانس شود.

اين روانپزشک با بيان اينکه يکي از ويژگي هايي که مي تواند باعث تشخيص دمانس شود شرايط سني و خانوادگي بيمار است، تاکيد کرد: دمانس هايي که با بيماري هاي عروقي مغز مرتبطند در سنين پايين تر، خود را نشان مي دهند. البته براي بروز دمانس در سنين پايين، بايد به عللي غير از آلزايمر فکر کنيم که يکي از آن ها مي تواند سموم و بيماري هاي متابوليک، از جمله الکل باشد .

وي در پايان با بيان اينکه دمانس در حافظه کوتاه مدت، اختلال پايدار ايجاد مي کند نه موقت، اظهارداشت: درواقع، فرد در سراسر روز و ماه هاي متوالي از اختلال حافظه رنج مي برد. البته در کسي که دچار اختلال کوتاه مدت شده بايد علل ديگر اختلال حافظه را نيز بررسي کنيم. براي مثال اختلالات اضطرابي به طور جدي مي توانند باعث اختلال در تمرکز شوند و کسي که اختلال در حافظه داشته باشد ثبت وقايع برايش بسيار دشوار است و يادآوري آن ها نيز، به درستي صورت نمي گيرد.


 خبر 

 شب‌کاري، عامل ابتلاي زنان به سرطان

بررسي‌ها نشان مي‌دهد زناني که در شيفت شب کار مي‌کنند بيشتر احتمال دارد به سرطان دچار شوند.

به گزارش ايسنا، در اين بررسي آمده است زناني که در شيفت شب کار مي‌کنند 20 درصد بيشتر احتمال دارد به برخي انواع سرطان‌ها مبتلا شوند و اين خطر به طور خاص براي پرستاران بيشتر است.

متخصصان چيني با بررسي 61 مطالعه که در مورد ارتباط بين کار کردن طولاني مدت در شيفت شب و 11 سرطان مختلف انجام گرفته به اين نتيجه دست پيدا کردند که شب کاري احتمال ابتلاي زنان به سرطان را تا 20 درصد افزايش مي دهد.

متخصصان چيني با در نظر گرفتن گسترش شب‌کاري در سراسر جهان و پيامدهاي سرطان براي عموم مردم به بررسي اين ارتباط پرداختند.

به گفته اين متخصصان، افرادي که در شيف شب کار مي‌کنند 41 درصد بيشتر احتمال دارد دچار سرطان‌هاي پوست شوند. همچنين خطر ابتلا به سرطان پستان در آنان 32 درصد بيشتر است. هرچند افزايش خطر ابتلا به سرطان پستان تنها در اروپا و آمريکاي شمالي مشاهده شده است.

متخصصان همچنين در بررسي کارمندان مشاغل مختلف دريافتند پرستاراني که در شيف شب مشغول هستند نسبت به افرادي که مشاغل ديگر دارند در بالاترين حد خطر ابتلا به سرطان هستند به طوري که گفته مي‌شود پرستاران 58 درصد بيشتر احتمال دارد به اين بيماري مبتلا شوند.

به گزارش روزنامه اينديپندنت، در مطالعات پيشين آمده است افرادي که در شيفت شب کار مي‌کنند فرصت کمتري براي ورزش کردن دارند. همچنين سبک زندگي و نوع مواد غذايي مصرفي آنها، کمتر از شرايط سلامتي برخوردار است و به اين ترتيب اين عوامل همگي فاکتورهاي خطرزا در ابتلا به سرطان و ديگر انواع بيماري‌ها هستند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي