جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/11/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5771

سخنگوي وزارت بهداشت در پاسخ به آفرينش؛
سود جويي برخي مدعيان طب سنتي از جهل و ندانستن مردم


خبرپزشكي


خبر


 سخنگوي وزارت بهداشت در پاسخ به آفرينش؛
 سود جويي برخي مدعيان طب سنتي از جهل و ندانستن مردم 

 
برديا سيفي-روز گذشته در نشست خبري هفتگي سخنگوي وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي در ساختمان مركزي اين وزارتخانه دكتر ايرج حريرچي در جمع خبرنگاران گفت: سالانه حدود 10 هزار ميليارد تومان در كشور هزينه براي خريد سيگار توسط مردم انجام مي شود كه 50 درصد از اين مبلغ به جيب افراد سود جو مي رود. وي گفت:مصرف اين تعداد سيگار در كشور باعث هزينه 80 هزار ميلياردي در كشور مي شود . كه10 هزارميليارد صرف خريد و20 الي30 هزار ميليارد بابت هزينه هاي مستقيم درمان و 40 هزار ميليارد هم بابت هزينه هاي غيرمستقيم در اين مورد مي شود كه با حساب كل بودجه طرح تحول كه رقمي در حدود4800 ميليارد تومان است نشاندهنده اين موضوع است كه آسيب جدي به اقتصاد و سلامت كشور وارد مي كند.ايشان در رابطه با آمار مصرف كنندگان مواد دخاني در كشور گفت: 10 درصد جمعيت بالاي 18 سال در ايران هر روز سيگار مي کشند و همچنين 18 درصد از جمعيت کشور به صورت روزانه قليان و سيگار مصرف مي کنند. وي گفت:شيوع مصرف سيگار بين نوجوانان 3.4 درصد است که 4.8 درصد پسران و 2.1 درصد دختران سيگار مصرف مي کنند.سخنگوي وزارت بهداشت اظهار كرد: در ايران 7 ميليون نفر از جمعيت بالاي 15 سال و 100هزار نفر از نوجوانان 13 تا 15 سال سيگار مصرف مي کنند.ايشان گفتند دخانيات بزرگترين عامل قابل پيشگيري از سرطان در دنياست. بيش از7 هزار ماده شيميايي در دود سيگار و ساير مواد دخاني شناسايي شده كه 70 نوع آن سرطان زاست.دخانيات عامل مرگ 7 ميليون در دنياست كه ازاين تعداد900 هزار نفر مصرف كننده نيستند ودر مواجه با دود مواد دخاني فوت مي كنند مانند همسران و فرزندان .دكتر حريرچي در ادامه گفت در ايران سالانه حدود55 هزار نفر بدليل مصرف سيگار و دخانيات فوت مي كنند .و بيش از 90 درصد موارد ابتلابه سرطان ريه در كشور ما ناشي از سيگار است.كه مصرف دخانيات حداقل 14 نوع سرطان را ايجاد مي كند. قائم مقام وزير بهداشت در پاسخ به سوال خبرنگار آفرينش درباره كساني كه ادعاي طبابت سنتي دارند و باعث بروز مشكلات براي بيماران مي شوند گفت :در اين موضوع خواست وزارت بهداشت اجراي کامل قانون است، مطابق قانون هر کسي كه ادعاي درمان و طبابت در حوزه پزشکي چه طب سنتي و چه طب روزدارد بايد مجوز فعاليت خود را از وزارت بهداشت دريافت كند. وي گفت:طب هاي مکمل يا آلترناتيو در همه جاي دنيا استفاده مي شود و طب اصيل سنتي ايران نيز که مبتني بر اصلاح سبک زندگي و پيشگيري است برمبناي اصول پزشكي و كتب معتبر است و مورد تاييد و حمايت وزارت بهداشت است. دكترحريرچي در ادامه توضيح داد: دليل اينکه افرادي به صورت غير مجاز وارد حريم طب سنتي مي شوند، اين است که از جهل و ندانستن مردم سوء استفاده مي کنند، برخي ازآنها هيچ مبلغي براي ويزيت از مردم دريافت نمي كنند ولي از كنار داروهاي گياهي كه براي بيماران تجويز مي كنند به مبالغ كلاني دست پيدا مي كنند در حالي که همه اين کارها خلاف قانون و آسيب زننده است.وي گفت بعضي از اين موارد ناشي از سود جويي اين مدعيان طب است و بعضي هم از سر استيصال بيماران است ،كه بعضا بعضي از انواع بيماريها(سرطان ها) بعد از اينكه درمانهاي انجام شد،درمان موثر و موفق ندارند مثلا در مرحله اي از سرطان كه ديگر درمان موثر اتفاق نمي افتد اين مدعيان طب وارد مي شوند و مي گويند مي توانند درمان كنند كه بيماران به آنها پناه مي برند.

اين متخصص جراحي افزود: عده اي از مردم فكر مي كنند داروهاي گياهي يا گياهان دارويي ضرر ندارند، كه اين تصور اشتباهي است، زيرا حتي داروهاي گياهي و گياهان دارويي موثر هم اگر بي جا و بيش از حد مصرف شوند، عوارض جدي و مسموميت خواهند داشت، به عنوان نمونه آب هم اگر زياد مصرف شود، باعث مسموميت مي شود همچنين مصرف زياد گل گاوزبان باعث مسموميت مي شود و ممکن است به کبد يا قلب آسيب بزند چه رسد به اينکه در بسياري از نسخه هاي مدعيان طب سنتي، مواد مخدر و کورتون هم ديده مي شود.


 خبرپزشكي 

 يک "سَم سفيد ديگر" که هر روز مي‌خوريم!

کارشناسان تغذيه و سلامت نسبت به مصرف روزانه يک ماده سمي سفيد رنگ ديگر به جز نمک و شکر موسوم به "مونوسديم گلوتامات" هشدار دادند.

به گزارش ايسنا، متخصصان تغذيه اين بار نسبت به مصرف ماده سمي سفيد رنگي غير از نمک و شکر هشدار دادند. مصرف مازاد مونوسديم گلوتامات با افزايش اشتها، پرخوري و چاقي مرتبط است.

مونوسديم گلوتامات يکي از رايج‌ترين افزودني‌هاي موجود در مواد غذايي توليد شده در کارخانه‌ها و نيز غذاهاي سرو شده در رستوران‌هاست. اين ترکيب البته در برخي خوراکي‌ها به شکل طبيعي وجود دارد. اين ماده که بسيار به نمک و شکر شباهت دارد به عنوان طعم‌دهنده به حساب مي‌آيد.

ترکيب مونوسديم گلوتامات به خودي خود و در مقدار کم بي‌خطر است اما در افرادي که به آن حساسيت و آلرژي دارند حتي به مقدار بسيار ناچيز هم مي‌تواند خطرزا باشد. در واقع مقدار طبيعي آن در مواد غذايي بي‌خطر است اما وقتي به عنوان افزودني و به طور مصنوعي در مقادير زياد به بسياري از مواد خوراکي افزوده مي‌شود براي بدن مضر است.

مونوسديم گلوتامات اغلب در خوراکي‌هاي فرآوري شده همچون چيپس، سوپ‌هاي آماده و غذاهاي کنسرو شده پيدا مي‌شود. به گفته کارشناسان افراد بايد قبل از اقدام به خريد، برچسب محصولات غذايي را کنترل کنند.

به گزارش ان‌دي‌تي‌وي، کارشناسان معتقدند زياده‌روي در مصرف اين ترکيب مي‌تواند به بروز مشکلاتي همچون ميگرن، احساس سرگيجه، ناهماهنگي هورموني، حالت تهوع و درد قفسه سينه منجر شود. همچنين اين ترکيب بر گيرنده‌هاي چشايي زبان تاثير گذاشته و باعث مي‌شود طعم غذا بهتر به نظر آيد که به پرخوري و چاقي منجر مي‌شود.


 خبر 

 درمان سرطان کليه با ترکيب دو دارو

محققان دريافتند ترکيب يک داروي بازدارنده رگ‌زايي موسوم به Axitibin با يک داروي ايمن‌درماني (ايمونوتراپي) به نام Pembrolizumab مي‌تواند مانع رشد تومورها در بيماران مبتلا به سرطان کليه شود.به گزارش ايرنا از پايگاه خبري مديکال ساينس، در آزمايشات کلينيکي اوليه که روي بيماران مبتلا به سرطان کليه پيشرفته بدون سابقه درمان انجام گرفت، مشخص شد اين شيوه جديد فاقد هرگونه عوارض جانبي ناخواسته است.

داروي Axitibin که مانع فرآيند شکل‌گيري رگ‌هاي خوني به‌منظور تغذيه تومورهاي سرطاني مي‌شود، در سال 2012 ميلادي به عنوان دارويي موثر براي بيماران مبتلا به سرطان کليه مورد تاييد سازمان غدا و داروي آمريکا قرار گرفت.داروي Pembrolizumab نيز يک داروي ايمن‌درماني است که مانع به‌کارگيري مکانيزم‌هاي دفاعي بدن توسط سلول‌هاي سرطاني و فرار اين سلول‌ها از حمله سلول‌هاي ايمني مي‌شود. اين دارو براي درمان چندين نوع سرطان از جمله ملانوم، سرطان ريه، سر و گردن مورد تاييد سازمان غذا و دارو قرار گرفته است؛ اما تا کنون مطالعات جامعي درباره تاثير آن بر سرطان کليه انجام نشده است.

تحقيقاتي که پيش از اين در مورد ترکيب داروهاي بازدارنده رگ‌زايي و ايمن‌درماني انجام گرفته نشان دهنده توليد مواد بسيار سمي و عوارض جانبي بسيار مضر براي بيماران بوده و به همين علت استفاده از اين شيوه چندان مورد توجه محققان قرار نگرفته است. اما اکنون ترکيب دو داروي، اميد تازه‌اي را براي درمان سرطان کليه پيشرفته ايجاد کرده است.

نتايج اين تحقيقات در تاريخ 10 فوريه در سمپوزيوم مجاري تناسلي و ادراي ASCO در سانفرانسيسکو ارائه شد.

سوءتغذيه عامل بروز ناشنوايي در کودکان

محققان دريافتند کودکان دچار سوءتغذيه در سال هاي پيش دبستاني بسيار در معرض ابتلا به اختلال شنوايي در سنين بالاتر قرار دارند.

به گزارش مهر، به گفته محققان دانشگاه جان هاپکينز آمريکا، ناشنوايي چهارمين عامل معلوليت در دنيا است و حدود 80 درصد افراد دچار اين معلوليت در کشورهاي کم درآمد و متوسط درآمد زندگي مي کنند.

در اين مطالعه، محققان رابطه بين شنوايي بيش از 2200 فرد بزرگسال جوان را با وضعيت تغذيه شان در کودکي تا اوايل 16 سالگي بررسي کردند.نتايج تست هاي شنوايي نشان مي دهد که افراد بزرگسال جوان که در دوره کودکي رشد نامناسبي داشتند حدود دو برابر بيشتر با علائم ناشنوايي مواجه مي شوند.رشد کم در دوره کودکي يک مشکل مزمن سوءتغذيه است که غالبا قبل از تولد شروع مي شود؛ زمان قبل تولد زماني حياتي براي رشد عملکرد شنوايي است.کيت وست، سرپرست تيم تحقيق، در اين باره مي گويد: «تاخير در رشد گوش داخلي ناشي از سوءتغذيه، بخصوص در دوره جنيني، در افزايش ريسک ناشنوايي نقش دارد.»محققان همچنين عنوان مي کنند سوءتغذيه حاد آسيب پذيري کودکان را در معرض انواع عفونت ها، از جمله گوش، افزايش مي دهد. عفونت هاي مکرر گوش مي تواند منجر به ناشنوايي شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي