جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/10/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5744


انتظارِ درآمد شگفت انگيز سرخابي‌ها از جام جهاني روسيه


خبـــرنامه


خبـــرنامه


 انتظارِ درآمد شگفت انگيز سرخابي‌ها از جام جهاني روسيه 

 از صعود به جام جهاني 2018 روسيه، سودي نصيب فوتبال ايران خواهد شد که مي‌تواند بسياري از مشکلات باشگاه‌ها را حل کند؛ آن هم باشگاه‌هايي که در يک سال اخير حسابي با مشکلات مالي و بدهي‌هاي سنگين بعضاً ميلياردي مواجه بودند. فيفا علاوه بر پرداخت پاداش به فدراسيون تيم‌هايي که به جام جهاني صعود کرده‌اند، پاداشي هم براي باشگاه‌ها در نظر مي‌گيرد. آن دسته از باشگاه‌هايي که در جام جهاني بازيکن داشته باشند، بابت حضور بازيکنان‌شان در جام جهاني پاداش دريافت مي‌کنند و مجموع اين پاداش 209 ميليون دلار (حدود 900 ميليارد تومان) است.

امير صديقي، کارشناس بين‌الملل و حقوق ورزش در اين باره گفت: «فيفا پاداش 209 ميلياردي خود را بين باشگاه‌هاي تمام بازيکنان 32 تيم حاضر در جام جهاني تقسيم مي‌کند. به اين ترتيب که عضويت هر بازيکن حاضر در جام جهاني، در باشگاه‌هاي دو سال اخير او بررسي مي‌شود و به مدت زمان حضورش در هر باشگاه، اين پاداش به باشگاه‌ها تعلق مي‌گيرد. هر کدام از 32 تيم جام جهاني مي‌توانند 23 بازيکن داشته باشند که در مجموع باشگاه‌هاي 736 بازيکن از پاداش 209 ميليون دلاري منتفع خواهند شد. فيفا اين مبلغ را بين تعداد بازيکنان و تعداد روزهايي که تيم‌ها درگير مسابقات جام جهاني هستند (شامل روزهاي فيفا پيش از جام جهاني و زمان برگزاري مسابقات) تقسيم کرده که به اين ترتيب باشگاه‌ها به ازاي هر بازيکني که در جام جهاني داشته باشند، براي هر روز 8 هزار و 530 دلار دريافت مي‌کنند. زمان محاسبه شده نيز از دو هفته پيش از شروع جام جهاني تا يک روز پس از حضور هر بازيکن در جام جهاني است.

به اين ترتيب اگر تيم ايران فقط در مرحله گروهي حضور داشته باشد و حتي به مرحله حذفي هم راه پيدا نکند، 26 روز درگير مسابقات جام جهاني خواهد بود. با اين حساب فيفا بابت هر بازيکن 221 هزار و 780 دلار به باشگاه‌هايي که آنها را در اختيار داشته باشند پاداش پرداخت مي‌کند. هر تيمي که بيشتر در جام جهاني حضور داشته باشد، پاداش بيشتري نصيب باشگاه‌هايي مي‌شود که در آن تيم بازيکن ملي‌پوش دارند. يعني اگر تيم ملي ايران موفق به صعود از گروه خود شود، هر باشگاه بابت هر بازيکن بيشتر از 221 هزار و 780 دلار مي‌گيرد و سود بيشتري هم از صعود تيم ملي نصيب باشگاه‌ها مي‌شود.»

با توجه به اينکه پرسپوليس و استقلال بيشترين ملي‌پوشان را در اردوهاي اخير تيم ملي داشته‌اند و شانس بيشتري هم براي حضور در جام جهاني دارند، انتظار مي‌رود که پاداش ميليون دلاري در انتظار اين دو باشگاه باشد. به طور مثال از پرسپوليس نفراتي چون عليرضا بيرانوند، سيدجلال حسيني، وحيد اميري، محمد انصاري، کمال کاميابي‌نيا و... در تيم ملي حضور دارند. همچنين مهدي طارمي که به تازگي راهي الغرافه شده يا حتي رامين رضاييان که از پرسپوليس به اوستنده رفت، اگر در جام جهاني در ليست 23 نفره تيم ملي باشند، بخشي از پاداش حضور آنها در جام جهاني به باشگاه پرسپوليس مي‌رسد. استقلال نيز با داشتن بازيکناني چون اميد ابراهيمي، وريا غفوري، سيدحسين حسيني و ... مي‌تواند سهم زيادي از پاداش متعلق به باشگاه‌هاي ايراني را براي خود کند.

صديقي در اين خصوص گفت: «شرايط به اين ترتيب است که فيفا سابقه دو سال پيش از جام جهاني بازيکنان را بررسي مي‌کند و به ميزان حضور آنها در هر باشگاه پاداش مي‌دهد. به طور مثال بخش اعظمي از پاداشي که بابت حضور طارمي در جام جهاني از سوي فيفا پرداخت مي‌شود به پرسپوليس مي‌رسد و مبلغ زيادي نصيب الغرافه نخواهد شد. اگر به اين شکل ميزان پاداش‌ها را محاسبه کنيم، پيش‌بيني مي‌شود دو باشگاه پرسپوليس و استقلال به دليل داشتن تعداد بيشتري ملي‌پوش در جام جهاني، عددي حدود يک ميليون دلار پاداش از فيفا دريافت کنند.»

اگر تيم ملي ايران فقط در مرحله گروهي جام جهاني حضور داشته باشد، مبلغي حدود 5 ميليون و 100 هزار دلار (حدود 22 ميليارد تومان) به باشگاه‌هايي تعلق مي‌گيرد که در جام جهاني بازيکن دارند. از طرفي کارلوس کي‌روش اعلام کرده حدود 50 درصد بازيکناني که به جام جهاني خواهد برد لژيونر هستند و حدود 50 درصد هم از بازيکنان داخلي استفاده خواهد کرد. از همين‌رو پيش‌بيني مي‌شود مبلغي حدود 2،5 ميليون دلار (حدود 11 ميليارد تومان) پول به باشگاه‌هاي ايراني تزريق شود که مبلغ قابل توجهي است و اگر صرف باشگاه‌ها شود، مي‌تواند مشکلات زيادي را حل کند.

حالا هر باشگاهي که ملي‌پوشان بيشتري در تيم ملي داشته باشد، مسلماً ميزان پاداشي هم که دريافت مي‌کند، بيشتر خواهد شد.

اين کارشناس بين‌الملل و حقوق ورزش در اين باره گفت: «باشگاه‌ها بايد سعى کنند شرايط بهترى براى بازيکنان‌شان ايجاد کرده تا از باشگاه آنها تعداد بيشترى در تيم ملى حضور داشته باشند. به اين ترتيب از حضور تيم ملي در جام جهاني سود بيشتري نصيب آنها مي‌شود.»


 خبـــرنامه 

 سانچز- سيتي؛

در آستانه قطعيت

ظاهرا دو باشگاه من‌سيتي و آرسنال درباره انتقال احتمالي سانچز وارد مذاکره شده‌اند و احتمالا اين انتقال به زودي نهايي خواهد شد. توپچي‌ها قصد داشتند تا پايان فصل ستاره شيليايي را حفظ کنند؛ ولي به نظر مي‌رسد بالاخره تسليم شده‌اند و حاضر به فروش او در زمستان هستند تا كمي پول از اين راه هم به دست بياورند. سانچز در پايان فصل به عنوان بازيکن آزاد از آرسنال جدا مي‌شد و حالا جدا شدن او در نيم‌فصل مي‌تواند درآمدي مختصر براي آرسنال داشته باشد. منابع نزديک به سانچز مدعي شده‌اند مهاجم شيليايي آماده پيوستن به سيتي است و قصد دارد همکاري خود با پپ گوارديولا را دوباره از سر بگيرد. آبي هاي منچستر که اخيرا گابريل خسوس را به علت مصدوميت از دست داده‌اند، تنها آگوئرو را به عنوان مهاجم نوک در اختيار دارند و اضافه شدن سانچز مي‌تواند کمک زيادي به اين تيم براي بهبود شرايطش در خط‌حمله کند.

بدبياري؛ عامل نرفتن حسيني به 90!

استقلالي‌ها بعد از حمله اينستاگرامي هواداران شان اجازه ندادند حسين حسيني به 90 برود.

حسين حسيني به برنامه90 اين هفته دعوت شده بود تا در گفت و گو باعادل فردوسي پور درباره موفقيت هايش سخن بگويد.

اما به يکباره اتفاقي افتاد که اين دروازه بان از تصميمش منصرف شد. فردوسي پور در اين خصوص گفت:«برنامه را براي حضور حسيني آماده کرده بوديم و قرار بود او بيايد. آقاي افتخاري در اين زمينه موافقت کرده بود اما يکباره او نيامد. واقعا اميدوارم اين اتفاق به دليل اين حرف هاي خرافي نباشد که مي گويند. واقعا اگر اين طور باشد که بايد به رمال ها و جادوگر ها حق داد که بيايند اطراف تيم ها.»

يک باور خرافي وجود دارد که هر بازيکني به 90 مي رود ، اسير بدبياري مي شود. اين باور به شدت رواج دارد و بعد از اينکه خبر حضور حسيني در 90 رسانه اي شد، اعتراضات زيادي از سوي هواداران به راه افتاد تا باشگاه استقلال تصميم بگيرد اين بازيکن را به برنامه 90 نفرستد؛ تصميمي که دلخوري شديد عادل فردوسي پور را به همراه داشت.

نفت تهران آخرين شانس گل‌محمدي؛

نکونام روي نيمکت تراکتور مي‌نشيند؟

تيم فوتبال تراکتورسازي ممکن است در پايان هفته نوزدهم ليگ برتر و بعد از بازي با نفت تهران دچار تغيير و يحيي گل‌محمدي از سرمربيگري تبريزي‌ها برکنار شود.

مديران باشگاه تراکتورسازي تبريز از نتايج اين تيم در نيم فصل دوم رقابت هاي ليگ برتر بخصوص نتيجه بازي با پرسپوليس رضايت ندارند. بعد از اين بازي و بيانيه باشگاه و مصاحبه تند يحيي گل‌محمدي، روابط مديرعامل و سرمربي تيم به سردي گراييد.

حذف تراکتورسازي از رقابت هاي جام حذفي و نارضايتي و اقدامات پشت پرده چند بازيکن بانفوذ تيم نيز مزيد بر علت شد تا آجرلو به فکر تغيير در کادر فني تيمش باشد.

مديرعامل تراکتورسازي تبريز قصد داشت پس از بازي با استقلال تهران تصميم به برکناري يحيي گل محمدي بگيرد اما تساوي مقابل اين تيم و همچنين عدم انتخاب جانشين مناسب براي نشستن روي نيمکت تراکتورسازي باعث شد تا آجرلو يک بازي ديگر هم به گل محمدي مهلت بدهد.

از تيم تراکتورسازي خبر مي رسد بازي اين تيم با نفت تهران آخرين مهلت براي يحيي گل‌محمدي است و در صورتي که تراکتورسازي در اين مسابقه به پيروزي نرسد، اين تيم بدون گل محمدي به تبريز بر مي گردد.

گفته مي شود جواد نکونام جدي ترين گزينه مصطفي آجرلو براي جانشيني گل محمدي است. نکونام که ابتداي فصل هم گزينه سرمربيگري تراکتورسازي بود، مجددا در تمرينات تيم خونه به خونه غيبت کرده و اين مسئله ناراحتي و نگراني قاسم حسن زاده مالک خونه به خونه را در پي داشته است. حسن زاده در گفتگويي حتي اعلام کرده است نکونام از يک تيم ليگ برتري پيشنهاد دارد.

در کنار نکونام از رسول خطيبي و مصطفي دنيزلي نيز به عنوان گزينه هاي جانشيني گل محمدي ياد مي شود اما هنوز هيچ يک از اين نام ها قطعيت پيدا نکرده است تا همه چيز به نتيجه بازي تراکتورسازي مقابل نفت تهران در هفته نوزدهم ليگ برتر مربوط شود.

هري کين ساز جدايي سر داد؟

ستاره خط حمله تاتنهام سخناني را بر زبان آورد که به نوعي تهديد او به جدايي است.

هري کين از بهترين و آماده ترين مهاجمان حال حاضر فوتبال اروپا است و مورد توجه باشگاه‌هاي بزرگ اروپايي قرار گرفته است. اين‌ در حالي است که او تا سال 2022 با اين تيم قرارداد دارد.

به تازگي اين مهاجم انگليسي سخناني را بر زبان آورد که نوعي تهديد به جدايي از تاتنهام است. او درباره جدايي از سفيدپوشان، گفت‌: دوست دارم در جايي بازي کنم که جام کسب کنم.

پوچتينو، سرمربي تاتنهام هم پيش از اين تاکيد کرد که نمي‌تواند کين را به زور نگه دارد چرا که اين بازيکن دوست دارد جام به دست آورد و اين اظهارات به خوبي نشان مي‌دهد که ستاره ليگ برتر انگليس به جدايي از تاتنهام فکر مي‌کند.

از رئال مادريد به عنوان جدي‌ترين مشتري کين ياد مي شود.

شريفات به استقلال خوزستان پيوست

مهاجم سابق تيم فوتبال ذوب آهن با عقد قراردادي به عضويت تيم استقلال خوزستان درآمد.مسئولان باشگاه استقلال خوزستان پس از مذاکرات بسيار با اسماعيل شريفات، سرانجام با او براي همکاري به توافق رسيدند.

شريفات که در نيم فصل اول ليگ برترعضو تيم ذوب آهن بود، در ادامه رقابت هاي نيم فصل دوم براي آبي پوشان به ميدان مي رود.

30 ميليون پول دور ريخته بابت يک برزيلي

عنوان بدترين بازيکن کالچو ايتاليا به «گابريل باربوسا» رسيد.

سايت کالچو ايتاليا اين عنوان را به اين بازيکن 21 ساله داد. باربوسا در سال 2016 در ازاي 30 ميليون يورو از سانتوس به نراتزوري آمد.اما از آن موقع به بعد نتوانست حتي در يک مسابقه براي تيم ميلاني از ابتدا به ميدان رود.او فقط در اين مدت توانست يک گل بزند.

اينتر با پولي که بابت وي هزينه کرد،‌ در حقيقت 30 ميليون يورو را دور ريخت.


 خبـــرنامه 

 انتقال به بلژيک؛

نورافکن مي‎خواهد، شفر نه

پيشنهاد شارلواي بلژيک براي جذب اميد نورافکن اين بازيکن جوان را وسوسه کرده است. حضور موفق کاوه رضايي در اين تيم باعث شده تا بازيکن جوان استقلال هم اميد زيادي به موفقيت و پيشرفت در فوتبال بلژيک داشته باشد و از مسئولان باشگاه استقلال بخواهد تا مقدمات انتقال او را به اين تيم فراهم کنند. مسئولان باشگاه هم مخالفتي ندارند اما اين وينفرد شفر است که اجازه جدايي را به نورافکن نمي‎دهد. او با توجه به شرايط تيمش و همچنين نزديک شدن به زمان آغاز ليگ قهرمانان آسيا، اعلام کرده که به نورافکن نياز دارد و او بايد در استقلال بماند. اين اتفاق باعث دلخوري نورافکن هم شده است. او حضور در شارلوا را بهترين فرصت براي پيشرفت خود مي‎داند و معتقد است شايد در آينده چنين شانسي به او رو نکند. اما با توجه به سن و سال نورافکن، شايد براي خود او هم بهتر باشد که تا انتهاي فصل در ايران و استقلال بماند و شانسش را بعد از مرحله گروهي ليگ قهرمانان آسيا و البته جام جهاني امتحان کند.

احتمال رويارويي الغرافه و پرسپوليس

بازي پرسپوليس و سپاهان در نقش جهان، آخرين قاب ثبت شده از طارمي و پرسپوليس بود. آقاي گل دو فصل اخير ليگ برتر بعد از آن محروم شد و حالا به قطر سفر کرده است. بعد از جام جهاني هم احتمالا مقصد او، جايي غير از قاره آسيا خواهد بود. با اين وجود قرعه‌کشي ليگ قهرمانان آسيا، احتمال يک رويارويي جذاب را قبل از جام جهاني رقم زده است. رويارويي که دوباره طارمي را به آزادي مي‌کشاند و اين بار، او با پيراهن تيم جديدش روبروي پرسپوليس قرار خواهد گرفت.الغرافه در بازي سوم پلي آف، با پاختاکور بازي دارد و با حضور ستاره‌هايي مثل اسنايدر و طارمي، شانس آن‌ها براي رسيدن به مرحله گروهي و همگروهي با تراکتورسازي زياد خواهد بود. الجزيره امارات و الاهلي عربستان هم ديگر همگروهي‌هاي الغرافه هستند. الجزيره بر خلاف فصل پيش، اوضاع خوبي ندارد و در رده پنجم ليگ کشورش قرار گرفته است. تراکتور هم که در حال حاضر، بدترين سال‌هاي حضورش در ليگ برتر را پس از بازگشت از ليگ يک تجربه مي‌کند. در اين شرايط، صعود الغرافه از مرحله گروهي هم بسيار محتمل به نظر مي‌رسد.در قرعه کشي ليگ قهرمانان، تيم‌هاي اول و دوم گروه A و C روبروي هم قرار مي‌گيرند. گروه C، يعني گروهي که پرسپوليس در آن حضور دارد و شانس اول صعود هم محسوب مي‌شود. در صورتي که پرسپوليس و الغرافه هر دو اول يا دوم نشوند، در صورت صعود در مرحله يک هشتم نهايي بايد با هم بازي کنند. سرگروهي يکي از دو طرف و دوم شدن طرف ديگر، که شايد در مقطع فعلي نه طارمي و نه باشگاه علاقه‌اي به رقم خوردن آن و رويارويي زودتر از موعد با هم نداشته باشند.

تصميم جديد شهباززاده؛

ماندن در استقلال

سجاد شهباززاده از استقلال مي رود. اين خبري است که درباره شماره 10 آبي ها مطرح شد و اينکه مهاجم استقلال بعد از روزهاي بدي که در اين تيم سپري کرده قصد جدايي دارد و به يکي از دو تيم ذوب آهن يا تراکتورسازي خواهد رفت؛ خبري که حالا تحت تاثير تصميم جديد سجاد قرار گرفته. آنطور که تسنيم نوشته، او تصميم گرفته که در استقلال بماند و حداقل تا پايان فصل شرايط را به سود خودش تغيير دهد.قرار است مهاجم استقلال در يکي دو روز آينده با وينفرد شفر صحبت کرده و موضوع را اعلام کرد. البته اگر سرمربي استقلال به او اعلام کرد که با ماندنش ممکن است بازي به او نرسيد، شايد شهباززاده تصميم به جدايي بگيرد.

ابهام درباره بازگشت شجاعي به تيم ملي

درحالي‌ که مهدي تاج و کارلوس کي‌روش واکنشي به صحبت‌هاي شجاعي و درخواست او براي دعوت به تيم‌ملي نداشته‌اند، در فضاي مجازي شايعات زيادي درباره بازگشت مسعود به تيم‌ملي مطرح شده است. در اين خصوص هيچ منبع رسمي خبر دعوت‌شدن شجاعي را به تيم‌ملي تأييد نکرده اما برخي سايت‌ها و کانال‌هاي مجازي از اين احتمال خبر دادند که او دوباره براي تيم‌ملي ايران به ميدان خواهد رفت. البته در ماه‌هاي اخير کي‌روش هرگز زير بار اين موضوع نرفت که دعوت‌نشدن شجاعي به دليل مسائل غيرفني بوده، به همين دليل بعيد است که بعد از عذرخواهي شجاعي او باز هم توسط کي‌روش به تيم‌ملي دعوت شود، چون دراين صورت استقلال سرمربي تيم‌ملي که ثابت کرده زير بار حرف مديران نمي‌رود، زير سوال خواهد رفت.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي