جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/10/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5746

هفته نوزدهم ليگ برتر
پرسپوليس؛ بي رقيب در صدر جدول


خبـــرنامه


خبـــرنامه


 هفته نوزدهم ليگ برتر
 پرسپوليس؛ بي رقيب در صدر جدول 

 
آفرينش- يکه تازي شاگردان برانکو در ليگ برتر ادامه دارد.

هفته نوزدهم ليگ برتر فوتبال کشور، روزهاي پنج شنبه و جمعه برگزار شد که مهم ترين اتفاق، ادامه يکه تازي پرسپوليس بود.

*پنج شنبه:

استقلال خوزستان 1 – 0 پديده/ نفس راحت ويسي

آبي‌هاي خوزستان موفق شدند برابر پديده به پيروزي برسند و به ناکامي‌هايشان پايان دهند.

بعد از 4 شکست متوالي، شاگردان عبدالله ويسي موفق شدند با نمايش فني خوب و مديريت بازي، با تک گل وحيد نامداري در دقيقه 42،پديده‌اي را که هفته قبل صنعت نفت آبادان را شکست داده بود، مغلوب کنند و با صعود يک پله‌اي در رده چهاردهم جدول قرار بگيرند. با اين پيروزي مهم، عبدالله ويسي نفس راحتي کشيد تا به هفته هاي بعد اميدوار باشد.

پيکان 0 – 0 سپيدرود/ اولين امتياز جادوگر

علي کريمي توانست اولين امتياز خود با سپيدرود را کسب کند.

مجيد جلالي با پيکان در هشتمين بازي پياپي هم در کسب پيروزي ناکام ماند تا بعد از 7 پيروزي پياپي، اکنون در متفاوت‌ترين وضعيت خود باشد و خطر را بيش از هميشه روي خود احساس کند. در سمت مقابل هم علي کريمي و شاگردانش علي رغم کمبود بازيکن تاثيرگذار و با روحيه‌اي متزلزل، براي کسب حداقل امتياز به زمين رفتند و توانستند به هدف خود برسند.

نفت تهران 2 – 0 تراکتورسازي/ يحيي در آستانه خروج

با شکست غيرمنتظره تراکتورسازي، به نظر مي رسد گل محمدي بايد با اين تيم تبريزي خداحافظي کند.

يحيي گل محمدي، سرمربي تراکتورسازي با توجه به شکست سنگين مقابل پرسپوليس و تساوي برابر استقلال، با انتقادات بسياري پيش از اين ديدار مواجه بود و در شرايطي که صحبت هاي زيادي در مورد جايگزين احتمالي اين سرمربي شنيده مي شد، تنها برد برابر نفت تهران مي توانست حاشيه ي امني هر چند کوتاه مدت براي او ايجاد کند که حالا با شکست برابر نفت تهران شرايط او دشوارتر از گذشته شد. در اين ديدار در شرايطي که تراکتورسازي اميدوار به پيروزي بود، مغلوب تاکتيک اتخاذ شده از سوي هومن افاضلي شد و در شرايطي که بيشتر از ميزبان خود توپ و ميدان را در اختيار داشت، با دو گل عيسي آل کثير در دقايق 80 و 87 بازي را واگذار کرد تا شرايطش در جدول نابسامان تر شود. اما در سوي مقابل نفت تهران همچنان با هومن افاضلي به روند خود خوب ادامه مي دهد و با 17 امتياز يک رتبه در جدول رده بندي صعود کرد تا شرايط بهتري در ادامه مسابقات داشته باشد.

*جمعه:

گسترش فولاد 1 – 1 فولاد خوزستان/ نبرد بي ثمر فولادي ها

تقابل شاگردان فيروز کريمي و سيروس پورموسوي برنده نداشت و با تساوي يک بر يک به اتمام رسيد.

گسترش فولاد که در 9 هفته اخير صاحب 19 امتياز شده بود و تنها 2 شکست داشت، با وجود اينکه با يک گل از فولاد خوزستان عقب بود، در نهايت توانست با گلزني پيمان بابايي در دقيقه 57 از باخت در استاديوم بنيان ديزل نجات پيدا کند و پاسخ گل دقيقه 22 حسن بيت‌سعيد براي فولاد را بدهد. البته شاگردان پورموسوي در اين ديدار بدشانس هم بودند چرا که داور مسابقه در لحظات پاياني يک پنالتي واضح را براي آنها اعلام نکرد و اجازه نداد به پيروزي دست پيدا کنند ولي با اين حال سرخ‌هاي خوزستان موفق شدند براي چهاردهمين بازي متوالي شکست ناپذير بمانند.

مشکي پوشان 0 – 1 پرسپوليس/ رستگاري در لحظات پاياني

آقاي گل ليگ برتر باز هم ناجي پرسپوليس شد.

در شرايطي که سياه جامگان با دفاع اتوبوسي خود، پرسپوليس را با دردسر بزرگي براي دستيابي به 3 امتياز مواجه کرده بود، اين سيامک نعمتي بود که با سماجت خود توانست از توپ سرگردان 3 امتياز ارزشمند براي برانکو و شاگردانش به ارمغان بياورد. نعمتي با سماجت خود توپي را که در آستانه خروج از زمين بود، در اختيار وحيد اميري قرار داد تا اين بازيکن با ارسال ديدني خود عليپور را در موقعيت گلزني قرار داده و 3 امتياز ارزشمند نصيب پرسپوليس شود.

سياه جامگان که طي هفته‌هاي اخير با ارائه اين شيوه بازي به امتياز دست يافته بود، اين بار اسير تجربه بالاي شاگردان برانکو که همواره در جستجوي شانس برتري هستند، شد. پرسپوليس هم با اين برد دست نيافتني تر از گذشته در صدر جدول باقي ماند.

سپاهان 1 – 2 ذوب آهن/ نيمکت لرزان کرانچار

با شکست سپاهان در دربي اصفهان، جايگاه کرانچار به خطر افتاد.

در اين مسابقه هر دو تيم اصفهاني به دنبال کسب پيروزي و 3 امتياز مسابقه بودند، ولي اين شاگردان اميرقلعه نويي بودند که در ابتدا موفق شدند روي يک ضد حمله به گل اول بازي در دقيقه 12 توسط ميلاد فخرالديني برسند. در ادامه سپاهاني ها براي اينکه بازي را به تساوي بکشانند، تلاش زيادي کردند ولي توان لازم براي اين کار را نداشتند و در دقيقه 88 گل دوم را توسط تبريزي دريافت کردند تا تک گل ساسان انصاري که در وقت هاي اضافي و از روي نقطه پنالتي به دست آمد، دواي درد مشکلات سپاهان و کرانچار نباشد. در سوي مقابل اميرقلعه نويي و شاگردانش با کسب سيزدهمين امتياز در پنجمين مسابقه توانستند براي مدعيان کسب سهميه آسيايي خط و نشان بکشند. شايد شکست در دربي اصفهان، جايگاه زلاتکو کرانچار را بيش از هميشه به خطر بيندازد.

استقلال 1 – 1 سايپا/ نوار بردهاي خانگي پاره شد

استقلالي ها که در انتظار يک 3 امتياز خانگي ديگر بودند، در لحظات پاياني غافلگير شدند.

ديدار دو تيم استقلال و سايپا با تساوي يک ـ يک به پايان رسيد تا استقلال بعد از بردهاي متوالي خانگي، باز هم نتواند از تيم علي دايي 3 امتياز بگيرد.

در اين بازي ابتدا استقلال توسط داريوش شجاعيان به گل رسيد اما سايپا در دقيقه 86 با ضربه سر اسدي بازي را به تساوي کشاند.

صنعت نفت آبادان 1 – 1 پارس جنوبي جم/ ناجي برزيلي صنعت نفت

نبرد جنوبي هاي ليگ برتر در لحظات پاياني به تساوي کشيده شد.

شاگردان مهدي تارتار که با گل روح الله سيف اللهي خود را آماده رسيدن به رده دوم مي کردند، با يک شوک در دقايق پاياني مواجه شدند. گل آگوستو سزار در دقيقه 87 مانع از رسيدن پارسي ها به رده دوم شد تا شاگردان مهدي تارتار همچنان بعد از فولاد در جايگاه سوم قرار بگيرند.


 خبـــرنامه 

 اتهام به نکونام؛

تماس با بازيکنان تراکتور!

قاسم حسن‌زاده مالک باشگاه خونه‌به‌خونه در گفت و گو با برنامه ليگ يک، روي آنتن زنده، اتهامي بزرگ و عجيب عليه جواد نکونام سرمربي تيمش مطرح کرد. او در اين تماس تلفني مدعي شد نکونام با بازيکنان تيم‌هاي پيکان و تراکتورسازي تماس مي‌گرفت و از آنها مي‌خواست ضعيف بازي کنند تا مربيان اين دو تيم اخراج شوند و نکونام جايگزين يکي از آنها شود! حسن‌زاده البته بعد از اين اتهامات، با استعفاي نکونام مخالفت کرده و از او خواسته به تمرينات خونه‌به‌خونه برگردد!

با چنين اتهامي، حالا سوالات مهمي پيش مي‌آيد. اينکه آيا نکونام شخصا اقدام به تماس با بازيکنان پيکان و تراکتورسازي کرده است؟ آيا نتايج ضعيف اين دو تيم در هفته‌هاي اخير ربطي به اين ماجراها دارد؟ و اينکه اگر ادعاي حسن زاده درباره نکونام و اقداماتش صحت دارد، چه اصراري به همکاري با چنين فردي است؟

البته به نظر مي‌رسد حسن‌زاده اين بار هم به دنبال تکرار سياست‌هاي خود در سال‌هاي گذشته است. او پيش از اين هم در اواسط فصل با مربيان خود چالش ايجاد مي‌کرد تا با آنها قطع همکاري کند. او بعد از اختلاف با ميثاقيان و مرزبان هم درباره آنها گفته بود: «به آنها در شالي‌کوبي‌مان نياز داريم!»

بعد از اين مصاحبه جواد نکونام پاسخ اتهامات حسن‌زاده را داد و تلويحا او را جيره‌خوار ناميد! نکونام در اين باره گفت: «من هيچ پيشنهادي ندارم، وگرنه چرا نرفتم؟! يک بار حسن‌زاده شخصا به خانه من آمد و من هم صراحتا به او گفتم که پيشنهادي ندارم تا جايي بروم. من هيچ پيشنهادي از تراکتورسازي، پيکان، استقلال يا هر تيم ديگري نداشتم و ندارم. تنها اينها را مي‌گويم تا ذهن‌ها روشن شود. اميدوارم مربياني که در آنجا موفق بودند برگردند و دوباره موفق باشند. جواد نکونام نمي‌تواند با اين باشگاه همکاري کند، چون نمي‌خواهم با جيره‌خواران روبه‌رو شوم.»

«يوگي»، جانشين احتمالي زيدان در رئال

نتايج ضعيف رئال مادريد در اين فصل و فاصله زياد با بارسلونا در لاليگا، باعث شده شايعات زيادي پيرامون آينده زيدان در مادريد، شنيده شود. برخي منابع مدعي هستند حذف در ليگ قهرمانان اروپا، پايان راه زيدان در رئال مادريد خواهد بود. در عين حال آ اس به نقل از برخي منابع در آلمان مدعي است که در صورت برکناري زيدان، يواخيم لوو سرمربي موفق آلماني، جايگزين او خواهد شد. گفته مي‌شود پيش از استخدام زيدان، پرز با يواخيم لوو مذاکراتي هم داشته است ولي اين سرمربي آلماني اعلام کرده قصد ندارد حداقل تا پيش از جام جهاني 2018، سمتش را در تيم ملي آلمان ترک کند. شايد در چنين شرايطي، حضور يواخيم لوو بعد از جام جهاني 2018 روي نيمکت رئال مادريد، گزينه‌اي محتمل به نظر برسد.

زنگ خطر عربستان براي ايران

فدراسيون فوتبال عربستان به تازگي از تمامي هواداران تيم‌هاي اين کشور درخواست کرده که همراه با خانواده‌هاي‌شان راهي ورزشگاه‌ها شوند.

تا همين فصل گذشته رقابت‌هاي ليگ‌قهرمانان آسيا و يا حتي در بازي‌هاي ملي مقابل تيم‌هاي عربي، بزرگ‌ترين دل‌خوشي فوتبال ايران حضور پرشور تماشاگران ايراني در استاديوم‌ها و البته حضور نسبتا کم‌رنگ اعراب در استاديوم‌هاي خودشان بود؛ حضوري که بارها و بارها به پيروزي نمايندگان ايران کمک کرده است.

اما قانون جديدي که فدراسيون فوتبال عربستان در نظر گرفته، شايد باعث شود که فوتبال عربستان از اين نظر نيز به فوتبال ايران نزديک شود و حتي پيش هم بيافتد. فدراسيون فوتبال عربستان از تماشاگران خواسته که از اين پس با حضور خانواده‌ها در استاديوم‌هاي ورزشي به تماشاي بازي‌ها بنشينند؛ علاوه بر اينکه آنها چند وقت پيش حضور بانوان در ورزشگاه را آزاد کردند.

موضوعي که در کشور ايران همچنان با چالش روبرو است و اين اقدام فدراسيون فوتبال عربستان براي جذب تماشاگر بيشتر مي‌تواند زنگ خطري براي يکه‌تازي پرشور بودن تماشاگران ايراني باشد.

پيش‌بيني فرانس‌فوتبال درباره گروه ايران و قهرمان جام جهاني

مجله معتبر فرانس فوتبال به تازگي در خصوص گروه B رقابت هاي جام جهاني که تيم هاي ايران،اسپانيا،پرتغال و مراکش در آن حضور دارند، پيش بيني و تحليل جالبي ارائه داده است.

طبق پيش بيني اين مجله، پرتغال جام جهاني بسيار بدي خواهد داشت و ياران کريستيانو رونالدو حذفي زودهنگام را تجربه خواهند کرد. تيم ملي مراکش نيز از اين گروه شگفتي‌ساز مي‌شود و با پيروزي 2-1 برابر ايران در اولين بازي و دو تساوي برابر پرتغال و اسپانيا، همراه لاروخا به مرحله بعد جام جهاني صعود مي‌کند.

مجله فرانس فوتبال در پايان پيش‌بيني کرد تيم ملي اسپانيا با تک گل ايسکو برزيل را در فينال جام جهاني شکست دهد و قهرمان اين رقابت‌ها شود تا آندرس اينيستا با دو قهرماني در جام جهاني خداحافظي باشکوهي از تيم ملي کشورش داشته باشد.

کي‌روش براي سوم فروردين دنبال کدام حريف است؟

بلغارستان، روماني، بوسني، مجارستان يا ايتاليا تيم‌هاي مدنظر سرمربي پرتغالي تيم ملي هستند.

کارلوس کي روش ليستي متشکل از تيم هاي بلغارستان، روماني، بوسني، مجارستان و ايتاليا را در اختيار فدراسيون فوتبال قرار داده تا از بين اين تيم ها ايران با يکي از آنها در روز سوم فروردين 97 بازي کند. کميته بين الملل فدراسيون هم در حال رايزني و مکاتبه براي فيکس کردن يکي از اين رقباست ولي فعلا به نتيجه اي نرسيده است. به نظر مي رسد بازي با ايتاليا تا حدود زيادي غير ممکن باشد اما ساير رقبا، رقبايي هستند که پول زيادي نمي خواهند و طبيعتا بازي با آنها در اروپا ساده تر است.

کنايه اينيستا به کوتينيو

هافبک اسپانيايي بارسلونا با کنايه به بازيکن تازه وارد آبي اناري‌ها گفت که کسي نمي‌تواند جايش را بگيرد.

فيليپ کوتينيو هفته گذشته با قراردادي سنگين راهي بارسلونا شد.

آندرس اينيستا، کاپيتان بارسا درباره حضور هافبک برزيلي در اين تيم گفت: هيچ بازيکني با پيوستن به بارسلونا نمي‌تواند موجب بازنشستگي‌ام شود. کوتينيو فضاي خيلي خوبي براي پيشرفت دارد و قيمت او (160 ميليون يورو) يک مشکل محسوب نمي‌شود.


 خبـــرنامه 

 مذاکره تراکتورسازي با 3 مربي ترکيه‌اي؛

دنيزلي مي‌آيد يا شاگردش؟

مسئولان باشگاه تراکتورسازي براي انتخاب سرمربي آينده تيم فوتبال اين باشگاه مذاکراتي با 3 مربي مطرح فوتبال ترکيه داشته‌اند.

روند تراکتورسازي در هفته‌هاي اخير به گونه‌اي بوده که تا قبل از ديدار اين تيم مقابل نفت تهران همه از احتمال برکناري يحيي گل‌محمدي صحبت مي‌کردند و اينکه هفته نوزدهم آخرين بازي او در جمع تراکتورسازان است.

يک روز قبل از اين بازي يحيي گل‌محمدي در نشست خبري قبل از مسابقه از مسئولان باشگاه تراکتورسازي، جو حاکم بر اين تيم، بازيکنانش، مربي تبريزي که مي‌خواهد جاي او را بگيرد،‌ خبرنگاراني که از مربي يادشده حمايت مي‌کنند و ... انتقاد کرد تا يقين حاصل شود که يحيي رفتني است.

با اين اوصاف و البته شکست مقابل نفت، بايد کار گل‌محمدي را در تيم تراکتورسازي تمام شده بدانيم. اما سؤال اينجاست که قرار است چه کسي جانشين او شود؟ اولين گزينه مصطفي آجورلو، مديرعامل باشگاه تراکتورسازي مصطفي دنيزلي است. دنيزلي مربي شناخته شده‌اي در فوتبال ايران بوده و از محبوبيت کافي براي نشستن روي نيمکت تراکتورسازان برخوردار است. از سوي ديگر او سابقه کار با آجورلو و مجموعه مديريتي‌اش را دارد و طرفين بي‌ميل به همکاري دوباره نيستند.

مشکلات غيرقابل پيش‌بيني در روند مذاکرات با دنيزلي، مسئولان باشگاه تراکتورسازي را به صرافت انداخته است که مذاکره با مربيان ديگر را هم در دستور کار قرار دهند. آنها علاوه بر دنيزلي 68 ساله دو مربي صاحب‌نام در فوتبال اين کشور را نيز مدنظر دارند و با آنها هم مذاکراتي داشته‌اند.

گزينه دوم تراکتورسازي «ارسون ينال» است که هم جوان‌تر از دنيزلي است و هم با فنرباغچه قهرمان ليگ ترکيه شده. او با ترابوزن اسپور در جام يوفا حضور داشته و البته کاشف آردا توران است. در کارنامه ارسون يانال 56 ساله سابقه کار زير نظر مصطفي دنيزلي نيز ديده مي‌شود.

مسئولان باشگاه تراکتورسازي با يک مربي ديگر به نام «ارتوگرول سالام» هم مذاکراتي داشته‌اند. اين مربي 48 ساله که سومين گزينه هدايت تراکتورسازي است، سرمربي بشيکتاش بوده و البته با بورسا اسپور قهرمان ترکيه شده است.

بايد ديد در نهايت مسئولان باشگاه تراکتورسازي با کداميک از گزينه‌هاي يادشده به توافق مي‌رسند، دنيزلي باتجربه، ينال کارنامه‌دار يا سالام جوان.

مانع تعبير رويايي چلسي؛

همسايه بداخلاق!

ميان رومن آبراموويچ و روياهايش براي باشگاه چلسي، هرگز فاصله زيادي وجود نداشته است اما برنامه‌هاي او براي احداث استاديوم يک ميليارد پوندي جديد آبي‌پوشان لندن با يک مشکل غير منتظره مواجه شده. احداث استاديوم جديد ورزشگاه چلسي در غرب لندن، باعث نرسيدن نور خورشيد به يکي از منازل قديمي اطراف اين خانه خواهد شد و مالکان اين منزل که 50 سال در آن اقامت داشته‌اند، برخلاف ديگر اهالي منطقه نتوانسته‌اند با باشگاه چلسي از نظر مالي به توافق برسند.

چلسي براي احداث استاديوم 60 هزار نفري جديدش، توانسته نظر تقريباً همه ساکنان منطقه را جلب کند اما خانواده "کروس‌ويتس" هنوز حاضر نشده‌اند که نور منزل خود را با پول عوض کنند!

مجوز ساخت استاديوم جديد چلسي سال گذشته صادر شد و شهردار لندن با احداث اين استاديوم موافقت کرد اما مشکل غيرمنتظره‌اي که سر راه ساخت اين ورزشگاه قرار گرفته، باشگاه چلسي را مجبور کرده که از شواري شهر لندن درخواست مداخله کند. گفته مي‌شود در صورتي که باشگاه چلسي نتواند نظر خانواده کروس‌ويتس را جلب کند، امکان تغيير مدل ورزشگاه جديد به گونه‌اي که مانع از تابش نور به منزل همسايه معترض نشود، وجود دارد.

ايران – ترکيه؛

با کمک دفتر رياست جمهوري

چندي پيش خبرگزاري آناتولي به نقل از فدراسيون فوتبال ترکيه از موافقت اين فدراسيون با مسابقه دوستانه با تيم ملي ايران، قبل از آغاز بازي‌هاي جام جهاني 2018 روسيه خبر داده بود. پيگيري‌ها نشان مي‌دهد که بعد از مکاتبات مقامات فدراسيون فوتبال ايران با همتايان ترکيه‌اي، يکي از معاونان دفتر رييس‌جمهور که پيش از اين سال‌ها سابقه تصدي نمايندگي سياسي کشورمان در ترکيه را بر عهده داشته، نقش اساسي در موافقت طرف ترک با اين بازي داشته است.

گفته مي‌شود او که به همين مناسبت ارتباط خوبي با مقامات ترکيه‌اي دارد، در تماس با وزير ورزش و مقامات ارشد دولت ترکيه موضوع مکاتبه فدراسيون فوتبال را پيگيري و موافقت نهايي در اين زمينه را اخذ کرده است. بر همين اساس، ديدار دوستانه تيم‌هاي ملي فوتبال ترکيه و ايران قبل از شروع جام جهاني 2018 روسيه برگزار خواهد شد. شش ديدار قبلي ايران با ترکيه با 4 برد ترکيه و 2 مساوي به پايان رسيده است.

تمايل لاتزيو به جذب جهانبخش

در ماه هاي گذشته و در چند مقطع صحبت از تمايل باشگاه لاتزيو به جذب سردار آزمون مطرح شد؛ صحبت هايي که هيچ وقت به نتيجه نرسيد چون مهاجم ايراني روبين کازان برنامه اي براي ترک فوتبال روسيه نداشت.

حالا فارس به نقل از رسانه هاي ايتاليايي نوشته که سردار تنها بازيکن ايراني مورد نظر لاتزيو نيست و مديران اين باشگاه ايتاليايي به دنبال جذب عليرضا جهانبخش هم هستند؛ بازيکني که پيش از اين گفته مي شد ناپولي مشتري جدي اوست. البته جهانبخش هم مثل آزمون بعيد است که در سال منتهي به جام جهاني بخواهد تيمش را عوض کند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي