جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/11/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5771

رئيس قوه قضائيه:
دشمن به دنبال ايجاد بي اعتمادي است


پسکوف: آمريکا کمکي در سوريه نمي‌کند


وزير کشور عراق: 1000 داعشي را در بازداشت داريم


ترکيه: يا روابطمان با آمريکا را بهتر مي‌کنيم، يا به طور کامل پايان مي‌دهيم


بازداشت صدها زن داعشي‌ توسط نيروهاي کرد سوريه

ترامپ اذعان کرد؛
حماقت در خرج 7 تريليون دلار درخاورميانه


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها

رييس مجلس خطاب به احزاب و رسانه ها :
دستاوردهاي ملي را دستاويز کشمکش ها ي سياسي قرار ندهيد

مديرعامل تامين اجتماعي:
پرداخت عيدي بازنشستگان و مستمري‌بگيران نيمه اول اسفند


خبر


اختتاميه سي و ششمين جشنواره ملي فيلم فجر


شبيه‌سازي زندگي در مريخ براي فضانوردان آمريکايي در عمان


سرمقاله


طلا رکورد زد؛ بازار ارز در مسير صعودي


  رئيس قوه قضائيه:
 دشمن به دنبال ايجاد بي اعتمادي است 

 رئيس قوه قضائيه با بيان اينکه وجود فساد يا مشکلات معيشتي را انکار نمي کنيم و دشمن در تلاش براي ايجاد جو بي اعتمادي است، گفت: بايد بدانيم که برخورد با فساد نيازمند عمل بوده و مشکلات و خدمات بايستي در کنار يکديگر ديده شوند.

به گزارش اداره کل روابط عمومي قوه قضائيه، آيت الله صادق آملي لاريجاني در جلسه مسئولان عالي قضايي، با اشاره به ورود دادستان قزوين به موضوع اخذ عوارض از مردم در آزادراه، خاطرنشان کرد: من گرچه در ابتدا مخالف بودم و هنوز هم گزارش طرف‌هاي مقابل را دريافت نکرده‌ام اما پس از مشاهده مستندات ارسالي از ناحيه دادستان قزوين متوجه شدم قرائن بسياري وجود دارد که وي با استدلال و مبنا پيش رفته و در مقابل عوارضي که برخي شرکت ها بدون استناد قانوني از مردم دريافت
مي کردند، اقدام کرده است.

رئيس دستگاه قضا تصريح کرد: همه دادستان ها بايد به همين شکل يعني نه صرفا با استفاده از اقتدار و جايگاه خود بلکه با استدلال قضايي و مبناي حقوقي بايد به موضوعات مربوط به حقوق عامه ورود پيدا کنند.

آمريکا بهانه تراشي مي کند

رئيس قوه قضائيه در ادامه با اشاره به تحرکات جديد دولت آمريکا و بويژه شخص ترامپ عليه ايران، افزود: آمريکا باز هم با بهانه تراشي و ادعاهاي مضحک مبني بر ارسال موشک توسط ايران به يمن سعي دارد اقدامات ايذائي انجام دهد. اين در حالي است که يمن در محاصره است و حتي اجازه ورود دارو به آن نمي دهند پس چگونه جمهوري اسلامي مي تواند به اين کشور موشک ارسال کند؟

آيت الله آملي لاريجاني گفت: اين ادعاها نيز توطئه اي جديد است که مانند هميشه با حضور مردم در صحنه و توجه و فطانت مسئولان خنثي خواهد شد و راه صحيح انقلاب با کمک مردم و مسئولان روز به روز به تعالي خواهد رسيد.

مردم با وجود مشکلات معيشتي، دشمن شناس هستند

رئيس قوه قضائيه اظهار کرد: دشمن شناسي در شرايطي که مردم مشکلات معيشتي دارند و دشمن هم با سوء استفاده از اين شرايط اقدام به سمپاشي عليه نظام مي کند، کار دشواري است اما مي بينيم که ملت در اقصي نقاط اين سرزمين از شهرهاي بزرگ گرفته تا روستاهاي کوچک با وجود همه مشکلات به اين تشخيص در شناسايي دوست از دشمن رسيده اند و با حضور خود در صحنه، اتحاد ملي را به رخ جهانيان مي کشند. چنين هوشمندي و درايتي که در مردم وجود دارد قطعاً از عنايات حق تعالي است و همه بايد قدردان اين نعمت باشيم.


 پسکوف: آمريکا کمکي در سوريه نمي‌کند 

 
النشره :روسيه اعلام کرد، آمريکا به مبارزه با تروريسم در سوريه و ايجاد راه‌حلي براي بحران اين کشور کمک نمي‌کند. به گزارش ايسنا، به نقل از النشره، ديميتري پسکوف، سخنگوي رياست جمهوري روسيه تاکيد کرد، آمريکا در زمينه مبارزه با تروريسم در سوريه و يافتن راه‌حل سياسي در اين کشور همکاري نمي‌کند.پسکوف گفت، نيروهاي باقيمانده روسيه در خاک سوريه توانايي لازم را براي منع فعاليت تروريستي در اختيار دارند.وي ادامه داد، همه حملات تروريست‌ها را پيش‌بيني مي‌کنند و اين مساله‌اي است که نمي‌توان آن را به سرعت متوقف کرد، اما نيروهاي هوايي روسي باقيمانده در سوريه که نيروهاي مسلح سوريه را در مبارزه با تروريسم پشتيباني مي‌کنند، امکانات لازم را براي ادامه از بين بردن فعاليت تروريستي در سوريه در اختيار دارند.


 وزير کشور عراق: 1000 داعشي را در بازداشت داريم 

 
الحياة :وزير کشور عراق با اشاره به بازداشت بيش از 1000 داعشي و اخذ اطلاعاتي مهم و حساسي از آنها، تاکيد کرد، نيروهاي امنيتي هيچ‌گونه عملياتي در خارج از مرزهاي کشور ندارند و تنها گاهي اطلاعات لازم را براي حملات جنگنده‌هاي ائتلاف ضد داعش به مخفيگاه‌هاي داعش فراهم مي‌کنند.

به گزارش ايسنا، قاسم الاعرجي، وزير کشور عراق در گفت‌وگو با روزنامه فرامنطقه‌اي الحياة اظهار داشت: در عمليات‌هاي اطلاعاتي که در استان‌هاي آزادشده انجام مي‌شوند، نتايج مهمي براي نيروهاي ميداني ما در مسير رسيدن به اهدافشان مطابق با طرح‌هاي استراتژيک تعيين شده به دست آمده است و همسران داعشي‌ها در اين زمينه نقش بزرگي ايفا کردند، آنها اطلاعات دقيقي از محل اختفاي رهبران داعش و اقدامات آنها در اختيار ما قرار دادند و بايد تاکيد کنم که منبع بسياري از اين اطلاعات زنان و برخي همسران داعشي‌ها هستند.


 ترکيه: يا روابطمان با آمريکا را بهتر مي‌کنيم، يا به طور کامل پايان مي‌دهيم 

 
آناتولي :وزير خارجه ترکيه با بيان اينکه روابط کشورش با آمريکا در نقطه حساسي قرار دارد، گفت: يا روابطمان با آمريکا را بهتر مي‌کنيم و يا به طور کامل به آن پايان مي‌دهيم.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آناتولي، مولود چاووش‌اوغلو، وزير امور خارجه ترکيه تاکيد کرد: آمريکا براي ادامه روابطش با يگان‌هاي مدافع خلق کرد به دنبال بهانه است و برهمين اساس با جبهه‌هاي کوچک داعش کاري ندارد و عملياتي عليه آنها انجام نمي‌دهد.وزير خارجه ترکيه در کنفرانسي با حضور وزراي کشورهاي آفريقايي و ترکيه در استانبول با بيان اينکه در سوريه و در نزديکي مرز عراق برخي جبهه‌هاي کوچک داعش هنوز حضور دارند، گفت: آمريکا براي ادامه همکاري‌هايش با يگان‌هاي مدافع خلق اين مساله را بهانه مي‌کند و هيچ اقدامي عليه اين جبهه‌ها انجام نمي‌دهد.


 بازداشت صدها زن داعشي‌ توسط نيروهاي کرد سوريه 

 صدها نفر از زن‌هاي خارجي داعشي‌ها، توسط نيروهاي کرد در سوريه تحت بازداشت هستند.به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه اينديپندنت، نزديک به 800 زن از کشورهاي مختلف غربي بازداشت شده و در بازداشتگاه‌هاي مختلف نگهداري مي‌شوند.

برخي از آنها اعتراض کرده‌اند که در طول بازجويي‌ مورد ضرب و شتم و تحقير قرار گرفته و مجبورند تحت شرايط سخت و غيربهداشتي با فرزندانشان زندگي کنند.نديم هوري، رئيس برنامه ضد تروريسم ديده‌بان حقوق بشر اعلام کرد: نزديک به 800 زن داعشي به همراه کودکانشان در چهار کمپ نگهداري مي‌شوند. آنها از نزديک به 40 کشور از جمله کانادا، فرانسه، انگليس، تونس، يمن، ترکيه و استراليا آمده‌اند.


 ترامپ اذعان کرد؛
  حماقت در خرج 7 تريليون دلار درخاورميانه 

رئيس جمهوري آمريکا با اذعان به «حماقت بسيار در خرج 7 تريليون دلار در خاورميانه» تصريح کرد: در حال مبارزه با فراگير شدن وحشتناک مواد مخدر هستيم.

به گزارش مهر، دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا به فراگير شدن معضل مواد مخدر در اين کشور اذعان کرد.

رئيس جمهوري آمريکا در اين پيام اعلام کرد: پس از حماقت بسيار در خرج 7 تريليون دلار در خاورميانه، اکنون زمان سرمايه گذاري در کشورمان فرار رسيده است.

وي در ادامه تصريح کرد: در حال مبارزه با فراگير شدن وحشتناک مواد مخدر هستيم. مواد مخدر (در آمريکا) به اين شکل از بين نخواهد رفت.


 يك نكته از هزاران 

 برخلاف آنچه در رشته فوتبال مي گذرد و رقم هاي نجومي که دست به دست مي شود، در ساير رشته ها شاهد تحت فشار بودن ورزشکاران و مربيان به لحاظ مالي هستيم. اين تفاوت باعث شده تا برخي ورزشکاران و کادرفني رشته هاي مختلف ورزشي به سمت مهاجرت و تغيير تابعيت بروند. طي چند سال گذشته ورزشکاران زيادي از رشته هاي مختلف فوتسال، تکواندو، کاراته، جدو، دوميداني، کشتي و... به کشورهاي همسايه و اروپايي مهاجرت کرده و براي تيم هاي ملي آنها به ميدان مي روند.

آيا شنيدن نام يک ايراني در تيم ملي کشوري ديگر دردآور نيست؟ حال تصور کنيد يک ورزشکار درحد تيم ملي چقدر تحت فشار بوده که مجبور به مهاجرت شده تا بلکه از زير بار مشکلات و تنگناهاي مالي رهايي يابد. البته اين اقدام آنها مورد تاييد نيست، اما در روي ديگر سکه بايد بر مديريت غلط وضعيف مديران ورزشي انتقاد کرد که قادر به حفظ سرمايه هاي ملي کشور نيستند.


 ميز خبر 

 انهدام پنج تانک و کشته شدن 200 نظامي ترک تنها در يک هفته در عفرين

يگان‌هاي مدافع خلق کرد از انهدام دست‌کم 5 تانک ارتش ترکيه و کشته ‌و زخمي شدن ده‌ها نظامي ترک و همپيمان عرب آنها در دو روز گذشته در عفرين خبر دادند. کردها همچنين تاکيد دارند که در هفته اول فوريه نزديک به 200 نظامي ترک را کشته‌اند.

به گزارش ايسنا، به نقل از اليوم السابع، يگان‌هاي مدافع خلق کرد سوريه با پخش تصاويري ويديوئي مدعي شدند، يک تانک ارتش ترکيه را در شمال منطقه عفرين منهدم کردند که در اثر آن، تعدادي از افراد مسلح اطراف تانک کشته يا زخمي شدند.

يگان‌هاي مدافع خلق سوريه همچنين اعلام کردند، در عملياتي عليه يکي از پايگاه‌هاي نيروهاي عرب" ارتش آزاد سوريه"، وابسته به ارتش ترکيه در شهر «اعزاز»، در 20 کيلومتري عفرين، چهار تانک، انبار مهمات و چندين سلاح‌ها سنگين ارتش ترکيه که براي پشتيباني از نيروهاي ارتش آزاد در اين منطقه مستقر شده بودند را منهدم و 5 نظامي ترک را کشتند.

شکست داعش در عراق با 45.7 ميليارد دلار خسارت به زيرساخت‌ها محقق شد

ارزيابي‌هاي جديدي نشان مي‌دهد که کمپين نظامي مورد حمايت آمريکا براي شکست داعش در عراق با خسارت 45.7 ميليارد دلاري به زيرساخت‌هاي اين کشور همراه بوده است.

به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه وال استريت ژورنال، در ارزيابي جديد از سوي بانک جهاني و دولت بغداد، مشخص شد که روند شکست داعش به وسيله کمپين نظامي مورد حمايت آمريکا با وارد آمدن خسارات زيادي به زيرساخت‌هاي عراق شامل مدارس، نيروگاه‌ها، منازل و ساير زيرساخت‌هاي غيرنظامي در اين کشور همراه بوده است.

گروهي از کارشناسان با استفاده از تصاوير ماهواره‌اي، بررسي رسانه‌هاي اجتماعي و تحقيق در محل براي تدوين اين گزارش به اين نتيجه رسيدند که شکست داعش در عراق خسارت‌هاي زياد مالي به زيرساخت‌هاي اين کشور تحميل کرده است.


 خبــــر 

 سخنگوي وزارت خارجه:

ايران در مسير بازسازي عراق همانند ديگر حوزه ها نقش سازنده اي دارد

سخنگوي وزارت خارجه با اعلام خبر شرکت ظريف در کنفرانس بازسازي عراق گفت: ايران در مسير کمک به بازسازي و توسعه اقتصادي عراق، همانند ديگر حوزه ها نقش حمايتي خود را ادامه مي دهد.به گزارش خبرگزاري مهر، بهرام قاسمي سخنگوي وزارت امور خارجه با اشاره به اهميت عراق به عنوان يک کشور دوست و همسايه ايران اظهار کرد: محمدجواد ظريف وزير امور خارجه کشورمان در کنفرانس بين المللي بازسازي عراق به ميزباني کويت شرکت خواهد کرد.

قاسمي افزود: ايران از برگزاري اين کنفرانس استقبال و مشارکت جامع? بين المللي در روند بازسازي اين کشور را امري ضروري و اقدام در مسيري درست مي داند و ما بر ضرورت مشارکت صادقانه و غير مشروط جامعه بين المللي در اين بازسازي تاکيد داريم؛ جمهوري اسلامي ايران در حمايت از مردم و دولت عراق هيچگونه ترديدي به خود راه نداده همانگونه که در مبارزه با تروريسم نيز در کنار مردم و دولت عراق بوده و خواهد بود.

رئيس سازمان دامپزشکي،

مردم نزديک پرندگان وحشي نشوند

رئيس سازمان دامپزشکي با تاييد و تشريح اقدامات کنترلي براي جلوگيري از شيوع سويه جديد آنفلوانزاي فوق حاد در کشور گفت: تمام مرغ وتخم مرغ هاي آلوده معدوم مي شود و مردم نبايد نگران باشند.عليرضا رفيعي پور در گفتگو با مهر با اشاره به گزارش شيوع سويه جديد ويروس آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان در کشور، اظهارداشت: هفته گذشته که از سوي محيط زيست اعلام شد بيش از هزار قطعه پرنده وحشي در پارک ملي بوجاق بندر کياشهر در استان گيلان تلف شده اند، همکاران ما بلافاصله به آن منطقه مراجعه کردند و آزمايشات و نمونه برداري هاي لازم را براي شناسايي تحت تيپ ويروس انجام دادند. وي با بيان اينکه متاسفانه ويروس، ويروس جديدي است که وارد کشور شده، گفت: ما تنها کشوري نيستيم که به اين ويروس آلوده شده ايم کشورهايي مانند چين، ژاپن و برخي ديگر از کشورهاي آسياي شرقي نيز با آن درگير هستند.

رئيس سازمان دامپزشکي کشور افزود: چين سال 2014 نيز با اين بيماري درگير بوده اما ژاپن امسال آلوده شده است.

گزارش هواشناسي؛

امروز دربرخي نقاط کشور باران وبرف مي‌بارد

سازمان هواشناسي اعلام کرد امروز و ‌فردا چندين استان کشور شاهد بارش باران و برف خواهند بود و جنوب غرب کشور با وزش باد شديد دچار گرد و غبار مي‌شود.مديرکل پيش‌بيني و هشدارسريع سازمان هواشناسي کشور در گفتگو با مهر گفت:امروز بارش باران و برف و وزش باد شديد در آذربايجان شرقي، آذربايجان غربي، اردبيل، کردستان، کرمانشاه، زنجان، ارتفاعات البرز در استانهاي قزوين، البرز و تهران، مازندران، گيلان، ارتفاعات زاگرس مرکزي در استانهاي لرستان و چهارمحال و بختياري رخ خواهد داد.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

هفتادمين اجلاس هيأت مديره

10تا11 اکتبر 2006، تيان جين، چين

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

ادامه مطالب

IAU

انجمن بين المللي دانشگاه ها

يونسکو

1,rue Mollis-75015 PARIS

حساب ها در 30 سپتامبر سال 2006

(به يورو)

دارايي ها- جزئيات

30/09/05 30/09/06

12 months 12 months

حساب هاي قابل وصول

ساير حساب هاي قابل وصول

- مبالغي که قراراست دريافت شود 12,162 17,645

- قراردادهايي که قرار است انجام گردد 3,226 1,084

- بدهي هاي عضويت سال 2004 10,000

- بدهي هاي عضويت سال 2005 61,774 194,000

- بدهي هاي عضويت سال 2006 142,153 -

مجموع حساب هاي قابل وصول 217173 224,871

ذخيره ها وسهام 238,744 205,159

حساب هاي رزرو 140,000 90,000

دارايي هاي جاري بانک 241,139 199,724

مجموع دارايي هاي جاري وساير موارد 619,883 494,883

مجموع دارايي ها 719,754 837,056


 رييس مجلس خطاب به احزاب و رسانه ها :
 دستاوردهاي ملي را دستاويز کشمکش ها ي سياسي قرار ندهيد 

 رييس مجلس شوراي اسلامي گفت: ملت ايران اجازه دخالت در امور کشور را به هيچکس نمي دهد و اگر اختلاف و مشکلي داشته باشند در خانواده بزرگ و پرظرفيت ايران با اراده ملت، آن را حل خواهند کرد چرا که آمريکايي ها بي آبروتر از آن هستند که براي ملت ايران غمگساري شيادانه کنند.به گزارش ايرنا، علي لاريجاني در ابتداي جلسه علني مجلس شوراي اسلامي گفت: حضور مردم در راهپيمايي 22 بهمن، حرکتي بود که حکايت از هوشمندي ، وقت شناسي و دقت نظر در شرايط انقلاب داشت.

وي افزود: در شرايطي که غوغاسالاران هفته ها سرمايه گذاري در تخريب انقلاب اسلامي داشتند تا ملت را از بازشناسي انقلاب و دستاوردهاي آن منصرف کنند، ملت بزرگوار، متمدن و ريشه دار يکباره آنان را غافلگير کرد و اصالت انقلاب خود را بار ديگر به رخ آنان کشيد.رييس مجلس شوراي اسلامي با بيان اين که اين سرمايه بزرگي براي صيانت از امنيت و شتاب در آباداني کشور است، گفت: چند نکته در اين راستا ضروري است که مورد توجه قرار گيرد. ما از همه صاحب نظران سياسي، احزاب و رسانه ها خواهش مي کنيم اين دستاورد ملي را مجددا دستاويز کشمکش ها و قيل و قال هاي سياسي قرار ندهند.

لاريجاني افزود: ماهيت اصلي اين حرکت وحدت همه بود، اين سرمايه را با آرا، نظرات و امکانات رسانه خود صرف همگرايي و وفاق کنند که براي توسعه شتابان کشور در جهت حل مشکلات امروز ضرورت دارد.وي ادامه داد: اگر در اين امر ترديد نداريد که دشمنان اين ملت استراتژي ياس عمومي را دنبال مي کرده و مي کنند، از اين حرکت در جهت وفاق ملي بهره جوييم.وي افزود: ماجراهاي غم انگيز اختلاف افکني و بگو مگوهاي ماليخوليايي روح و روان عمومي جامعه را آزرده کرده است، پس از اين واقعه ارزشمند استفاده درست و عملياتي کنيم.وي گفت: استراتژي درست دراين شرايط گذشت از امور جانبي و نگاه مساله محور است، که بايد همه قوا در اين جهت فعالانه مشارکت کنند و نيز سرعت در حل مسائل که ضرورت حال کشور است و قطعا واگذاري امور به آينده و يا رفتار گذر عادي در زمان باعث غفلت از دريافت درست پيام حرکت ملي مردم مي‌شود

لاريجاني افزود: آمريکايي ها بايد معناي حضور فراگير مردم را درک کرده باشند، ملت پيام روشني به رفتار سبک و سخنان ياوه دادند يعني با اين راهپيمايي باشکوه اعلام کردند که اجازه دخالت در امور ايران را به هيچکس نمي دهند و اگر اختلاف و مشکلي داريم در خانواده بزرگ و پرظرفيت ايران با اراده ملت آن را حل ميکنيم چرا که آمريکايي ها بي آبروتر از آن هستند که براي ملت ايران غمگساري شيادانه کنند.


 مديرعامل تامين اجتماعي:
 پرداخت عيدي بازنشستگان و مستمري‌بگيران نيمه اول اسفند 

 مديرعامل سازمان تامين اجتماعي گفت: براساس برنامه ريزي هاي انجام شده قرار است عيدي بازنشستگان و مستمري بگيران در نيمه اول اسفندماه پرداخت شود.

به گزارش ايرنا، سيدتقي نوربخش در مراسم افتتاحيه ساختمان جديد شعبه 23 تامين اجتماعي تهران افزود: اميدواريم عيدي مستمري بگيران در نيمه اول اسفند محقق شود.

وي تصريح کرد: همچنين 5 هزار ميليارد تومان در ابلاغيه سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور که در ماه اسفند محقق مي شود نيز از ديگر اقدامات اين سازمان است.


 خبر 

 نيروي انتظامي اعلام کرد:

ردپاي هکرهاي روزنامه‌هاي کشور در آمريکا و انگليس

موضوع هک سايت ها در وزارت ارتباطات در حال پيگيري است ولي اطلاعات به دست آمده نشان مي‌دهد IP هکرهايي که به برخي‌از روزنامه‌ها حمله‌ور شده‌اند در آمريکا و انگليس است.به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ حملات اخير به سايت‌ها از نوع سطحي و دي فيس بوده و تنها صفحه نخست سايت‌ها را مورد حمله قرار داده و هکرها نتوانستند به عمق سرورها نفوذ پيدا کنند.در حال حاضر موضوع در وزارت ارتباطات در حال پيگيري است ولي اطلاعات به دست آمده نشان مي‌دهد IP هکرهايي که به برخي‌از روزنامه‌ها حمله‌ور شده‌اند در آمريکا و انگليس است.هنوز هيچ شکايتي از سوي رسانه هايي که شب 22 بهمن هک شده اند، مطرح نشده است.

تا پايان 2018؛

کمپين ضد فساد عربستان 13 ميليارد دلار وارد خزانه مي‌کند

يک مقام ارشد عربستان گفت، مقام‌هاي سعودي انتظار دارند 13 ميليارد دلار (50 ميليارد ريال عربستان) تا پايان سال جاري ميلادي از پاکسازي ضد فساد و توافق با شاهزاده‌ها و تجار و مقامات عربستان به دست آورند.به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه فايننشال تايمز، مقداري از اين پول اکنون طبق توافق مظنونان براي تضمين آزادي به حساب دولت عربستان منتقل شده است و انتظار مي‌رود توافق‌هاي بيشتري هم نهايي شود. اين توافق‌ها شامل واگذاري حساب‌ها، اموال و دارايي‌ها به دولت مي‌شود. يک مقام مطلع سعودي گفت: تا پايان سال 50 ميليارد ريال عربستان منتقل مي‌شود.اين سرکوب به فرمان محمد بن سلمان، وليعهد عربستان در ماه نوامبر موجب شد تا صدها شاهزاده و تاجر عربستاني راهي هتل ريتز کارلتون شوند که حکم زندان آنها را داشت. در ميان آنها افراد سرشناسي چون وليد بن طلال، شاهزاده ميلياردر سعودي به چشم مي‌خورد که آزاد شد اما جزئياتي از توافق آزادي او منتشر نشده است.

وزير خارجه ايتاليا: داعش به عنوان يک سازمان فرامنطقه‌اي به فعاليت خود بازگشته است

وزير خارجه ايتاليا گفت که داعش به عنوان يک سازمان تروريستي فرامنطقه‌اي به فعاليت خود بازگشته است.به گزارش ايسنا، به نقل از النشره، آنجلينو آلفانو، وزير خارجه ايتاليا گفت: پس از شکست نظامي که داعش متحمل شد، اين گروه تروريستي به عنوان يک سازمان تروريستي فرامنطقه‌اي بازگشته است و به همين دليل بايد براي توقف امکانات داعش در تامين مالي خود تلاش کنيم، چراکه اين امر خطري عليه امنيت ما است.وي تصريح کرد: اقدامات بسياري براي مبارزه با داعش انجام شده است که بايد به آن افتخار کنيم، اما مي‌بايست براي مبارزه کارآمدتر با گروه‌هاي تروريستي مانع از حمايت‌هاي مالي از اين گروه شويم.وزير خارجه ايتاليا عنوان داشت: ايتاليا پس از ايالات متحده، دومين طرفي است که نقش مهمي را در شکست داعش در عراق و سپس در سوريه ايفا کرده است.


 اختتاميه سي و ششمين جشنواره ملي فيلم فجر 


 شبيه‌سازي زندگي در مريخ براي فضانوردان آمريکايي در عمان 


 سرمقاله 

در پشت "حباب قيمت ها" چه مي گذرد؟!

حميدرضا عسگري

"حباب قيمت ها" اصطلاحي است که مسئولان ما معمولاً در قبال ناتواني هاي مديريتي در کنترل و نظارت بر بازار به کار مي برند. جالب تراينجاست که اين حباب ها در اقتصاد ما تبديل به دامنه سفت و سختي مي شوند که رشد فزاينده قيمت ها را تضمين مي کنند.

طي يک دهه گذشته به کررات مشاهده کرديم که مسئولان اجرايي و اقتصادي کشور خواسته يا ناخواسته رشد فزاينده نرخ ارز را مشاهده کرده و صرفاً با حباب دانستن قيمت ها بهانه اي براي فرار از زير بار مسئوليت فراهم کردند. اما اين حباب ها آنچنان بر زندگي و معيشت مردم تاثير گذار بوده که بايد طبقه اي بسيار پايين تر از خط فقر براي آنها ترسيم نمود.

امروز دلار در چند قدمي 5 هزارتومان قرار دارد و مسئولان ما همچنان مردم را توصيه مي کنند تا سرمايه هاي خود را وارد اين بازار نکنند، چرا که قيمت دلار حباب است و با پايين آمدن آن ضرر خواهند کرد!.قصد نيت خواني درمورد عملکرد دولت هاي قبلي و کنوني پيرامون جذب نقدينگي و تامين هزينه ها و کمبودهاي جاري بودجه با افزايش قيمت دلار را نداريم. اما انتقادات جدي نسبت به نوع تصميم دولت در افزايش نرخ ارز مبادله اي وجود دارد که همراه با نرخ ارز آزاد رشد کرده و ديگر تفاوت چنداني با آن ندارد.

اساس ايجاد ارز مبادله اي، تخصيص آن جهت تامين کالاها و نيازهاي اوليه مردم بوده است. به عبارت ديگر قيمت ارز مبادله اي به صورت کنترلي در دست دولت مي باشد و هيچ ارتباطي با نوسانات بازار ندارد. بازار ارز محلي براي سودجويي و يا سرمايه گذاري سودآور براي کساني است که سرمايه راکد و اضافي دارند.

اما اکثريت مابقي جامعه که دغدغه معيشت و درد نان دارند ناخواسته پاسوز افزايش قيمت ارز شده و هزينه زندگي آنها بالا رفته و به دنبال آن قدرت خريدشان روند نزولي گرفته است. مشخص نيست دولت چرا براي تامين نيازهاي اوليه مردم و فراهم سازي حداقل هاي معيشتي آنها اولويتي قائل نشده و روند صعودي ارز مبادله اي را ادامه مي دهد.

وعده هاي تنظيم بازار و تامين مايحتاج نيز يکي پس ديگري همچون برف آب مي شود و ديگر اثري از آن نيست. همين چند وقت پيش بود که دولت درمورد وضعيت کاغذ درکشور وعده ورود و ثبت سفارشات کاغذ با ارز مبادله اي را داد. البته بخشي از سفارشات کاغذ با ارز مبادله اي وارد مي شود اما اين ارز تفاوت چنداني با ارز آزاد ندارد و قيمت تمام شده کاغذ با احتساب هزينه هاي جانبي بسيار فراتر از قيمت ارز آزاد مي شود.

اين مسائل را بايد به کدام معيار و مصداق قضاوت کرد. آيا بايد گفت که دولت از عمد قيمت ارز را افزايش داده تا از يکسو نقدينگي در دست مردم را جمع کند و کمبود هزينه ها را جبران نمايد. يا بايد اذعان داشت که ناتواني از کنترل و نظارت بر بازار عامل اين بي ثباتي ها گرديده است. شايد هم بايد بر دست هاي مافيايي و پشت پرده صحه گذاشت و پذيرفت که انحصار بسياري از اقلام و کالاهاي مختلف براي برخي اشخاص و گروه ها، عامل گراني و بي ثباتي در بازار است.

اما آنچه واقعيت دارد نگراني و نارضايتي جامعه از چنين وضعيتي است. دولت به عنوان متولي امور اجرايي بايد پاسخگو و مسئوليت پذير باشد. رئيس جمهوري در صحبت هاي خود ميزان درآمدهاي ارزي را نسبت مخارج آن بيشتر عنوان مي کند، اما در حيطه عمل خلاف اين گفته ها مشاهده مي شود.

اگر درآمدهاي ارزي کفاف نيازها را مي دهد پس اين همه نابساماني بازار ارز چيست. اگر بازار ارز آزاد دستخوش سوداگري شده و قيمت ها حباب است، پس چرا ارز مبادله اي را تامرز قيمت آزاد مدام افزايش داده مي شود. اگر مخارج کشور بيشتر از درآمدهاي ارزي است چرا برنامه اي براي کنترل و نظارت بر قيمت هاي ارز صورت نمي گيرد و دولت نظاره گر و همراهي کننده افزايش قيمت هاست.

hamidasgari2020@yahoo.com


 طلا رکورد زد؛ بازار ارز در مسير صعودي  

 روزگذشته سکه تمام با افزايش 25 هزار توماني، به يک ميليون و 550 هزار تومان رسيد و طلاي 18 عيار نيز به گرمي 150 هزار تومان رسيد.به گزارش ايسنا ،در بازار دلار و سکه با افزايش قيمت روبرو شدند و سکه تمام با افزايش 25 هزار توماني، به يک ميليون و 550 هزار تومان رسيد و طلاي 18 عيار نيز به گرمي 150 هزار تومان رسيد که رکورد قيمتي امسال را شکست.

همچنين هر گرم طلاي 18 عيار بيش از 2000 تومان و هر مثقال طلا حدود 9000 تومان افزايش قيمت دارد. از سوي ديگر در بازار ارز نيز شاهد افزايش قيمت دلار و يورو بوديم. دلار نسبت به روز قبل فزايش قيمت پيدا کرد و 4800 هزارتومان را پشت سر گذاشت. يورو و پوند نيز با شيب آرام به مسير افزايشي‌شان ادامه دادند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي