جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/10/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5746

براي اطفاي حريق نفتکش صورت گرفت؛
تشکيل ستاد مشترک بين ايران، چين و ژاپن


افزايش 5 دلاري قيمت نفت در صورت بازگشت تحريم‌ها


نايب رئيس مجلس خواستار افزايش قيمت بنزين شد


معادلات انرژي


ميز خبر


 براي اطفاي حريق نفتکش صورت گرفت؛
 تشکيل ستاد مشترک بين ايران، چين و ژاپن  

 مسئول کميته ويژه رسيدگي حادثه نفتکش سانچي پس از ديدار با سفير ژاپن درمورد اطفاي حريق نفتکش ايراني با تاکيد بر اينکه هنوز وقت طلايي ما تمام نشده است، اظهار کرد: عمليات به شدت ادامه دارد و در صورت کاهش دما نيروهاي تجسس وارد نفتکش خواهند شد.

به گزارش ايرنا ،علي ربيعي که به عنوان مسئول کميته ويژه رسيدگي حادثه نفتکش سانچي برگزيده شده، در تشريح آخرين وضعيت عمليات اطفاي حريق توضيح داد: تيم چيني در انجام عمليات اطفاي حريق فعال تر شده‌اند. همچنين آتش خوارهاي ژاپن کنار آتش خوارهاي چيني وارد عمليات شده و فوم زيادي روي نفتکش آتش گرفته پاشيده شده است.

وي با بيان اينکه آتش نفتکش سانچي کمي تحت کنترل درآمده است افزود: چنانچه دماي کشتي اجازه دهد نيروها به صورت هلي‌برد روي عرشه خواهند رفت و عمليات تجسس آغاز خواهد شد. اميدوارم ديگر شاهد انفجار جديدي نباشيم.مسئول کميته ويژه رسيدگي حادثه نفتکش سانچي از انجام عمليات اطفاي حريق به صورت مستمر خبر داد و گفت: در حال حاضر دماي نفتکش به اندازه‌اي نيست که به نيروها اجازه ورود به عرشه را بدهد.ربيعي از تشکيل ستاد مشترک بين سه کشور ايران، چين و ژاپن در شانگهاي خبر داد و گفت: اين ستاد عملياتي فرايند اطفاي حريق را بررسي مي‌کند.ربيعي در پاسخ به اين سوال که مي‌توان به پيدا شدن مفقودين اميدوار بود يا خير گفت: نمي‌توان پيش‌بيني کرد اما نمي‌خواهيم خبر نگران کننده بدهيم. بايد به خانواده‌هاي مفقودين آرامش بدهيم. ما هرچه در توان داريم انجام مي‌دهيم. در اين راستا با سفير چين و ژاپن صحبت‌هاي لازم شده است. من هنگامي که از کارشناسان درمورد وضعيت پرسنل مي‌پرسم به من پاسخ مي‌دهند که پيش‌بيني اين موضوع نياز به علم پيچيده‌اي دارد. ما هنوز وقت طلايي داريم و هرچه در توان داشتيم انجام داده‌ايم. شب گذشته هم نيروهاي امداد و نجات به محل رسيدند.مسئول کميته ويژه رسيدگي حادثه نفتکش سانچي پس از ديداري که با سفير ژاپن داشت با مديرعامل شرکت ملي نفتکش و کاپيتاني که براي بررسي وضعيت فني نفتکش سانچي در آب‌هاي چين حضور دارند، ارتباط تلفني برقرار کرد و در اين ارتباط تلفني اعلام شد احتمالا حريق نفتکش خاموش شود.

تيم‌هاي تجسس وارد نفتکش مي‌شوند

معاون امور دريايي سازمان بنادر و دريانوردي گفت: عمليات اصلي مهار آتش با حضور تيم تجسس نجات اين سازمان و آتش خوارهاي ژاپني انجام مي شود.هادي حق شناس درباره آخرين اخبار نفتکش «سانچي» با اعلام اين مطلب اظهارکرد: عمليات اصلي با حضور دومين يدک‌کش آتشخوار ژاپن به محل حادثه و همکاري چيني ها (جمعه، 22 ديماه) انجام شد.


 افزايش 5 دلاري قيمت نفت در صورت بازگشت تحريم‌ها  

 بانک سيتي گروپ پيش بيني کرد عواملي شامل جنگ، تنش‌هاي خاورميانه، دونالد ترامپ و کيم جونگ اون ممکن است ثبات بازار نفت را در سال ميلادي جاري برهم بزنند.

به گزارش ايسنا، پس از اينکه قيمت‌هاي نفت در سال 2017 تحت تاثير محدوديت توليد اوپک تقويت شد، رييس جمهور آمريکا با دنبال کردن تحريم‌ها عليه ايران و کره شمالي که احتمالا پيامدهاي قابل ملاحظه‌اي خواهند داشت، نگاه‌ها را به ريسک‌هاي ژئوپليتيکي تغيير داد.اين علاوه بر آشوب‌هاي سياسي در برخي از اعضاي اوپک مانند عراق و ليبي است که ممکن است موجب کاهش عرضه نفت و صعود قيمت‌ها به سطح 70 تا 80 دلار شود.


 نايب رئيس مجلس خواستار افزايش قيمت بنزين شد 

علي مطهري نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي خواستار افزايش قيمت بنزين شد و در خصوص دليل خواسته خود گفت: "بعد از حوادث اخير، دولت و مجلس نبايد حالت انفعال پيدا کنند، اگر لازم است اصلاح اقتصادي انجام شود، اينگونه نباشد که بعد از چند اعتراض، عقب‌نشيني شود و قيمت بنزين را افزايش ندهيم، همين چند روز پيش قيمت بنزين در عربستان 2 برابر و تسهيلاتي‌ هم ايجاد شد، ما هم امروز اگر احساس مي‌کنيم که مصلحت جامعه اقتضا مي‌کند که قيمت بنزين افزايش يابد، بايد قيمت را افزايش دهيم، لذا فضاي خوبي بر مجلس و دولت حاکم نيست و انفعالي عمل مي‌کنند."به گزارش نفت ما ،نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي افزايش قيمت بنزين در عربستان را به عنوان دليلي براي افزايش قيمت بنزين در ايران عنوان کرده است.


 معادلات انرژي 

 کشف سوءاستفاده جديد مالي در شرکت نفت

سوءاستفاده مالي يکي از کارکنان مديريت اکتشاف شرکت ملي نفت ايران کشف شد.

به گزارش ايرنا، در پي کشف سوءاستفاده مالي يکي از کارکنان مديريت اکتشاف شرکت ملي نفت ايران "کسري نوري" مدير کل روابط عمومي وزارت نفت اظهار داشت: مسئولان امور مالي مديريت اکتشاف به‌تازگي در بررسي اسناد مالي خود با تخلف انجام‌شده توسط يکي از کارمندان امور مالي اين مجموعه مواجه شدند که بلافاصله موضوع را به مراجع اطلاعاتي و قضايي گزارش دادند.

فرد متخلف از کارمندان رسمي شرکت نفت و داراي 30 سال سابقه خدمت بوده و آن‌گونه که به‌نظر مي‌رسد، ظاهراً تخلفات خود را از سال 1388 آغاز کرده و پس از کشف اين تخلف توسط مسئولان شرکت نفت، با احساس خطر دستگيري از کشور متواري شده است.

به‌گفته نوري، وزير نفت دستور داده است تا سازمان حسابرسي به‌عنوان بازرس قانوني شرکت نفت و همين‌طور حسابرسي داخلي اين شرکت ضمن انجام تحقيقات دقيق براي روشن شدن ابعاد موضوع و تعيين ميزان سوء استفاده اقدام کنند. همچنين وزير نفت دستور برکناري و آماده به خدمت‌شدن تعدادي از مسئولان ذي‌ربط را هم که در انجام مسئوليت‌هايشان بي‌دقتي و اهمال کرده‌اند صادر کرده است.

در حال حاضر پيگيري‌هاي قضايي و اطلاعاتي براي استيفاي حقوق مردم با جديت درحال انجام است و اطلاعات تکميلي با روشن شدن بيشتر موضوع به آگاهي عموم خواهد رسيد.

ايران در صدر افزايش ظرفيت توليد متانول جهان

جديدترين تحليل هاي موسسه گلوبال ديتا انرژي در مورد افزايش ظرفيت توليد متانول کشورهاي جهان نشان مي دهد که ايران در سال هاي آتي بالاترين افزايش ظرفيت توليد متانول جهان را به خود اختصاص خواهد داد.

به گزارش ايسنا به نقل از پايگاه اينترنتي هيدروکربنز تکنولوژي، جديدترين تحليل هاي موسسه گلوبال ديتا انرژي در مورد افزايش ظرفيت توليد متانول کشورهاي جهان نشان مي دهد که ايران در سال هاي آتي بالاترين افزايش ظرفيت توليد متانول جهان را به خود اختصاص خواهد داد و طي سال هاي 2018 تا 2022 سالانه 30 ميليون تن ظرفيت خود را افزايش خواهد داد. کشورهاي آمريکا و چين با افزايش 12 و 10 ميليون تن در رتبه هاي دوم و سوم جاي خواهند داشت.

در حال حاضر پيش بيني ها نشان مي دهد که ايران تا سال 2022 ميلادي 54 درصد از کل افزايش ظرفيت توليد متانول جهان را به خود اختصاص خواهد داد. ايران احداث 21 مجتمع توليد متانول را در دستور کار خود دارد. در ميان اين طرح ها، مجتمع متانول دير شرکت متانول کاوه بالاترين ظرفيت (2.3 ميليون تن) را خواهد داشت. همچنين 13 طرح ديگر با ظرفيت 1.7 ميليون تن به بهره برداري خواهند رسيد.


 ميز خبر 

 رشد 6.5 درصدي مصرف گاز کشور

مدير گازرساني شرکت ملي گاز گفت: در 9 ماه امسال 178 ميليارد مترمکعب گاز در بخش‌هاي خانگي، صنايع، نيروگاهي، تجاري و صادراتي در کشور مصرف شده است.به گزارش وزارت نفت، سعيد مومني درباره ميزان مصرف گاز در کشور گفت: از ابتداي امسال تا پايان آذرماه، 178ميليارد مترمکعب گاز در کشور مصرف شده است. اين در حالي است که سال گذشته در همين بازه زماني 166,9 ميليارد مترمکعب گاز در کشور مصرف شده که رقم امسال 6.5 درصد افزايش داشته است.

مدير امور گازرساني شرکت ملي گاز اظهار کرد: در 9 ماه امسال به‌طور ميانگين روزانه 200 ميليون مترمکعب گاز در بخش نيروگاهي، 103 ميليون مترمکعب در بخش صنايع عمده، 45,3 ميليون مترمکعب در بخش صنايع غيرعمده و 147.4 ميليون مترمکعب در بخش خانگي مصرف شده است.

به گفته مومني، پارسال ميانگين روزانه گازرساني به بخش‌هاي مختلف در مجموع 493 ميليون بود که اين رقم در 9 ماه نخست امسال به 515 ميليون مترمکعب رسيد.

قدرداني از مشترکان گاز کم مصرف و خوش حساب استان تهران

از مشترکان کم مصرف و خوش حساب استان تهران در ساختمان مرکزي شرکت گاز استان تهران قدرداني شد.در اين مراسم، مهدي هدايت، مدير امور مالي شرکت گاز استان تهران در جمع مشترکان کم مصرف استان گفت: امسال براي نخستين بار برنامه انتخاب مشترکان کم مصرف و خوش حساب برگزار شده که اميدواريم اين روند در سال‌هاي آينده نيز ادامه داشته باشد.وي افزود: استان تهران 3 ميليون و 500 هزار مشترک گاز و 15 ميليون جمعيت بهره‌مند از نعمت گاز طبيعي دارد که از ميان اين تعداد 50 مشترک نمونه بر اساس فهرست صورتحساب، نوع مصرف و زمان پرداخت قبوض به عنوان مشترک برتر انتخاب شده‌اند.

نصب کنتورهاي هوشمند گاز به بودجه کافي نياز دارد

مديرعامل شرکت ملي گاز گفت: نصب کنتورهاي هوشمند در کشور نيازمند بودجه کافي است که بر اساس آن پنج تا 20 سال به طول مي‌انجامد.حميدرضا عراقي، درباره اجرايي شدن طرح کنتورهاي هوشمند گاز به شانا گفت: پيمانکاران اجراي طرح نصب کنتورهاي هوشمند پس از ارزيابي، انتخاب شدند، برخي از آنان روش‌هايي را به شرکت ملي گاز معرفي و اجرا کردند و برخي ديگر نيز اکنون در مرحله نصب کنتورها هستند.وي افزود: اجرايي شدن اين طرح در سراسر کشور به يک دوره زماني طولاني مدت نياز دارد همچنين ميزان بودجه‌اي که براي اين طرح اختصاص داده شود در سرعت اجراي کار تاثير بسياري دارد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي