جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/11/09 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5760


بهبود عملکرد دستگاه گوارش با فعاليت بدني


شناسايي آنزيمي که در بروز سرطان کولون نقش دارد


خبرپزشكي


خبر


 بهبود عملکرد دستگاه گوارش با فعاليت بدني  

 غذاها به صورت مايع و لغزنده هنگامي که مي بينند قابل هضم و جذب مي باشند که بدن نيز مقداري حرکت داشته باشد و هنگامي که شخص حرکات منظم خود را از دست بدهد و از فعاليت کناره گيري مي کند هضم و جذب مشکل تر شده و انرژي بدن به سرعت پايين مي آيد.بنابراين به نوع غذا بيشتر بايد توجه کرد و حرکات بدن را هميشه بايد حفظ کنيم که اغلب اوقات مقداري نيرو از فعاليت بدن به دست مي آيد.

فعاليت بدن علاوه بر ايجاد انرژي و جريان برق بيشتر باعث فعاليت زياد تر سيستم گوارش مي شود و اعمال ديناميک دستگاه گوارش طولي و عرضي يا راه رفتن و فعاليت بدن بيشتر مي شود که توجه به اين موضوع باعث مي شود تا بتوانيم نيروي بيشتري از غذاها جذب کنيم و غذاهايي که داراي حرکات بيشتر در سيستم گوارش مي باشند و با هم در اثر مالش نيرو توليد مي کند مقداري نيز انرژي به دست مي آورند و نتيجه وجود حرکت از تمام قسمت هاي بدن باعث افزايش نيرو و توانايي مي شود و سکون و آرامش زياد باعث تمايل به مرگ و نيستي مي شود و افرادي که مدت هايي ساکت و بي حرکت مي مانند فعاليت براي آنان خسته کننده و زجر آور مي باشد و به سوي نيستي علاقه بيشتري نشان مي دهند که نشانه پايين آمدن انرژي بدن مي باشد.

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


 شناسايي آنزيمي که در بروز سرطان کولون نقش دارد 

 
محققان دانشگاه کپنهاک آنزيمي را شناسايي کردند که در بروز سرطان کولون نقش دارد. اين آنزيم از طريق متصل کردن مولکول‌هاي قند به پروتئين‌هاي خاصي درون سلول‌ها آن‌ها را سرطاني مي‌کند.

به گزارش ايرنا از پايگاه خبري ساينس ديلي، محققان مجموعه‌اي از 20 آنزيم را که در تغيير نوع خاصي قند موسوم به GalNAc-type O-glycosylation نقش دارند، مورد تجزيه و تحليل قرار دادند و انواع مختلفي از پروتئين‌ها را شناسايي کردند.اين آنزيم‌ها که با عنوان GalNAc –Ts شناخته مي‌شوند، در بافت‌هاي مختلف يافت مي‌شوند، اما عملکرد آن‌ها به درستي مشخص نيست. محققان دريافتند يکي از اين آنزيم‌ها که GalNAc-T6 نام دارد در بافت کولون سالم وجود ندارد؛ اما در سلول‌هاي سرطاني کولون به وفور يافت مي‌شود.به همين علت براي درک عملکرد اين آنزيم با استفاده از فناوري CRISPR/Cas سلول‌هاي سرطاني کولون را با استفاده از GalNAc-T6 و بدون آن شبيه‌سازي کردند تا نقش اين آنزيم را دريابند. در نتيجه اين اقدام توانستند پروتئين‌هايي را که آنزيم موجب اتصال مولکول‌هاي قند به آن‌ها مي‌شود، شناسايي کنند.مرحله بعدي تحقيقات اين است که علت سرطاني شدن سلول‌ها در اثر اتصال مولکول‌هاي قند به آن‌ها مشخص شود. محققان اميدوارند با شناسايي دقيق نقش اين آنزيم‌ها و تاثيرات مولکول‌هاي قند بر سلول‌ها بتوانند ابزارهاي کارآمدي را براي تشخيص زودهنگام سرطان و داروهاي موثرتري را براي درمان آن بسازند.


 خبرپزشكي 

 توصيه‌هاي اورژانسي به مردم استان‌هاي برفي

سازمان اورژانس توصيه‌هايي را به مردم در استان‌هايي که شاهد بارش برف سنگين هستند ارائه کرد.

به گزارش کانال اطلاع‌رساني اورژانس کشور، به همه هموطنان توصيه مي‌شود:

- از تردد غير ضروري خودداري کنند.

- با توجه به ترافيک شديد و بسته بودن بعضي از معابر، مردم قبل از حرکت از باز بودن مسيرشان اطلاع کسب کنند.

- بيماران داروهاي خود را قبل از تشديد بيماري مصرف کنند.

- بيماران در صورت مشاهده آمبولانس يا پايگاه‌هاي اورژانس وضعيت جسماني خود را به اطلاع عوامل اورژانس برسانند و در صورت نامساعد بودن حالشان حتما به توصيه عوامل اورژانس به مراکز درماني مراجعه کنند.

- خودروها به زنجير چرخ و وسايل گرمايشي ومواد غذايي مجهز و از ميزان سوخت کافي اطمينان داشته باشند.

- در صورت مسدود بودن مسير يا وقوع تصادف حتما مسير تردد خودروهاي امدادي را باز نگهداريد.

- افراد سالمند، کودکان،خانم‌هاي باردار و بيماران خاص در اين شرايط آسيب پذيرترند.

- تاکنون اکثر مراجعات مربوط به بيماري‌هاي‌هاي داخلي در راه ماندگان بوده و تاکنون فوتي مرتبط با برف و سرمازدگي گزارش نشده است.


 خبر 

 آرتروز، شايع ترين علت تعويض مفصل در ايران

دبير علمي پنجمين کنگره بين المللي دوسالانه انجمن جراحي زانو، آرتروسکوپي و آسيب هاي ورزشي ايران با اشاره به اينکه تعويض مفصل زانو راه حلي براي درمان تخريب مفصل زانو است، گفت: شايع ترين علت تعويض مفصل زانو در ايران، بيماري آرتروز است. به گزارش روابط عمومي انجمن جراحي زانو، آرتروسکوپي و آسيب هاي ورزشي ايران، دکتر حميدرضا يزدي متخصص ارتوپدي، دانشيار دانشگاه علوم پزشکي ايران و فلوشيپ جراحي زانو در آستانه برگزاري اين کنگره اظهار داشت: اين کنگره هر دو سال يکبار برگزار مي شود و يکي از معتبرترين کنگره هاي بين المللي در ايران و منطقه است که امسال از 25 تا 28 بهمن ماه با محور اصلي بحث و تبادل نظر در ارتباط با بيماري هاي زانو، شانه، اندام فوقاني، مفصل لگن و مچ پا، تعويض مفصل زانو و طب ورزشي برگزار مي شود.

وي گفت: تعويض مفصل زانو راه حلي براي درمان تخريب مفصل زانو است. به اين معنا که وقتي مفصل زانو دچار تخريب مي شود و درجه تخريب درحدي است که با درمان هاي دارويي و ساير جراحي ها قابل اصلاح نيست، تعويض مفصل انجام مي شود. يزدي ادامه داد: بنابراين هر بيماري يا هر حادثه و مشکلي که منجر به تخريب مفصل زانو شود، مي تواند در نهايت پزشک را به انجام تعويض مفصل هدايت کند.

وي در ارتباط با علل تخريب مفصل زانو گفت: تخريب زانو مي تواند به دنبال افزايش سن و آرتروز زانو ايجاد شود يعني وقتي به مرور زمان با افزايش سن غضروف مفصل تخريب شده و در اثر آن آرتروز ايجاد مي شود، مفصل دردناک شده، فرد دچار اختلال حرکتي و تغيير شکل مفصل زانو خواهد شد.

دبير علمي پنجمين کنگره بين المللي دوسالانه انجمن جراحي زانو، اظهار داشت: در اين مرحله اگر بيماري پيشرفت کرده باشد و با دارودرماني اميدي به بهبودي نباشد، ممکن است مجبور به جراحي تعويض مفصل زانو شويم.يزدي گفت: از علل ديگر تخريب مفصلي مي توان به برخي بيماري ها همچون بيماري هاي روماتيسمي مانند آرتريت روماتوئيد يا همان روماتيسم مفصلي يا ساير بيماري هاي التهابي که ممکن است سبب تخريب مفصل شوند اشاره کرد.وي ادامه داد: همچنين برخي آسيب هاي ناشي از ورزش يا تصادفات مانند پارگي هاي رباط يا مينيسک يا آسيب هاي غضروفي به تدريج منجر به تخريب مفصل مي شوند و در نهايت ممکن است که جراحي تعويض زانو را براي بيمار الزامي نمايد .

يزدي تصريح کرد: اين تخريب مفصلي در اثر عوامل مختلفي ممکن است ايجاد شود ولي شايع ترين علت تعويض مفصل در کشور ما به واسطه ايجاد آرتروز ناشي از افزايش سن در افراد ميانسال به بالا مي باشد . وي گفت: در زنان معمولا در سن 45 تا 50 سالگي آرتروز زانو شروع مي شود و با توجه به شدت آن ممکن است به درمان هاي مختلف نياز داشته باشد و در مردان درحدود سن 55 تا 60 سال اين بيماري آغازمي شود و نسبت به شرايط و شدت بيماري درمان هاي مختلفي براي آنها درنظرگرفته مي شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي