جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/10/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5750


کارنامه تکميل ظرفيت دکتري 96منتشر شد


محقق ايراني، مدير علمي بخش فيزيک موسسه «ماکس پلانک» شد

براي نيمسال دوم؛
تقويم زماني ثبت درخواست وام‎هاي دانشجويي اعلام شد


برگزاري آزمون مجدد براي شش عنوان درسي دانشگاه پيام‌نور


خبرنامه


يادداشت


ميز خبر


 کارنامه تکميل ظرفيت دکتري 96منتشر شد 

 کارنامه نهايي مرحله تکميل ظرفيت آزمون دکتري سال 96 منتشرشد.بر اين اساس، داوطلبان شرکت‎کننده در مرحله تکميل ظرفيت آزمون دکتري سال 96 مي‎توانند براساس شماره پرونده و مشخصات فردي و همچنين شماره داوطلبي و مشخصات فردي کارنامه خود را در سايت سازمان سنجش مشاهده کنند.در مرحله تکميل ظرفيت آزمون دکتري «Ph.D» (نيمه‌متمرکز) سال 96 تعداد بيش از 16 هزار و 14 نفر ثبت‌نام کردند که از اين تعداد 5 هزار و 913 نفر زن و 10 هزار و 101 نفر مرد بودند.

در مرحله نهايي 1 هزار و 236 نفر پذيرفته شدند که از اين تعداد 545 نفر زن و 691 نفر مرد هستند.


 محقق ايراني، مدير علمي بخش فيزيک موسسه «ماکس پلانک» شد 

 دانش‌آموخته دانشگاه تحصيلات تکميلي علوم پايه زنجان و استاد تمام فيزيک ماده‌چگال در دانشگاه آکسفورد به عنوان مدير علمي بخش فيزيک مواد زنده در پژوهشگاه ديناميک و خودسامان‌دهي موسسه ماکس‌پلانک گوتينگن آلمان انتخاب شد.به گزارش ايسنا، دکتر رامين گلستانيان از دانش‌آموختگان دانشگاه تحصيلات تکميلي علوم پايه زنجان و استادتمام فيزيک ماده‌چگال در دانشگاه آکسفورد، به عنوان مدير علمي بخش فيزيک مواد زنده در پژوهشگاه ديناميک و خودسامان‌دهي موسسه ماکس‌پلانک گوتينگن آلمان انتخاب شده است و هدايت و راه‌اندازي اين بخش از پژوهشکده را از ماه مارس سال 2018 ميلادي آغاز خواهد کرد.

دکتر گلستانيان داراي مدرک کارشناسي فيزيک از دانشگاه صنعتي شريف و مدارک کارشناسي ارشد و دکتري فيزيک ماده‌چگال از دانشگاه تحصيلات تکميلي علوم پايه زنجان (از اولين دانش‌آموختگان دکتري دانشگاه تحصيلات تکميلي علوم پايه زنجان) است.

وي دوره پسادکتري را در موسسه فيزيک نظري کاوالي در دانشگاه کاليفرنيا سانتاباربارا گذراند. همچنين علاوه بر تدريس در دانشگاه‌هاي معتبر اروپايي نظير دانشگاه آکسفورد و دانشگاه شفيلد، جوايز معتبر بسياري از جمله پيرژيل دوژن از مجله فيزيک اروپا در سال 2017 و هال‌وک از انجمن مشترک فيزيک فرانسه و انگلستان در سال 2014 را دريافت کرده است.در ايران نيز علاوه بر تدريس و مديريت دانشکده فيزيک در دانشگاه تحصيلات تکميلي علوم پايه زنجان، موفق به کسب جايزه برترين دانش‌آموخته شناخته‌شده جهاني در مراسم گراميداشت 50 سالگي دانشگاه صنعتي شريف شده‌است.براساس اعلام وزارت علوم، عمده فعاليت علمي وي در زمينه فيزيک ماده‌چگال، فيزيک آماري سيستم‌هاي غير تعادلي و بيوفيزيک مواد فعال است.


 براي نيمسال دوم؛
 تقويم زماني ثبت درخواست وام‎هاي دانشجويي اعلام شد 

 زمانبندي ثبت تقاضا و پرداخت تسهيلات نيمسال دوم سال تحصيلي 97-96 اعلام شد، ثبت تقاضاي وام شهريه از 25 فروردين 97 آغاز مي شود و تا 25 ارديبهشت 97 ادامه خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار مهر، زمانبندي پرداخت تسهيلات نيمسال دوم 97-96 توسط صندوق رفاه دانشجويان اعلام شد.

ثبت تقاضاي وام ضروري ويژه دکتري 10 بهمن 96 آغاز شده و تا 20 بهمن 96 ادامه خواهد داشت. اولويت پرداخت با دانشجوياني خواهد بود که در بازه زماني مهر ماه تا کنون ثبت‌نام کرده‎اند.

ثبت تقاضاي وام تحصيلي از 14 بهمن 96 آغاز شده و تا 16 اسفند 96 ادامه خواهد داشت. ثبت تقاضاي وام شهريه از 25 فروردين 97 آغاز شده و تا 25 ارديبهشت 97 ادامه خواهد داشت.

زمان ثبت تقاضاي وام ضروري عادي، متعاقبا اعلام خواهد شد.

ثبت تقاضاي ساير وامها از 14 بهمن 96 آغاز شده و تا 16 اسفند 96 ادامه خواهد داشت. همچين ثبت تقاضاي وام بنياد علومي از 14 بهمن 96 آغاز شده تا 16 اسفند 96 ادامه خواهد داشت.

به علت تراکم پرداخت ليستهاي وام در پايان سال، امکان پرداخت وام تا پايان سال 96 به دانشگاههايي که تا 16 اسفند ليستهاي خود را ارسال کنند وجود خواهد داشت در غير اين صورت پرداخت وام به سال 97 موکول خواهد شد.

درباره وام بنياد علوي نيز، ثبت وام در زمان تعيين شده در صورت تخصيص و توزيع اعتبار از سوي بنياد علوي انجام خواهد شد و ارسال ليست وام بنياد علوي به دانشجويان روزانه و شبانه و دانشگاههاي دولتي و آموزشکده‎ها و دانشگاههاي پيام نور در زمان تعيين شده به مبالغ اعلام شده (مجرد6000000، متاهل 8000000 ريال) خواهد بود.

نحوه توزيع اعتبارات

اعتبارات به صورت يک مرحله، در هر نيمسال تحصيلي توزيع مي‌شود و افزايش اعتبار امکانپذير نيست. اعتبار وام شهريه و تحصيلي به صورت تخصيصي در بهمن 96 در سيستم اتوماسيون قابل مشاهده است ثبت، تاييد و ارسال ليستهاي وام شهريه از تاريخ 25 فروردين 97 ميسر خواهد بود. اعتبارات ساير وامها به صورت متمرکز تخصيص داده خواهد شد.

سامانه دانشجويي براي ثبت تقاضاي دانشجويان تا پايان نيسم سال تحصيلي فعال و ضروري است تمام متقاضيان نسبت به ثبت تقاضاي خود در سامانه اقدام کنند.


 برگزاري آزمون مجدد براي شش عنوان درسي دانشگاه پيام‌نور 

 دانشگاه پيام نور براي شش عنوان درسي از امتحانات نيمسال اول تحصيلي 97-96 آزمون مجدد برگزار مي‎کند.

امتحانات دروس عدالت اجتماعي و حکمراني (آموزش محور)، تاريخ تفکر سياسي در دوره قاجار، سکونتگاه‌هاي غيررسمي در کشورهاي در حال توسعه، جغرافيانگاري در اسلام، نظريه‌هاي مشارکتي و سازمان‌هاي مشارکتي ومباحثي در علوم کامپيوتر در نيمسال اول سال تحصيلي 97-96 خارج از منبع اعلام شده است و براي اين درس آزمون مجدد برگزار مي‌شود.

طبق اعلام دانشگاه پيام نور آزمون مجدد اين دروس امروز 27 دي ماه ساعت 10 صبح برگزار مي‌شود.

دروس خارج از منبع به دروسي گفته مي‌شود که سوالات طرح شده در امتحان از کتاب و منبع اعلام شده طرح نشده است.


 خبرنامه 

 با حکم وزيرعلوم؛

رئيس دانشگاه علوم کشاورزي و منابع طبيعي گرگان ابقا شد

با حکم وزير علوم، تحقيقات و فناوري، رئيس دانشگاه علوم کشاورزي و منابع طبيعي گرگان در سمت رياست دانشگاه مذکور ابقا شد.

به گزارش وزارت علوم، منصور غلامي، وزير علوم، تحقيقات و فناوري با صدور حکمي دکتر علي نجفي نژاد را به مدت چهار سال در سمت رياست دانشگاه علوم کشاورزي و منابع طبيعي گرگان ابقا کرد.

آغاز ثبت‌نام تکميل ظرفيت کارشناسي ارشد دانشگاه آزاد

رئيس مرکز سنجش پذيرش دانشگاه آزاد از آغاز ثبت‎نام تکميل ظرفيت کارشناسي ارشد دانشگاه آزاد خبر داد.

به گزارش ايسنا، دکتر شاهاني از آغاز مرحله تکميل ظرفيت کارشناسي ارشد در دانشگاه آزاد خبر داد و گفت: داوطلبان مي‌توانند با مراجعه به سايت ثبت‌نام به آدرس www.azmoon.org اقدام به انتخاب رشته کنند.

وي در ادامه با بيان اينکه سايت ثبت‌نام تا ساعت 24 چهارشنبه 11 بهمن باز خواهد بود، ادامه داد: در اين مرحله در 1555 رشته/محل 24 هزار نفر به منظور تکميل ظرفيت پذيرش خواهند شد و اين کاهش ظرفيت به دليل پذيرش نظر وزارت علوم درخصوص اينکه دانشگاه آزاد در تهران و مراکز استان‌ها پذيرش نداشته باشد، اتفاق افتاده است.

وي ادامه داد: بناي دانشگاه آزاد بر اين است که کارها را براساس تفاهم با وزارت علوم انجام دهد و با تعامل کار را پيش ببرد، به همين دليل به رغم اينکه در مصاحبه‌هاي قبلي اعلام کرده بوديم ظرفيت کارشناسي ارشد حدود 60 هزار نفر است اما در پي مذاکرات انجام شده بين معاونين آموزشي دانشگاه آزاد و وزارت علوم ميزان پذيرش در اين مرحله کاهش پيدا کرد و به 24 هزار نفر رسيد.

رييس مرکز سنجش پذيرش دانشگاه آزاد با بيان اينکه در جهت تعامل با وزارت علوم در مقطع دکتراي تخصصي تکميل ظرفيتي در دانشگاه آزاد انجام نخواهد شد، گفت: به رغم وجود ظرفيت خالي، در مقطع دکتراي تخصصي مرحله تکميل ظرفيت اعلام نکرده‌ايم، اما در مقطع کارشناسي ارشد داوطلباني که در هيچ واحدي پذيرفته نشده‌اند،‌ مي‌توانند در مرحله تکميل ظرفيت شرکت کنند.

وي ادامه داد: همچنين به دنبال مصوبه هيات رئيسه دانشگاه آزاد و در خصوص رشته‌هايي که بر مبناي سوابق تحصيلي دانشجو مي‌پذيرند، از اين پس بازه زماني باز بودن سايت ثبت‌نام طولاني‌تر خواهد شد و پذيرش بدون آزمون در دانشگاه آزاد وجود نخواهد داشت.

شاهاني با بيان اينکه در گذشته پذيرش بدون آزمون ضابطه‌اي نداشت و هر فردي که زودتر ثبت‌نام مي‌کرد، ‌دانشجوي دانشگاه آزاد محسوب مي‌شد، گفت: در حال حاضر اين پذيرش براساس سوابق تحصيلي داوطلبان صورت مي‌گيرد و داوطلباني که معدل ديپلم و پيش دانشگاهي آن‌ها بالاتر باشد، در اولويت پذيرش هستند.

رئيس مرکز سنجش پذيرش دانشگاه آزاد اظهار کرد: پيش از اين در رشته‌هاي بدون آزمون براي هر رشته محل، داوطلبان بايد يک کارت اعتباري خريداري مي‌کردند اما از اين پس با ثبت‌نام در رشته محل‌هاي مختلف خريد يک کارت ثبت‎نامي کافي است و اگر داوطلبي بخواهد در همه 20 رشته/محل ثبت‌نام کند، با خريد يک کارت اعتباري مي‌تواند ثبت‌نام خود را انجام دهد که اين کار به جهت ارتقاي کيفيت و ارائه تسهيلات به داوطلبان انجام شده است.

وي درخصوص تکميل ظرفيت رشته‌هاي علوم پزشکي و در مقطع دکتراي حرفه‌اي، اظهار کرد: در اين رشته‌ها نيز با هماهنگي وزارت بهداشت در ظرفيت بسيار محدودي دانشجو پذيرش مي‌شود.

معاون آموزشي وزير علوم:

ارائه پايان‌نامه در مقطع ارشد الزامي است

معاون آموزشي وزير علوم با تاکيد بر اينکه دانشجويان کارشناسي ارشد در همه زيرنظام‌ها موظف به ارائه پايان‎نامه هستند،گفت: با دانشگاه‌هايي که خارج از آيين‌نامه‌هاي آموزشي ابلاغي تصميم‎گيري کنند، برخورد خواهد شد.

دکتر مجتبي شريعتي نياسر در گفت‌وگو با ايسنا با اعلام اين مطلب ارائه پايان‎نامه از سوي دانشجويان دوره کارشناسي ارشد تمامي زيرنظام‌هاي آموزشي را ضروري دانست و اظهار کرد: هيچ دانشگاهي خارج از آيين نامه و ضوابط نمي‎تواند قانون جديد آموزشي و پژوهشي تدوين کند. بنابراين آنچه که در آيين‎نامه ذکر شده است بايد ملاک عمل تمامي دانشگاه‌ها و زيرنظام‌هاي آموزشي قرار بگيرد.

وي در ادامه تصريح کرد: در آيين‎نامه‌ آموزشي که به همه دانشگاه‌ها و زيرنظام‌هاي آموزشي نيز ابلاغ کرديم به صراحت تاکيد شده است که همه دانشجويان دوره کارشناسي ارشد در همه دانشگاه‌ها براي فارغ‎التحصيلي موظف به ارائه پايان‎نامه هستند.

معاون آموزشي وزير علوم با تاکيد بر اينکه همه زيرنظامهاي آموزشي موظف به تبعيت از قانون هستند و با دانشگاهي که خلاف قانون عمل کند برخورد خواهد شد، خاطرنشان کرد: براساس آيين‎نامه آموزشي تاکيد شده است که در موارد خاص نيز اگر دانشجويي نتواند و يا نخواهد پايان‎نامه ارائه دهند نيز چگونه بايد عمل شود که اين موارد نيز بايد ملاک عمل همه دانشگاه‌ها قرار بگيرد و هيچ زيرنظامي اعم از دانشگاه آزاد، مراکز غيرانتفاعي و دولتي مجاز به اين نيستند خارج از آيين نامه قانون جديدي وضع کنند مگر در مواردي که به دانشگاه تفويض اختيار شده باشد.

به گزارش ايسنا، هفته گذشته دانشگاه آزاد با ابلاغ بخشنامه‌اي اعلام کرده بود که دانشجويان دوره کارشناسي ارشد اين دانشگاه در موارد خاص مجاز به گذراندن 6 واحد درسي به جاي پايان‌نامه هستند که با اين اوصاف بسياري از دانشجويان دانشگاه آزاد سردرگم خواهند شد؛ لذا اين موضوع بايد از سوي مسئولان دانشگاه آزاد تشريح شود که منظور از موارد خاص چيست.


 يادداشت 

 من آدم بي‌شنبه‌اي هستم!

بابک اسحاقي

درست خوانديد. غلط املايي ندارم.منظورم دقيقا شنبه بود نه چيز ديگر.

آدمهاي بي‎شنبه آدمهايي هستند که هفته‎هايشان شش روز دارد نه هفت روز. يکشنبه تا جمعه. آدمهاي بي‎شنبه آدمهايي هستند که هميشه منتظر رسيدن شنبه‎اي مي‎‏شوند تا خرابي‎ها را درست کنند اما اين شنبه هيچ وقت فرا نمي‎رسد.

آدمهايي که قرار است از شنبه بروند دنبال ساختن خودشان. قرار است از شنبه رژيم بگيرند. شروع کنند به درس خواندن براي کنکور. شروع کنند به باشگاه رفتن. شروع کنند به ترک سيگار. شروع کنند به ديگر انجام ندادن عادتهاي زشتي که خودشان را بيشتر از بقيه آزار مي‎دهد. شروع کنند به کنار گذاشتن تنبلي. پيگيري کارهايي که ماههاست به تعويق مي‎افتند. شروع کنند به مرتب کردن کشوي به هم ريخته مدارک. خواندن کتابي که از نمايشگاه کتاب پارسال هنوز ورق نخورده. شروع کنند به سفر رفتن، کنسرت رفتن، سينما و تئاتر و موزه رفتن. شروع کنند به ياد گرفتن هنري که هميشه آرزويش را داشته‎اند. شروع کنند به تجربه ماجراجويي‎هايي که روياي کودکيشان بوده. شروع کنند به نوشتن اولين رمان بلند چند صد صفحه‏اي که ماههاست به جزيياتش فکر کرده‎اند. شروع کنند به مهربانتر شدن با بعضيها. شروع کنند به ديد و بازديد با کساني که دلشان برايشان تنگ مي‎شود. آشتي کردن با کساني که روزگاري دوستشان داشته‎اند. شروع کنند به قرار گذاشتن با دوستان مدرسه. شروع کنند به انجام تمام کارهاي عقب مانده. شروع کنند به عوض شدن به تغيير.آدمهاي بي‎شنبه تقصير ندارند. هفته‏هايشان شنبه ندارد. آن شنبه لعنتي انگار هيچ وقت از راه نمي‎رسد.

کم‎کم بزرگ مي‎شوند؛ بعد موهاي سفيدشان درمي‎آيد و پير مي‎شوند و يکهو مي‎فهمند که ديگر نه حوصله دارند نه بنيه. آدمهاي بي‎شنبه اگر با آلزايمر بميرند خوش‎شانس هستند؛ چرا که يادشان نمي‌آيد که چه کارهايي مي‎توانستند بکنند و نکرده‎اند!


 ميز خبر 

 معاون وزير بهداشت:

زمان اعلام رتبه‌بندي خوابگاه‌هاي علوم پزشکي

معاون دانشجويي و فرهنگي وزارت بهداشت از اعلام نتايج رتبه‌بندي خوابگاههاي علوم پزشکي در بهمن ماه خبر داد و گفت: پس از ارائه مدارک استحکام بنا از سوي خوابگاهها، رتبه‌بندي اعلام مي‎شود.

دکتر محمدرضا فراهاني در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: براي رتبه‌بندي خوابگاهها به تمام دانشگاههاي علوم پزشکي مراجعه کرديم و اکنون وضعيت خوابگاهها مشخص شده است.وي گفت: در زمان بازرسي از خوابگاهها، همه خوابگاهها بايد مدارکي دال بر استحکام بنا ارائه مي‎کردند که برخي از خوابگاهها اين مدارک را ارائه نکرده بودند که تا آخر دي ماه به آنها مهلت داده شد که اين مدارک را ارائه کنند.فراهاني افزود: شرط قرار گرفتن خوابگاههاي دانشگاههاي علوم پزشکي در رتبه‌بندي ارائه مدرک استحکام بنا بوده است. استحکام بنا نشان مي‎دهد که يک خوابگاه قابل استفاده است يا خير.معاون دانشجويي و فرهنگي وزارت بهداشت اظهار داشت: با اتمام رتبه‌بندي در مبالغ اجاره‎بهاي خوابگاهي نيز تجديدنظر مي‎شود.

وي افزود: قيمتهاي اجاره بها براي يک خوابگاه منوط به رتبه‌بندي است و تجديدنظر اجاره‎بهاي خوابگاهي بر اين اساس صورت مي‎گيرد. در واقع قيمت اجاره‎بهاي خوابگاهي بر اساس رتبه خوابگاه، اينکه در کدام شهر و کدام محله شهر قرار گرفته است، تعيين مي‎شود.فراهاني گفت: پيش‎بيني مي‎کنيم که رتبه‌بندي خوابگاههاي دانشگاههاي علوم پزشکي بهمن ماه نهايي مي‎شود.وي افزود: اجاره‎بهاي خوابگاهي براي اولين بار تابع رتبه‌بندي خوابگاهها و کاملا عادلانه خواهد بود. تاکنون در کشور اين نوع رتبه‌بندي و تعيين قيمت صورت نگرفته است که وضعيت خوابگاه، اينکه در کدام شهر و در کدام محله واقع شده و 100 سنجه‏اي که براي رتبه‌بندي در نظر گرفته شده، موثر باشد. اين فرمول براي اولين بار در کشور اجرا مي‎شود.

معاون ستاد عتبات دانشگاهيان:

آغاز هجدهمين دوره اعزام دانشگاهيان به عتبات از اول بهمن

معاون اجرايي و اعزام ستاد عمره و عتبات دانشگاهيان از آغاز اعزامهاي جديد دانشگاهيان به عتبات عاليات از روز شنبه اول بهمن ماه خبر داد.به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از ستاد عمره و عتبات دانشگاهيان، محمد زارع گفت:هجدهمين دوره اعزام زائران دانشگاهي به عتبات از روز شنبه اول بهمن ماه امسال انجام مي‎شود.

وي گفت: در اين دوره از اعزامها که تا ارديبهشت ماه ادامه خواهد داشت، 17 هزار نفر از دانشگاهيان کشورمان در کاروانهاي مختلف از سراسر کشور به عتبات عاليات اعزام خواهند شد.

معاون اجرايي و اعزام ستاد عمره و عتبات دانشگاهيان افزود:از چندي قبل، پروازهاي نجف به دليل افزايش نرخ‎گذاري براي شرکتهاي هواپيمايي لغو شد و کليه پروازهاي عتبات به مقصد فرودگاه بغداد انجام خواهد شد و دانشگاهياني که به صورت هوايي اعزام شوند، رفت و برگشت شان از اين فرودگاه خواهد بود.زارع همچنين درباره تعداد روزهاي سفر در اين دوره از اعزامهاي عتبات نيز گفت: سفرهاي زميني اين دوره حدود 9 روز و سفرهاي هوايي 7 روزه است و همچنان بدنبال افزايش روزهاي حضور زائرين در کاظمين هستيم.وي افزود:در اين دوره، روزانه سه کاروان هوايي و يک کاروان زميني به عتبات اعزام خواهند شد و اولين کاروان هجدهمين دوره عتبات دانشگاهيان، روز شنبه اول بهمن ماه از استانهاي قزوين و خراسان جنوبي به عتبات عاليات مشرف مي‎شوند.زارع گفت: زائرين دانشگاهي در دو هتل در شهر نجف و دو هتل در کربلاي معلي اسکان داده مي‎شوند و برنامه‎هايي که براي آنها تدارک ديده شده است يکسان خواهد بود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي