جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/10/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5750


ضرورت هماهنگي بين مغز و بدن ، در افزايش طول عمر

درمان آسيب نخاعي
با استفاده از ژن مشترک انسان و يک گونه آبزي


رفع اسهال و تقويت معده با مصرف انار


خبرپزشكي


خبر


 ضرورت هماهنگي بين مغز و بدن ، در افزايش طول عمر 

 بدن انسان در اثر تحمل مشکلات و سختي ها به تدريج داراي مقاومت بيشتر و سخت تر مي شود و آنهايي که داراي بدني محکم تر مي باشند داراي طول عمر بيشتر مي باشند. توجه به مغز و روح و اعصاب نيز در اين مورد قابل قبول مي باشد و آنهايي که تدريجا تحت تاثير مشکلات روحي و رواني قرار دارند داراي نيروي روحي قوي تر و سخت مي باشند و بهتر مي توان صدمات روحي و رواني را تحمل کند و داراي عکس العمل هاي رواني قوي مي باشند.

براي زندگي و طول عمر فزون تر لازم است هم از نظر جسمي و هم از لحاظ مغزي و رواني داراي انرژي و ماده مقاوم باشيم تا بتوانيم مشکلات دوران را به خوبي تحمل نماييم. افرادي که داراي بدني محکم و مقاوم مي باشند انواع مواد و ترکيبات ناسازگار با بدن را به خوبي از خود خارج مي نمايند و آنهايي که داراي مغز قدرتمندمي باشند صدمات روحي را مي توانند به خوبي تحمل کرده ويا از مغز خود خارج نمايند.

استحکام بدن از لحاظ عضلات و نسوج بسيار مهم است و مقاومت سيستم دستگاه گوارش و نسوج وابسته مهم تر از عضلات و ساير قسمتهاي بدن مي باشد و آنهايي که بهتر مي توانند از انواع غذا و ترکيبات بهره گيرند داراي بدني قوي تر مي باشند.هنگامي که به کارسختي تصميم مي گيريم نيروي بيشتر در بدن توليد مي شود و هنگامي که به پيروزي خود در کار واقف مي شويم نشاني از افزايش نيرو در مغز وبدن مي باشد و آنهايي که داراي ايماني قوي مي باشند نشاني از کسب نيرو از طبيعت دارد و آنهايي که به قدرت خلقت نزديک مي شوند بهتر مي توانند از انرژي خلقت استفاده کرده و داراي زندگي بهتر مي باشند.

سختي ها مشکلات و انواع بيماري ها در زمانهاي طولاني و مقاومت در برابر آنها باعث افزايش نيرو مي شوند و آنهايي که داراي اميد بيشتر مي باشند بهتر مي توانند از اين موانع نيرو به دست آورند و عمر خود را افزايش دهند. به نظر مي رسد همه سختي ها و نا راحتي ها و پديده هاي طبيعي ظاهرا خطرناک براي بقا طبيعت و افزايش دانش بشري و دست يابي به مکان ها و کرات دور دست و چيزهاي ناشناخته امروزي لازم بوده وانسان هاي آينده از آنها بهره مي گيرند و زندگي خود را طولاني و زيبا مي کنند .

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


  درمان آسيب نخاعي
 با استفاده از ژن مشترک انسان و يک گونه آبزي 

 نتيجه يک مطالعه مشترک نشان مي‌دهد انسان و نوعي مارماهي حاوي يک ژن مشترک هستند که اين ژن در گونه آبزي قادر به ترميم نخاع است. در صورت فعال شدن اين ژن در انسان، امکان ترميم نخاع وجود دارد.

به گزارش ايرنا از پايگاه خبري ساينس ديلي، مطالعات محققان آزمايشگاه زيست‌شناسي MBL، موسسه تحقيقات پزشکي Feinstein، دانشگاه Kentucky و مدرسه پزشکي Icahn در آمريکا نشان مي‌دهد نوعي مارماهي به نام lamprey حاوي يک ژن مشترک با انسان است که اين ژن در مارماهي منجر به ترميم نخاع آسيب‌ديده مي‌شود. مطالعات نشان مي‌دهد در صورت امکان فعال‌کردن اين ژن در انسان مي‌توان آسيب‌هاي جدي نخاعي از جمله معلوليت کامل را درمان کرد. با استفاده از اين خاصيت‌ مارماهي که به طور کامل معلول شده بود و توان حرکت نداشت، در عرض 10 تا 12 هفته کاملا بهبود يافت و قادر به شناکردن شد.محققان سال‌ها شاهد بهبودي خود به خودي نخاع اين گونه آبزي بودند و هرگز نمي‌دانستند کدام فرآيند مولکولي منجر به بهبود مارماهي مي‌شود. در اين مطالعه در ابتدا مارماهي را به طور کامل فلج کردند؛ سپس نمونه هايي از مغز و نخاع را گرفتند و اين فرآيند را تا سه ماه ادامه دادند. محققان با استفاده از نمونه ها، تمام ژن ها و مسيرهاي سيگنالينگ، تغييرات ژنتيکي، پروتئين‌ها و ساير مواد شيميايي توليد‌شده توسط سلول ها را بررسي کردند و دريافتند اين تغييرات نه تنها در نخاع، بلکه در مغز هم رخ مي‌دهد و مغز نيز در اثر آسيب نخاعي، تغييرات زيادي را متحمل مي‌شود.نتايج نشان داد فعاليت يک ژن عامل بهبود نخاع است.اين مطالعه اميد تازه‌اي در درمان آسيب‌هاي نخاعي پيش روي محققان قرار داده است؛ هرچند راه درازي تا عملياتي شدن دارد.


 رفع اسهال و تقويت معده با مصرف انار 

 
بهتر است براي خوردن آب "انار" آن را به شکل "آب لمبو" در آوريد يعني بدون سوراخ کردن پوست آن را فشار دهيد و سپس آب آن را بگيريد؛ آشاميدن آب انار که با پيه داخل آن گرفته باشند با شکر، براي رفع اسهال صفرا, تقويت معده, يرقان و خارش مفيد است.

به گزارش پويا؛ بهترين انار، اناري است که رسيده، بزرگ دانه، شيرين و شاداب باشد, طبيعت آن مطلقاً سرد و تر است و داراي قوت قابضه نيز است.

انار غذاييت کمي دارد و خون صالح توليد مي‌کند, نفّاخ, مليّن و مدرّ است, خوردن انار بعد از غذا در گرم مزاجان سبب تخليه معده مي‌‌شود.

انار ميخوش در سردي و تري مايل به اعتدال است و در ساير موارد، مشابه انار شيرين است و در تسکين تيزي صفرا اثر بيشتري دارد و براي صفراوي مزاجان مناسب‌تر است.

آشاميدن آب انار که با پيه داخل آن گرفته باشند با شکر، براي رفع اسهال صفرا, تقويت معده, يرقان و خارش مفيد است, کساني که يبوست دارند بهتر است آب انار را قبل از شام بخورند, کساني که يبوست ندارند, مي‌توانند دانه‌هاي آن را هم بخورند.انار با خاصيت قبضي که دارد معده, کبد و ساير احشاء را تقويت مي‌کند و مانع رسيدن مواد مضر به آنها مي‌شود در ضمن اثر صفراي زياد را در بدن کاهش مي‌دهد.اگر خواستيد آب آن را بخوريد ابتدا آن را به شکل آب لمبو در آوريد يعني بدون سوراخ کردن پوست آن را فشار دهيد و سپس آب آن را بگيريد, در اين صورت قسمتي از عصاره مواد گوشتي که تلخي و قبض بيشتري دارد وارد آب آن شده خاصيت تقويت‌کنندگي آن را افزايش مي‌دهد.


 خبرپزشكي 

 نشانه‌هاي ابتلا به سندروم تخمدان پلي کيستيک

دکتر ساغر صالح‌پور در آستانه برگزاري دومين کنگره بين المللي چالش‌هاي باليني در مامايي، زنان و نازايي در ارتباط با بيماري سندروم تخمدان پلي کيستيک(POC) اظهارداشت: اين بيماري در زنان بيشتر در سنين باروري ايجاد مي‌شود البته گاهي تا پس از يائسگي نيز بروز مي‌يابد.

به گزارش روابط عمومي دومين کنگره بين المللي چالش‌هاي باليني در مامايي، زنان و نازايي ،وي افزود: اختلال در تخمک‌گذاري، افزايش‌ هورمون‌هاي مردانه و نماي تخمدان پلي کيستيک در سونوگرافي از نشانه‌هاي ابتلا به سندروم تخمدان پلي کيستيک است و در صورتي که فردي دو علامت از اين 3 نشانه را داشته باشد قطعا مبتلا به اين بيماري است.

دبير اجرايي دومين کنگره بين المللي چالش‌هاي باليني در مامايي، زنان و نازايي با اشاره به اينکه اختلال در قاعدگي از مشکلات اصلي در بيماري سندروم تخمدان پلي کيستيک است، ادامه داد: اين مشکل مي تواند سبب ايجاد چاقي تنه‌اي، افزايش هورمون هاي مردانه و ناباروري شود.

صالح‌پور عنوان کرد:اين بيماران در معرض عوارض جدي همچون بيماري‌هاي قلبي وعروقي و ديابت هستند و بدن آنها به دليل ايجاد مقاومت به انسولين دچار افزايش قند خون مي‌شود.

وي با تأکيد بر اينکه پيشگيري و درمان اين بيماري در دوران بلوغ بايد مورد توجه قرار گيرد، افزود: تغيير شيوه زندگي، ورزش کردن، کاهش مصرف قند و چربي، افزايش مصرف فيبر و سبزيجات در کاهش احتمال ابتلا به اين بيماري بسيار اهميت دارد.

رئيس بخش زنان و نازايي بيمارستان طالقاني خاطرنشان کرد: سندروم تخمدان پلي کيستيک(POC) درمان دارويي و استفاده از تکنولوژي‌هاي کمک باروري(َ ART) است همچنين در سنين بالاتر افراد بايد مراقب قند خون خود باشند که اين موضوع نيز از طريق شيوه زندگي سالم و روشهاي درماني امکان پذير است.

صالح‌پور با بيان اينکه علت دقيق ابتلا به سندرم تخمدان پلي کيستيک هنوز ناشناخته است، گفت: تشخيص زودهنگام و شروع درمان مي‌تواند به پيشگيري عوارض طولاني مدت آن مثل ديابت نوع 2 کمک کند.

گفتني است؛ دومين کنگره بين المللي چالش‌هاي باليني در مامايي، زنان و نازايي25 تا 27 بهمن‌ماه سال‌جاري در مرکز همايش هاي بين المللي دانشگاه شهيد بهشتي( سالن ابوريحان) با محورهايي همچون مامايي، ژنيکولوژي، پريناتولوژي، اندومتريوزيس، يائسگي، بيماري‌هاي مقاربتي، سندرم تخمدان پلي کيستيک و ... با حضور اساتيد و صاحبنظران برجسته داخل و خارج از کشور برگزار خواهد شد


 خبر 

 محققان توصيه مي کنند؛

مواد خوراکي ممنوعه براي بيماران مبتلا به سرطان سينه

يافته هاي جديد نشان مي دهد افراد مبتلا به سرطان سينه که تحت درمان هستند بهتر است از مصرف انواع نان، سويا و طيفي از غلات مصرفي رايج پرهيز نمايند چراکه مي توانند تاثير معکوس داشته باشند.به گزارش مهر، تحقيقات نشان مي دهد اين مواد خوراکي حاوي ترکيبات شبه استروژن موسوم به "زنواستروژن"ها هستند و قرارگيري در معرض آنها ممکن است به شکل قابل توجهي موجب کاهش تاثير و کارآمدي درمان هاي ضداستروژن براي سرطان شود.

گري سيزوداک، سرپرست تيم تحقيق از موسسه تحقيقاتي اسکريپز آمريکا، در اين باره مي گويد: «بيماران مبتلا به سرطان سينه که palbociclib/letrozole مصرف مي کنند بايد قرارگيري در معرض مواد خوراکي که حاوي زنواستروژن هستند را محدود کنند.»

درمان ترکيبي palbociclib/letrozole در سال 2015 از سوي سازمان غذا و دارو آمريکا تاييد شد. Letrozole موجب توقف توليد استروژن مي شود و در نتيجه محرک ترغيب کننده رشد ERها درسلول هاي سرطان سينه کاهش مي يابد.

Palbociclib موجب توقف مسير سيگنال دهي متفاوت در ممانعت از تقسيم سلولي مي شود. اين درمان ترکيبي در حال حاضر يکي از شيوه هاي درماني استاندارد براي سرطان سينه ER-مثبت است.محققان از تکنولوژي متابولوميتي پيشرفته براي آناليز تاثيرات palbociclib/letrozole بر سلول هاي سرطان سينه استفاده کردند.

محققان به شدت نگران اين مسئله بودند که زنواستروژن هاي موجود در مواد خوراکي و آب موجب تقويت رشد سرطان هاي توسعه يافته با استروژن مي شوند و ممکن است تاثير داروهاي آنتي استروژن نظير letrozole را متوقف سازد.محققان مشاهده کردند زنواستروژن ها که به شکل زيرالنون در ذرت، جو، گندم و ساير غلات وجود دارند و به شکل جنيستاين در گياهاني نظير سويا يافت مي شوند، به شدت موجب بازگردانده شدن تاثير متابولوميتي ترکيب داروي سرطان مي شوند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي