جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/10/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5744

محمدباقر نوبخت:
بنزين 1150 توماني را تاييد و يا رد نمي‌کنم

وزير راه :
باغات کن به پارک عمومي تبديل مي شود


تريبون


نهادهاي مالي


 محمدباقر نوبخت:
 بنزين 1150 توماني را تاييد و يا رد نمي‌کنم 

 
محمدباقر نوبخت در نشست خبري در سازمان برنامه و بودجه با بيان اينکه خودروهاي هيبريدي از مصرف بنزين نيز برخوردار است، نسبت به افزايش تعرفه واردات اين نوع خودروها گفت: با بررسي هايي که داشتيم مشخص شد که تعرفه قبلي اين خودروها باعث به وجود آمدن رانت قابل توجهي در بحث واردات اين نوع خودروها مي شد و اين خودروها عموما با مصرف بنزين تردد مي کنند و ظرفيت موتور بالايي دارند و در محدوده خارج از شهر امکان استفاده از سوخت غير از بنزين را دارند.

به گزارش آفرينش ،محمدباقر نوبخت در نشست خبري در سازمان برنامه و بودجه با بيان اينکه خودروهاي هيبريدي از مصرف بنزين نيز برخوردار است، نسبت به افزايش تعرفه واردات اين نوع خودروها از 5 به 45 درصد گفت: با بررسي هايي که داشتيم مشخص شد که تعرفه قبلي اين خودروها باعث به وجود آمدن رانت قابل توجهي در بحث واردات اين نوع خودروها مي شد و اين خودروها عموما با مصرف بنزين تردد ميکنند و ظرفيت موتور بالاي دارند و در محدوده خارج از شهر امکان استفاده از سوخت غير از بنزين را دارند و از يک سرعتي به بالا از برق استفاده مي‌کنند.

دکتر نوبخت همچنين افزود در حال حاضر تعرفه واردات خودروي برقي صفر درصد است. ولي تعرفه واردات خودروهاي هيبريدي افزايش داشته است.

سخنگوي دولت همچنين نسبت به برنامه دولت در جهت توليد و اشتغال گفت: 73 هزار و 400 ميليارد تومان براي توليد و اشتغال پيش‌بيني شده که 35 هزار ميليارد از طريق تسهيلات بانکي، ‌15 هزار ميليارد تومان تسهيلات صندوق توسعه ملي، ‌17 هزار و 400 ميليارد تومان حامل‌هاي انرژي و بودجه عمومي و همچنين 6 هزار ميليارد تومان مانده اعتبارات اشتغال روستايي پيش‌بيني شده است.سخنگوي دولت همچنين نسبت به برنامه دولت در جهت توليد و اشتغال گفت: 73 هزار و 400 ميليارد تومان براي توليد و اشتغال پيش‌بيني شده که 35 هزار ميليارد از طريق تسهيلات بانکي، ‌15 هزار ميليارد تومان تسهيلات صندوق توسعه ملي، ‌17 هزار و 400 ميليارد تومان حامل‌هاي انرژي و بودجه عمومي و همچنين 6 هزار ميليارد تومان مانده اعتبارات اشتغال روستايي پيش‌بيني شده است.

نوبخت در مورد سرمايه‌گذاري طرح‌هاي منابع عمراني گفت:‌ 254 هزار و 300 ميليارد تومان از اين محل پيش‌بيني شده که 60 هزار و 400 ميليارد تومان منابع عمومي، 13 هزار و 300 ميليارد تومان منابع خصوصي، 53 هزار و 100 ميليارد مشارکت خصوصي، تسهيلات صندوق توسعه ملي و بانک‌ها، 3 هزار ميليارد تومان آب‌هاي مرزي و 124 هزار و 500 ميليارد تومان شرکت‌هاي دولتي خواهد بود.

رئيس سازمان برنامه و بودجه در ادامه نشست خبري پيرامون مخالفت هايي که در مجلس نسبت به افزايش قيمت بنزين به نرخ 1500 تومان و خبري که گفته شده نرخ 1150 توماني در مجلس مطرح شده است، گفت: اين نرخ 1150 توماني را تاييد و يا رد نميکنم ولي آنچه مطرح شده است حاکي از اين است که مجلس مبلغ 17 هزار و 400 ميليارد تومان از محل افزايش قيمت حامل هاي انرژي را به 10 هزار ميليارد تومان کاهش داده و محل تامين آن را به فروش املاک تمليکي تغيير داده است. از اين رو براي هر تغيير در قيمت حامل‌ها منتظر نظر و مصوبه مجلس هستيم.


 وزير راه :
 باغات کن به پارک عمومي تبديل مي شود 

 وزير راه و شهرسازي ضمن رد مصوبه کميسيون ماده 5 شهرداريها گفت: بر اساس تصميم شوراي عالي شهرسازي و معماري، باغات کن تهران به پارک عمومي تبديل مي‌شود، زيرا باغات کن، آخرين باقي‌مانده‌هاي فضاهاي سبز پيرامون تهران است و صيانت از آن اهميت ويژه‌اي دارد.

به گزارش ايرنا ،عباس آخوندي در چهاردهمين جلسه شوراي‌عالي شهرسازي و معماري ايران در بررسي طرح ساماندهي و صيانت از باغات کن، تاکيد کرد: صيانت از باغات کن آنقدر اهميت دارد که بايد رديف بودجه اي براي حفظ آن اختصاص يابد و ما در سيستم اجرايي تلاش مي‌کنيم تا اينکار محقق شود.

آخوندي با اشاره به اينکه نبايد حفظ باغات کن را به يک محله محدود کرد، گفت: صيانت از باغات کن، به دليل اهميت پايتخت، موضوعي ملي است و بايد اين نکته را مدنظر قرار دهيم که در اين مورد براي پايتخت سياستگذاري مي‌کنيم.آخوندي افزود: در حال ‌حاضر شاهد وارونگي هوا و آلودگي بيش از حد هواي پايتخت هستيم که همه اينها نشان مي‌دهد در مورد محيط‌ زيست مسئوليت ما جدي است و بايد غيرقابل سکونت بودن شهر را به دليل آلودگي بيش از حد هوا و همچنين حمل و نقل عمومي ناکافي مورد بازنگري قرار دهيم و به بهبود آن کمک کنيم.

وزير راه و شهرسازي تصريح کرد: در مورد بارگذاري‌هاي بيشتر در باغات شهر تهران و به ويژه باغات کن، تاکيد مي‌کنم که شوراي‌عالي با هرگونه بارگذاري اعم از سبک و سنگين مخالف است.رئيس شوراي‌عالي شهرسازي و معماري ايران با بيان اين که بيش از سه دهه است که شهرداري‌ها مسير بي‌قانوني را طي کرده‌اند، افزود: در پنج سال گذشته، بارگذاري‌هاي بيش از اندازه در منطقه يک تهران، آن منطقه را به مرحله بحراني کشانده است.


 تريبون  

 نحوه پرداخت سود سهام عدالت اعلام شد

رئيس سازمان خصوصي سازي گفت: در بازديد رئيس جمهور از وزارت اقتصاد و دارايي با اعلام آمادگي اين سازمان دستور پرداخت سود سهام عدالت را صادر کرد.به گزارش صداوسيما؛ ميرعلي اشرف عبدالله پوري حسيني افزود: بر اين اساس قرار است مشمولان مبالغ سود خود را در سه مرحله تا پايان سال دريافت کنند.وي افزود: کساني که سهام 1 ميليون توماني دارند سود 130 تا 150 هزار توماني به حساب آنها واريز مي شود و به موجب قانون تجارت، شرکت ها 8 ماه فرصت دارند سود خود را براساس سال مالي پرداخت کنند.پوري حسيني گفت: تا پايان مهر 96 ، 33 ميليون نفر يعني بيش از 90 درصد کد شباي آنها اصلاح شده و درست است مي توانند سود سهام خود را دريافت کنند.وي گفت: 49 شرکتي که مالکيت آنها به مشمولان منتقل شده است بايد سود سهام شرکت بين مشمولان تقسيم شود و بقيه شرکت ها دولتي باقي مي مانند. پوري حسيني گفت: 3 هزار و 800 ميليارد تومان براي مشمولان منظور شده بود که 400 ميليارد تومان آن شامل افزايش سرمايه است که بايد بين مشمولان سهام عدالت تقسيم شود که بالغ بر 1200 ميليارد تومان آن وصول شد که در مرحله اول تقسيم مي شود.

از سوي رئيس‌کل بيمه مرکزي :

شرکت ها مشکلي با بيمه خانه هاي روي گسل ندارند

همتي عدم تمايل شرکت‌هاي بيمه‌اي براي بيمه‌کردن خانه‌هاي مناطق مسکوني زلزله خيز را قويا رد کرده و مي‌گويد طبعا نرخ‌ها در مناطق زلزله‌خيز بيش‌تر است ولي شرکت‌ها مشکلي با بيمه خانه‌هاي روي گسل ندارند. او همچنين به پرداخت‌ خسارت‌هاي سنگين بيمه ثالث اشاره کرد و نسبت به ادامه اين وضعيت ابراز نگراني کرد.

به گزارش ايسنا، عبدالناصر همتي، رئيس‌کل بيمه مرکزي در پاسخ به اين مسئله که گزارش شده شرکت‌هاي بيمه‌اي نسبت به بيمه و تمديد بيمه خانه‌هاي روي گسل تمايل ندارند، چنين ادعايي را رد کرده و گفت: ممکن است نرخ‌هاي بيمه در اين مناطق فرق کند ولي اينطور نيست که بيمه‌گر براي بيمه خانه‌هاي مناطق زلزله‌خيز اقدام نکند.وي ادامه داد: اکنون در شهرهايي مانند اصفهان و همدان بيمه زلزله ارزان است چون روي گسل نيستند و بيمه‌نامه در مناطق زلزله‌خيز با نرخ‌هاي بالاتر ارايه مي‌شود و همکاران ما از ارايه بيمه‌نامه استقبال مي‌کنن و با فروش بيش‌تر مي‌توان براي کنترل ريسک‌هاي احتمالي از پوشش بيمه‌هايي اتکايي استفاده کرد و در اين خصوص مشکلي وجود ندارد.

وي درباره تعيين نرخ حق بيمه گفت: نرخ بيمه ارتباط مستقيمي با ميزان ديه تعيين شده از سوي قوه قضاييه و در نهايت تعهدات شرکت بيمه دارد و افزايش سالانه آن نيز به خاطر همان افزايش ميزان ديه است.همتي بار ديگر نسبت به وضعيت بيمه‌ شخص ثالث هشدار داد و گفت: ميزان پرداخت خسارت در بيمه شخص ثالث فاجعه است، ادامه اين روند و افزايش آمار تلفات حوادث رانندگي براي بيمه شخص ثالث بسيار خطرناک است همچنانکه سال گذشته 10هزار ميليارد تومان در اين حوزه خسارت پرداخت کرديم.


 نهادهاي مالي 

 تمديد عرضه اوراق گواهي سپرده مدت‌دار ويژه سرمايه‌گذاري (عام) بانک اقتصادنوين

عرضه مرحله بيست و سوم اوراق گواهي سپرده مدت‌دار ويژه سرمايه‌گذاري عام بانک اقتصادنوين تا 23 دي ماه تمديد شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک اقتصادنوين، بر اساس مجوز بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران، اين اوراق ويژه سرمايه‌گذاري (عام) مدت‌دار، تا روز شنبه 23 دي‌ماه 1396 در تمام شعب اين بانک در سراسر کشور عرضه خواهد شد.

تسهيلات اعطايي بانک رفاه به بخش هاي مختلف اقتصادي

بانک رفاه در 9ماهه نخست سال جاري، در بخش هاي کشاورزي، صنعت و معدن، مسکن و ساختمان، بازرگاني، خدمات و متفرقه بالغ بر 225.181 ميليارد ريال تسهيلات اعطا کرد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک رفاه؛ در 9 ماهه نخست سال جاري، تعداد 5.556 فقره تسهيلات قرض الحسنه مشاغل خانگي، اشتغال زايي و کارفرمايان طرح هاي مدد جويي به مبلغ 663.976 ميليون ريال به معرفي شدگان کميته امداد امام خميني (ره)، سازمان بهزيستي و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي از سوي بانک رفاه پرداخت شده است.

امضا تفاهم‌نامه همکاري بانک گردشگري و معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري

بانک گردشگري و معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، در روز 17 دي ماه تفاهم‌نامه همکاري امضا کردند. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک گردشگري، در نشست انعقاد اين تفاهم‌نامه که به امضاي «علي‌اصغر سفري»، مديرعامل بانک گردشگري، و «عليرضا دليري»، معاون توسعه مديريت و جذب سرمايه معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري رسيد، طرفين در خصوص همکاري مشترک در حوزه‌هاي نوآورانه گردشگري و فعاليت‌هاي حمايت از استارت آپ ها و فين تک ها به تفاهم رسيدند.

انتخاب عضو جديد هيات مديره بانک تجارت

با برگزاري مجمع عمومي عادي به طور فوق العاده بانک تجارت ، رضا دولت آبادي به عنوان عضو جديد هيات مديره اين بانک انتخاب شد . به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک تجارت در اين جلسه که با حضور 77 درصد سهامداران، نماينده دولت جمهوري اسلامي ايران و شرکت هاي سرمايه گذاري سهام عدالت ، نماينده سازمان بورس و اوراق بهادار و بازرس قانوني برگزار شد "مرادپور" رييس مجمع عمومي عادي به طور فوق العاده بانک تجارت توضيحاتي در خصوص روند قانوني معرفي اعضاي هيات مديره و چگونگي راي گيري براي انتخاب آنان ارائه داد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي