جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/11/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5771

مدير توليد شرکت ملي پالايش و پخش :
ميزان گوگرد بنزين مدت کوتاهي اندکي بالاتر از استاندارد بود


آغاز سوآپ نفت ايران و عراق از ميدان کرکوک


معادلات انرژي


يادداشت


 مدير توليد شرکت ملي پالايش و پخش :
 ميزان گوگرد بنزين مدت کوتاهي اندکي بالاتر از استاندارد بود 

 
مدير توليد شرکت ملي پالايش و پخش گفت:تعويض کاتاليست‌هاي پالايشگاه امام خميني موجب شد تا مدت کوتاهي ميزان گوگرد بنزين اندکي بالاتر از استاندارد رود.

سعيد مداح مروج، مدير توليد شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي درگفتگو با مهر با تاکيد بر يکسان سازي تعاريف در ارتباط با مفهوم کلانشهر، گفت: در مقطعي کاتاليست ها ي پالايشگاه امام خميني (ره) نياز به تعويض داشت. اين نياز در حالي بود که امکان قطع توليد آن وجود نداشت چرا که تامين نياز روزانه کشور به بنزين را نمي توان با خلل مواجه کرد.وي ادامه داد: دراين شرايط تلاش کرديم تا ميزان گوگرد موجود در بنزين را در واحدهاي قبل از ورودبه واحد کاتاليست کاهش دهيم تا بنزين با کمترين گوگرد وارد بخش کاتاليستي شده و در نتيجه ميزان گوگرد موجود در بخش خروجي کاهش يابد.اين مقام مسوول با اعلام اينکه بيش از 40 روز است که اين مشکل در پالايشگاه امام خميني (ره) حل شده است، افزود: توانستيم کاتاليست هاي اين پالايشگاه را تعويض کرده و چرخه توليد بنزين يورو4 در آن را به روال سابق برگردانيم. به اين ترتيب به نظرمي رسد اين گفته رييس سازمان استاندارد بر اساس آزمايش هاي پيشين است و در صورتي که اکنون آزمايش هاي لازم را انجام دهند بي شک ميزان گوگرد موجود در بنزين تهران کمتر از 50 پي.پي.ام است.بر اساس گفته هاي مداح مروج، ميزان گوگرد موجود در بنزين توليدي پالايشگاه شازند اراک کمتر از 45 ppm، پالايشگاه اصفهان کمتر از 25 ppm، پالايشگاه ستاره خليج فارس کمتر از 5 ppm و پالايشگاه تبريز کمتر از 10 ppm است که ارقام قابل قبول و حتي کمتراز ميزاني هستند که سازمان ملي استاندارد به عنوان محور تعيين کرده است.

مدير توليد شرکت پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي درباره ميزان اکتان موجود دربنزين تهران نيز توضيح داد: در برخي موارد بنزين از طريق خط لوله به پايتخت انتقال مي يابد و از آن جايي که نمي توان لوله انتقال را با هوا پر کرد براي ايجاد فشار براي انتقال بنزين گاهي در لوله انتقال شاهد وجود فرآورده هاي سبک تر هستيم تا فشار لازم را ايجاد کند. البته مسوولين اين امر به شدت مراقب هستند تا استانداردهاي لازم در زمينه اکتان در بنزين عرضه شده در تهران استاندارد باشد.وي ضمن تاييد کيفيت بنزين عرضه شده در تهران، بيان داشت: ميزان اکتان بنزين معمولي عرضه شده در جايگاه هاي کلانشهر تهران 91 و ميزان اکتان بنزين سوپر 95 است. البته اخلاف ارقام مربوط به اکتان در دامنه 0.2 درصد طبيعي بوده که مربوط به خطاي ثبت مي شود. به طور کلي تعيين اين ارقام با توجه به اينکه به عوامل متفاوتي از دستگاه نمونه گيري تا خطاي انساني بستگي دارد مي تواند متفاوت نيز گزارش شود اما اين تفاوت نبايد بيش از 0.2 درصد باشد.

اين مقام مسوول درباره وضعيت توليد بنزين يورو4 پالايشگاه تهران نيز گفت: طرح توليد بنزين يورو 4 در اين پالايشگاه جزء طرح هاي توسعه اي آن به شمار مي رود که در حال انجام است. البته بنزين توليدي اين پالايشگاه از کيفيت بالايي برخوردار است. به طورمثال ميزان اکتان آن در دامنه 88 تا 90 است اما چون ميزان بنزن موجود در آن 1.5 تا 1.6 است به هيچ عنوان آن را وارد چرخه مصرف نمي کنيم.


 آغاز سوآپ نفت ايران و عراق از ميدان کرکوک 

 رويترز به نقل از مقامات کرکوک اعلام کرد:‌ سوآپ نفت بين ايران و عراق از ميدان کرکوک به ميزان 60 هزار بشکه در روز از ماه جاري آغاز خواهد شد.

به گزارش ايرنا به نقل از رويترز، مقامات کرکوک اعلام کردند که نفت ميدان کرکوک اين ماه به ايران خواهد رسيد. عراق و ايران در ماه دسامبر توافق کردند که روزانه 60 هزار بشکه نفت سوآپ داشته باشند، اين ميزان نفت قرار است از ميدان کرکوک توسط تانکرها و کاميون‌ها به پالايشگاهي در کرمانشاه ارسال شود.

هفته گذشته نيروهاي امنيتي عراق اقدامات لازم براي تأمين مسير تردد تانکرها و کاميون‌ها براي ارسال محموله‌هاي نفتي را آماده کردند. قرار بود هفته گذشته محموله‌هاي نفتي از ميدان کرکوک به ايران ارسال شود که به تأخير افتاده است و هنوز توضيحاتي درباره اين تأخير از سوي مقامات دو کشور ارائه نشده است.


 معادلات انرژي 

 مديرعامل توتال:‌ به ترامپ گفتم در برجام بماند

مدير شرکت توتال گفت: در ضيافت نهاري که در ماه ژانويه در داووس برگزار شد و ترامپ نيز در آن حضور داشت، از رئيس جمهوري آمريکا خواست تا در توافق هسته اي باقي بماند.به گزارش تسنيم به نقل از وال استريت ژورنال، پاتريک پويان، مدير شرکت توتال گفت، در ضيافت نهاري که در ماه ژانويه در داووس برگزار شد و ترامپ نيز در آن حضور داشت، از رئيس جمهوري آمريکا خواسته تا در توافق هسته اي باقي بماند.وي افزود: زماني که من شانس اين را داشتم که در يک ضيافت نهار با رئيس جمهوري آمريکا شرکت کنم، سوالي (در مورد ايران) پرسيدم.من استدلالم را مطرح کردم، اما سوال اين است که ما چه مقدار زمان به اصلاح طلبان (در ايران) مي دهيم؟ من فکر مي کنم ترامپ داشت گوش مي کرد. اما اين بدان معنا نيست که او با سخنان من موافق است.

توتال در جولاي سال گذشته يک قرارداد چند ميليارد دلاري براي توسعه فاز بعدي ميدان گازي پارس جنوبي با ايران امضا کرد و به اولين شرکت بزرگ انرژي غربي تبديل شد که بعد از اجراي برجام با تهران قرارداد امضا مي کند.پويان تاکيد کرد که توتال «کاملا متعهد» به اين پروژه است، اما اظهار داشت که اين شرکت «راه هاي مختلفي براي خروج» از اين قرارداد در صورت وضع مجدد تحريم ها دارد.مدير شرکت توتال تصريح کرد: اگر چهارچوب کار و قواعد بازي تغيير کند، البته ما نيز بايد در ارزيابي هايمان تجديد نظر کنيم.

مدير عامل شرکت ملي نفتکش:

پيکر شهداي سانچي سه شنبه شب به کشور منتقل مي‌شود

مدير عامل شرکت ملي نفتکش گفت: پيکر شهداي سانچي سه شنبه شب با پرواز ماهان به کشور منتقل مي‌شود.سيروس کيان ارثي در گفت‌وگو با ايلنا از انتقال سه پيکر شناسايي شده شهداي سانچي در سه شنبه شب خبر داد و گفت: با نماينده خودمان در چين تماس گرفتم تمام مراحل قانوني تقريبا تمام شده و قرار است پيکرها با پرواز ماهان به سمت کشور حرکت داده شود.

وي افزود: البته بحث انتقال پيکرها بستگي به مقرارات پروازي و مباحث قانوني نيز دارد ولي قول داده‌اند که سه شنبه به کشور انتقال داده شوند.

مدير عامل شرکت ملي نفتکش درباره اعزام غواص نيز بيان کرد: اعزام غواص بستگي به شرايط چين، تصميم سازمان‌هايي که بررسي مي‌کنند، ميزان آلايندگي ها، مباحث آب و هوايي و زيست محيطي دارد.وي ادامه داد: ما با شرکت‌هاي غواصي بزرگ دنيا که در شرايط سخت تا عمق 300 متر غواص مي‌فرستند مذاکرات خودمان را انجام داده‌ايم ولي بستگي به اين دارد که اجازه داده شود. هر زمان که دستور بدهند ما اقدام مي‌کنيم.


 يادداشت 

 جنگ نفتي آمريکا براي حذف ايران

قسمت دوم

در اين ميان شواهدي که نشان مي‌دهد آفتاب بازار نفت در حال غروب است، کم نيست. يکي از علايم مهم غروب قريب‌الوقوع آفتاب صنعت نفت، تصميم عربستان براي فروش آرامکو است تا از محل درآمد آن، اقتصادي براي خود تعريف کند که وابسته به درآمدهاي نفتي نباشد. سوال اين است که اگر قرار بود يکه‌تازي بازار نفت ادامه داشته باشد و ارزش آرامکو روز به روز افزايش يابد، آيا عربستان که به نظر نمي‌رسد فعلا به پول اين شرکت نيازي داشته باشد آن را مي‌فروشد؟ در سوي ديگر دنيا، نروژ که يکي از بزرگ‌ترين توليدکنندگان نفت در اروپا محسوب مي‌شود و حساب ذخيره ارزي هزار ميليارد دلاري دارد و تاکنون از محل اين حساب در صنعت نفت جهان سرمايه‌گذاري مي‌کرد، اخيراً تصميم گرفته است وارد سرمايه‎گذاري‌هاي صنعت نفت نشود و فقط در حوزه انرژي‌هاي تجديدپذير سرمايه‌گذاري کند.بر همين اساس معتقدم ما نيز بايد براي 10 سال باقي‌مانده از عمر جهاني صنعت نفت برنامه‌ريزي کنيم و در گام اول، پيش از تصويب نهايي لايحه بودجه سال آينده، تلاش خود را براي به ثمر نشستن معدود اصلاحات انجام‌شده در اين لايحه و به‌خصوص افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي به کار گيريم؛ چراکه اين اقدام، مشروط بر متعهد ماندن دولت به صرف منابع حاصل از آن، مي‌تواند منجر به وقوع اتفاقات مثبت در بسياري از حوزه‌هاي اقتصادي و اجتماعي کشور به‌خصوص در حوزه صنعت نفت اعم از بالادستي و پايين‌دستي شود. پيشنهاد من به مجلس دهم اين است که در تصويب لايحه بودجه 97 با افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي موافقت کند و مردم را نيز براي پذيرش اين امر توجيه کند تا هم جلوي قاچاق سوخت گرفته شود و هم فرصتي فراهم آيد که از محل درآمدهاي حاصل از اين محل، سطح رفاه اقشار ضعيف جامعه بهبود يابد و از سقوط ارزش ريال در برابر دلار نيز جلوگيري شود.از سوي ديگر اگر مجلس دهم به اشتباه مجلس هفتم براي تثبيت قيمت فرآورده‌هاي نفتي تن ندهد و اين ريسک را بپذيرد که قيمت سوخت را افزايش دهد، اولا دولت مي‌تواند با دست يافتن به درآمدهاي جديد از اين محل، ماليات بخش‌هاي مولد را کاهش دهد تا توليد جان بگيرد، ضمن اينکه سرمايه‌گذاري در بخش‌هاي پايين‌دستي صنعت نفت مانند پالايشي پتروشيمي، نيروگاهي و همچنين ساير حوزه‌هاي مربوط به انرژي، مانند توليد و انتقال برق مقرون‌به‌صرفه مي‌شود و علاوه بر تشويق سرمايه‌گذار داخلي براي حضور در اين بخش‌ها، خارجي‌ها نيز رغبت پيدا مي‌کنند تا به‌صورت مشارکتي با طرف‌هاي ايراني در بخش پايين‌دستي صنعت نفت وارد سرمايه‌گذاري شوند.در اين شرايط سرمايه‌گذاري در حوزه پايين‌دستي صنعت نفت ايران مقرون به‌صرفه خواهد شد و اين مسئله مي‌تواند حضور سرمايه‌گذار در صنايع بالادستي صنعت نفت را در حدود 10 سال باقي‌مانده از اثرگذار بودن صنعت نفت توجيه‌پذير کند جداي از اين مسئله از آنجا که ايران، خود بازار بزرگي براي مصرف انرژي است و همچنين دروازه مرکزي نيز محسوب مي‌شود، سرمايه‌گذاري با چشم‌انداز 30 ساله نيز در آن قابل توجيه خواهد بود؛ چراکه در حال حاضر کشورهاي توسعه‌يافته به واسطه مسائل محيط ‌زيستي، به صنايع پيشرفته دوره چهارم روي آورده‌اند که آنها را به زودي از مصرف سوخت‌هاي فسيلي بي‌نياز مي‌کند اما ايران و اغلب کشورهاي همسايه هنوز در بند صنايع دوره اول و دوم مانده‌اند و از آنجا که احتمالا تا حدود سه دهه آينده نمي‌توانند به صورت گسترده صاحب تکنولوي پيشرفته شوند.

محمود خاقاني، کارشناس بين‌المللي انرژي


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي