جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/11/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5771

بررسي وضعيت مالي دولت در 9 ماهه سال جاري :
عدم تحقق بيش از40 هزار ميليارد تومان از منابع


تشکيل کميته مشترک دولت و مجلس براي بررسي ايرادات لايحه بودجه 97


تريبون


نهادهاي مالي


 بررسي وضعيت مالي دولت در 9 ماهه سال جاري :
 عدم تحقق بيش از40 هزار ميليارد تومان از منابع  

 
بررسي وضعيت مالي دولت در 9 ماهه سال جاري حاکي از عدم تحقق بيش از40 هزار ميليارد تومان از منابع پيش‌بيني شده است، با اين حال ارقام نشاني از کسري بودجه ندارد.

به گزارش ايسنا، دولت در سال مالي خود از سه منبع اصلي درآمدها(شامل ماليات و ساير درآمدها) و همچنين درآمد ناشي از فروش نفت و فرآورده‌هاي آن(فروش دارايي سرمايه‌اي) و درآمد حاصل از واگذاري دارايي‌هاي مالي که عمده آن انتشار اوراق است، در قالب منابع عمومي کسب درآمد مي‌کند. براي سال جاري حدود 346 هزار ميليارد تومان منابع عمومي و به همين ميزان مصارف در قالب قانون بودجه 1396 پيش‌بيني شد.

بر اين اساس مصوب شده بود تا حدود 174 هزار ميليارد تومان از محل درآمدها، تا مرز 119 هزار ميليارد تومان از محل فروش نفت و فرآورده‌هاي آن و همچنين بالغ بر 53 هزار ميليارد تومان از محل واگذاري دارايي‌هاي مالي منابع خود را تامين کند. در اين حالت مصوب 9 ماهه براي درآمدها تا 131 هزار و 600 ميليارد تومان، نفت و فرآورده‌هاي آن 90 هزار ميليارد تومان و واگذاري دارايي‌هاي مالي حدود 53 هزار و 700 ميليارد تومان تعيين شد.

گزارشي که به تازگي بانک مرکزي از عملکرد مالي دولت در پايان 9 ماهه امسال منتشر کرد، نشان داد که از درآمدهاي پيش‌بيني شده حدود 95 هزار و 300 ميليارد تومان، درآمدهاي ناشي از فروش نفت 64 هزار ميليارد تومان محقق شده است. در اين بخش درآمدهاي نفتي نسبت به پيش بيني 9 ماهه حدود 26 هزار ميليارد تومان و درآمدها نيز تا 36 هزار ميليارد تومان عدم تحقق دارد. در واگذاري دارايي‌هاي مالي 60 هزار ميليارد تومان عملکرد وجود دارد که نشان مي‌دهد حتي 20 هزار ميليارد تومان بالاتر از مصوب 9 ماهه و تا 7000 ميليارد تومان براي آنچه سال جاري مصوب شده بود محقق شده است و دولت به طور گسترده‌اي اوراق منتشر کرده است.

اما در بخش مصارف دولت دو هزينه اصلي هزينه‌هاي جاري که عمده آن را حقوق و دستمزد تشکيل مي‌دهد و همچنين بودجه‌هاي عمراني وجود دارد. براي سال جاري مصوب شده بود تا حدود 253 هزار و 800 ميليارد تومان هزينه‌هاي جاري، 71 هزار ميليارد تومان بودجه عمراني و همچنين 21 هزار ميليارد تومان براي تملک دارايي‌هاي مالي اختصاص پيدا کند. از اين‌رو بايد براي 9 ماهه تا مرز 192 هزار ميليارد تومان براي هزينه‌هاي جاري، حدود 54 هزار ميليارد تومان بودجه‌هاي عمراني و بيش از 16 هزار ميليارد تومان براي تملک دارايي‌هاي مالي هزينه مي‌شد، ولي عملکرد دوره از اين حکايت دارد که دولت در بخش جاري 163 هزار و 500 ميليارد تومان هزينه کرده که نزديک به 30 هزار ميليارد تومان کمتر از رقم مصوب است. همچنين در بودجه‌هاي عمراني تحقق کامل وجود ندارد و تا 23 هزار ميليارد تومان کمتر از مصوب 9 ماهه تخصيص داده شده، به طوري که فقط 30 هزار ميليارد تومان براي بودجه‌هاي عمراني در 9 ماهه اول سال جاري پرداخت شده است، ولي در بخش تملک دارايي‌هاي مالي 21 هزار و 600 ميليارد تومان تخصيص وجود دارد که با ميزان مصوب سال برابري مي‌کند.

در مجموع از حدود 346 هزار ميليارد تومان منابع پيش‌بيني شده بايد در 9 ماهه امسال 261 هزار ميليارد تومان محقق مي‌شد، ولي عملکرد آن حاکي از عدم تحقق حدود 42 هزار ميليارد و تحقق نزديک به 219 هزار ميليارد تومان است. در سوي ديگر براي مصارف 346 هزار ميلياردي هم بايد تا 261 هزار ميليارد تومان پرداخت مي‌شد، ولي حدود 216 هزار ميليارد تومان ثبت شده است که در مجموع نشان‌دهنده عدم ورود دولت به هزينه 46 هزار ميلياردي در نتيجه عدم تحقق منابع مورد نظر است.

در کل با وجود عدم تحقق درآمدها به دليل کسر هزينه‌ها، ظاهرا در 9 ماهه امسال دولت با کسري بودجه مواجه نبوده است. در اين مدت مسئولان دولتي تاکيد کردند که در سال جاري هيچ کسري بودجه نخواهند داشت.


 تشکيل کميته مشترک دولت و مجلس براي بررسي ايرادات لايحه بودجه 97  

 عضو کميسيون تلفيق بودجه از بررسي ايرادات لايحه بودجه 97 در کميته مشترک دولت و مجلس خبر داد.احمد اميرآبادي در گفتگو با مهر در خصوص جلسه کميسيون تلفيق براي بررسي ايرادات رئيس مجلس شوراي اسلامي به لايحه بودجه 97، گفت: در جلسه اين موضوع مورد بررسي قرار گرفت و قرار شد کميته مشترک از دولت و مجلس انتقادات مورد نظر آقاي لاريجاني را در موضوعات مختلف مانند هدفمندي يارانه ها، نظام اداري کشور و... مورد بررسي قرار دهد.

علي لاريجاني رئيس شوراي اسلامي، در آخرين روز بررسي بخش هاي درآمدي لايحه بودجه در مجلس شوراي اسلامي انتقادات جدي به لايحه بودجه وارد کرد و خواستار اصلاح لايحه بودجه شد.لاريجاني هدفمندي يارانه ها، ساختار اداري کشور، موضوعات مربوط به بحران آب، آلودگي هوا، صندوق هاي بازنشستگي را در آخرين جلسه بررسي لايحه بودجه در مجلس مورد انتقاد قرار داد و خواستار رسيدگي به اين موضوعات در کميسيون تلفيق شد.


 تريبون 

 بانک مرکزي:

اخذ کارمزد استعلام اطلاعات مشتريان ممنوع است

اخذ کارمزد استعلام اطلاعات مشتريان از سازمان ثبت احوال کشور توسط بانک ها و موسسات اعتباري ممنوع است.به گزارش ايسنا، بانک مرکزي اعلام کرد که اخيرا مشاهده شده است برخي از بانک‌ها و مؤسسات اعتباري، علاوه بر کارمزدهاي مندرج در بخشنامه‌هاي اخذ کارمزد، اقدام به اخذ مبالغي از مشتريان خود تحت عنوان «کارمزد استعلام اطلاعات مشتريان از سازمان ثبت احوال کشور» مي‌کنند. بر اين اساس بانک مرکزي با ابلاغ بخشنامه‌اي به بانک ها و موسسات اعتباري اين اقدام را مغاير با بخشنامه‌هاي صادره اين بانک دانسته و تاکيد کرده است دريافت هرگونه وجه تحت عنوان کارمزد خدمات بانکي خارج از چارچوب بخشنامه‌هاي ابلاغي بانک مرکزي ممنوع است.در اين بخشنامه از بانک‌ها و موسسات اعتباري خواسته شده است ضمن ابلاغ موضوع به واحدهاي ذيربط بر حسن اجراي آن نيز نظارت لازم انجام شود.

يارانه بهمن پنجشنبه واريز مي‌شود

هشتاد و چهارمين مرحله يارانه نقدي ساعت 24 روز پنجشنبه 26 بهمن به حساب سرپرستان خانوار واريز خواهد شد.به گزارش ايرنا، بر اساس اعلام سازمان هدفمندي يارانه ها مبلغ يارانه بهمن از بامداد روز جمعه قابل برداشت خواهد شد.مبلغ يارانه دريافتي هر يک از مشمولان دريافت يارانه نقدي همانند ماه‌هاي گذشته 45.500 تومان است.

يک عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس:

يارانه اکنون به اندازه هشت هزار تومان ارزش دارد

يک عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به اينکه اکنون يارانه براي فرد 45 هزار و 500 تومان است، گفت: اين يارانه اکنون به اندازه هشت هزار تومان ارزش دارد. به گزارش تسنيم ،حميدرضا حاجي‌بابايي با بيان اينکه امسال درآمد هدفمندي يارانه‌ها در بودجه سال 97 لحاظ شده است و 102 هزار ميليارد تومان توسط کمسيون تلفيق مصوب شده است، اظهار داشت: 41 هزار ميليارد تومان از درآمد هدفمندي يارانه‌ها در سال جاري براي اعطا به 76 ميليون نفر است که در اين صورت نبايد يارانه 38 ميليون نفر يارانه بگير حذف شود اما مطابق قانون اگر دولت در بررسي خود به اين نتيجه رسيد که افرادي جزء دهک‌هاي بالا محسوب مي شوند و مي‌توانند از گرفتن يارانه حذف شوند، مي‌تواند اين اقدام را انجام دهد.نماينده مردم همدان و فامنين در مجلس شوراي اسلامي بيان کرد: هفت هزار ميليارد تومان از درآمد هدفمندي يارانه‌ها براي مددجويان کميته امداد و بهزيستي است به دليل اينکه حقوق اين افراد امسال چهار برابر و اين امر اجرايي شد، سه هزار و 700 ميليارد تومان براي بهداشت، سه هزار و 300 ميليارد تومان براي خريد گندم، هشت هزار ميليارد تومان براي ماليات ارزش افزوده، 21 هزار ميليارد تومان براي شرکت برق و مابقي براي ساير شرکت‌هاي پخش و پالايش همچون آب، گاز و... است.


 نهادهاي مالي 

 مديرعامل بانک رفاه:

سرمايه گذاري در زير ساخت ها نشانه توسعه يافتگي است

بانک رفاه - مدير عامل بانک رفاه گفت: يکي از معيارهاي توسعه يافتگي کشورها، سرمايه گذاري در زيرساخت هاي اقتصادي است.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک رفاه؛ دکتر محمد علي سهماني در جريان بازديد از بزرگترين نيروگاه بادي بخش خصوصي کشور در طارم سفلي قزوين، با بيان اين مطلب افزود: يکي از مهم ترين بخش هاي زيرساخت اقتصادي کشور بخش انرژي به ويژه انرژي هاي نو و تجديدپذير است.

برندگان مسابقه عکاسي بانک سينا به زودي اعلام مي شوند

بانک سينا - دومين مسابقه عکاسي اينستاگرامي بانک سينا که با هدف ترويج فرهنگ بانکداري الکترونيک و با موضوع «بانک همراه من» برگزار شد، به پايان رسيد و با انجام قرعه کشي، برندگان به زودي معرفي مي شوند. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک سينا، در اين مسابقه که با استقبال خوب کاربران و هموطنان همراه بود، شرکت کنندگان از طريق نصب و فعالسازي آخرين نسخه همراه بانک سينا تا تاريخ 22 بهمن ماه و تهيه و ارسال عکس از ميزکار خود در مسابقه عکاسي «بانک همراه من» شرکت کردند که برندگان به قيد قرعه مشخص و به زودي معرفي مي شوند.

پيش فروش بيش از 43 هزار قطعه سکه در بانک ملي

بانک ملي - تا صبح 23 بهمن ماه، بيش از 43 هزار قطعه سکه در بانک ملي ايران پيش فروش شده است.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملي ايران، حسب دستور بانک مرکزي پيش فروش سکه در شعب منتخب بانک ملي ايران در سراسر کشور با هدف تعادل بخشي به بازار، گسترش عرضه و سهولت دسترسي عموم مردم در حال انجام است.

کلنگ زني خانه بهداشت روستاي خون دشتستان با مشارکت بانک ملت

بانک ملت - همزمان با دهه فجر، کلنگ احداث خانه بهداشت روستاي خون از بخش بوشکان شهرستان دشتستان استان بوشهر با مشارکت بانک ملت به زمين خورد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملت، دکتر زارع فرماندار دشتستان در اين مراسم با اظهار رضايت از عملکرد خوب بانک ملت اظهار داشت:کارکنان اين بانک با رعايت کامل طرح تکريم ارباب رجوع، اخلاق حسنه و رفتار حرفه اي هميشه گره گشاي مشکلات مردم بوده اند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي