جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/10/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5750

رييس کارگروه ملي زلزله:
گسل‌هاي گره غربي و شرقي تهران فعال شده‌اند


بازگشت نرخ محصولات لبني به قبل از افزايش قيمت‌ها


تريبون


نهادهاي مالي


 رييس کارگروه ملي زلزله:
 گسل‌هاي گره غربي و شرقي تهران فعال شده‌اند  

 رييس کارگروه ملي زلزله با بيان اينکه شواهد نشان مي‌دهد گسل‌هاي گره شرقي و غربي تهران فعال شده‌اند، گفت: گسل‌هاي فيروزکوه به گسل مشاع و گسل شمال تهران متصل هستند و مي‌توانند بر لرزه‌زايي گسل تهران تاثيرگذار باشد.علي بيت‌اللهي در گفت‌وگو با ايلنا با اشاره به ‌لرزه‌هاي پس از زمين‌لرزه 4.3 در فيروزکوه اظهار داشت: چند ساعت پس از آن زمين‌لرزه زلزله‌اي به بزرگي دو ريشتر در منطقه دماوند رخ داد که اين علاوه بر زمين‌لرزه‌هاي کوچک منطقه فيروزکوه بود.

وي با بيان اينکه اين زمين‌لرزه‌ها نشان از فعال شدن گسل‌هاي منطقه فيروزکوه دارد، گفت:‌ اينکه اين زمين‌لرزه‌ها پيش لرزه يک زلزله بزرگ باشد احتمال کمي دارد اما نمي‌توان درباره آن با قطعيت اطمينان دارد.

رئيس کارگروه ملي زلزله با تاکيد بر اينکه گسل‌هاي منطقه فيروزکوه به گسل‌هاي تهران متصل هستند، اظهار داشت: قطعا گسلي که در 50 کيلومتري شهر تهران واقع شده مي‌تواند در وقوع زلزله بر روي اين گسل، شهر تهران را تحت تاثير قرار دهد.

بيت اللهي افزود: امتداد غربي گسل فيروزکوه حدود 30 کيلومتر با حاشيه شرقي تهران فاصله دارد و اگر بر روي اين گسل زلزله بزرگي به وقوع بپيوندد، زلزله تهران محسوب مي‌شود. چراکه گسل‌هاي فيروزکوه به گسل مشاع و گسل شمال تهران متصل هستند و مي‌توانند بر لرزه‌زايي گسل تهران تاثيرگذار باشد.

وي با بيان اينکه پس از وقوع زلزله 5.2 ريشتري ملارد، 22 پس لرزه در تهران و اطراف آن به وقوع پيوست گفت: تمام اين شواهد نشان مي‌دهد که گسل‌هاي دو منطقه حاشيه شرقي و غربي تهران فعال شده است.وي ادامه داد: زلزله در فيروزکوه در فاصله 112 کيلومتري از مرکز تهران (اگر مرکز تهران را ميدان فردوسي در نظر بگيريم) اتفاق افتاد که از حاشيه شرقي تهران 90 کيلومتر فاصله داشت.بيت اللهي تاکيد کرد: در حال حاضر شاهد وقوع زمين‌لرزه‌هايي در دو بر شرقي و غربي کلانشهر تهران هستيم که اين نشان از فعال بودن گسل‌هاي لرزه‌اي در اين مناطق است.

رئيس کارگروه ملي زلزله گفت: البته نمي‌توان پيش بيني کرد که اين زمين لرزه‌ها، پيش لرزه يک زلزله بزرگ است و از سوي ديگر اينکه بگوييم اين زمين‌لرزه‌ها خطري براي تهران ايجاد مي‌کند هم نشان از سواد و علم پايين در اين حوزه است.وي تاکيد کرد: زمين‌لرزه‌ها در گره شرقي و غربي يک علامت هشداردهنده است که منطقه از نظر لرزه‌اي ناآرام است و احتمال اينکه زلزله‌اي در ميانه اين دو گسل رخ بدهد دور از ذهن نيست. بنابراين توصيه من به مردم اين است که آمادگي در برابر وقوع زلزله داشته باشند تا در صورت وقوع زلزله‌هاي بزرگتر به صورت آگاهانه عمل کنند.

رئيس کارگروه ملي زلزله همچنين با اشاره به ادامه دار بودن پس لرزه‌ها در کرمانشاه و کرمان اظهار داشت: وقوع اين زلزله‌ها با کمتر از 5 ريشتر مي‌تواند لطف الهي باشد چراکه اين امکان وجود داشت انرژي زمين در قالب يک زلزله بسيار بزرگ‌تر آزاد شود.


 بازگشت نرخ محصولات لبني به قبل از افزايش قيمت‌ها 

 سخنگوي سازمان حمايت مصرف‌کنندگان گفت: با پيگيري‌هاي انجام شده، قيمت اقلام پرمصرف لبني در اکثر برندها به قبل از افزايش قيمت‌ ها بازگشت.

غلامرضا کاوه در گفتگو با مهر با اشاره به مصوبه شماره 48021 ستاد هدفمندسازي يارانه‌ها که براساس آن قيمت محصولات لبني پرمصرف (شير، پنير و ماست) در گروه اول کالاهاي اولويت‌دار قرار گرفته‌اند، گفت: با پيگيري‌هاي سازمان حمايت مصرف‌کنندگان و توليدکنندگان و همکاري سازمان تعزيرات حکومتي، افزايش خودسرانه قيمت برخي محصولات لبني توسط تعدادي از واحدهاي توليدکننده محصولات لبني متوقف و قيمت محصولات مذکور به قبل از افزايش قيمت‌ها بازگشت. وي تصريح کرد: با توجه به لزوم جلوگيري از افزايش نامتعارف قيمت اقلام لبني و لزوم اعمال، قانون موارد تخلف به سازمان تعزيرات حکومتي ارسال و تحت رسيدگي مي‌باشد.

وي با قدرداني از واحدهايي که قيمت‌ها را به قبل برگردانده‌اند و از قانون و مقررات تبعيت نموده‌اند، از مصرف‌کنندگان درخواست کرد در صورت مواجهه با گرانفروشي هرگونه کالا و خدمات بخصوص موادلبني و تخم‌مرغ، سازمان حمايت مصرف‌کنندگان و توليدکنندگان و همچنين سازمان‌هاي صنعت، معدن و تجارت استان‌ها را از طريق اطلاع‌رساني به سامانه 124، ياري نمايند.


 تريبون 

 هفتمين همايش سالانه بانکداري الکترونيک بهمن ماه برگزار مي‌شود

رئيس پژوهشکده پولي و بانکي گفت: پول‌هاي رمزگذاري شده به عنوان دارايي موضوعي براي سرمايه‌گذاري هستند که بانک‌هاي مرکزي دنيا بر روي آن کار مي‌کند تا بتوانند پول ملي کشورشان را به صورت رمزگذاري شده منتشر کنند.

به گزارش آفرينش، علي ديواندري رئيس پژوهشکده پولي و بانکي در نشست خبري که به منظور برگزاري هفتمين همايش سالانه بانکداري الکترونيک و نظام بانکداري برگزار شد اظهار داشت:‌ اين همايش در تاريخ دوم و سوم بهمن در مرکز همايش بين المللي برج ميلاد برگزار خواهد شد.

وي افزود: در اين همايش مباحثي همچون نوآوري و خدمات در صنعت پرداخت مطرح است و بخش مهمي از توسعه صنعت پرداخت بانکي در حوزه کسب و کارهاي مالي در اين همايش مورد بررسي قرار مي‌گيرد.وي گفت: از اهداف مهم اين همايش بررسي روندهاي بين المللي بانکداري الکترونيک و نظام‌هاي پرداخت با رويکرد کسب و کارهاي مالي و تحولات تکنولوژيک و بانکداري جديد ديجيتال است. ضمن آنکه نوآوري‌هاي جديد در صنعت بانکداري الکترونيک با معرفي بازيگران جديد در کسب و کارهاي مالي در اين همايش مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

وي افزود: هفتمين همايش سالانه بانکداري الکترونيک و نظام بانکداري با رويکرد تجاري – اقتصادي همراه با شرکت‌هاي حوزه بانکداري الکترونيک و آي تي فعال برگزار خواهد شد. ضمن آنکه دستاوردهاي ملي و کشوري در زمينه صنعت بانکداري و فناوري اطلاعات مورد توجه قرار خواهد گرفت.

ايرباس:

تحويل هواپيما به ايران انجام مي‌شود، اما با تاخير

مدير فروش شرکت هواپيماسازي ايرباس برآورد کرده است که تحويل هواپيماهاي ايرباسي که در قراردادهاي پسابرجامي با ايران منعقد شده بود، ممکن است با تاخير انجام شود.

به گزارش ايسنا، دونالد ترامپ - رئيس جمهوري آمريکا - در حالي چند روز پيش تداوم تعليق تحريم‌هاي ايران را تمديد کرد که برخي از شايعات و گمانه‌زني‌ها حاکي از آن است که شايد ترامپ قصد داشته باشد در صورت باقي ماندن شرايط کنوني در برجام، از تمديد دوباره آن خودداري کند که اين امر مي‌تواند قراردادهاي خريد هواپيما از سوي ايرلاين هاي ايراني را به مخاطره اندازد.

ترامپ که همواره توافق نامه هسته اي ايران را براي آمريکا مايه تاسف مي دانست، حالا سنگ اندازي هايش ممکن است در زمين قرارادهاي خريد هواپيما ميان ايرلاين هاي ايراني و ايرباس افتاده و در نتيجه خروج آمريکا از اين توافق نامه جهاني مي تواند شک و شبهه هايي را براي تحويل و ورود اين هواپيماهاي جديد به ايران ايجاد کند.


 نهادهاي مالي 

 مجمع فوق العاده و مجمع عادي به طور فوق العاده بانک گردشگري

بانک گردشگري - مجمع فوق العاده و مجمع عادي به طور فوق العاده بانک گردشگري با حضور مديرعامل، اعضاي هيئت مديره و سهامدارن اين بانک در روز 21 دي ماه 96 برگزار شد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک گردشگري، در جريان برگزاري مجمع فوق العاده اين بانک، بر اساس راي سهامداران، سال مالي از پايان آذر به پايان اسفند ماه هر سال تغيير يافت.

ارتباط مستقيم تلفني با معاون برنامه ريزي، توسعه شهري و فناوري اطلاعات بانك شهر

بانک شهر - جلسه ارتباط مستقيم تلفني با مديران بانك شهر اين هفته با حضور معاون برنامه ريزي، توسعه شهري و فناوري اطلاعات اين بانك برگزارمي شود.به گزارش فرينش به نقل ازمرکز ارتباطات و روابط‌عمومي بانک شهر، جلسه ارتباط مستقيم تلفني اين هفته، با حضور غلامحسين تابش فر، حضور معاون برنامه ريزي، توسعه شهري و توسعه فناوري اطلاعات، در سامانه نظارت و ارتباطات مردمي 8655 برگزار مي‌شود.

تعداد کاربران سامانه «بام» از دو ميليون نفر گذشت

بانک ملي - تعداد کاربران سامانه بانکداري الکترونيکي بانک ملي ايران موسوم به «بام» از مرز دو ميليون نفر عبور کرد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملي ايران، «بام» سامانه اي منحصر به فرد در نظام بانکداري الکترونيک است که از زمان راه اندازي تا کنون به شدت مورد استقبال کاربران و مشتريان بانک قرار گرفته است.

قدرداني استانداري استان البرز از عملکرد بانک کشاورزي در زمينه حقوق شهروندي

بانک کشاورزي - استانداري استان البرز از بانک کشاورزي استان در زمينه رعايت حقوق شهروندي قدرداني کرد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي مديريت شعب بانک کشاورزي استان البرز ،دفتر مديريت عملکرد، بازرسي و امور حقوقي استانداري البرزطي نامه اي از خدمات شايسته بانک کشاورزي استان البرز در زمينه طرح تکريم ارباب رجوع و تحقق اهداف حقوق شهروندي قدرداني کرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي