جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/11/05 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5757


تاثير رژيم غذايي در تفاوت رفتار افراد


ويروس HPV عامل اصلي بروز سرطان دهانه رحم


خبرپزشكي


خبر


 تاثير رژيم غذايي در تفاوت رفتار افراد 

 
هنگام ضعف و بيماري و کهولت که توانائي بدن کم مي‏شود و انواع امراض در بدن ظاهر مي‏شود اغلب بدليل کمبود انرژي است و انواع محصولات محرک و انرژي زا و فعاليت‌ها که نيروبخش مي‏باشد و يا استفاده از انواع نيروها مي‏تواند شخص را در مقابل مشکلات محافظت نمايد.

گياهان و محصولاتي که داراي انواع ترکيبات اسيدي، قليائي، ويتامين، مواد معدني، مواد تجزيه کننده (آنزيم ها)، پوساننده (ترکيباتي که در آنها ذرات ريز جاندار بهتر رشد مي‏کنند) و غيره مي‏باشند در بدن انسان‌ها اثرات خود را اعمال مي‏کنند و اختلاف رژيم‏هاي غذايي در انسان‌ها تفاوت هايي را در فهم و شعور، شکل و وضع ظاهر و غيره بوجود مي‏آورد که از اين موارد مي‏توان براي افزايش طول عمر بهره برداري کرد.

گياهان فلفل، گزنه، پياز، ترب، زيتون، انجير، سير و غيره هر يک بنحوي موقع مصرف شخص را تحريک مي‏کنند.

بعنوان مثال گزنه بهنگام گزش، پياز و سير هنگام خوردن بوسيله بو و مز ه، زيتون از حالت تلخي و روغني و انجير با داشتن آنزيم تجزيه کننده و گل‏هاي بودار مانند گل محمدي و نعنا و آويشن با داشتن حالت تلخي و غيره مي‏توانند تغييراتي را بدن بوجود آورند.

انواع غذاها و محصولات خوراکي و عوامل مختلف داراي اثرات متفاوت مي‏باشند بعضي داراي اثرات تحريکي، عده‏اي آرام بخش، برخي خواب آور و پاره‏اي مرگ زا مي‏باشند.

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


 ويروس HPV عامل اصلي بروز سرطان دهانه رحم  

 
مدير گروه زنان دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي ويروس HPV را عامل اصلي بروز سرطان دهانه رحم دانست و گفت:‌ زنان مي‌توانند با انجام تست HPV نسبت به احتمال بروز اين بيماري آگاه و از آن پيشگيري کنند.به گزارش روابط عمومي کنگره بين‌المللي چالش‌هاي باليني در مامايي،‌ زنان و نازايي ، دکتر مريم سادات حسيني مدير گروه زنان دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي درباره علت سرطان دهانه رحم گفت: ويروس HPV عامل اصلي بروز سرطان دهانه رحم است. نتايج بررسي‌ها و مطالعات نشان مي‌دهد در بيش از 99 درصد موارد اين ويروس عامل ابتلاي زنان به سرطان دهانه رحم بوده است.

وي با بيان اينکه بر خلاف باور برخي افراد ابتلا به بيماري آندومتريوز ارتباطي به ابتلا به سرطان دهانه رحم ندارد، افزود: آندومتريوز يک بيماري است که در صورت عدم درمان مي‌تواند منجر به نازايي و در حدود 1 تا 2 درصد از موارد موجب ابتلاي زنان به سرطان تخمدان شود. بنابراين ابتلاي زنان به اين بيماري ارتباطي به احتمال بروز سرطان دهانه رحم ندارد.

رئيس دومين کنگره بين‌المللي چالش‌هاي باليني در مامايي، زنان و نازايي تاکيد کرد:‌ اگر زنان به موقع جهت تشخيص به پزشک مراجعه کنند مي‌توان تشخيص قطعي و درمان را انجام داد.وي در ادامه يادآور شد: در برخي از کشورهاي پيشرفته براي تشخيص زودرس سرطان دهانه رحم تست HPV از زنان گرفته مي‌شود اما در برخي کشورهاي ديگر هنوز تست پاپ‌اسمير در حال انجام است اين در حالي است که تست HPV نشان مي‌دهد که بيمار در آينده در معرض ابتلا به سرطان دهانه رحم قرار خواهد گرفت يا خير و تست پاپ‌اسمير سلول‌هاي پيش سرطاني را نشان مي‌دهد و در کشور ما تست پاپ‌اسمير در حال انجام است و اگر زنان خود خواهان انجام تست HPV باشند براي آنها تجويز مي‌شود.

مدير گروه زنان در دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي در ادامه درباره اينکه آيا ضروري است در کشور ما نيز همانند ساير کشورهاي پيشرفته تست HPV پيش از پاپ‌اسمير و همزمان با آن انجام شود، گفت: يکي از مشکلات ما در اين خصوص پوشش نامناسب سازمان‌هاي بيمه‌گر است و اينکه هنوز در کشور ما گايدلايني براي انجام اين تست وجود ندارد که اگر اين گايدلاين طراحي و بيمه‌ها نيز پوشش خود را افزايش دهند مي‌توان آن را براي زنان انجام داد.


 خبرپزشكي 

 شناسايي زودهنگام سرطان بوسيله نانوپيمايشگر

محققان نانوپيمايشگري ساختند که در بدن حرکت کرده و سلول‌هاي سرطاني پيدا مي‌کند. برهم‌کنش ميان اين پيمايشگر با نانوذرات موجب اتصال اين دو و در نهايت تابش مادون قرمز مي‌شود که قابليت شناسايي از بيرون بدن را دارد. اين روش براي شناسايي سرطان در مراحل اوليه قابل استفاده است.

به گزارش ستاد ويژه توسعه فناوري نانو،روش تشخيص رايج براي شناسايي سرطان که امروزه استفاده مي‌شود مبتني بر تصويربرداري رزونانس مغناطيسي (MRI) با کنتراست بهبود يافته است. اين روش تنها زماني قابل استفاده است که ابعاد تومور بزرگ باشد. اين موضوع موجب محدوديت‌هايي مي‌شود. بيماراني که ابعاد تومور آن‌ها کوچک باشد يا سرطان در مراحل ابتدايي باشد، اين روش قادر به شناسايي آن نيست. تومورهاي کوچک فرصت لازم براي بزرگ شدن را پيدا کرده و در بدن گسترش مي‌يتبند؛ بنابراين مي‌توان گفت که اين روش براي شناسايي زودهنگام سرطان مناسب نيست.

اخيرا محققان دانشگاه روتگرز مقاله‌اي با عنوان Surveillance nanotechnology for multi-organ cancer metastases در نشريه Nature Biomedical Engineering به چاپ رساندند که در آن چگونگي استفاده از نانوذرات براي مشاهده‌ي تومورهاي بسيار کوچک آمده است.

محققان اين پروژه نانوذرات حاوي آلبومين تقويت شده با عناصر خاک نادر را براي اين کار طراحي کردند. اين نانوذرات تابش مادون قرمز با طول موج کوتاه ايجاد مي‌کنند که بيرون بدن نيز قابل شناسايي است. اين تابش‌ها در موش‌هاي آزمايشگاهي رصد شده‌است.

نانوذراتي که اين گروه ساخته‌اند نقش پيمايشگر را ايفا کرده و در مسير حرکت خود به آنتي‌بادي‌هايي برخورد مي‌کنند که از سلول‌هاي سرطان پستان نشات مي‌گيرند. بعد از برخورد با آنتي‌بادي‌ها، اين نانوذرات به آنتي‌بادي متصل مي‌شوند. با اين کار مي‌توان تومور سرطاني را شناسايي کرد.

اين گروه تحقيقاتي با به‌کارگيري شناساگرهاي نوري ويژه‌اي موفق شدند نقاط روشني را در موش‌هاي آزمايشگاهي مشاهده کنند. محققان با رصد پرتوهاي ايجاد شده با استفاده از اين نانوپيمايشگر، امواج مادون قرمز را که از بخش‌هاي مختلف تومور ايجاد شده، دريافت کردند.

ويديا گاناپاتي از محققان دانشگاه روتگرز مي‌گويد: «سلول‌هاي سرطاني در نقاط مختلف بدن جاگيري مي‌کنند. اين نانوپيمايشگر مي‌تواند در بدن حرکت کرده و در نواحي مختلف اين سلول‌ها را پيدا کرده و به آن‌ها متصل شود. در صورت شناسايي دقيق، مي‌توان اين تومورها را درمان کرد.


 خبر 

 نقش چاقي در تشديد بيماري آسم

موادي همچون تخم مرغ، گندم، ماهي، آجيل و بادام، شير و سويا كه حساسيت زا هستند، آسم را تشديد مي كند؛ اما اينكه فرد مبتلا به آسم مي تواند اين مواد را مصرف کند يا خير؟، بايد به صورت فردي بررسي شود.

سارا صرافي زاده ، دکتراي تغذيه در گفت و گو با شبکه راديويي سلامت با بيان اينکه دو سوم از افرادي كه آسم دارند، ممکن است آسم شان ارثي باشد، افزود: يعني سابقه آسم در خانواده بيمار وجود دارد. افرادي كه مبتلا به آسم اند شش هايشان تحريك پذيرتر است و محرك ها بر روي شان به آساني اثر مي گذارند. علت آن مي تواند، كاهش سيستم ايمني بدن در مقابله با آلرژن ها و مواردي كه در محيط است مثل عفونت هاي قارچي باشد. وي با بيان اينکه آسم يك وضعيت التهاب زاست كه در شش ها به وجود مي آيد ادامه داد: مصرف و وجود آنتي اكسيدان ها در بدن مي تواند آثار مثبتي در بهبود آسم داشته باشد. تغذيه با شير مادر هم در كنترل آسم بسيار موثر است.

اين دکتراي تغذيه در ادامه بيان کرد: قارچ ها بيش تر در فضاهايي چون خانه هاي قديمي، خانه هايي كه آفتاب نمي بينند، خانه هايي كه نمناك و مرطوبند ديده مي شود وجود دارد. اين قارچ ها ممكن است از فردي به فرد ديگر منتقل يا از طريق خوردن غذايي که به قارچ آغشته شده است، وارد بدن شوند.

وي با بيان اينکه مصرف خوراکي هايي مثل تخم مرغ و گندم و ماهي و آجيل و بادام، شير و سويا كه حساسيت زا هستند، آسم را تشديد مي كنند؛ گفت: اما اينكه فرد مبتلا به آسم مي تواند اين مواد را مصرف کند يا خير، بايد به صورت فردي بررسي شود. يعني بايد بيمار به متخصص تغذيه مراجعه كند و پس از تشخيص، تجويز شود که از چه مواد خوراکي
مي تواند مصرف کند.وي در خصوص ارائه رژيم غذايي مناسب براي كساني كه آسم دارند، گفت: بين آسم و سطح ويتامين e و c و سلنيو و ميوه جات و چربي هاي غيراشباع و ويتامين d رابطه معنا داري وجود دارد. تغذيه انحصاري با شير مادر براي مدت حداكثر شش ماه، توانايي معجزه آسايي به کودک مي دهد. همچنين بالا بودن سطح ويتامين d مادر باردار در آينده کودک، بسيار موثراست. براي افرادي كه آسم دارند توصيه مي كنيم ويتامين c و امگا سه را که خاصيت ضدالتهابي دارند مصرف کنند و از خواصشان بهره مند شوند.صرافي زاده، تصريح کرد: رايحه هاي غذايي هم مي تواند تحريك پذير و عاملي باشد براي سرفه و تنگي نفس افراد؛ براي اينكه اين شرايط بدتر نشود توصيه مي شود در اولين مرحله، افرادي كه شرايط نامناسب ريوي دارند در برابر عوامل آلرژن هوا قرار نگيرند و در مرحله بعد، بايد سعي کنند مواد غذايي داراي ويتامين مصرف کنند.اين دکتراي تغذيه با بيان اينکه افرادي كه آسم دارند از پرخوري پرهيز كنند، اظهارداشت: مصرف پر حجم غذا و پركردن معده، باعث رفلاكس معده مي شود و اين حالت براي افرادي كه آسم دارند مضر است. وي در پايان اظهار داشت: تمامي اين موارد بايد توسط متخصص تغذيه يا پزشك به بيمار مبتلا به آسم، تجويز شود تا تداخل غذايي و دارويي ايجاد نشود. اين افراد بايد بدن خود را قوي و وزن خود را كنترل کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي