جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/10/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5750

رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار ميهمانان سيزدهمين اجلاس بين المجالس کشورهاي اسلامي:
ضرورت اعلام صريح مواضع جهان اسلام در موضوعات اساسي

رييس جمهوري:
مشکلات دروني هيچ کشوري با لشگرکشي‌هاي خارجي حل نمي شود


ميز خبر


يك نكته از هزاران


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها

دکتر لاريجاني در افتتاحيه سيزدهمين کنفرانس مجالس کشورهاي عضو سازمان همکاري اسلامي:
کشورهاي اسلامي مباني قدرتمندي در خصوص حقوق بشر دارند

الجبير:
حق غني سازي از ايران سلب شود!


خبر


برگزاري هفتمين دوره‌ جايزه‌ دکتر مجتبايي در شهر کتاب


تظاهرات مهاجران "هاييتي‌تبار" ساکن ايالت فلوريدا آمريکا


سرمقاله


 رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار ميهمانان سيزدهمين اجلاس بين المجالس کشورهاي اسلامي:
 ضرورت اعلام صريح مواضع جهان اسلام در موضوعات اساسي 

 
حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار ميهمانان شرکت کننده در سيزدهمين اجلاس بين المجالس کشورهاي اسلامي، با تأکيد بر اينکه دنياي اسلام بايد در مسائل اساسي با صراحت و با صداي بلند سخن و موضع خود را بگويد، «فلسطين» و «اتحاد دنياي اسلام» را از جمله موضوعات اساسي برشمردند و گفتند: يکي از موضوعات اصلي و بسيار مهم دنياي اسلام، «تلاش براي پيشرفت علمي» است که تجربه جمهوري اسلامي ايران نشان داد، با تلاش و با تکيه بر جوانان مي توان رتبه علمي خود را ارتقا داد و در بخشهاي مهمي، در مرز دانش قرار گرفت.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري ، رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به وظيفه ديني و تاريخي کشورها و دولتهاي اسلامي در قبال تحولات مهمي که در دنيا در حال روي دادن است، گفتند: دنياي اسلام، امروز بايد در موضوعات مهم و اساسي نقش آفريني کند و نگذارد تجربه تلخ دهه هاي گذشته و تسلط قدرتها و آثار بلندمدت آن، تکرار شود.

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به طرح مسائل ميانمار و کشمير در اجلاس بين المجالس اسلامي و در عين حال غفلت از طرح مسائل بسيار مهم يمن و بحرين در اين اجلاس، افزودند: بايد در مسائل اساسي دنياي اسلام صريح سخن گفت زيرا با صراحت، مي توان جريان سازي کرد و در افکار عمومي مردم و نخبگان جهان تأثيرگذار بود.

مي توان جريان امپراطوري تبليغاتي غرب را شکست داد

ايشان تأکيد کردند: نبايد گذاشت که امپراطوري خطرناک تبليغاتي غرب که عمدتاً به دست صهيونيست‌ها اداره مي شود، مسائل مهم دنياي اسلام را ناديده بگيرد و با توطئه‌ي سکوت، مسائل اصلي امت اسلامي را محو کند.

رهبر انقلاب اسلامي با تأکيد بر اينکه مي توان جريان امپراطوري تبليغاتي غرب را شکست داد، خاطرنشان کردند: شکست دادن صهيونيست‌ها در جنگ نرم امکان پذير است، همانگونه که آنها در جنگ سخت و در لبنان شکست خوردند و مجبور به اعتراف به آن شدند.

حضرت آيت الله خامنه اي موضوع فلسطين را در رأس مسائل دنياي اسلام دانستند و گفتند: در قضيه فلسطين، سه حادثه «اشغال سرزمين»، «تبعيد دسته جمعي و ميليوني مردم» و «قتل عام و جنايت عظيم بشري» اتفاق افتاده است که اين ستم در تاريخ نظير ندارد.

ايشان، دفاع از فلسطين را وظيفه همه دانستند و تأکيد کردند: نبايد تصور شود که مقابله با رژيم صهيونيستي فايده اي ندارد بلکه به اذن و لطف خداوند، مجاهدت ها در مقابل رژيم صهيونيستي به نتيجه خواهد رسيد، همانگونه که جريان مقاومت نسبت به سالهاي قبل، پيشرفت کرده است.

رهبر انقلاب اسلامي افزودند: صهيونيست‌ها، روزي شعار «از نيل تا فرات» را مي دادند اما اکنون براي محافظت از خود مجبور به ديوارکشي شده اند.

ضرورت «اتحاد دنياي اسلام» در مسئله فلسطين

حضرت آيت الله خامنه اي تأکيد کردند: بدون ترديد فلسطين يک مجموعه و تاريخ «از بحر تا نهر» است و قدس نيز پايتخت آن است و امکان هيچ خدشه اي بر اين حقيقت، وجود ندارد.

ايشان، اقدام اخير امريکا نسبت به قدس را «غلط زيادي» خواندند و گفتند: آنها قادر به انجام چنين کاري نخواهند بود و تلاش هاي آنها به سرانجام نخواهد رسيد.

رهبر انقلاب اسلامي خاطرنشان کردند: دولت‌هايي که در منطقه به امريکايي‌ها کمک و با رژيم صهيونيستي همکاري مي‌کنند تا با برادران مسلمان ستيز کنند، مرتکب خيانت صريح مي شوند، همانند کاري که سعودي‌ها انجام مي دهند.

حضرت آيت الله خامنه اي، «اتحاد دنياي اسلام» را يکي ديگر از مسائل اساسي برشمردند و گفتند: ما معتقديم اتحاد دنياي اسلام که داراي جمعيت زياد و امکانات فراوان و جايگاه بسيار حساس در دنيا است، مي تواند زمينه‌ساز شکل گيري يک قدرت بزرگ و اثرگذار شود و ما حتي به کساني که صريحاً با ما دشمني مي‌کنند، گفته‌ايم آماده برخورد برادرانه هستيم، اگرچه آنها چنين رويکردي ندارند.

ايشان با تأکيد بر لزوم هم افزايي کشورهاي اسلامي، خاطرنشان کردند: نبايد اجازه داد اختلافات و جنگ و خونريزي در دنياي اسلام که عامل اصلي آن نيز امريکايي‌ها و صهيونيست‌ها هستند، زمينه ساز حاشيه امن براي رژيم صهيونيستي شود.

رهبر انقلاب اسلامي، «تلاش براي پيشرفت علمي» را يکي از مسائل و نيازهاي بسيار مهم دنياي اسلام دانستند و افزودند: دنياي غرب با استفاده از علم، به ثروت و قدرت بين المللي رسيد و بر دنيا مسلط شد اما چون ايمان و ظرفيت نداشت، اين علم، منجر به ظلم و استکبار و استثمار شد، بنابراين دنياي اسلام براي رهايي از اين سلطه بايد براي پيشرفت علمي تلاش کند و اين کار امکان پذير است.

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به تجربه موفق ايران در موضوع پيشرفت علمي، خاطرنشان کردند: ايران اسلامي با اتکاء به جوانان خود و در شرايطي که در تحريم قرار داشت، توانست در بخشهاي مهمي، در مرز دانش قرار گيرد در حالي‌که قبلاً در اين بخشها، بسيار عقب بود.

ايشان افزودند: امروز جوانان ايران، در پزشکي، نانو، سلولهاي بنيادي و دانش هسته‌اي کارهاي بزرگي انجام داده‌اند.

افشاي دسيسه هاي دشمن در بلاد اسلامي

رهبر انقلاب اسلامي در ادامه به يک نکته اشاره کردند و آن، «لزوم افشاي ادعاهاي دروغ شيطان اکبر يعني امريکا» بود.حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به ادعاي امريکا در حمايت از «حقوق بشر» گفتند: شخصي که امروز در امريکا بر سر کار است، بسيار صريح و عريان مواضع اين کشور را اعلام مي کند؛ البته قبلي‌ها نيز همين مواضع را داشتند ولي به اين صراحت اعلام نمي کردند و نمونه بارز اين موضع، سخنان اخير او درباره افريقا و امريکاي لاتين و نژادهاي ديگر است که مصداق اقدام بر ضد حقوق بشر است؛ بنابراين بايد اين ادعاهاي دروغ را افشا کرد.

ايشان يکي ديگر از ادعاهاي غيرواقعي دولت امريکا را موضوع مبارزه با «تروريسم» خواندند و افزودند: امريکايي‌ها در حالي شعار مبارزه با تروريسم مي‌دهند که صراحتاً از رژيمِ تروريستِ صهيونيستي حمايت مي کنند و همچنين بنا بر اعتراف رئيس جمهور فعلي امريکا در تبليغات انتخاباتي‌اش، عامل اصلي بوجود آوردن داعش بوده‌اند و تا آخرين نفس‌هاي داعش نيز از آن حمايت کردند.

رهبر انقلاب اسلامي تأکيد کردند: بايد با بيان حقايق و برملا کردن دروغ بودن اين ادعاها، جريان سازي کرد و افکار عمومي مردم و نخبگان را تحت تأثير قرار داد.

حضرت آيت الله خامنه اي با تأکيد بر لزوم پيگيري موارد ذکر شده در قطعنامه پاياني و کمک به تحقق آنها، گفتند: آنچه که ما توصيه مي کنيم و يا بر آنها اصرار داريم، مواردي است که خودِ ما در عمل انجام داده ايم و به نتيجه رسيده ايم.

تجربه ملت ايران در مردم سالاري ديني

ايشان ايستادگي ملت ايران در مقابل جنگ اقتصادي دشمنان را يکي از اين نمونه ها برشمردند و افزودند: «تحريم» يکي از بخشهاي اين جنگ اقتصادي است که سالهاي متمادي آن را اعمال کردند و به اوج رساندند که امروز نيز ادامه دارد اما ملت ايران ايستادگي کرد و شکست نخورد و امروز از اين تحريم ها ابزاري براي شکوفايي خواهد ساخت.

رهبر انقلاب اسلامي، «مردم‌سالاري ديني» را يکي از ديگر از تجربيات موفق ملت ايران و زمينه‌ساز رشد مادي و معنوي دانستند و تأکيد کردند: مردم ايران با کمک خداوند متعال، تا کنون توطئه هاي امريکا را خنثي کرده اند و از اين پس نيز خنثي خواهند کرد.

حضرت آيت الله خامنه اي در پايان اظهار اميدواري کردند: حرکت موفق و رو به رشد ملت ايران بتواند انگيزه اي براي قوي تر شدن امت اسلامي در مقابل استکبار شود.

پيش از سخنان رهبر انقلاب اسلامي، آقاي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي در گزارشي از سيزدهمين کنفرانس اتحاديه بين المجالس اسلامي گفت: در اين کنفرانس، رؤساي مجالس کشورهاي اسلامي به موضوعاتي از جمله توسعه همکاري‌هاي اقتصادي و بازرگاني، مسئله تروريسم و دخالت‌هاي آمريکا در ايجاد آشفتگي امنيتي در مناطق اسلامي و نيز مسئله تعرض به قدس شريف پرداختند و تأکيد کردند قدس به سرزمين تاريخي فلسطين تعلق دارد.


 رييس جمهوري:
 مشکلات دروني هيچ کشوري با لشگرکشي‌هاي خارجي حل نمي شود 

 رييس جمهوري اسلامي ايران گفت:هيچ کشوري نمي‌تواند مشکلات دروني خود را از طريق لشگرکشي‌هاي خارجي حل کند، بايد با هم صلح و مصالحه و مشکلاتمان را حل کنيم.

به گزارش ايرنا ، حجت الاسلام والمسلمين حسن روحاني در سيزدهمين کنفرانس مجالس کشورهاي عضو سازمان همکاري اسلامي افزود: ما حامي تعامل سازنده و از موضع برابر جهانِ اسلام با ديگران هستيم که در آن جايي براي استثمار و دخالت در امور داخلي کشورهاي اسلامي نباشد.

وي خاطرنشان کرد: ما بايد اختلافات خود را کنار بگذاريم و با بهره گيري از ظرفيت هاي داخلي ، سرمايه هاي اجتماعي و منابع غني وابستگي به بيگانگان را کاهش دهيم و در جهت بالندگي و توسعه روز افزودن جهان اسلام حرکت کنيم.

رييس دولت دوازدهم تصريح کرد: براي پرداختن به مشکلات و چالش هاي پيش رو و يافتن راه‌حل براي آنها، نگاه ما بايد به درون باشد تا به بيرون.

روحاني با تاکيد بر اين که همکاري ميان اعضاء مجالس اسلامي شکل نهادينه‌تري به خود بگيرد، ادامه داد: بايد با اتکا به ظرفيت ها و توانمندي‌هاي دروني، معضلات جوامع خود را از پيش رو برداريم، نه اين که چشم اميد به ديگران داشته باشيم تا حلاّل مشکلات ما باشند. اين به معناي انزواطلبي نيست.

وي افزود: جمهوري اسلامي ايران ضمن احترام به تماميت ارضي و حاکميت سياسي تمامي کشورها، راه حل ريشه‌کن کردن معضلات امّت اسلامي را جز تحقق همدلي و همکاري تمامي کشورهاي اسلامي نمي‌داند. رييس جمهوري يادآور شد: جمهوري اسلامي ايران روابط خود را با کشورهاي اسلامي بر مبناي مودت و رأفت اسلامي تعريف مي‌کند. ما هيچ کشور اسلامي‌ را رقيب خود نمي‌دانيم و معتقديم حتي با کشورهايي که با آنها اختلاف نظر داريم، مي‌توانيم بر مبناي احترام متقابل، گفتگو و همکاري کنيم.

روحاني يادآور شد: متاسفانه برخي کشورها مسير را اشتباه مي روند و تحت القائات آمريکا و رژيم صهيونيستي به شکاف در ميان امت اسلامي دامن مي‌زنند. از نظر ما قدرت‌هايي که خود مسبب و منشاء جنگ‌ها، فشارهاي سياسي - اقتصادي و بحران‌هاي حادث در جهان اسلام هستند و دوام و بقاي خود را از خون‌ريزي، دامن زدن به اختلافات و ترويج خشونت و افراط تأمين مي‌کنند، هيچ‌گاه نمي‌خواهند و در موقعيتي نيستند تا دوست و همراه مردم ستمديده و مظلوم باشند.وي يادآر شد: کشورهاي اسلامي امروزه بيش از هر زمان ديگري نياز به توجه و استقرار مردم سالاري دارد. جهان غرب گمان مي‌کند که ميان اسلام خواهي و مردمسالاري نسبتي وجود ندارد بلکه نسبت ميان اين دو، عکس است و به همين بهانه به خود اجازه مي دهد تا صورت‌هاي تازه استعمار را به کشورهاي اسلامي تحميل و تجويز مي‌کند.

همچنين رييسان مجلس قطر، سنگال، الجزاير، عراق و سوريه با رييس جمهور ديدار و گفتگو کردند.

حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني در ديدار احمد بن عبدالله بن زيد آل محمود رئيس مجلس قطر، گفت: ايران و قطر، همواره در طول تاريخ دو کشور دوست و برادر بوده و در سختي‌ها و شادماني ها، اخوت و برادري را نسبت به يکديگر ثابت کردند.

رييس جمهور در ديدار ديگري با"حموده يوسف صباغ" رئيس مجلس سوريه با بيان اينکه روابط و مناسبات راهبردي و دوستانه از اهداف مهم ايران و سوريه از ديرباز بوده است، بر تلاش در راستاي توسعه، تقويت و تحکيم روابط برادرانه و همه جانبه تهران – دمشق تأکيد کرد.


 ميز خبر 

 توافق ميانمار و بنگلادش براي بازگرداندن پناهجويان

داکا اعلام کرد، ميانمار و بنگلادش درخصوص بازگرداندن آوارگان روهينجايي به توافق رسيده‌ و نخستين مدت مشخص را براي بازگرداندن صدها هزار روهينجايي مشخص کرده‌اند.به گزارش ايسنا، ‌به نقل از خبرگزاري فرانسه، طبق بيانيه دولت بنگلادش، بر اساس اين توافق‌نامه، فرآيند بازگرداندن پناهجويان روهينجايي، پس از شروع آن "ترجيحا در مدت دو سال" تکميل خواهد شد.اين توافقنامه درخصوص روهينجايي‌هايي است که پس از سرکوب نيروهاي دولتي ميانمار به بنگلادش گريخته‌اند و روهينجايي‌هايي که پيش از آن در بنگلادش بوده‌اند، شامل اين توافق نمي‌شوند.

تحريم‌هاي جديد آمريکا عليه روسيه 29 ژانويه اعلام مي‌شود

خبرگزاري تاس اعلام کرد، گزارش آمريکا در خصوص تحريم‌هاي جديد عليه روسيه، در 29 ژانويه منتشر خواهد شد.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، خبرگزاري تاس به نقل از جان هانتسمن، سفير آمريکا در روسيه نوشت، گزارش آمريکا در خصوص تحريم‌هاي جديد عليه روسيه، در29 ژانويه (9 بهمن) منتشر خواهد شد.

پيش‌بيني مي‌شود که واشنگتن به دليل ادعاي مداخله روسيه در انتخابات 2016 آمريکا، جريمه‌هاي تازه‌اي را عليه اين کشور اعمال کند.

روسيه بارها چنين ادعايي را تکذيب کرده است.

فتواي بيش از 1800 روحاني پاکستاني درباره حرام بودن عمليات انتحاري

بيش از 1800 نفر از مفتي‌هاي پاکستان فتوايي درباره ممنوعيت عمليات انتحاري صادر کردند، که قرار است در قالب کتابي توسط دولت منتشر شود.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، معمولا وقوع حملات انتحاري به خصوص عليه غيرنظاميان به عنوان يک اقدام متعصبانه و غير اخلاقي محکوم مي‌شود با اين حال شورشيان اين اقدام را يک تاکتيک موثر تلقي مي‌کنند و براي انجام آن توجيه‌هاي اعتقادي هم مي‌آورند.

از اوايل سال 2000 تاکنون در پاکستان بارها عمليات انتحاري انجام شده و قربانيان بسياري از اين حملات، غير نظاميان بوده‌اند.بر همين اساس بيش از 1800 روحاني در پاکستان عمليات انتحاري را ممنوع و "حرام" اعلام کردند.

حزب بارزاني انتخابات پارلماني عراق در کرکوک را تحريم کرد

حزب "دموکرات کردستان" عراق از تصميم خود مبني بر تحريم انتخابات پارلماني در کرکوک و مناطق مورد مناقشه ديگر ميان اقليم و بغداد خبر داد.به گزارش ايسنا، به نقل از سايت شبکه سومريه‌نيوز، شوراي رهبري حزب دموکرات کردستان عراق به رياست مسعود بارزاني در کرکوک در بيانيه‌اي اعلام کرد: اين استان و تمامي مناطق مورد مناقشه ميان دولت فدرال و اقليم کردستان عراق مناطق "تحت اشغال نظامي و بي‌ثبات" قلمداد مي‌شوند.اين حزب از ساکنان کرکوک و مناطق مورد مناقشه ديگر خواست، در اقدامي به عنوان موضعي در برابر "اين اشغالگري تحميلي" انتخابات را تحريم کنند.


 يك نكته از هزاران 

 در حال حاضر 18 ميليون نفر از مردم ايران در مناطق حاشيه اي شهرها زندگي مي کنند اما اين آمار در سال 76 تنها 600 هزار نفر بوده که اين امر به معناي رشد 30 برابري حاشيه نشيني شهرها در طي 20 سال گذشته است. به خاطر اين تعداد حاشيه نشين در شهرها، سهم بزرگي از سکونتگاه هاي روستايي در کشور را نيز از دست داده ايم.

اين تراکم غيرمنطقي موجب بروز مشکلات عديده اي به لحاظ اقتصادي و اجتماعي براي کلان شهرها گرديده و عملا نظم بافت جمعيتي کشور برهم خورده است. اما نکته اصلي اينجاست که متاسفانه عليرغم اين آمارها، هنوز مسئولان درحال تمرکز امکانات و توليد اشتغال در مرکز شهرها هستند. امروز 20 هزار روستاي ما خالي از سکنه شده و روستاييان به سبب درآمد پايين و نداشتن شغل سرازير شهرها شده اند چون امکانات ندارند.

خيلي جالب است اگر مسئولان توضيح دهند که با چه روش و مدل مديريتي توانسته اند طي دو دهه چنين روند مهاجرت به مرکز را شکل دهند و رشد 30 برابري ايجاد کنند!!


 خبــــر 

 وزارت نفت: سانچي و شرکت نفتکش متعلق به وزارت کار است

روابط عمومي وزارت نفت در خصوص نفكتش سانچي توضيحاتي ارائه کرد.

به گزارش عصرايران، به دنبال افزايش تماس اشخاص حقيقي و حقوقي با وزارت نفت و ارائه طرح‌هاي فني و هنري درباره سانحه دلخراش نفت‌كش سانچي روابط عمومي وزارت نفت به آگاهي عمومي مي‌رساند با توجه به آن كه شركت ملي نفتكش ايران سالها پيش از وزارت نفت و شركت ملي نفت ايران منفك و سهام عمده و اداره آن به مجموعه‌هاي تحت مديريت وزارت كار، تعاون و رفاه اجتماعي واگذاري شده است، وزارت نفت، مرجع تصميم‌گير درباره اين طرح‌ها و پيشنهادها نيست و لازم است هموطنان ارجمند جهت تسريع در گرفتن پاسخ به طور مستقيم با شركت ملي نفتكش تماس حاصل نمايند.

کاندوليزا رايس: "اون" واقعا خيلي باهوش است

وزير امور خارجه سابق آمريکا گفت: به نظر مي‌رسد رهبر کره شمالي از چيزي که فکر مي‌کردم بسيار باهوش‌تر باشد.

به گزارش ايسنا، به نقل از CNN، کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا در دولت جورج بوش پسر، اين اظهارات را در واکنش به سوالي درباره توييت‌هاي دونالد ترامپ، رييس جمهور آمريکا در خصوص برنامه تسليحاتي هسته‌اي کره شمالي طي گفت‌وگويي مفصل با شبکه CNN بيان کرد.

رايس با اشاره به مقدمه‌چيني‌هاي کيم جونگ اون، رهبر کره شمالي در ديدار با کره جنوبي براي کاهش تنش‌هاي نظامي ميان دو کشور گفت: رويکرد کيم نسبت به کره جنوبي مبني بر تصميم براي شرکت در المپيک زمستاني هوشمندانه بود. فکر مي‌کنم او بيش از پدرش منزوي شده است و قطعا از او بي‌پرواتر است. گاهي شک مي‌کنم که وقتي مي‌گويد "مي‌توانم آمريکا را نابود کنم"، واقعا به آن باور داشته باشد زيرا به نظر مي‌رسد هر کس چيزي به او بگويد که نمي‌خواهد آن را بشنود، کشته خواهد شد.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

هفتادمين اجلاس هيأت مديره

10تا11 اکتبر 2006، تيان جين، چين

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

ادامه مطالب

سيزدهمين کنفرانس عمومي IAU

اعلام نيازهاي داخلي و جهاني آموزش عالي و پژوهش، با ميزباني دانشگاه اوتريخت

اوتريخت، هلند، 15تا 18 جولاي، 2008

استراتژي اطلاعات و انتشار کنفرانس

پروفسور دکتر اِچ دبليو گيسپن(Prof.Dr.H.W.Gispen)رئيس قبلي دانشگاه اوتريخت، هلند، و آقاي بَس نوگتِرِن( Bas Nugteren) مأمورتشريفات دانشگاه اوتريخت، در GHEF حضور خواهند يافت. پروفسور گيسپن در کنفرانس در طول ناهار در تاريخ سه شنبه 6 نوامبر يک ارائه (presentation) خواهد داشت.

اعضاي هيأت مديره IAU دعوت شده اندتاکمک کننداين کنفرانس چشم گيرشود وهمکاران خود را تشويق کنندکه درکنفرانس حاضر شوند. از IAU درخواست مي کنيم درصورتيکه شما مطالبه مواد براي توزيع بنماييد آن را تهيه کنند يا پيگيري نمايند.

بودجه کنفرانس

بودجه کنفرانس به طور کامل با دانشگاه اوتريخت موردبحث قرار گرفت. در پرتو قيمت تمام شده وهزينه ها، تعرفه ثبت نام به صورت زير تنظيم گرديد:

1. ثبت نام زودهنگام اعضاي IAU (650 يورو)

2. ثبت نام اعضاي IAU (750 يورو)

3. ثبت نام زودهنگام غيرعضو (800 يورو)

4. ثبت نام غيرعضو (900 يورو)

5. تعرفه افراد همراه (250 يورو)

گرفتن اسپانسر

دانشگاه اوتريخت صحبت هايي درمورد امکان اسپانسر گرفتن توسط وزارت آموزش عالي هلند را آغازکرده است، ودرخواست کمک مالي بري کنفرانس نموده است. بازخورداوليه اميدوارکننده است.

پالگريو مک ميلان (Palgrave Macmillan) ناشر IAU موافقت کرده است اسپانسر اين رويداد شود و 2000 پوند (تقريبا 3000 يورو) بپردازد.

ساير اسپانسر هاي ممکن شناخته شده اند واز نوامبر تماس گرفته خواهد شد. از پيشنهادها استقبال مي کنيم.

برنامه اجتماعي و برنامه اشخاص همراه

جشن افتتاحيه و پذيرش خوشامدگويي درعصر روز سه شنبه 15جولاي انجام مي شود. يک برنامه فرهنگي ويک شام رستوران براي چهارشنبه 16 جولاي پيش بيني شده است ويک پذيرش همراه با پذيرايي سرپايي (cocktail) در باغ جديد گياهان دارويي اوتريخت براي پنج شنبه عصر 17 جولاي انجام مي شود.

يک برنامه براي اشخاص همراه بسط داده شده است و اطلاعات بيشتري دراين باره در اواخر پاييز روي خط خواهد بود.


 دکتر لاريجاني در افتتاحيه سيزدهمين کنفرانس مجالس کشورهاي عضو سازمان همکاري اسلامي:
 کشورهاي اسلامي مباني قدرتمندي در خصوص حقوق بشر دارند 

 رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: جهان اسلام امروز به همکاري همه کشورهاي اسلامي نياز دارد.به گزارش خانه ملت، دکتر علي لاريجاني در مراسم افتتاح سيزدهمين کنفرانس مجالس کشورهاي عضو سازمان همکاري اسلامي ضمن تشکر از رئيس مجلس مالي اظهار داشت: رئيس مجلس مالي در سال گذشته رياست اين اتحاديه را برعهده داشت و با اهتمام جدي اين اتحاديه در مسير خوبي حرکت کرد.

رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه در سال گذشته چالش هاي بزرگي براي کشورهاي اسلامي به وجود آمد که تروئيکاي اين اتحاديه جلسه اي را برگزار کرد، گفت: کميته فلسطين پس از ماجراي قدس که آمريکايي ها ايجاد کردند جلسه اي را با فوريت در تهران برگزار کرد که نشان مي دهد اهتمام جدي در اين اتحاديه وجود دارد.

وي از اظهار همدردي رئيس مجلس مالي به نمايندگي از اعضاي اتحاديه در مورد حادثه نفتکش ايراني تشکر کرد و افزود: اميدواريم در مورد تروريسم که امنيت کشورها را مخدوش کرده و مسئله فلسطين که دغدغه همه ما است در اتحاديه بحث کنيم و به نتايج خوبي برسيم.

دکتر لاريجاني خطاب به رئيس جمهور روحاني گفت: اين اتحاديه که امروز سيزدهمين نشست خود را برگزار مي کند محورهاي مهمي دارد که از جمله آن ها ايجاد سازوکار براي همگرايي اقتصادي بين کشورها است و در اين زمينه تلاش هايي را آغاز کرده که در اين دوره تلاش مي کنيم تا بر اين موضوع تمرکز داشته باشيم.

رئيس قوه مقننه کشور با بيان اينکه در مورد حقوق بشر اسلامي نيز اين اتحاديه بحث هاي خوبي را داشته است زيرا کشورهاي اسلامي مباني قدرتمندي در خصوص حقوق بشر اسلامي دارند، ادامه داد: در مورد حضور زنان و خانواده نيز کميته هاي خاصي در اين کنفرانس تشکيل شده است و در اين اجلاس نيز به آن پرداخته مي شود.رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه مسئله قدس کميته اي دائمي دارد که مسائل را رصدمي کند و گاه افرادي را اعزام مي کند و پارلمان ها نيز پيگير اين مسئله هستند، بيان کرد: اميدواريم با مشارکت کشورها اين اهداف را جلو ببريم و امروز نيازمند همکاري بيشتر کشورهاي اسلامي هستيم.


 الجبير:
 حق غني سازي از ايران سلب شود! 

 اسپوتنيک : «عادل الجبير» وزير خارجه سعودي در جديدترين اظهارات مداخله جويانه خود مدعي شد که توافق هسته اي ايران نياز به اصلاح دارد تا تهران نتواند به غني سازي اورانيوم بپردازد!

به گزارش مهر به نقل از «اسپوتنيک»، «عادل الجبير» وزير خارجه عربستان که در طول چند روز گذشته چندين بار درباره توافق هسته اي ايران و غرب اظهار نظر کرده است و در نشست خبري مشترک با «ديديه ريندرز» وزير خارجه بلژيک در بروکسل خواستار بازنگري در توافق هسته اي شده است.در حالي که عربستان تلاش خود براي دست يابي به انرژي اتمي و تلاش براي غني سازي اورانيوم را آشکار کرده است، عادل الجبير در اظهار نظري مداخله جويانه مدعي شده است بايد در برجام تغييراتي ايجاد شود تا به ايران اجازه غني سازي اورانيوم داده نشود.


 خبر 

 رقابت آمريکا و روسيه براي ساخت پايگاه نظامي در سوريه

يک پايگاه اينترنتي آمريکايي گزارش داد رقابت ميان آمريکا و روسيه بر سر ايجاد پايگاه نظامي در سوريه بالا گرفته و هر يک از اين دو کشور به دنبال گسترش حضور و نفوذ در سوريه و مقابله با تهديدهاي نامتقارن هستند.

به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه ديفنس نيوز، آمريکا در چندين نقطه مهم سوريه حضور نظامي دارد اما دو منطقه است که به گفته يک پايگاه نظامي حضور نظاميان آمريکايي در آن زياد بوده و آمريکا در حال تبديل اين مکان‌ها به پايگاه‌هاي نظامي است.

اولين مکان مربوط به منطقه "الطبقه" در نزديکي شهر رقه سوريه است که در آنجا نيروهاي ويژه آمريکايي مشغول آموزش دادن به گروه‌هاي کرد هستند.

پايگاه ديگر نيز مربوط به منطقه "التنف" است که نيروهاي آمريکايي در آنجا مانع عبور نظاميان سوريه و روسيه مي‌شوند.

سازمان ملل: 22 ميليون يمني نيازمند کمک مبرم هستند

سازمان ملل اعلام کرد، بيش از سه چهارم يمني‌ها اکنون احتياج مبرم به کمک‌هاي انساني همزمان با تداوم جنگ در اين کشور دارند.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري فرانسه، دفتر امور بشردوستانه سازمان ملل اعلام کرد: در حال حاضر حدود 8.4 ميليون يمني با خطر قحطي روبرو هستند در حالي که اين ميزان در سال 2017 معادل 6.8 ميليون تن بود.آنگونه که سازمان ملل اعلام کرده حدود 22.2 ميليون تن از جمعيت 29 ميليون نفري يمن معادل 76 درصد جمعيت اين کشور وابسته به نوعي کمک هستند و تعداد اين نيازمندان در طي شش ماه گذشته افزايش يک و نيم ميليون نفري داشته است.

درخواست شورشيان سوري براي از سرگيري کمک تسليحاتي سيا

اعضاي ارتش آزاد سوريه از آمريکا خواستند تا برنامه تعليق شده سابق سيا براي ارائه کمک نظامي به گروه‌هاي شورشي را از سر بگيرد. هدف از برنامه سيا، کمک به عزل بشار اسد از رياست جمهوري بود.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، مصطفي سجاري، نماينده ارشد ارتش آزاد سوريه گفت فرستادگان اين گروه که به واشنگتن رفته‌اند با مقام‌هاي آمريکايي درباره تبعات منفي تصميم دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوري آمريکا مبني بر قطع کمک تسليحاتي سيا به گروه‌هاي خاصي از شورشيان در سوريه گفت‌وگو کردند.

او افزود: ما خواستار از سرگيري کمک‌هاي مذکور شديم و خطرات رها کردن نيروهاي "ميانه‌روي" ارتش آزاد سوريه را ياددآوري کرديم.

اين نمانيده ارتش آزاد سوريه مدعي شد: با هر بيانيه آمريکا درباره لزوم مقابله با نفوذ ايران،‌ حضور ايران در سوريه توسعه مي‌يابد و نيروهاي "ميانه‌رو" که مورد حمايت واشنگتن هستند، شاهد آن خواهند بود که کمک‌هاي آمريکا خشکانده مي‌شود و آنها ضعيف مي‌شوند.


 برگزاري هفتمين دوره‌ جايزه‌ دکتر مجتبايي در شهر کتاب 


 تظاهرات مهاجران "هاييتي‌تبار" ساکن ايالت فلوريدا آمريکا  


 سرمقاله 

مهاجر ديروز "کال شتات" ؛ امپراطور امروز

حميدرضا عسگري

رئيس جمهور امريکا که اين روزها پرچم مبارزه با مهاجران و اتباع خارجي را برافراشته و به طرق مختلف نسبت به آنها بي احترامي و اهانت روا داشته، خود يک مهاجرزاده است. آري، مادر ترامپ مهاجري اسکاتلندي بود، که در جزيره لوييس در ساحل غربي اسکاتلند متولد شده بود و پدربزرگ و مادر بزرگ پدري ترامپ نيز مهاجريني آلماني بودند که به آمريکا آمدند. دونالد ترامپ درحالي مخالف "مهاجران" است که پدر و پدربزرگ او نيز زماني به اميد بهبود شرايطشان از آلمان راهي آمريکا شدند.

«خيابان فراينزهايمز، پلاک شماره 20 واقع در کال‌شتات، روستايي کوچک در ايالت رايلند فالتس آلمان».ساختماني رنگ و رو رفته با پنجره‌هايي کوچک که خانه آبا و اجدادي دونالد ترامپ است؛ ميلياردري که امروز مجري قانون مهاجرت "داکا" شده و انواع و اقسام اهانت هاي نژادپرستانه را نسبت به مهاجرين کشورهاي ديگر اطلاق مي کند.

"فردريک ترامپ" پدربزرگ رئيس جمهور فعلي آمريکا، در سال 1885 کال‌شتات را ترک کرده و به آمريکا رفت. او ابتدا در نيويورک مستقر گرديد، اما بعد با آرزوي کشف طلا راهي شمال غرب کانادا شد . او درست نمونه همان کساني که است که امروز نوه‌اش دونالد، در سخنراني‌هايش به شدت به آنها تاخته و به "چاله مستراح" تشبيه شان مي کند و خواستار بستن مرزهاي آمريکا به روي‌شان شده است.

فردريک درغرب رستوراني افتتاح مي‌کند که مشتريانش اغلب جستجوگران طلا بودند. مشتريان پول غذايي را که مي‌خوردند، با تکه‌هاي کوچک طلاپرداخت مي‌کردند. وي نيز اين تکه‌هاي طلا را براي همسرش مي‌فرستاد که او نيز زاده کال‌شتات بود و در نيويورک زندگي مي‌کرد. همسر فردريک با اين تکه هاي طلا زمين مي‌خريد و از همانجا بود که ريشه امپراتوري املاک ترامپ شکل گرفت. اين روند زندگي مصداق عيني سرنوشت مهاجراني است که به آمريکا عزيمت مي کنند و پس از استقرار به سمت کارهاي سخت مي روند تا بتوانند خانواده خود را از رفاهي مناسب بهره مند سازند. به عبارت ساده تر خانواده ترامپ يکي از نمونه هاي اصلي مهاجريني است که با استفاده از امکانات موجود در آمريکا، امروز تبديل به يکي ثروتمندترين افراد جامعه خود شده است.

اعمال محدوديت هاي فراوان براي شهروندان کشورهاي مختلف و بستگانشان که در آمريکا زندگي مي کنند و يا قصد دارند به آمريکا براي ديدار يا مسائل ديگر مسافرت کنند، به کنار و شايد بتوان گفت اين مسائل داراي روال حقوقي و قانوني بوده و نمي توان درمورد قوانين داخلي کشورها دخالت کرد. اما واکنش هاي رفتاري ترامپ و اهانت به شخصيت مهاجرين و بستگان و کشورهايشان غيرقابل قبول بوده و مصداق نژادپرستي سنتي است.

ترامپ اگرچه با حذف قوانين لاتاري به دنبال جذب نظر اتحاديه هاي کارگري آمريکا بود، اما حق نداشت آنها را به "آشغال هاي سطل زباله" تشبيه کند. چرا که درسير تاريخ معاصر آمريکا خيل عظيمي از اين مهاجرين در روند توسعه صنايع و پيشرفت اقتصادي آمريکا نقش بسزايي داشته اند. دولت آمريکا بايد نگاهي به وزن علمي و فرهنگي مهاجرين و مردم بومي آمريکا داشته باشد. امروز جمعيت قابل توجهي از مهاجرين آمريکايي در بالاترين سطح تحصيلات و مديريت هاي کاربردي در سرتاسر ايالات متحده مشغول به کار هستند که از بابت حضورشان منافع و دستاوردهاي بزرگي نصيب آمريکا شده است.

درواکنشي ديگر رئيس جمهور آمريکا مهاجرين را "انسان هاي ايدزي" خطاب کرد که طعنه و کنايه اي سنگين به مردم کشورهاي آفريقا و ديگر کشورهاي توسعه نيافته بود. اما اين پايان روند غيرفرهنگي رئيس کاخ سفيد نبود. ترامپ درنهايت بي شرمي و با ادبياتي نژاد پرستانه مهاجرين کشورهاي افريقايي را به چاله مستراح تشبيه کرد و خشم نهادهاي بين المللي و تشکل هاي حقوق بشري را برآورد.

رئيس جمهور آمريکا حق دارد مرزهاي اين کشور را بر روي هرجنبنده زنده اي به صورت قانوني ببندد و مانع از حضور مهاجرين و يا بستگان آنها شود. اما حفظ شان انساني ديگر کشورها چيزي نيست که بتوان با ادبيات قلدرمآبانه آن را تخريب کرد و نظرات خود را حاکم نمود.

امروز کشورهاي متمدن و سازمان ملل مدام درپي ايجاد مفهوم جهاني شدن هستند تا هرگونه تبعيض و برتري جويي نژادي ميان ملت ها برطرف شود و شاهد تشکيل دنيايي يکپارچه باشيم. لذا اين توقع وجود دارد تا با طرح شکايت و اعاده حيثيت از سوي نهادهاي بين المللي، با رئيس جمهور آمريکا برخورد شود و ريشه و بستر چنين تخريب فرهنگي و نژادپرستي در ادبيات سياسي جهان برچيده شود.

hamidasgari2020@yahoo.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي